Eenheid in de CD A-fractie brokkelt verder af Versnelde invoering veiligheidssysteem Onafhankelijkheid van Aruba niet eenzijdig In 1967 ontsnapte gevangene weer gepakt OP HET NEDERLANDSE SPOORWEGNET De Kwaadsteniet (ARP) voegt zich bij loyalisten Transportbedrijf biedt garantie half miljoen Man tijdens caféruzie gedood Meer doden in verkeer DINSDAG 6 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft besloten het systeem van automatische treinbeinvloeding versneld in te voeren. De minister doet dit op aanbeveling van de Spoorwegongevallenraad. De raad, die de treinbotsing op 4 mei vorig jaar bij Schiedam heeft onderzocht, heeft de minister ook voorgesteld te onderzoeken welke voordelen voor de veilig heid de installatie van het sys teem telerail op het hele spoor wegnet kan hebben. Met dit systeem is rechtstreeks telefonisch contact mogelijk tus sen verkeersleiding en ma chinist. Ook zou de raad onder zocht willen zien of het rijdend personeel niet beter ingelicht kan worden over bijzondere situaties zoals treinen die in tegengestelde richting van hetzelfde spoor ge bruik maken. De Spoorwegongevallenraad heeft bovenstaande aanbevelingen ge voegd bij het verslag over de treinramp op 4 mei die aan 24 mensen het leven kostte. Uit dit verslag blijkt dat de ramp een ge volg is van een menselijke fout. De Sprintertrein die destijds op de Rhein Express botste is te vroeg vertrokken van het stadion Schiedam/Rotterdam-west. De machinist vertrok volgens de Spoorwegongevallenraad terwijl het vertreklicht op het perron nog niet brandde. Hij is daarna ook door een op rood staand sein gereden. De machinist die bij de botsing hoofdletsel opliep, kan zich van het ongeluk en fatale minuten die daaraan vooraf gingen niets meer herinneren. Vooruitlopend op de definitieve conclusies van de Spoorwegon gevallenraad, besloot de Rot terdamse justitie reeds in de cember vorig jaar, de machinist niet strafrechtelijk te vervolgen. Een van de overwegingen daarbij was dat de machinist invalide is geworden. Behalve de invoering van veilig heidsmaatregelen bestaan er ook vergevorderde plannen tot in voering van conducteurloze trei nen. De Federatieve Spoorweg Vakvereniging is fel gekant tegen die plannen en bereidt acties De Spoorwegen moeten van minis ter Westerterp (verkeer en water staat) veertig miljoen gulden be zuinigen. Meer dan de helft daar van zou "gewonnen" moeten worden op de post personeel. Volgens een woordvoerder van de NS bestaat er een goede kans dat geprobeerd gaat worden op stille lijnen te werken zonder con ducteur. "Het bewijs is niet gele verd dat het niet kan", bestrijdt hij de argumenten van de vak bond. "Bij het vervangen van materieel dat naar de sloop gaat, kun je denken aan de aanschafing van treinen die geschikt zijn voor een-mams-bediening. Je levert dan een goed produkt voor min der kosten", aldus de zegsman van de Spoorwegen. "Het is in elk geval een beter alternatief dan het opheffen van lijnen". De Federatie Spoorweg Vakvere niging is echter niet van plan de conducteurloze trein te pikken. "Daarover valt met ons niet te praten. Zo'n beleidt leidt tot overbelasting van de machinist", meent secretaris Van Hattum van de vakvereniging. "En dat leidt weer tot een verhoogd aantal ziektemeldingen, verloven ko men in de knel, waardoor weer mensen onder druk komen te staan. Dat leidt van kwaad tot er ger". Een aantal jaren geleden namen de Spoorwegen bij Alphen aan de Rijn reeds een beperkte proef met conducteurloze treinen. Voornamelijk leverde* dat toen moeilijkheden op voor mensen die moeilijk in en uit kunnen stappen, zoals moeders met kin derwagens. Beleggings- deskundige licht haar familie op DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren de aan houding bekendgemaakt van een vrouwelijke bank