De rechter was even in Leiden Plan voor wetenschapswinkel in Leiden BEIJENWIL OPEN VER PACHTING nu twee concentraties Afbraak Oranjestraat pand aan hugo de grootstraat 32 opgeknapt is niet waarschijnlijk i Rechtenfaculteit heeft van icrland. Leo! WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 LEIDEN PAGINA 19 LEIDEN v De juridische faculteit van de Leidse universiteit is sinds kort in twee concentraties van gebouwen gehuisvest: het Gravensteen aan het Gerecht en twee gebouwen aan de Hugo de Grootstraat. Op 7 december a.s. wordt het volledig gerenoveerde pand Hugo de Grootstraat 32 of ficieel in gebruik genomen. Aan de overkant van dit gebouw is al geruime tijd het juridisch stu diecentrum gevestigd. Met het opknappen van nummer 32, waarin tot voor twee jaar gele den de subfaculteit farmacie was ondergebracht, was een bedrag gemoeid van bijna 4 miljoen gul den. De ingebruikneming van dit gebouw betekent dat er een einde is gekomen aan de sterk ver brokkelde huisvestingssituatie van de faculteit. Zo zijn nu de panden Groenhovenstraat 5, Ra penburg 82, 129, 131 en een ge deelte van 127 vrijgekomen. Daarin zullen voor een groot ge deelte onderdelen van de facul teit der letteren worden gehuis vest. Dit in afwachting van het gereedkomen van het Witte Sin gel/Doelenplan (medio 1982), waarin onder meer aan de let terenfaculteit en de universi teitsbibliotheek de nodige ruimte is toebedacht. Met het opknappen van het pand Hugo de Grootstraat 32 is vorig jaar zomer begonnen. Precies een jaar later was het klaar, maar het duurde nog wel enkele maanden voordat de verschillende onder delen van de faculteit in het ge bouw waren ondergebracht. In middels zijn in het gebouw ge huisvest het Economisch Insti tuut, het Fiscaal-Notarieel Insti tuut het documentatiebureau voor Oosteuropees recht, de stu denten- en examenadministratie en de reprografische dienst van de faculteit. Aan de overkant zitten o.m. staats recht, volkenrecht en het facul teitsbestuur en bureau van de fa culteit. In het Gravensteen is de rechtsgeschiedenis gehuisvest alsmede alle privaatrerhtelijke vakken (burgelijk recht, burger lijk handelsrecht e.d.). Het opgeknapte pand Hugo de Rrootstraat 32 biedt aan de facul teit tweemaal zo veel ruimte (2000 vierkante meter netto vloerop pervlak (als de onlangs leegge komen gebouwen aan de Groenhovenstraat en het Rapen burg samen. In het tachtig jaar oude gebouw is o.m. een nieuwe verdieping gemaakt, waardoor 400 vierkante meter extra vloeroppervlak wordt verkregen. Ook moesten er enkele fun damenten worden verstevigd vanwege de meters lange boekenstellingen. De glas-in- loodramen zijn gerestaureerd. Volgens A.J.C. Gerritsen, plaatsvervangend hoofd van de afdeling materiële zaken en ge bouwen van de universiteit, ligt er sinds eind september een schriftelijk verzoek van de uni versiteit, bij het college van B en W om in de Hugo de Grootstraat sierbestratine en "straatmeubi- lair" aan te brengen met als mo gelijk resultaat een woonerf. In het pand Rapenburg 82 komen volgens Gerritsen waarschijnlijk een dependance van het Pren tenkabinet en de vakgroep La tijn. De laatste is nu onderge bracht in een ruimte boven Par- doeza, maar de universiteit wil dit universitair trefcentrum afsto ten. Op de bovenverdieping van het pand Rapenburg 127 ten slotte komt het nieuwe Centrum voor Milieukunde. Universiteit wil Latijnse school LEIDEN - De universiteit heeft bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen een verzoek gedeponeerd om de La tijnse School aan de Lokhorst- straat na restauratie te mogen huren van de Stichting Dioge nes. De stichting heeft zich be reid verklaard het sterk ver waarloosde gebouw te laten restaureren. Het zou vervol gens. aan de universiteit ver huurd moeten worden tegen een huurprijs van 150 gulden per vierkante meter netto vloeroppervlak. In het gebouw zou een gedeelte van de juridi sche faculteit moeten worden ondergebracht. Overigens ligt het verzoek van de universiteit maand bij het ministerie en nog altijd is er geen antwoord. LEIDEN - PPR-D'66-lid Beyen stemde gisteravond als enige van de financiële commissie tegen het voorstel om voor de verhuur en exploitatie van de restauratie van de Groenoordhal een con tract aan te gaan met De Haas. Hij was tegen omdat hij van oordeel is dat er een open advertentiep rocedure gevoerd had moeten worden. "Nu is De Haas er als schoonzoon van de huidige ex ploitant Millikan ingerold". Beyen stelde voor om Millikan zijn contract af te laten maken en met de bouw van het nieuwe res taurant te wachten. In die tijd zou er dan alsnog een advertentiep rocedure zoals hij die voorstelt plaats kunnen hebben. Van Duyn (VVD) legde uit dat er vanwege de beperkte tijd voor De Haas gekozen is. "Met die vent hebben we ervaring en omdat we op het standpunt stonden dat het nieuwe restaurant er komen moest anderhalf jaar voordat het contract met Millikan afloopt, hebben we het zo gedaan. Mil likan zag er namelijk geen brood in om voor anderhalf jaar nog in het nieuwe restaurant te investe- De andere aanwezige leden van de commissie, Van Dam, Meyer, Van Duyn en Groos stemden voor, hoewel de laatste aarzelend. De CDA-leden Vink en mevrouw Van Akkeren onthielden zich van stemming. Vooral Vink had zijn bedenkingen. Hij kon zich nauw elijks aan de indruk onttrekken dat de familieband van de beide heren hier een rol had gespeeld. Volgens Van Duyn is dit aller minst het geval geweest, en ook wethouder Van Dam wees erop dat het geenszins om een opvol ging van vader en zoon gaat maar om een nieuw gewijzigd contract. „Ik zal je huis kraken" „Nou doe dat dan maar" LEIDEN - Als de wijkbewoners van Plan Noord zich tegen af braak van de 22 huizen aan de even zijde van de Oranjestraat uitspreken, dan wordt er niet ge sloopt. Deze conclusie kan getrokken worden uit een bijeenkomst van de bewoners van deze huizen met een aantal gemeenteraadsleden, die gisteravond in de Zeven sprong werd gehouden. De Oranjestraatbewoners aan de even zijde maakten zich zorgen over de toekomst van hun huizen, omdat volgens het in 1975 door de gemeenteraad vastgestelde re habilitatieplan deze woningen afgebroken zouden moeten wor den. Dat zou uit louter stede- bouwkundige overwegingen ge beuren. Onderzoekingen hebben inmiddels uitgewezen dat de 22 huizen re delijk tot goed van kwaliteit zijn. Overweging van de opstellers van het rehabilitatieplan was dat er in Plan Noord meer behoefte aan "lucht", aan open ruimtes is, bijvoorbeeld om kinderen meer speelgelegenheid te kunnen bie den. De even zijde van de Oranjestraat wordt voornamelijk bewoond door de eigenaars van de huizen zelf (in 17 van de 22 woningen is dat het geval). Zij zijn tevreden met hun woonsituatie en willen eigenlijk niet weg. Aan hun ver zoek kan formeel voldaan wor den door de afbraak van de hui zen niet in het bestemmingsplan voor Noorderkwartier op te ne men. Dit bestemmingsplan is in voorbereiding en zal in de loop van volgend jaar door de gemeen teraad vastgesteld moeten wor den. De raadsleden die gisteravond aanwezig waren, bleken geen van allen de sloop hóe dan ook te willen doorzetten. Hilda Pas- schier (PSP) en Beijen (PPR/D'66) toonden er zich zelfs uitgesproken tegenstanders van. Ham (CDA) en Langerak (VVD) gaven als hun persoonlijke me ning dat de woningen niet ge sloopt zouden moeten worden, LEIDEN - De wethouder "Als ik zie waar jullie vandaan komen, dan vraag ik me af: wat doen jullie eigenlijk in Leiden?" Een kraker, schreeuwend: "IK WOON HIER IN LEIDEN. EN HIJ OOK. IK WOON HIER AL VEERTIEN JAAR". De wethouder. "Ik heb het nage keken. Eén heeft zich bij Bu reau Huisvesting laten in schrijven op 8-11-77. En een ander op 31-10-77. Jullie moe ten gewoon wachten. ACHTER IN DE RIJ." Kraker "IK ZAL JE HUIS KRAKEN". De wethouder "NOU DOE DAT DAN MAAR". In de raadzaal van het stadhuis in Leiden worden vaker grim mige gevechten geleverd, maar de zitting gisteren onder lei ding van mr. J. H. Blaauw, pre sident van de Haagse recht bank, deed elke politieke twist die zich daar in het verleden heeft voorgedaan, verbleken. De rechter was naar Leiden ge