Groei Nieuw Vennep: 'uitstel waar mogelijk' 'Leuk werk, maar je moest meer tijd hebben' GS willen geen caravans meer in natuurgebied Angora's de trots van esde kleindierenshow Kinderboeken-auteur Nel Sampiemon z Angst voor bouwspiraal Koudekerk wil brug bij industriegebied VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 Eén van de Iangorige konijnen op de expositie. De afstand van oor tot oor moet minstens 62 cm bedragen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is leuk werk, maar je moet er meer tijd voor hebben. En een boekje schrijven is echt veel werk". Nel Sampiemon- Vam Vliet uit Alphen heeft recht van spreken, want zojuist is het derde door haar geschreven kin derboek van de persen ge rold. Drie boekjes geschreven met grote tussenpauzen, want het eerste boekje kam kwam vijftien jaar geleden uit. Geen al te grote fre quentie dus, "maar,,' zegt de 59- jarige Alphense, "het is maar ge woon een hobby en ik heb nog zoveel meer dingen te doen". Een plezierige hobby, daarover laat ze geen twijfel bestaan. Een hobby bovendien die terug gaat tot haar schooljaren. "Toen ik een jaar of elf was schreef ik al eens een verhaal; twee schriften vol, want ik kon er maar geen eind aan maken. Het hoofd van de school, meester Smits, wilde het toen nog laten uitgeven". Daar kwam niks van. Maar Nel bleef wel schrijven. "Ik was gek op op stellen maken, ik schreef ze zelfs graag voor een ander". ALPHEN AAN DEN RIJN - In Avifauna is gisteravond de zesde Avifauna- kleindierenshow van start gegaan. Onder de 1126 dieren die tentoongesteld staan, nemen de 41 angorakonijnen een unieke plaats in. "Dat aantal is verschrikkelijk hoog", vertelt secretaris/penningmeester JAn de Graaf van de Avifaunashow. "Op de grootste tentoonstelling in Nederland in Den Bosch met 6000 dieren, zijn ten hoogste 20 angorakonijnen". Overigens hebben deze konijnen een kostbare vacht. Die wordt drie keer per jaar geknipt en levert jaarlijks zo'n 1000 gram wol op. Die wol brengt gesponnen 45 per ons op. Ze wordt veel voorgeschreven voor kleding vooi rheumapatiënten. De angorakonijnen zijn lang niet de enige konijnen op de tentoonstelling. In totaal zijn er 614 konijnen van 38 verschillende rassen op de tentoonstelling te zien, waar verder onder meer 128 cavia's, 230 hoenders, kleurmui- zen en woestijnratten zijn tentoongesteld. Negentien keurmeesters waren gisteren de hele dag doende de ingezonden dieren, die uit heel het land afkomstig zijn, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Aan de tentoonstelling nemen deel "Ons Belang" uit Alphen, "Rijnland" uit Leiden en-de Nederlandse Vereni ging van Angorakonijnenfokkers. Dat schrijftalent bleef echter lang verborgen, al werd het wel geoefend. Vijftien jaar geleden kwam dan toch van haar het boekje "Gertje van de meester" uit. "Mijn man en kennissen sti muleerden me om het op te stu ren naar een uitgeverij. Dat heb ik toen gedaan, maar een hele tijd hoorde ik er niets van. Toen ik eens schreef, dat ik het verhaal eigenlijk wel graag terug wilde hebben, kreeg ik bericht dat het zou worden uitgegeven." Daarmee begon het dan, maar het zou twaalf jaar duren voor de draad weer werd opgepakt. Want toen schreef Nel Sampiemon het boekje "Tijs en Gijs,'. Een boekje, dat een zeker succes had, want het beleefde inmiddels zijn derde druk. Dat het vpoc de Alphense allemaal een hobby is, blijkt vervolgens wel uit het feit, dat ze eigenlijk geen idee heeft hoeveel exempla ren zo'n druk wel telt. "Ik heb me door een boekhandel laten ver tellen, dat het er wel enkele duizenden zullen zijn." Al toen ze "Tijs en Gijs" geschreven had zat een volgend boekje in haar hoofd. Dat is nu driejaar la ter onder de titel "Waar is Pim peltje?" op de markt verschenen. Geen tijd "Geen tijd", is de verklaring voor de lange tussenpoze en ze legt uit waarom: "Ik heb het zo vreselijk druk met het kinderkoor van de speeltuin Kindervreugd, en een dameskoor en met kerkewerk". Allemaal zaken die ze ziet als "prettig werk, omdat het niet moet". Waarbij ze zich het lek kerst voelt bij het kinderkoor. "Want ik ben gek op kinderen. Ik vind ze gewoon ontzettend leuk, omdat ze spontaan zijn, onbe