STRIJD OM BEHOUD HUIZEN EN TUINEN Bewoners Plantage en Rijnsbnrger- weg tegen bouwplannen arra r7^ ef-r rrn j rn —1-, A p üs tei dn rit! -J Mm ENQUETE MARKT IN ZUIDWEST December: maand vol feesten maar zeker niet voor iedereen DINSDAG 6 DECEMBER 1977. LEIDEN -g— iHSB i .f nr - LEIDEN - "Het is een harde noodzaak dat de stichting snel haar woonbestand uitbreidt. Het is te hopen dat de ingediende plannen snel zullen worden be handeld door het ambte lijk apparaat". Dit zei mr. J. Karstens de dag waarop hij afscheid nam als voor zitter van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Hij sprak ter gelegenheid van de opening van alweer een nieuw complex van deze stichting: Kwweklust in het Morskwartier, een project dat mede door de Stichting Leidse Studenten Huisvesting en de universiteit is opgezet. Wetenschap voor de scheidende voorzitter die dag: bij de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren beschikt men over een wachtlijst van 1200 woningzoe kenden en dat terwijl er voor de nieuwbouwappartementen geen nieuwe inschrijvingen meer worden geaccepteerd. De plannen waar Karstens op doelde zijn althans op papier ouder dan Kweeklust en alleen al daaruit blijkt: meer omstreden. Er is nog geen paal voor geslagen en als het aan buurtbewoners in resp. Plantage (en omgeving) en Rijnsburgerweg (rond Paulus Buysstraat) ligt, zal dat voorlopig ook niet gebeuren. De redenen; in het ene geval dreigt een fraai stuk privé-groen verlo ren te gaan en in het andere geval twee flinke woonhuizen. De stichting kan rekenen op felle te genstand als ze nieuwbouw op deze plaatsen wil realiseren. Stadsgezicht "Er komen hier 58 vogelsoorten voor", zegt G. J. van Hof en hij wijst met een wijds gebaar over de riante tuin achter zijn woning en de vele aren flora die zijn bu ren toebehoren. Dit faunistisch gegeven - de conclusie van een nauwkeurig bioloog - is niet zo zeer het argument om te ageren tegen de voorgenomen bouw van 24 appartementen in de tuin van de panden Plantage 22 en 24 (ge deeltelijk). Van 't Hof - hij woont aan de Plan tage en werkt er als tandarts - zegt: "Onze bezwaren zijn veler lei, die je onder één belangrijke noemer kunt vangen: het stads gezicht, loopt gevaar". Hij wijst erop dat de Singelbrug (de brug over de Zijlsingel tegenover het Veerhuis) destijds met het oog op de historie nauwkeurig is uitge kozen: het moest een oude brug zijn. "Dan is het toch incon sequent als je daar vlakbij nieuwbouw gaat plegen"?. Ander bezwaar, waar aan de andere kant van de singel - op de be graafplaats - groen wordt toege voegd, wordt aan de Utrechtse Veer (waar de achtertuinen van Plantage op uitkomen) groen op geofferd. Van 't Hof: "De combinatie die er nu is, hoge huizen met een groot open erf, is een historisch gege ven". Ook vreest hij parkeero verlast als de nieuwbouw tot stand is gekomen en toenemend gevaar op het kruispunt Zijl singel-Utrechtse Veer, dat nu al niet als veilig wordt ervaren. Onfatsoenlijk •Het wachten is op een bouwver gunning van B. en W. en dan hoopt de stichting spoedig met de bouw van de 24 appartemen ten aan de Utrechtse Veer te kunnen beginnen. Ondanks het bezwaarschrift dat door Van 't Hof en met hem nog een vijftigtal bewoners van de Plantage, Ho- gewoerd, Utrechtse Veer, Rijn kade en Zoeterwoudse Singel bij de gemeenteraad is ingediend. Zy zijn in elk geval van plan dat gene te doen wat juridisch maar mogelijk is om de bouw tegen te houden. Een commissievergadering die en kele weken geleden op het stad huis werd gewijd aan de plannen van de stichting heeft de emoties bij de buurtbewoners alleen maar doen oplopen. Van 't Hof: "We hebben met verba zing de gang van zaken bekeken. De heren wethouders hadden niet de beleefdheid