Ontwikkeling van Schuttersveld blijft nog open „Winkelcentrum Leiden in sterke positie" PvdA wil geen discussie over de Sumatrabrug ZefeeR TiWeteN fWijnliefhebbersA ontmoeten elkaar elke zaterdag. Bij Bacchus. Parkeer garages noodzaak Actief in vrije tijd „Invalide is in het dagelijks leven al 30 pet. duurder uit KRO-quiz komt uit Leiden VRIJDAG 2 DECEMBER 19/ LEIDEN - Tot genoegen van de CDA-raadsleden benadrukte het projectgroepslid Yap gis teravond het belang van par keergarages in de bin nenstad. Uit de nieuwste gegevens die worden verzameld voor een verkeersplan voor Leiden was de noodzaak gebleken aldus Yap. Vooral door de toene ming van het aantal bewo ners van de binnenstand neemt het aantal auto's de komende jaren zozeer toe dat niet alleen op de koopavonden maar ook overdag een tekort aan parkeerplaatsen zal ont staan. Hoewel in de binnenstadsschets vier plaatsen voor mogelijke parkeergarages zijn opgeno men, was nog nooit zo duide lijk de noodzaak uitgespro ken door de projectgroep voor de binnenstad. DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PI npr TAPIJT TLUCU GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 SGP 55 jaar De plaatselijke afdeling van Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) viert vanavond het vijfenvijftig jarig bestaan. Er wordt een openbare ver gadering gehouden in het pand aan de Middelstegracht la. Gastspreker van die avond is SG P-tweede-ka merlid ds. H.G. Abma. On derwerp van de inleiding is 'SGP 1922 en nu'. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Prestatieloop Op zondag 4 december organi seert de LeidLse atletiekver eniging AV Holland een pres tatieloop in en rondom het Leidse Hout. De afstanden zijn 21/2, oe en llli kilometer. Om 12 uur is de start, vanaf 11 uur is de inschrijving. Er is kleedgelegenheid aanwezig en de deelnemers ontvangen na afloop een herinnering. Leidse Muziek In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt za terdagavond 3 december een bijeenkomst georganiseerd onder de titel 'Muziek, made in Leiden. Het is een avond waarop men kennis kan ma- Een van de invaliden-parkeerplaatsen in Leiden, compleet met diagonalen en parkeerbord. tend streng. Van de bijna één leiding waarvan de vraag miljoen invaliden in Neder- aan het begin van dit verhaal land hebben er maar zesdui- werd gesteld, worden die ta- zend zo'n voorziening. De rest rieven respectievelijk 75,-en betaalt zelf zijn vervoerskos- f 120,-.De gemeente wil echter ten en dus ook de kosten van op den duur de tarieven zover een parkeerplaats. opvoeren dat ze de kosten Die kosten bedragen op dit mo- zullen dekken. Die kosten zijn ment nog f 50,-voor alleen een f325,- (alleen een kruis) en wit kruis op de weg, en f 80,- f 600,- (een bord erbij). Be- als er ook een verkeersbord bij dragen die voor de ANIB he- wordt geplaatst. lemaal onaanvaardbaar Volgens het voorstel naar aan- zijn. L.EIDEN - Juist toen de omstreden ingebruikneming van de Suma trabrug gisteravond in de com missie ruimtelijke ordening aan de orde gesteld werd door Ham (CDA) trachtten de PvdA- raadsleden zo snel mogelijk een eind te maken aan de vergade ring. Anne-Marie Koning deed alle mogelijke moeite om via een voorstel van orde de vergadering om half elf te beëindigen. Wethouder Waal volgde zijn par tijgenoten niet in hun voorstel en wilde vervolgens de hem res terende minuten tot half elf dan nog benutten om in te gaan op de kwestie. Zoals bekend heeft de gemennte aangekondigd de brug 5 decenber in gebruik te nemen ondanks de protesten van buurtbewoners en het dreige ment van Leiderdorp beroep aan te tekenen bij de Raad van State. Terwijl Anne-Marie Koning ver geefs poogde Ham (CDA) en Beijen (PPR/D'66) de mond te snoeren betoogden dezen dat af gesproken was dat eerst nog de commissie ruimtelijke ordening en de verkeerscommissie ge hoord zouden worden vóór inge bruikneming van de brug, en dat voor de bijkomende verkeers maatregelen toch een hoorpro cedure nodig zou zijn van twee weken waarin door belangheb