aan Galgewater Ambitieus bouwplan We klussen steeds meer in avonduren ROTOGRAVURE WONINGEN OP PLAATS VOORMALIGE Plan voor park aan Noordeinde Straks 300 huizen voor jongeren In aansluiting op de plannen met de Rotogravure bracht de gemeentelijke stede- bouwkundige Van der Wardt zijn zeer voorlopige ideeèn naar voren over de toekomst van de voormalige zeevaart school aan het Noordeinde. Bij sloop zou hier een park kunnen worden aangelegd. Als een van de twee scholen er tegenover ook gesloopt wordt kan een doorlopende groengordel langs de singel ontstaan. Door een door braak achter het monumen tale Witte Poortgebouw langs kan het Galgewater aangesloten worden op het Nooreinde: beide kunnen éénrichtingverkeerstraten worden. De Weddesteeg zou als voetgangers- en fietsers- route aansluiting geven op een brug naar het terrein waar nu nog de Morspoort- kazerne staat, maar waar eveneens een parkje zou moeten komen. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Strandloop LEIDEN - Voor het gebied van de voormalige Rotog ravure en de aanpalende historische panden aan het Noordeinde heeft de Westland/Utrecht Projectontwik keling bv een plan met allure gepresenteerd. Het plan houdt de nieuwbouw in van 76 wooneenheden in allerlei soorten en maten en de restauratie van achttien panden aan het Noordeinde en twee aan het Galgewater. In de nieuwbouw komen de prijzen volgens een zeer globale schatting voornamelijk tussen de honderdzeventig- en driehon derdduizend gulden te liggen; daarnaast wordt momenteel er nog van uitgegaan dat dertig tot veertig procent van de woningen minder zal kosten en in de pre miesector kan vallen. De geres taureerde panden zullen hon derdvijftig- tot vierhon derdduizend gulden moeten op brengen. Voor de Westland Utrecht bete kent het een investering van zo'n twintig miljoen, waardoor twee honderd tot tweehonderd vijftig mensen gehuisvest zullen kun nen worden. Voor de opmer kelijke vormgeving van de nieuwbouw is de Amsterdamse architect Rob Nord verantwoor delijk, voor de restauraties tekent de Leidse architect Bob van Beek. In oktober 1976 kocht de West- land Utrecht het complex van de Rotogravure voor bijna drie mil joen. Een door eerdere specula ties flink opgedreven prijs. De bouw van een parkeergarage, van kantoren en winkels leek de nieuwe eigenaren niet haalbaar in de woonbuurt van het Noord einde: men was beducht voor moeilijkheden met de gemeente of de buurt. Na een marktonder zoek, voorlopige berekeningen en het raadplegen van enkele gemeentelijke nota's had de Westland Utrecht tot de aankoop besloten met de bedoeling tot woningbouw te komen. Vanaf januari dit jaar zijn de plannen in overleg met de gemeentelijke stedebouwkundige ontwikkeld. Inmiddels is voor de vormgeving de goedkeuring binnen van de welstandscommissie. het bouwen wil men zoveel mo gelijk Leidse bedrijven in schakelen. Voor de nieuwbouw bestaat al een samenwerking met Noorlander, terwijl voor de eerste restauraties De Prie in de markt De grote verdienste van architect Nord is dat hij een zeer uitnodi gende woonbuurt heeft gemaakt, waarbij maar liefst ongeveer honderd woningen zijn te vinden op een oppervlak van 0,6 hectare. Hij heeft geprobeerd de nadelen op te heffen van het wopen in een binnenstad. De grootste nadelen zijn gewoonlijk: Geen tuin, geen parkeerplaats, geen speelplaats en stank. Van de kelder van de Rotogravure wordt een iets bo ven de grond uitstekende par keerkelder gemaakt met in totaal 61 plaatsen. Op het binnenterrein zijn enkele tuinen te vinden, ver der beschikt een groot aantal wo ningen over een dakterras. De Valkensteeg tussen Noordeinde en Galgewater wordt in ere her steld. Aan de steeg komt een speelplein te liggen: het Val kenhofje gedoopt door de ar chitect. De grote verscheidenheid van wo ningen is ook in het uiterlijk te rug te vinden. Een aantal wonin gen wordt zandkleurig ge pleisterd. Verder wordt van drie kleuren baksteen gebruik ge maakt, voornamelijk een don kerrode soort. Tussen de raam- partijen - het systeem daarin geeft aan wat er achter de gevel aan verschillende woonruimten te vinden is - worden ge schilderde houten panelen aan gebracht. Onzekere factoren zijn nog de kos ten