"Politieke visie en beleid ontbreken..." 485.- VROOM^DREESMANN op alle modéllen van de kollektie77-78. 315.- POTJE STEDEBOUWKUNDIG KWARTETTEN IN LEIDEN U begrijpt dat dit maar tijdelijk kan zijn! DINSDAG 6 DECEMBER 1977 De p rojet De projectgroep voor de binnenstad: v.l.n.r. de gemeenteambtenaren Eggenkamp en Van der Weijden, extern deskundige Engberts, chef stedebouw ir. Post, wethouder Waal, de externe deskundigen Latta en Yap. In spraakcoördinator Van Gelder ontbreekt op de foto. slaagd waren een goede nota over het te voeren economisch beleid te schrijven, kwam het zelfs zover dat het van buiten Leiden afkom stige projectgroepslid ir. Yap ge vraagd werd de nota te schrijven! Yap weigerde. Een economisch beleid is nog steeds niet gefor muleerd. Evenmin is er de allang beloofde horeca-nota; toch ook belangrijk bij het vaststellen van het binnenstadsplan. Dat de projectgroep steeds meer zelf het heft in handen neemt kan dan nog verklaard worden uit een soort verantwoordelijkheids gevoel. Want de gemeenteraad doet niet veel meer dan erbij staan en ernaar kijken. Ton Ver stegen veronderstelt in Wo- nen-TA/BK dat de projectgroep steeds meer zelf de ontwikkelin gen stuurt, "omdat men niet he lemaal gerust is op de uitslag". Ton Verstegen houdt de Leidse machthebbers een spiegel voor. Inderdaad lijkt het nu de tijd voor "een soort zelfonderzoek, waarbij hier en daar nogal diep in eigen vlees gesneden zal moeten wor den, maar dat, wil er van een in tegrale benadering van de bin- nenstadsproblematiek iets te rechtkomen, zeker niet achter wege mag blijven". TOM MAAS VOETBAL - Zambia heeft zich gis teren in Mogadisjoe geplaatst voor de finale van het voetbal toernooi, om de Oost- en Midde- nafrikaanse beker door in de halve finales Kenia met 4-2 te ver slaan. VOETBAL - De 'strafcommissie van de UEFA heeft gisteren vier spelers een schorsing van één wedstrijd voor een Europese be kerwedstrijd opgelegd. Het zijn Gyal Visneyei en Michel Renquin van Standard Luik, Manfred Zapf van FC Magdeburg en Vla dimir Goesajev van Dynamo Ti- flis. Al deze spelers hadden op 23 november een gele kaart gekre gen. LEIDEN - Terwijl de besluitkracht van de gemeenteraad door de moeilijke partij-politieke verhoudingen is ondermijnd, ontbreekt in vele gevallen ook duidelijkheid over het door de partijen al dan niet gewenste beleid. Daarnaast speelt zich nog een confrontatie af tussen stadsbestuur en ambtelijk apparaat. Ook buiten het stadhuis is er een polarisatie tussen allerlei groeperingen. In dit onzekere klimaat treedt een projectgroep voor de binnenstad op die steeds meer zelf het heft in handen neemt. Het lot van de binnenstadsplannen zal echter snel bezegeld zijn als bij de Leidse groeperingen zelf niet een heroriëntatie plaatsheeft. "Dat wordt dan een vrijblijvend potje stedebouwkundig kwartet ten voor de lange winteravonden, terwijl Leiden verder wegzakt in het moeras". Dit is de bikkelharde weergave van alle Leidse bedrijvigheid rond de binnenstadsplannen in het blad voor "huisvesting en omgeving" Wonen-TA/BK. Ton Verstegen hekelt in het novembernummer (22) vooral de bestuurlijke zwakte en het gebrek aan visie bij de poli tieke partijen. De projectgroep voor de binnenstad is geboren uit 1 radeloosheid, stelt hij, met als devies: "Als het met zo'n project groep niet lukt een integrale visie op de binnenstad te ontwikkelen dan lukt het nooit meer". De wrange diagnose: "Het heeft iets van een patiënt die zich aan de therapeut vastklampt, ofschoon hij toch zelf de beslissing zal moe ten nemen". Wie vorige week de matte commis sievergadering over de laatste binnenstadsschets heeft meege maakt kan deze scherpe kritiek niet ontkennen. Een van de van buiten Leiden ingehuurde des kundigen van de projectgroep, ir. Yap, merkte na die vergadering dan ook op dat het lijkt alsof de raadsleden geen kritiek durven uitoefenen op de projectgroep: er worden voornamelijk beleefde vragen gesteld. Tot Ton Verste gen zei Yap: "We praten over mooie stedebouwkundige plan netjes, terwijl ik het gevoel heb dat er nogal iets hapert aan de be sluitvorming. Dat leidt tot een zekere vervreemding". Ken merkend was ook in genoemde vergadering dat de projectgroep gevraagd werd naar het te voeren economisch beleid en niet de daarvoor aangestelde wethouder. In Wonen-TA/BK wordt exact het zelfde gesignaleerd. "Toch was het niet de opdracht van de pro jectgroep om op deze vragen een antwoord te geven. De project groep heeft tot taak een "stede- bouwkundige regeling" te ma ken. De roep om meer duidelijk heid slaat dan ook terug op de politieke partijen". Dynamiet Uitgebreid worden in Wonen TA/BK de vijf binnenstadsschet- sen beschreven en de verdere werkwijze van de projectgroep voor de binnenstad, waarin be halve wethouder Waal (stads ontwikkeling) en