RUIMTE TIME OUT PROBLEMATISCH "Positie tuinders Oegstgeest moet steviger worden" agenda Sint slaat eerste paal woningen Beukenschans Eigen lijst voorD'66 te/cfee! Kroon doet uitspraak over bezwaren tegen bestemmingsplannen PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 6 DECEMBER 1977 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30'u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30^ JaaraborThement Per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Woonwagen kampje bij De Bloemerd LEIDERDORP - Binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van een woonwagenkampje bij De Bloemerd te Leiderdorp. De indertijd tegen dit plan inge diende bezwaarschriften zijn al lemaal besproken en afgehan deld. Slechts één gesprek moet nog plaatsvinden: met de voetbalvereniging R.C.L., die de velden naast het voor het woon wagenkampje bestemde terrein heeft liggen. R.C.L. wil de over last van met name de kleinere kinderen die op de velden spelen zo veel mogelijk beperken. De gemeente Leiderdorp hoopt het terrein over een klein half jaar gebruiks klaar te hebben. Het zal plaats moeten bieden aan acht woonwagens met afzonderlijke voorzieningen: een eigen riole ring en een eigen douche en was gelegenheid. De toekomstige bewoners staan nu nog met hun wagens op het Trek vaartplein te Leiden. Door deze mensen aan een standplaats voor hun woonwagens te helpen fun geert het terrein m Leiderdorp als „steunkamp" voor Leiden. VOORSCHOTEN - Op woensdag 7 december wordt grofvuil opge haald in de wijk Boschgeest, de Papelaan (tussen Rouboslaan en Veurseweg), John. F. Ken- nedeyplantsoen, Oranjekade, Narcisstraat, Tulpstraat, Hyacinth straat, Van Kemperv straat, Bijdorpstraat, Willem de Zwijgerlaan, Burgemeester de Kempenaerstraat, Pauwenstraat, Crocusstraat, Wijngaardenlaan (zuidzijde), Veurseweg, Es- senlaan, Roukooplaan, Pep pellaan, Wilgenlaan, Kniplaan, Laan van Duivenvoorde en Haag wijk. Op donderdag 8 december wordt grofvuil opgehaald in de wijk Noord-Hofland, de Hofweg (het gedeelte tussen Voorschoterweg en de Leidseweg), Leidseweg (het gedeelte tussenVoor schoterweg en de Vinkweg). WASSENAAR - „Het is droevig te moeten constateren dat jeugdwerk gelijkwaardig is ge huisvest als de fietsen van amb tenaren". Met deze uitspraak in de „Beleidsnota Stichting Jon- gerenkontakt Time Out" duidt de staf van deze stichting op haar beperkte huisvesting in de kelder onder de Salvatoschool, die op schooldagen gedeeltelijk dienst doet als fietsenstalling. De sociëteit van Time Out beschikt in de Salvatorschool aan de Van der Wervestraat en de Ter Weer- laan in Wassenaar over een ruimte van 20 bij 7 meter. Onge veer de helft van de kelder is permanent ter beschikking van Time Out, in het resterende deel staan overdag de fietsen. Time Out, dat zo'n acht jaar geleden voortgekomen is uit de katho lieke vereniging Kajoma, heeft meer dan eens huisvestingspro blemen gehad. In de begin periode verbleven zij res pectievelijk op een zolder in het Jeroenhuis en in het Koetshuis. Hierna werd Time Out bijna een jaar lang dakloos, waarna met het bestuur van de Salvatorschool een overeenkomst werd gesloten over de kelder. Moeilijkheden Ondanks deze moeilijkheden heeft de stichting het ledental weten te verhogen tot zo'n 600 jeugdigen. „Vijfhonderd a zeshonderd jon geren moeten vier maal per week op 140 vierkante meter hun vrije tijd doorbrengen. Het is zeker dat door de beperkte ruimte een grote groep jongeren niet bereikt kan worden. In vergelijking tot de behoeften is de ruimte duide lijk te klein. Bovendien kan 75% van de zaal niet vast worden inge richt (50% fietsenstalling en 25%. opslagruimte)", zo