"Unieke" winst op Deens team Seylla-spel en promoveren" Rode das van Spasski 1 inspireert Kortsjnoj Lions veegt Rotterdam van ijs Dameshandbalsters promoveren Joe Jordan "ziek" van perikelen rond zijn transfer Ling nit dienst "ontslagen" LDWS-LUGDUNUM ZATERDAG 10 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Het oude pand lijkt van nostalgie uit zyn voegen te barsten en krakend te hun keren naar vervlogen tijden. Naar een verleden, waarin begrippen als achturige werkdag, vijfdaagse werk week, overwerkcompensatie en Collectieve Arbeids Over eenkomst nog onuitgespro ken wensdromen van een en kele zonderling waren. In die tijd was het gebouw het mid delpunt van overmatige ac tiviteit. Verdienden diverse Leidenaars, juist door het in die foeilelijke steenklomp te bakken, hun brood. De tijden, dat men ze daar bruin bakte, zijn echter voorbij. In de ver ste verte is er geen deegroller meer te bekennen, laat staan In plaats daarvan staan er nu ta feltennistafels. De voorma lige broodfabriek is het do mein van Scylla geworden. Waar vroeger de geur van knappend vers brood was te ruiken, daar kan nu nog slechts transpiratielucht worden opgesnoven. Noeste arbeiders hebben plaatsge maakt voor fanatiek traineqde tafeltennissers. Het enige, dat nog aan het oude ambacht, herinnert, is het feit, dat bij de vereniging Scylla diverse personen omkijken, als er „Bakker" wordt geroe pen. Dat is echter louter toeval. Deze „Bakkers" zijn meer ver trouwd met een tafeltennis- batje dan met bladerdeeg. In het oefenlokaal wordt die avond driftig getraind. Er gens in een schemerig hoekje is Rob Regeer (20) bezig om zijn oefenprogramma af te werken. Fanatiek tracht hij zijn smash te perfectioneren, zijn voetenwerk te verbeteren en nóg meer topspin in zijn spel te brengen. Regeer kent geen moment van verslap ping, bezeten als hij is van het idee zo ze snel mogelijk tot het tafeltenniswalhalla door te dringen. Iets, wat trouwens „heel" Scylla wil. Bij de Leidse club heeft het af gelopen seizoen één ding cen traal gestaan: zo snel mogelijk het verloren terrein -de ere klasse- terug te winnen. Sneller dan aanvankelijk voor mogelijk was gehouden, rammelt Scylla weer aan hel hek, dat het terrein nog van de Leidenaars scheidt. Volgende week zaterdag zal dat sym bolische hek, Phoenix, ge slecht moeten worden. De Delftse club, die als voor laatste in de ereklasse is geëindigd, mag dan (in Den Haag), bij Wibats, aanvang 14.00 uur) een laatste poging ondernemen om via een be slissingswedstrijd tegen Scylla, dat als tweede in de promotie-ereklasse finishte, het ereklasserschap te hand haven. Duidelijk is echter, dat Scylla er alles aan zal doen om dit te verhinderen. Ervaring Rob Regeer. „V(ij willen dol graag promoveren. Dan kun nen we tenminste eens tegen sterkere tegenstanders spe len. Zoals Bert v.d. Helm en Nico van Slobbe bijvoor beeld. Juist tegen die spelers kun je ervaring opdoen. Ta feltennis mag dan een sport zijn, die veel training vereist, maar nog belangrijker is, dat er regelmatig tegen tafel tennissers van enig niveau gespeeld kan worden. Kijk, je kunt nog zoveel trainen, maar als je nooit tegenover goede spelers komt te staan, kom je er natuurlijk nooit". Niettemin is Regeer ondanks dat gebrek aan behoorlijke