Heemskerk mist de winst in schaakduel Sinterklaastocht besluit lustrumviering roeiclub Bevroren ruit? Pas op dat de ruitewissermotor niet doorbrandt. Shell helpt© Shell helpt Zaalvoetbaltoernooi voor prof-spelers KDC nu bijna damkampioen Lezers schrijven VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - De witbehaarde goedheiligman uit Spanje zat gis teravond voor de verandering eens niet op zijn schimmel, maar voer in een uiterst wankele roei boot door de Leidse grachten. De Leidse studenten roeivereniging Asopos de Vliet had Sinterklaas voor een boottochtje geinviteerd vanaf de behuizing van Asopos aan de Dwarswetering langs de Spanjaardbrug via de Oude Rijn naar de Aalmarkt, waar luidkeels enkele Sinterklaaslied jes ten gehore werden gebracht. Een zeer grote menigte passerende Leidenaars sloeg dit gebeuren gade. Na deze aubade voer de vloot naar Die Leythe, aan het Galgewater, waar de inwendige mens voor de terugtocht versterkt werd. Deze St-Nicolaastocht was voor Asopos de Vliet de laatste aktivi- teit in een lange rij van gebeurte nissen in het teken van het derde lustrum van de verenigingZo zijn er al fuiftochten, feesten en najaarswedstrijden geweest. Formeel was het niet helemaal in de haak dat de paars-rood-witten lustrum vierden, maar niemand die daar op lette. Asopos de Vleit bestaat onder deze naam nog maar drie jaar, maar de herenroeivereniging Asopos, die in 1974 met het veel oudere De Vliet fuseerdewerd 15 jaar gele den opgericht en dat feit wordt nu gevierd. In 1964 richtten enkele roeifanaten, die hun sport buiten het aan het toenmalige corps gekoppelde Njord wilden beoefenen de alge mene studenten roeivereniging Asopos op. De nieuwe club bleek in een behoefte te voorzien, ge tuige het feit dat ze na een jaar al zo'n zeventig leden had. In de vijftien jaar van het bestaan is Asopos drie keer verhuisd. Be gonnen werd in een loodsje aan de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. Vier jaar later ver huisden de paars-witten naar de Dwarswetering, nabij het LOl, waar met steun van de universi teit een paar houten gebouwtjes werden geplaatst. Deze loodsen bleken niet geheel windvast te zijn, bij de jaarlijkse novem berstormen, stond de zaak dan ook akelig te bewegen, zodat een wat steviger behuizing geen overdreven luxe leek. In 1974 betrok de inmiddels Asopos de Vliet genoemde vereniging het huidige stenen gebouw, eveneens aan de Dwarswetering In vijftien jaar kende Asopos ver schillende hoogtepunten Toppres taties werden geleverd door de bekende vier van Maan, v.d. Ende, v.d. Hulst en Schouten. De eerste twee mochten als reserve mee naar de Olympische Spelen in München en de hele vier ging in de oranje-hemdjes naar de EK in Moskou (1973), nadat ze eerst na tionaal kampioen geworden was. Ed maan werd in z'n eentje nog nationaal kampioen in de skiff. De laatste twee jaar is het aantal overwinningen wat teruggelo pen, niettemin bloeit het vereni gingsleven als nooit te voren. Het fuifroeien neemt in de 400 leden tellende vereniging een belang rijke plaats in. Sinds 1974 is het rood van de in 1905 opgerichte dames-studenten roeivereniging De Vliet toege voegd aan het paars-wit van Asopos. De Vliet toegevoegd aan het paars-wit van Asopos. De vliet werd door de demping van de Trekvliet van haar roeiwater beroofd en moest omkijken naar een ander onderkomen. Na vurige discussie's (Asopos of Njord?) besloot het merendeel van de Vlietroeisters in 1971 naar Asopos te verhuizen. Een tiental raceroeisters zocht haar heil bij Njord. Nadat De Vliet eerst een paar jaar een eigen gebouw aan de Dwarswetering had gehad, trok ze in 1974 samen met Asopos in het