Bii de recreatie is hier 'n soort wildgroei ontstaan" 'Zelfstandig agrarisch bestaan wordt gewurgd' Zuidduinen deel drie Erfelijksheidsonderzoek mag in Amsterdam Universiteit blijft zoeken in binnenstad Staatsbosbeheer maakt plan voor beheer Kativijkse Zuidduinen Na Witte Singel/Doelencomplex Uitvoering "Messiah technisch erg goed VEEHOUDERS PROTESTEREN TEGEN STREEKPLANNEN Weer breuk in leiding Dodelijke aanrijding echtpaar uit Nieuw-Vennep DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 STREEK PAGINA 21 ï9) KATWIJK - Vandaag komen wij met de één na laatste aflevering van onze vierdelige serie over de Zuidduinen in Katwijk aan Zee. Ditmaal komt boswachter Arno Bos van Staatsbosbeheer aan het woord over het beheer van het natuur-/duingebied. Hekkesluiter zal zijn de LDM-kant van deze zaak, waarover een ge sprek met LDM-directeur ir. C. de Jong op ons programma staat, een gesprek dat gaat worden aangevuld met enig archiefmate riaal.Voorgaande twee weken uitten een vogel- en een groenkenner nogal wat klachten over nadelige invloeden van waterwinning en recreatie op het behoud van het Katwijkse natuurgebied. De hele serie is een vervolg op een pagina-groot artikel dat op zaterdag 24 september over de Zuidduinen - ook wel Berkheide genaamd - verscheen in ons dagblad. Door Jos van der Meer KATWIJK - "De situatie in het gebied van de Katwijkse Zuidduinen is altijd wat onduidelijk geweest, waardoor op het gebied van de recreatie een soort wildgroei is ont staan. De zaak is er niet helemaal in goede banen geleid. Tot op heden is het zo geweest, dat het publiek dacht dat alles maar mocht in die duinen. Er werd tóch nooit gecon troleerd". "Daarom is het ook erg belangrijk dat wij van Staatsbosbeheer een duidelijk en eenvormig beheer gaan opbouwen in de Zuiddui nen. Bijvoorbeeld door publica ties te doen over waarom be paalde maatregelen worden ge troffen. Ik noem bijvoorbeeld het vissen in de duinmeertjes. Dat water is geen vlot en bevaarbaar water in de 7.in van de wet. Daarom mag er zonder vergun ning niet worden gevist. De oevers hebben te lijden onder de aanwezigheid van sportvis sers Maar als je nu plots de maatregel treft dat er daar niet meer mag worden gevist, dan vraagt men zich óók wel af. Het blijkt moeilijk om zoiets terug te draaien en daarom zal je het goed moeten beargumenteren". Drinkwater "Naast deze recreatieve kant van de zaak heb je nog de drinkwater voorziening. Natuurbehoud en waterwinning zijn twee zaken, twee belangen, die in een goede verhouding met elkaar moeten komen. We moeten natuurwe tenschappelijk tot een verhou ding komen die het terrein niet al te zeer aantast. Tussen Staats bosbeheer en de LDM zijn daar over totnogtoe geen afspraken gemaakt. Maar als we dat wel gaan doen, zal dat een gunstig ef fect hebben op het gebied". Natuurvorser Arno Bos (28) is bos wachter in dienst bij de boswach- terijen van Katwijk, Noordwijk en Wassenaar. Staatsbosbeheer heeft daar 1300 van de 2600 hec tare die het gebied groot is in be heer. Nog maar zeer onlangs kreeg Staatsbosbeheer een stuk onder zich, dat eerst onder de dienst der Domeinen viel. Van dit op Katwijks grondgebied gele gen stuk heeft de Leidse Duinwa termaatschappij (LDM) delen in erfpacht (daarnaast heeft de LDM ook enkele kleine stukken duingebied in haar eigen bezit). Het betreffende stuk is nu aan Staatsbosbeheer in beheer gege ven, zo vertelt Arno Bos ons, om dat zijn dienst al een groot deel onder zich had van het duinge bied dat aansluitend in de ge meente Wassenaar ligt. Plannen Staatsbosbeheer heeft momenteel enkele plannen in de maak op het vlak van het beheer van het duingebied met onder andere het volgende doel: "We willen de rec reatieve druk op het gebied zo danig geleiden dat