Koningin: nadere adviezen Ontsla Folkerts van verdere rechtvervolging Luchtvaartmaatschappijen ontduiken de tarieven MAN BLEEF DEMONSTREREN 11 Verkeerde narcose Uit in de Randstad DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Volgens advocaat Bakker Schut is RAF-lid in oorlog met Duitsland 11, UTRECHT (SP) - "De rechtsstaat Duitsland anno 1977 wordt ge heel beheerst door de staats veiligheidsdienst. Met deze staat bevindt de Rote Armee Fraktion zich in oorlog. Dat betekent dat, nu de aanhouding van Folkerts in Nederland is gebeurd op aanwij zing van Duitsland en als lid van de RAF, mijn cliënt niet strafbaar is. In een oorlog zijn verweer te gen gevangenneming en wapen bezit geen strafbare handelin gen". Dat is het standpunt van mr. P.H. Bakker Schut, een van de raadslieden van de 25-jarige Knut Folkerts. Mr. Bakker Schut vond dan ook dat Folkerts ontslagen moest worden van rechtsvervol ging. Gezien de reacties van met name rechtbankpresident mr. K.S. Bieger lijkt zijn mening weinig kans op succes te hebben bij de Utrechtse rechtbank, die op 20 december uitspraak doet. Folkerts stond dinsdag en gisteren terecht wegens moord en poging tot moord op twee rechercheurs en verboden wapenbezit. Voordat mr. Bakker Schut gister middag aan zijn pleidooi begon protesteerde hü scherp tegen wat hij noemde "de ontoelaatbare criminalisering van de raadsman". Hij zei: "Folkerts moest zich vanmorgen, na een bezoek van mede-raadsman Wil- lems, helemaal uitkleden. Met geweld is hij gedwongen te buk ken, waarbij hij ook nog een klap in zijn gezicht kreeg. Vervolgens kreeg hij een stift in de anus. Dat alles kennelijk met het idee dat mr. Willems hem iets had over gebracht. Dat vind ik een abso luut onwaardige vertoning naar het model van Duitsland. Dat is het begin van het einde". In zijn pleidooi, dat bijna twee uur duurde, schetste mr. Bakker Schut de geschiedenis van de Rote Armee Fraktion. President mr. Bieger onderbrak hem hal verwege om hem mee te delen dat het wat hem betrof allemaal niets met de tenlastegelegde feiten had te maken maar de advocaat mocht toch doorgaan. Mr. Bak ker Schut stelde dat de processen tegen de RAF een militair-poli tiek conflict zijn en niet eerr jus titieel conflict. Hij zei ook dat hij van mening was dat Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan Karl Raspe, die volgens de officiële mededelin gen op 18 oktober in de Stamm- heim-gevangenis in Stuttgart zelfmoord hebben gepleegd, om het leven waren gebracht. "De publieke opinies waren maan denlang via hetze-campagnes op hun dood voorbereid. Ze werden vermoord toen kon worden ver wacht dat hun dood kritiekloos zou worden aanvaard na de ge slaagde Duitse interventie in Mo- gadisjoe". Als mogelijke moor denaars ziet Bakker Schut agen ten van de Amerikaanse CIA. Gisterochtend pleitte Folkerts tweede advocaat, mr. A.W.M. Willems uitTiel. Hij stelde dat re chercheur Arie Kranenburg, die bij de schietpartij met Folkerts op 22 september werd gedood, en diens collega Leen Pieterse (zwaar gewond) zelf verantwoor delijk waren voor de situatie. Mr. Willems: "De politie wilde Fol kerts aanhouden zonder dat hij in Nederland verdacht werd van een strafbaar feit. Dat gebeurde kennelijk op instignatie van Duitsland, het land waarmee mijn cliënt zich in oorlog be schouwt. Daardoor is het strijd toneel mede verplaatst naar Ne derland. De Nederlandse politie is gemaakt tot een verlengstuk van het Duitse Bundescriminalamt. De mannen die op hem af kwamen waren twee onduidelijke figuren. Voor hem mogelijk zelfs