Buitenspel dreigt voor Syrië VS willen een snel besluit over n-bom Europees parlement maakt het ministerraad moeilijk Hoover wilde onderzoek moord Kennedy inperken Nog geen Europees visserij-akkoord Ehrlichman komt vrij Communisten willen nationaal kabinet DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 CAIRO/DAMASCUS (AFP/UPI/DPA)- De positie van Sy rië - thans nog de enige bondgenoot van de Sovjet-Unie op het "gevechtsterrein" van het Midden-Oosten - werd er gisteren opnieuw niet makkelijker op doordat Egypte (eens zijn voornaamste bondgenoot in de oorlog tegen Israël) de Sovjet-Unie samen met een aantal an dere Oosteuropese landen opdroeg consulaten en cul turele centra in Egypte te sluiten. BRUSSEL (SP) - Na drie dagen vergaderen zijn de ministers van de EG in Brussel naar huis gegaan zonder dat er een ak koord is over de verdeling van de vangsten in 1978. Wel is men in Brussel overeengekomen de dreigende chaos-waarbij ieder land zijn slag zal proberen te slaan - een maand uit te stellen. Op 16 januari komen de Europese bewindslieden van visserij weer bijeen. Tot die datum zullen zij niet overgaan tot het nemen van nationale maatre gelen. Wel heeft Groot-Brit- tannié al laten weten volgend jaar 962.000 ton vis uit de 200 mijl brede EG-zee te willen op halen. Dat is zelfs nog 30.000 ton meer dan in 1977. Minister Van der Stee liet na af loop van de besprekingen we ten iets minder pessimistisch te zijn dan enkele dagen geleden. De Europese Commissie had voorgesteld om ter instand houding van de geslonken vis bestanden voor 1978 tot een globale beperking van de vang sten over te gaan. Die verschilt per vissoort, per deel van de zee en per land, zo blijkt uit het omvangrijke document. Zo zal er volgend jaar op de Noordzee helemaal geen haring gevan gen mogen worden. De voorbije drie dagen bleek in Brussel dat de Britten en de Ie ren fundamenteel met de an dere zeven EG-partners van mening verschillen. Daarom kon men ondanks urenlange besprekingen in werkgroepen absoluut niet nader tot elkaar komen. Toch is de vergadering niet helemaal zonder resultaat geweest. Zo legden de Britten weliswaar onverwacht hoge ei sen op tafel maar slikten zij te gelijk het principe dat er natio nale quota (vangstmogelijk heden) tot stand komen. Totnutoe meenden Londen en Dublin dat zij zeff min of meer de vangstbeperkingen zouden vaststellen en dat ze daarbij de 50 mijl brede zone rond hun kusten voor de nationale vis serij konden reserveren. Nu hebben zij de concessie gedaan door genoegen te nemen met een 12 mijl brede nationale zone. Tussen 12 en 50 mijl wen sen zij voor hun eigen vissers een voorkeursbehandeling. Visserijcommissaris Gundslach zal eerstdaags met de afzon derlijke ministers besprekin gen voeren en daarna nieuwe voorstellen opstellen. Op 16, 17 en 18 januari zetten de minis ters daar hun tanden is. Egypte zei hier mee te reageren op de felle openlijke kritiek die de Sovjet-Unie gisteren voor het eerst had geuit op het eerdere verrassende vredesinitiatief van president Sadat van Egypte. De jongste stap van Sadat bete kende een verheviging van diens schokdiplomatie nadat hij maandag al abrupt de betrekkin gen had verbroken zijn vroegère bondgenoot Syrië en vier andere Arabische landen, Irak, Algerije, Libië en Zuid-Jemen die zich op de conferentie in Tripoli in Libië (ofschoon niet alle even sterk) gekant hadden getoond tegen zijn initiatief. Gematigd Syrië in het bijzonder had er daarbij door zich gematigd op te stellen voor gewaakt aan te sturen op een openlijke breuk met Cairo, waar door het land uitgesloten zou kunnen raken van een uiteinde lijke regeling in het Midden-Oos ten. Deze dreiging werd alleen maar groter door verklaringen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, gisteren gevolgd door premier Menachem Begin, die er op neerkwamen