Zwartkruis Nederland is daar favoriet Italië en Iran plaatsen zich voor eindronde VET PAKT EERSTE KADERTITEL Gelijkspel zowel voor Sparta als Utrecht aanvaardbare zaak Breitner niet van de partij Assistent terug uit Argentinië RENTREE PIM VERBEEK GESLAAGD .ZEIST MOET OPEN' Knobel uit sectiebestuur? MAANDAG 5 DECEMBER 1977 BRUNSWIJK - Trainer Branko Zebec zal woensdag in de UEFA-cupwestrijd tegen PSV in Brunswijk zeker een drietal spe lers moeten missen. In de tweede wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi zal Eintracht Braunschweig ook niet kunnen beschikken over middenvelder Dietmar Erler. Frank Holzer en Rainer Holl- mann, die al voor de wedstrijd van tien dagen terug in Eindho ven waren geblesseerd, zijn voorts nog niet van hun ver wondingen genezen. Het is zeer de vraag of Paul Breitner dan weer fit zal zijn. Hij wordt behandeld wegens een beenvliesontsteking aan de hiel. Zebec zei gisteren: "Ik ge loof niet dat Breitner voor woensdag hersteld zal zijn." Ook Breitner toonde weinig opti misme getuige zijn woorden: "Door een intensieve behande ling wordt alles geprobeerd. Maar het blijft toch bijzonder twijfelachtig of ik kan spelen." Pas kort voor het beginsignaal zal worden beslist of de talentvolle middenvelder zal worden opge steld of niet. EREDIVISIE Go Ahead Eagles-Volendam 1-0 (1-0) 17. Groeneweg 1-0 Scheidsrechter Beek. Toe schouwers: 3500. NAC-NEC 2-1 (1-0), 16. Krunen 1-0, 75. Vreysen 2-0, 77. Hen driks 2-1. Scheidsrechter Tho mas. Toeschouwers: 7.000. Haarlem-FC Twente 1-1 (1-1). 29. De Kip 1-0, 31 Mühren 1-1. Scheidsrechter Van Ettekoven, toeschouwers: 4.700. Vitesse-FC Den Haag 2-1 (2-0). 16. Bosveld 1-0, 40. Zondervan 2-0 (eigen doel), 89. Ouwehand 2-1. Scheidsrechter; Derks. Toeschouwers: 8.300. FC Utrecht-Sparta 2-2 (0-1). 24. Clarke 0-1, 62. Van Veen 1-1,80. Peltzer 1-2, 85. Van Veen 2-2. Scheidsrechter: Wellinga. Toe schouwers: 6.500. Feyenoord-FC VW 6-0 (3-0). 9. Kreuz 1-0, 14. Nico Jansen 2-0, 24. Mansveld 3-0,50. Notten 4-0, 58. Advocaat 5-0 (eigen doel), 86. Mansveld 6-0. Scheidsrechter. Jonker. Toeschouwers: 15.300. Ajax-PSV 1-4. (0-3). 13. Willy van de Kerkhof 0-125. Willy van de Kerkhof 0-2, 39. Poortvliet 0-3,49. Geels 1-3, 87. Lubse 1 -A. Scheidsrechter Keizer. Toe schouwers: 23.000. AZ'67- Telstar 4-0 (2-0). 1. Pe ters 1-0, 42. Kist 2-0, 69. Ver- heyen 3-0, 79. Arntz 4-0. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers: 9.000. Roda JC-FC Amsterdam 3-1 (1-1). 14. Toonstra 1-0, 20. Stout (strafschop) 1-1,68. Lees 2-1,75. Koster 3-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 7.000. EERSTE DIVISIE Fortuna SC-FC Dordrecht 3-0 (1-0)31. Hutting 1-0,77. Engber- sen 86. Bereklauw 3-0 Scheids rechter Draaisma. Toeschou wers: 2600. FC Vlaardlngen-PEC Zwolle 0-1 (0-1). 29. IJzerman 0-1. Scheidsrechter Geurts. Toe schouwers: 2500. FC Groningen-Excelsior 0-0. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 10.000. Heerenveen-Amersfoort 1-0 (0-0). 79. Kenten 1-0. Scheids rechter Bakker. Toeschouwers: 4000. Willem II-Wagenlngen 0-0. Scheidsrechter Gans. Toe schouwers: 3500. FC Den Bosch-SC Cambuur 2-2 (2-1). 4. Kamps 1-0. 