„Mens hoeft niet alleen te blijven" Vloek niet. Neem een taxi 9? Diakonieën adopteren projekt in Libanon Nog geen kampioen in de jeugdschaakstrijd LSB Paus is ook bezorgd over de Franse kerk Uw aardappelpuree dweept met gebakken schol met champignons. Blitz-toernooi dit jaar sterker bezet GEEN SPECIALE WET SNELHEIDSSPORTEN I DINSDAG 6 DECEMBER 1977 VARIA PAGINA 11 De anti-vloekleuzen op de hal tebordjes van de Amsterdamse tram en bus, die door de show van Sonja Barend met één slag nationale bekendheid kregen, gaven de lutherse theoloog prof. dr. C. H. Lindijer (59 jaar en zelf wonend in 's lands hoofdstad) een paar notities in de pen. Hij publiceerde ze in het laatstverschenen nummer van het blad ELK, dat om de veertien dagen in lutherse kring verschijnt. De schrijver gelooft niet, dat God vloeken hoort. "Hij heeft vast wat an ders te doen". Prof. Lindijer vermoedt, dat er door de leuzen van de "Bond tegen het vloeken" (zoals: God hoort u - vloek niet) niet één vloek minder de lucht ingaat. Misschien zelfs dat er een paar bijkomen, en dan van mensen die een krachtterm uiten over deze reclame. Wat is vloeken eigenlijk? Wan neer vervloek je God? Dooreen slordig woordgebruik? Of kun je God ook vloeken door je le ven, je daden, je houding? Of met reclamebordjes? Kun je ook vloeken uit profetische verontwaardiging? U ziet, zo vervolgt prof. Lindijer, hoeveel vragen ik heb. Ik heb een veel uitgebreidere reclame nodig. Een hele reclamekrant". Is dat God? Een kritische notitie van de lut herse theoloog betreft de Gods-voorstelling die hij ach ter de kreet van de bond ver moedt. "God hoort u". Dat staat-dogma tisch heel juist - voorop. Wat voor Gods-beeld ziet u opdoe men bij deze woorden? Dat van de God die alles registreert, de nooit aflatende tv-camera, de altijd draaiende bandrecorder? Is dat God? Voor prof. Lindijer niet. Daarom begrijpt hij mensen die bij zo'n reclame zachtjes gaan vloeken. De Amsterdammers maken al grapjes over de anti-vloekre- clame. Prof. Lindijer hoorde iemand op de tram zeggen: "God hoort UW vloek niet. Moetje je daar nou zo dfuk over maken?" Hij vindt de reclame van het Nieuws van de Dag ("Stap over op het Nieuws van de Dag") veel beten die probeert ten minste met dat overstappen de taal der trampassagiers te spreken. "De kinderen van de wereld zijn wéér het verstan digst". Prof. dr. Lindijer Aangepast het vloeken" en heeft die de bond gratis aangeboden. Hier zijn er een paan "De metro is ook ondergronds, vloek dus alleen bin nensmonds"; "Vloek niet. Het openbaar ver voer doet heus zijn best"; "Vloek niet. Eens is uw "knip- kaart" op"; "Stap eens over op een bastaard vloek"; "Vloek niet. Neem een taxi". Ter geruststelling van de lezers deelt prof. Lindijer nog mee, zelf weinig te vloeken. "Uitgebreid vloekende vind ik eigenlijk nogal verve lend. Maar het heeft voor mij niet erg veel met God te maken. Het is voor mij meer zoiets als het uiten van ongepaste gelui den". "Een mens hoeft niet alleen Het gesprek van morgen in de Nederlandse Raad van Kerken gaat over de homofilie. Een werkgroep zal de raad het boek "Een mens hoeft niet alleen te blijven" aanbie den. Het bestuur van de raad zal voorstellen, dit boek - een uitgave Socialisme niet enige ideologie e "Justitia et Pax" (ge rechtigheid en vrede) van het rk aartsbisdom Barcelona heeft een algemene verklaring van de an dere bisschoppelijke commissies in het land kunnen voorkomen, waarin wordt gezegd, dat alleen het socialisme een bij een katho liek passende ideologie is. Zo'n verklaring zou, volgens