Grofsmederij gaat het weer eens proberen 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Herstel Waard - gracht of niet? Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta1300S. Vragen in PvdA over beleid weide- winkels Nieuw hoofdstuk in trieste geschiedenis Oude boeken gooi je niet zomaar weg» Mevrouw Soumokil verhoord VARIA PAGINA 17 LEIDEN - In de PvdA-fractie zijn gisteravond van ver schillende kanten vraagte kens geplaatst bij het beleid van het Leidse college ron dom de vestiging van weide- winkels. De vraagtekens richtten zich op de situatie dat het college met de raad weidewinkels ongewenst acht maar de vestiging van een Miro-zelfbedienings wa renhuis aan de Plesmanlaan desondanks nog steeds niet nadrukkelijk heeft afgewe- Van Baaren vroeg zich af of de bijdrage die Leiden heeft verleend aan het regionale winkel-onderzoek "geen weggegooid geld" is. Wet houder Tesselaar bestreed deze voorstelling met kracht. "Daar is niks van aan, dat is gewoon onzin", reageerde hij. Wethouder Van Aken sloot zich daar bij aan. Beiden wezen erop dat de bij drage voor het onderzoek niet strikt is verleend om de mo gelijkheden van winkelvesti gingen aan de rand van de stad te onderzoeken maar vooral om de situatie voor de hele gemeente en met name de binnenstad belicht te krijgen. Van der Horst verweet de wet houders dat de opstelling te genover een Miro-vestiging "op z'n minst onduidelijkheid geeft". En Bordewijk vond het "onbegrijpelijk dat niet direct aan Ahold is geschre ven dat een dergelijke vesti ging in strijd is met de opvat tingen die de gemeente heeft over winkelvestigingen". Van Aken bleef het college-be- leid verdedigen. Hij zag ver schil tussen de motie in de raad die sprak over weide- winkels en een zelf bedieningswarenhuis als de Miro. Daarnaast beklem toonde hij dat bij afwijzing door Leiden "de kans levens groot aanwezig is" dat men zich in Voorschoten of Oegstgeest vestigt. Auto schept voetganger LEIDEN - Een 19-jarige voetgan ger uit Hoogmade is gisteravond tegen half twaalf bij het overste ken van het Stationsplein in Lei den door een auto geschept. De automobilist, rijdend in de rich ting van de Stationsweg en een groen stoplicht passerend, had de jongeman niet zien oversteken. De voetganger moest met ge kneusde ribben en een lichte her senschudding naar het Acade misch Ziekenhuis worden ver- ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als e6n boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld vo dan u denkt. staat vi De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden. Tel.: 071-12 20 07. Door Ingrid Cramer en Mark Kranenburg LEIDEN/ZOETERWOUDE - Afgelopen dinsdag, een dag na Sinterklaas, kwam er voor 54 werk nemers van de Grofs mederij nog een nageko men surprise: ze kregen te horen dat ontslag voor hen *nvermijdelijk was. De vakbonden waren de dag ervoor tijdens be sprekingen met de direc tie akkoord gegaan met de voorgenomen ontsla gen. Ook zij zagen geen al ternatieven voor de zo veelste reorganisatie bij de Grofsmederij. Gisteravond konden de leden van de Industriebonden NW en NKV zich uitspreken over het door de bonden gevoerde beleid. Er heerste een gelaten stemming. Voor velen was het niet de eerste keer dat ze zo bij elkaar zaten. Onder het motto 'er is toch niets meer aan te doen' stemden de werknemers in met het beleid van de bonden. Onder de mensen die moeten ver dwijnen zijn er die meer dan der- tig jaar bij de Grofsmederij heb ben gewerkt. Er is zelfs één man die over zes maanden zijn veertig jarig jubileum bij de smederij zou De Grofsmederij, eens een bedrijf met 670 man gaat het per 1 ja nuari, met een nieuwe organisa tiestructuur en nog 100 man over weer eens opnieuw proberen. Luitenant-kolonel Het is 31 augustus 1836. Juridisch is de zaak in kannen en kruiken: aan de Zijlsingel te Leiden zal een grofsmederij verrijzen. Oprich ter, tevens eerste directeur Wil liam Archibald Bake, luitenant kolonel der artillerie. Als eerste grote order mag het be drijf de rails leveren voor de eerste Nederlandse spoorlijn, van Amsterdam naar Haarlem. De produktie van scheepsankers maakt het bedrijf tot ver over de landsgrenzen bekend. Een periode van gestage groei vangt aan. In 1851 wordt op het terrein aan de Zuidsingel tevens een kettingfabriek neergezet. 