szr ik Met speelgoed ook voor gehandicapten „Minder luxueuze maar wel meer bejaardentehuizen" leidse agenda Warmond gaat 28 beuken opknappen Oprichting van speel-o-theek in Voorschoten verlangd Minder verkeer door Churchilllaan, meer op Leidseweg-Noord Uitbreiding Heineken in de raad VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 VOORSCHOTEN - In februari, maart misschien, heeft wellicht ook Voorschoten een eigen speel-o-theek. Dat is althans de termijn waarop de initiatiefneemsters tot een oprichting bij andere speel-o-theken en bij de Stichting Speel-o-theken Nederland. Na een gesprek met wethouder Marselis, bij wie het initiatief in goede aarde viel, wordt thans gewerkt aan de opstelling van statuten en een begroting. 'Het is voor ouders vaak moei lijk om goed speelgoed voor hun kinderen te kopen', licht Annebelle Jurkovich het ini tiatief toe. 'Kinderen spelen een groot deel van de tijd buitenshuis: op school, in de speelzaal. Ouders zien niet met wat voor speelgoed hun kind dan speelt, weten niet waar het aan toe is. Maar al te vaak wordt daardoor duur speelgoed gekocht dat bin nen de kortste keren weer in de kast verdwijnt'. Uitlening Het is de bedoeling dat in de speel-o-theek voorlichting wordt gegeven over spelen en spelmateriaal. De kinderen zullen in de speel-o-theek met het aanwezige speelgoed kunnen spelen, waardoor hun ouders meer inzicht kunnen krijgen in de belangstellings sfeer van het kind. Daarnaast wordt het materiaal uitge leend. Over die uitlening bestaat de meeste onduidelijkheid. Fe- mia Cools: 'Er wordt al gauw gedacht dat uitlenen alleen voor 'kansarmen' nodig is. Kansarme groepen kent Voorschoten echter nauw elijks, hooguit vergelijken derwijs'. Anneke Vink: 'Veel ouders denken: ik heb zelf wel geld genoeg om voor mijn kinderen het speelgoed te kopen dat ze willen hebben. Maar het grote voordeel van speelgoed uitlenen is, dat voordat het wordt gekocht eerst eens bekeken kan wor den hoe het bevalt. Vooral met speelgoed dat duur is in de aanschaf kan dat plezier zijn'. Creativiteit In de toekomstige speel-o- theek willen de ini tiatiefneemsters ook mate riaal opnemen dat de creativi teit van kinderen stimuleert. 'Oud, waardeloos materiaal, daar kan je zo veel mee doen. Aan de eigen inventiteit wordt gewoonlijk te weinig aandacht besteed'. Femia: 'Geef je kinderen een stapel w.c.-rollen dan weten ze er niets anders meer te doen dan ze op elkaar te lijmen en er dan mee te schieten'. De Voorschotense speel-o-theek zal zich behalve op kinderen van 0-6 jaar ook richten op gehan dicapten. 'Aangepast spel materiaal is voor hen hele maal moeilijk te krijgen. Bo vendien is het niet eenvoudig te beoordelen welk materiaal voor gehandicapten geschikt Huisvesting Een probleem waar nog mee wordt geworstled is de toe komstige huisvesting van de speel-o-theek. De voorkeur iiüü Femia Cools, één van de initiatiefneemsters tot de oprichting i goed speelgoed te kopen'. i een speel-o-theek in Voorschoten: 'moeilijk van de oprichters gaat uit naar een (mobiel) lokaal bij de bibliotheek. Wethouder Marcelis: 'Ik heb de voorstellers van dit plan aan geraden om eerst zelf op zoek te gaan naar een onderkomen, bij voorkeur aanhakend bij bestaande instanties zoals de Stichting Gezondheidszorg of de bibliotheek. Als een fi nanciële en juridische vorm geving voor het geheel is ge vonden, kan verder worden gesproken, in het college en in de raad over de consequen ties. Persoonlijk vind ik het een waardevol initiatief, dat steun verdient vooral omdat de speel-o-theek zich ook op gehandicapten gaat richten. En tenslotte hoeft het beslag ervan op de begroting niet groot te zijn. Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open-soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw be- jaardensoos Humaitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur; soos, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, middagsoos, 14.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; ge- handicaptensoos; soos Mirakel, 20 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al- 44. ruilclub, 19.30-22 t ARS, Pieterskerkchoorsteeg kunst markt, 19.30-22 uur. Middelstegracht la, SGP-Leiden, ds. H. G. Abma, 20 uur. Noordeinde 2a, vogel tentoonstelling De Zanger, 's avonds. Anna Paulownastraat, t/o 1, vogelten toonstelling Avibus, 20-22 uur. De Zandput (achter Mauritssingel), Leiderdorp, rommelmarkt padvinderij, 19-23 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur)", 20.30 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, European Theatergroup of Cambridge met „Ant hony and Cleopatra" van Shakespeare, 20.15 uur. Zaterdag OEGSTGEEST - "We gaan terug naar 19de eeuwse toestanden". Dit zegt mevrouw De Boer-Knaap (82), doelend op de huidige politiek omtrent de bejaardenzorg. Mevrouw De Boer-Knaap, die zeil in het bejaardenhuis "Hofwijck" in Oegstgeest verblijft voert aan dat er te weinig verpleegtehuizen en veel té luxueuze bejaarden tehuizen gebouwd worden. "Nu moet ineens bezuinigd wor den. Het is een kwalijke zaak dat men dit probeert te verwezen lijken met de opvatting: de be jaarde moet zo lang mogelijk zelf standig blijven". Mevrouw De Boer-Knaap schreef onlangs een brief aan de voorzit ter van de commissie Welzijns zorg voor bejaarden in Oegstgeest, om zitting in dit vrij nieuwe orgaan te kunnen nemen. Later liet zij weten iets te over haast gehandeld te hebben met de aanmelding en toch maar van een eventuele plaats binnen de x afzien. ken niet met de opvattingen die in het algemeen over de bejaar denhulp de ronde doen. "Op dit ogenblik gaat de algemene suggestie uit, dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Buren moeten daarbij helpen. Moreel zou dit misschien ook wel moeten", aldus mevrouw De Boer "Maar de praktijk is anders. Veel bejaarden zijn constant moe, hebben angst dat hen iets overkomt. De buurvrouwen hebben het als moeders vaak te druk om te helpen. De emancipa tiegedachte speelt daarbij een grote rol. Veel vrouwen, en geef „We gaan het bos verjongen" Mevrouw De Boer-Knaap:het kwalijke zaak zen ook, maar mevrouw De Boer heeft ook ten opzichte van de be jaardenhuizen wat opmerkingen. "Je hebt drie groepen bejaarden. Ten eerste de groep die aan een verpleegtehuis toe is. Er zijn ech ter veel te weinig verpleegtehui zen en het resultaat hiervan is dat half demente mensen in bejaar- MEVROUW DE BOER-KNAAP Rust Mevrouw de Boer zegt te horen tot die groep bejaarden, die aan rust toe is en niet meer in staat aan allerlei activiteiten, zoals het be zoeken van vergaderingen deel te Uit haar brief werd verder duidelijk dat zij een geheel eigen kijk ont wikkeld heeft ten aanzien van de bejaardenhulp. Haar ideeën stro- ze eens ongelijk, willen naast de huishouding nog iets anders doen. Je kunt van die vrouwen niet verlangen dat ze dan nog eens iedere dag naar een bejaarde omkijken. En omgekeerd vindt een bejaarde het helemaal niet prettig afhankelijk te zijn van deze of gene die daar eens een half uurtje voor uit wil trekken". Een pleidooi voor het bejaarden huis, zo lijkt het. Zo is het in we- denhuizen, zoals Hofwijck wor den geplaatst Die bezetten dan de ziekenkamer en als wij ziek zijn is er geen plaats". "Dan is er een groep van vitale be jaarden die zelfstandig willen en kunnen wonen. En de derde groep bejaarden, daar hoor