Reünie bollenexporteurs met twee maten is straks Meten voorbij PUBLIEK ■■111111 HuisvTOuvv duikt (weer of geen weer) elke dag zee in... Vakbond in actie tegen conducteurloze trein DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 ■mr a -ft. R Herman van r v ftAmsterdam Een paar honderd exporteurs van bloembollen op Ame rika en Canada hebben deze week een uitnodiging ont vangen om op 16 december a.s. een reünie te komen vie ren aan boord van het aan de Oosterkade in Rotterdam ge legen luxe passagiersschip Basilea. De reünie wordt georganiseerd ter gelegen heid van het zestigjarig be staan van de Scheepvaart commissie Amerika en Ca nada van de Bond van Bloembollenhandelaren. Dat als lokatie een schip is uit gezocht is niet toevallig. Toen er nog niet van het vliegtuig gebruik werd gemaakt maak ten de exporteurs, vaak met tientallen tegelijk, hun jaar lijkse overtocht naar Amerika en Canada per boot. Aan die massale oversteken van "bollenstrekers" (ze nemen nu allemaal het vliegtuig) houden veel exporteurs ple zierige herinneringen over. De nu jubilerende scheepvaart commissie ontstond uit een crisissituatie. Dat was in 1917 toen Engeland vanwege de Eerste Wereldoorlog de zgn. vrije vaargeul (Het Kanaal) gesloten hield. Export van bloembollen naar Amerika en Canada leek toen onmogelijk. Maar de inderhaast inge stelde scheepvaartcommissie kreeg het, ook door bemidde ling van de Nederlandse rege ring, voor elkaar dat er twee schepen door Het Kanaal mochten. In een van die twee zat de totale bollenexport van dat jaar. Een fractie overigens van wat er nu per boot en met het vliegtuig naar toe gaat. De taak Onderhandelingen de Scheepvaart lij werkt in op drachtvan 99 procent van alle exporteurs) is hoofdzakelijk het voeren van onderhande lingen met scheepvaartmaat schappijen over zeevracht tarieven en met assuradeurs over transportassurantiën. De jubilerende commissie, die vanwege de voortschrij dende specialisatie op trans portgebied in 1970 besloot tot de oprichting van de Stich ting Bloembollen Transport Adviesbureau, ziet er ook op toe dat de zendingen bloembollen bij aankomst in Amerika en Canada worden gecontroleerd, voordat ze naar de klant gaan. 1949 is een gedenkwaardig jaar in het bestaan van de Scheep vaartcommissie. De zending bollen kwam medio augustus weliswaar keurig op tijd in New York aan maar daar was kort tevoren een havensta king uitgebroken en niemand kreeg toestemming de op de kade geloste bloembollen weg te komen halen. Daar was wel haast mee omdat de bloembol een uiterst gevoelig produkt is dat een lange wachttijd op een kade zeker niet zonder kleerscheuren zou doorkomen. Steekpenningen Officieel heet het nog steeds dat de onderhandelingen destijds met vakbond en havenper soneel er toe hebben geleid dat bij de staking een uitzon dering werd gemaakt voor de aan bederf onderheven bloembollen uit Holland. Maar volgens directeur Geelhoed van de Stichting Bloembollen Transport Ad viesbureau zijn het steekpen ningen geweest die haven personeel en vakbond een oogje hebben doen dichtk nijpen. "Als datzelfde nu zou gebeuren zou er in Amerika al snel over een schandaal gesproken worden", zegt hij, "maar in 1949 kraaide er geen haan naar die omkoperij. De rol van de Scheepvaartcommis sie is in deze natuurlijk ook niet goed te praten. Maar ver geet niet dat op dat moment onze totale export van dat jaar op de kade dreigde weg te rot ten". De export naar Amerika en Ca nada is sedert 1917 aanzien lijk toegenomen, het aantal exporteurs is, door de vele fu sies, gedaald. In 1917 waren het er ongeveer 180, nu zijn er ^lo^-ond de 100. Sneeuw of geen sneeuw, gure oostenwind of niet; de Noordwijkerhoutse huis vrouw Pauline Baars laat geen dag voorbij gaan zonder een duik in de alsmaar frisser wordende Noordzee te nemen Deze winter, de vorige winter, al een jaar of vijf. En elke dag het zelfde liedje; op de fiets vanuit Noordwijker- hout naar het strand aan de DuindamseSlag,uitkleden in de buurt van de stran dopgang, het tweedelig bad pak aan, een sprintje naar i door de branding, even kopje onder, nog wat dartelen, weer terug rennen, badpak uit, handdoek om, warn wrijven, kleren aan, het strand af, op de fiets naar Noordwij kerhout. Pauline, even in de dertig, be veelt zo'n dagelijkse duik iedereen aan. 