enige ambtena ren drie deskundigen van buiten Leiden werken. De binnenstads- schetsen herbergen een complete lading dynamiet; de trefwoorden zijn sanering en inkrimping, al dus Ton Vqrstegen. Hij vraagt zich dan verder af: "Worden de uitdagingen die erin besloten lig gen opgepikt en omgezet in doelgericht handelen, of wordt het gestelde probleem onmid dellijk in de geijkte kaders ge trokken, zodat alle partijen zich gerustgesteld in de eigen stelling kunnen terugtrekken? Een pa troon dat men in Leiden uitste kend beheerst". "Veel binnenstadsproblemen heb ben direct te maken met de posi tie van Leiden in ruimer verband. Realistische inschatting van die positie is dus van het grootste belang. Leiden is daar niet zo sterk in". "Er heerst vol strekte onduidelijkheid. De een Grijs kidskin jasje, dat 575.-kost. Tijdelijk krijgt u echter l5%korting, dus u betaalt slechts iedereen leest de krant altijd en overal. iedereen leest de krant altijd en overal. 15^ Korting Een komplete kollektie bont wordt tij delijk gesierd met een voor u plezierig opschrift: 15(b korting. En als u nu weet dat dit ook geldt voor alle modellen en soorten die juist nu zo in de mode zijn, dan begrijpt u dat u niet te lang moet wachten, t is maar tijdelijk, en het is Kerstmis vóór u 't weet... verwacht dat Leiden alsnog op gestoten zal worden. De ander kan volhouden dat in Leiden geen behoefte meer is aan meer kantoorruimte. Dat kan allemaal omdat er nauwelijks discussie is geweest over wat Leiden qua werkgelegenheid en regionale positie nog wel of niet in huis zou moeten halen. Tegen een derge lijke mistige achtergrond krijgen de voorstellen van de project groep over inkrimping en sane ring hun explosieve betekenis". Verstegen hoopt dat de ontwik- kelingsschetsen kunnen leiden tot een heroriëntatie, dat men een wat bescheidener beeld van Lei den krijgt. Over de uitvoering van de plannen: "Er zitten nogal wat kanten aan die alleen bij een actief en ge coördineerd optreden een kans maken". Maan "..zowel de poli tieke visie als de beleidsmatige coördinatie ontbreekt". Die gebreken verklaart Ton Ver stegen vanuit de geschiedenis. Na het vorige minderheidscol lege van VVD en CDA is er nu een minderheidscollege dat afhan kelijk is van PSP ep/of CPN. De niet geringe polarisatie en het nodige oud zeer tussen de par tijen leiden tot een zekere ver lamming. Dat, en het geringe po litieke profiel van het college lei den weer tot een moeizaam zaken doen tussen de wethouders en het ambtelijk apparaat. Het Leidse ambtelijk apparaat kenmerkt zich volgens Wo nen-TA/BK door een grote zelf standigheid: "Men is gewend zelf zijn zaken in te vullen". Chef stadsontwikkeling en adjunct-di recteur gemeentewerken Log- tenberg wordt geciteerd over de binnenstadsplannen: "Hob byisme, deze schetsen, maar ik Kaasmarkt: "Het ontwikkelen van zo'n stukje binnenstad stelt zeer hoge zal toch eerst aan moeten geven wat mogelijk is". In dit onzekere klimaat treedt de projectgroep zelf steeds actiever sturend op, niet alleen in discus sies maar ook in beleidskwesties. Leegte Tot zover het verhaal in Wo- nen-TA/BK. Veel van het ge schetste beeld is terug te vinden geweest in de genoemde com missievergadering. Een aantal vragen aan de projectgroep, weinig kritiek, weinig discussie. Zeker geen fundamentele dis cussie; slechts wordt aangestipt de plaats van de horeca in de bin nenstad, de plaats van een par keergarage, het gewenste aantal basisscholen, hoe het nu verder moet met de winkels en het be drijfsleven in het algemeen. Wat betreft het Schuttersveld laten de raadsleden zich onmiddellijk ge ruststellen door de verduidelij king van de projectgroep dat de ontwikkeling geleidelijk aan ("open") zal plaatsvinden. Tot nu toe is elke confrontatie tussen projectgroep en raadsleden zo verlopen. In het begin was die matheid ver klaarbaar uit onwennigheid, on bekendheid met de problemen en de aanpak. Het college had in het begin ook nog weinig tijd ge had om allerlei beleid te formule- in de bestuurlijke kaders", gekomen. Er is een grote leegte waardoor bijna automatisch steeds meer macht bij de project groep terechtkomt. In haar be gintijd al heeft de projectgroep de uitbesteding van het Schutters veld aan een projectontwikkelaar tegengehouden (geen woord daarover van gemeenteraadsle den). Vanwege onbekendheid met de Leidse verhoudingen durfde de projectgroep nog niet de recon structie van de Breestraat tegen te houden; iets wat zij nu achteraf betreurt. (De Breestraatgeschie- denis is overigens een illustratie van het "dynamiet" dat wel de gelijk in de binnenstadsschetsen zit). Toen wethouder Van Aken en zijn ambtenaren er niet in ge Curlyfix jasje, dat 375.-kost. Tijdelijk evenwel be taalt u 15#minder:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12