ikzelf toe, die is oud en moe en die heb ben behoefte aan een bejaarden tehuis. Die tehuizen hoeven niet luxueus te zijn, wel efficiënt". Mevrouw de Boer duidt aan dat ze het nodig vindt dat iedere be jaarde de beschikking heeft over een eigen luxueuze badkamer. "Het geld dat nodig is om alllerlei luxe aan te brengen had beter be steed kunnen worden aan meer huizen met meer soberheid", al dus mevrouw De Boer. Voordat zij naar Hofwijkck toekwam woonde zij zelf in een huis met zes kamers. De overgang naar het kleine kamertje met keuken (nu zes jaar geleden) heeft ze hele maal niet moeilijk gevonden: "Dat huis kon ik al jaren niet meer goed onderhouden". Ook in de wijkverpleegster ziet mevrouw De Boer weinig hulp voor zelfstandig wonende be jaarden. "Die komt een of twee keer per dag even langs om de hoognodige medische verzorging te doen". Wat volgens haar nodig is, noemt zij een combinatie van medische en sociale hulp. WARMOND - Staatsbosbeheer zal aan de gemeente Warmond ad vies uitbrengen over wat er nu moet gebeuren met de beuken langs de Herenweg. De Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft zelf al besloten om 28 beu ken langs de verschillende lanen in het voormalige Bos van Krantz te kappen. Die beuken zijn ruim twee en een halve eeuw oud en dat is een zeer respectabele leeftijd voor een boom die een gemiddelde le vensduur heeft van 1,5 eeuw (al thans in ons klimaat). Boswach ter Spaander vindt het dan ook helemaal geen ramp dat de bo men moeten verdwijnen. "We gaan het bos nu veijongen en er zal in de toekomst nog wel meer uit moeten want er staan veel bomen die niet best meer zijn". In de plaats van de beuken worden in het Warmondse bos eiken van zo'n 3 a 4 meter aange plant, omdat die dieper wortelen. Staatsbosbeheer vindt echter dat beuken ook zoveel mogelijk door nieuwe beuken vervangen moe ten worden: "De beuk is een boom die in ons land volledig op zijn plaats is". Warmond is niet de enige plaats die te kampen heeft met een beuken- sterfte. In ons land sneuvelen de laatste tijd vele duizenden van die bomen. Dat komt eigenlijk door een samenloop van omstan digheden. Om te beginnen zijn veel beuken in ons land aan het eind van hun le vensperiode. Deze bomen zijn door onze voorouders in de 19de eeuw in groten getale aangeplant en zijn nu aan vervanging toe. Bovendien heeft zich in 1975 en 1976 een combinatie van klimaat somstandigheden voorgedaan die de dood van veel beuken heeft versneld. Twee zeer droge en hete zomers met in de winter van 1975 op 1976 weinig regenval om die droogte weer goed te ma ken. Daarbij kwam dan nog een aantal stormen. Met name de ja- nuaristorm van 1976 heeft bij veel beuken schade aangericht aan het wortelstelsel. Ondeskundig Maar volgens Staatsbosbeheer is de slechte conditie waarin veel beu ken verkeren ook te wijten aan een ondeskundige behandeling. Tijdelijke veranderingen van de grondwaterspiegel en het dicht rijden van de grond boven de wortels kunnen volgens Staats bosbeheer daartoe berekend worden. Vooral dat laatste aspect zou op kunnen gaan voor de beu ken langs de Herenweg, van welke de kwaliteit door boswach ter Spaander als "zeer slecht" wordt betiteld. Voor deze bomen bestaan er twee mogelijkheden: of de gemeente Warmond volgt het ingrijpende voorbeeld van de stichting Het Zuidhollands Landschap en haalt de bomen te gen de vlakte of zij laat het dode hout uit de bomen kappen. Een operatie waarmee zo'n 20.000 gulden is gemoeid. In beide ge vallen hebben de beuken het wel langer uitgehouden dan hun "bu ren" aan de overkant van de He renweg, want die werden in de tweede wereldoorlog omver ge haald. Maar het zou best eens kunnen dat zij door een andere oorzaak gesneuveld zijn. Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 15-17 uur. Vrijetijdscentrum, muziek „Made in Zanger, 's avonds. Anna Paulownastraat, t/o 1, vogelten toonstelling Avibus, 10-22 uur. De Zandput (achter Mauritssingel), Leiderdorp, rommelmarkt padvinderij, 10-16.30 uur. De Lindehoeve, Voorschoten, Sin terklaasfeest, 10 uur; optreden van de jazz-rock formatie Camocky, 20.30 uur. ARS, Pieterskerkchoorsteeg, kunst markt, 19.30-22 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412 (van za. 10 tot zo. 8 uur vm.), M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427 (van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur): Wjjk II (Kooi en Merenwijk): Y. Groene- veld, Argusvlinder 10, tel. 141373; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadswijk): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - F.O.A.M. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H.B. van Wijk, Rijnenburg 6, tel. 890529 (zon dag). Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13- uur: Merelstraat 184a, tel. 891000. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, TEL. 153747 (de dienst gaat in op zaterdag 10 uur vm.) Voorschoten - J.H. Vrijenhoek, S.v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag): S.v.d. Kooij, S.v.d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zon- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 dec., door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134: Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. Tel. 071-155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91 a, Leiden, tel. 071-141889. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café de Twee Spieghels, muziekprog ramma. 15 uur. Burgerlijke stand LEIDEN-Geboren: PieterG. C. zn. v. C. van de Walle en J. Hattersley, Barryl zn. v. A. Schoonhagen en S. S. Plug, Cor nells, zn. v. P. Wischmeijer en A. W. de Ridder, Willem K., zn. v. G. de Mik en G. van Dam, Liesbeth, dr. v. S. C. Bax en A. Spee, Danny, zn. v. A. Onderwater en F. A. J. Gareman, Jeanette, dr. v. C. W de Mooij en J. C. Haasnoot, Cornells, zn. v. C. W. de Mooij en J. C. Haasnoot, Hester, dr. v. A. Kroesemeijer en Y. C. van der Linden, Haydar, zn. v. S. Bayrak en E. Ayvaz, Jacob M., zn. v. M. de Vries en E. M. Haasnoot, Wouter, L.zn. v. L. H. C. Koelewijn en G. R. M. Niekel, Mattheus J., zn. v. A. Noya en A. Jorda, Linda. I., dr. v. R. Boers en M. Haasnoot, Dennis G. A., zn. v. P. A. de Bruijn en A. I. T. Blok land, Harm J. E.. zn. v. H. de Hoo en T H. H. Niejenhuis, Alexandra A., dr. v. W. A. A. Braun en P. F. J. Mesker, Frederik J, zn. v. F. Veldman en M. C. Heemskerk, Anthonie W., zn. v. F. Veldman en M. C. Heemskerk Overleden: S. Hathie (1930), A Y. G. van der Linden (1943) geh. met J. M. Gieze- man.S. M. Wassink (1931) geh. met W le Mair, N. J. M Breedeveld (1915), H. Rienseman (1926), A. de Graaf (1902), geh. gew. met J A. Bodenstaff. Getrouwd: J. D. de Nieen L C. M. Koree, J. M. van Noort en A. E. A. Mounts A. Gast en J. M. Strookman. ONDERTROUWD W de Wit en L H J Bremmer, J. A. van der Meer en C J. M. Witsenburg, T Elderhorst en K. Boezaard. R. Coster en B Y. B. Neute- boom, P. J. Jansen en W. M. M. van Am sterdam Sinterklaas Het heerlijk avondje nadert met rasse schreden. Morgen wordt, vanaf 10 uur, het marsepein- en pepernotenfeest gevierd in De Lindehoeve in Voorschoten. De Sint zal daar hoogstpersoonlijk aanwezig zijn. m Noordeinde 2a, vogeltentoonstelling De Zanger, 's avonds. Anna Paulownastraat, t/o 1, vogelten toonstelling Avibus, 10-17 uur. Maandag 'di. van 10.30-12.30 l Dierenbescherming Swing Morgenavond treedt in De Lin dehoeve