46 Jaar later verhuist deze naar De Waard. Het gaat goed met de Grofsmederij. Weliswaar de nodige perikelen gedurende de crisis van de derti ger jaren, maar zodra de con junctuur verbetert nemen ook de opdrachten voor de Grof weer toe. Het aantal werknemers stijgt na de tweede wereldoorlog, tot 670 in 1969. Dan zet de teruggang in. Twee jaar later, in 1971, zijn er 100 werknemers verdwenen. Het wordt 1972. Onder het ar gument dat de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij niet meer rendabel kan produceren ten gevolge van de sterk gestegen buitenlandse concurrentie moe- ADVERTENTIE De sloop van de kettingfabriek van de Grofsmederij op het Waardeiland: KNG niet langer aan het water ten 80 mensen worden ontslagen. 'Maar', verwacht de directie, 'de te nemen maatregelen zullen er toe leiden dat de continuïteit van het bedrijf in de toekomst zo veel mogelijk wordt verzekerd'. Advies De directie wint advies van buite naf in over hoe het verder moet met het bedrijf. De Vakbonden onderscheppen de brief waarin een bikkelhard advies staat: de zaak zou het beste geliquideerd kunnen worden, maar om het aanzien van het bedrijfsleven niet te schaden zou men misschien beter een faillissement kunnen afwachten. De werknemers vragen om een on derzoek van een onafhankelijk bureau. Het welbekende onder zoeksbureau Berenschot wordt ingeschakeld. Op 1 februari 1973 is het rapport klaar. Onder punt drie van de conclusies staat: 'zuiver economisch gezien me nen wij dat realisatie van een normaal rendement voor het geïnvesteerde vermogen niet kan worden verwacht en dat als zo danig tot sluiting van de onder neming zou moeten worden overgegaan'. Uit sociaal economische overwe gingen (de instandhouding van de Werkgelegenheid) besluit het bureau echter een paar richt lijnen op te stellen zodat het zelf standig voortbestaan van de on derneming op korte termijn voor twee tot driejaar gegarandeerd is. In die jaren zou volgens Beren schot de KNG moeten zoeken naar een partner waarmee het bedrijf tot samenwerking zou kunnen komen en waardoor het voortbestaan op langere termijn zou kunnen worden verzekerd. Op basis van de richtlijnen van het organisatiebureau werd het per soneelsbestand met 150 man in gekrompen. Tegelijk werd een 'sterke man' aangetrokken in de persoon van baron Van Slin- gelandt. Berenschot had name lijk nogal wat kritiek geuit op de bedrijfsvoering bij de Grofs mederij. Even later, het is dan begin 1974 komt er nog een forse tegenvaller voor de KNG. Er moeten nog eens 130 man weg omdat de LEIDEN - Moet de Waardgracht nu reeds'in oude luister worden ge handhaafd dan wel hersteld, of moeten er tijdelijke voorzienin gen worden getroffen, in afwach ting van de beslissing die de Kroon zal nemen over het ver zoek van een aantal burgers om de gracht niet te dempen? Voor deze vraag ziet de gemeente raad zich gesteld. Besluit de ge meenteraad om de gracht inder daad als gracht, dus met water, te handhaven, dan kost dit de ge meente op dit moment 3.2 mil joen gulden, hetgeen ten koste gaat van andere stadsver nieuwingsactiviteiten. Volgens het college van B. en W. zou met name de uitvoering van werken in De Camp er door uit gesteld worden. Het is mogelijk dat het rijk besluit om alsnog subsidie te verlenen voor het her stel van de Waardgracht en dan zou de gemeente de helft van de kosten terugkrijgen. Over het subsidieverzoek van de ge meente neemt het rijk pas een be slissing als de Kroon heeft uitge sproken dat de Waardgracht wel of niet gedempt mag worden, n het bestemmingsplan voor het gebied Herengracht-Zijlsingel is uitgegaan van demping van de gracht, met de mogelijkheid dat B. en W. deze beslissing herroe pen. Tegen de voorgenomen demping is door burgers bij de Kroon bezwaar aangetekend. Een beslissing hierover kan nog wel enige tijd duren. Uit stedebouwkundigeen architec tonische overwegingen zijn ook B. en W. er voorstander van om de Waardgracht in de oude situatie