Efficiënt PS V is op weg naar de Europese top Barcelona: wéér op het nippertje Maertens aan start in Tour Sij brands terug in internationale duels wie maakt r DONDERDAG 8 DECEMBER 1971 BRUNSW1JK - Zoals Ajax zon dag het hoofd boog .zo verging gisteren Eintracht Braun schweig. beide gevallen heette de winnaar PSV en dat mag gelet op de Eindhovense spel- trant nauwelijks opvallend worden genoemd. Het grote publiek zal er niet wakker van liggenvan de speelwijze van PSV, maar efficiënt is het allemaal wel. Het is slechts aan de happy few in de voetballerij om enthousiast te doen over PSV's clevere countertactiek. Het volk van Brunswijk, giste ren 30.000 man sterk opge draafd. had echter andere ideeën ten aanzien van voetbal: een striemend fluitconcert was daarvan het bewijs. Geen PSV-er echter, die erom maalde. PSV is een op resultaat spelend topteam, dat na de 1-4 marge van Am sterdam de modder van het Eintracht-stadion van zich af liet spoelen in de prettige we tenschap dat nieuwe Europa cup-avonturen niet op zich zullen laten wachten. Tenslotte was de krachts verhouding net als in Am sterdam ook gisteren optisch bedrog. Eintracht viel spot tend met eigen krachten als een wilde furie aan. De club die met 1-2 won, heette echter PSV. Want daar had men de beschikking over nuchtere mensen, die vrij van de wedstrijd won nen op de momenten dat de beslissing geforceerd kón worden. Een stuk clean vak manschap, dat de PSV-ers zich in vijfjaar onder meester Rijvers eindelijk eigen maak- Waar ongeduld nog niet zo lang geleden de overhand kreeg, daar wordt thans zoveel be heersing opgebracht, dat het volle rendement uit de sprintsnelheid van de ge broeders Van der Kerkhof wordt geslagen. Zelfs zonder het kanon Willie van der Kuylen leek PSV gistern een team op weg naar de Euro pese top. Een pad. dat eerder vooral als gevolg van onver klaarbare angst en ongeloof in eigen kunnen op het beslis sende moment te glibberig bleek. Hoewel Rijvers de stelling dat PSV inmiddels alle kin derziekten te boven is be strijdt om zichzelf in te dek ken, mogen - vooropgesteld dat de equipe blessure-vrij blijft - groze daden worden verwacht van PSV. De wijze waarop een club als Eintracht Braunschweig gis teren aan de kant werd gezet wettigt die verwachting. Want laat dat gezegd zijn: PSV had aanvankelijk veel tegen. Regen en dooi hadden de bovenlaag van de Eintracht-grasmat fon- dantzacht gemaakt. Ook al omdat de bal daaronder nog r Willy muurvast in de grond zat, glibberde PSV in eerste aan leg in tegenstelling tot de Duitse opponent meer dan dat er gelopen werd. Trainer Zebec had wel het ideale schoeisel bij de hand. Dat leidde aanvankelijk tot een handvol hachelijke mo- r het doel van Jan der Kuylen (r) feliciteren elkaar. In het midden Kees Rijvers van Beveren. Nochtans bleef paniek uit bij PSV. Voorstop per Ernie Brands spotte wat dat betreft met de reputatie van de Joegoslavische inter national Popivoda. En met zo'n voortreffelijke voorstop per naast zich kon het niet anders of libero Adrie van Kraay moest een der eersten zijn die de situatie overzag. Dat leidde uiteindelijk tot Eintrachts capitulatie. Zenuwen en grote haast ken merkten de jacht op doelpun ten, die Eintracht onmiddel lijk bij het beginsignaal van de Hongaar Palotai inzette. De vanzelfsprekende on nauwkeurigheid werkte aan vankelijk niet fnuikend, om dat PSV - zoals