Voor eerste keer RAF-lid voor Nederlandse rechter Aarzeling Yslitl Agt vertraagt formatie Groot schoolverzuim woonwagenkinderen i: Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport!' CDA-leider wordt liever geen minister-president Reder ontkent brand op eigen schepen te hebben uitgelokt Unieke caravan-show VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Volgende week dinsdag begint voor de recht bank in Utrecht het proces tegen Knut Detlev Folkerts, het 25-ja- rige lid van de Rote Armee Frak- tion, die volgens de aanklacht een brigadier van de Utrechtse politie doodde en een hoofdagent le vensgevaarlijk verwondde toen zij hem wilde arresteren. Folkerts wordt primair moord, poging tot moord en verboden wapenbezit ten laste gelegd. Het is de eerste keer dat een RAF- lid /voor de Nederlandse rechter verschijnt. Plaats van handeling: het voor de gelegenheid tot in alle hoeken streng bewaakte en ten dele met pantserglas afge schermde paleis van justitie aan de Hamburgerstraat. Uit de dagvaarding blijkt, dat de of ficier van justitie, mr. T. van Dijk, ervan uitgaat dat Folkerts niet alleen opzettelijk maar ook met voorbedachten rade brigadier A. Kranenburg (46) en hoofdagent C. Pieterse (37) wilde doodschie ten toen deze hem op donderdag 22 september j.l. wilden aanhou den in autoverhuurbedrijf Stam aan de Croeselaan in Utrecht. Zoals bekend, overleefde de zwaargewonde Pieterse de schietpartij dankzij snel operatief ingrijpen. De officier van justitie stelt immers dat Folkerts van tevoren het be sluit had genomen om een poli tieman die hem zou willen aan houden, van het leven te beroven. Kan dat worden bewezen dan is er sprake van moord. Subsidiair legt de officier Folkerts doodslag en poging tot doodslag ten laste, wat inhoudt dat er van voorbe dachten rade geen sprake is. Het gebeuren in het autover huurbedrijf heeft behalve veel emoties ook een aantal vragen opgeroepen, die tot dusver nog niet zijn beantwoord. Zoals de betrokkenheid van een vrouw - volgens de politie Brigitte Mohn- haupt - in het geheel. Kranen burg en Pieterse postten al ge ruime tijd in het verhuurbedrijf in afwachting van de komst van deze vrouw die onder een valse naam een auto bij het bedrijf had gehuurd. De vrouw werd ervan verdacht de zondag voor de 22ste september betrokken te zijn ge weest bij een schietpartij in Den Haag, waarbij een politieagent werd gewond. Hoewel hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie de dag na de uit de hand gelopen arrestatie nog ver klaarde, dat Folkerts de dodelijke schoten had gelost en dat de vrouw Pieterse van dichtbij on der vuur had genomen "in een si nistere taakverdeling", is later komen vast te staan, dat de vrouw het kantoor van het verhuurbe drijf helemaal niet binnen is ge weest. Burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht zei daarover een week later in een verklaring in de gemeenteraad dat de vrouw buiten het gezichtsveld van de postende agenten rondom de ga rage uit de wagen zou zijn ge stapt. Onduidelijk In de directe omgeving van het verhuurbedrijf, naast het door gaans drukke Veemarktplein dat grenst aan de Jaarbeurshallen, hadden zich tien rechercheurs verdekt opgesteld. Tegen deze achtergrond is het ook onduide lijk hoe het die donderdag in het verhuurbedrijf zo ver heeft kun nen komen. Temeer daar de Utrechtse politieleiding vanuit Den Haag de mededeling had ge kregen dat het waarschijnlijk om zware misdadigers ging. De ver klaringen die burgemeester Vonhoff en hoofdcommissaris Van Doesburg hierover hebben afgelegd, kwamen er op neer dat de twee rechercheurs zich niet aan de instructies hadden ge houden (ze droegen bijvoorbeeld geen kogelvrije vesten) en dat zij op het moment van de komst van Folkerts niet paraat waren (ze