de groep „Cernocky" op. De groep is half Pools, haif Nederlands. Het repertoire be staat uit be-bop, swing en jazz- rock. Aanvang 20.30 uur. Rommelmarkt Zoals elk jaar organiseert ook deze keer de Van de Does Liethorp padvinderij in Leider dorp weer een rommelmarkt. De markt is vanavond van 7 tot 11 uur toegankelijk en morgen van 10 tot 16.30 uur. Marktplaats: het troephuis „De Zandput" op het terrein achter de Mauritssingel. Een greep uit de verkoopwaar: tv's, meubels, bromfietsen, speelgoed en prenten. De meer prijzige artikelen worden via een veiling verkocht, vrijdag om 22 uur en zaterdag om 13.30 uur. De opbrengst is bedoeld voor het onderhoud van het troephuis en de boten. Max Grappenmaker Max Tailleur gaat weer met de zak rond, (passend in deze Sinterklaastijd!). In Wassenaar ditmaal. De gele zak die dezer dagen huis-aan-huis is verspreid zal op 6 en 7 december worden opgehaald. Dan dient er kleding of huishoudtextiel in te zitten. Van de opbrengst van elke 10.000 kilo ingezamelde kleding kan twee mensen een vakantie worden aangeboden of kan één reumapatient voor drie weken op kuurreis naar Bad Gastein in Oostenrijk gaan. ZOETERWOUDE Het gemeente bestuur van Zoeterwoude zal bij de beantwoording van de alge mene beschouwingen tevens in zicht moeten verschaffen in de stand van zaken ten aanzien van de uitbreiding van het Heine- ken-complex. Nadat de fractie leiders van de verschillende in de Zoeterwoudse raad vertegen woordigde partijen hun be schouwingen ten beste hadden gegeven kwam CDA'er Hoge- nelst met voornoemd verzoek. Met name wilde hij de con sequenties van een mogelijke uitbreiding weten voor de ver keerssituatie op de Hoge Rijndijk en de druk op de Zoeterwoudse woningmarkt. VOORSCHOTEN - De commissie voor openbare werken liep met grote passen door het Voor schotense beleidsplan en de be groting 1978 heen en beperkte zich tot enkele detailopmerkin gen. Mr. Goosens (PPV) merkte echter op dat dit niet betekende dat tijdens de algemene be schouwingen kritische geluiden zouden ontbreken. Volkstuinen De verplaatsing van het volkstui nencomplex krijgt een eerste aanzet in 1979 en de totale ver plaatsing kan dan gebeuren in het voorjaar van 1980. Dat kreeg de heer Iestra (PCG) in antwoord op zijn vraag om spoed bij de af werking van dit stuk recreatie in tuin vorm. Bij het onderdeel verkeer en ver voer zag Mr. Goosens (PPV) een verschuiving van doorgaand verkeer van de Leidse Chur chilllaan naar de Leidseweg- Noord. Volgens de Leidse ver keerstellingen is het aantal auto's op de Churchillaan afgenomen van 17.000 in 1972 naar 12.000 in 1976. In dezelfde periode is het verkeer op de Leidseweg-Noord toegenomen op een wijze, die ernstige vormen aanneemt. Inmiddels worden de verkeerslich ten opgesteld bij de kruising Leidseweg-Trompweg-Noord- hoflandbrug. Dat betekent in ieder geval een snelheidsbeper king. Betreuren De commissie besprak tevens het rapport van de industriebrand op de Rouwkooplaan waarbij zij zich beperkte tot de planologi sche aspekten en de naleving van de woon-, bouw-en hinderwet. Enige bewoners van de Essenlaan betreurden het dat zij als direkt omwonenden geen uitnodiging hadden ontvangen voor de ver gadering van afgelopen dinsdag en ook niet het rapport over de brand hadden gekregen. Beide zaken waren toegezegd. Wethou der Eveleens gaf de verzekering dat het rapport de bewoners toe gezonden zal worden met de op en aanmerkingen van de raadsle den. Doordat de gemeenteraad vorige week vrijdag de behande ling afdwong was er geen gele genheid meer om dit door middel van de geëigende „kanalen" ken baar te maken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2