dat het houden van een Geneefse conferentie niet langer als onontbeerlijk wordt beschouwd door de Verenigde Staten en Israël voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Buitenspel ferentie in Cairo op 14 december zal beginnen en "dat er niet over wordt gedacht haar uit te stel len". President Assad van Syrië zou vandaag op zijn beurt naar Saoedi-Arabië gaan om dit land, naar men in ingelichte kringen meende, ertoe te bewegen vast te houden aan het Arabische stand punt van geen directe onderhan delingen met Israël totdat een al gemene conferentie over vrede in het Midden-Oosten in Genève is bijeengekomen. Maar in dezelfde kringen werd verwacht dat Saoedi-Arabië evenals Hoessein eerder zal trachten Syrië en Egypte weer nader tot elkaar te brengen. De Saoedies zouden menen dat een hardere opstelling tegenover Sy rië dit land waarschijnlijk tot een meer extreme politiek zou drijven en de invloed van de Sovjet-Unie in Damascus zou doen toenemen, wat Saoedi-Ara bië juist zou willen voorkomen. BULGARIJE - Dit is nu wat je noemt een stokoude vrouw. Het is de 115-jarige Emine Moestafova Koetsova uit het Bulgaarse Luki. Zij brengt de dagen door met op haar koeien te passen en wol te spinnen. Door deze ommezwaai van de Ver enigde Staten in de richting van totale steun aan de conferentie in Cairo als voorbereiding op Ge nève en door verklaringen van Begin gisteren dat Cairo "ver scheidene weken" zal duren en zich niet tot procedurekwesties zal beperken is Syrië buiten de zich openende nieuwe diploma tieke perspectieven komen te staan. Dit ondanks het feit dat Amerikanen, Egyptenaren zowel als Israëliërs verklaarden dat doel blijft - tot nader order - een algehele regeling voor het vraagstuk van het Midden-Oos ten te bereiken. Want Syrië wil namelijk alleen in Genève onderhandelen en dan nog in de vorm van één Arabische delegatie waarin ook de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) is vertegenwoordigd. Kiezen Door de wijziging in het Ameri kaanse standpunt tegenover Ge nève in het voordeel van de con ferentie in Cairo en de verras sende acties van Sadat is presi dent Assad van Syrië te verstaan gegeven dat hij eens en voor al moet kiezen m welk kamp hij zich wil opstellen, daar er anders een regeling zou kunnen tot standkomen waar Syrië buiten zou staan. Tegen deze achtergrond bezocht koning Hoessein van het gema tigde Jordanië, dat het initiatief van Sadat niet wil steunen als Sy rië dit niet eerst doet, gisteren de Syrische president in Damascus in een kennelijke poging de breuk tussen Egypte en Syrië te lijmen. Vandaag zou Hoessein naar de Egyptische hoofdstad Cairo reizen voor een onderhoud met president Sadat en vervol gens naar Saoedi-Arabie, dat zo wel Egypte als Syrië als con- frontatiestaten die grenzen aan Israel belangrijke financiële steun geeft. Een verzoening tussen Egypte en Syne - al lijkt deze op het ogen blik welhaast onmogelijk - zou het voor Jordanië mogelijk ma ken deel te nemen aan de con ferentie in Cairo ter voorberei ding van een nieuwe Geneefse conferentie over het Midden- Oosten. Positief De verzoeningspoging van Hoes sein werd door Egypte's waar nemend minister van buiten landse zaken Boetros Ghali toe gejuicht als "een positieve stap voor de versteviging van de Ara bische solidariteit". Hij zei volgens het Egyptische persbureau Mena ook dat de con- WASHINGTON (Reuter/UPI/DPA - John Ehrlichman, een van de be langrijkste figuren in de Wa- tergate-zaak, wordt eind ap ril 1978 uit de gevangenis ontslagen. Het besluit daar toe is gisteren genomen door de federale commissie die moet uitmaken of iemand voorwaardelijk in vrijheid kan worden gesteld. De 52-jarige Ehrlichman die tot een lange gevangenis straf veroordeeld werd om dat hij er aan had meege werkt het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen, zit