LEIDSCH DAGBLAD Duizenden ambtenaren komende jaren nodig Foekoeda wijzigt regering radicaal 7 CHINA STEUNT SADAT 11 '«uien Rijk zorgt voor veel extra werk Weinig over van oude kabinet Japan VORDERING MENTEN WEER AFGEWEZEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35409 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ta i i vandaag DEN HAAG (SP) - Het Rijk belast provin ciale en gemeentelijke diensten met zoveel extra werk, dat het ambtenarenkorps aanzienlijk uitgebreid moet worden. Volgens het centraal instituut vor ming en opleiding be stuursdienst, dat nieuwe amb tenaren een aanvullende oplei ding voor hun werk geeft, moeten er de komende twee jaar minstens 3.000 ambtenaren worden aan genomen. De uitbreiding kan de jaren daarna iets lager liggen. Aanleiding voor vergroten van het ambtenarenkorps op provincie- en gemeenteniveau is de taakver zwaring: er zijn nieuwe regelin gen op het gebied van volkshuis vesting die moeten worden ge controleerd, maar het rijk eist ook ambtelijke werkzaamheden krachtens de wet op de bejaarde noorden, de invoering van rijks bijdrageregelingen, de wet op de stadsvernieuwing, de ver scherping van de hinderwet, uit bouw van de brandweer, en de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen. Ook het invoeren van de wet op de geluidshinder, de kaderwet voor het specifieke welzijn en de nieuwe wet op de rampenplan nen veroorzaken extra werk voor gemeente- en provincieambtena- Fors Overigens is het gemeentelijke ambtenaren-apparaat de afgelo pen 40 jaar al fors gegroeid, en méér dan door het groter worden van de bevolking zou zijn te ver wachten. De Nederlandse bevol king nam in die periode toe van 8'ls naar 131/* miljoen inwoners (60%). Het aantal rijksamb tenaren steeg van 73.245 tot 233.503 (218%), en het aantal ge meente-ambtenaren steeg (uit gezonderd onderwijzend per soneel, maar inclusief politie) van 77.751 tot 190.520 man ofwel met 145%. De gemeenten telden enkele jaren geleden 31.145 administratieve ambtenaren en nog eens 8304 medewerkers bij de diensten voor sociale zaken. Dat kwam neer op 3 ambtenaren per 1000 inwoners. Per hoofd van de be volking gerekend werd daarmee het arbeidspotentieel van de ge meente-administratie 2'fe keer zo groot in 1935 was er ruim 1 am- tenaar per 1000 Caransa vertelt ervaringen voor Canadese tv AMSTERDAM (SP) - Maup Ca- ransa is vandaag naar Canada vertrokken om daar voor de tele visie te vertellen hoe een slach toffer van een ontvoering zich het best kan gedragen. De Am sterdamse zakenman, die eind oktober zelf werd gekidnapt en tegen een losgeld van tien miljoen gulden werd vrijgelaten, is daar toe uitgenodigd door een Cana dese televisiemaatschappij. Ook in Canada bestaat onder gefor tuneerde zakenlieden de angst het slachtoffer te worden van kid nappers. Hen wil de tv-maat- schappij de ervaringen van Ca ransa niet onthouden. Vorst Droog weer met vooral aanvankelijk opklaringen, maar later ook wol kenvelden, vooral in bet noorden van het land. Meest zwakke wind alt uit eenlopende richtingen. Minimum temperaturen van nul graden vlak aan see tot omstreeks min 6 graden elders. Maxima morgen iets boven nul. (opgemaakt om 11.15 uur) 29 november Zon op: 8.23 uur; onder: 16.34 uur Maan op: 19.57 uur; onder: 10.50 uur Hoogwater te Katwijk om 5.12 en 17.21 uur, laagwater om 1.05 en 13.19 uur. LEIDEN - Het was vandaag "superstar" dag in Leiden. Nadat een tiental artiesten gisteren al in de weer was geweest voor carnavalsvereniging "De Hutspotten" bestreden ze elkaar vandaag om de superstar-eer. Zeven buiten- en drie binnensporten werden daarvoor respectievelijk op het Docos-voetbalterrein en in Motel Holiday Inn beoefend. Op de foto Ben Cramer: bezig met het onderdeel hoogspringen. Sparta wordt zo langzamer hand de FC Ongeluk van de vaderlandse voetbal-eredi visie. De Rotterdammers, met wie altijd wel wat te be leven is in deze voetbaljaar- gang, zorgen de laatste we ken voor unieke gebeurte nissen. Gisteren beleefde Spangen de première van een "eigen" goal die na een bizarre één-twee van de Leidse verdediger Bert Jan sen en doelman Pim Doesburg tot stand kwam. Na een inzet van Geels leek Jansen op de doellijn red ding te gaan brengen. Hij zette zijn voet vol achter de bal, maar trof de elleboog van Doesburg, waarna het leer alsnog het net inketste. Ajax kwam daardoor op 1-1 en werd weer alom FC For tuin genoemd, Sparta mag zo langzamerhand wel als FC Ongeluk worden betiteld. Meer Leidenaars deden het afgelopen weekeinde van zich