za ten niet op de afgesproken plaats). Hoe het ook zij, uit een reconstruc tie van het gebeuren is wel ko men vast te staan dat niet een vrouw maar alleen Knut Folkerts plotseling en volkomen onver wacht voor de balie van het ver huurbedrijf stond. Toen Kranen burg achter de balie (evenals Pieterse in burger) zich reali seerde dat voor hem waar schijnlijk een van de gezochte mensen uit Den Haag stond, was het al te laat. Kranenburg liep naar Folkerts toe, er ontstond een worsteling en daarna vielen de schoten, aldus de lezing van Vonhoff. Van de oorspronkelijks opzet dat een medewerker van de Stam-garage beide politieman nen na het controleren van de au topapieren zou waarschuwen via het uitspreken van een bepaalde zin als het om de verdachte wa gen zou gaan, was niets terecht gekomen. Pieterse kreeg twee kogels op buikhoogte en Kra nenburg werd dodelijk getroffen in de buik en in het bovenli chaam. Direct na de schietpartij, waarvan een employé van het verhuurbe drijf en een toevallige bezoeker van dichtbij getuige waren, vluchtte Folkerts in de richting van het Veemarktplein, maar hij werd overmeesterd door de aan stormende rechercheurs. Fol kerts bleek niet alleen over een revolver en munitie te beschik ken maar ook over een hand granaat. Pas de volgende ochtend gaf de politie zekerheid over de aard van de schietpartij: Knut Folkerts had Nederland voor het eerst geconfronteerd met RAF- activiteiten op zijn grondgebied waarbij een dode viel. Hoewel de politie er bij vertelde dat Folkerts waarschijnlijk ook be trokken was geweest bij de schietpartij in Den Haag, rept de officier van justitie Van Dijk in de dagvaarding met geen woord over het mogelijke aandeel van Folkerts in deze zaak. Volgens sommige officiële verklaringen zou overigens behalve Folkerts en Brigitte Mohnhaupt nog meer RAF-leden betrokken zij geweest bij de actie in Den Haag. RAF In de dagvaarding gaat de officier van justitie ook niet in op de rela tie tussen Folkerts en de RAF. De naam RAF wordt in de tenlaste legging zelfs in het geheel niet genoemd. Folkerts werd na zijn arrestatie enige tijd vastgehouden in de ka zerne van de koninklijke mare chaussee in Soest, vanwaar hij op 28 oktober j.l. per helikopter werd overgebracht naar het gloednieuwe huis van bewaring in Maastricht. De overbrenging van Folkerts naar een huis van bewaring werd op 11 oktober al aangekondigd door de land sadvocaat mr. E. Korthals Altes tijdens de behandeling van een kort geding van Folkerts tegen de Staat der Nederlanden. In dat ge ding, dat diende voor de presi dent van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, eiste Folkerts, dat hij zijn voorlopige hechtenis zou uitzitten in een huis van bewaring en niet in een marechausseekazerne, omdat hij daarin te geïsoleerd zou zitten. Folkerts verloor overigens dat kort geding. Behalve door Mr. Bakker Schut, die ook de belangen verdedigt van de in Duitse gevangenschap verblijvende Nederlander Ro nald Augustin, wordt Knut Fol kerts ook bijgestaan door mr. A. W. M. Willems uit Tiel. Volgens mr. Bakker Schut zal er tijdens het proces geen duidelijke taak verdeling zijn tussen hem en mr. Willems, in die zin dat de een zich zou beperken tot de strikt juridi sche aspecten van de zaak en de ander zich meer toelegt op de po litieke kant van de zaak. Mr. Bak ker Schut noemde het niet on waarschijnlijk, dat van de zijde van de verdediging een getuige zal worden opgeroepen. Het ministerie van justitie deelde op 23 september, de dag na de schotenwisseling, mee dat er geen enkels aanwijzing was dat Folkerts iets te maken zou heb ben met de ontvoeringszaak van de Duitse werkgeversvoorzitter Schleyer die toen nog volop speelde. De federale recherche van West-Duitsland in Wiesba den verklaarde dezelfde