bediende die als "beleg- gingsdeskundige" in twee maanden een kleine twee ton verdiend zou hebben. De vrouw, de 21-jarige M.K. uit Zoetermeer, heeft bekend. Maar van het geld is niets te ruggevonden, aldus de poli tie. De vrouw hing bij haar familie het verhaal op dat ze forse rendementen kon maken met belegd geld: na twee maan den kon de belegger zijn inzet verdubbeld terugkrijgen. Acht familieleden geloofden het verhaal. Ze gaven K. zo'n 80.000 gulden. Ook enkele Haagse middenstanders hoorden van het beleggings- wonder en schoven enkele tienduizenden guldens af. Collega's bij de bank ontdekten de privé-transacties het eerst. Zij waren verbaasd dat ze op K.'s rekening grote bedragen zagen die meestal op de dag van storting door de vrouw werden opgenomen. De bank waarschuwde daarop de poli tie die K. vrijdag aanhield. DEN HAAG (ANP, SP) - Het CDA-kamerlid De Kwaadsteniet (behorend tot de ARP) heeft zich ge schaard aan de zijde van de zogenaamde loyalisten. Vo rige week, tijdens de gesprekken in de CDA-fractie over het programmatisch regeerakkoord, ontwikkelden Dijkman (KVP), Aantjes, De Boer, Beumer, Van Houwe- lingen en Scholten (allen ARP) bezwaren. De Kwaadsteniet liet gisteren we- ten, omdat er sprake is van een eindfase van de in formatie werk zaamheden, niet te kunnen in stemmen met de tussen CDA en VVD bereikte overeenstemming. "Voor wat betreft de vier door het CDA gestelde formatiecriteria moet ik zeggen dat de overeens temming in haar totaliteit niet voldoet aan de criteria. De over eenstemming past niet op de ver kiezingsuitslag, zij rust niet op voldoende meerderheid in de Aan gemeente Geldrop GELDROP (ANP) - Het inter nationale transportbedrijf De Rooy bv uit Geldrop is bereid een half miljoen gulden op een bank te storten en dat geld verbeurd te laten verklaren wanneer het na 1 mei volgend jaar een stuk grond in Geldrop nog als parkeerterrein gebruikt. Het internationale transportbedrijf houdt zich voornamelijk bezig met het vervoeren van nieuwe personenauto's en trucks van de verschillende Europese fabrie ken naar Nederlandse garages. Daarvoor heeft het bedrijf de be schikking over het uitgebreide parkeerterrein in Geldrop. Medio volgend jaar hoopt De Rooy te kunnen verhuizen naar een indu strieterrein. Voor die tijd is uit breiding van de parkeermoge- lijkheden echter noodzakelijk. Jongen bekent zeventien aanrandingen SCHIEDAM (ANP) - Een 17-jarige Schiedamse jongen heeft bekend in totaal zeventien aanrandingen te hebben gepleegd. Hij werd aangehouden, nadat een van zijn slachtoffers een gedeelte van het nummer van zijn brom fietsplaatje had kunnen noteren. Van de aanrandingen, die zowel in Schiedam als Rotterdam werden gepleegd, werd slechts in zeven gevallen aangifte gedaan. Dode man gevonden ZEVENBERGEN (ANP) - Een werknemer van De Suiker Unie in Zevenbergen heeft gister avond op het fabrieksterrein van de suikerfabriek het lijk van een nog onbekende man gevonden. Het lichaam, dat in staat van ont binding verkeerde, lag in een zo genaamde sterfput, waarin men niet meer bruikbaar zand laat be zinken. Ook de doodsoorzaak van de man is nog niet bekend. Het internationale transportbedrijf waar ongeveer 230 mensen wer ken heeft momenteel 4,5 ha par keerterrein in gebruik. De uit breiding betreft een stuk grond van 3,5 ha dat ook eigendom is van het bedrijf. Volgens een woordvoerder van De Rooy is die uitbreiding dringend nodig om het voortbestaan van de firma veilig te stellen. Nu mag het terrein waarop de par- keeruitbreiding moet plaatsvin den volgens een bestaand be schermingsplan daarvoor niet worden gebruikt. B en W van Geldrop lieten onlangs weten over te zullen gaan tot poli- tiedwang wanneer het bedrijf er toch auto's zou parkeren. Om dit te voorkomen spande het inter nationaal transportbedrijf