spreken op de voetbal velden. Wim Rijsbergen bij voorbeeld. De voorstopper maakte zijn rentree in Feyenoord en oogste de lof van Detmar Cramer. De trainer van Bayern Mün- chen was speciaal naar Am sterdam gekomen om Rijs bergen te observeren. "En hij heeft een uitstekende indruk op me gemaakt". Vanavond wordt in het bestuur van Bayern besproken of de club Rijsbergen wil aantrekken. Officieel weet "de Witte" zelf nog niets "want ik heb nog geen contact met Bayern ge had." Feyenoord won overi gens met 2-1 (van FC Am sterdam). Trainer Boskov Pim Doesburg kan nog net redding brengen. zal waarschijnlijk geen nieuw contract worden voorgelegd aan het eind van het seizoen. De Leidse grensrechter Bart Honsbeek "veroorzaakte" tien minuten oponthoud tij dens het duel Twente - AZ (1-4), doordat een spiertje in zijn kuitbeen scheurde. De Leidenaar kon "geen stap meer verzetten" en moest zich laten vervangen. AZ trok Cor van der Hart op proef aan als trainer. Op regionaal voetbalniveau kwamen alleen de zondaga- nateurs in actie. Hoofdklas ser UVS miste ook tegen Aalsmeer een afmak(O-O) Roodenburg moest voorlo pig afhaken in strijd om de titel in de eerste klasse. De Noord-ploeg verloor met 1-0 bij EBOH. Het Nederlands rugbyteam (met de DIOK-spelers Koemans, Altink en Rijsdam) verpletterde het zwakke België dat de spelre gels niet eens bleek te ken nen: 17-4. P/Leiden is na zes wedstrijden nog steeds on geslagen in de eredivisie basketbal. Voor het eerst sinds 1968 wonnen de Leide naars in Haarlem: 71-81. PAGINA 13-20 Onderzoek naar kinderzitjes in auto's PAGINA 5 Proces van de eeuw in België PAGINA 7 Koninklijk paar naar Senegal DEN HAAG (SP/ANP) - Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vandaag voor een staatsbezoek van vier dagen vertrokken naar Senegal. Vanmiddag om vijf uur Nederlandse tijd zou het konink lijk paar in de Afrikaanse staat aankomen. In Senegal zal onder meer een bezoek worden ge bracht aan een aantal bouwpro jecten voor volkswoningen en een groot tuinbouwbedrijf. Prins Bernhard zal een dag uittrekken voor een bezoek aan het vogelre servaat Djoud in het noorden van het land aan de grens bij Maure- tanié. Op de vooravond van het bezoek heeft de Nederlandse regering la ten weten de universiteit van Da kar financieel te zullen steunen. Daarnaast heeft ambassadeur De Jongh een cheque van 20.000 gulden overhandigd voor de na tionale unie van jonge blinden. extra koopavonden ook bij Het Motorhuis dinsdag 29 en woensdag 30 november, donderdag 1 en vrijdag 2 december tot 21.00 uur geopend! Alle Opel- en Vauxhall-modellen en meer dan 150 gegarandeerde occasions te bezichtigen! Het Motorhuis Vondellaan 80/Leiden. DEN HAAG - Mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag krijgt voor de verdediging van zijn van oor logsmisdaden verdachte cliënt Pieter Menten geen inzage in de interne nota's en rapporten van ambtenaren uit de jaren vijftig, die handelen over Mentens vroegere strafzaak. Het gerechts hof in Den Haag heeft vandaag de vordering van Menten in hoger beroep afgewezen. Het beves tigde met dit arrest het vonnis van de rechtbank in Den Haag, die dezelfde vordering van Pieter Mentens raadsman in eerste in stantie op 11 november 1977 af wees. Met name wenste mr. Van Heij- ningen inzage van de nota's en rapporten van ambtenaren aan de toenmalige minister van justi tie, mr. L.A. Donker. Deze be sloot op basis van deze rapporten in 1952 Pieter Menten niet straf rechtelijk te vervolgen en de zaak te seponeren. ambtenaren kunnen in ver schillende richtingen gaan, on juist blijken en voor de minister niet- aanvaardbaar blijken. Dit alles behoort niet naar buiten kenbaar te worden', aldus mr. Fortuyn. TOKIO (REUTER/UPI) - De Ja panse premier Takeo Foekoeda heeft vandaag zijn 11 maanden oude kabinet radicaal gewijzigd. Van de 21 ministers die tot dusver zitting hadden in de regering, is er slechts één gehandhaafd. De stap van de premier is bedoeld om beter te kunnen optreden te gen de binnenlandse economi sche problemen en om te probe ren de wrijving die de grote ex port van Japan oplevert in de be trekkingen met ondermeer de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap, weg te nemen. Voor dit laatste is ondermeer aan gesteld Kiichi Mijazawa, oud minister van buitenlandse zaken. Hij is directeur-generaal van het bureau voor economische plan ning en is daarnaast belast met het behartigen van de economi sche zaken buiten Japan. Mijazawa spreekt vloeiend En gels en is een bekende in kringen