er geen schade aan de natuur optreedt. Die plan nen zullen worden vastgesteld in overleg met de gemeente Kat wijk. We willen tot een goede in richting van het terrein komen, waarbij we alle disciplines zullen betrekken. En ja, dan kun je na tuurlijk niet iedereen z'n zin ge- In afwachting van het afronden van de plannen, zo vertelt Arno Bos ons, doet Staatsbosbeheer op dit moment louter aan terreinbewa king. De boswachter, die de da gelijkse leiding van het beheer (aanleg en onderhoud van paden en wegen plus het plaatsen van nieuwe aanplant) van het gebied heeft, vertelt: "Het duingebied is nu vrij toegankelijk op paden en wegen. We wijzen het publiek op de eventuele fouten die we het zien maken, zoals het van paden afgaan. In Katwijk staat nog niet aangegeven wat de paden en der gelijke zijn. Daarom wordt aan die bewaking nog niet zo vre selijk veel gedaan". Wat de plannen van Staatsbos- bheer gaan inhouden, zet Arno Bos voor ons in kort bestek op een rijtje: "Door een goede be- bording van wegen en paden willen we de mensen zo goed mo gelijk sturen als ze het gebied be treden. Het gebied zal nooit een recreatiepark worden en daarom zal het werk aan de wegen en pa den er grotendeels op neerkomen dat de bestaande zullen worden verbeterd. En misschien komt er dan ook nog wel een beperkt aam tal nieuwe wegen. In de duinen bij Wassenaar staan verder toe gangsborden waarop staat dat je er van 15 maart tot 15 juli alleen met aangelijnde honden mag komen en dan op de paden moet blijven: zoiets gaan we in Katwijk ook doen". En verder: "Er zijn delen in het ter rein waar weinig aan is gedaan. Randen stuiven er af en en er zijn looppadjes ontstaan die er niet horen. De ernstige plekken heb ben' we al aangepakt door aan plant van duindoorn en helm. Om ze stuifvnj te maken zodat er geen erosie kan plaatsvinden. Dan gaan we delen afrasteren die niet mogen worden betreden. We vinden- het wat vriendelijker om dat met één draadje te doen en het blijkt meestal wel afdoende te zijn. Dat ene draadje stoort niet zo in het landschap en toch stapt men niet gauw ergens over heen Als het dan toch gebeurt maakt men de boel tenminste niet kapot". Recreatieterrein Tot besluit van ons gesprek hebben wij Arno Bos twee zaken voor gelegd met het verzoek daarop te reageren. Het betreft twee on derwerpen die vogelkenner Arend Wassink uit Katwijk aan sneed tijdens het gesprek met hem over de Zuidduinen de aanleg van een recrea tieterrein aan het begin van de Zuidduinen, die Wassink zeer verwerpelijk vond, en de aanleg van schelpenpaden in de duinen, die hij eenzelfde betiteling mee gaf. Arno Bos over het recreatieterrein: "Op zich is er niet zo n bezwaar tegen om recreatiemogelijk heden te creëren aan de rand van de duinen. Er moeten nu eenmaal recreatiemogelijkheden zijn in een gemeente als Katwijk. En ik zou niet zo gauw een ander deel van de duinrand weten waar je een dergelijk terrein zou kunnen aanleggen. Eigenlijk is het wel een aardige afronding van het gebied. Er moet nu eenmaal sprake zijn van een zonering: er moet een buffer zijn tussen na- tuur- en woongebied. Zo'n buffer kan bestaan uit sportvelden, de camping-Zuid, het defensieter rein in te richten voor recreatie. Maar het kan ook zo zijn dat het gebied daar na een nadere studie natuurwetenschappelijk zo rijk blijkt te zijn dat wij rekening zullen houden met deze na tuurwaarde". En tot slot de schelpenpaden: "In kalkarme duinen zou het wel op gaan dat dergelijke paden slecht zijn voor het natuurgebied. Maar het Katwijkse gebied is niet al te kwetsbaar. Een lichte verrijking met schelpen is acceptabeler dan bijvoorbeeld het leggen van as falt. Schelpen zijn natuurlijk ma teriaal; als het maken van schelpenpaden echt aantoonbare