nieuwe gebouw, waar da mes en heren nu het derde lustrum van Asopos hebben gevierd. KEES DE RUIJTER Nederlaag voor Louk Sanders BOMBAY - Louk Sanders heeft de tweede ronde van het Grand Prix tenniskampioenschap in India niet overleefd. De Nederlandse tenniskampioen werd in drie sets verslagen door de Indiër Vijay Amritraj, 6-7, 6-4, 6-3. Grote onkosten hebben vaak kleine oorzaken. Neem b.v. een ruit, waar ijs of sneeuw op is vastgevroren. In „Shell helpt" deel 4 kunt u lezen, dat je dat nooit met je ruitewissers moet verwij deren. Want als die ook vastgevroren zijn, bestaat de kans dat de ruitewissermotor doorbrandt. En reparatie daar van kost altijd meer geld dan u denkt. Een kleine, maar nuttige tip. En zo staan er nog veel meer in •,-Shell helpt" deel 4. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell verkooppunt. «fed 4 Zonder autopmWemer. de winter dooE^j*, Probeer nooit vastgevroren sneeuw of ijs met de ruitewisser te verwijderen Trek de ruitewissers voorzichtig los en klap ze naar voren. Met een goede ijskrabber heeft u uw ruit in 'n paar tellen schoon. LEIDEN - Schaakgodin Caissa heeft in de zesde ronde van de strijd om de jeugdtitel van de Leidse Schaakbond in de catego rie tot 20 jaar een waar schrikbewind gevoerd, hetgeen de beide kop lopers Wim Heemskerk en John van der Wiel aan den lijve hebben ondervon den. Jan Bakker kwam in het duel tegen Wim Heemskerk duidelijk beter uit een onregelmatige Sicilaan tevoorschijn. Na de 16e zet begon J an echter op een onbegrijpelijke manier te knoeien, zodat Wim zijn verdediging optimaal kon organiseren. Heemskerk kreeg zelfs de beste papieren in handen, maar hij liet zich tot een algehele ruilpartij verleiden, waarna er tot zijn grote verbazing en teleur stelling een pionneneindspel overbleef, dat Bakker door slim spel nog net op tempo remise kon houden. Door dit resultaat behoefde John van der Wiel slechts zijn uitge stelde partij tegen Hans Kuyf te winnen om een halve punt voor sprong op aartsrivaal Wim Heemskerk te nemen. Hans kwam echter tegen John, ook al in een Siciliaanse partij, tot een goed lopende aanval, die hem een stuk opleverde. Er ontstond ech ter een dermate gecompliceerde stelling, dat Hans, die nog altijd beter stond, het zekere voor het onzekere nam en remise aan bood, hetgeen John meteen ac cepteerde. Jan Willem Duyzer verkleinde de achterstand op het leidende duo tot één punt door Jeroen Selier te vloeren. Jeroen bracht in een Konings-Indiër een paardoffer om twee verbonden vrijpionnen in het centrum te krijgen. Het zag er leuk uit, maar Jan Willem slaagde erin de koning van Je roen in een matnet te vangen. Jan Willem bezet nu de derde plaats, maar hij heeft slechts een halve punt voorsprong op maar liefst vijf achtervolgers, Jan Bak ker, Hans Kuyf, Arie van den Bos, Gert Koelewijn en Gert Jan Goedhart. Arie van den Bos hakte de Pirc-op- stelling van Martin Vlasveld in een flitsende aanvalspartij "met de botte bijl" in mootjes. Slecht 20 zetten duurde de executie. Gert Koelewijn profiteerde uit stekend van de foutjes van Wij nand Heykoop. Tot en met de af wikkeling naar het eindspel hield Wijnand de partij in remisevaar water." Een foutje kostte hem toen wel een pion, maar nog was de partij re mise te houden. Een uitstapje van zijn koning moest hij echter duur betalen: het kostte hem de partij. Gert Jan Goedhart had over ge luk niet te klagen. Zijn opponent Mare Overeem kwam twee pion nen voor na een roekeloos pio noffer van Gert Jan. In de tijd nood van Gert Jan vijf minuten voor 15 zetten, liet Marc, die nog een "zee van tijd" had, zich ver leiden tot een vluggertje. Hij verloor geforceerd zijn twee