dag ech ter wel dat de gearresteerde man in Duitsland werd gezocht in verband met de moordaanslag op de procureur-generaal Siegfried Buback, eerder dit jaar. Deson danks heeft de Duitse Bonds republiek niet om de uitlevering van Folkerts gevraagd. Verhoord Wel is Folkerts tijdens zijn voorlo pige hechtenis enkele malen ver hoord door Duitse politiemensen en geconfronteerd met Duitse ge tuigen in verband met in Duits land gepleegde misdrijven. Van Folkerts is alleen bekend dat hij op 1 januari 1952 werd gebo ren in het plaatsje Singen, dat iiv het zuiden van West-DuitslanA ligfc, vlakbij het Zwitserse Bo- denmeer. Volgens de Duitse re cherche zou Folkerts hebben be hoord tot een groep rond de in november vorig jaar gearre steerde jurist Siegfried Haag. Deze plannen beraamd voor aan slagen en ontvoeringen van hoge functionarissen om de vrijlating af te dwingen van gevangen le den van de toenmalige Baader- Meinhofgroep, die sinds de re cente zelfmoorden van onder meer Baader, Ensslin en Raspe feitelijk niet meer bestaat. Later zou Folkerts - nog steeds vol gens de informatie van de West- duitse recherche - zich hebben aangesloten bij ondermeer Gün- ter Sonnenberg en Verena Be cker die nauw betrokken zouden zijn geweest bij de aanslag op Buback. Behalve de procureur- generaal zelf kwamen daarbij ook diens chauffeur en een politiea gent om het leven. Sonnenberg en Becker werden op 3 mei van dit jaar in Singen gearresteerd na een vuurgevecht met de politie. Officier van justitie Van Dijk, wiens plaats eventueel ingenomen kan worden door mr. R. E. A. Toeter, heeft drie getuigen opgeroepen: hoofdagent C. Pieterse, F. C. M. Oudshoom (employe van de Stam-garage) en ing. C. van Bra kel van het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk als wapen deskundige. Het proces zal worden voorgezeten door de vice-president van de rechtbank, mr. K. S. Bieger. De andere rechters zijn mr. H. Don ker en mr. F. W. R. Nuboer, ter wijl op het podium voorts mevr. mr. J. C. Bosch-van Hinte als ex tra bijzitter plaatsneemt om zo nodig een der rechters te kunnen vervangen. Naar verwachting zal de rechtbank op dinsdag 20 december uitspraak doen. „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. DEN HAAG (SP) - De druk op CDA-fractievoor- zitter Van Agt om toch minister-president te worden in het nieuwe kabinet wordt steeds groter. Gisteren hebben twee CDA-kandidaten voor het premier schap - ex-informateur Aibeda en minister De Gaay Fortman - laten merken niet zoveel te voelen voor de eer. Door de onzekerheid over wie premier wordt is de totstandkoming van het kabinet van CDA en VVD iets vertraagd. Diverse ministers-kandidaten willen eerst duidelijkheid over de toekomstige minister-president alvo rens ze besluiten in het kabinet zitting te DEN HAAG - Er werd gisteren weer eens gedemonstreerd op het Haagse Binnenhof. Inwoners van de Westfriese gemeenten Blokker, Westwoud en Zwaag lieten weten dat zij voorstanders zijn van samenvoeging tot één ge meente Bangert. De Westfriezen konden het nogal goed vinden met de ook op het Binnenhof aanwezige aanstaande opppositieleider Joop den Uyl. Overigens besliste de Tweede Kamer dat Zwaag met een helft van Blokker bij Hoorn wordt ingedeeld en dat de andere helft van Blokker met Westwoud bij de gemeente Hoogkarspel zal worden AMSTERDAM (ANP) - 'Ik ben de kroongetuige. Wat is het je waard als ik de voor jou belas tende verklaringen intrek?' Dit zou de 29-jarige schipper P.M.V. hebben gezegd tegen de 53-jarige reder P.R. uit Deventer. De reder zou schipper V. brand hebben la ten stichten op vier van zijn binnenvaartschepen om zo de verzekeringspenningen te kunnen innen. Op deze be schuldiging stond de Deven- tenaar donderdagavond te recht voor de Amsterdamse rechtbank. Op de eerste pro cesdag ontkende hij enig aandeel in de branden te heb ben gehad. In mei 1973 brandde de 'St. Jo zef (verzekerd voor 4,5 ton) uit. In 1974 gingen nog eens drie van R.'s schepen in vlammen op. 