in een gevang enis te Safford in Arizona. Zijn straftijd was al eerder verminderd. Ehrlichman die Nixons ad viseur voor binnenlandse aangelegenheden was, trad samen met Bob Haldcman, de stafchef van het Witte Huis, op 30 april 1973 af. Toen was voor het eerst duidelijk geworden dat zij bij de doofpot - kwestie be trokken waren. e watergate-zaak betrof de inbraak in het bureau van de Democratische Partij te Washington. Deze inbraak leidde tot de val van de Re publikeinse president Ri chard Nixon. BRUSSEL (ANP) - De Ver enigde Staten zouden graag zien dat hun Euro pese NAVO-bondgenoten snel een besluit nemen over het al dan niet invoe ren van de neutronenbom bij de geallieerde troepen in West-Europa. Zij heb ben dit, aldus gezag hebbende Nederlandse kringen, in de conferentie van NAVO-ministers van defensie in Brussel duide lijk laten blijken, maar, al dus deze kringen, geen druk uitgeoefend. De afgelopen dagen is in Brussel, waar maandag de ministers van defensie van elf Europese NAVO-landen vergaderden, en dinsdag en gisteren die uit de der tien landen die deel uitmaken van het geïntegreerde militaire apparaat, veel over de neutro nenbom gesproken. De Amerikaanse minister van de fensie, Harold Brown, zei giste ren dat president Carter geen be sluit zal nemen over het in pro- duktie nemen van de n-bom voordat het overleg met de Wes- teuropese bondgenoten over de opstelling en inzet van het wapen is afgerond. Brown legde sterk de nadruk op het militaire belang van de n-bom - een doeltreffend wapen tegen de Oosteuropese overmacht van tanks - en het verband met ontwapeningsbe sprekingen, maar sprak niet met veel woorden over de onderhan delingen over wederzijdse en evenwichtige troepenverminde ring in Centraal-Europa (MBFR). Het standpunt van West-Duitsland, op wiens grondgebied de n-bom eventueel zal worden gebruikt, is waarschijnlijk van doorslag gevend belang. Maar de West- duitse minister van defensie Georg Leber, heeft in Brussel geen uitgesproken mening naar voren gebracht. De ministers Van der Stoel en Stemerdink hebben, zoals bekend, de Tweede Kamer laten weten dat zij meer informa tie willen alvorens een besluit te nemen, maar zich bezorgd ge toond over de gevolgen van in voering voor de bewapenings wedloop. In de ministersverga dering hebben de Amerikanen gezegd het jammer te vinden dat "de voorlichting over het wapen anders is gelopen dat was ge hoopt." In het slotcommuniqué dat giste ren in Brussel werd gepubliceerd wordt de neutronenbom niet ge noemd. De teneur van dit com munique is dat de strijdkrachten van het Warschau-pact "meer worden versterkt dan nodig is voor een redelijke defensie", dat de overmacht van het oostblok op conventioneel gebied nog steeds toeneemt, maar dat ook de NAVO "aanzienlijke" voortgang heeft geboekt en dat, als de plan nen die thans worden besproken ook worden uitgevoerd, de toe stand nog niet zo somber is. Tot nu toe hebben slechts vier van de dertien NAVO-landen te ken nen gegeven, dat zij de komende vijf jaar hun defensiebegroting met gemiddeld drie procent zul len verhogen. Volgens de huidige defensieplanning haalt Neder land dit gemiddelde van drie pro cent niet. In de periode 1977/78 is, aldus minister Stemerdink, de stijging 3.0 procent, !n 1979/80 1,8 procenten in 1981/822,7 procent. Maar in een van de twee door de minister niet genoemde jaren (1978/79 en 1980/81) zou de stij ging waarschijnlijk niet meer dan 0,8 procent zijn, zodat zij in het andere niet-genoemde jaar 6,7 procent zou moeten bedragen om op een gemiddelde van 3 te ko men. TENNIS - De Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren tijdens de open tenniskampioenschappen van Zuid-Afrika het herenenkel spel gewonnen. Vilas versloeg in de eindstrijd de Brit Molstram in drie sets: 7-6, 6-4, 6-4. TAFELTENNIS - Bij de revan chewedstrijden