de com missie in Barcelona, eenzijdig zijn en discriminerend ten aan zien van katholieken die andere politieke opvattingen hebben. De bisschoppelijke organisatie voor gerechtigheid en vrede, die sterk heeft geijverd voor poli tieke amnestie, gaat haar aan dacht nu vooral richten op het vraagstuk van de werkloosheid, op de afschaffing van de doodstraf en op de bevordering van de democratie in de plaatse lijke gemeenschappen. van Ten Have, Baarn - de bij de Raad aangesloten kerken aan te bieden als een bijdrage aan hun be zinning op het pastorale beleid ten deze. Het boek geeft geen pastorale ad viezen. De raad vindt dat ook juist, omdat het pastoraat voor verant woordelijkheid van de kerken blijft. Het bestuur van de raad laat ook een aantal overwegingen over homofilie in dit boek voor verant woordelijkheid van de auteurs. Afscheid Donderdag zal A.E.A. Went - Van der Vring (74) in Utrecht afscheid nemen als alge meen- secretaris van de stichting "Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen", waarvoor zij sinds 1969 werkzaam is geweest. Mevrouw Went, die in 1903 in Oudshoorn (Alphen aan den Rijn) werd geboren, blijft nog wel actief op haar andere werkterreinen: pre dikant van de Remonstrantse Kring in de Zaanstreek en verte genwoordiger van de Nederlandse Protestantenbond in de Neder landse Raad van Kerken. Geen oppositie In Friesland is een provinciale afdeling van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk opge richt. Deze provincie telt nu acht predikanten van die richting en volgens ir. J. van der Graaf, secreta ris van de bond, zijn er in veel ge meenten leden van de bond te vin den. Tegenover een verslaggever van de Leeuwarder Courant verklaarde hij, dat men nadrukkelijk gekozen had voor een provinciale afdeling en niet voor plaatselijke afdelingen, om elke suggestie van plaatselijke oppositie te vermijden. De provin ciale afdeling zal zich met name ber zighouden met het "geestelijk in strueren" van de leden. De bond slaat vooral aan in ge meenten waar vroeger de Confes sionele Vereniging sterk was, maar ook in gemeenten die er slecht voorstaan door terugloop van het ledental. "We richten alleen afde lingen op waar mensen er zelf om vragen", aldus Van der Graaf. Mens centraal In Amsterdam heeft de Vrije Gemeente het 100-jarig bestaan herdacht. De huidige voorganger, de heer J.H. Ritzema Bos, herin nerde er in een toespraak aan, dat de groep die in 1877 de Hervormde Kerk verliet een eigen vrijzinnige gemeente stichtte omdat men de verbinding aan het raditionele ge-, loof had verbroken. De eerste voorganger, ds. P.H. Hu- genholtz, was een ethisch en sociaal bewogen mens, die zich niet tot de bijbel wilde beperken maar ook aandacht schonk aan talrijke an dere geschriften van de mensheid. Voor hem was niet "de hemel" meer het belangrijkste. Het ging om de mens, die als opdracht heeft de aarde tot een hemel te maken. Oud-voorganger G.J. de Nie noemde de vrije religie een vorm van spoorzoeken. "Het vinden van de gouden draad, die zingevend is het mensenbestaan." Beroepingen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Zeist I. J. wisse Wageningen, te Harderwijk C. den Boer Wageningen, de Puttershoek B. W. Steenbeek Hoogeveen, te Putten A.J. Timmer Lunteren, te Oude Tonge J. D. van Roest Eder- veen; aangenomen naar Waarde (Z.) kandidaat J. H. van Osch Utrecht, naar Blaricum jhr. M. de Savornin Lohman Badhoevedorp, naar Kralingen Ph. J. Leenmans Breskens. Geref. Kerken: beroepen te Dalf- sen H. Postma Ee (Fr.); benoemd tot pastoraal