Katholieke signatuur 'Tilburg' op de tocht Met bollen de klas in Ook korte metten met Kurhaus van Huis ter Duin 'Buig hulp aan arme landen oni koop -gegadigden oude veeboerderij Tien voor Onlust over beleid hogeschool VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 De stallen van de uit het begin van deze eeuw stammende boerderij aan de Parklaan in Hillegom: straks opgeknapt of geveld door de sloophamer...? Omdat ze 'toch niets anders om handen hebben' geven twee bejaarde Noordwijkers, Dirk van Rhijn en Willem Pas- schier, al sedert geruime tijd biologieles op kleuter- en la- gerescholen in Noordwijk en omgeving. In de klassen vertellen ze hoe bloembollen van bol tot bloem worden, waarna ze samen met de leerlingen rondom het schoolgebouw bloembollen planten.Zowel de lessen als de bloembollen verstrekken de twee gratis. Van Rhijn en Passchier/opge groeid in het bollenvak, ma ken er hun hobby van de bloembol te promoten. Zo krijgen Noordwijkse bejaar den jaarlijks wat bloembollen thuisbezorgd met de bedoe ling dat ze die in de huiska mer in bloei trekken. De resul taten daarvan zijn steeds rond de kerst te zien op een huisbroeitentoonstelling in de hal van het zwembad. Vanwege die activiteit kwam van een lagere school het ver zoek wat over de bloembol te komen vertellen. Die les is bij onderwijzers en leerlingen zo goed in de smaak gevallen ('we maken er een leuke show van') dat al snel andere scho len daar op inhaakten. Inmiddels zijn alle elf Noord wijkse kleuterscholen 'be werkt' en een stuk of wat la gere scholen. Ook buiten Noordwijk bestaat belang stelling voor bloembollenles van de twee. Zo zijn ze al in Brabant geweest en wat dich ter bij huis in Sassenheim. Toen hij kortgeleden in Oosten rijk op vakantie was heeft Dirk van Rhijn ook daar op een school lesgegeven. Een Oostenrijkse krant besteedde daar uitgebreid aandacht 'Het is opvallend hoe weinig sommige kinderen afweten van wat er in de natuur ge beurt', zegt van Rhijn, 'en dat De "bloembollen-promotors" Passchier en Van Rhijn (v.l.n.r.) hier bij een paar bakken bollensamen met de hen voor de klas assiste rende Henk Koemans (rechts) geldt trouwens ook voor on derwijzers. Ik vind dat een kind dat in de bollenstreek woont, maar ook daarbuiten, moet weten hoe eentulp of hyacinth groeit en bloeit. De gelegenheid om op scholen daar iets over te vertellen pakken we daarom met beide handen aan'. Bij elkaar hebben de twee ron dom scholen al een paar duizend bloembollen geplant. Hoe ze aan die bollen komen vertellen ze liever niet. Wel dat ze onder de naam 'Weggeef- bedrijf B.V.' scholen zullen blijven bezoeken. van de boerderij een gemeen schapsvoorziening te maken, zoals enkele raadsleden heb ben voorgesteld. Tegenover het rapport van ge meentewerken staat evenwel het resultaat van een tech nisch onder zoek dat in op dracht van en bekostigd door PvdA-fractievoorzitter Tjeerd van der Tol, is opge steld. Daarin komt de boerderij vrij goed voor de dag. Ontruimd Pachter Van Marei heeft in middels de boerderij ont ruimd en gaat er vandaag uit. Er moet op worden gerekend dat de boerderij zeker zo'n vier maanden onbeheerd zal blijven. Het gemeentebestuur zal maatregelen treffen om te voorkomen dat de hoeve ten prooi valt aan vandalisme. Welke maatregelen wilde men gisteren nog niet mee delen. Van het authentieke Noordwijkse grand-hotel Huis ter Duin blijft steeds minder overeind. Nadat enige maanden terug korte metten werd gemaakt met de legendarische keizer- en spiegelzaal, moet sinds gisteren het niet minder bekende Kurhaus er aan geloven. Het uit zwaar metselwerk opgetrokken gebouw dateert gedeeltelijk uit 1875 en is het oudste partje van Huis ter Duin. Daar is men destijds begonnen. Begin 1900 is er nog het één en ander aan vastgebouwd en werd het een zes verdiepingen tellend Kurhaus. Tot een paar jaar terug waren er negentig hotelkamers in ondergebracht. De Rijnsburgse handelaar in puin Huub van Egmond heeft de sloopopd- racht