40. Van der Bosch 2-0.43. De Blaau w 2-152. De Blaauw 2-2. Scheidsrechter Klint. Toeschouwers: 3000. Helmond Sport-Veendam 2-2 (1-2). 20. Lodenstein 0-1, 26 Ver- coulen 1-1. 42. Lodenstein 1-2. 71. Burhennen 2-2. Scheids rechter Severein. Toeschou wers: 2000. Eindhoven-De Graafschap 4-1 (0-0). 51. Pepels>l-0. 54. Pepels 2-0. 64. Schapendonk 3-0. 80. Schreur 3-1. 82. Pepels 4-1. Scheidsrechter Manuel. Toe schouwers: 3000. HeracIes-MW 3-1 (0-0). 59. Van Dijk 1-0. 74. Van Duiven 2-0. 80. Dijkstra 2-1. 88. Kerstges 3-1 (eigen doel). Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 5600. UTRECHT - Het gaf hem een gevoel van onbehagen, die twee doelpunten van Leo van Veen, dat wel. Maar aan de andere kant.... Pim Verbeek (21), twee jaar geleden nog afgekeurd voor het betaalde voetbal, gedurende die tijd ook WAO'er, liep er tijdens FC Utrecht-Sparta (2-2) over na te denken. "Ik moest alleen Leo van Veen uitschakelen, meer niet. En als dan juist jouw tegenstander tweemaal scoortTrainer Cor Brom nam hem ogenblikkelijk in bescherming. "Verbeek heeft goed gespeeld. Je kan hem die twee doelpunten niet verwijten". Pim Verbeek, wegens twee kapotte knieen, die aan een verhoogde slijtage onderhevig waren, afgeschreven voor topvoetbal, maakte in de Gal genwaard een gedegen indruk. De belofte, die hij als 19-jarige voorstopper heette, loste hij in. Hij beschaamde het vertrouwen van Cor Brom niet, die met Verbeek als extra verdediger het gevaar, dat immer van Leo van Veen uitgaat, wilde indammen. Geen slechte gedachtengang van Sparta's trainer, die Ton Marijt op de al even lange Jbop van Maunk posteerde en daarvoor zijn beide vleugelspitsen Jos Peltzer en Arie van Staveren opofferde. Jo van Zoest schoof op naar de frontlinie, terwijl Phil Henson (voor rust zeker niet onverdienstelijk) het viermansmiddenveld com pleteerde. "Omdat Henson een bal kan vasthouden verklaarde Cor Brom, die Michel Valke aan de linkerkant met wat meer offensieve daden liet opdraven. Aanpassen Sparta s fantasie-opstelling verraste FC Utrecht, dat met Cor Hildebrand (zonder directe tegenstander) als rechtsback naar hartelust kon aanvallen. Op het middenveld zocht Utrecht evenwel naar evenwicht, waar het zich aan Sparta moest aanpassen. Een reden temeer voor Utrecht om dat ge deelte met lange trappen richting Van Maunk Van Veen te overbruggen, met het nodige spektakel als gevolg. Utrecht-Sparta groeide uit tot een "Engelse" wedstrijd, waarvan de winnaar tot het laatste moment een vraagteken bleef. Boeiend Sparta leek daar vooralsnog de meeste aanspraak op te maken, zeker toen het tien minuten voor tijd op 1-2 aanstuurde. "Maar nadat Utrecht vijf minuten voor tijd weer gelijk maakte, hadden we zelfs in de laatste minu ten nog kunnen verliezen ook", merkte Cor Brom terecht op. Want Utrecht-Sparta bleef tot het einde boeien. Utrecht met zijn simpele "lange-trappen-gauw-thuisvoetbal", Sparta met het meer bekeken, zorg vuldig opgebouwde spel, waarin Michel Valke zich andermaal onder scheidde, Ray Clarke onvermoeid bleef sjouwen, Jo van Zoest somtijds dreigend doorbrak en waarin Phil Henson na rust steeds verder terugviel. "Hij mist wedstrijdconditie", merkte Brom op. die hem een kwartier voor tijd verving