moeilijkheden gaat geven dan is dat natuurlijk niet goed. Dan moet er een andere padenverhar ding komer. Je hebt bijvoor beeld houtchips: gemalen bo men. Maar dat brengt weer hu- mes verrijking met zich mee. Alle verhardingen hebben zo hun voor- en nadelen. Bijvoorbeeld asfalt is storend voor de omge ving LEIDEN - Met het gereedgekomen van het Witte Singel/Doelen complex (medio 1982) zijn de huisvestingsbehoeften van de Leidse universiteit in de bin nenstad niet definitief opgelost. De panden in de binnenstad die na voltooiing van het complex vrijkomen, bieden onvoldoende ruimte om een aantal centrale diensten van de universiteit aan of in de buurt van net Rapenburg te vestigen, zoals de universiteit van plan is. Bovendien bestaat er nog geen enkele zekerheid over de toekomstige huisvesting van de faculteit sociale wetenschap pen, die nu is ondergebracht in een huurpand aan het Stations plein. Een en ander blijkt uit een brief van het college van bestuur aan B en LEIDEN - Een veehandelaar uit Moordrecht bracht gisteren zijn kalveren naar de veemarkt in de Groenoordhallen. Hij parkeerde zijn vrachtwagen om ongeveer half acht op het terrein van de hal. Toen hij om half elf keek, was de auto weg. Hij waarschuwde de politie die op zijn beurt alle sur veillerende wagens waar schuwde. Om elf uur stond de vrachtwagen echter weer op het oude plaatsje. Wel was de benzi netank leeg. Volgens de veehan delaar is er ongeveer 150 kilome ter mee gereden. Waarschijnlijk om vee te vervoeren. W, waarin wordt gereageerd op de nota "Berichten uit de Bin- nenstadswinkel" III van de Pro jectgroep voor de Binnenstad. In deze nota was gesuggereerd dat er voor de universiteit geen huis vestingsproblemen meer zouden bestaan in de binnenstad als de Witte Singel/Doelencomplex ge reed zou zijn. In zijn brief aan B en W stelt het college van bestuur dat de pro jectgroep eraan voorbij is gegaan dat onderzocht wordt of sociale wetenschappen in vrijkomende gebouwen gehuisvest kan wor den, zoals bijvoorbeeld straks het Kamerlingh Onnes Laborato rium en mogelij k het gebouw van geologisch en mineralogisch mu seum aan de Garenmarkt. Of sociale wetenschappen in de binnenstad kan worden onder gebracht is o.m. afhankelijk van de mogelijkheid om voor biologie een nieuw gebouw neer te zetten in De Leeuwenhoek (Wassenaar- seweg). Ook moet bekeken wor den of het gedeelte van de subfa culteit natuurkunde dat nu in het Kamerlingh Onnes lab gehuis vest is, eveneens in De Leeuwen hoek gevestigd kan worden. Daarnaast moet volgens het col lege niet worden uitgesloten dat sociale wetenschappen in een nieuw gebouw wordt onderge bracht, bijvoorbeeld op het Schuttersveld of aan de Lange Gracht. KATWIJK - De chr. orato riumvereniging "Excelsior" gaf, met vokale solisten en in strumenten, in de (stamp- ALKEMADE - "Ons zelfstandig agrarisch bestaan wordt gewurgd". Deze noodkreet uiten de landbouworganisatie uit Rijpwetering, Oud Ade (rond de Kagerplassen) en Woubrugge. Zij protesteren tegen de ontwerp streekplannen Zuid-Holland oost en west, omdat er nauwelijks mogelijkheden voor de veehouders over blijven om de bedrijven uit te breiden. De landbouworganisaties schrijven onder meer in hun be zwaarschrift aan de provincie, dat de noodzakelijke ontwikke- LEIDEN - Een aantal bewoners van de Zoeterwoudse Singel tus sen de Fruinlaan en de Laat de Kanterstraat is vandaag opnieuw enkele uren van drinkwater ver stoken geweest. Hetzelfde ge beurde vorige week woensdag als gevolg van een breuk in een buis van de waterleiding die aanslui ting geeft op een putkraan van de brandweer. Bij de Leidsche Duinwater Maatschappij ver moedde men vanmiddag dat dit euvel zich ook nu weer heeft voorgedaan. De verwachting was dat de bewoners binnen