schrijft de staf van Time Out in de beleidsnota. De opstellers van de nota wijzen erop dat zelfs kratten met lege flessen in een hoek moeten wor den opgestapeld omdat er geen opslagruimte is. Verder kan de stichting geen apparatuur aan schaffen omdat deze nergens kan worden opgeborgen. Volgens Time Out kunnen door deze problemen veel aktiviteiten niet of slechts gedeeltelijk plaatsvinden. „Dit alles is vaak merkbaar aan het dalende en thousiasme van de medewerkers van de leden, die met volle moed aan een programma beginnen". Onideaal noemen de schrijvers van de nota de ligging van de in gang van de kelder vlak tegen over een aantal woonhuizen. ,Dit vraagt van de bewoners vooral tijdens de sluitingstijden wel enige clementie aangezien soms grote groepen jongelui tegelijk de soos verlaten. Hopelijk zullen de problemen in de toekomst een stuk verminderen door het ver leggen van het toegangspad naar de ingang" aldus de nota. De inkomsten van Time Out be staan voor 15% uit subsidie van de gemeente, terwijl het res terende bedrag van 85% door de jongeren zelf wordt opgebracht. Om te komen tot een betere huis vesting acht de stichting het dan ook noodzakelijk dat meer finan ciële hulp van de gemeente komt. Verder hoopt de stichting nog op steun van de gemeente in ver band met het aantrekken van een beroepskracht op het gebied van het jongerenwerk. DINSDAG Stadhuis, 20.00 uur, cie Economische aangelegenheden Stadhuis, 20.00 uur, cie Volkshuis vesting Stadhuis, 20.00 uur, bijeenkomst Plaat selijk Beraad SSR, Hogewoerd 20.00 uur, avond over 'verkeer' morsweg 10, 20.00 uur, vergadering werkgroep sted. ontwikkeling Morsweg 10, 20.00 uur, vergadering werkgroep verkeer vervoer Gerard Brandtstraat 6,20.00 uur, inform, avond Baha'i gem. Nieuwe Rijn 20a, 21-01.00 uur, vrouwen café Troef, Noordeinde 2a, 18.00 uur koken, 20.00 uur druktechnieken, Engels, brugdiploma, verplegende en verzor gende beroepen, 21.00 uur, jazzballet Vrijetijdscentrum Breestraat 66, vanaf 20.00 uur, yoga, zelf kleren maken, jazz ballet, foto/filmclub, tekenen en schilde- 't Breehuys, Breestraat 19, om 16.00 uur kleiclub, om 19.00 uur volksdansgroep, van 14-17 uur Repelsteeltje geopend. Gemeentehuis Wassenaar, 20.00 uur, cie financiën Gemeentehuis Warmond, 20.00 uur, cie Ruimtelijke Ordening Gemeentehuis Voorschoten, 20.00 uur zie financiën. WOENSDAG Morsweg 10, 20.00 uur, werkgroep mo numenten (van de adviesraad voor Bin nenstad) Motsweg 10, 20.00 uur, werkgroep Leef baarheid en Stedelijk Wonen, 20.00 uur. Kennedylaan 11, Oegstgeest, 20.00 uur, inform, avond Baha'i gem. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poort-kazerne Noordeinde tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaar- cursus, goochelen, pottenbakken, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 20.00 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur, vegetarisch eethuis 18.00 uur, kreatieve werkavond, koffiebar, 20.00 uur, gespreksgroep Praxi 20.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk) Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden 20.00 uur. Detailhandelschool Leiderdorp, gas tcollege prof. dr. Speier 11.30 uur. Ge meentehuis Voorschoten, cie Volks gezondheid en maatsch. dienst verle ning 20.00 Gemeentehuis Wai'mond, cie financiën 21.00 uur. DONDERDAG Gemeentehuis Warmond, cie financiën en econ. aangelegenheden 20.00 uur. Groenoordhallen, orgeloccasionshow in de romneyhal, 10.00-21.00 uur. Stadhuis, cie Smagc en Orsas 19.30- 20.30 Stadhuis, cie Orsas 20.30 uur Stadhuis, cie Ruimtelijke ordening 20.00 Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond wérkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, achitectenbureau