benden bezwaar zou kunnen worden aangetekend tegen de beslissing. Waal verklaarde dat hij door zijn ziekte niet meer zo'n greep had op de jongste ontwikkelingen. Hij zegde toe de kwestie te zullen uitzoeken. Niet onmogelijk is dat de ingebruikneming nog wordt uitgesteld opdat 8 december de commissie ruimtelijke ordening zich nogmaals kan uitspreken. Ondertussen spoorde Marie- Anne Koning haar partijgenoten aan de vergadering te verlaten. Naderhand verklaarde de socialist Van der Horst de nogal rumoe rige en onverwachte actie: het was bedoeld om de gezondheid van wethouder Waal te bescher- SCHILDERIJ WAPPERS IN GRAVENSTEEN LEIDEN - "Het beleg van Leiden", het schilderij van Gustav Wap pers, dat door het Utrechtse Cen traal Museum aan De Lakenhal is aangeboden, wordt overgedra gen aan de universiteit. Het zal worden opgehangen in de college/vergaderzaal aan het Gravensteen, nadat het komend vooijaar eerst nog op de expositie "Het Vaderlandsch Gevoel" in het Amsterdamse Rijksmuseum tentoon wordt gesteld. In de La kenhal zelf bleek geen plaats voor het grote doek (2.95m bij 4.65m) .vandaar dat in verschillende an dere gemeentelijke en universi taire gebouwen naar ruimte werd gezocht. Het betreft hier een voorstelling van burgemeester Van der Werf, die tijdens de tachtigjarige oorlog de hongerige burgers van Leiden zijn arm aanbiedt. men. De zieke wethouder was te gen doktersadvies in naar de ver gadering gekomen. Actie tegen bezuinigingen Universiteit LEIDEN - Het Leidse Vakatures- top Komitee organiseert vol gende week woensdagmiddag, vanaf 16.00 uur, een manifestatie in zaal 9 van het academiege bouw aan het Rapenburg. De bij eenkomst is gericht tegen de on langs door het college van be stuur afgekondigde bezuini gingsmaatregelen voor de uni versiteit. Het comité vindt dat het college niet moet gaan bezuini gen, maar in Den Haag meer geld moet gaan vragen. LEIDEN - Op vrijdag 9 december zal vanuit de kantine van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel de nieuwe KRO-quiz "Ze ker weten" worden gepresen teerd. Het is een quiz, die de KRO tweemaal in de week uitzendt (op woensdag via Hilversum III en op vrijdag via Hilversum I), tij dens het programma "Drie tus sen de middag". Het spel wordt gespeeld in drie ronden op vaste tijdstippen, namelijk om 12.00, 12.50 en 13.15 uur. Spelleider is Hans van Willigen- burg. Om mee te kunnen doen aan de quiz moeten luisteraars een antwoord geven op een vraag die in de programmabladen van de KRO wordt gepubliceerd. Uit de inzenders van een goede op lossing wordt een kandidaat ge loot. In diens woonplaats wordt de quiz gespeeld. In dit geval is de kandidaat een in woner of inwoonster van Leiden die pas op de ochtend van de in zending hoort dat hy of zij kan meedoen. De eerste ronde omvat vijf vragen die onder meer betrekking heb ben op de actualiteit en de woonplaats van de kandidaat De tweede serie zijn muzikale vra gen. Elk goed antwoord wordt beloond met een bedrag van 25. Met een vraag in de laatste ronde kan het bijeengegaarde bedrag nog worden verdubbeld. Bij het spel krijgt de kandidaat een as sistente) die bij elke uitzending uit het in de studio aanwezige publiek wordt gekozen. LEIDEN - Het Leidse winkelcen trum is vrij gezond en neemt een sterke positie in. De winkels buiten het eigenlijke centrum staan er echter slecht voor. Deze uiterst onverwachte medede ling deed ir. Yap, lid vna de pro jectgroep voor de binnenstad, gisteravond. Tot nu toe wezen de cijfers uit dat het met het gehele winkelap paraat in de binnenstad slecht ging. Yap maakte in dat verband ooit gewag van het Leidse cen trum als een leeglopende ballon. Op grond van de slechte prog noses benadrukte de projectieg- roep ook herhaaldelijk het be lang van concentratie van de centrumwinkels in een kleiner gebied. Gisteravond las Yap enekepe ge deeltes voor uit een nog niet openbaar rapport over het lo pende distributie-planologi sche onderzoek. Dih onderzoek houdt zich bezig met de positie van het Leidse