'Hoogte van de reserveringen onaanvaardb aar' Sumatrabrug List en Shaffy blijven zingen W=eidsé agenda Burgerlijke stand Orang Oetans raken al gewend in Dierenpark Nieuw partijbestuur voor PvdA Oegstgeest PAGINA 2 STAD EN RAND WASSENAAR Likoe, Tebang, Mota en Kajan beginnen langzaamaan al te wennen aan hun nieuwe onderkomen en hun soortgenoten in de kooien van het Wassenaarse Dierenpark. De vier Orang- Oetans (Likoe is een Suma- tra-orangde andere drie zijn Borneoorangs) zijn uit een woonhuis in Den Haag over gebracht naar het Dierenpark waar met behulp van enkele speciale voorzieningen ge streefd wordt ze geheel en al te laten wennen aan hun nieuwe woonomgeving Likoe, een van de twee mannet jes en tevens de oudste van de vier, is zo'n drie weken gele den al in Wassenaar terecht gekomen. De drie mensapen waren eigendom van een ex-KNIL officier, mr. drs. H.C. Campen, die een paar maanden geleden overleed. Hij hield de dieren omdat hij zelf weinig vertrouwen had in de overlevingskansen van het mensapen-ras. Zijn huis was compleet inge richt voor Orang-Oetans. In twee woonkamers met een op pervlakte van zo'n dertig vierkante meter had hij kooi constructies gemaakt waarin de dieren met de beste verzor ging opgroeiden. Naarmate de kooien groter werdennam de ruimte waarin de heer Campen zelf kon leven duide lijk af. Tot slot kwam hijzelf terecht in een aanbouwsel dat eigenlijk dienst deed als sauna, met een oppervlakte Algemene beschouwingen Voorschoten van ongeveer twee bij twee meter. De heer Campen raakte zo ver trouwd met de dieren dat hij iedere dag gewoon zijn woon huis en hun kooi binnenstapte om ze te verzorgen. Dit heeft hij gedaan totdat de dieren te sterk werden. Meer dan eens hebben de bewo ners in Bezuidenhout waar het "particuliere Orang- park" van Campen was ge vestigd een proces aange spannen, vooral toen hij Li koe, die hij zo'n twaalf jaar geleden had aangeschaft re gelmatig door de buurt liet fietsen. Volgens de heer Zijnstra, ver zorger in het Dierenpark, was het grote ideaal van Campen altijd een groot Orang- Oetan-park geweest waar geen mensen mochten komen. Na de dood van de 72-jarige apenliefhebber (die ook nog een tijdje een chimpansee en een gorilla erop na heeft ge houden) heeft de heer Zijnstra iedere dag een halve dagtaak gevuld met het verzorgen van de orangs in het woonhuis. De vier dieren die per dag de nodige hoeveelheden fruit, andijvie en bladgroenten verwerken, moesten verdoofd van Den Haag naar Was senaar worden vervoerd. In het dierenpark werden de nieuwkomers gelijk met be hulp van spiegels indirect in contact gebracht met 5 soortgenoten van het Dieren park zelf. Nu zijn ze al zo aan elkaar gewend dat ze lijfelijk bij elkaar in de kooi kunnen. Het grote verlangen van Cam pen naar baby-orangs is tij dens zijn leven geen wer kelijkheid geworden. De die ren waren (met uitzondering van Likoenog net te jong om zich voort te planten toen hij stierf (met acht jaar worden ze geslachtsrijp). Met de vijf anderen erbij zullen ze er, nt( ze volwassen gewor den zijn, wel geen gras meer over laten groeien. LEIDEN - Maandag 12 december zal de omstreden Sumatrabrug die het Industrieterrein De Waard verbindt met de Lage Rijndijk voor het ver keer worden opengesteld. Voor de afwikkeling van het verkeer zijn de volgende maatregelen getrof fen: het industrieterrein De Waard kan bereikt worden via de Suma trabrug. De Zeeheldenbuurt wordt voor het autoverkeer afgesloten van het industriegebied. Voor de fietsers en voetgangers wordt het mogelijk via