Interesse voor het orgel neemt steeds meer toe Van Kuijen (PPR) weer statenlid Lezers schrijven r>r> eidse agenda Prof. dr. Speyer: "Met weggooien van normen verdwijnt de zekerheid" ZEIST/WASSENAAR - „De heer O. B. Wiersma uit Wassenaar is met ingang van 1 november van dit Jaar benoemd tot rijksadviseur voor orgels. Hij nam deze functie al waar sedert de vorige adviseur, de heer H. L. Oussoren uit Wassenaar, in 1974 is overleden. De rijksadviseur voor orgels werkt voor behoud en restauratie van monumentale kerkorgels". De heer Wiersma is nauwelijks nog op een vaste plek in Nederland te vinden. Slechts zo nu en dan is hij bij Monumentenzorg in Zeist Ook gistermiddag was hij daar, in de fraaie monumentale panden van waaruit hij zijn landelijke werk coördineert Nederlands adviseur voor restauratie van orgels Rijksadviseur voor orgels, O. B. Wiersma: „ik ben een benijdenswaardig ZIJ 'ST/WASSENAAR - "Ja, hoe word je rijksadviseur voor orgels? Er bestaat geen speciale opleiding voor dit vak, geen vakschool dus. Vroeger had ik al veel interesse voor het orgelspel en de orgels op zich. De heer Oussoren, die rector was op het Rijnlands Lyceum, waar ik ook op zat, speelde orgel in de Wassenaarse Kerk. Zo nu en dan trad ik op als vervanger achter dit orgel". Deze contacten met de heer Ousso ren, die van 1957 tot 1974 rijksad viseur was leidden ertoe dat Wiersma vanaf 1970 in zijn vrije tijd kon opereren als zijn as sistent. Vanaf 1973 is Wiersma waarnemend rijksadviseur ge weest. Per 1 november van dit jaar werd hij de nieuwe rijksad- "A1 doende krijg je dan inzicht in de begeleiding en restauratie van historische orgels in Nederland. Een specifieke vakopleiding is dan ook niet zo noodzakelijk", zegt Wiersma. Als de heer Wiersma praat over historische orgels dan zijn dit instrumenten van voor 1850. Kerkorgels „In Nederland zijn momenteel nog zo n 500 historische orgels. Het zijn met name kerkorgels die wij onder onze hoede hebben". Het is de taak van de rijksadviseur om te bepalen of het instrument waar subsidie voor aangevraagd werd wel van monumentale waarde is en of de plannen ver antwoord zijn voor de restauratie. Verder moet hij bekijken of de offerte van de orgelmaker rede lijk is. Zulk een adviseurs is, in verband met de bedreiging waar de orgels aan bloot staan, mo menteel niet meer weg te denken bij Monumentenzorg. De heer Wiersma; „De meeste concrete bedreiging voor de or gels zijn de verwarmingen. Door het verwarmen van kerken dro gen de houten onderdelen uit, waardoor het ene instrument na het andere het begeeft". De heer Wiersma, die als enige adviseur op het gebied van orgels bij het ministerie van CRM werkzaam is. Door Charles Lennartz onderhoud veel contact met par ticuliere orgelrestaurateuren. Hijzelf wordt duidelijk geobse deerd door het werk van deze mensen. Vakmanschap Het is een prachtig ambacht, een van de weinige ambachten die we nog hebben. Als je ziet hoe ze be zig zijn dan begrijp je dat daar su- sidie voor nodig is anders worden de kosten voor de eigenaar van het orgel veel te hoog. Het is puur vakmanschap, dat zo machtig mooi is, dat er genoeg animo is, ook onder jongeren, om orgelres taurateur te worden." Eigenlijk is het adviseurschap nog geen echte full-time baan. Toch zijn er zoveel objecten waarbij de Heer Wiersma "op het vinketouw moet zitten, opdat er niet met overheidsgeld wordt geknoeid" dat hij nog maar nauwelijks toe komt aan zijn studie "Oude Ta len" in Leiden. "In de beginperiode, en met name toen ik assistent was, was het meer een hobby dan een vak. Eigenlijk ben ik een benijden swaardig wezen, omdat mijn hobby nu ook mijn vak geworden is". "Het orgelspel op zich is altijd al een hobby van mij geweest. Bij mijn huidige werk heb ik ontzet tend veel contact met veelsoor tige mensen. Daarbij kom ik in alle uithoeken van het land en zie Nederland op zijn mooist. En dan het verkeren in de sfeer van een ambacht vind ik ideaal. Alles punten die het gehele beroep tot een hobby maken. Afgelegen Bij zijn tochten door Nederland komt Wiersma in de meest ^afge legen dorpen de mooist be waarde orgels tegen. "De mensen in de afgelegen streken hebben door de eeuwen heen nooit geld gehad om vernieuwingen of uit breidingen aan te brengen bij de orgels. Daardoor