pluspunten en werd toen nog het slachtoffer van een listig valletje: dameverlies. Arno Luinenburg overzag tegen Willem Hendrik Haasnoot een tussenzet, hetgeen hem de kwali teit kostte. Hij kreeg echter al snel twee pionnen als compensa tie. Na een grote ruilpartij werd het op voorstel van Haasnoot re mise. Roel Piket won al in de opening te gen Ernst de Hoop een pion, maar hij liet deze zich simpelljes weer ontfutselen. Na nog wat geschuif werd tot remise besloten. In de vanavond te spelen laatste ronde zijn de belangrijkste par tijen: John van der Wiel- Jan Bakker; Wim Heemskerk- Arie van den Bos en Jan Willem Duyzer- Gert Goedhart. De boog kan niet altijd ge spannen stapn en daarom maakt Mohammed Ali hier geintjes met Scott Ledoux tegen wie hij vanavond, voor een liefdadig doel, zal boksen. Overigens heeft Ali ook serieuze zaken aan het hoofd, want vóór 5 januari moet hij beslissen of hij tegen Ken Norton wil uitko men. Zo niet, dan is hij zijn we reldtitel kwijt. In februari bokst Ali tegen Leon Spinks, me daillewinnaar in Montreal. HAZERSWOUDE - Bettine Vriesekoop neemt niet deel aan de open Franse tafeltennis kampioenschappen, die vandaag in Rennes zijn begonnen. Zij is gisteren niet met de Nederlandse ploeg afgereisd, in verband met schoolverplichtingen. De 16-ja- rige HAVO-scholiere bereikte in het enkelspel bij de open Zweedse kampioenschappen onlangs nog de kwartfinales. De plaats van Bettine Vriesekoop wordt ingenomen door Brigitha Kooper. ROTTERDAM - Vier Nederlandse eredivisieclubs - Ajax, AZ'67, Sparta en Feyenoord - zullen od 3 Annie Borckink, die met de damesschaatsploeg naar West-Berlijn ivas afgereisd, moest daar geopereerd worden aan haar blindedarm. De schaatsenrijdsterkan daardoor dit weekeinde n iet deelnemen aan de wed strijd om de Dinamobeker in Oost-Berlijn. Zij wordt getroost door de trainers Henk Hoeve (r) en Ab Garritsen. en 4 januari deelnemen aan een internationaal zaalvoetbaltoer nooi in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. De ploegen komen met hun complete selectiegroep. Voorts zal Bastia, de club van Johnny Rep, aan het toernooi deelnemen en een selectie uit Joegoslavië en Zweden. Negen internationals maken deel uit van de Joegoslavische groep. Ove Kindvall, de oud-PSV-er Bjöm Nordqvist en mogelijk ook Ralf Edström behoren tot het Zweedse team. Of Edström ech ter zal spelen is nog niet zeker. Hij is herstellende van een operatie die hij onlangs heeft ondergaan. Getracht wordt als vierde buitenlandse deelnemer Club Brugge, gecoached door Ernst Happel, naar Rotterdam te krijgen. De bekerwedstrijd tussen AZ'67 en FSC, in de tweede ronde van het toernooi om de nationale voetbalbeker, wordt gespeeld op woensdag 7 december. Op de zelfde dag worden de returnwed strijden gespeeld in de derde ronden van het toernooi om de UEFA-beker. De KNVB heeft voor het uitzenden op de televisie van Eintracht Braunschweig'te gen PSV geen toestemming ge geven in verband met de belan gen van AZ'67 en FSC. KATWIJK - De in de vijfde ronde afgebroken partij Klinkenberg - Van Baerveldt uit de wedstrijd KDC - DC "Van Gils" is verras send door de Katwijker Klinken berg. Door deze uitslag heeft KDC met Gils". 