vangen en zich geven zoals ze zijn. We beginnen ook nooit di rect met zingen. Ze vertellen al tijd verhalen over wat ze hebben meegemaakt". Die verhalen-vertellerij komt Nel Sampiemon goed van pas, want zo heeft ze de taal van de kleuters leren kennen. Dat ook maakte het haar mogelijk om in eenvoudige en begrijpelijke taal voor hen te schrijven. De boekjes zijn dan ook gericht op kinderen in de leeftijd van vier tot zeven jaar. "Maar achtjarigen le zen ze ook nog wel met plezier", weet Nel Sampiemon. Het zijn boekjes om uit voor te lezen, maar ook voor het kind, dat net heeft leren lezen. De letters zijn dan ook lekker groot en duide lijk; het verhaaltje vrij kort, zodat de draad kan worden vastgehou den. De woorden eenvoudig, de zinnen kort, zodat net begin nende lezertjes niet klem lopen in moeilijke zinsconstructies. Uit de boekjes blijkt niet waar de verhaaltjes zich afspelen. Be langrijk is dat ook niet. Maar de schrijfster zelf heeft wel heel duidelijk een bepaalden lokatie voor ogen staan, namelijk Zwammerdam. "Ik denk aan het oude Eljo. Een groot herenhuis met in de tuin een tuinkabouter als Pimpeltje. Die stond er vroeger ook echt. Als ik zit te schrijven denk ik ook daaraan". "Als ik zit te schrijven". Tijdgebrek staat een grote produktie in de weg. Gebrek aan fantasie bepaald niet, want nu al heeft Nel Sam piemon een volgend boekje in haar hoofd, een boekje dat aan sluit op "Tijs en Gijs" en "Waar is Pimpeltje?". "De beide jongens laat ik in dat boekje uit elkaar gaan. Door een verhuizing, denk ik". Wanneer dat vervolg komt? "Ik hoop volgend jaar". Moeilijk Zo min als Nel Sampiemon veel- schrijfster zal worden, zo min zal ze zich gaan richten tot een an dere groep kinderen. Om over volwassenen maar te zwijgen. "Dat lijkt me zo vreselijk moei lijk, Nee, daar zal ik me maar niet aan wagen". NIEUWKOOP - G. J. van der Arend uit Noorden (Nieuwkoop) probeert met behulp van de wet-Arob (administratief recht overheidsbeschik kingen) herroepingen te verkrijgen van het besluit van het dagelijks bestuur van de provincie, waardoor hij genoodzaakt is uiterlijk 1 ok tober 1979 alle caravans te verwijderen van een kampeerterreintje in het natuurgebied De Haak. Voor de provinciale commissie-Arob kreeg zijn raadsman gelegenheid het standpunt van zijn cliënt toe te lichten. Van der Arend kreeg in 1975 vergunning om op het terrein in kwestie 20 caravans te plaatsen. Verlenging van de vergunning moest elk jaar aan gevraagd worden en als voorwaarde gold o.m. dat op vrijkomende plaat sen geen nieuwe caravans meer geplaatst mochten worden. In mei van dit jaar weigerden gedeputeerde staten goedkeuring aan de bestemming recreatie-caravanterrein, die de gemeente Nieuwkoop aan het terrein had gegeven in haar bestemmingsplan landelijk gebied. Te gen die weigering is Van den Arend in beroep gegaan bij de kroon en daarop is nog geen uitspraak gevolgd, zodat de weigering niet onher roepelijk is. Het standpunt van GS berust op het feit, dat het natuurgebied De Haak van grote natuurwetenschappelijke waarde is en dat de staatssecretaris van CRM in een beschikking heeft laten weten, dat het als beschermd natuurgebied zou worden aangewezen. De raadsman van Van den Arend stelt echter, dat volgens een bij het besluit van de staatssecretaris behorende kaart het terrein van Van den Arend buiten dat beschermde natuurgebied valt. Hij vindt ook het besluit van GS, dat na 1 oktober 1979 alle caravans verdwenen moeten zijn, onrechtvaardig tegenover de eigenaren, die al vele jaren daar een standplaats hebben en bij wie door de gehanteerde "uitstervingsprocedure" de verwachting is gewekt, dat zij hun terreintje zouden kunnen blijven gebruiken. De commissie-Arob gaat nu GS adviseren over de vraag of er aanleiding is ook na 1 oktober 1979 het hebben van caravans op het omstreden terrein toe te laten. Auto rijdt door rood stoplicht: meisje in ziekenhuis KATWIJK-Twee aanrijdinkjes gisteren in Katwijk: één op het kruispunt Prinses Irene- laan/Prins Hendriklaan en één op de Zeeweg voor het gemeentehuis. Het eerste ongeval betrof een botsing tussen twee auto's waarvan mevrouw S. uit Katwijk en de heer A. uit