door Jos Peltzer. Een gelukkige greep achteraf, omdat juist die wisselvallige Peltzer het doorzetten van Wim Meutstege en het maatwerk van Michel Valke met het linkerbeen feilloos afrondde (1-2). "Utrecht liep steeds achter de score aan. Komen wij echter op voorsprong, kan het niet meer stuk", merkte trainer Han Berger op. Na 25 minuten keek Utrecht tegen 0-1 aan, nadat Bert Jansen een hoekschop had teruggelegd op Leen- dert de Goey, Utrecht zich concentreerde op Ray Clarke waardoor Phil Henson ongehinderd kon inkoppen. Doelman Istatov redde half, genoeg voor Ray Clarke om dat al te straffen. Gelijkmaker De kolkende Galgenwaard, gesterkt dooi de emotionele momenten voor de neus van Pim Doesburg, begroette na zeventien minuten in de tweede helft de gelijkmaker van Van Veen. "Ik ging onder die voorzet door beaamde Pim Verbeek. "Ik kon er net niet bij". De bal schampte het hoofd van Leo van Veen, voldoende voor 1-1. Een dat in een periode, waarin Sparta het koppende duo in bedwang leek te hebben, omdat we Utrecht toen buiten het strafschopgebied konden houdenaldus Brom. Nadat Leo van Veen vijf minuten voor tijd 2-2 had ingeschoten, mopperde uit eindelijk niemand meer over de omhaal van Bert Jansen (op of achter dc doellijn"'), waarmee hij Van Veen nog voor rust van de (gelijkmaker afhield. En niemand ook die nog klaagde over de strafschoppen, die eerst Ray Clarke en later Andre Hulshorst claimden, maar die arbiter Siem Wellinga nonchalant wegwuifde. Omdat 2-2 gerechtigheid betekende, zowel voor Spaita als voor Utrecht. PIET OCKS ROTTERDAM - Het bestuur van Feyenoord wil dat het KNVB-sport- centrum in Zeist niet zoals gebruikelijk met de Kerstdagen zal wordsn gesloten. De oorzaak hiervan is de weigering van Veendam om de bekerwedstrijd tegen de Rotterdamse eredivisieclub te verplaatsen van Tweede Kerstdag naar een andere datum. Manager Guus Brox: "Wij willen ons daar voorbereiden. Dat doen we altijd. Bovendien verplicht de KNVB ons op tweede kerstdag te spelen dan moet de bond ons ook in staat stellen ons optimaal voor te berei den. Daarbij komt nog dat wij in de kerstdrukte nergens anders meer terecht kunnen". Toon Martens, de directeur van het sportcentrum, voelt er niets voor zijn medewerkers rond de kerstdagen extra te belasten. ROME - Italië heeft zich, zoals ver wacht mocht worden, moeiteloos als vijftiende land geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978. In Rome wonnen de Italianen in de laatste wedstrijd voor groep 2 van de voorronden met 3-0 van Luxemburg, dat in de kwalificatiewedstrijden geen punt heeft behaald. Bij de rust leidde Italië, dat aan een 1-0 zege genoeg had voor de reis naar Argentinië, met 2-0 door treffers van Bettega (4e min) en Graziani (11e min). Twaalf minu ten na de hervatting bepaalde Causio de eindstand op 3-0. Er waren 85.000 toeschouwers. Pas zeven minuten voor het einde werd de Italiaanse doelman Zoff voor het eerst op de proef gesteld, toen de Luxemburgse vleugel verdediger Zwalley een afstands schot loste. EINDSTAND: Italië 6 5 0 1 10 18-4 Engeland 6 5 0 1 10 15-4 Finland ..6 2 0 4 4 11-16 Luxemburg 6 0 0 4 0 2-22 Iran. dat reeds zeker v EINDSTAND: Iran 8 6 2 0 14 12-3 