Trage sloop „platte daken Zou u willen dat uw vriendin wat romantischer was? Universiteit raakt 20 ha. grond kwijt Maatstaf voor veiligheid. Nieuwbouw voor geologiemuseum niet haalbaar Wethouder „Ik werk me het lebbet je" Stadsvernieuwing moeizaam proces 11 De oplossing vindt u bij deBoekhandel. VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 ADVERTENTIE LEIDEN - Stadsvernieuwing van deze tijd is een moeizaam en kwetsbaar proces. De vernieu wing of nieuwbouw van wonin gen op een kleine schaal en met een grote inspraak is een weg met vele hobbels, die van alle partijen - bewoners, bouwers en overheid - een bijna maximaal geduld en een grote dosïs onderling begrip vraagt. De nieuwe wijze van bouwen na de eenvormige massa-nieuwbouw van de jaren vijftig en zestig ver loopt overal met onvolkomenhe den. De overgang van de een voudige massabouw naar de kleinschalige en gevarieerde bouw van de menselijke maat gaat slechts geleidelijk. Deze 2 aanpak vraagt tijd. De overheid (gemeenten en rijk) is er nog niet voldoende op inge speeld, bouwers moeten zich aan passen aan de nieuwe benade ring en van de bewoners wordt naast een ruime mate van be trokkenheid vooral veel soepel heid gevraagd. Zij mogen veel meestuien maar moeten nog meer afwachten. De kinderziektes van de stadsver nieuwing veroorzaken in de praktijk veel irritatie en weer stand tussen de partijen. De si tuatie rondom het nieuwbouwproject Sophia- straat-Noord - de zogenaamde platte dakenwoningen in Lei den-Noord - is daar een treffend voorbeeld vanDe situatie daar is een illustratie van de problemen die zich voordoen. De bewoners worden gecon fronteerd met voortdurende ver traging; de gemeente wil, maar kan niet sneller door krappe fi nanciële marges en de knellende procedures die het rijk oplegt. Ambtelijke procedures en bewo- nerswensen - de formele en de so ciale kant van de zaak - botsen zo frontaal. Bewoners beschuldigen de gemeente, de gemeente verwijt het ministerie en het ministerie beroept zich op goede wil. Iede reen moet nog een stuk leergeld betalen. KEES VAN DER MALEN LEIDEN - De "platte daken" in Leiden-Noord verdwijnen maar langzaam. De sloop van de eerste serie oude wonin gen van het nieuwbouwproject Sophiastraat-Noord ver loopt traag. Die traagheid heeft bij de bewoners - meren deels gehuisvest in de omstreden wisselwoningen aan de Van Huisweg - kwaad bloed gezet. De gemeente is via de bewonerscommissie bestookt met harde kritiek. De bewonerscommissie stuurde de Aanleiding Het trage verloop van de sloop is voor de bewoners meer een aan leiding dan een oorzaak voor de zware kritiek. In een proces, waarin men steeds met uitstel gemeente vorige week een brief "zonder vriendelijke groeten" in gespierde taal. Enkele dagen la ter nam de commissie in een spoedvergadering wethouder Verboom (volkshuisvesting) per soonlijk onder vuur. De ge meente werd "ambtelijke traag heid" en de wethouder "gebrek aan doortastendheid" verweten. Bij de gemeente wordt geïrriteerd op de zware kritiek gereageerd. Wethouder Verboom: „Ik begrijp heeft te maken, valt een iedereen zichtbare vertraging als het slopen dubbel op. Voorzitter Nico Holswilder van de bewo nerscommissie: „Als je ziet wat er in vijf weken tijds is gebeurd, springen de tranen in je ogen.' dat niet, het wordt gelijk zo hoog De achtergrond van de vertraging opgenomen. Ze moeten toch snappen dat ik geen proces ga vertragen als het niet nodig is. Ik heb me voor deze zaak juist het lebbetje gelopen". Ook bij de betrokken ambtenaren is de kritiek zwaar op de maag gevallen. „Ik begrijp wel dat de mensen kritiek hebben, maar de manier waarop valt erg tegen. Ik had niet verwacht dat men zo wantrouwend tegenover ons stond", aldus ambtenaar Van der Plas van gemeentewerken. Hij zit voor de gemeente in het bouwteam voor Sophiastraat- Noord. Tarieven van GG en GD met tien procent omhoog in '78 LEIDEN - De commissie SMAGC heeft gisteravond