de Zeeheldenbuurt van de Sumatrabrug gebruik te maken. Om in de huidige situatie overlast van het vrachtverkeer in de Sumatra- straat te voorkomen zal deze straat door het plaatsen van paaltjes wor den afgesloten voor bedoeld verkeer. De straat blijft wel bereikbaar voor personenauto's. Het vrachtverkeer van en naar het industriegebied zal tot na de recon structie van de Sumatrastraat via de Lage Rijndijk worden afgewikkeld. Met de reconstructie van de Sumatrastraat zal naar het zich laat aanzien begin 1978 worden begonnen. VOORSCHOTEN - Het komend jaar, 1978, wordt het jaar van de bur gemeester. Hij is de enige bestuurder die zeker blijft. Maar, juist daarom burgemeester, zou ik een beroep op u willen doen: leef meer met de mensen mee en laat meer van u zelf merken'. Burgemeester Van der Haar: 'enige die zeker blijft' Zou gisteravond het "Orchestre de Chambre de Versailles" voor K. en O. in de Stadsge hoorzaal volstaan hebben met de twee werken na de pauze, dan alleen al zou men in vuur en vlam hebben gestaan. Phi lippe Muller, solist in het be kende Cello-concert in D van Haydn heeft met zijn intens muzikale vormgeving een onvergetelijke indruk ach tergelaten. Het orkest volgde hem daarna met een tintelend Divertimento in F van Mo zart. Het was zo'n veelheid aan indrukken, dat men het gevoel kreeg van "vooral nu niet meer"! In afwerking uiterste verfijning De muzikale dis was voor de pauze te overvloedig. Vier werken overwegend in de barok-stijl of daar in de buurt komend, waarvan twee solo concerten, worden hoe mooi ook uitgevoerd, te eenzijdig voor een strijkorkest. Diri gent Bernard Wahl vraagt niet alleen van zijn mensen de ui- LEIDEN - Niets lijkt eenvoudiger dan wederom in superlatieven te schrijven over het theateroptre den van Liesbeth List en Ramses Shaffy. Ik heb drie redenen om dat ditmaal niet te doen. Uitvoerig is in het verleden in positieve bewoor- dingtm door collega's en mijzelf over deze theatershow geschre- Een tweede reden is, dat acteurs, actrices, zangers en zangersessen zangeressen altijd beweren meer baat te hebben bij een kritische dan bij een lovende beschou wing. En de derde reden is, dat er gister avond gewoon argumenten wer den aangedragen, die die kritiek zinvol en terecht maken. Daarom ditmaal niet over 'hoe goed het was en hoe fantastisch', maar over 'wat er fout was en fout ging'. Zo moet men toch als het even kan op tijd beginnen. Bij de aanvang zaten de toeschouwers een aantal minuten doelloos in de zaal en na de pauze werd het geduld langer op proef gesteld. Toen dan uit eindelijk het licht toch uitging, zei een dame voor me: „O, nu moeten we zeker in het donker verder wachten, weer iets an ders". Voorts moeten Liesbeth Ramses toch eens ernstig overwegen om die dialogen tussen de liedjes in het vervolg maar weg te laten. Ze zijn vaak erg flauw en doen veel afbreuk aan de totale presentatie. Ook het tekenen van een gezicht door Liesbeth Ramses kan, wat mij betreft, voortaan achterwege blijven. Ze kunnen beiden abso luut niet tekenen. Dat is niet erg, maar dan moeten ze eigenlijk ook geen poging wagen. Dat Liesbeth aan Ramses een telegram wil op geven, waarin ze tenslotte zegt, dat hij terugkomt, is ook al niet zo diepdravend. Let wel: allemaal kritische kant tekeningen bij de activiteiten van Ramses Liesbeth, die NIETS met zingen te maken hebben. Als recensenten besluiten hun re censies met zelfgetekende car toons van door hen besproken ac teurs, zangers en zangeressen te illustreren is het nog vroeg ge noeg voor Ramses