11-9 gewonnen. KDC bezet, met In de laatste ronde krijgt KDC het nog één ronde te gaan de eerste uiters zwakke tweede tiental van plaats in de Leidse damhoofd- DC "Van Gils", zodat verwacht klasse en wordt met één punt kan worden dat de Katwijkers de verschil gevolgd door DC "Van titel zullen opstrijken. Onderduiken Het artikel „Nederlanders onder scheiden voor redden van joden tijdens de tweede wereldoorlog" was zeer goed en heeft mij bij zonder getroffen. Toch voel ik - als moeder van Lo van Leeuwen - behoefte enige aanvullingen te geven en enkele correcties aan te brengen. Toen mijn zoon bij de familie Van Veen in Hazerswoude werd on dergebracht kwam hij niet recht streeks uit Amsterdam maar van de Veluwe. In eerste instantie was Lo daar met zijn vader on dergedoken in een kippenhok, maar ze werden verraden. Lo werd toen ergens anders op dé Veluwe ondergebracht. In een huis waar mijn zoon op zolder op handen en voeten moest kruipen in de kou, omdat de bewoners bang waren dat de jongen anders van' buitenaf gezien zou worden door het raam. In die tijd ontving ik van mijn zoon een brief waarin hij vroeg om een poes. Dat verzoek was voor mij een signaal dat hij er psychisch slecht aan toe was, want een jon gen van 13 jaar wil geen poes hebben, maar een hond. Ik ben toen naar professor Heringain gestapt in Amsterdam, van wie ik wist dat hij een illegaal centrum leidde. Hem heb ik verzocht mijn zoon op korte termijn elders on der te brengen. Wij zijn nooit of te nimmer met ons vieren (vader en moeder van Lo en zijn zusje, red.) ondergedoken geweest in hetzelfde pand. Mijn ex-man, de vader van mijn kin deren, probeerde nog voordat de eerste grote razzia in Amsterdam werd gehouden alleen naar Zwit serland te vluchten, zonder zijn kinderen, zonder geld en per soonsbewijzen achter te laten en zonder ons een goede con tactman op te geven. Het is hem niet gelukt maar veel contact is er tussen hem en ons niet meer ge weest. Bij de eerste grote razzia in Am sterdam heb ik mijn kinderen met behulp van landgenoten la ten onderduiken. Mijn zoon is toen ergens ondergebracht in Brabant. Ook daar werd hij ver raden en toen heb ik mijn gas tvrouw en gastheer gevraagd of mijn zoon naar Amsterdam mocht komen. Daar heb ik enige tijd met hem gewoond tijdens de oorlog. Een jood, die overigen wél op straat mocht heeft ons waarschijnlijk door marteling verraden. Ik ben toen diezelfde avond van een inval gered doordat ik actrice ben en uren lang heb volgehouden tegenover vier N.S.B.-ers dat ik Anna Out was en toen ze-om half elf's avonds eindelijk weggingen ben ik met mijn zoon gevlucht. Een zakenrelatie van mijn vader kon desgevraagd niet vertellen waar we naar toe moesten. Ik heb toen zelf het initiatief genomen en ben met slechts 100 gulden op *7 zak met miijn zoon naar het Am- stelstation gegaan. Ik was een jaar lang niet op straat geweest en moest op weg naar het station door de buurt lopen waar we vroeger nog legaal hadden ge woond. Op het perron werd Lo door iemand gegroet en dat bleek zijn onderduikvader uit Brabant te zijn. Ik vroeg hem Lo weer ergens in Brabant te laten onderduiken en zei hem dat ik hem 75 gulden kon meegeven. Hij twijfelde. Toen de trein aankwam verzocht ik hem met ons in te stappen en mee te reizen tot Utrecht en daar zijn beslissing mee te delen. Hij drufde het niet meer aan. Daarop ben ik met Lo naar een zwager in Arnhem gegaan die was ge trouwd met een Bulgaarse. Bij aankomst vernam ik dat zij er zojuist in was geslaagd haar man terug te krijgen uit het concentra tiekamp bij Amersfoort. Ik leende geld van mijn zwager en vroeg hem tenminste Lo een paar dagen onderdak te geven, zodat Lo wat rust zou krijgen en ik ge legenheid kreeg om in Gronin gen, mijn geboorteplaats, naar onderduikadressen te zoeken. tion gleed ik uit en kwam ten val. Ik had veel pijn en ruilde mijn tweede klas kaartje voor een eerste klas, omdat in de eerste klas de kans groter was dat ik kon zitten. Ik kon amper op mijn be nen bliiven staan. Liefde Ik had pech, ook de eerste klas was tjokvol. Het lukte mij een onder duikadres te krijgen, niet in Gro