De Rooy een kort geding aan dat onlangs in Den Bosch werd be handeld. Woensdag 7 december komt de president van de Bos sche rechtbank naar Geldrop om de verschillende terreinen zelf te bekijken. Pas daarna zal hij uit spraak doen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf weigert de gemeente mee te werken aan een tijdelijke op lossing van het parkeerprobleem, omdat men „kennelijk bang is dat we er na 1 mei volgend jaar nog gebruik van zullen maken". Die vrees is volgens de woordvoerder volkomen onge grond. „Besprekingen om elders gronden aan te kopen op een in dustrieterrein zijn in een verge vorderd stadium. Daarbij hebben we verschillende alternatieven op het oog. Binnen enkele maan den zijn we uit Geldrop verdwe- Wanneer Het Geldrops gemeente bestuur bereid is in te gaan op het voorstel van het internationaal transportbedrijf wordt het kort geding alsnog ingetrokken. B en W van Geldrop hebben daarom besloten de raad te horen over deze kwestie. Formeel is dat niet nodig. Het college heeft namelijk zelf de bevoegdheid al dan niet politiedwang toe te passen om te voorkomen dat gronden anders worden gebruikt dan in het be stemmingsplan is aangegeven. Kamer, zij klopt niet op de huidige politieke situatie en het programmatisch akkoord onder vindt bij mij bezwaar", aldus De Kwaadsteniet in zijn motivering. De fracties van SGP, GPV, DS'70 en Boerenpartij (samen goed voor zes zetels) hebben infor mateur Van der Grinten laten we ten niet onwelwillend tegenover een kabinet van CDA en VVD te staan. Zekere steun In een brief aan de informateur schrijft dominee H. G. Abma, voorzitter van de drie man sterke SGP-fractie, dat zijn partij bereid is "een zekere steun te verlenen aan het door u beoogde kabinet" Er bestaan wel bedenkingen te gen het regeerakkoord, met name wat betreft aangelegenheden van "principiële levensbeschouwe lijke aard". Ook de paragrafen over het financieel-economisch- sociaal beleid hebben bij de SGP-fractie twijfels opgeroepen. Het GPV-kamerlid Verbrugh zal zich "constructief en positief' opstellen. Evenals de SGP-frac tie tilt hij zwaar aan het abortus vraagstuk. De heer Nijhof, de DS'70 eenling in de Tweede Kamer, zegt het nu nabije kabinet te zullen gedogen. Hij kan zich alleen niet helemaal vinden in de regeling van de grondpolitiek. Het kamerlid Koekoek zegt een CDA-VVD re geling alleen maar toe te juichen. Informateur Van der Grinten had al de fracties, die niet aan een for- matieoverleg hebben deelgeno men, gevraagd hun standpunt ten aanzien van een CDA-VVD- regering kenbaar te maken. PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn heeft Van der Grinten in een brief laten weten een derge lijk kabinet "te zullen be strijden". De fracties van D'66, DEVENTER (ANP) - De 23-jarige Deventenaar Jochem van Enge len is zondagavond by een café- ruzie in zijn woonplaats doodge schoten. Politieagenten vonden het slachtoffer hevig bloedend op het parkeerterrein voor het café. Hij had een schot onder de rech- teroksel en overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. De schietpartij vormde het sluitstuk van een massale vecht partij in café "De Snippeling", waar zo'n zeventig personen Sin terklaasfeest vierden. Van En gelen was na een ruzie met ge weld het café uitgewerkt. Hij slaagde er echter in, na het in gooien van enkele ruiten, toch weer binnen te komen, waarna de dodelijke schoten vielen. Als verdachte heeft de politie de 46-jarige A.H. uit Deventer aan gehouden. De precieze toedracht is volgens een politiewoordvoer der nog niet geheel duidelijk. Informa tenr Van der G rinten heeft gisteren de fractievoorzitters van de kleinere partijen ontvangen. Op de foto presenteert hij de heer Abma (SGP) een sigaar. PPR, PSP en CPN stellen zich op dezelfde lijn. Onvrede Opvallend