Liesbeth om zich eveneens op zijpaden te be geven. Tot dat ogenblik: zo fan tastisch en geëngageerd blijven zingen, als we van jullie gewend zijn. Geen antwoordapparaat, man met gleufhoed of schemerlampjes onder een tafel. Dat soort stomme dingen kan het publiek zelf ook wel verzinnen. Maar 'Oude Hein', 'Z nder Bagage', 'Espresso' (Ramses) of 'Haibin', 'Bruin Cafe' en 'Brussel' (Liesbeth) zingen. Dat kunnen die kalende man op de eerste rij en die enthousiaste dame in de loge niet. Daar komen ze voor. Dan wordt het publiek, zoals gisteravond bleek, laaiend enthousiast en smeekt om twee toegiften. Of hebben jullie tijdens die honderden voorstellingen ooit eenmaal een skètch moeten herhalen? Nou dan. Bert Koekebakker terste concentratie, maar ook van zijn toehoorders. Dit wordt vermoeiend en het ver slapt de aandacht. De grote kwaliteiten van de hoorn-so list Ifor James zouden onge twijfeld al herkend zijn in het uitermate moeilijke Concert in D van Haydn voor hoorn en orkest. Hoe goed ook be doeld, het leek ons onjuist om daaraan nog een Telemann- concert vooraf te laten gaan. De algemene indruk van dit "Orchestre de Chambre de Versailles" was die van een uiterste verfijning in afwer king. Bep Rijnders Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 15-17 uur. Augustinus, Rapenburg 24, un- derground-filmfestival, 20 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Marine-complex, Youth for Christ rock-concert, 20 uur. VW. Stationsplein, start molen-wan deltocht, 9-14 uur. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, blok fluitconcert, 20.30 uur. Micortheatér, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Don Qui- chotte", 20.30 uur. Groennoordhal, Latijns- en Zuidameri- kaanse muziek met o.a. Super Combo. Cornelia, van 22-05.00 uur. Antonius Clubhuis, toneelgroep TIG met "Babysit", 20,15 uur. Leidse Schouwburg, "König Oedipus", Duitse produktie, 20.15 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, "Aardige jongens, als ze maar van mijn kinderen afblijven", gespeeld door de Delftse ko medie en de Delftse werkgroep homo- sexualiteit, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Café De Twee Spekghels, muziekprog- 't Breehuys, Breestraat 19 gespreks groep Gideon, 11.30 uur; koffiebar, 20 Volkshuis, lezing over Japans porselein en aardewerk, 10.30 uur. Wassenaarseslag, strandloop, start 12 LAK-Theater, toneelgroep Carrousel met "Hendrik de Brave, kindertheater, 15 uur ARTSEN Het beroep van raadslid Van Wijk (PPV) was kenmerkend voor de gisteravond gehouden algemene beschouwingen in Voorschoten; die geheel in het teken van de komende gemeenteraadsverkie zingen stonden. Mede daarom werd voornamelijk ingehaakt op het collegebeleid in de afgelopen raadsperiode, waarover men zich matig tot zeer ontevreden be toonde. CDA, PPV en PCC deden een drin gend beroep op burgemeester Van der Haar tot persoonlijke in breng en het nemen van initiatie ven. Mr. Esselaar (CDA) stelde dat de burgemeester persoonlijk verantwoördelijk is voor orde en veiligheid en daaraan ontbreekt nog wel een en ander. De discussie over drie of vier wet houders de komende periode werd door het CDA niet nodig geacht indien er maar een goede taakverdeling bestaat binnen het college van B en W, waar thans drie parttimers en één fulltimer (burgemeester) in zitting hebben. De welzijnsportefeuille werd door alle fracties als te zwaar be last gezien, hoewel wethouder Marselis (CDA) complimentjes kreeg voor zijn werkijver. De heer Iestra (PCC) vroeg wanneer de burgemeester