van de fundering en de par keerkelder, terwijl ook nog de exploitatierekening van de ge meente afgewacht moet worden: de gemeente brengt bijvoorbeeld het aanleggen van een riolering in rekening. Met de eerste restaura ties hoopt men in februari 1978 aan te vangen, de nieuwbouw zou vervolgens in mei beginnën. Wat de prijzen betreft zegt West land Utrecht dat door de hoge verwervingskosten woningbouw voor de minst daadkrachtigen niet mogelijk is. Men wil wel meewerken met de gemeente om via de toewijzing van de wonin gen tot een voor Leidenaars gun stige doorstroming te komen. Bij Molenwandeltocht De Wandelkring Leiden en om streken organiseert morgen een internationale molen wandeltocht over afstanden van tien en vijftien kilometer. De tocht voert langs een groot aantal molens in Leiden en omgeving. Er kan gestart worden tussen 's morgens 9 uur en 's middags 2 uur. Ter herinnering ontvangen de deelnemers eer. s tegel met daarop een afbeelding van een van de molens langs de route. Startplaats is het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein 210. "De Ratel" De werkgemeenschap "De Ra tel" houdt zondagochtend een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. De Leidse wethouder Bert Oosterman houdt een inleiding over Ja pans porselein en aardewerk. De bijeenkomst begint om half elf 's morgens en er zullen en kele porseleinen voorwerpen te bezichtigen zijn. Swift-Leiden organiseert zon dag een strandloop met begin- en eindpunt aan de Was- Slag. L)e afstanden zijn naar keuze 4 en 8 kilome ter. Het startsein wordt om twaalf uur gegeven. Snelheid komt op het tweede plan, al dus de organisatoren. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een herinneringsmedaille. Ter plaatse is geen kleedgele genheid aanwezig. Bij postkantoor Met ingang van maandag 12 december zullen de openings tijden van het bijpostkantoor in het winkelcentrum van de Kopermolen worden gewij zigd. Het kantoor is in het vervolg van maandag tot en met vrijdag open van half ne gen 's morgens tot vijf uur 's middags. Hengelsport Viscollege "De Ruisvoorn" hield de zogenaamde "kerstviswed strijd" in de Ringvaart en de Nieuwe Rijn. De uitslag was: 1. J. Nieuwenburg jr. 1920 (37), 2. A. Laterveer sr. 1860 (30),3.W.Weenink 1660(25),4. Hageman 1660 (22), 5. W. v. Velzen 910 (16), 6. Th. v. Daa- len 880 (16), 7.A.C. v. d. Meer 720 (16), 8. Th. Voskuil 790 (15), 9. A. Laterveer jr. 670 (16), 10. J. Nieuwenburg sr. 770 (14). Klaverjassen Buurt- en clubhuis "Het Mierennest" aan de Morsweg 59 organiseert vanavond een klaverjasavond. Aanvang 20 Eén winkel Bij de renovatie van de panden aan het Noordeinde wil Van Beek één winkel handhaven; de rest van de panden wordt geheel voor wonen geschikt gemaakt. Van Beek merkt op dat het hier niet gaat om belangrijke monumentale pan den; maar zelfs al zijn enkele panden geen monument, de woonhuizen bepalen wel voor een groot deel het karakter van de stad. Hij wil bij zijn restauratie laten uitkomen dat er aan de oude panden in de loop der eeuwen steeds wel wat veranderd is, en streeft dus geen reconstructie van de oorspronkelijke toestand na. Drie grote panden zullen elk in drie appartementen onderver deeld worden. In de commissie ruimtelijke orde ning, waar deze plannen gister avond gepresenteerd werden, vond het ontwerp grote waarde ring. Vraagtekens werden wel gezet bij het betrekkelijk grote aantal kleine appartementen. (In de nieuwbouw zitten 6 eengezin swoningen, 30 appartementen, 22 split-level woningen, 17 maiso nettes en 1 dakwoning). Kritiek ondervond het grote percentage vrije sectorwoningen. Naar voren kwam dat de gemeente bij het verlenen van de nodige vergun- In Leeuwenhoek LEIDEN - De Stichting Studen tenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren willen dat er in de toekomstige woonwijk in de Leeuwenhoek aan de Wassenaarseweg 300 wo ningen worden gereserveerd voor één- en twee-persoons huishoudens. Van deze wonin gen zouden er 106 bestemd moe ten zijn voor studenten en de rest zou gelijkelijk moeten worden verdeeld over studenten en wer kende jongeren. Een en ander werd gisteravond tij dens- een vergadering van de Leidse universiteitsraad meege deeld door mr. W.G. Koppelaars, lid