gratis advies, 20-21.00 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a-, werkgroep homofilie, open-café avond 21-24.00 uur. Welfare lokaal Rode Kruis Leidseweg 33, Voorschoten, Tel, 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19- 20.00 uur. Troef Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, handenarbeid, 20.00 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, Go, alle groepen vanaf 20.00 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, keramiekcur- sus 19.30 uur, tapdansen koffiebar, 20.00 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 dec., doon Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. Tel. 071-155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91 a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Mevrouw Van Belle over nieuwe vereniging: OEGSTGEEST - "Het gaat erom dat de volkstuinders georganiseerd een gezicht hebben tegenover het gemeen tebestuur. Ze moeten een stevige onderhandelingspositie krijgen". Zo verwoordt mevrouw Van Belle, secretaresse van het voorlopig bestuur van de nieuwbakken volkstui nenvereniging van Oegstgeest de belangrijkste doelstel ling van deze vereniging, die 20 december in het Witte Huis haar officiële oprichtingsvergadering zal hebben. "Belangrijk is een stevige positie bijvoorbeeld in verband met het verkrijgen van een definitief com plex. Verder stimuleerd zo'n ver eniging de samenwerking tussen de volkstuinders waarbij ervarin gen worden uitgewisseld en geza menlijk (goedkoper) inkopen van zaden en planten kunnen worden gedaan", aldus mevrouw Van Belle. Zij voegt eraan toe dat met behulp'Van een vereniging voor de Oegstgeester volkstuinders geza- melijke voorzieningen, zoals bij voorbeeld een clubgebouwtje eer der kunnen worden verkregen. De a,vonden die door de voorlopige volkstuindersvereniging zijn georganiseerd ter voorlichting aan de eventuele leden, hebben tot nu toe nog maar weinig belangstelling gehad van de kant van de volk stuinders. Slechts 25 volkstuinders hebben actief gereageerd op de plannen van het voorlopige be stuur. Mevrouw Van Belle denkt dat er nogal wat volkstuinders zijn die denken dat hun vrijheid beknot zal worden door de vereniging. Een ander punt dat negatief kan werken bij het opstellen van een vereniging kunnen de kosten zijn. Naast de 47,50 aan huur die de volkstuinen moeten gaan opbrengen, kost het lidmaatschap nog eens 25,- per jaar, en het lidmaatschap van het Algemeen Verbond voor Volk- stuindersverenigingen in Neder land. 22,-) Windkering Toch zijn op de avonden van de kant van de aanwezigen volgens mevrouw Van Belle concrete vra gen naar voren gekomen, die aan geven dat de individuele volk stuinder nog met de nodige moei lijkheden kampt. Zo hebben ze gevraagd of er een windkering op het nieuwe complex bij de Grunerie komt. Verder is er gesproken over een afrastering, parkeergelegenheid, beter onder houd van paden, watervoorziening en ga zo maar door. Alles belang rijke zaken voor de volkstuinders". In totaal zijn er meent mevrouw Van Belle iets meer dan 100 tuinders en aspirant-tuinders (die nog geen tuin hebben) in Oegstgeest. Ongeveer veertig van Mevrouw Van Belle in de volkstuin bij de Grunerie: bang dat hun vrijheid wordt beknot...". hen staan nog op een wachtlijst omdat het aanbod van tuintjes be perkt is. Mevrouw Van Belle ziet voor de wachtenden nog enige hoop op het terrein ten westen van de Grunerie. "Misschien is daar in de toekomst nog meer ruimte voor uitbreiding". Op het ogenblik telt de gemeente Oegstgeest 63 volkstuinen. Negen daarvan, gelegen in de Morsebel- polder zijn elk 200 m2 groot. De an dere tuinen bij de