komen om zich te oriënteren op h^t huisvestings- en woning bouwbeleid van de gemeente in het algemeen en de con sequenties van het nieuwbouw- renovatieproject "Rotogravure" aan het Noord- einde en Galgewater in het bij zonder. De rechter staat voor de taak om een uitspraak te doen in een kort geding dat door de Westland-Utrecht Projec tontwikkeling b.v. tegen twee krakers van het pand Noor eeinde 22 is aangespannen. Twee krakers, maar de uit spraak van de rechter heeft ge volgen voor alle elf jonge be woners van dit negen kamers tellende pand. Westland- Utrecht, eigenaresse van de voormalige Rotogravure-pan den en het aangrenzende kaal geslagen terrein, wil in het pand Noordeinde 22 vier stu dentes onderbrengen. Zij wo nen nu nog in een woning op het Galgewater, welk pand op het punt staat om gerenoveerd te worden. De studentes heb ben een huurcontract met Westland-Utrecht en kunnen dus aanspraak maken op ver vangende woonruimte. Stormachtig Twee weken geleden diende het geding tegen de krakers in het Haagse Paleis van Justitie; al vorens een uitspraak te doen kwam de rechter gisteren nog eens naar Leiden om zich in alle rust van informatie te voorzien. In alle rust? Daar kwam niets van terecht. De bijeenkomst in het stadhuis, in de raadzaal, verliep stormachtig. Mr. Blaauw moest de voorzit tershamer, die normaliter door burgemeester Vis wordt ge hanteerd, lenen om nog enige orde in de chaos te scheppen. Enerzijds aanwezig: een aantal jonge, vaak luidruchtige en door elkaar heen pratende kra kers; anderzijds aanwezig: twee in éénheidskostuum ge stoken vertegenwoordigers van de Westland-Utrecht B.V., bijgestaan door hun Am sterdamse advocaat mr. J. de. Pont. Het contrast was groot. Daar was ook wethouder Verboom, de confrontatie als gewoonlijk niet schuwend en zich aldus steeds meer woede van de kra kers op de hals halend. Bijge staan door een tijdens de bij eenkomst toenemend aantal gemeente-ambtenaren. Verboom: "De woningen die Westland-Utrecht wil laten bouwen, zijn hard nodig in de gemeente. De grond is al ver schillende malen in andere handen overgegaan. Het zou jammer zijn als het project nu zou worden verstoord". Na vragen van mr. Blaauw of het om sociale woningbouw gaat, welk toezicht de gemeente op de plannen kan uitoefenen e.d. barstte de discussie al spoedig los. Duidelijk werd dat West land-Utrecht 75 koopwoningen (flats) wil bouwen, waarvan het grootste'deel in de premie-sec tor. Daarnaast worden achttien bestaande huizen aan het Noordeinde en Galgewater deels monumenten, gereno veerd. Westland-Utrecht mikt erop om in mei met de bouw van de woningen te beginnen. Spraakverwarring Een kraken "Maar de Adviesraad voor de Binnenstad weet nog van niets". Westland-Utrecht: "Wij hebben met de Project groep Binnenstad gesproken, ik kan U de namen noemen". Kraken "DAT IS NIET WAAR. De Adviesraad voor de Bin nenstad weet van niets". West land-Utrecht: "Alstublieft: Van der Weyden, Post, Spraakverwarring dus, want de Projectgroep Binnenstad is de Adviesraad voor de Bin nenstad niet. En de rechter maar hameren. „Heren, rustig, we hebben de hele middag de tijd". Verboom zette uiteen dat de premiekoopwoningen aan Leidse gezinnen moeten wor den verkocht, "daar zullen we Westland-Utrecht aan hou den", en er aldus via doorstro ming voor andere gezinnen ruimte kan komen. Directeur Dekker van Bureau Huisves ting lichtte het huisves tingsbeleid van de gemeente toe en zei: "Een urgent inge schreven alleenstaande moet De rechter op bezoek bij de krakers aan het Noordeinde twee tot drieëneenhalf jaar wachten, voor hij een woning heeft". Rechtvaardig De krakers verwachten geen po sitieve uitspraak van de rech ter. "Doet U het nu maar, U weet dat U toch geen recht vaardige uitspraak kunt doen". De rechter: "Ik heb geen hui zen in mijn binnenzak. Maar voor mij gaat het erom: hoe kom ik tot een rechtvaardige beslissing". Kraker: "Ik begrijp Uw standpunt wel, maar het gaat om de gemeente en die kliek van Westland-Utrecht. Hoe moet ik me straks ont- plooien als dakloze zwerver?" En als