een paar uur weer over drinkwater zouden kunnen beschikken. ling in hun gebied volledig wordt uitgesloten. "Zonder enig over leg met onze regio wil men het gebruik van onze gronden veran deren. Dit grijpt zeer sterk in op ons middel van bestaan. Het is voor ons niet aanvaardbaar dat dit zo maar over onze hoofden heen wordt beslist. Argumenten waarom dit moet gebeuren zijn er nauwelijks. Het is voor ons dan ook een klap in het gezicht", al dus de LTB uit Rijpwetering en Oud Ade, de CBTB en HMvL uit Woubrugge. De veehouders schrijven verder dat zij het zijn geweest die dit land schap op deze wijze in stand heb ben gehouden, "Volgens het streekplan kunnen wij dat nu niet meer. Als dank worden we aan de dijk gezet. Het is voor ons onbe grijpelijk dat een provinciaal be stuur een hard werkende bevol kingsgroep, die jaren met haar polderbesturen heeft gevochten voor het behoud van dit gebied, op deze wijze afsterft". Afwijzen De veehouders stellen dat zij geen behoefte hebben aan beheerso vereenkomsten, waar zij trouwens nog niets vanaf weten. Zij wijzen de streekplannen radi- kaal van de hand. "Wij worden nu opgezadeld met een bevriezing van ons gebied waar voorlopig geen vergoedingen tegenover zullen staan". De veehouders zeggen dat zij tot 1990 uitgesloten zijn van nieuwe ontwikkelingen. "Gezien deze twijfels aan financiële haalbaar heid is aanwijzing in de vooront werpen onjuist". De planologen en milieumensen worden krachtig in de hoek ge zet; "Het komt ons voor dat deze plannen zijn ontwikkeld door planologen en milieu-aanbid ders, die als groep van "deskun digen" helaas weinig contact met ons onderhouden. In elk geval is het voor deze relatief kleine groep niet duidelijk dat wij dit gebied zo hebben gemaakt en in stand houden. Wij hopen dat op bestuurlijk niveau meer wijsheid in huis is. Hoewel Gedeputeerde Staten ons al flink hebben teleur gesteld". Kom kijken De veehouders dringen er bij de provinciale staten op aan eerst bij hen te komen kijken en praten. "Maar neem in Den Haag geen besluiten die wij niet begrijpen en waaraan wij geen medewer king kunnen verlenen. Van het provinciaal bestuur verwachten wij een verdere ondersteuning van onze pogingen om de agrari sche structuur van ons gebied te verbeteren". NIEUW VENNEP - De 26-jarige C. Schreuder en diens 22-jarige echtgenote J. van der Laarse, beiden uit Nieuw Vennep, zijn in de afgelopen nacht bij een ver keersongeluk om het leven ge komen. Door nog onbekende oorzaak bot ste het echtpaar met hun bestel wagen op de IJweg, tussen de Kruisweg en de Bennebroeker- weg richting Nieuw Vennep, te gen een boom aan de linkerzijde van de weg. Het echtpaar, dat overleed vlak na aankomst in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem, laat twee kinderen (5 en 2 jaar) na. Zeer strenge veiligheidscontrole voorwaarde bij DN A-recombinant proeven AMSTERDAM (SP) - De Am sterdamse universiteitsraad heeft toestemming gegeven om onder zeer strenge veiligheids voorwaarden beperkt DNA-re- combinant onderzoek te verrich ten aan de Universiteit van Am sterdam. Populair gezegd zijn dit experimenten waarbij "ge sleuteld wordt aan de erfelijk heid". De universiteit zal een speciale biologische veiligheidsfunctio naris aanstellen en de experi menten mogen alleen plaatsvin den in speciaal goedgekeurde la boratoria. Waarschijnlijk is er geen enkel huidig universi teitslaboratorium geschikt voor dit onderzoek; er zal misschien een nieuw laboratorium voor ge bouwd moeten worden. In het toezicht op de veiligheid van het onderzoek wil de universiteit een groot aantal instanties betrek ken, onder andere de arbeid sinspectie, de provinciale inspec tie volksgezondheid, de brand weer en functionarissen van de hinderwet. Het DNA-recombinant