voor de Open Franse tafeltenniskampioen schappen, hebben de Europese topspelers er in Parijs voor ge zorgd, dat de Chinezen voortijdig werden uitgeschakeld. In de eindstrijd versloeg Orlowski de Fransman Secretin met 3-0. WASHINGTON (Reuter) - Drie dagen nadat presi dent John F. Kennedy op 22 november 1963 in Dal las was doodgeschoten, heeft het toenmalige hoofd van de federale re cherche (FBI), J. Edgar Hoover, gepoogd de be noeming van een presi dentiële commissie van onderzoek te voorkomen. Dit blijkt uit stukken van de FBI die gisteren in Washington voor publika- tie zijn vrijgegeven. Hoover die vijf jaar geleden over leed, maakte zich er zorgen over, dat een dergelijke commissie van onderzoek mogelijk kritiek zou laten horen op het optreden van de FBI. Tegenover zijn naaste medewerkers verklaa: de Hoover destijds, dat Lyndon Johnson, de opvolger van president Kennedy, ook "zeer verontrust" was bij de gedachte van een afzonderlijk onderzoek. Johnson benoemde echter later de commissie-Warren, die inder daad de FBI verweet dat zij de haar bekende gegevens over Lee Harvey Oswald niet alle ter ken nis had gebracht van de geheime dienst. Volgens de commissie- Warren werd Kennedy door Oswald doodgeschoten. De ge heime dienst is belast met de be scherming van het staatshoofd. Uit de nu gepuDiiceerde documen ten blijkt, dat de FBI al in 1959 een dossier over Oswald had aan gelegd. Dat was toen deze voor drie jaar naar de Sovjet-Unie ging. Voorts wist de federale re cherche, dat Oswald elf dagen voor de moord op Kennedy in dienst was getreden van het schoolboekenmagazijn van de staat Texas, het gebouw waaruit de dodelijke schoten werden ge lost. Het is niet duidelijk of de verblijfplaats van Oswald op de dag van de aanslag bij de FBI be kend was. Op 25 november 1963 schreef Hoover in een memo, dat John son er over had geklaagd dat "een of andere jurist" in het ministerie van justitie pogingen deed om de Washington Post te bewegen, in een hoofdartikel te pleiten voor de instelling van een commissie van onderzoek. De president wenste dat deze pogingen wer den gestaakt, omdat hij vond dat het denkbeeld "zeer slecht was", aldus het hoofd van de FBI. Zeventien minuten na dit memo dicteerde Hoover een nieuw memo, waarin hij meedeelde dat hij de onderminister van justitie, Nicholas Katzenbach, had laten weten, dat de president wilde dat de FBI haar eigen rapport op stelde en dat dit via het hoofd van dit ministerie, Robert Kennedy - een broer van de vermoorde pre sident - zou worden gepu bliceerd. Voorts wenste Johnson, volgens dit memo, dat de staat Texas een "hof van onderzoek" zou instellen onder leiding van de minister van justitie van deze staat, bijgestaan door "vooraan- r Kennedy met de toenmalige FBI-directeur Edgar Hoovt staande juristen uit het gehele land". Katzenbach stuurde op zijn beurt een memo naar het Witte Huis, waaruit bleek dat hij er veel waarde aan hechtte dat het pu bliek alle feiten omtrent Oswald en de moord zou vernemen. Hij vond dat het publiek moest we ten, dat Oswald de moord alleen had gepleegd en dat de bewijzen tegen hem zodanig waren, dat hij schuldig zou zijn bevonden als hij niet kort na zijn aanhouding door een nachtclubeigenaar was doodgeschoten. Voor speculaties over de motieven van Oswald moest men. volgens Katzenbach, geen ruimte laten. Ook moest de gedachte aan een communistische samenzwering worden bestreden. In zyn memo stelde Katzenbach, dat de instel- derzoek zowel voor- als nadelen zou hebben. Er moest zijns in ziens echter iets gedaan worden om speculaties van het publiek tegen te gaan en "hoorzittingen van het Congres van de ver keerde soort" te voorkomen. Hoover was binnen twee uur na de aanhouding van Oswald op de hoogte van diens achtergrond. In een van de gesprekken die hy op de dag van de moord met Robert Kennedy