'Je blijft er energiek door', zegt ze, 'en het is goed voor de bloedsomloop. De kou valt wel mee. Dat is een kwestie van wennen. Ik heb er tenminste nog nooit een koudje door gevat'. Hagenaar Leo Zeldenrust, in de jaren vijftig één van Nederlands pn>duktiefste tekenaars, vertoefde zo'n twintig jaar geleden met zijn schetsboek nogal frequent in Leiden en omgeving om land schappen en gebouwen in ruwe schets aan het papier toe te vertrouwen. Dankzij zijn fotografisch geheugen kon hij die schetsen later thuis tot in de details verder uitwerken. Hoe Zeldenrust (vanwege zijn slechte gezondheid tekent hij al lang niet meer) in de vijftiger jaren Hazerswoude en Koudekerk zag, is te zien in de dezer dagen over beide dorpen verschenen kalenders. Daarin staan een aantal gereproduceerde tekeningen van hem. De orginelen liggen opgeborgen in het Leidse gemeen tearchief. Dat heeft de tekenaar destijds zijn tekeningen laten onderbrengen. De kalenderuitgaven zijn een (commercieel) initiatief van de Ha- zerswoudse uitgever Huisman. Van beide kalenders heeft hij 1000 exemplaren laten drukken. In die van Hazerswoude staan ondermeer tekeningen van de uit 1614 daterende boerderij "Rhijnenburch" en de hoeve "Zonneveld" (op de nominatie om te worden afgebroken). Van Koudekerk staan op de tekening een gedeelte van de Schinkeldijk, het torentje van Poelgeest, dat hetenige restant is van het kasteel Groot Poelgeest en een daggelderswoning uit de 18 e eeuw aan de Lage Waard. Dat huisje moet worden gesloopt. Zowel in Hazerswoude als in Koudekerk bestaat veel belangstel ling voor de kalender. Bij voorintekening zijn er in totaal al 500 van verkocht. Van de prijs, vier gulden, moet uitgever Huismen wel het één en ander kunnen overhouden, gezien de erg sobere uitvoering van het geheel. DEN HAAG (SP)'- Vanaf 1 januari volgend jaar zullen we aan een paar nieuwe uitdrukkingen moeten wennen. Een aantal andere wordt dan taboe. Dr. R. Muilwijk van de dienst van het ijkwezen.... een taal spreken bij meten... We mogen straks bijvoorbeeld niet meer zeggen: „Geeft u mij maar een pond appels. Ik heb liever een calorie-arme maaltijd. Mijn auto heeft heel wat paardekracht. Deze ketel heeft een te ho ge atmosfeer". Als we een hoeveelheid gewicht, warmte, vermogen of druk willen aangeven, dan zullen we volgend jaar de uitdrukkingen kilogram, Joule (spreek uit dzjoel), Watten Pascal moeten gebruiken. Vanaf 1 januari zal het zelfs wette lijk verboden zijn de oude uit drukkingen te gebruiken. Dat is een gevolg van het streven van de Europese Gemeenschap om te komen tot harmonisering van maten in alle landen. De EG heeft daartoe het zoge naamde Internationale Stelsel van Eenheden ingevoerd, dat in UTRECHT - De Federatieve Spoorweg Vakvereniging bereidt acties voor tegen de Nederlandse Spoorwegen. Daarmee wil de vakbond proberen de invoering van de conducteurloze treinen tegen te houden. Bij de Neder landse Spoorwegen bestaan ver gevorderde plannen om op een aantal lijnen in het noorden van het land treinen te laten rijden met alleen nog maar een ma chinist. Definitieve besluiten zijn echter nog niet genomen. De Spoorwegen"moeten van minis ter Westerterp (verkeer en water staat) veertig miljoen gulden be zuinigen. Meer dan de helft daar van zou „gewonnen" moeten worden op de post personeel. Door Jan Kees Kokke de spreektaal SI genoemd wordt. Dit SI is al in 1960 als uitbreiding en vervolmaking