ningen maar op de Veluwe. De verdere avonturen heb ik boven al geschetst. Uiteindelijk kwam Lo in Hazerswoude, overigens tegen de zin van mijn ex-man. Zijn vader was boos dat ik hem naar Hazerswoude had laten overbrengen. Hij vond die plaats onveilig. Lo's pleegmoeder heeft mij na de oorlog verteld dat Lo krank zinnig zou zijn geworden als hij langer dan die drie maanden op de zolderkamer in de Veluwe was gebleven.. Uit uw artikel hoor ik, na 33 jaar, dat mijn ex-man met heel wat meer risico's voor zijn zoon heeft gezorgd dan ik. Ter wijl hij er veel joodser uitzag dan ik is hij toch op bezoek geweest bij Lo in Hazerswoude. mevrouw M. Gruys-Hildesheim, Graaf Janlaan 17, Naarden. Van rcdactiewege ingekort. Met de Sint geven we onze kinde ren veel speelgoed, snoep en vele andere dingen maar er is geen winkel, krant of televisie reclame die zegt: Geef de kinderen een zak „liefde". Ik vraag aan alle ouders: denk eens aan zo'n ge schenk. Denk eens aan gewone en toch zo duurzame liefde die zoveel kinderen zo hard nodig hebben. Mevr. Ory Bertha Iepenschans 28 Leiderdorp Ci tyring In het artikel „Meerderheid voor Valkbrugplan" in de krant van dinsdag wordt gezegd dat mijn fractie er voor zou zijn om het au toverkeer zoveel mogelijk via de vroegere cityring (Hooigracht- Langegracht) af te werken. Niets is minder waar! Ik heb in de raadsvergadering ge zegd dat wij het autoverkeer wil len beperken, en zeker het door gaand autoverkeer door de bin nenstad. De route Hooigracht- Langegracht ligt óók in de bin nenstad, en het doorgaand auto verkeer moet in onze visie daar dus geweerd worden. Ik vind dat dat het beste kan gebeu ren door maatregelen die tevens de veiligheid van het langzaam verkeer bevorderen, zoals ver keerslichten op diverse plaatsen. Daarbij moeten maatregelen ge nomen worden om het sluipver- keer in de omliggende wijken te gen te gaan. Die aanpak lijkt ons een betere manier om het door gaand autoverkeer af te remmen dan de huidige omleiding bij de molen De Valk die onnodig overlast oplevert voor de bewo ners van o.a. de 2e Binnenvest- gracht en de Korte en Nieuwe Mare. LAURENS BEIJEN raadslid PPR/D'66 Vreewijkstraat 9 Leiden Breehuys N.a.v. het artikel „Breehuys moet activiteiten verminderen" van 21 november jl. moet ons van het hart, dat dit geenszins een juist beeld geeft van de situatie, zoals die uit het jaarverslag over het seizoen 1976/77 te lezen valt. Daarom het volgende. 1Inderdaad heeft het Breehuys dit seizoen bepaalde activiteiten van vorig seizoen niet voortgezet. Het gaat hier echter om drie van de 23 aktiviteiten, terwijl er bovendien vorig seizoen acht nieuwe aktivi teiten waren bijgekomen waar van er vijf dit seizoen dus wel zijn voortgezet. De drie geschrapte activiteiten trokken te weinig scholieren en het is dus geenszins een grote verandering in het aan bod. zoals in de kop van het ar tikel wel wordt gesuggereerd. 2. Afgezien van een tweetal on juistheden, moet m.b.t. de finan ciën worden opgemerkt dat de genoemde tekorten slechts een gering deel uitmaken van het to taal aan geld dat in een jaar om gaat in het Breehuys. 3. Het citaat aan het eind van het artikel is onvolledig en enigszins buiten zijn verband geplaatst. Wat in het jaarverslag staat komt neer op het volgende: de activi teiten komen op de eerste plaats. De bewaking van het proces in de activiteiten moet door de staf echter meer en meer worden in gewisseld tegen organisatie- en beleidstaken. Hiertoe wordt de staf gedwongen door o.a. be zuinigingsmaatregelen van CRM. Huisbestuur en staf van het Breen- uys. Doede van Dijk B reestraat 19 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15