haar goedkeu ring gehecht aan een verhoging van de GG- en GD tarieven met gemiddeld tien procent. De tarie ven van de diensten zoals con trole aan huis en op het spreek uur, adviezen in verband met hüisvesting en sociale dienst, zouden per 1 januari verhoogd moeten worden. Het raadslid Langerak vroeg zich gisteravond in de commissie af waarom het geven van adviezen in verband met huisvestingspro blemen duurder moest zijn dan de sociale-dienstadviezen. Dat een advies voor huisvestigspro- blemen ruim 85 gulden kost lag volgens mevrouw Zwart, direc trice van de GG en GD aan het feit dat deze adviezen veel meer tijd en moeite kosten. 'Het verwach tingspatroon van de cliënten is van dien aard dat we tegen een berg moeten opklimmen' aldus mevrouw Zwart, als toehoorster op de commissievergadering aanwezig. De Lakenhal krijgt zesduizend gulden extra voor de herindeling van de beeldengang van dit ste delijk museum. Het bedrag zal worden gevoegd bij de 30.000 gulden, die de gemeente al voor de herindeling uittrok. Het zal worden besteed aan het opknap pen van de wanden van de beel dengang. Voorts krijgt het museum 3500 gul den voor de aanschaffing van twee typemachines. De enige schrijfmachine waarover de La kenhal nu beschikt is veertig jaar oud en derhalve (blijkens een brief van een bedrijf in kantoor- machines) niet meer te repareren. Het WD-raadslid Schoute sprak zijn verontrusting uit over de wankele positie waarin het filiaal van de Stichting Openbare Bi bliotheek in de Merenwijk, die volgend ngjaar geopend wordt, verkeert wat de personeelsvoor ziening betreft. Deze krant be richtte daarover dezer dagen. Los van schriftelijke afspraken met het bibliotheek-bestuur vond Schoute dat de commissie ter dege geïnformeerd zou moeten worden over het al dan niet kun nen voorzien in personeel, blijkt dat CRM niet in staat is om aan alle aanvragen voor meer biblio theekpersoneel te voldoen. 'Het moet niet zo zijn dat we straks zeggen: een leuk gebouwtje, maar het moet meteen weer dicht' aldus Schoute. was voor de bewoners de druppel die de emmer deed overlopen. In het bouwteam kreeg men vorige week te horen dat de sloop tij delijk was stilgelegd omdat de gemeente een nieuwe sloper moest aanstellen. De aanvanke lijke sloper bleek te duur te wer ken. Wethouder Verboom erkent deze gang van zaken, maar noemt de vertraging niet noemenswaardig: „Het werk heeft maar even stil gelegen, maar blijkbaar mag je als gemeente geen fout maken" We hebben toch ook met de kos ten van de zaak te maken. De eerste sloper was gewoon vre selijk duur". Jaar achter Volgens de bewonerscommissie ligt de eerste fase van het project Sophiastraat Noord - een kleine tachtig woningen aan de Dil lenburgstraat, Lusthoflaan en Prinsenstraat - nu al meer dan een jaar achter. Bij de gemeente wordt deze voorstelling van za ken bestreden. Volgens amtenaar Van der Plas kan men niet alles als vertraging zien. Als redenen voor het achterlopen op de oorspronkelijk opzet noemt hij de onbekendheid en onaangepastheid van het ge meentelijk apparaat met het stadvernieuwingsproces. "We waren tot nu toe alleen maar ingesteld op bouwen in de Me renwijk, maar dit vereist een heel andere aanpak. Ook voor ons is het tegengevallen, we zijn ge woon te optimistisch geweest." Ook mensen Van der Plas legt uit dat het beleid van de gemeente ook sterk wordt bepaald door de benadering van het ministerie: „Het ministerie redeneert van er worden nieuwe huizen gebouwd, maar ze verge ten dat in de oude woningen ook nog mensen wonen. Voor de in spraak en begeleiding van de be woners bestaat weinig begrip. In Den Haag benadert men de zaken met een stuk afstandelijkheid". De bewoners zijn het ondertussen "zat", vinden dat er "gesold wordt met hun belangen" en willen op korter termijn een ge sprek met de gemeente. Wethou der Verboom heeft dat gesprek inmiddels al toegezegd. Of de problemen daar bij voorbij zijn lijkt onwaarschijnlijk. Amb tenaar Van der Plas: "We hopen dat alles verder volgens schema gaat maar het blijft koffiedik kijken". Nu is hel mooi lijd om daar iels aan te doen. Straks is hel Sinterklaas. Daarna Kerstmis. Hel is kado-lijd. Een geschenk kan dan boekdelen spreken. Durf bijvoorbeeld een dichtbundel te geven. Of een boek vol prachtige prenten. 