'In alle gevallen heeft R. mij opdracht gegeven de branden aan te steken', al dus V., die in oktober voor zijn dader, tot een jaar met af trek is veroordeeld. De schipper had als beloning een auto en twee kleine schuiten gehad. Mr. W.L.M. Knitel, de raadsman van de reder, had als getuige de vrouw van de reder opge roepen. Zij bevestigde dat schipper V. haar man had op gebeld met het aanbod de belastende verklaringen in te trekken, wat V. als 'pure las ter' afdeed. Volgens de vrouw van R. had V. de branden op eigen initiatief gesticht. 'Het laatste schip dat uitbrandde was nog maar net voor 75.000 gulden gerepareerd. Toen mijn man van de brand hoorde, was hij verrast'. De reparatie werd bevestigd door een broer van V., die op het bewuste schip voer. De vrouw van Schipper V. zei voor de rechtbank dat haar man met de dood was be dreigd. 'R. loofde 25.000 gul den uit voor degene die mijn man uit de weg zou ruimen'., aldus de vrouw. 'Nadat het laatste schip was uit gebrand kwam R. naar ons toe en zei: gefeliciteerd, de schuit is total-loss', aldus V. De 23-jarige opperman A.G. bevestigde dit verhaal. Hij zit tien maanden wegens mede plichtigheid aan de brand stichtingen. G. verklaarde vyf mille te hebben gehad voor zijn werk. 'Dat-kreeg hij voor iets heel anders', aldus de verdachte. De zitting wordt op 6 december voortgezet. ADVERTENTIE Van Agt aarzelt nog. Het liefst zou hij zien dat een andere CDA'er minis ter-president werd. Niet alleen omdat hij dan terug kan keren op zijn "lievelingsdepartement" justie. Maar ook omdat hij beseft dat de weer stand tegen het kabinet van CDA en VVD minder groot zal zijn als hij zelf geen premier wordt. Van Agt is bij links de gebeten hond. Hij zoekt iemand voor het premierschap die op goede moet staat met de vakbewe ging. Een belangrijk argument voor Van Agt is ook dat hij geen econoom is: Nederland staat voor zulke grote sociaal-economische problemen dat de nieuwe minister-president bij voorkeur een economische deskundige moet zijn, vindt de CDA-fractievoorzitter. Van Agt houdt met zijn weifeling de afronding van de kabinetsformatie op. Gisteravond hebben CDA en VVD - tegen de verwachting in - nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de verdeling van de minis tersportefeuilles. Al eerder hadden Van Agt en Wiegel afgesproken dat de christen-democ raten tien en de liberalen zes ministersposten zouden krijgen in het nieuwe kabinet. Het gaat er nu nog om welke partij welke posten moet krijgen. Maar dat is niet los te zien van wie er kandidaat is voor een ministerschap. Over de bemanning van het CDA/WD-kabinet is gisteren in Den Haag druk vergaderd en gespeculeerd. Zowel Van Agt als Wiegel hebben daar over beraad in eigen kring gevoerd. Beiden gingen gisteren met een com pleet ministerslijstje in de binnenzaak naar de onderhandelingstafel. De verwachting op het Binnenhof is dat - zodra Van Agt de knoop heeft doorgehakt over het premierschap - CDA en VVD het snel eens zullen worden over de portefeuilleverdeling. Misschien kan informateur Van der Grinten vandaag of morgen al naar koningin Juliana - gisteravond terug gekeerd uit Senegal om eindverslag uit te brengen. Daarna is nog een formateur nodig om het karwei te klaren. Dat is niet meer dan een formaliteit. Die taak zal waarschijnlijk aan de toekomstige minister-president worden opgedragen. In het CDA is men het al wel eens geworden over de verdeling van de ministersposten over de drie partijen die samen het CDA vormen. Van de tien zetels waar het CDA recht op heeft krijgt de KVP