DECEMBER 1977 Ongelijk Mijn tulpen komen altijd zo on gelijk op. Ik koop goeie, even grote bollen en die stop ik alle maal ongeveer even diep in de grond. Toch komen ze niet netjes op gelijke hoogte, de tul pen zoals ik dat bij anderen vaak zie. Antwoord: Om uw tulpen op ge lijke hoogte te laten opkomen is het belangrijk dat u soort voor soort bij elkaar plant. Elke tulpesoort heeft namelijk een andere hoogte. Het ongelijk opkomen kan ook liggen aan de toestand van de grond. Deze moet goed vochtdoorlatend zijn. Afsnijden? Hoe moet dat met tulpen? Moet ik de stelen, meteen als ze zijn uitgebloeid. afsnijden? En moet ik dan de bollen ook meteen uit de grond halen. Antwoord: Als de tulpen uitge bloeid zijn, wordt de ver schrompelde bloem afgesne den. Stengel en bladeren moe ten afsterven. Wanneer deze geel zijn geworden kunnen de bollen worden uitgegraven. De kleinere bolletjes kunt u weg gooien, de grote worden ge droogd en bewaard, bijvoor beeld in de schuur of kelder. Het komende najaar kunt u de bollen weer opnieuw planten. Bewaren Als ik de bollen uit de grond heb gehaald, hoe moet ik ze dan precies bewaren? Antwoord: Bollen worden uit de grond gehaald wanneer de bla deren en stengel zijn afgestor ven. Dit geldt speciaal voor hyacinten en tulpen, andere bolgewassen kan men wellicht beter in de grond laten zitten waardoor ze het volgende jaar weer zullen bloeien. Bollen die uit de grond zijn ge haald worden gedroogd in de zon, nadat de resten van blad en stengel zijn verwijderd. Gedu rende de zomer luchtig bewa ren op een koele plaats, daarna kunnen zij in het najaar weer worden geplant. Kleinere bol letjes worden weggegooid. Water of niet? Ik weet niet wat ik doen moet met water geven aap de bolbloemen in mijn balkonbak. De een zegt me: zodra ze de kop boven de grond steken, veel water geven. Een ander adviseert echten helemaal geen water meer bij doen, hoe droger ze zijn hoe mooier ze bloeien. Antwoord: Wanneer de bal konbak na het planten van de bollen voldoende regenwater opvangt, is het niet nodig in het najaar extra water te geven. Gezorgd moet worden dat bij veel regenval het overtollige water door middel van gaten in de bodem van de bak kan af vloeien. Wanneer hiervoor niet wordt gezorgd is er grote kans dat de grond in de bak te nat wordt waardoor de bollen "verdrinken". Wanneer de bak geen regenwater opvangt, moet na het planten van de bollen flink water worden gegeven en dit wordt herhaald zodra de grond erg droog aanvoelt. Zon der water kan geen enkele plant groeien. Hyacintengeur Ik vind de geur van hyacinten al tijd zo doordringend, dat ik ze liever niet in huis heb staan. Zijn er misschien ook soorten die je niet op zo'n afstand ruikt? Antwoord: Er is praktisch geen verschil tussen de ver schillende soorten hyacinten wat betreft de geur van bloe men. Komt het nou door de soorten die ik koop, of verkleuren hyacin ten altijd zo? Antwoord: Naarmate de hyacin- tenbollen langer bloeien krijgen zij een lichtere kleur. Dit valt het meeste op bij soor ten met een donkere kleur, soorten met een lichte tint zijn bijvoorbeeld Anne-Marie (lichtrose), Perle Brillante (lichtblauw). City of Haarlem (lichtgeel). Bloeiende Irissen de bloemenkramen. Kun je die ook binnen laten bloeien? Antwoord: Irisbloemen die in de bloemenwinkels als snijbloem worden verkocht zijn praktisch alle maanden van het jaar be schikbaar. Dit is mogelijk door een speciale behandeling van de bollen. Het is tot nu toe nog niet mogelijk gebleken om deze irissen met redelijk succes in de huiskamer tot bloei te brengen, maar de miniatuur- irisjes, zoals Iris reticulata (blauw) en Iris danfordiae (geel) zijn goed geschikt voor huisbloei. Turfmolm Moet er turfmolm op de grond waar bollen inzitten? Kan dat blijven liggen als ze bloeien? Antwoord: Het is altijd prima om geplante bollen af te dekken met turfmolm, noodzakelijk is het niet. Het voordeel van turfmolm is dat de bollen beter worden beschermd tegen even tuele vorstschade en dat de sa menstelling van de grond wordt verbeterd. De turfmolm kan blijven liggen en wordt bij het spitten in de grond ge mengd met tuingrond. Bladeren eraan Zes jaar geleden kreeg ik hele massa's narcissenbollen van mijn broer. Bij hem bloeiden ze altijd prachtig en nadien ook elk voorjaar volop. Maar bij mij is het 1 op de 10, meer zeker niet, en dan nog erg "iel". Ze staan niet te dicht opeen. Ik kreeg de raad het groen pas af te snijden als het verdord is, maar dat werkt ook niet. Ze staan op verschillende plaat sen: onder een boompje en vrij in de