medewerker te Sas- senheim P. A. Stam aldaar. Afscheid van Leiden: R. Steenstra, wegens vertrek naar Wassenaar, op 8 januari in de Vredeskerk. CJV Rijnsburg De CJV in Rijnsburg (een afde lingvan het Chr. Jongerenverbond) is op zoek naar oud-leden, omdat men volgend jaar het eeuwfeest wil vieren met een grootse reünie. Er zijn door de jaren heen veel oud- CJV-ers uit het dorp vertrokken, wier tegenwoordige adres in de meeste gevallen niet bekend is. Daarom doet de CJV een beroep op ieder die zulke adressen weet. Men kan ze opgeven bij A. Blokland, Op den Claver 5, W. Wischmeyer, Iepenlaan 31, J. de Mooy, Kon Ju- lianalaan 29, R. van Egmond, Cap- pelrijeland 4, J. van den Bogerd, Hofstraat 3, of T. Kuivenhoven, Oegstgeesterweg 20. Allen in Rijnsburg. Losbandig De rk kerk in Polen beschuldigt de autoriteiten ervan, de onzede lijkheid aan te moedigen om zo te proberen de invloed van de gods dienst te ondermijnen. In een pas torale brief, die zondag van alle kansels is voorgelezen, wordt het afnemen van de morele waarden aan de kaak gesteld, tot uitdruk king komend in seksuele los bandigheid in massamedia, film en theater en het "wrede seksuele on derricht" aan de jeugd. Ouders, onderwijzers, mensen in het culturele leven en de jonge mensen zelf worden opgeroepen weerstand te bieden aan het "ge heime plan" om de natie moreel te ontbinden". Anders dan in de meeste andere communistische landen is Polen "vrij" waar het om seks gaat. In veel films komt "naakt" voor en tijd schriften drukken regelmatig "blote" foto's af. AARLANDERVEEN - De her vormde diakenen van Alphen aan den Rijn, Zevenhoven en Aarlanderveen menen, dat de aparte collecte bij de viering van het avondmaal niet toekomt aan de kerkvoogdij, zoals hier en daar nog wel gebeurt, naar men dan meent ter bestrijding van de on kosten van brood en wijn. Maar evenmin willen deze drie diako nieën de collecte zomar in de grote pot van de diakonie laten verdwijnen, zonder een bepaalde bestemming. Ds. J.R. Wolthaus van Aarlan derveen wijst er in het kerkblad van de regio Ter Aar, mode na mens de regiopredikanten, op, dat Christus zondaren aan zijn ta fel nodigt, die met lege handen mogen komen en met zegeningen overladen de wereld worden in gezonden. "Omdat wij gevoed worden met hemelse spijzen, daarom mogen wij anderen laten delen in onze aardse spijzen. Zoals de maaltijd des Heren een teken is van de toekomst, waarin wij mogen aan zitten in het Koninkrijk, zo mag onze gave een teken zijn van Gods toekomst waarin geen ont bering meer is". Meer dienstbaar De drie diakonieën sloegen de han den ineen en kozen in samen werking met de Generale Diako- nale Raad van de Hervormde Kerk een bepaald projekt voor hun "dienende gaven". Zy adop teren nu een huishoudschool en een medisch programma in Li banon. "Nu veel diakonaal werk door de overheid is overgenomen, moe ten wij verder kijken dan de be hoeften van vroeger", zo schrijft ds. Wolthaus. "Nieuwe noden vragen onze aan dacht. Veel geld dat wij aan de kerk geven blijft in onze eigen kerk. U geeft het weg, maar u geeft het voor uzelf: om zondags in een warme kerk te zitten of uw kinderen catechese te laten ge ven. Dat alles is een goede zaak. Maar de diakonie kijkt over de grenzen van de gemeente heen". Ds. Wolthaus hoopt, dat als deze gedachten veld winnen en door onderling gesprek gecorrigeerd en verdiept worden, er nog meer diakonieën gaan meedoen. "Wie weet, zijn we zo meer dienstbaar". Ook tegenover de Franse bis schoppen heeft de paus zich kri tisch uitgelaten over de ontwik