Duitse agenten van de staatsveilig heidsdienst. Wie een troepen macht naar Mogadisjoe stuurt kan ook twee agenten naar Utrecht sturen. Door hun aan pak, overwicht en onduidelijk heid waren de rechercheurs ver antwoordelijk voor de situatie die ze hadden geschapen". Mr. Willems vond voorts dat er geen sprake was van voorbedachten rade zoals dinsdag officier van justitie mr. T. van Dijk had be toogd. "Er is geen sprake van die voorbedachten rade. Alleen uit het voor handen hebben van een wapen mag je niet de wil tot do den concluderen. Bovendien, beide rechercheurs waren, in ju ridische zin, een ondeugdelijk object. Als zij een kogelvrij vest hadden gedragen was de afloop heel anders geweest Alles heeft zich zo snel afgespeeld dat er ook geen sprake is geweest van gericht schieten. Folkerts wilde ontsnappen uit een be narde situatie. Tijd om een wel overwogen besluit te nemen is er niet geweest. Er is hooguit sprake1 van toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, al dan niet met de dood tot gevolg". In zijn repliek ging de officier van justitie niet in op het pleidooi van mr. Bakker Schut omdat hij vond dat dat in deze zaak niet ter zake deed. Naar aanleiding van het be toog van mr. Willems liet de of ficier weten dat hij volhardde by de voorbedachten rade gezien de mentale instelling van Folkerts en zijn bewapening. Hij bleef bij zijn eis van 20 jaar gevangenis straf. Van het recht op het laatste woord maakte Knut Folkerts gebruik door een gebalde vuist te heffen en de strijdkreet van de RAF te laten horen. Hij kreeg daarbij bijval van.zijn zusje dat dermate van de kook raakte dat ze door enkele parketwachten de rechts zaal uitgesleurd moest worden. Dit was overigens het enige inci dent dat zich tijdens dit twee daagse proces in Utrecht heeft voorgedaan en waarbij een gigan tische politiemacht rekening hield met allerlei eventualiteiten. Steunt CD Al VVD-kabinet op parlementaire meerderheid? DEN HAAG (ANP) - Terwijl in het gebouw van de Eerste Kamer al een zaal in gereedheid werd gebracht voor de kennismaking met de nieuwe minister-president Van Agt en de ambtenaren op de departementen de over dracht van de portefeuilles al aan het regelen waren is in de kabinetsformatie opnieuw een kink in de kabel gekomen. PEPERZAK bêheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Koningin Juliana bleek gisteren nadere adviezen nodig te hebben over de vraag of een kabinet van CDA en WD ook een parlemen tair meerderheidscabinet zal zijn. Zeven leden van de CDA-fractie hebben immers voorbehoud ge maakt ten aanzien van een der gelijk kabinet. Een aantal staats rechtgeleerden houdt het er op dat daarmee geen sprake meer kan zijn van een parlementaire meederheid. Dit ondanks de verklaringen van CDA-fractie-voorzitter Van Agt en VVD-fractie-voorzitter Wiegel dat hun fracties hebben ingestemd met de conclusie dat het tussen beide partijen getrof fen programmatische regeerak koord een voldoende basis biedt voor de vorming van een op de tweede-kamer fracties van CDA en VVD steunend kabinet. On danks ook de verklaring van ex-informateur Van der Grinten dat CDA en VVD samen wel de gelijk een parlementair meerder heidskabinet kunnen vormen. Van Agt pleegde gistermiddag overleg met twee van de zeven dwarsliggende CDA'ers: Aantjes en Scholten, twee anti-revolu tionairen van wie bekend is dat zij de voorkeur geven aan een ka binet met de Partij van de Arbeid. Na afloop van dit gesprek zond de CDA-fractie-voorzitter een brief aan het staatshoofd waarin hij nog eens exact het standpunt van de zeven 'loyalisten' uiteen zette. 