Zuid-Korea 8 3 4 1 10 12-8 Koeweit 8 4 1 3 9 13-8 Australië 8 3 1 4 11-8 Hong Kong 3 0 0 8 0 5-26 99 SCHIPHOL - In Argentinië heerst de "WK-koort". Met deze mede deling keerde Jan Zwartkruis, de assistent van interim-bonds- coach Ernst Happel eind vorige week terug van een achtdaagse reis door Argentinië. In gezel schap van de KNVB-arts Frits Kossel bekeek Zwartkruis de voetbalaccommodaties van Mendoza, Córdoba en Rosario, de steden waarin Oranje volgend jaar de wereldkampionschappen gaat afwerken. „En Oranje is weer favoriet", aldus Zwartkruis. "Iedereen in Argentinië praat nu al over Holland. Daarom ook zal het erg moeilijk worden ons op een behoorlijke manier te presenteren. Bovendien zijn de omstandigheden niet te vergelijken met de vorige we reldkampioenschappen, en dan denk ik vooral aan de grote afstanden die er moeten worden afgelegd". De stadions waarin Oranje de poule wedstrijden moet spelen vormen geen enkel probleem. "Lastiger is het om in de buurt van de hotels trainingsac- commodatie te vinden. Kijk, we zijn tenslotte niet de enige die op zoek zijn. Ik kwam er onder andere Max Merkel tegen, die was aan het zoeken voor de Oostenrijkse ploegVeel mensen azen in Argentinië momenteel op hetzelfde doel. Maar al zal het dan ook een kwes tie van improviseren worden, ik durf wel te stellen dat we er in geslaagd zijn een redelijke accommodatie te vin- Hoewel Jan Zwartkruis er van uit gaat dat sport en politiek gescheiden moe ten blijven, verbaasde hij toch met de uitspraak: "Ik heb me in Buenos Aires veiliger gevoeld dan 's avonds in de binnenstad van Amersfoort". De lege- rkapitein had in Argentinië niets kun nen ontdekken dat ook maar in de verste verten leek op een kaping, vrij heidsberoving of ontvoeringen 75 Miljoen "Argentinië kan, alles bij elkaar, 32 miljoen dollar (meer dan 75 mil joen gulden) overhouden aan de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal", zei Joao Havelange, voorzitter van de internationale voetbal federa tie. Havelange, die gistermorgen in Buenos Aires aankwam, lichtte zijn uitspraak toe met: "West Duitsland heeft ruim drie jaar geleden aan het wereld- kampioenschapstoernooi zo'n 57 miljoen gulden verdiend. De al gemene verwachting is dat de opbrengsten dit keer aanzienlijk hoger'zullen liggen." plaats in de eindronden, heeft za terdag in Koeweit in de Finale ronde van de groep Azie/Oceanie, met 2-1 van het nationale team van dat land gewonnen. Bij de rust leidde Iran met 1-0. Voor Iran scoorden Shiran en Khairi. Voor Koeweit Dahkil. Er waren 25.000 toeschouwers. De laatste wed strijd uit die groep is gisteren door Zuid-Korea met 5-2 van Hong Kong gewonnen. In Poesan leidden de Zuidkoreanen bij de rust al met 2-0. De beslissing welk land zich als zestiende en laatste kwalificeert valt op 11 december. Dan wordt de laatste wedstrijd voor de Afri kaanse groep gespeeld: Tune sië-Egypte. STAND: Egypte Tunesië Nigeria 3 1113 3-3 4 1 1 2 3 5-4 Bestuur WK geformeerd ZEIST - Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft zaterdag tijdens een vergadering in Zeist een nieuw bestuur WK gefor meerd. Dat bestaat uit mr. Jacques Hogewoning, voor zitter van het betaalde voetbal, alsmede