'Meer winst meer werk9" nog de vraag Uniek experiment: je "rijtjeshuis" zélf ontwerpen 4% 7% Bonvoor makkelijk sparen bij de postgiro postgiro en rijkspostspaarbank Renterekening Plusrekening Sterrekening \TERDAG 26 NOVEMBER 1977 Meer winst - meer werk". Het klinkt zo eenvoudig. Als de bedrijven meer winst gaan maken, zal dat ook meer arbeidsplaatsen opleveren. Misschien niet van de ene dag op de andere, maar toch zeker op de wat langere Itermijn. ■>it is in het kort de gedachte achter het loonmatigingsbeleid, zoals dat al een paar jaar lang gevoerd wordt. Ten grondslag aan dat beleid ligt de theorie dat de loon kosten in ons land te hoog zijn opgelopen. De bedrijven die moeten concurreren met het buitenland kunnen daardoor niet meer winstgevend produceren. Door loop Maat Vanneer de produktie van een be paald goed in Nederland niet meer winstgevend is, wordt die produktie op een kwade dag beëindigd en het bedrijf gesloten. Het verband tussen het ontbre ken van (voldoende) winst en het verdwijnen van arbeidsplaatsen is dus duidelijk. Die relatie zou omschreven kunnen worden als: "geen winst - geen werk", flaar betekent dit nu dat meer winst tot meer werk zal leiden? Dat is nog maar de vraag. On langs heeft de voorzitter van de machtige werkgevers-vereniging voor de Metaal- en Electrotechni- sche Industrie FME, de heer A. Prins, nog eens heel duidelijk ge zegd dat er niet op méér werk in "zijn" bedrijfstak gerekend hoeft te worden. Ook niet als de win sten weer hoger worden. Dat komt doordat industriële be drijven, willen ze opgewassen zijn tegen de concurrentie, zeer efficiënt zullen moeten werken. In veel gevallen zal dat tot gevolg hebben dat machines de plaats blijven innemen van mensen. Volgens de heer Prins is het dan ook helemaal niet zeker, dat de daling van de werkgelegenheid in de metaal- en elektrotechni- sche industrie zich op langere termijn zal herstellen. Dnduidelijkheid Daarmee is de FME-voorzitter er C beslist in geslaagd de wat hij noemde "onduidelijkheid die op het punt van de toekomstige werkgelegenheid in de industrie bestaat" weg te nemen. Want de heer Prins bevestigde met zijn 3 woorden nog eens nadrukkelijk wat aan de hand van de dage- am lijkse praktijk al lang duidelijk is 0 geworden: we hoeven er niet op te rekenen, dat de werkgelegen- heid in de industrie in de toe- J komst nog zal toenemen. ^Een illustratie van het feit dat ho- gere winsten niet vanzelf tot meer J werk leiden vormt het Philips- concern, dat z'n netto-winst ("schoon in het handje" dus) in de eerste negen maanden van dit jaar met niet minder dan 22 pro- cent zag stijgen tot een bedrag J van 437 miljoen. Bij dit elek- m trotechnisch bedrijf zal het per- soneelsbestand dit jaar echter af- nemen met 2800 man. Philips staat hierin niet alleen. Be halve in de elektrotechnische in dustrie is de werkgelegenheid. sinds 1970 ook sterk teruggelo pen Investeringen IlMéér winst zonder méér leidt niet tot meer werk. Die winst zal weer i gebruikt moeten worden om in vesteringen te doen. En die inves- I teringen zullen arbeidsplaatsen scheppen. Een hogere winst is dus nodig om weer te kunnen in vesteren. Ook bij deze veelgehoorde theorie past echter een vraagteken. Kort geleden heeft de voormalige VVD-minister van Economische Zaken Langman daar in een pre advies voor de Vereniging voor de Staathuishoudkunde op ge- De heer Langman, na zijn minister schap opgenomen in de top van de Algemene Bank Nederland, stelde dat het niet te verwachten is dat een herstel van de investe ringen zal leiden tot een toene ming van de werkgelegenheid in de industrie. 