gekregen. Voor de kerst hoopt hij de zaak plat en afgevoerd te hebben. Maar het kan tegenzitten. "We hebben nergens een tekening op de kop kunnen tikken van de kelderruimten en de fundering", zegt hij, "en dan is het altijd maar afwachten wat je aan muren en heipalen tegenkomt". Hij heeft berekend dat dit stukje Huis ter Duin ongeveer 9000 kubieke meter puin zal opleveren. Van het grand-hotel &aat niet meer tegen de vlakte. Het middenstuk blijft intact. Op de plaats waar nu het Kurhaus wordt afgebroken komt een nieuw hotel. Mei volgend jaar hoopt men dat te kunnen gaan bouwen. Bij het gemeentebestuur van Hillegom hebben zich tien serieuze kopers aangemeld voor de Zuidhol landse veeboerderij (begin 20e eeuw) aan de Par klaan. Zoals ik al eerder in deze rub riek schreef was het gemeen tebestuur er voorstander van de destijds door de gemeente aangekochte boerderij met de grond gelijk te laten maken zodra de pachtovereenkomst met de vorige eigenaar, Wil lem van Marei, zou zijn afge lopen. Behoud Tegen dat voornemen rezen in de raad echter ernstige be zwaren vooral van de zijde van de PvdA-fractie, die aan drong op behoud van de boerderij "omdat er nog maar zo weinig staan" in Hillegom. Op aandrang van de raad peilde het gemeentebestuur of er gegadigden voor de boerderij waren. Daarbij as pirantkopers er op wijzend dat de boerderij in originele staat zou moeten worden te rug gebracht. Er zijn er tien die daar wel brood in zien Allen hebben een bod uitgebracht. Het wachten is nu op de raadsvergadering waarin de boerderij weer ter sprake komt. Dat is pas in januari. Er zijn dan diverse mogelijk heden. Als de raad zich uit spreekt voor behoud van de boerderij, dan zal het ge meentebestuur moeten gaan onderhandelen met de tien gegadigden. Of er dan ook een koper uit de bus komt zal voornamelijk afhangen van de prijs die Hillegom vraagt. Verwacht wordt dat B en W de gemeenteraad zullen voor stellen toch te slopen. De dienst gemeentewerken heeft namelijk een "vernietigend" rapport samengesteld over de conditie van de boerderij. Er zou van alles aan mankeren. Dat is ook de reden dat het college er weinig heil inziet Het begrip „studentengrap" is weer opgedoken. Voor het eerst nadat in de jaren zestig de democratisering van uni versiteiten en hogescholen op gang gebracht werd met studentenacties. Sedertdien bestaan er geen studen tengrappen meer, het zijn allemaal „studentenacties", een enkele keer „ludieke" (speelse) acties genoemd. Maar nooit meer „grappen", want dat begrip wordt in verband gebracht met de melige onmaatschappelijkheid van het georganiseerde studentenleven van voor de grote om wenteling die nimmer is voltooid. De studentengrap van 1977 be stond daarin, dat kort voor de ju bileumviering van de katholieke hogeschool te Tilburg tientallen professorentoga's uit de togaka mer verdwenen bleken te zijn. Ijlings werden voor de deelne mers aan de hooggeleerde feeststoet gewaden van be vriende instellingen geleend. Ging het er om, de nerveuze or ganisatoren van het duffe feestje nog wat verder de zenuwen in te jagen en hun improvisatiever mogen op de proef te stellen? Dan was het inderdaad een stu dentengrap. Waarschijnlijker is echter dat het oude middel is aangegrepen om uitdrukking te geven aan dieper levende onlust gevoelens. Daarop wijst ook dat er nog meer is mis gegaan bij het Tilburgse lustrum. Vele Bra bantse notabelen ontvingen ver valste uitnodigingen, zodat zij uren te laat arriveerden en dat nog wel terwijl Hare Majesteit Zelve de bijeenkomst bijwoonde. Dat was geen grap meer, dat was sabotage, want ondermijning van de Bourgondische gewichtigheid in het land van Hertog Jan. Onlust De onlust concentreert zich op het katholiek karakter van de Til burgse hogeschool. Het stich tingsbestuur (dat voor deze hoge school een aantal bevoegdheden uitoefent, waarvoor men bij openbare universiteiten bij de rijksoverheid moet zijn) heeft uitgesproken dat de katholieke signatuur van de