zon, maar ook dat maakt geen verschil. De grond lijkt me goed: struiken en planten doen het best. Ook de tulpen, hyacinten en crocussen bloeien rijk. Moeten narcissen iets ex tra's hebben. Mest of zo? Antwoord: Om v, meerdere jaren bloei te krijgen is het in ieder geval noodzake lijk dat men de bladeren niet verwijdert voordat ze dor zijn. Een extra bemesting met kunstmest is praktisch altijd nodig tenzij de tuingrond reeds voldoende bemest is met bij voorbeeld stalmest. Narcissen vinden het fijn om in de zon te staan. Als men de bollen plant en er het volgende jaar geen bloei krijgt kan het ook zijn dat de grond te vochtig is, zodat de bollen niet kunnen door groeien. Ik wil graag wat bollen in potjes voor mijn raam hebben, een tuin'of balkon heb ik daar niet voor. Hoe geef ik de bollen wa ter? Gewoon op de aarde of net zoals bij een cyclaambol op een schoteltje en laten drinken tot ze genoeg hebben? Antwoord: Als men bollen heeft geplant in potten en schalen dan kan men water geven op de aarde, echter niet teveel tege lijk. Het is erg belangrijk als er voor gezorgd wordt dat over tollig water door een gat in de- bodem van de pot kan afvloeien Verwarming Moeten bollen in een centraal verwarmde kamer vaker water hebben dan buiten? Of juist iets minder om de groei niet al te snel te laten gaan? worden gebracht krijgen matig water. Als de verwarming ho ger staat dan zullen de bol bloemen ook sneller groeien en hebben dan ook meer water nodig. Bollen die op een te warme plaats staan zullen meer bladeren dan bloemen krijgen. Hoe diep In boekjes en handleidingen staat altijd dat bollen op een bepaalde diepte in de grond moeten worden gestopt. Wat gebeu rt er nou, als je ze te diep zet? Maken een paar centime ter dieper veel uit? Antwoord: Wanneer bloembol len dieper worden geplant dan staat aangegeven dan heeft dit geen nadelige gevolgen voor de bloei. Het geeft alleen wat meer moeite bij het planten. Bollen die extra diep geplant zijn, zijn vaak beter in staat om meer dere jaren achter elkaar te bloeien. Alles eruit? Ik laat mijn bollen altijd in de grond zitten. Nu heb ik ge merkt dat van bepaalde narcis sen na een paar keer nog wel het groen komt, maar ze bloeien niet meer. Waar ligt dan aan? Van andere bollen ver schijnt er helemaal niets meer. moet ik toch alles uit de grond halen? Antwoord: Om bollen meerdere jaren achtereen te laten bloeien moeten de groei-omstandighe- den goed zijn, dus voedzame waterdoorlatende grond, be scherming tegen koude win ters, een warme standplaats. Het wisselvallige klimaat van Nederland kan het de bollen soms moeilijk maken. Daarom is het verstandig om na verloop van enkele jaren de bollen uit de grond te halen, de kleinere bolletjes weg te gooien en de bollen met een flinke omvang weer te planten. Op deze wijze krijgt u weer een prachtig bloeiende tuin. Flets Ik heb het gevoel, dat narcissen diehetenejaarnog mooi helder geel waren, het volgend jaar veel fletser van kleur zijn ge worden. Kan dat? Of moet- het verbeelding zijn? Antwoord: Over het algemeen kunnen narcissen niet verkleu ren. U kunt wel een betere kleur krijgen als u wat stikstof aan de grond toevoegt. Dit is bij een tuincentrum te verkrijgen. Aanwaaien Bij ons in de tuin zijn ineens Anemone blanda verschenen, kennelijk afkomstig van de bu ren, want die hadden ze en wij niet. Ik begrijp niet hoe dat kan, want het is toch een bolgewas. Of zaait het zich toch uit? Antwoord: Anemone blanda wordt vermeerderd door zaad. Deze zaadjes kunnen gemak kelijk door de wind worden verspreid, zodat zij in uw tuin terecht zijn gekomen. Bij bij voorbeeld een tulp ontstaan nieuwe bolletjes aan de „moederbol". Als uw buren deze in de tuin hebben en u wilt ze ook dan moet u ze zelf kopen want deze bolletjes zullen u niet komen „aanwaaien „Arme" grond Ik heb geestgrond in de tuin laten afgraven en er nu „arme" grond in laten storten omdat ik een heidetuin wilde. Ik heb er ook bollen geplant maar die komen helemaal niet op. Is er nog iets aan te doen? Moet ik een ander soort bollen kiezen die wel te gen die arme grond kunnen of moet ik toch weer andere grond laten storten? Antwoord: De grond die u nu ge stort heeft zal voor een aantal bolsoorten te zuur zijn. Bollen als narcissen, krokussen, blauwe druifies, kievitseitjes en sneeuwroem zullen het beste resultaat geven. U moet dan wel de grond mengen met kalk als u de bollen gaat plan ten. Tulpen en hyacinten zijn niet aan te bevelen. U kunt in het voorjaar wel lelies planten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23