gezegd - de grootste moeite had om op de been te blijven. In die periode groeide Hand- schuh zijn rechtstreekse te genstander Poortvliet boven het hoofd, hield Palotay het geel voor aan Cees Krijgh na een huis-tuin-en-keuken-sli- ding tegen opnieuw Hand- schuh en stond het hart van Rijvers bijna stil omdat Jan van Beveren de bal losliet na een schot van Grobe. Het liep nochtans met een sisser af, want weliswaar had Grobe niet de juiste noppen onder zijn schoenen om met succes om de as heen te draaien, maar het volgend moment lag van Beveren als een streep in de baan van het schot van Handschuh. Niettemin werd toen al duide lijk dat Eintracht bij absentie van sterspeler Breitner met te weinig overzicht te werk ging om een uitgebalanceerd team als PSV te vloeren. Toen PSV voor het eerst in de counter ging, bleek bovendien dat de Duitse afweer onderbe zet was. Rechtsbuiten Dremmler, die de voluit sprin tende René van de Kerkhof aan de arm sjorde en een vrije trap tegen kreeg. Een tweede greep naar de noodrem van Dremmler had ernstiger ge volgen. Want terwijl zijn slachtoffer Willy van de Kerkhof nog van pijn over de grond kronkelde, kogelde li bero Van Kraay de bal vanaf 25 meter achter de Duitse doelman: 0-1 Eintracht hapte naar adem op die mentale dreun. En bleef ook perplex staan toen René van de Kerkhof de bal sluw in de ruimte prikte, waar Gerrie Deijkers net naartoe sprintte Via de tweede paal sloeg j Deijkers' projectiel een j tweede bres in de Duitse af- weer: 0-2. Eintracht PSV met dezelfde beelden als zondag Ajax-PSV. Ook al omdat invaller Bruns net als zondag Ruud Geels onmid- dellijkin het tweede bedrijf op succes aanstuurde: 2-1. Nee, mooi is het nadien van PSV-zijde niet meer geweest. Want Eintracht was de partij die de rug bleef krommen voor de aanval. Die echter evenmin f als Ajax ook maar één echte opening forceerde. Een mis verstandje Van Beveren- j Krijgh, nipte reddingen van Stevens. Krijgh en Willy van de Kerkhof .Mutaties ook. Pos- j tema voor René van de Kerk hof en Frangois voor Lubse.Zo r was de tweede helft van fe Eintracht-PSV, die toch nog iets verschilbs met de strijd i, tegen Ajax. Want een vloei- f. ende counter zal er op het zware veld niet meer in. Het kon de vreugde van de PSV- ers over het bereiken van de volgende UEFAcup-ronde niet drukken. GER STOLK BRAUNSCHWEIG - Al verliet PSV als de grote, onbe twistbare triomfator het gammele stadion van Braun schweig, tóch meende Cees Rijvers dat Eintracht op één punt zijn elftal de loef had afgestoken. De Eindhovense trainer. "Die lui hebben het wat betreft hun schoeisel, of liever de noppen onder de schoenen, van ons gewonnen. De spijkers in die noppen zorgden ervoor dat de spelers van Eintracht op dit spiegelgladde, in feite onbespeelbare veld veel beter op de voet bleven dan wij". De nadere uitleg van Neerlands succesvolste oefenmeester "Kijk, iedereen die al een tijdje in de voetbalwereld meeloopt, weet dat je je op zo'n spekglad veld eigenlijk maar op één manier goed staande kunt houden: door op noppen te voetballen waar de spijkers onderuit steken. Dus laat je dan het onderste gedeelte van de leren noppen wat afzagen; dat de spijkers er door kunnen he "Nu is alleen de vraag: tot hoe vér durf je met dat afzagen te gaan. Wantje moet natuurlijk uitkijken voor de controle van de scheids rechter. Uitstekende spijkers mag immers