is dat informateur Van der Grinten in zijn brief aan de fracties spreekt van een "kabinet van CDA en VVD". Aanvankelijk noemde de informateur een ka binet, dat steunt op CDA en VVD, een parlementair meerderheids kabinet. Dit veroorzaakte echter enige onvrede binnen de CDA- fractie omdat een aantal leden niet aan de totstandkoming van een CDA-VVD regering wil meewerken. Informateur Van der Grinten lijkt nu op deze for mulering teruggekomen te zijn. Ook de CDA-fractie spreekt niet van een "parlementair meerder heidskabinet". Van der Grinten moest ook niet per se de mogelijkheden voor een parlementair meerderheidskabi net onderzoeken. Zijn opdracht luidde de weg te bereiden voor een kabinet, dat geacht mag wor den "in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te ondervinden". Volgens de gang bare uitleg valt daaronder ook een kabinet, dat slechts "ge doogd" wordt door een deel van de Kamer. De fracties van CDA en VVD zijn gisteren in meerderheid akkoord gegaan met de verdeling van de ministersposten zoals Van Agt en Wiegel die hadden voorgesteld. Verwacht wordt dat informateur Van der Grinten vanmiddag zijn eindverslag aan koningin Juliana zal aanbieden. Vanavond kan dan al de toekomstige minister-pre sident, mr. A. A. M. van Agt, tot formateur worden benoemd om het karwei te klaren. DEN HAAG (SP) - Een dron ken automobilist, die in de nacht van donderdag op vrijdag in Den Haag werd op gepakt, blijkt tien jaar gele den te zijn ontsnapt uit de strafgevangenis in Scheve- ningen. De man, de 37-jarige Algerijn Mohammed G., heeft zich sindsdien steeds uit handen van de justitie weten te hou den. Vrijwel zeker heeft hij al deze jaren door Europa ge zworven maar over die pe riode zwijgt hij in alle talen. Zijn vingerafdrukken zijn hem noodlottig geworden. G. ramde vorige week 's nachts aan de Koninginnegracht met zijn auto vier geparkeerde wagens. Zowel zijn eigen ver voermiddel als de aangereden auto's werden zwaar be schadigd. Agenten hielden de bestuurder in de straat aan lieten hem de blaastest en de bloedproef ondergaan. Intus sen vonden andere poli tiemannen in zijn wrak tien nieuwe leren jasjes die moge lijk van diefstal afkomstig zijn. In het bureau vertelde de ver dachte Alberto G. te zijn en geboren in Italië. Verder gaf hij nog zijn logeeradres in Den Haag op, maar daarna staakte de man elke mede werking bij het onderzoek. De rechercheurs zetten dat toen voort op het logeeradres waar zij een Italiaans inden- titeitsbewijs op naam van Al berto G. vonden. Via de Cen trale Recherche Infor matiedienst werd ontdekt dat het bewijs samen met een aantal andere exemplaren in mei 1965 in een plaatsje in Italië was gestolen. De Haagse rechercheurs kregen daardoor twijfel over de af komst van hun verdachte, die vervolgens zijn vingerafd rukken moest afstaan. Een nieuwe controle bij de C.R.I. leidde dit weekeinde tot de verrassende ontdek king dat de man de in novem ber 1967 uit de strafgevan genis in Scheveningen ont snapte Algerijn was. Hij zat daar een straf uit van een jaar en drie maanden, hem opge legd nadat hij eind 1966 in Rotterdam was opgepakt voor het invoeren en uitgeven van valse Amerikaanse dol lars. De zes maanden gevangenis straf die hü bij zijn ontsnap ping nog moest uitzitten kan hij nu afmaken, aldus de Haagse politie. DEN HAAG (SP) - Aruba, één van de zes eilanden van de Nederlandse An tillen, zal de onafhan kelijkheid niet eenzijdig uitroepen. Zolang er aanwijzingen zijn dat Nederland Aruba een handje wil helpen bij het voorbereiden van de zelfstandigheid, denkt de grootste Arubaanse partij - de af scheidingsbeweging MEP - niet aan een eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring. Dit heeft de aanvoerder van MEP, Betico Croes, gistermiddag ver klaard aan het einde van een