tegenstand snel naar de sub top doorgestoten. Heeft hij als het ware een bliksemcarrière gemaakt, als bedacht wordt, dat hij eerst vier jaar terug met tafeltennis is begonnen. De HAVO-scholier „Via een vriend ben ik bij Scylla te rechtgekomen. Daarvoor heb ik een jaar of zeven bij UVS gevoetbald". Regeer raakte van het tafeltennis geobse deerd, trainde als een beze tene en schoot als een komeet omhoog. Vorig jaar mocht hij al enkele wedstrijden in het vlaggeschip van Scylla mees- Delen en het afgelopen seizoen verwierf hij zich een vaste plaats. Een onvoorstel baar snelle ontwikkeling der halve. Feeling Rob Regeer relativerend: „Zo opzienbarend is dat nu ook weer niet. In Nederland kun je al ver komen, als je een klein beetje feeling voor de sport hebt en bereid bent er keihard voor te trainen. Dat wil zeggen zo'n 10 a 15 uur per week. Als je dat er voor over hebt, dan hoefje echt niet zo'n groot talent te zijn om bij de eerste twintig van Nederland te komen. Wat dat betreft ben ik een goed voorbeeld". Uit dat laatste valt te conclude ren, dat Regeer terdege beseft dat er aan zijn spel tekortko mingen kleven. Hij zegt vooral met een gebrek aan routine te kampen te hebben. „Ik ben eigenlijk te laat met tafeltennissen begonnen. Daardoor heb ik erg weinig ervaring. Vooral tegen meer geroutineerde tegenstanders wreekt zich dat op kritieke momenten nog weieens" Vooral in de thuiswedstrijd tegen het Maastrichtse Ra- vensteijn bleek dat. In dat duel raakte Regeer van de kook, omdat hij zijn batje brak: „Ik moest daarna met een batje van Gerard Bakker verder gaan. Dat ding was twee keer zo dik als de mijne. Bovendien was het rubber zachter. Ik was een dergelijk batje niet gewend; had dus aanmerkelijk minder gevoel. Ik heb nu gelukkig weer zo'n zelfde batje terug. Heb ik trouwens zes weken op moe ten wachten, omdat dat ding geruime tijd bij de douane in Den Haag heeft gelegen. Ge lukkig gaat het, nu ik mijn vertrouwde batje weer heb, stukken beter". Confrontatie Regeer toonde dat vorige week zaterdag tegen JCV duidelijk aan en won in dat duel alle drie partijen. Hij ziet de con frontatie met Phoenix dan ook met optimisme tegemoet. Hij: „Als Anton Will van Zoelen en Gerard Bakker meespelen, kunnen wij het redden. Die ploeg is heus zo sterk niet". Mocht Phoenix inderdaad verslagen worden, dan impliceert dat voor Scylla promotie naar de ereklasse; is het verloren terrein weer te ruggewonnen. Regeer „Het zal ongetwijfeld moeilijk worden om ons in de ere klasse te handhaven. We zul len volgend seizoen in ieder geval De Veluwe moeten kloppen. Gelukkig zit er in dat team een zwakke speler (Abeleven). Als we van die speler winnen, zitten we eigenlijk al gebak ken". GERARD VAN PUTTEN Rob Regeer VONDEN - Het Nederlandse zaal handbalteam bij de dames heeft tijdens de wereldkampioen schappen (B-groep) in West- Duitsland handbalgeschiedenis geschreven. Dat mag, worden gesteld na de voortreffelijke 16-15 zege op Denemarken. Deze overwinning betekende name lijk een vijfde plaats tijdens dit wereldtoernooi en die klasse ring geeft recht op deelname aan de A-wereldkampioenschappen in Tsjecho-Slowakije volgend jaar. Gedurende het gehele toernooi hebben de Nederlandse dames uitstekend gespeeld en na dit re sultaat werd