van het me trieke stelsel vastgesteld door de landen, die aangesloten zijn bij de zogenaamde Meterconventie. Er is al heel lang gesleuteld aan het internationale stelsel van mee- teenheden, maar vanaf volgend jaar wordt het nieuwe stelsel voor de Europese burger verplicht. Niet alleen pond, calorie, paardek racht en atmosfeer moeten Volgens een woordvoerder van de NS bestaat er een goede kans dat geprobeerd gaat worden om op stille lijnen te werken zonder conducteur. „Het bewijs is niet geleverd dat het niet kan", be strijdt hij de argumenten van de vakbond. „Bij de vervanging van materieel dat naar de sloop gaat, kun je denken aan de aanschaf van trei nen die geschikt zijn voor een- mansbediening. Je levert dan een goed produkt voor minder kos ten", aldus de zegsman van de Spoorwegen. „Het is in ieder ge val een beter alternatief dan op heffing van lijnen". De Federatie Spoorweg Vakvere niging is echter niet van plan de daarbij plaatsmaken voor kilog ram, Joule, Watt en Pascal. Ook nog enige andere maten, die meer in de wetenschap dan in de dage lijkse praktijk worden gebruikt, zullen veranderen. „Het is de bedoeling dat we vanaf 1 januari 1978 in de hele wereld een taal zullen spreken, als het gaat over meeteenheden", zegt dr. R. Muilwijk van het Van Swinden- laboratorium van de Dienst van het IJkwezen in Den Haag. Hij is als specialist op het gebied van standaarden van lenge en massa, belast met de begeleiding van de invoering van de nieuwe mee teenheden in ons land. Voor de huisvrouw en de man inde-straat betekent dit dat men in advertenties en gebruiksaan wijzingen alleen nog maar de er kende meeteenheden zal tegen komen. Boek Op grond van de ijkwet mogen de oude meeteenheden niet meer conducteurloze trein te accepte ren. „Daarover valt met ons niet te praten. Zo'n beleid leidt tot overbelasting van de machinist", meent secretaris Van Hattum van de vakvereniging. „En dat leidt weer tot een verhoogd aantal ziektemeldingen, verloven ko men in de knel, waardoor weer mensen onder druk komen te staan. Het gaat van kwaad tot er ger". Een aantal jaren geleden namen de Spoorwegen bij Alphen aan de R(jn reeds een beperkte proef met conducteurloze treinen. Voornamelijk leverde dat toen problemen op voor mensen die moeilijk in en uit kunnen stap pen, zoals moeders met kin derwagens. Meeteenheden die per 1 ja nuari volgend jaar door andere zullen worden vervangen zijn o.a.: kalorie - Joule (J) paardekracht - kiloWatt (kW) graad Fahrenheit - graad Cel- cius (oC) toeren per minuut - hertz per minuut (Hz) pond - halve kilo ons - 100 gram atmosfeer - kilo pascal (kPa) millimeter kwikkolom - kilo pascal (kPa) millibar - kilo pascal (kPa) cc - kubieke centimeter kilogramkracht - Newton (N) micron - micrometer gebruikt worden, zij het dat de boete die op een overtreding staat nu niet bepaald om van te schrik ken is. Het gaat slechts om maximaal een paar tientjes. Een voordeel van de invoering van de nieuwe eenheden is bijvoor beeld dat men het vermogen van een oliekachel en een electrische kachel nu beter kan vergelijken. Tot nu toe werden ze in ver schillende eenheden uitgedrukt, maar straks geven ze beide het vermogen aan in kilowatt. Merk waardig is intussen dat het „pond" en het „ons" in ons land nog steeds gebruikt worden, ter wijl deze meeteenheden van ge wicht in principe al lang verbo den zijn. Al in 1937 besloot de ijkwet dat pond en ons met in gang van 1941 verdwenen moes ten zijn. De maatregel heeft ech ter nooit het gewenste effect ge-' kregen, omdat de meeste Neder landers het zagen als iets wat de bezetter er door heeft gevoerd. Pond en ons moeten weg, vindt men bij het ijkwezen, omdat het pond binnen Europa ver schillende betekenissen heeft, terwijl het „ons" zo typisch Ne derlands is dat het in andere lan den helemaal niet bekend is. In het streven naar harmonisering van