ver blijf van ruim twee weken aan ons land. Daarmee heeft Croes iets ingebon den. In het verleden heeft de MEP-leider altijd gedreigd de onafhankelijkheid van Aruba desnoods op eigen houtjè te zul len doordrukken. Dit was een dreigement tegenover de An tilliaanse regering in Willemstad en de Nederlandse regering in Den Haag, die afwijzend stonden tegenover een onafhankelijk Aruba. en Curagao om de Antilliaanse eenheid te bewaren. Maar in Den Haag wordt er ernstig rekening mee gehouden dat de regering er in zal moeten berusten dat de eilanden ieder huns weegs gaan. Dit is al een hele overwinning voor MEP-leider Croes, die tot voor kort door "Den Haag" altijd met een kluitje in het riet werd gestuurd. Gesprekken Betico Croes: vol goede moed Onvermijdelijk Maar de laatste tijd zijn er duide lijke aanwijzingen dat Nederland "bijdraait". Steeds meer komt men in politiek Den Haag tot de overtuiging dat de onafhan kelijkheid van Aruba onvermij delijk is. Daarom is het Neder landse streven er nu vooral op ge richt de onafhankelijkheids bewegingen op de Antillen in goede banen te leiden. Na eesprekken met PvdA. CDA, WD, D'66 en PPR is ook Croes gaan beseffen dat de wind voor Aruba in Nederland uit de goede hoek waait. Vandaar dat hij giste ren zijn dreigement om desnoods de Arubaanse onafhankelijkheid eenzijdig uit te roepen inslikte. Binnenkort gaat de nieuwe Neder landse minister voor Antiliaanse zaken naar de Antillen om op Cu rasao, Aruba en de andere eilan den te gaan praten over het Aru baanse streven naar onathan- kelijkheid. Officieel zal hij probe ren te bemiddelen tussen Aruba De MEP gaat nu ook proberen om de andere eilanden van de Ne derlandse Antillen te winnen voor Aruba's onafhankelijkheid. Er zijn al gesprekken geweest tussen Aruba, Bonaire en de bo venwinden (St.-Maarten, St.- Eustatius en Saba). Ook met de Curagaose arbeiderspartij Frente Obrero heeft de MEP goede con tacten. Frente wil Aruba's onaf hankelijkheid niet tegenhouden. Maar de twee andere partijen op Curasao, de DP en de NVP, zijn zo ver nog niet. De komende we ken zal Croes proberen ook van die kant medewerking te krijgen. Het Haagse Instituut voor Sociale Studies maakt momenteel op verzoek van de MEP een studie naar een vorm van samen werking tussen het onafhan kelijke Aruba en de andere An- tillen-eilanden. Met name op mi litair, diplomatiek, monetair en sociaal-economisch gebied wil Aruba de banden met de andere eilanden niet verbreken. Die samenwerking tussen de eilan den is één van de punten waar in Nederland zwaar aan getild wordt. Politieke kringen in Den Haag willen voorkomen dat de vyf andere eilanden van de An tillen de dupe worden van Aruba's uittreden. Aruba is één van de meest welvarende eilan den, waar de anderen - minder draagkrachtig - van profiteren. Croes verzekerde gisteren dat de arme eilanden (met name de drie bovenwinden) geen schade zul len ondervinden van Aruba's on afhankelijkheid. "Als het Aruba goed blijft gaan, zullen de andere eilanden daar zeker baat bij heb ben", zei hij. Croes' doel is nog altijd om in 1981 de onafhankelijkheid voor Aruba uit te roepen. DEN HAAG (SP) - Bij verkeerson gelukken zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 1840 men sen om het leven gekomen. Het aantal dodelijke slachtoffers in het verkeer ligt iets hoger dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Toen kwamen er 1773 men- De stijging is geheel te wijten aan snelverkeer, want bij het lang zaam verkeer en de voetgangers daalde het aantal verkeersslach toffers. In het tweede en derde kwartaal van dit jaar is het aantal doden in het verkeer iets gedaald. Door de hoge score in het eerste kwartaal is het totaal aantal om het leven gekomenen toch nog hoger dan vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7