van het college van bestuur. Volgens Koppelaars zouden er via de woonwijk in de Leeuwen hoek een oplossing kunnen wor den gevonden voor de studenten in de 106 wooneenheden aan het Piet Paaltjespad. Zij zullen daar straks moeten verdwijnen in ver band met de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis op het sportterrein. ningen waarschijnlijk nog wel De universiteitsraad kon zich enige greep kon hebben op de prijsklasse van de woningen en de toewijzing van de toekomstige bewoners. Over dat laatste moet het overleg nog worden gevoerd. TOM MAAS overigens verenigen met het standpunt van het college van bestuur over die nieuwbouw. Dat komt erop neer dat men morrend akkoord gaat met de terrein keuze. ADVERTENTIE LEIDEN - De Nederlandse doe- het-zelf-markt is nog steeds één van de snelst groeiende consumentenmarktenIn vijf tien jaar vertwintigvoudigd de omzet dus. En dat is meer dan de omzetstijging van al les wat we kopen samen. Nieuw is dat niet, want iede reen wist allang dat we steeds meer zelf doen in en om huis. Dat komt volgens het mark tonderzoekbureau dat het toch nog maar eens heeft on derzocht ondermeer doordat juist in tijden dat de lonen niet of nauwelijks omhoog gaan het belangrijker wordt om iets zelf te doen. Dat is goedkoper. Een andere oor zaak is volgens het onder zoekbureau dat steeds meer mensen steeds meer waarde gaan hechten aan verbetering van wooncomfort en woonsfeer. Hier in Leiden weten mensen die in doe-het-zelf-arükelen doen nóg wel een belangrijke reden te noemen. Tot 1971 was onderhoud aan de eigen wo ning namelijk voor de belas ting aftrekbaar. Na die tijd niet meer zodat het dus aan merkelijk goedkoper werd om iets zelf te doen dan om het te laten doen. Wantje doet er zelf dan wel lan ger over, maar je bent de kos ten van arbeidsloon kwijt. Bovendien kun je je mate riaal goedkoper zelf krijgen, omdat vakmensen er toch ook iets op willen verdienen. Hun marge is groter dan die van een grote doe-het-zelf-zaak omdat de omzetsnelheid daar veel groter is. Dat het goed gaat met de doe- het-zelf-markt blijkt al uit het feit dat er steeds meer grote zaken komen op dat gebied. Zaken als Gamma, Bouwva- ria, Bouwcentrum, zijn pas van de laatste jaren. Die grote zaken kunnen door gezamen- De omzet op de doe-het-zelf-markt werd in vijftien jaar tijd ongeveer twintig maal groter. De zaken in doe-het-zelf-spullen werden meevergroot. lijke inkoop (Gamma bij voorbeeld heeft 35 zaken in Nederland) de prijzen laag houden. Dat is tn het voordeel i de i de grote zaken zelf. Want door de stijgende behoefte aan doe- het-zelf-materialen stijgt hun omzet ook aanzienlijk. De heer Den Hollander van Gamma voorziet de komende jaren nog een sterke groei van het aantal grote zaken. Maar ook op dat punt zal er eens een verzadiging zijn, hij gelooft dat die er in 1980 wel is. Kleinere zaken pikken ook nog wel een graantje mee van die stijgende behoefte aan hun artikelen, maar hebben toch duidelijk te lijden onder hun veranciers van vroeger heb ben nu zelf zaken en kunnen daar veel goedkoper zijn dan wij", zegt iemand van Janse (Haarlemmerstraat). achteruit gaan. Van die ver- twintigvoudiging van de om zet hebben wij niets gemerkt". Een andere categorie die op het eerste gezicht te lijden zou moeten hebben van de steeds actievere doe-het-zelver zijn de vaklieden. De loodgieters, schilders, aannemerskortom de mensen die vroeger het werk deden wat de mensen nu zelf doen. Volgens Den Hol lander (Gamma) blijft er al tijd een behoefte bestaan aan zulke mensen. "Maar ik vraag me aj zijn, want als je tegei een loodgieter bestel weken op hem wach In van dit jaar heeft Janse, die al veertig jaar in Leiden zit, zijn afdeling hout en houtwaren moeten afstoten omdat die met meer rendabel was. Met de andere afdelin gen. kasten en keukens en ijzerwaren, gaat het redelijk: "We zijn al blij dat we met ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. B0USSAC gordijnen pi nrr tapijt tlucu gordijnen BES0UW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN Als het plan van Westland Utrecht wordt uitgevoerd zal het Noordeinde er xn de toekomst zo gaan uitzien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3