Oranje dan ook te recht betiteld als "de ontdek king" van dit WK. De start tegen Denemarken was, gezien de grote belangen, uiterst nerveus. Na een kwartier spelen keek Nederland al tegen een 5-2 achterstand aan. Het niet benut ten van de uitgespeelde kansen was er mede de oorzaak van dat de ploeg van bondscoach Jan Alma bij de rust met 8-6 achter stond. Direct na het begin van de tweede helft werd het zelfs 9-6 en de meeste handbalkenners gaven op dat moment niet veel meer voor de Nederlandse kansen. De Oranje-speelsters knokten zich echter, zoals zo vaak tijdens dit WK, grandioos over deze tegen slag heen. Het tempo werd op gevoerd en de snelle break-out bleken een uiterst effectief wa pen tegen de wat tragere Deense dames. Na acht minuten zag Nederland zowaar kans op gelijke hoogte te komen: 10-10. Een minuut later nam Oranje zelfs voor het eerst een voorsprong tijdens de wed strijd. Het Deense kamp raakte duidelijk in paniek en de coach trachtte met een keepsterswis- sel de zaak nog te redden. Neder land bleef echter doorgaan en kreeg steeds meer zelfvertrou- Als Denemarken erin slaagde ge lijk te maken, dan hadden de Oranje-dames het antwoord di rect klaar. Vijf minuten voor het einde drak het laatste verzet van de Deense ploeg en belandde Nederland met 16-13 in veilige haven. In de laatste twee minuten toen onze dames al zeker waren van plaatsing kon Denemarken nog iets terugdoen en zodoende de 16-15 eindstand bereiken. Op nieuw was Hellas-speelster Hannie de Kok met vijf treffers de grote uitblinkster, maar teamgenote Ingrid van Koppen was eveneens op schot en scoorde viermaal. Uiteraard emotionele taferelen na afloop. Speelsters die huilend van vreugde rondliepen en een overgelukkige coach Jan Alma, die nauwelijks tot enig com mentaar in staat was. Begrij pelijk, want wat Nederland in Duitsland heeft gepresteerd tij dens deze wereldkampioen schappen is zondermeer uniek in de vaderlandse handbalge schiedenis. Ondanks de povere voorbereiding heeft Nederland op ondub belzinnige wijze bewezen dat het bijzonder talentvolle speelsters heeft, die op een des kundige wijze door vakman Jan Alma zijn samengesmeed tot een hecht team. BELGRADO - De zevende partij in de finale van het kandidaten toernooi tussen Victor Kortsjnoj en Boris Spasski is gistermiddag na ruim vijf uur spelen afgebro ken. Kortsjnoj, die zijn 42e zet onder couvert afgaf, heeft met wit spelend uitstekende winstkan sen. Na afloop gaf de statenloze ex-Rus als commentaar, dat "de partij een zeer hoog niveau kende en vermoedelijk zou eindigen in een toreneindspel, waarin hij zelf twee pluspionnen zou hebben". Wat dat betekent, zal zelfs iedere huis-tuin-en-keuken-schaker duidelijk zijn: de derde overwin ning voor Kortsjnoj. De zevende ronde begon bepaald feestelijk. Spasski verscheen voor de eerste keer met een das van de communistische partij, knalrood dus. Niet zozeer vader landslievende motieven speel den hierbij een rol als wel een vorm van psychologische oor logsvoering. Het "psychologi sche schaakhandboek" vermeldt immers onder het hoofdstuk "verstoring van de tegenstan der", dat felgekleurde kledings tukken de opponent kunnen af houden van diepe concentratie. De knalrode stropdas van Spas ski werkte op Kortsjnoj echter als een