te herstellen. De vraag is alleen of de gemeenteraad er zoveel geld beschikbaar voor wil stellen. Al leen al het herstel van de walmu- ren kost 3000 gulden per meter. Er moeten hoe dan ook voorzie ningen worden getroffen op en bij de gracht, omdat de bouw van de woningen doorgaat. Tijdelijke voorzieningen (zandaanvullin- gen, openbaar groen, verhardin gen) komen op een bedrag van 110.300 gulden. Zij zijn nodig als de raad besluit om de Waar dgracht nu nog niet definitief te herstellen. Uitbreiding Molenmuseum LEIDEN - Het museum van molen "De Valk" zal worden uitgebreid. De voorzieningen zijn nodig om een betere tentoonstelling van de snel groeiende collectie (waaron der veel molenstenen) van '"De Valk" mogelijk te maken, en be helst de bouw van een roeden- loods. Zo'n loods (bedoeld voor de opslag van de houders van wieken) zal worden gerecon strueerd en worden verlengd tot dertig meter. De commissie was het in principe eens met uitbreiding van het molenmuseum, temeer daar de publieke belangstelling voor de molen nog steeds groeit. Ze wilde echter eerst graag op tekening zien wat de bouw van de loods op de molenwerf voor consequen ties voor het aangezicht van de molen met zich zou mee brengen. Het plan zal na uitwerking wede rom in de commissie terugkeren. De bouw van de loods zal ten koste gaan van groenuitbreiding aan de kant van de Lam mermarkt. Als de toestemming van Monu mentenzorg voor de restauratie van de molenwieken op tijd komt zal "De Valk" in de maanden ja nuari en februari worden geslo ten. Doorgaans is de molen alleen in februari gesloten maar de ver bouwing kan volgens directeur Wurfbain niet samengaan met openstelling van de molen. gieterij wordt gesloten. Hoog ovens in wiens opdracht voor heen blokvormen werden ge maakt had besloten de produktie hiervan zelf ter hand te nemen. Van Slingelandt vond dat de KNG eigenlijk veel te groot was opge zet en bepleitte een nieuwe fab riek en een kleiner produktie- pakket. Daarbij begon hij een volgens de werknemers behoor lijke inspraakprocedure. Van werknemerskant werd er op aan gedrongen dat wanneer er een nieuwe fabriek gebouwd zou worden, deze weer aan het water zou moeten komen te liggen en moest zijn uitgerust met kranen van minimaal 25 ton. Dit was vol gens het personeel de enige ma nier waarop de KNG zich kon onderscheiden van soortgelijke bedrijven. Het was volgens hen ook de enige manier om een paetner te vinden. Het is er niet van gekomen. De vestigingen aan het Waardeiland en de Zijlsingel werden verkocht en er verrees een nieuwe fabriek in de Grote Polder in Zoeterwoude. Gemeentebestuur Het Leidse gemeentebestuur moest akkoord gaan met een be stemmingswijziging van de te verlaten gebieden van industrie- naar woonbestemming. Het ge meentebestuur ging akkoord. Wethouder, toen nog gemeente raadslid Van Aken: 'Voor ons als gemeentebestuur is het voor naamste dat voor de 200 mensen die bij de KNG overblijven de werkgelegenheid in de Leidse agglomeratie gewaarborgd blijft'. De verwachtingen ten aanzien van de nieuwe fabriek waren op timistisch: binnen afzienbare tijd zou de Grof weer meer mensen nodig hebben. Gedacht werd aan een uitbreiding in de orde van grootte van 100 man. Fusie In september 1974 diende zich een fusiepartner aan. Het was het be drijf Hollandia dat vooral be kendheid geniet door de minister van economische zaken Lubbers die voor zijn ministerschap een van de directeuren was. Zijn broer voerde de onderhandelin gen met de kersverse directeur van de Grofsmederij ir. Schut. Hollandia had een paar bezwaren: door de verhuizing lag de KNG niet meer aan het water, de kra nen waren te licht, het personeel was vergrijsd en er was geen on dernemingsraad maar een on- derhandelingsdelegatie. Het ontbreken van een onderne mingsraad paste niet in de struc tuur van Hollandia. Directeur Schut ging naar het per soneel en drong aan op de vor ming van een ondernemingsraad, want anders zou Hollandia niet met de KNG in zee gaan. De an dere voorwaarden van Hollandia had Schut inmiddels overboord gezet. De fusiebesprekingen knapten af en Schut schreef een brief aan de