niet. Nou, wij dór sten het risico niet aan; hebben met onze schoenen niets bijzon ders uitgehaald. Eintracht Braunschweig kennelijk wel. Het kan niet anders. Heb je Popivoda op die ijsvlakte zien wenden en draaien? Die kon niet eens uit glijden. Dc meeste Duitse spelers bewogen zich trouwens veel ge makkelijker dan die van ons, en alleen vanwege de spijkers!" René van de Kerkhof: "Ik raakte na rust geblesseerd toen ik tegen de onderkant van de voetbalschoen van Popivoda schopte. Voetbal schoen? Zeg maar spike, zo'n ding waar atleten op lopen". Adrie van Kraay weer "Nou ja, waar zeuren we om. Het heeft Eintracht toch niet geholpen". Nee, zelfs met "spijkerharde ac ties" redde Eintracht Braun schweig het gisteravond niet te gen een ook nu weer uitgekook ter voetballend PSV. Cees Krijgh: "onze grote kracht is dat we vrijwel elk kansje benut ten. Neem de wedstrijd van al gelopen zondag tegen Ajax. Wij krijgen zes kansen, Ajax min stens evenveel. Maar omdat wij de mogelijkheden veel beter uit buiten, wordt het 4-1. En als je nu vanavond de eerste helft bekijkt twee kansen waren er voor ons, en dat betekende 2-0". Branko Zebec, de Joegoslavische coach van Eintracht sprak ook woorden in die trant "Wij kregen voor de rust kansen, maar faal den. PSV had aan twee mogelijk heden genoeg om afstand te ne- Vedette Paul Breitner "Ach, in feite was de strijd in Eindhoven al beslist. Daar werden we al ge wipt. Door twee goals in vier mi nuten. Maar al met al geloof ik toch wel dat het verdiend^is dat PSV naar de laatste acht is geko men. Het bezit een goede ploeg, behoort volgens mij tot de vijf be ste elftallen van Europa. Alleen gaf het vanavond niet meer dan noodzakelijk was. Begrijpelijk overigens". Branko Zebec weer, hoofd schuddend: "Eintracht speelde veel te onrustig, zonder hersens Met een katachtige sprong werpt Jan van Beveren zich op een door Handschuh r) verzonden bal. Wolfgang Grobe staat in het mid den klaa r om van een eventuele fout van de PSV-doelman te profiteren. En daarna: "En natuurlijk deed onze keeper het niet best. Beide goals had Bernd Franke moeten voorkomen". Eén lichte schaduw slechts viel er over de triomf van de toekom stige Nederlandse kampioen: Cees Krijgh botste tegen een gele kaart op. De altijd erg rustige verdedigen "Dat de scheids rechter hem gaf, vond ik niet zo vreemd. Ik maakte immers twee overtredingen vlak achter elkaar. Alleen was de tweede geen echte. Ik speelde de bal, maar Hand schuh liet zich demonstratief vallen". "Maar wat maakt het uit? het is pas mijn eerste kaart. In de volgende ronde ben ik er weer bij. En ik hoop dat dit dan tegen Gras shoppers uit Zurich is. Dat lijkt me voor ons de meest geschikte tegenstander". Gerrie Deijkers: "Ik hoop in de vol gende ronde slechts op één ding: dat we dan op een voetbalveld spelen en niet op een ijsbaan". ROB VENTE SANTA CRUZ - Oud-wereldkampioen op de weg Freddy Maertens (Bel) zal het komende wielerseizoen aan de start verschijnen van zowel de Ronde van Frankrijk als de Ronde van Spanje. Hij zal echter niet deelnemen aan de ronde van Italië, die gedeeltelijk samenvalt met die van Spanje. Dit heeft de Belg gisteravond verklaard in Santa Cruz op de Canarische eilanden, waar hij vakantie houdt. 