Noordwijk de bestuurders waren. De één gaf de ander geen voorrang. Wie de "schuldige" was vermeldde het politierapport niet. In ieder geval moest de vrouw worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis voor onderzoek. Het tweede ongeluk was ernsti ger juffrouw T. reed met haar auto door rood stoplicht en schepte een fietser die juist de Zeeweg overstak. Achterop de lastdrager zat een meisje dat met onbekende verwon dingen naar het Academisch Ziekenhuis werd overge bracht. Wethouder Hoffmann .curieuze uitspraak Chauffeur vlucht na veroorzaken aanrijding NOORDWIJK - De Noordwijkse automobilist J.C.v.H. werd gis ternacht op de Hoge Rijndijk in Hazerswoude door een tege moetkomende wagen aangere den. In plaats van te stoppen koos de man het hazenpad. Hij moest echter zijn auto achterla ten omdat de schade daaraan zo danig was dat verder rijden niet meer mogelijk was. Nog dezelfdq nacht kon de rijkspolitie van Ha zerswoude de man aanhouden. De blaastest pakte positief uit: met andere woorden de man had teveel alcohol gedronken. SASSENHEIM - geboren: Na thalie, dv D. W. van der Zwart en A. van der Plas; Marleen, dv J. E. P. Verplancke en J. A. M. Duiven voorde. Getrouwd: A. C. Schrama en E. G. M. Helvoirt; A. H. van Loon en G. J. C. Wouters. Overleden: C. M. Heemskerk, wv Gallenkamp; P. Bij; G. P. van der Krogt; P. J. Bak ker. HAARLEMMERMEER - Het aanwijzen van Nieuw Vennep als opvangkern voor de kleine dorpen in de zuidelijke Haarlemmermeer zal zoveel mogelijk worden uitgesteld. Eerst zal, waar dit mogelijk is, voor bouw in de kleinste dorpen zelf worden gezorgd waarna pas tot re gionale bouw in Nieuw Vennep wordt overge gaan, "als dat niet anders kan". Dat verklaarde wethouder Hof fman (ruimtelijke ordening) gis teren tegenover de raad ic in met het kleine-kernen beleidsadvies dat de gemeente naar de provin cie zal sturen. De raad en daarin vooral de leden Assink (PPR) en Cnossen (CDA) spraken zich gis teren tegen het aanwijzen van Nieuw Vennep als groeikern uit als dat niet strikt noodzakelijk is. Assink en Cnossen menen dat de Haarlemmermeer bij Hoofddorp door de Noron-bouw (bouw voor Kennemerland en de Meerlanden ofwel zuidelijk Noord Holland) al vol genoeg wordt. Assink waar schuwde voor een „bouwspiraal" bij uitbreiding van Nieuw Ven nep, die mensen uit Amsterdam aan zou trekken waardoor voor de eigen inwoners weer opnieuw gebouwd zou moeten worden. Ook Cnossen wilde de uitbreiding van Nieuw Vennep tegenhouden. Enerzijds door zoveel mogelijk te bouwen in de kleine kernen zelf. Vooral Abbenes komt er volgens Cnossen erg bekaaid af eris wat meer bouw aldaar nodig om in elk geval winkels voor de meest primaire levensbehoeften te be houden. Anderzijds pleitte Cnossen voor ge faseerde bouw aan de hand van de actuele woningbehoefte van uit de Haarlemmermeer zelf. Daarbij wees de CDA-man vooral in de richting van Lisserbroek waar 300 huizen moeten ver rijzen. "Bouw je die huizen in eens dan moet een groot deel wel naar nier-Haarlemmermeerders gaan", aldus Cnossen. Dat faseren van de bouw in Lis serbroek, waar ook de plaatse lijke dorpsraad vurig voorstan der van is, zag wethouder Hof fmann niet zo zitten. "Faseren van de bouw betekent dat de hui zen veel duurder worden en het is maar de vraag in hoeverre de Haarlemmermeerbewoner en de Lisserbroeker daar baat bij heeft", aldus Hoffmann, die de zaak niettemin zal onderzoeken. Over de weinige bouw in Abbenes zei Hoffmann dat de geluishinder het probleem was. Het voor stel van Cnossen om de aan vliegroute van Schiphol trachten te verleggen zal de wethouder aankaarten bij Gedepteerde Sta ten van Noord Holland, maar veel zag de wethouder er niet im. "De vraag is wie je dan met de ge luidshinder opzafdlt", waar schuwde Hoffmann. Evenals Assink zei de wethouder ook dat het gevaar voor het gera ken in een bouwspiraal aanwezig is als Nieuw Vennep zomaar wordt uitgebreid. De suggestie van Assink om met het uitbrei den in elk te daar tot de Noron- bouw bij Hoofddorp is uitge werkt verwierp Hoffmann ech ter. "Dat is in strijd met het kleine-ker- nenbeleid om de dorpsbewoners in de Haarlemmermeer zo dicht mogelijk bij huis van een woning