hebben zij hun historische waarde niet verloren. De orgels in grote steden zijn veelal niet meer in de oorspron kelijke staat". De heer Wiersma meent dat in het algemeen de interesse voor het orgel als instrument sterk toe neemt bij de mensen. Zijn eigen interesse gaat wat historische in strumenten betreft nog verder dan alleen orgels Maar een uit breiding van zijn taak zal er niet zijn. "Neem nou een klavecimbel, een fraai instrument dat zeker klas sieke waarde heeft, maar Monu mentenzorg houdt zich alleen be zig met onroerend goed, waar door dit instrument duidelijk buiten mijn taak blijft". Een moeilijkheid bij de restauratie van de orgels is de schaarste aan het prachtige eikehout van vroeger". Een ander groot pro bleem vormen de pijpen, die bij gemaakt moeten worden. Het lood van vandaag is te zacht in verhouding met het oude lood. De vraag komt dan op hoe we die materialen nu zo goed mogelijk kunnen imiteren". Uit gesprek ken met de particuliere adviseurs en de orgelmakers komen ideeën bij mij terecht over eventuele nieuwe restauratie-methoden en mogelijkheden". Twee ton Een factor die verder de restauratie van orgels nog kan bemoeilijken is het vrijwel lege subsidiepotje van CRM. Gemiddeld kost een rastauratie van een middelgroot orgel zo'n twee ton. En dat terwijl er zoveel orgels aan restauratie toe zijn. In Leiden alleen al houdt de heer Wiersma zich bezig met de orgels in de Hooglandse kerk, de Pieterskerk, de Lutherse kerk, de Waalse kerk en de Hartebrug- kerk. Verder is hij nog actief in Katwijk aan de Rijn, in,Noord- wijkerhout (deze restauratie is momenteel aan de gang), in Leiderdorp (restauratie pas vol tooid) en Oegstgeest. Ondanks deze problemen ziet de heer Wiersma de toekomst erg optimistisch tegemoet "Op het ogenblik zijn er activiteiten ge noeg. En dat is een erg gunstig teken. Er zit nog muziek in." DONDERDAG Gemeentehuis Warmond, cie financiën en econ. aangelegenheden 20.00 uur. Groenoordhallen, orgeloccasionshow in de romneyhal, 10.00-21.00 uur. Stadhuis, cie Smagc en Orsas 19.30- 20.30 Stadhuis, cie Orsas 20.30 uur Stadhuis, cie Ruimtelijke ordening 20.00 Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, achitectenbureau gratis advies, 20-21.00 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond 21-24.00 uur. Welfare lokaal Rode Kruis Leidseweg 33, Voorschoten, Tel, 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19- 20.00 uur. Troef Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, handenarbeid, 20.00 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, Go, alle groepen vanaf 20.00 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, keramiekcur- sus 19.30 uur, tapdansen koffiebar, 20.00 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 dec., door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134: Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. Tel. Wijkverpleging Leiden - Inlerkruis, Midde 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91 a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden LEIDERDORP - "Zelfdoding, ag ressiviteit, drugs en misbruik van alcohol zijn signalen om hulp. Naast de verschillende instanties die de slachtoffers (waaronder meest jongeren) opvangen, moet de overheid gaan inzien dat er aanwijsbare oorzaken zijn van al gemene aard, de psychische mi lieuverontreiniging. Dit zei prof. dr. Speyer, hoogleraar in de psy chologie, in de lezing die hij in de Leiderdorpse detailhandelschool gisterochtend heeft gegeven. Hij ziet het jaar 1960 als keerpunt van allerlei maatschappelijke veranderingen. Na dit tijdstip is er een duidelijke stijging te zien van het percentage zelfmoorden, stijging van het misbruik van al cohol en de opkomst van de drugs. Volgens Speyer kan de oorzaak hiervan gezocht worden in het geheel of gedeeltelijk afschaffen van oude, te strenge, normen". Welke normen je ook hanteert, het is in ieder geval zeker dat ze, of ze nu goed of minder goed zijn, een stukje zekerheid geven. Gooi je normen overboord, dan gooi je meteen een stukje zekerheid mee weg". "Als reactie op de te strenge nor men van vroeger hebben velen God dood verklaard, taboes zijn vervaagd, maar wat is er voor in de plaats gekomen? Er is onze kerheid ontstaan en deze moet op een of andere