'Subsidies voor in vesteringen waar arbeidsplaat sen mee geschapen worden (zoals het kabinet-Den Uyl heeft aan gekondigd) kunnen daar volgens hem niets aan veranderen. De ABN-bestuurder vond dat de overheid haar investeringssub sidies beter zó kan hanteren, dat ons land in de jaren tachtig een wat hij noemde "hoogwaardige exportindustrie" zal hebben. Die industrie zal een heleboel kapi taal moeten aantrekken, aldus Langman Niet alleen om kost bare machines aan te kunnen schaffen, maar ook om risico's op te kunnen vangen. "Dat kapitaal zal alleen beschikbaar worden gesteld als het rendement aan trekkelijk is en de risico's niet te groot zijn", zo voegde de top bankier eraan toe. ABN-topman Langman hoogwaardige exportindustrie Ook deze woorden nemen wellicht een aantal onduidelijkheden over de toekomstige werkgelegenheid in de industrie weg. Volgens de grootste bank van Nederland hebben we in de toekomst het meeste heil te verwachten van een kapitaalintensieve "hoog waardige" industrie, die de con currentie met de industrieën in het buitenland aankan, waar een behoorlijke winst gemaakt wordt, maar die beslist niet meer werkgelegenheid zal bieden dan op het ogenblik. „Inleveren" Ondanks dit voor de werknemers sombere vooruitzicht blijft men van alle kanten loonmatiging of zelfs loonsverlaging aanprijzen als hét middel tegen de huidige kwalen van de economie. Er wordt zelfs een direct verband gelegd tussen het matigen van de lonen en het vergroten van de werkgelegenheid. Vooral in kringen van het CNV, de christelijke vakcentrale, wordt nogal eens met de gedachte ge speeld om een deel van de prijs compensatie "in te leveren" in ruil voor werkgelegenheid. Een soort "minder loon- meer werk" ideologie dus. Het is echter de vraag, of, ook dit verband wel zo duidelyk is. De ene sector van de Nederlandse economie kampt namelijk niet met dezelfde problemen als de andere sector. Zoals bekend is de exportpositie van het Nederlandse bedrijfs leven de laatste jaren verslech terd. Nederlandse bedrijven hebben er grote moeite mee hun produkten in het buitenland aan de man te brengen, omdat de Ne derlandse produkten te duur zouden zijn. Voor zover dat het geval is, komt dat niet alleen door de hoge loonkosten. Een belang-s rijke oorzaak van het duurder worden van Nederlandse pro dukten is de waardestijging van de gulden ten opzichte van an dere munteenheden. Daardoor moeten er meer dollars en pon den betaald worden voor een produkt dat (in Nederlandse gul dens) in prijs gelijk blijft. Het is duidelijk dat vooral de ex port-industrie (dus die sector die moet concurreren op de inter nationale markt) hierdoor getrof fen wordt. De internationale eco nomische crisis heeft de con currentie verscherpt, zodat prijs verhogingen zoveel mogelijk voorkomen moet worden. Eén van die manieren om dit te voorkomen is het matigen of verlagen van de loonkosten. Via lagere loonkosten moeten de Ne derlandse produkten goedkoper, worden, zodat de bedrijven die te maken hebben met internatio nale concurrentie hun eigen boontjes weer kunnen doppen. Maar of een rendabele export-in dustrie wel zo goed is voor de ontwikkeling van de werk gelegenheid, moet worden betwijfeld. Uit de woorden van de werkgever Prins en de bankier Langman blijkt in elk geval, dat het niet reëel is om een toename van de werkgelegen heid in de "hoogwaardige" ex portindustrie van de jaren tachtig te verwachten. Ook niet wanneer de winsten in die sector verder toenemen. Koopkracht Loonmatiging zal in deze sector van de economie dus niet tot meer werkgelegenheid leiden. Maar ook andere sectoren van de economie zijn er niet mee gebaat. Want loonmatiging komt er in feite op neer, dat veel mensen minder geld te besteden hebben. De koopkracht loopt terug in vergelijking met de groei van de produktie. En dat heeft nare ge volgen voor dié sectoren van de economie, die afhankelijk zijn van de bestedingsmogelijkheden van de eigen bevolking. Een groot concern dat zowel in Ne derland als in het buitenland ver koopt kan het teruglopen van de omzet in Nederland goedmaken door aan het buitenland meer te verkopen. Maar de kruide- nier-op-de-hoek heeft die moge lijkheid niet. Daarom zal een al-, gemene loonmatiging voor secto ren als de detailhandel (waar honderdduizenden mensen wer ken) niet zonder gevolgen blijven. De roep om loonmatiging gaat vaak gepaard met een pleidooi voor verlaging van de overheidsuitga ven. Verlaging van de overheids uitgaven leidt immers, via een minder zware belastingdruk, tot een verlaging van de bruto loon