'Een aantal leden van mijn fractie hebben als hun oordeel kenbaar gemaakt dat dit akkoord - mede gezien de zeer geringe meerder heid, de verkiezingsuitslag en de actuele problemen waarvoor het kabinet zich gesteld ziet - niet voldoende basis biedt om de tot standkoming van zulk een kabi net voor hun parlementair-poli tieke verantwoordelijkheid te Zij hebben tevens verklaard een eventueel op basis van het ge noemde akkoord te vormen ka binet het optreden niet te zullen beletten en het te voeren beleid constructief te zullen beoordelen, zulks mede in het licht van de loyaliteit binnen de fractie in het verband waarvan de op de CDA-lijst gekozenen hun par lementaire functie uitoefenen', aldus de brief van Van Agt. Kort nadat de koningin kennis had genomen van dit schrijven no digde zij haar adviseurs en de fractie-voorzitters van de vier grootste politieke partijen uit om haar vandaag van advies te die nen. Als eerste zal PvdA-fractie- voorzitter Van Thijn op het paleis Lange Voorhout in Den Haag verschijnen. Vervolgens zijn de fractievoorzitters van CDA, VVD en D'66 ontboden. De vice-voorzitter van de Raad van State, dr. Ruppert en de voorzit ters van de beide kamers der Sta ten Generaal, Thurlings (eerste kamer) en Vondeling (tweede kamer) worden na de fractievoor zitters ontvangen. AMSTERDAM - Honderden vrouwen, werkzaam bij de schoonmaakdienst van de gemeente Amsterdam, hebben gistermiddag gedemonstreerd tegen de bezuinigingsplannen die er bestaan bij de gemeentelijke schoon maakdienst. Hler lopen de dames over de Damop weg naa r het stadhuis waar zij een petitie zullen overhandigen aan wethouder Treumann. SCHIPHOL (ANP) Een aantal luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KLM, zal over enige tijd voor de Amsterdamse kantonrechter moeten ver schijnen wegens overtreding van het tarievenbesluit van de minis ter van verkeer en waterstaat. Dit tarievenbesluit heeft onder meer betrekking op de tarieven naar het Verre Oosten De rijkslucht vaartdienst heeft vastgesteld dat de KLM, de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda en Singapore Airlines zich in een aantal gevallen niet aan dit be sluit hebben gehouden. Deze maatschappijen zouden tickets hebben verkocht zonder de voorwaarden in acht te nemen, waarop deze tickets volgens het tarievenbesluit mochten worden verkocht. Om een einde te maken aan de ont duiking van de tarieven die op dit ogenblik voorkomt, vooral op vluchten naar het Verre Oosten heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat in maart van dit jaar een tarievenbesluit opgesteld, dat op 1 juli j.l. in wer king is getreden. De tarieven op het Verre Oosten zijn door de luchtvaartmaatschappijen on derling overeengekomen en later goedgekeurd door de betrokken overheden. In het verleden ech ter bleken verschillende maat schappijen zich niet aan deze ta riefafspraken te houden. Na juli jl. hebben inspecteurs van de Rijksluchtvaartdienst tijdens controles op Schiphol vast gesteld dat het tarievenbesluit van de minister door deze maat schappijen werd ontdoken. De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft daarna op verzoek van de RLD in een aantal gevallen pro ces-verbaal opgemaakt. Om hoeveel gevallen het gaat kon een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat niet meedelen. Een woordvoerder van de KLM verklaarde desgevraagd dat het bij zijn maatschappij om onge veer vijftien tickets gaat waarbij niet aan de gestelde eisen is vol daan. De KLM verklaarde deze gang van