Ton Zwik- stra, Herman Choufoer en drs. Martin Snoeck, allen be stuursleden van de profsec tie. In grove lijnen hebben de leden van dit WK bestuur de werkzaamheden verdeeld. Besloten is dat er via een voorzittersoverleg contact komt met de belangsgroepe- ringen WCS(spelers), WON (oefenmeesters) en FBO (clubs). Het bestuur WK, dat zal in een gesprek met Happel praten over diens wensen ten aan zien van de begeleiding en samenstelling van de équipe die volgend jaar mei naar Argentinië reist in verband met de strijd voor de wereld titel. Onder meer zal dan het vraagstuk van de chef d'équipe aan de orde komen. Voorts is er een commissie van drie gevormd, bestaande uit de heren Zwikstra, Tripels en Snoeck, die zich gaat be zighouden in een korte pro cedure over de definitieve vorm van een eventueel con tract tussen de KNVB en In- ter Football. Uiterlijk vrijdag 9 december moet vaststaan of er al dan niet een dergelijk contract zal worden opgemaakt. Ook ten aanzien van dit vraagstuk zal overleg worden gepleegd met de VVCS en de FBO. Leo van der Kroft, één van de nieuwe bestuursleden van de sectie betaald voetbal, zal mr. Wim Kernkamp opvolgen als voorzitter van de scheids- rechterscommissie betaald voetbal van de KNVB. Havelange vertelde na zijn aan komst dat hij naar Buenos Aires was gereisd in verband met een paar problemen met het toernooi van juni. Hij wilde echter niet zeggen op welk gebied die moei lijkheden lagen. Hij benadrukte echter tevreden te zijn met de voorbereidingen en hij ver wachtte dat het belangrijkste ge deelte van het werk zou klaar zijn, wanneer op 14 januari de loting voor de groepsindeling plaats vindt. MAASTRICHT - George Knobel heeft zaterdag zowel zijn mede bestuursleden in het sectie-be stuur betaald voetbal als zijn spelers bij MVV verteld, dat zijn functie als "adviseur-coach" bij de Maastrichtse club boven alles gaat. Hetgeen zoveel betekent, dat de voormalige bondscoach zo goed als zeker uit het sectiebe stuur stapt, waarin hij vorige maand als kandidaat namens de trainers (onder protest van Dé Stoop) werd gekozen. Het sectiebestuur heeft het netjes opgelost. Er wordt een commis sie ingesteld, die een bindend ad vies uitbrengt. Verwacht mag worden dat de vroegere bonds coach daar niet op wacht en zelf voor de eer zal bedanken. LOTTO De winnende cijfers van de lotto zijn: 9 - 11 - 18 - 22 - 33 - 37. Reser vegetal is: 41. WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de Duitse lotto zijn: 13 -16 - 23 - 25 - 26 - 47. Reservegetal is: 43. SUPERTRIO De Benno Kitty-prijs gelopen op Hilversum: 1. nummer 13 (Mep- histo); 2. nummer 12 (Maestro Bel- win); 3. nummer 3 (New Pride). Uitbetaling: f2.135,90. JULIANADORP - Via een over winning in de finale tegen zijn naaste concurrent Hans Sund- quest, is Piet Vet voor de eerste keer in zijn carrière Nederlands kampioen in het kader 47/2 ge worden. De 28-jarige biljarter uit Berkhout, verzamelde in de wel spannende maar niet zo bijster fraaie eindstrijd in tien beurten de vereiste 400 punten met daarbij een uitstekende slotreeks van 185. Sundquest, die lange tijd had getracht zijn tegenstander met carotte van het lijf te houden bleef uiteindelijk