kelingen binnen de rooms-ka- tholieke kerk. Negen bisschop pen uit het oosten van Frankrijk brachten hem gisteren een be zoek. De paus gaf de Franse katholieken te verstaan, dat zij vooral het ver band tussen activiteit en bezin ning dieper moeten doordenken en deze twee zaken in evenwicht moeten brengen. De zorg van de paus betrof ook de Hij onderscheidde twee "gevaar lijke stromingen" in het Franse katholicisme. Enerzyds de kriti sche geest van de vooroplopers, die ook in katholieke tijd schriften te vinden is en die pro beert steeds weer de feiten van de theologie en van de ethiek omver te werpen. En anderzijds een star conservatisme, dat zich vast klampt aan een steriele denk trant. LEIDEN - Na de laatste ronde van de strijd om de jeugdtitel van de Leidse Schaakbond in de catego rie tot 20 jaar kon de kampioen de wisselbeker niet in ontvangst nemen, want Peter Bosch, die te oud is geworden om zijn titel te mogen verdedigen, had domweg vergeten dit kleinood in te leve ren en daar kwam nog bij, dat er geen kampioen te huldigen was om de doodeenvoudige reden, dat er nog geen is. John van der Wiel en Wim Heemskerk, die beiden blijkbaar nogal geschrokken waren van hun misstapjes in de vorige ronde, gingen er ditmaal echt voor zitten. Beiden kwamen dan ook tot overtuigende winst partijen. Van der Wiel speelde op alle fron ten de baas over Jan Bakker, die in de vorige ronde Heemskerk zo verrassend remise had afge snoept. Bakker kwam door de frisse strategische opzet van John in een Siciliaanse partij hoe langer hoe meer in de verdruk king. Na twee uur spelen maakte John met een fraai stukoffer de partij uit. Hierna was het wachten op het re sultaat, dat Heemskerk tegen Arie van de Bos zou behalen. Het was al spoedig duidelijk, dat Arie onder zware druk kwam te staan, maar hij hield zijn stelling aardig gesloten. Toen hij zich echter de kwaliteit liet ontfutsélen, ging het snel bergafwaarts. Wim won daarna nog een stuk, waarna Van den Bos zijn koning aan de wil gen hing. Bij gelijkeindigen schrijft het reg lement een beslissingstweekamp voor. De eerste van de twee te spelen partijen wordt op dinsdag 13 december bij LSG gespeeld. De return bij Philidor is voorlo pig vastgesteld op maandag 23 januari 1978. De bronzen plak ging naar Jan Willem Duyzer. Hij zette Gert Jan Goedhart een Koningsgambiet voor, waarvan laatstgenoemde geen kaas had gegeten, want reeds op de vierde zet verslikte hij zich. De koningsstelling van Gert Jan veranderde in een puinhoop, maar leek toch nog wel te verdedigen. Toen Duyzer echter zijn loperpaar in stelling bracht, was het snel uit. Hans Kuyf eindigde op de vierde plaats via een zege op Jeroen Se ller. Het was een interessante, scherpe partij met de nu zeer po pulaire Svesnikov-variant van het Siciliaans. Kuyf maakte een fout, maar in plaats van beslis send toe te slaan "toverde" Selier zo'n grote blunder op het bord, dat Kuyf de partij met een overi gens briljant dameoffer in één klap kon uitmaken. Gert Koelewijn bleef een half punt achter op Kuyf, want hij slaagde er tenauwernood in Willem Hen drik Haasnoot remise af te dwin gen. Wijnand Heykoop kwam nog op "50 procent" door een fel aanvallende Arno Luinenburg te verslaan. Ernst de Hoop haalde zijn derde remise tegen Martin Vlasveld binnen, terwijl ook Roel Piket en Mare Overeem tot dit vredelievende resultaat besloten. De prijsuitreiking stond in het te ken van Sinterklaas. Zo kreeg Ernst de Hoop, die als laatste eindigde, een kompleet gebit van marsepein, omdat hij zijn eigen op de