rode lap op een stier. Spasski uit tot het damegambiet, waarop zwart echter weigerde in te gaan, omdat in het verleden - onder andere in zijn partijen te gen Bobby Fischer om de wereld titel, vyf jaar geleden in Reykja vik - is gebleken, dat wit licht voordeel verkrijgt. Bovendien was de taktiek van Spasski erop gericht de aanvalslust van zijn te genstander via een paar remises te beteugelen om daarna zelf in de tegenaanval te gaan. Deze taktiek faalde, want Kortsjnoj zocht het in de aanval en slaagde erin de verdediging van zijn op ponent te verbrokkelen. De hele aanval vond tenslotte zijn bekro ning met een diepberekend tore noffer op de 31e zet. Dat leverde direct al een pion op. In de afge broken stelling heeft Kortsjnoj de beste papieren. Vanmiddag zal de partij worden voortgezet. Wit Kortsjnoj Zwart Spasski Opening: geweigerd damegambiet 1. c2-c4 e7-e6, 2. Pbl-c3 d7-d5, 3 d2-d4 LfB-e7, 4. Pgl-fi Pg8-f8, 5. Lcl-g5 0-0, 6. e2-e3 h7-h6, 7. Lg5-h4 b7-b6, 8. Tal-cl Le8-b7. 9 Lh4xfB Le7xf6. 10. c4xd5 e6xd5,11. b2-b4 c7-e6,12. Lfl-e2 Pb»-d7, 13. 0-0 a7-aS, 14. b4-b5 c6-c5, 15. d4xc5 Pd7xc5, 16. Pf3-d4 DD8-d6, 17. Le2-g4 Tf8-d8, 18. Tfl-el Pc5-b5 19. Lg4xe6 f7xe6, 20. Pd4-c6 Lb7xc6, 21. b5xc6 Lf6xc3, 22. Tclxc3 Ta8-c8, 23. Tclxc3 Ta8-c8 23. Ddl-c2e6-e5,24. c6-c7Td8-d7, 25. Tel-cl d5-d4, 26. Tc3-c6 Dd6-d5, 27. Dc2-bl d4-d3, 28. Dblxb6 d3-d2, 29. Tel-dl Dd5xa2, 30. h2-h3 Da2-a4, 31. Tdlxd2! Td7xd2, 32. Db6-b7 Td2-d8, 33. c7xd8D+ Tc8xd8, 34. Tc6-c7 Da4-al 35. Kgl-h2 e5-e4, 36. Db7xe4 DfB-fB, 38. Kortsjnoj opende uiteraard met Tc7-a7 Df8-f8 38. Tc7-a7 Df8-e5. 39. Geliefkoosd zijn geliefkoosde c2-c4, i op De4-b7 Dc5-c3, 40. Eb7-e7 TdS-fB, 41. DEN HAAG - De Ajacied Tscheu-la Ling is gisteren de finitief afgekeurd voor mili taire dienst. Voor de Hage naar, die afgelopen zondag door trainer Ivic werd gepas seerd in het topduel tegen PSV, is het een hele opluch ting. In het begin van het seizoen was Ling geweldig op dreef, maar vanaf het mo ment dat hij onder de wape nen werd geroepen, ging de vorm zienderogen achteruit. Tscheu-la heeft er van alles aan gedaan om zo spoedig mogelijk uit de dienst te ko- LEEDS - De perikelen rondom zijn mogelijke transfer naar Ajax hebben Joe Jordan geen goed gedaan. Gisteren werd Jordan door manager Jimmy Armfield naar huis gestuurd, omdat hij zich niet lekker voelde. Het is ze ker, dat Jordan vandaag niet met Leeds United tegen Arsenal mee kan spelen. Overigens is de kans, dat Joe Jor dan van Leeds United naar Ajax zal komen uiterst gering gewor den Nadat de besturen van beide clubs op 28 november in principe overeenstemming over de hoogte van de transfersom (300.000 pond sterling, ofwel 1.300 .000,-) hadden bereikt, ADVERTENTIE A.s. zondag 14.00 uur ASC—Alphen terrein de Kempenaerstraat. Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS-terrein sportpark "De Vliet" heeft Leeds United-voorzitter Cussins gistermorgen laten we ten, dat de prijs inmiddels met 50.000 pond 215.000,-) is ver hoogd. Manager Armfield heeft dat beves tigd. Hij: "Wij hebben Jordan uit stekende voorwaarden aangebo den. We zijn aan bijna al zijn fi nanciële eisen tegemoet geko- Het was oorspronkelijk de bedoe ling, dat Jordan zich allang in Amsterdam zou bevinden. Maar manager Armfield heeft