wethouder Verboom nog iets mompelt, roept een kraker. "U HEEFT ER GEEN VER STAND VAN. U MOET UW MOND HOUDEN". En zacht jes zegt een ander "We gaan zijn garage wel kraken". Verboom: "JULLIE KOMEN ACHTERAAN IN DE RIJ. ER ZIJN MEER WONINGZOE KENDEN". Kraken (scheldwoord). Mr. Blaauw tenslotte: "Schelden heeft nog nooit een zaak beter gemaakt". Daarna ging hij nog een kijkje nemen in kraakpand Noord einde 22. Verboom na afloop: "Ik heb ook vier jaar bij mijn schoonmoe der moeten inwonen, voor ik een Woning had". Een kraker reageert, maar voor hij verder kan gaan zegt een ander „Niet met die man discussiëren. Volgende week woensaag aoet de rechter uitspraak. JOHN KROON Bemiddelaar tussen wetenschap en samenleving; hulpverlening op breed terrein maar willen voor een definitief oordeel het standpunt van de to tale wijk afwachten. Duivesteijn (PvdA) zei dat hij "ui terst kritisch" tegenover de sloop zal staan, zelfs al zou de wijk daarover verdeeld blijken te zijn. Hoeven (CPN) meende dat de woningen niet gesloopt zouden moeten worden, maar koppelde daaraan de voorwaarde dat de bewoners bereid moeten zijn om de huizen aan de eisen des tijds aan te passen. Doordat de huizen aan de even zijde van de Oranjestraat in het rehabilitatieplan zijn weg gedacht, komen ze niet in aan merking voor renovatiesub sidies. Pas bij de vaststelling van het bestemmingsplan zou dit probleem opgelost kunnen wor den, tenzij de gemeenteraad eer der over de Oranjestraat een apart besluit neemt. Enkele raadsleden zegden de bewoners gisteravond tóe deze mogelijk heid te zullen onderzoeken. Concert Semper Crescendo LEIDEN - Het studentenmu ziekgezelschap Semper Cres cendo geeft vanavond een con cert in de Zuiderkerk aan de Lammer schansweg. Het prog ramma bestaat uit werk van Schubert (achtste symfonie), Strategier (klarinetconcert), Dvorak (serenade) en Kodaly (zi- geunerwijzen). Het concert be gint om acht uur. Het geheel gerenoveerde pand aan de Hugo de Grootstraat 32 waai juridische faculteit voor een deel geconcentreerd zal worden. Aan de zijde (op de foto rechts) het juridisch studiecentrum. Het pand wordt 7 december officieel heropend. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Fantastiscl Omega Quartz horloge! Eén van de meest nauwkeurige horloges ter wereld. Solide uit voering met stalen kast en band. Dag-èn datum-aan- duiding e «q| Winkelwaarde X J Olf Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier: 0 - 333633 0-810S18 4 LEIDEN - Een vier leden tellende initiatiefgroep wil in Leiden een weten schapswinkel op poten gaan zetten. De bedoeling van deze winkel is als een soort bemiddelaar te gaan optreden tussen weten schap en samenleving. Aan de ene kant zou dat moeten gebeuren door mensen te helpen die met een (ingewikkeld) pro bleem te kampen hebben en aan de andere kant door 'probleemgericht' weten schappelijk onderzoek te bevorderen. Bestuurlijk en organisatorisch zou de wetenschapswinkel moeten worden ondergebracht bij de Leidse Universiteit en met name bij de Commissie Universitair Vormingswerk, zo blijkt uit een ontwerpvoorstel van de ini tiatiefgroep. De leden van de ini tiatiefgroep zijn zelf uit de uni versitaire gemeenschap afkom stig. Het zijn Anja Hiddinga (stu dent-assistente Biologie en Sa menleving), Ruud Fransen (me dewerker Chemiewinkel Lei den), Pieter Stein (docent Psy chologie in de Maatschappij) en Dick Juffermans (staflid Vor mingswerkcentrum). In het ontwerp-voorstel, dat een eerste aanzet wil zijn voor een brede discussie over het opzetten van een wetenschapswinkel in Leiden, wordt uitvoerig stil gestaan bij de geschiedenis, taak en functie van de wetenschaps winkel. Belangrijkste doel van de winkel is de spreiding van kennis. Vaak zijn mensen niet draagkrachtig genoeg om aan te kloppen bij we tenschappelijke instituten als TNO, Energiecentrum Neder land e.d. als ze advies willen heb ben voor het oplossen van een bepaald probleem, aldus de ini tiatiefgroep. Soms ook weten ze niet waar ze moeten zijn, of komt het probleem waarvoor een op lossing wordt