vakbonden waarin hij de mislukking weet aan het ontbreken van een onderne mingsraad. Navraag van het per soneel van de Grofsmederij bij directeur Lubbers van Hollandia leerde dat dat niet de reden was geweest waardoor de fusiebe sprekingen waren afgebroken. Pogingen Sindsdien zitten de vertegenwoor digers van het personeel met het idee dat directeur Schut heeft gedacht dat hij het bedrijf zelf wel kon runnen. Er zijn verder vol gens hen geen verdere pogingen meer door de directie onderno men om de conclusies van Be renschot op te volgen en een partner te zoeken. De rest van het verhaal is bekend. In oktober van dit jaar ver schijnen de eerste berichten dat de Grofsmederij weer verder zal moeten inkrimpen. Het per soneel is dan al van 200 terugge lopen naar 170. Enkele weken la ter komen de concrete plannen: er zal nog maar plaats zijn voor 100 man. Deze week werden de ontsla gaanvragen voor 54 man naar het Gewestelijk Arbeidsbureau ge stuurd. Zestien man hebben het ontslag niet afgewacht en zijn uit zichzelf weggegaan of in de WAO terechtgekomen. Over drie weken begint de Grofs mederij met de nieuwe organisa tiestructuur. Er kan dan weer een nieuw hoofdstuk aan de trieste geschiedenis van de Grofs mederij worden toegevoegd. ASSEN (ANP) - Mevrouw Soumo kil uit Assen is gistermiddag voor verhoor bij de tijdelijke rechter commissaris in Assen, mr. J.A. van Riessen, geweest. Zij zou daar nog enkele verklaringen hebben afgelegd naar aanleiding van de treinkaping in De Punt af gelopen zomer. Mevrouw Soumokil, die hiervoor al eerder een oproep had gekregen, had daar niet op gereageerd. Vandaar dat zij door de tijdelijke officier van justitie, jhr.mr. C.A.R.J. de Beaufort, van huis werd opgehaald. Volgens Zuidmolukse kringen in Assen is mevrouw Soumokil nu weer thuis. Er is niets bijzonders aan de hand, zo verklaarde men naar aanleiding van berichten over haar arrestatie. Ondertussen heeft de president in ballingschap van de RMS, ir. J.A. Manusama om een ontmoeting gevraagd met generaal Joost Mukita één van de Molukse leiders in Indonesië, die streeft naar een beter verstandhouding met de Zuid-Molukkers in Ne derland. "Ik heb twee weken geleden een boodschap van Manusama ont vangen. Hij vroeg mij of ik hem wil ontmoeten wanneer ik in Europa ben", zei Muskita giste ren. "Aanvankelijk dacht ik dat het een grap was. Maar de man die mij de boodschap mondeling heeft overgebracht verzekerde mij dat het een serieus verzoek is. Ik heb toen gezegd dat ik te allen tijde bereid ben waar dan ook hem te ontmoeten", aldus gene raal Muskita. Hij lei dat hij niet naar Nederland zal gaan als vertegenwoordiger van de Indonesische regering. "Dat spreekt vanzelf - ik ga er heen als privé-persoon". Muskita is secretaris-generaal op het In donesische ministerie van han del. Staatsloten straks ook via de bank DEN HAAG (ANP) - Staatssec retaris De Goede (financien) overweegt de mogelijkheid van het bestellen via een bankrekening van loten van de staatsloterij. Naar zijn me ning zal dit leiden tot een ver hoogde omzet, nu veel houders van bankrekeningen het op prys stellen via hun bankrekening mee te spelen. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer laten weten niet de vrees te delen dat het op beperkte schaal in schakelen van (ongeveer 200) postkantoren bij de loten- verkoop zou kunnen leiden tot onverantwoorde beste dingen. "De staatsloterij is een gematigd kansspel, waarbij de deelnemers niet worden beinvloed door de opwinding van het moment", aldus de onder-minister. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Om onze kerstaktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke hoofdprijs. De nieuwe Ford Fiesta 1300S, het meest sportieve model van deze Ford serie. Met een nieuwe extra sterke 1300 cc motor, 66 DIN pk, van 0-100 km/u in 12,3 sec., topsnelheid 158 km/u. Om deze prestaties te ondersteunen heeft de 1300S versterkte vering en nastelbare schokbrekers. Toerenteller, sportstuur en ruitewissers met intervalschakelaar accentueren het sportieve karakter. Waar de Fiesta 1300S erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17