bij de eerste overeenkomst bedongen, dat Jordan nog twee competi tiewedstrijden voor Leeds Uni ted uit zou mogen komen. Indien alles volgens de eerder ge maakte afspraken verlopen zou zijn, zou Jordan morgen naar Ne derland zijn gekomen. Nu echter Ajax niet akkoord wenst te gaan met de verhoging van 50.000 pond, lijkt de komst van Jordan naar Amsterdam op losse schroeven te staan. Maandag zal over Jordan een laatste onderhoud tussen Ajax en Leeds United plaatshebben. Kortsjnoj: voordelige stelling de derde zet nodige hij met d2-d4 e3-e4 Dc3-d4 fgebroken. LEIDEN - Leiden Lions heeft gis teravond opnieuw het zoet der overwinning geproefd. Tegen het bijzonder zwakke Rotterdam kwamen de Leidenaars uiteinde lijk tot een 16-1 score, zonder dat het team van Jean Martin daar voor alle krachten behoefde aan te spreken. Leiden Lions was gisteravond zelfs bijzonder matig op dreef. Duide lijk was de ploeg niet geïnsp ireerd, wat voornamelijk viel te rug te voeren op het gebrek aan tegenstand. Rotterdam was na melijk ontroerend zwak. Diverste spelers van dat team mis ten duidelijk teveel capaciteiten. Om de nederlaag zo draaglijk mogelijk te houden groepeerden de Rotterdammers zich onop houdelijk voor het doel van hun goalie Wust, die overigens één van de minst slechte spelers was. Elke puck, die bij de Rot terdamse spelers voor de stick kwam, werd rücksichtlos weg- geknald. Voor de vijfhonderd toeschouwers was er zodoende weinig aardig heid aan. Dit temeer, omdat Lei den Lions zich op sommige mo menten door de Rotterdammers lieten meesleuren naar een be denkelijk ijshockeypeil. Vooral in de tweede periode was, wat dat betreft, een triest voorbeeld. Toen namelijk lukte er ook bij de Leidenaars niets meer. Liep elke combinatie op de "houthak kende" Rotterdammers stuk. Typerend was, dat sommige spelers van Leiden - normaal ge sproken toch een team, dat weinig strafminuten op zijn conto krygt - uit ballorigheid zich te buiten ging aan zaken, die niet in de yshockeyspelregels voor komen. Zo ging Theo Dietz in de derde periode met zijn stick speerwerpen. Als beloning voor dat staaltje atletiek op schaatsen mocht hij daarna voor vijf minu ten de strafbank op zoeken. Zo af en toe dacht Lions evenwel ook nog wel aan ijshockey. Met name in de eerste periode wilde Jiri Anton er nog wel wat aan doen, waardoor hij de tweede, vierde en zesde treffer kon sco ren, nadat "good-old" Rudy Bak ker de score had geopend en Frank Dobbelaar voor de rest van de treffers had gezorgd. derde periode in. Na drie minu ien was het weer Bakker, die voor 7-0 tekende, waarna Dietz, Dob belaar en Bakker (2x) Leiden naar een 11-0 voorsprong knalde. Eerst toen mocht Homburg voor Rotterdam iets terug doen. Wat hij trouwens nog dankte aan Lions-goalie Rob de Jong, die te laat op zijn inzet reageerde. De aardigheid was er voor de toe schouwers toen allang van af. Dat Anton, Bakker (2x) en Dietz het net nog vonden konden die sup porters nauwelijks nog opwin den. Alleen toen Wielheesen na een schitterende combinatie met Dobbelaar de zestiende treffer scoorde, gingen de handen, heel r, op elkaar. Daarna zak- hun winterslaapje Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in kleurentechniek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19