genomen om zich voor de zaak te interesseren. Ze waren overgeleverd aan dat gene wat de stichting in de ver gadering aandroeg. Wij konden slechts aan het woord komen door alles te overstemmen. Het was bijna onfatsoenlijk te noe- De Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren is sinds mei 1975 bezig met het bouwplan aan Plantage/Utrechtse Veer. In die tijd kreeg de stichting nogal wat kritiek te verwerken op de mas saliteit van andere nieuwbouwprojecten, zoals het Veerhuis en het gebouw dat nu aan het Utrechtse Jaagpad in aanbouw is. Ditmaal kwam de stichting met een kleinschaliger opzet voor de dag: aanvankelijk een gebouw met tien a twaalf ap partementen in alleen de tuin van Plantage 24 - het pand dat aan de Stichting sedert de beginjaren zeventig al toebehoort. Het com plex werd later, met gebruikma king van een deel van de tuin van Plantage 22, tot 24 eenheden uit gebreid. "Het is duidelijk stadsbebouwing", zegt mr. Karstens, ex-voorzitter van de stichting. "Wat de bezwa ren betreft: dat is altijd een kwes tie van belangenafweging. Je kan ook stellen dat de woonfunctie van Plantage nu minimaal is. De kantoorfunctie is er groter". Mr. Linskens, de nieuwe voorzitter verwacht geen parkeeroverlast. "Stel dat er tien auto's bij moeten. Die kunnen op de Utrechtse Veer staan en ook op Plantage" (erva ring heeft geleerd dat ongeveer veertig procent van de bewoners bij de stichting over een auto be schikt). Prima Op de plaats van de voormalige chr. kweekschool in de Paulus Buys straat en de aangrenzende ge deelten aan de Rijnsburgerweg en de Antonie Duycklaan wil de stichting een gebouw met 32 ap partementen neerzetten, nadat de aanvankelijke gedachten naar zestig stuks uitgingen. "Wij gaan hoe dan ook in beroep, of bij de Raad van Staten, of bij Pro vinciale staten. Ook tegen een sloopbesluit gaan we in beroep". Strijdlustige woorden uit de mond van Ineke van der Zande, be woonster van de Rijnsburge rweg. De panden direct naast het huis waar zij woont, de nummers 91 en 93/93a, dreigen te worden gesloopt en daartegen richten zich de belangrijkste bezwaren van vele omwonenden. Sloop van deze panden, plus die van een in een woning omgebouwde garage, betekent dat achttien mensen el ders moeten worden gehuisvest. „Terwijl het om panden gaat, die in principe prima zijn". Het hoekhuis, 93/93a is pas slecht geworden toen de stichting het jaren geleden had aangekocht. En 91 is goed maar is door de stichting alleen aangekocht om te slopen". Bezwaar tegen bouwen voor werkende jongeren op de plaats van de kweekschool heb ben de bewoners niet, al wijzen ze erop dat de scholen in de buurt "schreeuwen om lokalen". Dat 93/93a niet op te knappen zou z\jn, geloven ze niet. "Nummer 95 was vroeger nog slechter, maar het is echt mogelijk gebleken om het op te knappen". De stichting wilde aanvankelijk slechts twaalf wooneenheden bouwen op de plaats van 93/93a. "Door de gemeente werden we geattendeerd op de voormalige school", zegt mr. Karstens. "Realisering van ons plan is niet goed mogelijk zonder sloop. Oudbouw kost te veel, dat is ge bleken. Als we niet mogen slo pen, stoten we de panden liever af. 93/93a is altijd slecht geweest". Er komen premiekoopflats op deze plaats, voor "oudere" werkende jongeren. Voor de stichting een mogelijkheid om schulden af te lossen, die juist het gevolg zijn van het in exploitatie nemen van oude panden in de beginjaren ze ventig. "We hebben nog altijd het nadeel van de voorsprong", aldus mr. Karstens. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LPM G-successen De Brass Brand van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap onder leiding van dirigent Cees Brugman heeft het afge lopen weekeinde met succes deelgenomen aan een federa tief muziekconcours in Arn hem. In de hoogste afdeling, de vaandelafdeling sectie brass band" behaalde men de eerste prijs met 288*12 pnt. Het concours werd georgani seerd door de Kon. Ned. Fe deratie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen. Met het "verplichte werk" (Jod- rell Bank van P. York) haalde men 138'/2 pnt. en met het keuzewerk (Tweede rapsodie on Negro Sprirituals van Enx Ball) 150 pnt. Alleenstaanden De Belangenvereniging Al leenstaanden Leiden e.o. viert op woensdag 7 decem ber om 20 uur in de Romanus- zaal achter de Hartebrugkerk het Sint Nicolaasfeest. De avond wordt behalve door Sinten Piet opgeluisterd door het optreden van de ac cordeonist, humorist en or ganist Tas uit Aalsmeer. Iede reen wordt verzocht een ca deautje mee te brengen ter waarde van 7.50, liefst voor- LEIDEN - Op de laatste dinsdag van dit jaar (27 december) en de eerste van volgend jaar (3 januari) houdt de wijkvereniging Aktief een enquete op de wijkmarkt in Leiden-Zuidwest. Met dit onder zoek wil de wijkvereniging een beeld krijgen van wat er leeft on der publiek, de winkeliers en de standhouders zelf. Koffiebarboot De Koffiebarboot "Flora Bas- tiana" van de Youth for Christ-beweging ligt nog tot ff december in Leiden. Tot die datum is de boot dagelijks van 10.30 tot 23.30 uur geopend. Vanavond treedt het OW-folk duo Riekje Win ter en Wisse Hettinga op. Voor iedereen die belangstel ling heeft is er behalve de mu ziek ook nog een kopje koffie. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in Oude Vest en Rapenburg. De uit slag was: 1. Ph. Verstraten jr. 2750 (47), 2. E v. Houten 1560 (28), 3. A.v.d. Bos 1540 (32), 4. W.v. Westbroek 1330 (27), 5. T. Blansjaar 1280 (23), 6. A. Sin- teur 1220 (21), 7. R.v. Egmond 1110(17), 8. J.Boefl010(17),9. Ph. Verstraten sr, 990 (17), 10. R.v. Leeuwen 970 (16). Hengelsportvereniging De Sportvrienden viste een tweekamp in de Rijn tegen de Leidschendamse Hen gelsportvereniging LHV. Met 75 centimeter verschil sleepte de Sportvrienden de over winning uit het vuur. De indi viduele uitslag was: 1. E. Mooybroek (Sportvrienden), 2. J.v.'t Hart (LHV), 3. C. Schouten sr. (Sportvrienden), 4. J. Mooybroek (Sportvrien den) 5. R.v.d. Berg (LHV), 6. K. Schouten (Sportvrienden), 7. P.v.d. Meulen (LHV), 8. T.v.d.Meulen (LHV). LEIDEN - Een gedeelte van de asfaltlaag op de Boommarkt wordt vernieuwd wegens de opgetreden spoorvorming. Het asfalt is ruim een jaar geleden gelegd omdat de klinkerbestrating steeds opnieuw los kwam te liggen onder druk van het zware verkeer. Ook het asfalt is echter op den duur niet bestand gebleken tegen de druk van het verkeer. Nadat eerder pro visorisch de geulen gevuld werden met asfalt, wordt nu een gedeelte van de asfaltlaag verwijderd en, opnieuw aangebracht. Bij de gemeente hoopt men het met deze tijdelijke maatregel te kunnen uitzingen tot in het voorjaar be gonnen wordt met de reconstructie van de marktenroute Uitvalsweg minder LEIDEN - "Hoe minder uitvalswe gen des te langer blijft de auto mobilist in de stad rondrijden. Iets wat we nu juist niet moeten hebben." Aldus een schriftelijk protest van binnenstadsbewoner G.W.M. Gussenhoven tegen de voorgestelde afsluiting van de Warmonderbrug. Een mogelijk heid mindervoordeautomobilist om de stad in noordelijke en oos telijke richting te verlaten. De heer Gussenhoven memoreert in een brief aan gemeentebestuur de oude plannen om de Hooi gracht door te trekken naar de Marnixstraat. Doortrekking van de Langegracht naar Herensingel en verbrede Kooilaan is ook van de baan, stelt hij. Bij Driessen- straat en Zijlpoort staan in het spitsuur steeds files. Drie en vier jaar geëist tegen drug handelaren LEIDEN/DEN HAAG - Voor de Haagse