te voorzien. Aan de woning behoefte in Nieuw Vennep moet met bouw in Nieuw Vennep te gemoet worden gekomen." "Van buiten" Het bouwen voor anderen dan mensen uit zuidelijk Noord-Hol land (bijvoorbeeld voor mensen uit Amsterdam) was ook een zorg van mevrouw De Vrey-Vringer (WD). Het raadslid vroeg zich vooral af met welke instrumen ten je deze mensen "van buiten" kunt weren. "Met boete- en kettingbedingen voor koophuizen zijn wij als WD niet zo gelukkig", aldus de libe rale, die de wethouder daarna een uiterst curieuze uitspraak ont lokte. De Vrey-Vringer wilde namelijk dat de huizen die Haar lemmermeer voor de eigen be- KATWIJK - Uit het Marine zen derpark in de Katwijkse Zuidduinen zijn keukenattribu ten gestolen. Om binnen te ko men moesten de dieven wel een ferme hindernis nemen: klim men over een drie meter hoog opgetrokken hek. De inbraak werd pas de volgende ochtend ontdekt omdat er tegenwoordig 's nachts geen bewakers met honden meer rondlopen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeente Koudekerk heeft er bij de provincie op aangedrongen een brug over de Oude Rijn te creëren in de buurt van het indu strieterrein. Door aanleg van de Albert Schweitzerbrug in Alphen is er wel enige verbetering voor het woon-werk-verkeer. Toch ge bruiken veel automobilisten nog steeds de weg door Koudekerk als sluiproute. Ook het verkeer met bestemming industriegebied aan de Hoogewaard veroorzaakt in de korpskern een zeer belang rijk belasting. Dit vervoer kan niet anders dan de Koudekerkse brug kiezen of moet zich via de smalle en boch tige Gnephoek in Alphen in oos telijke richting wringen. Deze beide uitgangen zijn met name voor het transport van lange en zware betonelementen bezwaar lijk. Zowel voor het industriever- keer als voor het sluipverkeer zou een brug bij het industrieterrein bijzonder wenselijk zyn. Tijdens de commissievergadering van openbare werken en Plano logie gisteravond, kwam naar vo ren dat veel "zwaar" verkeer in de richting Leiderdorp de voorkeur geeft aan de route door Koude kerk, omdat daar alleen aan de zuidzijde mag worden gepar keerd. Op het ogenblik is er naar de herkomst en bestemming van het verkeer ter plekke een onder zoek gaande. woners bouwt in mindering wor den gebrucht op het aandeel van de gemeente in de Noronbouw. Dat Noron-aandeel van de ge meente mag, volgens een eerdere uitspraak van de raad, niet meer zijn dan 15.000. In het door B en W opgestelde commentaar op de provinciale kleine kernennota - dat commentaar lag gisterff ter discussie - stond echter uitdruk kelijk "dat de woningen die voor de kleine kernen worden ge bouwd niet in mindering ge bracht mogen worden op de No- ronhuizen in de gemeente". Ommezwaai Na een discussie vol misverstanden ging wethouder Hoffmann giste ren niettemin mee met de op merking van partijgenote De Vreq-Vringer, dat zo'n 6500 hui zen (dit aantal werd als voorbeeld genoemd) voor de eigen behoefte in de gemeente van de 15.000 hui zen voor zuidelijk Noord-Holland afgetrokken kunnen worden. Een ommezwaai, die zonder enige verdere opmerking door de raad en de rest van B en W werd geaccepteerd. NIEUW VENNEP - De politie van Haarlemmermeer heeft twee jongens van vijftien jaar aange houden die benzine van de ene in de andere auto overhevelden. Die jongens gaven zich echter niet zonder meer over. Toen de politie hen achtervolgde namen zij de vlucht. Maar de onervarenheid met het besturen van een auto speelde duidelijk parten. Een bocht in de weg werd niet correct genomen. Tegen een lantaarn paal kwamen de twee jongens tot stilstand. Ze liepen geen ver wondingen op. De politie ging achter hen aan na dat zij een ti p had gekregen dat de knapen aan een wagen stonden te "morrelen". Zij hadden het par keerterrein, waar ze benzine sta len, juist verlaten toen de agenten er een kijkje kwamen nemen. Die kregen de jongens echter snel in het vizier en konden hen, na de aanrydmg, aanhouden. Nel Sampiemon aan haar schrijftafel. Overigens niét werkend aan haar vierde boekje, want al zit dat wel in haar hoofd, de tijd om het uit te werken ontbreekt de bezige Alphense.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21