maten passen deze uitdruk kingen niet meer. Overigens zijn de veranderingen op het gebied van meeteenheden, die ons land te wachten staan, nog maar miniem vergeleken met wat er in de Angelsaksische lan den moet gebeuren. Daar is men nog druk bezig over te stappen op het metrieke stelsel. Hoewel dit metrieke stelsel in Amerika al of ficieel is ingevoerd en men in En geland er al druk mee bezig is, blijken de termen als mijl, yard, inch, gallon, feet, quart en pound moeilijk uit te roeien. Ze moeten in die landen overstap pen op onder meer de meter, die voor ons al meer dan hon derdvijftig jaar bestaat. Neder land was zelfs het eerste land waar de meter en het kilogram in 1920 officieel werden ingevoerd in het verwarde wereldje van ma ten en gewichten. In 1875 onder tekenden zeventien landen de zogenaamde meterconventie. De basis voor het metrieke stelsel werd gelegd door de Italiaan Giovanni Giorgi, die al in 1901 wees op de mogelijkheid om een volledig samenhangend stelsel te maken door de koppeling van electrische eenheden met de me ter, het kilogram, en de seconde. Autobranche Een van de bedrijfstakken, die veel zal merken van de invoering van de nieuwe meeteenheden per 1 januari aanstaande, is de auto branche, waar de cilinderinhoud, het vermogen pk, de ban denspanning en het toerental straks in de nieuwe eenheden zullen moeten worden uitge drukt. In de medische wereld ontstond aanvankelijk nogal wat tumult bij de invoering van de nieuwe meeteenheden. Het ging daarbij met name om de bloeddruk, die niet meer in millimeters kwik kolom maar in kilopascal zal- worden uitgedrukt. „De dreigende invoering van de pascal is een tragisch paskwil", zo spraken medici. „Het handha ven van de millimeter kwik voor de alledaagse bloedmetingen is een zaak van lijfsbehoud. Veran deringen hiervan zouden tragi sche gevolgen kunnen hebben". Volgens dr. Muilwijk van het ijk wezen is deze onenigheid wel wat gesust. Een van de bezwaren uit de medische wereld was dat er te weinig inspraak was geweest bij de totstandkoming van de EG- richtlijnen Inmiddels is aan dat bezwaar tegemoet gekomen door de instelling van een medische begeleidingscommissie. Verwacht men bij het ijkwezen nog meer verzet tegen de invoer ing van het Si-stelsel? Dr. Muilwijk: „Nee, dat wil zeggen, in sommige gevallen hooguit een schoorvoetende medewerking. Maar echte tegenwerking ver wacht ik niet. Het zal evenwel nog lang duren, voordat de nieuwe meeteenheden helemaal ingeburgerd zijn. Als iemand er zich echt voor inzet dan kan hij er binnen een paar weken wel aan gewend zijn. Maar gezien het feit dat er nog steeds kamerthermo meters zijn, die de temperaturen in graden Fahrenheit aangeven in plaats van in graden Celsius, kan het ook nog wel lang duren voor dat Joule, Watt en Pascal zijn in gevoerd. Als het onderwijs en de leraren meewerken kan het ech ter binnen een generatie bekeken zijn. Een jaar of twintig tot vij fentwintig zal het zeker dus wel duren". Over veel geld om de omschakeling aan het grote publiek te „verko pen" beschikt de Dienst voor het IJkwezen niet. De overheid stelt zich op het standpunt, dat indu strie en bedrijfsleven zelf maar de financiële gevolgen moeten dra gen. Die zijn tenslotte ook het meest gebaat bij harmonisatie van de meeteenheden. Het ijk wezen zelf gaat niet veel verder dan voorlichting via brochures. Zo'n brochure „Meeteenheden in beweging" kan men bestellen bij de Dienst van het Ijkwezen, Al- phons Diepenbrockhof 2. Den Haag. Ook Shell heeft inmiddels een aardige brochure over het in ternationaal stelsel van eenheden uitgegeven, die men kan ver krijgen bij Shell Nederland, Hof plein 20, Rotterdam. Pauline Baars stort zich elke dag onvervaard in de thans bitterkoude Noordzee: 'Daar blijf je energiek door...' Tips voor deze rubriek (cunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4