zaken te betreuren en zegt er naar te zullen werken in goed samenspel met haar reisa gentenkorps dergelijke fouten in de toekomst te voorkomen. De maximale boete die in het be sluit op overtreding daarvan is gesteld bedraagt duizend gulden per ticket. ARNHEM (ANP) - De anatoom patholoog dr. J. Zeldenrust heeft gisteren in het Arnhemse poli tiebureau sectie verricht op het stoffelijk overschot van de 70-ja- rige mevrouw M. B. van der Beek-Kamperman uit Arnhem die dinsdag in het Sint Elisa beth's Gasthuis in die plaats tij dens een verkeerd toegediende narcose was overleden. Een leer- ling-anaesthesie-verpleegkun- dige heeft de narcose niet via de luchtpijp maar via de slokdarm toegediend. De vrouw zou een nieroperatie ondergaan. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis werd de narcose toe gediend onder verantwoording en toezicht van de anaesthesist. Achteraf gezien bleek dat de buis niet goed was aangebracht. Volgens de ziekenhuis-directie heeft de 26-jarige gediplomeerde verpleegkundige, die in het laatste jaar van haar opleiding tot anaesthesie-verpleegkundige zit, al herhaalde malen onder toe zicht de ingreep gedaan. Arnhemmer moet van rechtbank acties tegen verzekeringsmij. staken DEN HAAG (SP) - De Arnhemmer F.H.J.Bruns moet op bevel van de president van de Haagse rechtbank met ingang van heden zijn demon stratieve eenmansacties tegen de verzekeringsmaatschappij Zürich en haar directieleden te Den Haag staken. De president mr. J. H. Blaauw deed gisteren onmiddellijk mondeling uitspraak in het korte geding dat tegen de heer Bruns was aange spannen door de Zürich medisch adviseur D. J. Boerstra en oud-pro curatiehouder C. H. Schomarus. De rechter kon en wilde niet ingaan op de achtergronden van het ge schil tussen Bruns en de Zürich, doch stelde vast dat de Arnhemmer op onrechtmatige en dus ontoe laatbare manier ageert, door in de brievenbussen van buurtgenoten van de heren Boerstra en Schoma rus circulaires te deponeren waarin hij hen uitmaakt voor oplichters, door hun open briefkaarten te stu ren met beledigende teksten en door te demonstreren met borden voor het kantoor van de Zürich aan de Parkstraat. De rechter bekrach tigde zijn verbod met een dwang som van 250 gulden per overtre ding. De heer Bruns werd in 1968 te Arn hem aangereden door een auto, waarbij hij hersenletsel opliep. In 1973 accepteerde hij ter afdoening van alle materiële en immateriële schade 56.000 gulden van de Zü rich. Drie jaar later eiste hij toch weer meer schadevergoeding en begon hy zijn demonstratieve eenmansac ties door met borden te gaan posten voor het kantoor van de Zürich aan de Parkstraat. De verzekeraars boden hem daarop juridische en medische bijstand aan, wat door Bruns werd aan vaard. Niettemin zette hij later zijn acties opnieuw voort, met borden waarop de Zürich werd uitgemaakt voor minderwaardig en onbe trouwbaar. Om deze hinderlijke doorn defini tief uit haar vlees te rukken heeft de Zürich hem tenslotte nog een extra uitkering van 20.000 gulden ge daan, waarbij de heer Bruns zwart op wit verklaarde ditmaal volledig tevreden te zijn en beloofde zijn ac ties te zullen stopzetten en nooit meer te hervatten. Desondanks is de vasthoudende Arnhemmer dit jaar opnieuw met slaande trom ten strijde getrokken. Verscheidene vooraanstaande ad vocaten heeft hy inmiddels "versle ten", bij alle in aanmerking ko mende instanties heeft hij aan de bel getrokken. Men kan niets meer voor hem doen, maar de heer Bruns ging onvervaard in zijn eentje ver der. aan de Parkstraat zette Bruns