01'een roman om bij weg te dromen. Of een boek over jou en haar. over jullie relatie. Zo'n veelzeggend kado vindt u bij de boekhandel. Want daar is alles, waarvoor uw vriendin (of uw vriend, broer, kennis, collega! zich maar interesseert. En alles, waarmee u iets van uzelf kunt zeggen. Er is zoveel, dat u altijd iets persoonlijks kunt vinden. Kortom- De sloopwerkzaamheden in de Dillenburgerstraat. Huisvesting in Leeuwenhoek doorkruist LEIDEN - De Leidse uni versiteit zal als gevolg van het nieuwbouwplan van het academisch zieken huis en de woningbouw plannen van de gemeente Leiden ongeveer 20 hec tare grond kwijtraken. Het gaat om het gebied "De Leeuwenhoek" ten wes ten van het huidige aca demisch ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. Het rijk wil dit ruim 31 hectare grote gebied, waar oor spronkelijk het nieuwe AZL zou komen, terug- verkopen uan de ge meente Leiden. De huisvestingsmogelijkheden van de universiteit worden hierdoor ernstig doorkruist, zo blijkt uit een brief van het college van be stuur aan de universiteitsraad. Het college heeft nu de hoop ge vestigd op het gebied ten westen van de toekomstige woonwijk "De Leeuwenhoek" en het ge bied ten westen van de Rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam), dat grotendeels binnen de gemeen tegrenzen van Oegstgeest ligt. Met medewerking van de gemeen ten Leiden en Oegstgeest hoopt het college "binnen afzienbare tijd" voor dit gebied de nodige bouwplannen te kunnen maken. ADVERTENTIE Het terrein ten westen van Rijksweg 44, waarover de univer siteit al de beschikking heeft, is ongeveer 40 hectare groot. Het college van bestuur gaat er nog steeds vanuit dat de subfaculteit biologie, het Rijksherbarium (nu aan de Schelpenkade), de proeftuinen en de collectietuinen van de Hortus Botanicus in de buurt van de Gorlaeuslaboratoria en het Sylviuslaboratorium (Wassenaarseweg) moeten ko men. Het is evenwel mede van de woningbouwplannen van de ge meente Leiden afhankelijk op welke wijze de toekomstige uni versitaire bebouwing gestalte zal krijgen, aldus het college van be stuur. Wel staat vast dat de mo gelijkheden nu beperkt zijn door het terugverkopen van het ge bied "De Leeuwenhoek" aan Leiden. Nu de ministerraad heeft gekozen voor een nieuw academisch ziekenhuis, gedeeltelijk op het bestaande ziekenhuisterrein, zal het onmogelijk zijn om in de oude gebouwen van het AZL straks de faculteit sociale wetenschappen te huisvesten, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Er zullen nu Vragen over advertentie milieuzaken LEIDEN - Vier leden van de Leidse gemeenteraad hebben B en W schriftelijk vragen gesteld over een gemeentelijke advertentie in de Leidse dagbladen van afgelo pen zaterdag. In die advertentie wordt een medewerk(st)er mi lieuzaken gevraagd. De raadsleden Beijen (PPR/D'66), Van Oosten (PPR/D'66), Kuijers (WD) en Bordewijk (PvdA) herinneren het college aan de toezegging dat de nieuw aan te trekken medewerker zou gaan fungeren als hoofd van een bu reau milieuzaken binnen de af deling Volkshuisvesting en Openbare Werken. Men vraagt zich af hoe het komt dat dit op geen enkele wyze blijkt uit de tekst van de advertentie. De raadsleden vinden dat de ge plaatste advertentie zo weinig in formatie geeft over de te verrich ten werkzaamheden, dat men van mening is dat er een nieuwe ad vertentie geplaatst zou moeten worden. Bovendien vinden de raadsleden dat aan de gestelde ei sen ook een voltooide weten schappelijke of hogere be roepsopleiding in de b-richting moet worden toegevoegd. mogelijkheden worden bekeken om deze