had, zei Hoover dat Oswald geen communist was, maar dat hy "communistische neigingen" had. IN ITALIË ROME (Reuter) - De Italiaanse Communistische Partij heeft gisteren aan gedrongen op vorming van een kabinet van nationale eenheid van chris ten-democraten, socialisten en commumisten, als 'enig antwoord op de economische crisis'. "De huidige situatie kan niet te lang gedoogd worden, omdat de risico's steeds groter worden", aldus de Partito Communista Italiano in een verklaring na een bestuursvergadering. De partij stelde vast dat de huidige minderheidsregering van christen-de mocraten niet in staat is gebleken het hoofd te bieden aan de problemen, ondanks het zes-partijenpact van juli, waarin de communisten en vijf andere politieke partijen beloofden premier Giulio Andreotti en zijn ploeg te gedogen. "Een regering van democratische eenheid en solidariteit, met de deelne ming van beide partijen ter linkerzijde, lykt steeds noodzakelijker te zijn", aldus de verklaring. Andreotti ontmoet later in de week partij- en vakbondsleiders, ter bespre king van zijn begrotingsvoorstellen voor 1978. Twee kleinere partijen die de regering indirect steunen, de republikeinen en de liberalen, hebben aangezegd tegen het pakket maatregelen in de begrotingsvoorstellen te zullen stemmen, waarmee zij in feite weer deel uitmaken van de oppositie. BRUSSEL (ANP) - Vertegen woordigers van het Europese parlement en de negen ministers van financiën van de EG-landen hebben gisteren tot ver na mid dernacht geredetwist over de be groting van de EG voor volgend jaar. De ministers hadden gisteren de begroting af moeten ronden, om dat volgende week het Europese parlement in Straatsburg over de begroting gaat stemmen. Over eenstemming is er tussen de mi nisters en de leden van de begro tingscommissie van het Euro pese parlement niet gekomen. Maar wel hebben de ministers hun voorzitter de Belgische staatssecretaris voor begrotings zaken Mark Eyskens een man daat gegeven om nog volgende week met het Europese par lement te onderhandelen. Het gaat er in feite om hoeveel het Europese parlement mag wij zigen aan de begroting van de Europese Gemeenschap. Die marge was oorspronkelijk vast gesteld op ruim 365 miljoen gul den. Het parlement heeft er door amendementen welke door de ministers zijn aangenomen al ruim 241 miljoen besteed. Men kon het niet eens worden over de andere amendementen die het vastgestelde bedrag te boven gingen. Het ziet er naar uit dat het mandaat de volgende week toch wel iets boven de 124 miljoen gulden uit zal gaan. Tijdens de debatten waarbij ook het regionaal fonds weer ter sprake kwam, dat is het fonds bedoeld om de armste regio's in •de EG te helpen en dat de negen regeringsleiders dinsdag op de top in Brussel voor volgend jaai op ruim 16 miljard gulden had den bepaald, ontstond er eer ningsverschil tussen de par lementaire delegatie en de Euro pese Commissie, het "dagelijk: bestuur" van de EG. In het ontwerp van de begroting had de Europese Commissie ruim 2.1 miljard gulden ge vraagd. De ministers van finan ciën hadden dit aanvankelijk ge kort tot 983 miljoen gulden. De delegatie van het Europese par lement wees er op dat de verho ging toegezegd door de top op dinsdag niet volledig tegemoet kwam aan de verlangens van zo wel de Europese Commissie als van het Europese parlement, die gelijk waren. Commissaris Tugendhat, belast met begrotingszaken, stelde vannacht dat de commissie moeilijkheden zou krijgen met het uitgeven van een dergelijk groot bedrag. Daarop ontstaken de parlementariërs in woede en merkten op niets meer van de commissie te begrypen die tot dusver op dit punt door dik en dun door het parlement was ge steund en nu by de op het geld zittende ministers openlyk toe gaf niet te weten hoe het geld te besteden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9