hogeschool ge handhaafd moet blijven. Zelfs zal er bij benoeming van personeel op gelet worden of een gegadigde zich in staat acht positief te func tioneren binnen het confessio neel karakter van de hoge school". In dit verband zullen aan sollicitanten ook vragen worden voorgelegd. Nu is dat laatste op zichzelf wel te verdedigen: wie een bepaalde kleur wenst te ge ven aan een instelling zal daar op aanwerken in zijn benoemings beleid. Alleen maan wie wil die kleur geven? In de hogeschool zelf is geen meerderheid voor dit standpunt te vinden. In overwe gende mate is men onder studen ten, docenten en verder per soneel van mening dat de katho lieke signatuur van de hoge school kan worden prijsgegeven en dat zij maar een rijksinstelling moet worden. lu zou men het stichtingsbestuur kunnen prijzen, dat het zich zo sterk maakt voor het katholiek karakter van de hogeschool. Maar zo principieel is het zelf nu ook weer niet. Ook in 1977 ver klaarde een lid van het stich tingsbestuur dat het laten vallen van de confessionele signatuur tot de mogelijkheden behoort, als dat nodig was om een literaire fa culteit in Tilburg te krijgen. Drie fracties uit de hogeschoolraad (tezamen tweederde van de raadsleden omvattend) hebben de feestvreugde verstoord door in een brochure het stichtingsbe stuur aan te vallen. Daarbij wordt het bovenstaande aan de orde ge steld. Verder wordt er op gewe zen, dat stichtingen als zodanig een weinig democratische be stuursvorm zijn. Dat is wel waar, maar ook de verenigingsvorm heeft zijn beperkingen. De Ne derlandse Economische Hoge school ging - voordat zij in de Erasmusuniversiteit opging - van een vereniging uit, maar het lidmaatschap van die vereniging was met hoge drempels omge ven. De Vrije Universiteit, nog steeds uitgaande van een vereni ging, zag zich na tachtig jaar voor het eerst met oppositie van leden geconfronteerd en wijzigde ij lings de verenigingsstructuur gewone leden worden nu ver van de besluitvorming gehouden. Het Tilburgse stichtingsbestuur houdt zich de laatste tijd-slechts ten dele aan aaanbevelingen van de hogeschoolraad. Het be noemde een andere rector dan was voorgedragen, het weigerde enkele voorgedragen kan didaat-buitenleden in de raad te benoemen. Theologen De brochure verzet zich ook tegen de manier waarop de katholieke theologische hogeschool in Til burg met de hogeschool moet samengroeien. Op zichzelf heeft men daar niets tegen, maar de theologen brengen met enkele ondemocratische toestanden mee. Omdat de theologische fa culteit, behalve voor weten schappelijk onderwijs en onder zoek ook moet zorgen voor de ambtsopleiding van a.s. priesters voor een aantal orden en con gregaties en voor de bisdommen Breda en Den Bosch, zijn er be palingen gemaakt die volgens de raadsfracties de academische vrijheid beperken. De docenten van de theologische faculteit zullen „recht in de leer" moeten zijn (en blijven, anders kunnen ze worden ontslagen) en als priester-docenten trouwen kan eveneens ontslag volgen. Dit komt er volgens de brochure op neer dat niet de faculteit of de ho geschool, maar de bisschoppen het laatste en hoogste woord hebben in het personeelsbeleid en het onderwijs- en onder zoekbeleid van deze faculteit. Als dat doorgaat, dan vermindert het door velen bepleite open karak ter van de hogeschool: een van de faculteiten is dan niet zo erg open en dat heeft dan weer gevolgen voor de samenstelling van col leges en raden, die daardoor ook minder open kunnen worden. De beslissing tot opneming van de theologen als faculteit vah de ho geschool moet worden genomen door het stichtingsbestuur van de hogeschool en het stichtingsbe stuur van de theologen samen, volgens de brochure bestaan beide besturen uit dezelfde acht personen, „die elkaar gekozen hebben en aan geen enkele vorm van democratische controle zijn blootgesteld". Bij alle feestelijkheid over het ju bileum van de Katholieke Hoge school Tilburg hoopt zich in het hart van Brabant volop