faculteit hetzij in de bin nenstad hetzij ten westen van de spoorlijn Den Haag-Amsterdam te huisvesten. Bezorgd toont het college zich over de 106 wooneenheden van stu dentenhuisvesting aan het Piet Paaltjespad die nieuwbouw van het AZL zullen moeten wijken. Nog niet duide lijk is of er zo gauw een alternatief voorhanden is. Overigens gaat het college van be stuur in navolging van het AZL- bestuur en de medische faculteit akkoord met het zg. plan Z voor het AZL gedeeltelijk op het sportterein aan het Piet Paaltjes pad en op het huidige ziekenhuis terrein. LEIDEN - 'In 1959 hebben wij het pand Hooglandse Kerkgracht 13 al gekocht om het te gebruiken voor de uitbreiding van het mu seum. De gemeente was toen ook bekend met onze plannen', aldus verdedigde een woordvoerder van Gedeputeerde Staten de noodzaak om het bewuste pand aan de woonruimte te onttrek ken. Een pand dat gebruikt zou moeten worden om het ruimte gebrek waarmee het Rijksmu seum voor Geologie aan de Hooglandse Kerkgracht kampt, enigszins te verminderen. De gemeente Leiden verzet zich te gen dat plan, omdat men niet graag een woning met een lage huur en van goede kwaliteit ver loren ziet gaan voor de huisves ting. Mede gezien de grote wo ningnood die er in Leiden bestaat heeft men geweigerd om toe stemming te verlenen. de Een vertegenwoordiger van de ge meente beweerde niets te weten van een eventuele toestemming van het museum. Hij wees er bo vendien op, dat het museum niet geholpen zou zijn met een pand dat een oppervlakte heeft van 180 vierkante meter. Zeker niet bewuste pand is omsloten door het museumcomplex en dat in het complex al eerder een pand dat in gebruik was bij een kamer verhuurbedrijf aan de woon ruimte is onttrokken, zonder dat de gemeente daar bezwaar tegen gemaakt heeft. Wel werd erkend, dat het omstreden pand kan wor den aangemerkt als een goede en goedkope woning. Tijdens de zitting in het Provincie huis werd melding gemaakt van een overleg dat recentelijk over deze kwestie heeft plaatsgehad tussen het college van bestuur van de universiteit en de ge meente. Bij die gelegenheid is van gemeentezijde de suggestie gedaan om een oplossing te vin den in nieuwbouw elders in de stad. De universiteit heeft dat idee als onhaalbaar van de hand gewezen. Een mogelijke oplossing voor het probleem zou kunnen zijn het gebruik van de magazijnruimten die de boekhandel en drukkerij v/h E.J. Brill heeft aan de Oude Rijn. De ruimten hebben een to tale oppervlakte van zo'n 1500 vierkante meter, waardoor het museum uit de ruimtenood zou zijn. i weten dat het museum Over de vraag hoe het verder moet behoefte heeft aan enkele duizenden vierkante meters. Daartegenover werd van Universi teitskant weer geplaatst dat het met het pand Hooglandse Kerk gracht 13 zal de commissie uit G.S. binnen afzienbare tijd een uitspraak doen. ADVERTENTIE De nieuwe Mercedes serie is typisch baanbrekend èn maatgevend voor de een produkt van Daimler-Benz. gehele automobielindustrie. Zware Hetgeen deze auto's al beproevingen, eindeloos herhaald, ga- direkt een voorsprong in ven de Mercedes z'n uiteindelijke vorm. veiligheid geeft. Want de veiligheids- research van Mercedes blijft ie-tank buiten de vervormbare zone. De veiligheidskooi, altijd al het voorbeeld voor anderen, werd nog verder geperfektioneerd. Kreukelzones voor en achter garanderen optimale schokabsorptie. De nieuwe voorwiel ophanging zorgt voor absolute koersvastheid onder alle om standigheden. En dank zij het vakmanschap en de gedegenheid van uw dealer bent u ervan verzekerd, dat uw Mercedes ook de veiligste auto blijft.Tot in lengte van jaren. Mercedes-Benz De maatstaf, t auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. Laden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303. Alp/ien a/d Rijn, Gouwestraat 60a, iet. 01720- 73344. Sassenhcim, Hoofdstraat 81, tel. 02522 -19124.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17