dit maal zijn voortdurende financiële eisen ook kracht bij door het ver sturen van grievende briefkaarten en het verspreiden van beledigende circulaires onder buurtgenoten van de directieleden van de Zürich. Op een vraag van de rechtbankpre sident antwoordde de heer Bruns gisteren dat hij de verklaring van volledige kwijting alleen maar had ondertekend omdat hij op dat mo ment te ziek was om zijn demon straties in de Parkstraat nog langer vol ts houden. In feite zou aan zijn rechten echter nog steeds niet zijn voldaan omdat de uitkeringen zijns inziens zijn gebaseerd op een opzet telijk onjuiste medische expertise. De rechter zei dat Bruns in dat ge val alsnog langs de normale wegen zijn recht moet zien te krijgen. De Arnhemmer antwoordde dat alle normale middelen tot nog toe heb ben gefaald en dat demonstratieve actie het enige middel is wat hem nog rest. Mr. Blaauw legde uit dat het gaat om de wijze waarop Bruns actie voert. Het openbaar verspreiden van beledigingen is in een recht staat nu eenmaal ontoelaatbaar. De president verklaarde zich echter bereid om zelf voor Bruns een ob jectieve advocaat of een oud rechtbankpresident te benaderen, die de Arnhemmer definitief van advies zou willen dienen over de vraag of hij nog aanspraak kan ma ken op een verders uitkering van de Zürich. De heer Bruns accepteerde dit on gebruikelijke aanbod dankbaar, doch informeerde in één adem wat er zou gebeuren indien hy zijn ac ties toch voortzet en hij de dwang som niet kan betalen. "Ik neem aan", antwoordde de president op timistisch, "dat u deze acties van nu af aan op mijn gezag zult sta ken AMSTERDAM Concertgebouw: Grote Zaal, 9 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Kees Bakel, 10 dec., 15.00 uur. Radio Kamerorkest o.l.v. Ernest Bour, 10 dec., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. An- toni Ros-Marba, 13 dec.,k 20.15 uur. Elly Ameling, sopraan, Dalton Baldwin, vleugel, George Pieterson, klarinet, Vicente Zarzo, hoorn, 14 dec., 12.30 uur. Lunchconcert door het Concertgebouw o.l.v. Bernard Haitink, 14 en 15 dec., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink. Kleine zaal: 12 dec., 20.15 uur, Dorza Schwarzberg, viool en Viktor Derevianko, piano, 14 dec., 20.15 uur, Schumann Kwartet. Stadsschouwburg: 11,12 en 14 dec., 20.00 uur, "Katerina Ismajlova", opera van Dimitri Sjostakovitsj, 10 dec., 20.15 uur, Pu bliekstheater met "List en liefde" van Schiller, 13 dec., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Een maand op het.land" van Toergenjev, 15 dec., 20.15 uur. Nationaal Ballet. Carré: 9 t/m 11 en 13 t/m 15 dec., 20.15 uur, "Foxtrot", musical van Annie M. G. Schmidt, 12 dec., 20.00 uur, "Story Theater Prijzen- Festival", m.m.v. Conny Vandenbosch en Ted de Braak. De Brakke Grond: 9 en 10 dec., 20.30 uur. "Levensboom", multi-art- show n.a.v. een negenluik van Diana Vandenberg, 12 t/m 15 dec., 20.30 uur, toneelgroep Sater met "De juf van de Czaar Peterstraat". Klein Bellevue: 9 t/m 15 dec., (behalve 12 dec.), 20.30 uur, One-man- show Frans Halsema. Nieuwe de la Mar: 9 t/m 13 dec., 20.15 uur, "Herfst in Riga" van Alexej Arbusow. m.m.v. Ko van Dijk en Mary Dresselhuys, 14 en 15 dec.. 20.15 uur, Wim Kan 40 jaar cabaret. Tingel Tangel: 9 t/m 11 dec., 20.30 uur, Liselore Gerritsen "Een klein concert 3", 13 t/m 15 dec., 20.30 uur, cabaret Inkoop met "De grote boodschap". ROTTERDAM De Doelen: Grote zaal: 9 en 13 dec., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. David Zinman, 14 dec., 12.45 uur, koffieconcert. 