confes sionele conflictstof op. DEN HAAG - De Nederlandse rechtstreekse hulp aan ont wikkelingslanden moet wor den omgebogen. Geleidelijk zal die hulp meer moeten worden gericht op de traditionele han del en dienstverlening in de steden en minder op de op bouw van industrie en aanver wante bedrijven. Om in aan merking te komen voor extra hulp als „concentratieland" zal dan tevens als kriterium moe ten worden gesteld dat de rege ring van zo'n land zelf ook voor de nieuwe aanpak voelt en meewerkt. Dat is in grote lijnen de inhoud van een rapport dat de Natio nale adviesraad voor ontwik kelingssamenwerking heeft uitgebracht op bestelling van (ex-)minister Pronk. Acht prominente leden van de in to taal uit zeventig mensen be staande commissie (waarin ook prins Claus zit) zijn het niet met dit rapport eens. Zij vinden het zgn. basisbehoeften-model, dat in de plaats zou moeten komen van het - door de meeste ont wikkelingslanden zelf geprefe reerde - economische groei model, te theoretisch en te be perkt. Daarbij zou het advies de handen van de regering te sterk binden in de keuze van de con- centratielanden Staal en glas Prins Claus: „niet eens met advies" De discussie (industriële) groei of basisbehoeften is niet nieuw. Onder basisbehoeften worden dan verstaan: voedsel, onder dak, kleding en diensten op het gebied van de gezondheids zorg. watervoorziening, op voeding en cultuur. De advies raad meent in meerderheid dat de praktijk van de laatste dertig jaar heeft bewezen dat het groei-model niet „binnen aan vaardbare tijd" de positie van de armere lagen van de bevol king in de ontwikkelingslan den kan verbeteren. Het aan zwengelen van de zgn. mo derne sector heeft volgens het rapport van de raad slechts en claves van staal en glas in de steden in de Derde Wereld op geleverd, waar een handjevol mensen relatief hoge inkomens ontvangt. De steden zuigen mensen aan van het platteland, waar de bevol kingsexplosie het sterkst is. Omdat er in de industrie en aanverwante diensten bedrijven minder werk is dan wordt verondersteld, neemt de „open" werkloosheid in de ste den toe. De adviesraad baseert zich voor de stelling dat nu een ander systeem van hulpverle ning nodig is o.a. op inkom stenstatistieken. Daaruit blijkt dat in de periode 1963-1972, bij een gemiddelde jaarlijkse eco nomische groei van 5 procent, het aantal armen als percentage van de bevolking in de Derde Wereld is gedaald. Maar het to tale aantal armen is deson danks toegenomen. Zonder een „onrealistisch hoge" economische groei in de orde van 10 tot 13 procent per jaar zou daar binnen „de redelijke tijd van een generatie" weinig aan kunnen worden veranderd. Dit zou volgens de adviesraad wel te bereiken zijn door een combinatie van hoge groei (6 tot 8 procent per jaar) en her verdeling van inkomens en vermogens naast heroriënte ring van investeringen. Nulgroei Het rapport somt een aantal in gebrachte bezwaren tegen het basisbehoeften-model op. Bij voorbeeld dat het een „nul- groeimiddel" zou zijn, dat de bestaande koek alleen maar zou herverdelen. In vele geval len „verdeelt men de ar moede", aldus deze theorie. In het rapport wordt benadrukt dat het basisbehoeften-model ook groei inhoudt, maar dat er verdelingselementen worden ingebouwd. De omvang van de groei die nodig is om in de ba sisbehoeften te kunnen voor zien, hangt dan mee af van de mate waarinide herverdeling wordt doorgevoerd. Overigens zegt de Nationale ad viesraad voor ontwikkelings samenwerking in zijn rapport, dat van een ombuiging naar het basisbehoeftenmodel geen „onrealistische hoge" ver wachtingen mogen worden ge koesterd. Zelfs al zou dit model politiek gemeengoed worden, dan blijven er andere hin dernissen: „Zo is bijvoorbeeld onduidelijk hoe met name het bedrijfsleven zal reageren op wijzigingen in het inves teringsklimaat, die zeer waar schijnlijk bepalend zijn voor de uitvoering van het basis behoeften-model".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4