'Overigens neem ik tiraunschweig niets kwalijk. Die dingen gebeu ren nu eenmaal in de voetbal wereld. Ik verwijt ze dan ook niks. Ik beweer louter en alleen: zij durfden dit geintje wel aan en wij niet. En ook moet ik toegeven dat Eintracht correct heeft ge voetbald. Zondermeer". Bij PSV controleerde de Hongaarse scheidsrechter Palotai voor de wedstrijd bij alle spelers (het elf tal plus reserves) het schoeisel. De Eindhovense aanvoerder Ad rie van Kraay: "Maar bij Eintracht heeft hij slechts bij een DEN HAAG - Het UEFA-beker- toernooi heeft gisteren twee ver rassende kwartfinalisten opgele verd: Bastia en het Zwitserse Grasshoppers. Bastia, de club van Johnny Rep werd na de krappe 2-1 thuiszege en zeker ge zien de matige resultaten in de competitie geen enkele kans ge geven zich te kwalificeren. Bijge staan door zesduizend meege reisde supporters werd het in Tu rijn echter weer een zege: 3-2. Voor Torino scoorde international Graziani tweemaal. Larios en Grimau (2) deden het voor de Corsicanen. Dynamo Tiflis was in Zurich duidelijk gehandicapt door de winterstop in de Sovjet Unie. Het toch niet imponerende Gras- shoppers liep over Tiflis, dat de eerste wedstrijd met 1-0 gewon nen had, heen. Door treffers van Sulser, Ponte (2) en Elsener werd het 4-0. Bij Bayern München duurt de ma laise voort. Gisteren werd op nieuw van Eintracht Frankfurt verloren. Na de 4-0 van de eerste wedstrijd werd de schade dit maal beperkt gehouden, 1-2. Rummenigge opende voor Bayern wel de score, maar Höl- zenbein en Wenzel bogen die ech ter om. Standard Luik, dat via een furieus offensief de in de eerste wedstrijd opgelopen achterstand van 2-0 ongedaan wilde maken, kwam maar niet door de defensie van het Oostduitse Jena. Jena won uiteindelijk met 1-2. De doelpun ten kwamen van Sengewald, Weise (Jena) en Nickel (Stan dard). Voor de tweede maal is Barcelona er op het nippertje in geslaagd zich te plaatsen voor de volgende ronde. In Nou Camp nivelleerde Cruijff (2) en Rexach de in Ip swich opgelopen 3-0 achterstand en forceerden daarmee een ver lenging. In die extra dertig minu ten speeltijd werd niet meer ge scoord en moesten er net als te gen AZ'67 strafschoppen geno men worden. Barcelona nam 'de elf-meter trappen beter dan Ip swich. Aston Villa nam wraak voor de uit schakeling van Ipswich Town en verraste met de eliminatie van het Spaanse Atletico Bilbao, vo rig seizoen verliezend finalist te gen Juventus. Mortimer gaf As ton Villa de leiding. De ver bouwereerde Spanjaarden kwa men daarna niet verder meer dan de gelijkmaker van Dani (1-1). Aston Villa gaat door, dankzij de winst van 2-0 in de eerste wed strijd. FC Magdeburg tenslotte plaatste zich ondanks de 2-0 nederlaag in en tegen het Franse Lens. De Oostduitsers hadden de eerste wedstryd met 4-0 gewonnen. DEN HAAG Oud-wereldkampioen Ton Sijbrands gaat weer aan inter nationale damwedstrijden deelnemen. Hij heeft zich beschikbaar ge steld voor teamwedstrijden, maar zal (npg) geen individuele toernooien spelen. Sijbrands maakt zijn rentree in het toernooi om het Europees lands kampioenschap, dat in april mei in Frankrijk of de Sovjet-Unie wordt gespeeld. In juni zal hij ook deel uitmaken van de Nederlandse ploeg, die in Tel Aviv tegen Israel uitkomt. Voorts zal Ton Sijbrands als technisch coach fungeren van de Neder landse deelnemers aan het toernooi om de wereldtitel, dat in oktober 1978 in Italië wordt gehouden. Harm Wiersma en Rob Clerc zijn al zeker van deelneming

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13