onderzoek probeert (zoals ook gebeurt bij bevruchten en bestuiven) er felijke eigenschappen van de ene celsoort over te brengen op de andere..Er worden daarbij "ge nen" (onderdelen van DNA-mo- leculen in de celkern) vervangen door genen uit een andere cel, want de genen zijn de dragers van erfelijke eigenschappen, zowel de "gewenste" als de "ongewen ste", Het is de vrees voor ongewenste nieuwe combinaties die van ver schillende kanten in diverse lan den protesten heeft uitgelokt. De industriebond NW acht deze proeven te gevaarlijk voor uit voering in (industriële) laborato ria. Aan de universiteit van Am sterdam zal het onderzoek slechts in de twee laagste risico klassen plaatsvinden. Het DNA- recombinant onderzoek zal nog besproken worden in de Tweede Kamer. In de Verenigde Staten hebben DN A-onderzoekers juist vorige week bekendgemaakt dat het hun gelukt is om met kunst matige genen bacteriën aan te zetten tot de produktie van ho- monen die gewoonlijk alleen in hogere dieren en mensen ge maakt worden. EenCalifomische firma denkt binnen het jaar op die manier menselijke insuline te kunnen produceren voor lijders aan diabetes. volle) Dorpskerk een uitvoe ring van Handels meest be kende oratorium "The Mes siah", het extatische werk, dat nu al tweehonderdvijfen- dertig jaar lang alle wisselin gen van stijl en smaak heeft overleefd. Het koor heeft, onder aanvoe ring van de jonge dirigent Kees Stolwijk Jr., de redelijk te stellen verwachtingen niet beschaamd. Het bereikte in alle gevallen technisch goede, ook muzikaal vaak zeer ver dienstelijke resultaten. De vier stemgroepen deden voor elkaar in kwaliteit niet onder, zodat ik geen enkele in 't bij zonder kan noemen. De diri gent hield doorlopend een vrij snel tempo aan, maar geen zanger bleef een mo ment achter. In de snelle me iismen waren de tonen duidelijk te volgen en de sa menwerking was uitstekend. Het scheen wel alsof ook de fuga's geen moeilijkheden opleverden. Zonder twijfel was die techni sche degelijkheid aan de ta lentvolle leider te danken. Hij weet gewoon hoe het moet en bracht ook zijn koor zover. De zang klonk pittig en nergens geforceerd. Misschien waren de koorleden wel gespannen, maar men kon het althans niet merken. Ze maakten al len te samen een vlotte uit voering, die zonder ongeval len verliep. Kees Stolwijk deed niet aan raf finement. Het werd mij niet duidelijk of hij daar tegen is of dat zijn koor het nog niet aan kan. De prachtige fuga "For unto us a child is born" kan lichter en ijler klinken dan we nu hoorden en ook sommige andere koren hadden wel meer reliëf mogen vertonen. Toch had de uitvoering, in technisch, ook in expressief opzicht, veel kwaliteit. De gunstige Dorpskerk- akoestiek werkte mee om ons daarvan te overtuigen. Opmerkelijk was, dat het Ge westelijk Orkest. zeker doelbewust daarheen geleid, precies eender speelde als het koor zong. Afgezien van het feit, dat het uit vaklieden be staat en het koor uit amateurs. Maar de opvatting, de rapheid van toon, de beheersing, wa ren gelijk. Van de vokale solisten kan ik ten dele niet hetzelfde zeggen. De beide dames, Marijke Nieuweweg (sopraan) en Nel Wisse (alt) zongen wel mooi maar onrijp, bereikten al thans niet het gewenste ni veau. De alt voldeed trouwens alleen in het lage tonengebied. De tenor Hein Meens muntte in elk opzicht uit, in technisch vermogen en uitdrukking. De bas Wout Oosterkamp heeft een sonore aansprekende stem. Zijn voordracht was le vendig, de verstaanbaarheid echter niet of nauwelijks vol doende. De correcte mede werking van de organist Jan Postma en de clavecinist Tyn van Eijk verdient, ook om de dienende bescheidenheid, alle lof. JOHAN VAN WOLF SWINKEL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21