Boerderij Haas- wijk, nabij de van Cuycklaan en aan de Dorpsstraat zijn elk 150 m2 groot. Zoals bekend gaan de volktuinen in de Morsebelpolder in verband met het bestemmingsplan Haaswijk verdwijnen. Deze vermindering van tuinen moet worden opgevan gen bij de Grunerie en misschien nog in Haaswijk zelf. Mevrouw Van Belle vertelt dat ook de volkstuinen aan de Dorpsstraat maar een tij delijk karakter hebben. Deze zijn dan ook gereserveerd voor amb tenaren, die makkelijker het terrein bij een eventuele andere bestem ming kunnen verlaten. De nieuwe volkstuinenvereniging is wel van plan de volkstuinen te gaan huren. Op die manier wordt de mogelijkheid geopend om via een toewijzingscriterium, diegenen die geen tuin hebben (bijvoorbeeld flatbewoners) de voorrang te geven bij het toekennen van tiunen, al thans zo werd afgelopen week in een commissievergadering geopperd door de heer Reilingh. Mevrouw Van Belle wijst erop dat wat dit idee betreft alles nog in een erg pril stadium verkeert: "We we ten niet zeker hoeveel van de wach tenden zelf een tuin hebben of niet. Eerst moet alles statuiair in orde zijn alvorens we in overleg treden met de gemeente, die alle gegevens heeft. Wat mij persoonlijk betreft zou ik iemand die geen tuin heeft voorrang verlenen." "Hoe het ook loopt, in ieder geval is de volkstuinenvereniging een van de vriendelijkste verenigingen die er bestaan. De mensen houden zich bezig met de natuur. Er ontstaat een hoognodig contact van de Randstadbewoners met de natuur. Ze zaaien de produkten en kunnen datgene wat ze zelf gemaakt heb ben binnenhalen. En dat is belang rijk" aldus mevrouw Van Belle. VOORSCHOTEN - De Kroon heeft uitspraak gedaan in de bezwaarschrif ten betreffende de bestemmingsplannen "Centrum" en Voorstraat". Te gen deze plannen zijn enige jaren geleden tal van bezwaarschriften ingediend en nu ziet het er naar uit dat een einde komt aan tal van onzekerheden. Niet goedgekeurd is de bestem ming Koninklijke Marinelaan- Oranjeboomstraat. Dit is de zgn. Kernringweg. De oerwegingen van de Kroon zijn dat de huidige VOORSCHOTEN - De combinatie Progressieve Partijen Voorscho ten (PPV) wordt opgeheven. Aanleiding is de wens van D'66 om in de komende raadsverkie zing met een eigen lijst deel te nemen en ook daarna de eigen indentiteit te behouden. De PPV is een combinatie van PvdA, D'66, PPR en PSP. Bij de laatst gehouden verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer kreeg D'66 in Voorschoten vol doende stemmen om 2 zetels in de raad te verkrijgen. Zowel PPR als PSP kwamen toen vrijwel zonder stemmen uit de bus. Bij de komende verkiezingen zal de PPR een plaats krijgen op de PvdA-lijst. Het bestuur van D'66 wil wel komen tot nauwe sa menwerking met de combinatie PvdA/PPR tijdens de nieuwe raadsperiode. LEIDEN Geboren: Alexandra J dr. van J. Schoneveld en J.M.G. van Druten. Rick zn. van S.J.L.v.d. Meel en H.J.E. Kap pers. Dennis zn. van J.P. van de Sande en C.H. van den Hof. Philip A zn. van G.L. Bartholomew en G.V. Hewitt. Teuna J dr. van H. Ouwehand en H.M. Lammens. Steven P.A. zn. van C.M. Op stal en A.A.C. Wortman. Wendy D.J. dr. van C.M. Opstal en A.A.C. Wortman. Bianca dr. van H. van Roosmalen en J.H.M. van Loon. Overleden: Warmond, Catharina (1898) geh. gew. met J.J. den Turck Moerwijk, Johannes (1901). Getrouwd: A.a. de Groot en A. van der Bol. J.C. Verdoes en A. W. van der Vegte. H. Wernars en T. Noordervliet. J.E. Ruijgrok en E.C. Aarnoutse. inzichten neigen naar een zo be scheiden mogelijke route Kon. Marinelaan-Oranjelaan Er wordt dan ook niet langer gedacht aan een doorgaande verkeersfunktie of aan een oostelijke ringweg op deze route. In het bestem mingsplan werd de kernringweg gezien als een ontlasting van de verkeerstraverse. Bijgebouwen Volgens de Kroon zijn te sterke be perkingen opgelegd aan de op pervlakte van bijgebouwen bij bestaande winkel- en bedrijfs panden in de Voorstraat. Daarom is aan enige bouwstroken met be stemming „eengezinshuizen" in het plan Voorstraat de goedkeu ring onthouden. Het beroep van de heer M. van Bo- hemen met betrekking tot het over zijn erf geprojecteerde voetpad van de Voorstraat naar het parkeerterrein op het M.O.C.