centrum in de re gio. Uit de onder consumenten en ondernemers gehouden en- quete hebben de onderzoekers nu opgemaakt dat het Leidse centrum een "sterke positie" in neemt. Deze kracht is "boven het gemiddelde" en "rechtvaardigd de grote mvang van het win kelcentrum". De consumenten beoordelen alleen de verkeerssi tuaties ongunstig. Voor de winkels buiten het eigen lijke centrum geldt echter dat zij er zwak voorstaan. De win kels oefenen ook geen grote aan trekkingskracht uit op de ko pers. De positie van deze win kels is niet alleen zwak, er is ook sprake van "overbewinkeling", dat wil zeggen dat er teveel winkels zijn. Mede op grond van deze resultaten heeft de projectgroep in haar laatste schets het winkelcen trum minder geconcentreerd voorgesteld dan in de voor gaande schetsen. LEIDEN - "Waarom zijn er aparte tarieven voor invali den als het om privé parkeer plaatsen gaat?", vroegen le den van de financiële com missie van de gemeente zich dinsdag in hun vergadering af. "Als je invalide bent hoefje toch nog niet arm te zijn? Bo vendien krijgen ze de kosten van een parkeerplaats terug via hun wao-uitkering" "Waarom", reageert de heer van Dijk, penningmeester van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond (ANIB) in Leiden: "Omdat iemand die invalide is toch al dertig percent duurder uit is in het dagelijks leven dat iemand die geen in valide is. Hij moet bijvoor beeld alle klussen in en om huis door anderen laten doen, er zijn vaak aanpassingen nodig in huis, hij verslijt zijn kleding sneller, heeft medi cijnen of een dieet nodig, en die extra kosten moet hij vaak zelf opbrengen". "Het gros van de invaliden zit op een zeer lage uitkering die niet meer dan het minimum loon bedraagt. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, mensen die laat invalide ge worden zijn, voorheen een goedbetaalde baan hadden en daarvan nu profiteren omdat ze bijvoorbeeld tachtig pro cent van hun laatste loon krijgen. Maar dat zijn er niet veel". "Er zijn nu al mensen die zeg gen: ik laat me maar niet meer keuren voor een par- keerkaart. Want dat kost ook weer f 19£5. Al die keuringen beginnen de invaliden ook zo langzamerhand de nek te bre ken. Voor vrijstelling van mo- torijtuigenbelasting moet je gekeurd worden. Voor een vervoersvoorziening van het GAK. En voor een parkeer- kaart weer. En telkens bij an dere instanties" De ANIB vindt die laatste keu ring onzin en heeft dat in een brief gedateerd 29 november ook duidelijk gemaakt aan burgemeester wethouders en gemeenteraad. Niet alleen om de kosten voor die keuring maar ook de geestelijke en li chamelijke moeite die men zich weer moet getroosten zit ten de ANIB dwars. De kosten van een eigen par keerplaats worden alleen vergoed aan diegenen die een uitkering via de wao hebben en een vervoersvoorziening van het GAK. Dat kan zijn een taxi-vergoeding van maximaal f 2000,- per jaar of een autokostenvergoeding voor 5000 kilometer per jaar a 44 cent per kilometer. Maar de keuring daarvoor is ontzet- Sinds enkele weken ontmoeten wijnliefhebbers elkaar op zaterdag in een historisch pakhuis aan de Herengracht 16 te Leiden. Het onderkomen van Bacchus Wijnkoperij. Het is er nog een beetje rommelig maar de wijn is van prima kwaliteit. En daar gaat het maar om.Bacchus verkoopt o.a. Neerland's beste Vin de Table in royale literflessen voor f. 4,50. Trouwens al onze wijnen zijn aantrekkelijk geprijsd. Zeker als u weet dat we alleen GOEDE wijn verkopen. Aanbiedingen in de geest van 3 voor 'n tientje", die zult u bij ons niet vinden. Graag tot morgen. Een glaasje Bacchus Vin de Table staat al voor u klaar. Het toekomstige gebruik van het Schuttersveld wordt nog open gehouden (archieffoto) Elke zaterdag van 11.00 tot 1 7.00 i Herengracht 16 - Leiden. LEIDEN - In de matte dis cussie over de laatste bin nenstadsschets gister avond in de commissie ruimtelijke ordening kreeg vooral het Schuttersveld veel aan dacht. Het CDA stelde nadrukke lijk minder woningen te willen en meer ruimte voor bedrijven en