manier gecom penseerd worden. Het „Vlucht- Vecht principe" wordt dan in werking gesteld. Agressiviteit als vecht- drugs en alcoholgebruik als vluchtprincipe". De kapingen en gijzelingen van de laatste tijd, ziet Speyer ook als het vechtprincipe, op agressieve ma nier moet een wens van een per soon of groep bevredigd worden. "Ik constateer deze verschijnselen slechts en stel daarbij de oorza ken vast. Vanuit dat gegeven kan er door de overheid tegen dit soort ontwikkelingen preventief opgetreden worden, "aldus dr. Speyer die voor een ruimere be kendheid van het begrip "psy chologische milieuverontreini ging" ijverten dit erkend wil zien. Dodelijk ongeluk LEIDEN - De 27-jarige B.A. Belt uit Leiden is vannacht in zijn auto om het leven gekomen toen hij rijdende op de Hoflaan door nog onbekende oorzaak tegen een daar geparkeerde vrachtauto reed. Het ongeluk gebeurde te gen vijf uur. De man was ver moedelijk op slag dood; zijn auto werd totaal vernield. Speyer tijdens de lezing gistermorgen: "Er i gecompenseerd worden". zekerheid ontstaan en deze moet op de een of andere manier Pietepeuter Graag wil ik als moeder van een pietepeuter reageren op een ar tikel in Uw krant van maandag 28 november jl. "Ruimtegebrek voor peuters in Oegstgeest". Daarin stelt mevrouw De Boer- Donia (bestuurslid van de Stich ting Kinderspeelzalen); "De on gesubsidieerde speelzalen zijn meestal zo tijdelijk en vorrr daarom geen oplossing". Allereerst de pietepeuterzaal niét als tijdelijk bedoeld en vormt ze geen oplossing, ze draagt er wel toe bij. Het is toch alleen maar toe te juichen, als on der omstandigheden, zoals ze in het artikel worden geschetst, par ticulier initiatief uitmondt in het vinden van een doeltreffende ruimte, met ruime buitenspeel- gelegenheid redelijk bereikbaar voor de Oegstgeester inwoners (aan de rand van Oegstgeest en toch vrij dicht bij het centrum). Bovendien is het niet nadelig, zoals de schrijver meldt, dat het ge bouw nog voor andere doelein den gebruikt moet worden. Ik vind het alleen maar gunstig te t er een club is, dat alleen 's avonds gebruikt wordt, ook overdag zijn goede bestem ming heeft. Daar weegt het op ruimen van de spullen ruim schoots tegenop, lijkt mij. Voor mij is het „onofficiële" karak ter (wat dat ook in mag houden) van deze peuterspeelzaal geen enkel bezwaar, gezien de voor delen die genoemd zijn. Waarbij mij nog rest (om) te vermelden dat per dag twee leidsters aanwe zig zijn voor 15 kinderen. GERY REIJNE-MAKKINGA, PIER MOLIJNLAAN10, OEGSTGEEST WARMOND/DEN HAAG - Op 1 december is het ex-tweede ka merlid van de PPR, Cees van Kuijen, weer in de Provinciale Staten van Zuid-Holland terug gekeerd. Hij volgt daar E.J. van Dongen op die tot landelijk pen ningmeester van de PPR is be noemd. Van Kuijen, die vóór zijn kamerlidmaatschap al anderhalf jaar in de Provinciale Staten zat, zal als fractieleider van de vier le den tellende fractie gaan optre den. Van Kuijen zal zich ondermeer gaan bezighouden met de pro blematiek van de werkgelegen heid. Reden waarom hij ook in de commissie economische voor zieningen zitting heeft. Tijdens de vorige week gehouden alge mene beschouwingen oyer de begroting van het volgend jaar, zei hij dat het tot nu onderbroken heeft aan een beleid van zowel de Rijksoverheid als de provinciale overheid ten aanzien van de werkgelegenheid; "Tot nu toe wordt er alleen maar brandweer- tje gespeeld. Als er ergens een brandje is, snelt men daar on- middelijk naar toe om te blussen. Maar wat nodig is, is een beleid op langere termijn." Van Kuijen vindt dat bij de werk- gelegenheidsproblematiek ook de bescherming van het milieu moet worden betrokken. "Er zal meer nadruk op de kleinschalig heid gelegd moeten worden. Dat wil niet zeggen dat de technische ontwikkelingen stopgezet moe ten worden maar dat deze ont wikkelingen niet gepaard gaan met een ernstige milieuveron treiniging". Bij dat laatste denkt Van Kuijen dan onder andere aan het verbeteren van de infra structuur zoals het aanleggen van weeen. Ook zal Van Kuijen proberen de ontwikkeling in de agrarische sector om te buigen van groot- naar kleinschaligheid. "We moe ten ervoor zorgen dat de boeren niet gedwongen worden tot een intensieve bedrijfsvoering, de zogenaamde bio-industrie", al dus Van Kuijen. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend; ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. CEES KUIJEN Gevallen LEIDEN - Een 5B-jarige fietser uit Wassenaar is gisteren vermoede lijk ten gevolge van de gladheid rond een uur of acht op de Jan Luykenlaan gevallen. Hij liep daarbij een heupfractuur op en moest door de EHD naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. Een 53-jarige vrouw uit Oegstgeest kwam ten gevolge van de glad heid ten val op de Rijnsburge- rweg. Zij moest met een heupfractuur door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN - Dr. J. R. Bruijn is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon lector in de zeeg eschiedenis. Hij slaagde in 1964 cum laude voor het doctoraal ge schiedenis aan deze universiteit en promoveerde in 1970 tot doc tor in de letteren. Dr Bruijn (39) is nu wetenschappelijk hoofdme dewerker in Leiden. Kruisjassen De KPJ Zoeterwoude begint genavond met de eerste kaart avond van de competitie klaverjassen en kruisjassen. Voo deelnemers met de meeste pun ten zijn er prijzen beschikbaar gesteld. Aanvang 20.00 uur in het Don Boscohuis. Kerstbomen Nog een berichtje uit Zoeterwoude. Ook dit jaar worden daar name lijk weer kerstbomen verkocht en wel door de jeugdafdeling van S.J.Z. Vanaf zaterdag is er voor de verkoop van de bomen van 9.30 uur tot 17.00 uur dagelijks iemand aanwezig op het Sport park Haasbroek waar de bomen opgeslagen liggen. De dennen zijn exclusief kerstballen en an dere versierselen. Speelplaats De Europaschool in Wassenaar no digt voor zaterdag alle ouders, leerlingen, bewoners en belang stellenden uit om de opening bij te wonen van de speelplaats van Ba deze school. De speelplaats die bedoeld is voor de kinderen van de Europaschool en voor alle kinderen die in de omgeving wo nen, zal om 11.00 uur geopend worden door wethouder van Dijk. Vanaf 10.30 uur pronken de Wassenaarse majorettes "De Pauwen" door de straten richting speelplaats. Vesper In de Groene of Willibrordkerk in Oegstgeest vindt zondagavond een vesper plaats die om 20.30 uur begint. Onder leiding van cantor Egbert van Goor zingt de Willibrordcantorij het vijfs temmig Magnificat van Bux- tehude, de belangrijkste koorge deelten uit Bach's Kantates 10 en 61 en Gloria Vivaldi. Theo Goedhart speelt nog orgelkora len van Bach. Zo nu weet u dit ook al weer. EHBO-cursus Volgend jaar, om precies te zijn 17 januari a.s. begint de EHBO ver eniging Zoeterwoude Leider dorp een nieuwe opleiding voor het EHBO-diploma, bestaande uit 16 wekelijkse lessen van twee uur. De cursus wordt gegeven in de Bernardusschool, Oranjelaan 32 Zoeterwoude-Rynd;jk. Inlich tingen kunnen gevraagd worden bij mevrouw de Vette tel. 146506 in Zoeterwoude en mejuffrouw Borst telefoon 894251 in Leider dorp. Het aanmelden moet bij de genoemde personen gebeuren. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Stephanie, Melanie dv van Rosmalen en Mercier; Edwin zv van Weber en Hoek, Mare Willem zv Roels en van IJsseldijk, Priscilla dv van Duijl en van Van der Meer; Rene Hen- drikus Johannes zv Hoge woning en Groenesteijn. ondertrouw: Diederiks en Hoogen- boom, Weijers en Berg, Borst en Berg, Bink en Van Haastrecht, Kransse en Van Lierop, Verhoef en Houtman. Gehuwd: Sloos en van der Kaay, den Ei sen en Kallenberg, Nijhof en Voordouw, Kraan en Haspels Overleden; van der Krigt (94) vrouw; Rau (83) man; Hillenaar (64) man; Beuk (83) vrouw gehuwd met van Dijk; Roele ven (87); Overdevest (89); Kaiser (62) Huwelijke: Nijhof en Voordouw; Kraan en Haspels. Ondertrouw: Diederiks en Hoogen- booom, Weijers en Berg, Borst en Berg, Bink en Van Haastrecht, Kranse en Van Lierop. Verhoef en Houtman. ZAKENNIEUWS LEIDEN - Aan de Hooigracht 62 zal de textielhandel Overduin wor den opgeheven. Aan de Korevaarstraat 51 is de brood- en banketwinkel van de LBF overgenomen door Paul C. Kaiser Aan de Breestraat 165 is in een leegstaand voormalig schoe nenmagazijn, een filiaal van de Nederlandse Lezerskring Boek en Plaat B.V. gevestigd. IJSHOCKEY - CSKA Moskou heeft gisteren in Kladno de eerste finalewedstrijd voor het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen tegen Poldni Kladno gewonnen. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2