op 271 punten achter. Piet Vet zal in de Euro pese voortzetting, van twee tot en met vijf maart in Emmeloord, toch vrijwel zeker worden verge zeld van Hans Sundquest, die de tweede plaats veroverde dank zij de remise van Havermans tegen Bongers, waardoor voor de Bra bander die het eerst aan de finish was de weg naar Emmeloord werd geblokkeerd. In het voledig open toernooi van Julianadorp heeft de afwezigheid van het favoriete duo Vultink- Van der Smissen en grotere rol gespeeld dan voor mogelijk werd gehouden. Het krachtsverschil was niet groot, maar stuk voor stuk hebben de spelers gepro beerd te ontsnappen aan een ne derlaag. De tweede plaats in de eindrangschikking leek plotse ling belangrijker dan de titel zelf. En die betekenis van de tweede positie nam toe naarmate Sund quest steeds verder uitliep en za terdagavond bij het ingaan van de laatste avondpartijen zelfs een voorsprong had opgebouwd van drie matchpunten. Zijn ontstel lend lage gemiddelde was voor hem onbelangrijk. 'De match- punten tellen nu eenmaal', was zijn opvatting, 'hoe het straks loopt in de Europese titelstrijd zien we dan wel weer'. Hoe wankel echter de positie van een biljarter is, die wel punten verzamelt maar dit eigenlijk niet waar kan maken met een knap gemiddelde, heeft Hans Sund quest ondervonden. Zaterdag middag tegen de jonge Nijmege- naar Jos Bongers, had hij in een ware slijtageslag zijn gezicht nog kunnen redden, hoewel Bongers hem met gelijke carotte-wapens had geattaqueerd. Maar 's avonds tegen de andere vertegenwoordi ger van de jongste jeugd, de eveneens 21-jarige Louis Ha vermans, ging de Papendrechter de boot in: 400-332. Doordat Piet Vet geruisloos afre kende met invaller Van de Kruisweg, lag het toernooi plot seling opnieuw geheel open. In de finale tussen Vet en Sund quest ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Met dien verstande, dat Sundquest na elke gemiste bal een veel slechter stootbeeld voor zijn tegenstander achterliet dan Vet voor Sundquest. Vet won toch met een reeks van 185, se cuur en langzaam gescoord, pakte hij niet alleen de overwin ning, maar ook zijn eerste kader kampioenschap in zijn carrière. EINDSTAND (resp. punten, hoogste serie, alg.gem.): 1. Vet 11 273 44.84 2. Sundquest 10 312 35.65 3. Havermans 9 273 50.86 4. Bongers 7 398 43.45 5. Velthuis 7 210 33.58 6. Bessems 6 334 47.12 7. Van Deventer ...1 4 33 48 8 V d Kruisweg 2 220 27.03 TAFELTENNIS - Het Chinese ta- feltennisteam heeft het afgelopen weekeinde een spoor van ve ling tijdens de open Franse kam pioenschappen in Rennes ach tergelaten. Van de acht onderde len schreven de Chinezen ven op hun naam. Alleen het he rendubbelspel moesten zij aan de Fransen laten. TENNIS - De Indiër Vijay Amritraj heeft gisteren het internationale tennistoernooi van Bombay ge wonnen. Amritraj, die in de tweede ronde Louk Sanders uit schakelde, zegevierde met 7-6 en 6-4 over de Amerikaan Terry Moore. TENNIS - Eddie Dibbs, de als tweede geplaatste tijdens het in ternationale tennistoernooi van Zuid-Afrika is gisteren in de kwartfinales door de Brit Mot- tram met de cijfers 6-4 en 6-1 uit geschakeld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10