van de Amerikaanse regering. Oud-ambassadeur in de Verenigde Staten Noboehiko Oeshiba is aangesteld als reizend ambassa deur voor externe handelsaan gelegenheden. Deze post is een nieuwe en is ook bedoeld om de Japanse export vloeiender te doen verlopen. De belangrijkste nieuwe man is volgens velen Toshio Komoto, die is benoemd tot minister van internationale handel en indu strie. Komoto bekleedde deze functie eerder onder premier Ta keo Miki, van wie hij een goede vriend is. Komoto wordt in Japan gezien als een zakenman die poli ticus is geworden. De nieuwe minister van financiën is Tatoe Moerajama. Op een pers conferentie zeiden Moerajama en Komoto dat het stimuleren van de binnenlandse economie de voorrang zal krijgen. Komoto voegde hier nog aan toe dat ook de importen moeten worden ver hoogd. Dit wordt vergemak kelijkt door de sterke Yen, die sinds begin dit jaar ten opzichte van de dollar 22 procent meer waard is geworden. Deze waardestijging heeft echter ook de onrust opgewekt van de Japanse exporteurs omdat hier door de prijzen van Japanse goederen hoger worden en er dus minder wordt verkocht. Foekoeda heeft Soenao Sonoda benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Tot gisteren was hij secretaris van het kabinet. Sonoda is een politieke veteraan die in de Tweede Wereldoorlog diende als parachutist. De enige minister die zijn zetel heeft weten te behouden is minis ter van justitie Mitsoe Setojama. Waarnemers zien in de kabinet swijziging niet alleen een poging om de economische problemen aan te pakken, maar ook een po ging van Foekoeda om meer in vloed te verkrijgen. De meeste nieuw benoemden hebben over het algemeen dezelfde opvattin gen als de premier. Een woordvoerder maakte bekend dat het kabinet na beëdiging door keizer Hirohito vanavond voor het eerst bijeen zal komen. 7, Door reis niet af te keuren Mr. Van Heijningen zei voor het ge rechtshof het onzinnig te vinden, dat hij deze adviezen niet mag in zien. Landsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuyn ant woordde daarop dat de ge vraagde stukken niet anders zijn dan voorbereidingsstukken voor de besluitvorming van de toe nmalige minister Donker en buitenstaanders niet aangaan. Nota's en rapporten van deze ambtenaren aan hun minister zijn als het van de minister, waarmee hy tot zijn besluit komt. Adviezen van PEKING (AFP) - De editie van vandaag van het Chinese „Volksdagblad" bevat een groot artikel, afkomstig van het pers bureau Nieuw China, over de reis van de Egyptische predident Anwar Sadat naar Israël. Waar nemers maakten uit het bericht op dat de Chinese leiders de ini tiatieven van Sadat indirect steu nen omdat diens reis niet wordt afgekeurd. Het artikel van vandaag was de eerste melding die in China is gemaakt van Sadats bezoek. In tegenstelling tot wat de Russi sche media publiceerden over Sadats rede tot de Knesseth (het Israélische parlement) kregen de lezers van het Volksdagblad enige „positieve" uittreksels uit die rede. het denkwerk Tevens werd melding gemaakt van een verklaring die de Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft gericht tot de Arabische di plomatieke vertegenwoordigers in Cairo. Volgens het Volks dagblad verklaarde de minister dat Egypte „niet zijn positie of zijn principes had gewijzigd maar slechts zijn houding, met name door de problemen onder ogen te zien op basis van de directe dialoog". Deze toch wel positieve benadering van het Egyptische initiatief houdt volgens waarnemers een Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. of de agent in uw woonplaats indirecte steun in voor Sadats handelwijze van de laatste dagen. Overigens ligt het geven van commentaar in deze kwestie voor Peking wat moeilijk omdat de Chinese leiders enerzijds Cairo steunen als voorbeeld van een land dat weet hoe je je moet te weer stellen tegen de Sovjet- Unie. Anderzijds steunt Peking ook de Palestijnen, die zich tot op heden echter zeer negatief heb ben uitgelaten over Sadats be zoek. Deze laatsten werden met het ar tikel toch ook enigszins te vriend gehouden doordat uit Sadats rede ook diens pleidooi voor een volledige terugtrekking van Is raël uit de bezette gebieden en het recht op zelfbeschikking, met name in een eigen staat, werden geciteerd. Deze eisen noemde het volksdagblad „de bases voor de vrede". 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ler kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend ais abonnee noteren O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1