14 dec.. 14.30 uur. Popstudio Hinderik met "De tovenaar van nergens", kleine zaal: 10 dec., 20.15 uur. Nieuw Operakoor Rotterdam o.l.v. Adri Slootmaker, 11 dec., 11.00 uur. muziek op zondagmorgen met René Jacobs, alt en Alan Curtis, clavecimbel, 13 t/m 15 dec., 20.15 uur, Tokyo String Kwartet, 15 dec., 20.15 uur, Rijnmond Saxofoon Kwartet. Hofpleintheater: 9 t/m 11 en 13 t/m 18 dec., 20.15 uur, Gerard Cox. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg 9 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De waaier" van Goldoni. 10 en 15 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen, 11 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans, 11 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev, 12 dec., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "De gek" van Edward Bond, 13 dec., 20.15 uur. Toneelgroep Internos met "De bakker, de bakkersvrouw en het bakkersjong", 14 dec., 20.15 uur, Haagse Volksopera met "Andrea Chénier" van Umberto Giordano. HOT-Theater: 9, 13 en 14 dec., 20.30 uur. Haagse Comedie met "Spoorloos" van Rob Bognar, 10 en 15 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Paul Foster, 11 dec.. 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de droomsoezer". Congresgebouw: 10 dec., 20.30 uur, Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo, 11 dcc., 20.15 uur, optreden van Harry Sacksioni, gitaar, 12 dec., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros- Marba, 13 t/m 15 dec., 20.15 uur, Theater van de Lach met "In de kast, op de kast" van Michael Pertwee. Circustheater: 15 dec.. 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Cap riccio" van Richard Strauss. LEIDEN Leidse Schouwburg: 9 dec.. 20.15 uur, Shaffy en List "Ramses en Liesbeth '77", 10 dec.. 20.15 uur. "Konig Oedipus" van Sophokles, een Duitse produktie, 15 dec., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "De Spaanse Brabander" van G. A. Bredero. LAK-Theater: 9 dec., 20.15 uur. Dirk Celis met van de rebellen club" van Rob Chrispijn, 10 dec., 20.15 uur. de Delftse Comedie en de Delftse Werkgroep Homofilie met "Aardigejongens, als ze maar van mijn kinderen afblijven", 11 dec., 15.00 uur, toneelgroep Car rousel met "Hendrik de Brave", kindertheater, 13 dec., 19.00, 21.00 en 23.00 uur, LAK-Cinema: "The Big Sleep" van Howard Hawks. Stadsgehoorzaal: 9 dec., 20.15 uur, concert door Orchestre de Chambre de Versailles o.l.v. Bernard Wahl. Lokhorstkerk: 10 dec., 20.30 uur. concert door Albertine van der Deij-Carrière. blokfluit, Nora Gortzak, blokfluit. Piet Kunst, blok fluit en Bert Maas, gitaar. Microtheater, Vestestraat: 9 en 10 dec., 20.30 uur, toneelgroep Im perium met "Don Quichotte (ridder van de droevige figuur)". GROTE VEILING TE KATWIJK AAN ZEE Op: zaterdagmiddag 10 december a.s., aanvang 14.00 uur, zal in: Sporthal Cleyn Duin, Stadhoudersdreef 1. erkend veilingbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. ge rechtsdeurwaarder A. van Vliet te Leiden een partij goederen publiek con tant bij opbod verkopen, waaronder antieke meubelen, w.o. secretaires, turlkisten, ladenkasten, oor tafels, div. kleinmeubelen, commodes w.o. worteln. en eiken, vitrine kasten perzische kleden pub. klokken Bretonse klokken O wandornamenten samowars tinwerk oude koperen kannen oude weegschalen antieke bloembakken brassero's beel den porceleinkastjes petroleum hang- en tafellampen en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13 00 uur. Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen van 12 00 tot 13.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7