gevraagd, niet over. Dat geldt voor bewoners van een wijk, werknemers van een be drijf, bejaarden of buitenlandse werknemers. Zij kunnen pro blemen tegenkomen die zo inge wikkeld zijn, dat wetenschappe lijke kennis noodzakelijk is om bij te dragen aan de oplossing er van. In enkele gevallen is de we tenschap er misschien al mee be zig geweest, maar zijn de resulta ten van desbetreffend weten schappelijk onderzoek niet of nauwelijks toegankelijk. Omdat wetenschappelijke institu ten als TNO moeilijk toeganke lijk zijn - een deel van de kosten van onderzoek moet door de aan vrager betaald worden -vindt de initiatiefgroep dat de universiteit een eerste ingang zou moeten zijn tot wetenschappelijke kennis. Daarom zou de wetenschaps winkel ook binnen die universi teit moeten worden opgezet. Functies Globaal onderscheidt de ini tiatiefgroep een drietal functies voor de wetenschapswinkel: a. potentiële klanten werven, b. bemiddelen tussen klanten en vakgroepen van de Leidse uni versiteit en c. een bescheiden zelfstandige dienstverlening in het beantwoorden van vragen van encyclopedische aard. Wat het werkterrein van de weten schapswinkel betreft wordt o.m gedacht aan huisvestigskwesties (jongerenhuisvesting, woning bouwbeleid, problemen rond novatie en huren etc.) werkgele genheid, werkloosheid, milieu bedrijfsveiligheid (werkomstan digheden in bedrijven, gevaar lijke stoffen), problemen rond de positie van bepaalde bevol kingsgroepen (jongeren, bejaar den, WAÖ-ers) en voorzi' genpeil (sociaal-culturele zieningen, sportvoorzieningen verslaafdenopvang, gezond heidszorg). Met de organisaties die in Leiden al op deze gebieden actief zijn, zou de wetenschaps winkel contact moeten opnemen, aldus de initiatiefgroep. Overigens worden er aan de aan vrager die bij ee wetenschaps winkel aanklopt, wel bepaalde voorwaarden gesteld. Zo moet de aanvrager kunnen aantonen dat hij het gevraagde werk niet zelf kan betalen, de aanvrager mag geen winstoogmerk hebben en hij moet 'bereid zijn zodanig met de resultaten van het onderzoek aan het werk te gaan dat dit een bijdrage levert tot spreiding van kennis en macht'. Verder moet het probleem van de aanvrager bij voorkeur binnen de Leidse regio liggen. Projektonderwijs De wetenschapswinkel zou vol gens de initiatiefgroep ook de nodige activiteiten kunnen ont plooien op het gebied van on derwijs en onderzoek. Zo zou de winkel een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het opzetten van zg. projektonderwijs aan de Leidse universiteit. Dat onder wijs biedt o.m. de mogelijkheid om zich te richten op een conc reet probleem in de samenleving. De gebruikelijke onderwijs methoden, zoals hoorcolleges, werkgroepen en praktica. aldus de initiatiefgroep, zijn niet toe reikend voor het aanleren van vaardigheden die noodzakelijk zijn bij het oplossen van proble men in een snel veranderende samenleving. Een probleem dat uit de maat schappij voortkomt, zal in het al gemeen om een oplossing vragen waaraan diverse 'disciplines' een bijdrage leveren. De grenzen tus sen deze disciplines moeten dus doorbroken worden. De weten schapswinkel zou hieraan kun nen bijdragen en dat zou invloed kunnen hebben op de universi taire opleidingen. Projektonder wijs werkt met projekten waarin studenten en medewerkers van verschillende disciplines sa menwerken. Overigens wordt er in Amsterdam al met een wetenschapswinkel gewerkt en wordt er in Gronin gen nog over gediscussieerd. Meer specifiek werkende, soortgelijke instituten zijn de chemiewinkels, waarvan Leiden er ook één heeft, de wetswinkcls en onderwijswinkels. Wat de be manning van de wetenschaps winkel betreft denkt de ini tiatiefgroep aan drie vaste krach ten: een administratief mede werker, een wetenschapper uit de faculteit wiskunde en na tuurwetenschappen, en een we tenschapper van sociale weten schappen. De bedoeling van de initiatiefgroep is haar ontwerp-voorstel in ja nuari volgend jaar in een defini tieve versie voor te leggen aan de Leidse universiteitsraad.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19