rechtbank stond een tweetal terecht, dat een belang rijke rol speelde in de handel in verdovende middelen in Leiden. Het waren een 28-jarige koopman uit Delft en een 42-jarige mede werkster uit Amsterdam. Tegen de Delftenaar werd vier jaar ge vangenisstraf geeist en tegen de medewerkster drie jaar. De vrouw stond terecht omdat zij in de periode van 15 juni tot en met 16 augustus meermalen verdo vende middelen had afgeleverd in een pand aan de Molenstraat. Op 16 augustus was de koopman tussen Amsterdam en Den Haag aangehouden door de politie. Bij het onderzoek, dat volgde bleek hij 12.3 gram heroine in zijn bezit te hebben. De officier van Justitie vond, dat er voldoende aanwijzingen waren om aan te nemen dat het tweetal zich met de handel in verdovende middelen bezig hield. Vaak werd ook "spul" in België verkocht. De Haagse rechtbank zal over twee weken uitspraak doen in deze zaak. KOM NOU, IEDEREEN DIE IN EEN WIN- KEI. WERKT HEEFT (BUITEN .DE ZONDRG OM) RECHT OP EÉN VRJE WERKDRG y PER WEEK, DUS OOK IK LEIDEN - "Je staat er versteld van hoe weinig jongeren op de hoogte zijn van hun rechten. De afgelopen weken hebben we daar met name vanuit het winkelpersoneel weer vele voorbeelden van meege maakt. Zaterdagmiddag compensatie, de meesten heb ben er nog nooit van gehoord en zullen er hun baas dus ook niet naar vragen. Hoe het zit met het compenseren van de extra koopavonden weten de meesten ook niet". De twee vaste krachten en de vrijwilligers van de KWJ hebben het er de afgelopen weken druk mee gehad en zullen er zeker nog tot voorbij Kerstmis hun handen vol aan hebben. Traditiegetrouw zijn ook dit jaar voor Sint Nico- laas extra koopavonden inge steld en zal dat ook voor kerstmis weer gebeuren. Hoewel de KWJ de indruk heeft dat het leeuwendeel van het winkelpersoneel niet zo gelukkig is met het ver schijnsel koopavond, richt de aandacht zich op dit moment op de blijkens vele telefoontjes uit de hoek van betrokkenen grote schaduwzijde van de ruimere openingstijden van winkels. De KWJ heeft er een speciale fol der voor ontworpen en wil het vaste wekelijkse spreekuur op dinsdag (tussen vijf en acht uur in het KWJ-onderkomen in het voormalige Marine complex aan het Noordeinde, telefoon 121139de komende tijd juist besteden aan het ge- ven van informatie over de rechten en plichten van win kelpersoneel. "Voor de koopavond op don derdag", zo stelt een mede werker, "is het allemaal wat duidelijker. Die moet of in tijd of in geld gecompenseerd worden. Dat betekent vijftig procent extra salaris of de volgende ochtend drie uur vrij en nog eens anderhalf uur als compensatie erbij. Deze extra koopavonden vallen daarbuiten. Afhankelijk van het uur waarop wordt ge werkt, moet variërend van 25 tot 100 extra worden uitbe taald. Veel jongeren weten dat niet. Vaak worden geen loonstrookjes gegeven, dus kunnen ze ook niet nagaan of ze wel goed worden uitbe taald. En dan hebben we het nog maar helemaal niet over jongeren beneden de 18 die eigenlijk geen overuren mo gen maken en er soms, uit angst om hun baantje tever- liezen, maar liever over zwijgen". Tijdens een onlangs gehouden informatieavond van de KWJ is ook een vertegenwoordiger van de arbeidsinspectie aan wezig geweest. Met hem is de afspraak gemaakt dat er bin nenkort over de klachten overlegd gaat worden. Vol gens de KWJ is het met name bij de kleinere winkels vaak slecht geregeld en loopt het in het grootwinkelbedrijf alle maal wat beter. "Er zijn zaken, waar 's avonds alleen maar personeel van onder de 18 jaar werkt. Er is veel te weinig controle op". De panden Rijnsburgerweg 93193a, die tegen de grond zouden moeten om de bouw mogelijk te maken. premiekoopflats

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3