er vijf, de ARP drie en de CHU twee. DEN HAAG (SP) - Kinderen van woonwagenbewoners volgen in het algemeen maar onderwijs tot hun tiende of elfde jaar. Rekenen en lezen worden door de ouders nog wel van belang geacht (nood zakelijk voor de handel), maar schrijven vindt men onnodig. Jongens moeten dan later in dienst, zo is één van de argumen ten. De kinderen gaan al gauw hun ouders helpen; de meisjes hun moeder in de huishouding; de jongens volgen hun vader in de handel of (auto)sloperij. Voortge zet onderwijs wordt slechts door enkele woonwagenkinderen ge volgd terwyl er leerplicht is tot de 16-jarige leeftijd (daarna is er nog twee jaar gedeeltelijke leerplicht). Door het tekort aan onderwijs blijft de woonwagenbewoner maat schappelijk achter. En juist van uit deze achterstand ontwikkelt hij een negatieve houding ten op zichte van het onderwijs. Wanneer deze vicieuze cirkel niet wordt doorbroken is het risico groot dat de woonwagenbewoner steeds verder buiten het maat schappelijk proces komt te staan. Rapport Minister Van Kemenade van on derwijs en wetenschappen is zeer verontrust over het omvangrijke schoolverzuim onder de woon wagenkinderen en is dan ook erg ingenomen met een rapport over de aanpak van dergelijk verzuim in het woonwagenkamp in 's- Hertogenbosch. Daar is men er in vier jaar, overi gens pas na grote moeilijkheden, in geslaagd het verzuim vrijwel op te heffen. Alle daarvoor in aanmerking komende kinderen gaan nu naar vervolgscholen. Het onderzoek in Den Bosch leert dat aanvankelijk de gemeente ten aanzien van het verzuim een lakse houding aanneemt. De ambtenaar belast met de controle op de naleving van de leerplicht treedt niet op. Door het enorme verzuim, vooral in de hoogste klassen van de lagere ADVERTENTIE (kamp)school, wordt de bezieling bij het onderwijzend personeel steeds minder, met alle kwalijke gevolgen van dien. Toen het hoofd van de Bossche kampschool het verzuim wat krachtiger wilde aanpakken werd de school vernield. Pas na jaren overleg met daarbij de in schakeling van alle betrokken partijen (gemeente, onderwijsin spectie, welzijnswerk, schoolarts - er was erg veel ziekteverzuim - het onderwijzend personeel en - niet in de laatste plaats - de ouders) werden de problemen opgelost. Waar overleg niet hielp werd niet geschroomd de officier van justitie in te schakelen. Tot een proces-verbaal met daarna strafvervolging is het echter in Den Bosch niet gekomen. Oorzaken Om de agressie en het wantrouwen bij de woonwagenbewoners weg te nemen vonden de onder zoekers het noodzakelijk eerst de oorzaken hiervan op te sporen. Het bleek al gauw dat dc woon wagenbewoner meent dat de maatschappij hem niet als vol waardig beschouwt. De praktijk geeft hem daarin gelijk. Hij wordt gediscrimineerd. Onderwijs maakt datje "in die an dere wereld wordt binnenge leid"; onderwijs wordt dan ook als bedreigend ervaren. De woonwagenbewoner is daaren boven sterk op materiele zaken en belangen gericht bezit en geld. In de handel kun jc gemak kelijk geld verdienen en je hebt er geen onderwijs voor nodig. Dus waarom zou je? OPEL VOORDEEL^ VAUXHALL Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprijzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette 2 deurs Nu vanaf 10.700,- dat is ƒ1.000,- reëel voordeel en door de recente lancering van de nieuwe Opel Rekord hebben wij nog een beperkt aantal gloednieuwe Opeis Rekord van het bouwjaar 1977. (het voorlaatste model) met maximale voordeelskortinc van 2.500,i dus bijvoorbeeld een Opel Rekord 4 d^s^ Grand Luxe automaat van ƒ23 242,- voor 20.750, Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden Tel 071-769313. vestigingen in Katwijk en Voorschoten OPEL VOORDEEL VAUXHALL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7