zijn toegezegde reis naar Utrecht gaat maken met Meeleven zijn Leidse collega Vis om te plei ten voor het station 'De Vink'. gang gemaakt worden met de bouw van bejaardenwoningen al dan niet in samenhang met een dienstencentrum. Tegenstelling Er bestaat een grote tegenstelling over de besteding van de ge- meentefinanciën tussen de VVD en de drie andere Voorschotense partijen. Mr. Begeer (WD) meent dat niet te snel moet wor den overgegaan tot het aanspre ken van de reserves voor grote projekten. Hij vindt zuinigheid nog steeds een deugd. PPV, CDA en PCC lieten geen spaan heel van het door de wethouder Oos- terbaan (WD) gevoerde finan ciële beleid. De gemeentelijke belastingen en heffingen zijn op tophoogte, ter wijl de reserves op financieel ge bied maar groter worden. De heer Iestra veroordeelde het beleid. Hij vond het een ernstige zaak dat tijdens deze raadsperiode de fi nanciële reserves meer en meer gegroeid zijn tot onaanvaardbare hoogte. Drs. van Wijk (PPV) vergeleek de gemeente Voorschoten met een beleggingsmaatschappij „maar waren we een beleggingsmaat schappij dan hadden we iedere Voorschotenaar een winstuitke ring van 600 gulden moeten ge ven'. Mr. Esselaar (CDA) miste een financieel beleid op lange termijn. De heer Iestra (PCC) verweet het college van B en W een opschui- vingstaktiek. Alleen kleine pro jekten werden uitgevoerd, de grote zoals zwembad, bejaar den werk, dienstencentrum, mo numentenrestauratie zijn steeds maar opgeschoven. Woningbouw en huisvestingspro blematiek moeten op de eerste plaats komen volgens CDA en PPV. Beide fracties willen een woningbouw afgestemd op de wensen van de burgerij. Er moe ten snel woningen komen voor incomplete gezinnen en al leenstaanden. Ook moet voort- Mr. Begeer (VVD) vindt het meele ven van de burgerij met het ge meentewerk bedroevend. Mr. Esselaar (CDA) ziet als oorzaak het ontbreken van goede ge meentelijke informatie en Drs. Van Wijk (PPV) wil een gemeen telijk voorlichtingsblad dat in haakt op de actuele problemen en regelmatiger gaat verschijnen. Alle fracties willen dat er nu ernst gemaakt gaat worden met de plannen voor een eigen zwembad en de restauratie van het am- bachtsén Baljuwhuis. Mevr. Bloembergen (VVD) verheugt zich al op deze restauratie, terwijl Drs. Van Wijk (PPV) ook de nieuwe plannen nog teveel op een sprookje vindt lijken, waar door de kans op afwijzing door Monumentenzorg groot is. Het zijn ahans gewoon twee oude huizen en daar moeten - wonin gen van gemaakt worden, deels geschikt voor bewoning en deels ten nutte van de burgerij. Geen monumentale trap met leeuw tjes, aldus Drs. Van Wijk. Vragen Wethouder Eveleens (PPV) kreeg nogal wat vragen en opmerkin gen over zijn verkeersbeleid. VVD, CDA en PCC zagen in dit beleid te veel ad hoe beslissingen zoals het reageren op aktiegroe- pen en deze vervolgens tevreden stellen met een verkeerd rempel- tje. Geen der fracties liet er twijfel over bestaan dat Leidseweg- Noord thans prioriteit op ver keersgebied nummer één is. Met uitzondering van de PPV zien de fracties de volledige openstelling van de Noord-Hoflandbrug als een oplossing voor een directe verbinding tussen Leiden Zuidwest en Voorschotens Noord-Hofland. Thans is deze brug alleen bestemd voor het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. De heer Iestra (PCC) beloofde niet meer te vragen om de zgn. Leidse Baan, omdat thans de provincie een financiële bijdrage geeft om de oude provinciale weg weer op te knappen. Drs. Van Wijk (PPV) wil Rijksweg 11 bestrijden met alle legale middelen. Hoe meer sportvelden op het grondgebied waar rijkswaterstaat nog steeds de rijksweg verlangt, hoe beter. Mr. Begeer (VVD) ziet Rijksweg 11 echter nog steeds als de oplos sing van de verkeersproblema tiek in de omgeving. Zijn visie wordt echter niet gedeeld door de gehele VVD-fractie. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427 (tot zondag 8 uur vm.); J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412 (van zondag 8 tot 24 uur); Wijk II (Kooi en Merenwijk): P. L. Tan, Schoe- nerwal 13, tel. 210890; Wyk III (Waard, Profressorenwijk en Tuinstadwijk): W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): F. Lahr. Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347 (tot zondag 8 uur vm.); A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 126509 (van zondag 8 tot 24 uur). Leiderdorp - M. P. Hennink/O. du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100 (za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255 (de weekenddienst gaat in op za terdag 10 uur vmm.). Voorschoten - B. van Beusekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 01717-6352 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11292. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheker in de regio Leiden, wordt van 9 tot 16 dec. waargenomen door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 899211. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan,.tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum Dierenbescherming LEIDEN - Geboren: Remko R., z. v. E. van der Meijden en B. H. de Boer, Mare, z. v. J. Noordermeer en G. M. Westdyk, Fiachra Séamus, z. v. W. P. Cunningham cn D. M. G. Fox, Wessel Marinus, z. v. M. W. Ouwehand en N. Hoek, Michaël IJsb rand, z. v. F. Krapels en A. van Kooten, Mirjam Johanna, d. v. J. van der Vegt en G. Rus. Stouten (1898). Gehuwd: J. Vertelman en J. Sloos, J. J. Wolfslag en W. A. M. J. Preenen, J Geertsma en W. van Wijk, A. Stouten en A. van den Nieuwendyk, R. J. M. Uijlenbroek en E. C. D. M. Stikkelorum, R. W. M. Arons en E. de Vos, E. J. M. Waasdorp en M. C. B. Mooijman. OEGSTGEEST - Tijdens een bij zonder druk bezochte jaarverga dering van de afdeling Oegstgeest van de Partij van de Arbeid is een nieuw bestuur ge kozen. De samenstelling is thans: voorzitten M.J. Cohen: vice- voorzitten mej. M. van de Bor; secretaris: W.A.M. van Schendel; penningmeester: Chr. Zweistra; kontaktvrouw Rooie vrouwen; Mevr.E.A. van der Horst-Loen. Leden: A. van Kampenhout en A.J.W.M.F. Kohlbeck; A.W. Brink. Het secretariaat is voortaan geves tigd aan de Witte de Withlaan 3 te Oegstgeest, tel. nr. 0 VOORSCHOTEN- Op de Ko ningin Julianalaan te Voorscho ten ter hoogte van het gemeente huis is de afgelopen nacht door onbekende oorzaak een auto te gen een lichtmast gereden. De bestuurder, de 24-jarige J. van Z. uit Leiden en één der inzittenden moesten met ernstige verwon dingen in het Elisabeth Zieken huis te Leiderdorp worden opge nomen. Een derde inzittende kon na behandeling het ziekenhuis verlaten. LEIDEN - Vijf eeuwen muziek be strijkt het programma, dat Albe- rtine van der Deyl, Nora Gortzak, Piet Kunst (allen blokfluit) en Bert Maas (gitaar) vanavond in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat ten gehore zullen brengen. Het programma bevat onder meer werken van Heinrich Isaac, Paumann, King Henri VIII, Ko- daly, Bartók, Telemann, Tans man, Staeps en Smit Sibinga. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Iestra: „ernstige zaak"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2