een par keergarage op deze "mooiste en duurste plaats in Leiden". Het PvdA-raadslid Ranner stelde voor aan de noord kant van het terrein ruimte te reserveren voor be drijven die de binnenstad moeten verlaten. Leden van de projectgroep voor de binnenstad merk ten op dat het Schutters- ken met onder andere het koor 'De Eenheid', blazers- groep 'd'Onderste Steen' en de popgroep 'Grote Bluf. Naast het luisteren naar de muziek gaat het erom ideeën uit te wisselen over reper toire, en opvattingen over teksten. De bijeenkomst be gint om acht uur. Vietnam-kalenders In een marktkraam op de Haarlemmerstraat voor de Hartebrugkerk worden za terdag door de Vietnam Werkgroep Leiden maandkalenders met kleurenfoto's uit Vietnam te koop aangeboden. Tevens zijn er nieuwjaarskaarten, kindertekeningen en Dong-ho-prenten te koop. De colecte ten bate van het Me disch Comité Nederland- Vietnam, die in november in Leiden werd gehouden heeft een bedrag van 20.311,46 opgebracht. Doel van de actie was geld in te zamelen voor uitbreiding van de narcose- apparatuur in het Neder landse ziekenhuis in Vietnam Dierenbescherming Morgen wordt op het Stadhuis plein een bazar gehouden. De opbrengst van de bazar komt ten goede aan de Dieren bescherming. Pakjesavond In het Breehuys aan de Bree straat 19 wordt vanavond een pakjesavond gehouden. De Sint word rond negen uur verwacht. Auto schept fietser (15) LEIDEN - Een vijftienjarige fietser is gisteren aan de Willem de Zwijgerlaan door een 31-jarige automobilist die door het rode licht reed geschept. De fietser stak de weg over ten hoogte van het kruispunt met de Sumatra- straat. Hij liep verwondingen op aan zijn mond en zijn linkerbeen raakte gekneusd. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. veld geleidelijk aan ont wikkeld zou moeten wor den. Tussentijds zou het terrein als groengebied benut kunnen worden terwijl op de langere ter mijn de plannenmakerij open gehouden zou moe ten worden voor nieuwe ontwikkelingen, nieuwe behoeften. Een punt waaróver nader zal wor den gediscussieerd in de raad is de plaats van het onderwijs in de binnenstad. PPR/D'66-raadslid Beijen stond erop dat in de bin nenstadsschets aangegeven zou worden waar in de toekomst nog scholen zouden blijven. Hij be toogde dat één school voor basi sonderwijs, bijvoorbeeld op de Kaasmarkt, onvoldoende zou zijn. Wil men het wonen in de Pieterswijk en omgeving stimu leren dan zal in elk geval daar ook een school moeten komen. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) zei een en ander in het col lege aan de orde te zullen stellen vóór de raadsbehandeling van de schets. Van de zijde van de pro jectgroep moest men toegeven dat een scholencomplex niet zo maar overal in de stad neer te zet ten zou zijn; het zou dus wel de gelijk goed zijn om in de schets al een plaats te reserveren hiervoor. Hetzelfde probleem doet zich overigens voor bij het zoeken naar een plaats voor een nieuw politiebureau. Van PvdA-zijde werd de positie van de horeca aan de orde gesteld. In de schets wordt gedacht aan uit breiding aan de Beestenmarkt en handhaving van de bestaande toestand in de Pieterswijk. De PvdA zou voor de luidruchtige horeca een plaats willen reserve ren op de Lammermarkt. Door moeilijkheid om in te spelen op de verwachtingen werd bena drukt door de VVD'er Kuijers: voor een aantal punten, waaron der het Schuttersveld, zou men in het komende structuurplan dat op basis van de schets gemaakt wordt niet teveel moeten vast leggen. Zijn partijgenoot Van Duijn voorspelde Leiden overi- gens een slechte toekomst als de binnenschets onveranderd zou worden goedgekeurd door de raad. Hij achtte het economisch belang volledig ondergraven. Hij verweet de projectgroep bij het plannen van kantorenbouw "ontstellend weinig durf'. Ver der stelde hij dat de aanzet van het economisch beleid die in de vorige schetsen te bespeuren was nu helemaal verwaterd was door het benadrukken van het wonen in de binnenstad.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3