-terrein is gegrond ver klaard. Dit voetpad kan daarom niet aangelegd worden. De Stichting Oud, Groen en Leef baar Voorschoten heeft bezwa ren aangetekend tegen het dem pen van de Vinkensloot. Ook deze bezwaren gegrond ver klaard. Kerksloot De Kroon ziet geen noodzaak om over te gaan tot verbreding van de Kerksloot. De planologische wenselijkheid en de noodzake lijkheid is niet gebleken an daar naast zouden zich technische en financiële problemen kunnen voordoen. Het beroep van de gemeenteraad met betrekking tot de geprojec teerde dienweg parallel aan de Schoolstraat is gedeeltelijk ge grond verklaard. Dat betekent dat de aanleg van het noordelijke gedeelte tot en met het van A. en W. Vreeburg gekochte perceeltje en het zuidelijke gedeelte tot aan de woningen in de Erasmusstraat alsnog mogelijk is. De Sint op het bouwterrein waar hij de eerste paal i LEIDERDORP - De vrieskou noch zijn verjaardag konden de Sint er van weerhouden om de eerste paal voor een project van 30 woningen aan de Beukenschans te Leider dorp te slaan. Buitenlandse arbeider bij uit nemendheid, Zwarte Piet, was vanzelfsprekend even eens aanwezig om het gebied in ogenschouw te nemen waar binnen een jaar wonin gen voor buitenlandse arbei ders moeten verrijzen. Al sinds begin 1973 werkt de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp aan een vervangende woon ruimte voor buitenlandse werknemers. Het huidige woonoord aan de Zijldijk moet worden ontruimd om dat de gronden in de Zijllaan en Meijepolder voor indu striële doeleinden zijn be stemd. In het oorspronkelijke plan voor een nieuw woonoord werd uitgegaan van een flat gebouw met appartementen voor telkens 7 alleenstaan den. Het gebouw zou tevens een gemeenschappelijke keuken en eetzaal bevatten. Allengs is men van die ge dachte afgestapt. De kosten van de gemeenschappelijke voorzieningen bleken te hoog en een garantie voor een per manente verhuur konden de werkgevers niet geven. Aan het huidige project is me dio '76 begonnen. Het plan bevat 30 woningen, ieder met drie zit-slaapkamers en een gemeenschappelijke huis kamer, keuken en sanitair. De kamers zijn bedoeld voor be woning door één of twee per sonen. Aangezien wordt ge rekend op een gunstige sub sidieregeling kan een kale huur van ongeveer 100 gulden per kamer per maand worden berekend. Haast Haast met de bouw is geboden. De Leidse "Stichting Woon oord Arbeiders", die tot 1 ok tober het woonoord aan de Zijldijk exploiteerde, heeft haar werkzaamheden met in gang van deze datum beëindigd. De exploitatie is inmiddels overgenomen door de gemeenten Leiden en Leiderdorp, die gedurende maximaal identiteit jaar een aflopende bijdrage zullen ontvangen van de in de Stich ting participerende be drijven. De toestand waarin de huidige barakken naast de Touwfabrieken verkeren is ronduit slecht te noemen. Het is dan ook de bedoeling dat de nieuwe huisvesting in sep tember 1978 gereed zal zijn. Wanneer de nieuwe woningen zijn gebouwd zal het gehele complex door de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp worden verhuurd aan een Leids-Leiderdorpse instelling.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2