partijen had stukgebeten. De grootste druktemaker Willem Hendrik Haasnoot ontving de ti tel "Melkmuil" plus bijbeho rende melkbeker. Verder was er voor Roel Piket nog een gele kaart met een zakdoek "om uit te huilen". De plaatscijfers 5, 9 en 15 leverden boekenbonnen op. Deze gingen naar Gert Koelewijn en Wijnand Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in 't groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. Roel Piket: nu een gele kaart Heykoop. Als 15e eindigde Mar tin Vlasveld, maar omdat hij reeds vertrokken was, kreeg Mare Overeem, die evenveel pun ten had verzameld, de derde lootprijs. De eindstand is: 1 en 2 Van der Wiel en Heemskerk, beiden 6 uit 7; 3 Duyzer 5; 4 Kuyf 4V2; 5 Koelewijn 4; 6 Bakker 3V2 )q-); 7 Van den Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. - ^fj Produktschap voor Vis en Visproduktcn, Javastraat 2b, Den Haag. DEN HAAG - Er komt geen aparte wet op de snelheidssporten. Dit antwoord gaf minister Van Doorn van CRM aan tweede ka merlid Dolman van de PvdA. Dolman had de ministers van CRM, verkeer en waterstaat en binnenlandse zaken gevraagd een dergelijke speciale wet te maken, omdat naar zijn smaak teveel ongelukken gebeuren in de snelheidssporten. VOORSCHOTEN - De negende editie van het Kerst-basketbal- toernooi van de Voorschotense vereniging Blitz draagt dit jaar een regionaal stempel. Naast de bijna traditionele deelnemers Punch (Delft) en Parker (Leiden) heeft Blitz ook de koploper van de eerste divisie, VAK Stars (Lei den) uitgenodigd. De tegenstrever van de Leidse Stars, Rowic (Dordrecht) komt eveneens naar Voorschoten. Ro wic is lijstaanvoerder in de an dere eerste divisie. Het gezicht van DL/Amsterdam ontbreekt dit jaar niet in de Vliethorst Voor het binnenhalen van de hoofd stedelijke "pechploeg" (in de af gelopen weken verloor Am sterdam vier wedstrijden met één punt verschil) liet Blitz een aan bod van AR Twente varen. Het gezelschap ploegen wordt ge completeerd door Northwestern College, een Amerikaanse uni- versiteitsploeg. Northwestern College is de oude ploeg van Punch-speler Jimmy Woudstra De Amerikanen komen op aan wijzing van de Delftse inter national. Organisator Rob Knijnenburg maakte gisteravond ook de poule-indeling van het weer op tweede kerstdag te houden even ement bekend: Leiden, VAK Stars, DL Amsterdam en Punch, Northwestern College, Rowic Een indeling waarbij de organisa tie duidelijk rekent op een spec taculaire finale tussen de Leidse eredivisionist en de Amerikanen. Maar ook in de onderliggende duels zitten al aardige partijen verscholen, zoals Punch-North- western, VAK-Rowic en natuur lijk Leiden-VAK. In het rijtje winnaars van het Voor schotense toernooi komt de naam van Leiden niet voor. Wel Blitz zelf (1969), Rowic (1970,1971), Punch (1972, 1973, 1975, 1976) en DL Amsterdam (1974). HANS JACOBS Bos 3V2 )?oeV2); 8 Goedhart 3V2 )gce); 9 Heykoop 3V2 )gg); 10 Haasnoot 3 V2 )g*'/2); 11 Selier 3; 12 Piket 2V2; 13 Luinenburg 2 (22); 14 Overeem 2 (19l/2, S.B. 4,0); 15 Vlasveld 2 (19V2, S.B. 3,75) en 16 De Hoop IV2. Tussen haakjes de behaalde weerstandspunten. S.B. zijn de punten volgens Son- nenborn-Berger. Volgens minister Van Doorn, die ook namens de andere bewinds lieden antwoordde moet er wel alles aan gedaan worden om de veiligheid van coureurs en pu bliek zo goed mogelijk te waar borgen. Kamerlid Dolman had zich tot de ministers gewend na het dodelijk ongeluk dat zich de afgelopen zomer tijdens wegraces in Oss had voorgedaan. 'E

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11