kosten. Een veel verkondigde leer is dan ook dat behalve loon matiging ook het terugdringen van de overheidsuitgaven een manier is om de werkgelegen heid te bevorderen. Te veel wordt daarbij echter verge ten, dat een groot deel van al het geld dat de overheid via belastin gen en sociale premies bin nenkrijgt, weer direct uitgekeerd wordt aan mensen die daar voor hun levensonderhoud van af hankelijk zijn. Wanneer vermin dering van de overheidsuitgaven leidt tot verlaging van allerlei uitkeringen, betekent ook dit een flinke verlaging van de koopkracht. Groei-middel Bovendien is het terugdringen van de overheidsuitgaven nadelig voor de groei van de werkgele genheid bij de overheid. Want wanneer de overheid minder geld mag uitgeven, kan ze minder mensen laten werken in bijv. het onderwijs, de gezondheidszorg, de maatschappelijke dienstver lening, enz. Al met al rijst de vraag of een alge mene politiek van loonmatiging inderdaad zo'n goed middel is voor de groei van de werkgele genheid als sommigen willen doen voorkomen. DELFT - Henny van Es (31is le raar aan de muziekschool in Delft en moet alleen al vanwege zijn beroep dagelijks piano spelen. Dat kan 's morgens zijn, in de middag of avond. Of mis schien wel 's nachts wanneer hij de drang om de toetsen te voelen niet meer kan onderdrukken. Maar waar vind je in Nederland tussen al die confectiehuizen een woning, waar je zonder de ergernis van de buren op de hals te halen deze bezigheid kan uitoefenen. In een villa, afgele gen in een dicht bos, zou dat mogelijk zijn, maar daar moet je dan wel een portemonnee naar hebben. Studio Dankzij het bouwfonds Neder landse Gemeenten en de Zeeuwse arch itekt Ries van den Berg kunnen Henny en Lilian van Es in de loop van volgend jaar een huis betrekken, dat aan de Grebbenlaan in Delft staat en waarin zij al hun woonwensen verwezenlijkt zien. Een goed geïsoleerde stu dio op de plaats waar de buren hun tuin hebben, is de oplossing geworden van het al jaren sle pende probleem. Architekt Ries van den Berg (34) stoeide al jaren met het idee om een aantal woningen te ont werpen, waarbij de toekom stige bewoners voordat de eerste streep op papier staat be trokken zijn. Niet alleen meep raten over de kleur van de te gels in de badkamer, maar van meet af aan samen met de be woners bepraten hoe hun huis eruit moet gaan zien. Het bouwfonds, nooit vies van een experimenteel project, wilde best meewerken aan dit plan. Een „participatieproject" moest het worden, zo stelde het Bouwfonds. Op basis van ge lijkwaardigheid bewoners be trekken bij het ontwerpen van een huis. Bouwfondsmedewer ker Harm van Triest (39): ,J<.ijk,alsje geldzat hebt,kun je natuurlijk het mooiste huis op een afgelegen terrein verzin nen. Maar om een rijtje huizen te bouwen aan een straat, wensen van de be- worden vertaald, is wel wat ingewikkelder". Architekt Ries van den Berg: ,Jn nieuwbouwwijken werd, zeker een jaar of wat geleden, eento nig gebouwd. Allemaal de zelfde huizen, terwijl we toch allemaal verschillende verlan gens ten aanzien van een huis hebben. Wanneer je nu bewo ners mee laat denken en praten kun je er donder op zeggen dat er gevarieerde woningen ont staan. Van het rijtje huizen dat we nu gaan bouwen, is er niet één gelijk en zijn ze zo uniek, dat ze nooit meer gebouwd Door Paul Sneijder Om mensen op basis van gelijk waardigheid mee te laten pra ten met bijvoorbeeld een ar chitekt, moet er eerst een hoop worden geleerd. De vijf kan didaten, die uit een ris van be langstellenden zijn geselec teerd, beg innen, voordat eraan het huis wordt gedacht, hun woonwensen neer te schrijven. Lilian van Es: ,Jiet is heel gek, maar als je moet vertellen wat je allemaal in je huis wilt doen, zie je de voor de hand liggende dingen over het hoofd. Je moet je er echt op concentreren watje in een huis wilt". Aan de landbouwhogeschool in Wageningen is een systeem ontwikkeld, waarbij mensen aan de hand van allerlei plak-en knipwerk hun ideeën over wonen in kleurrijke rond jes kunnen uiteenzetten. Dit kleurige tafereel wordt ver taald naar een niimtelijkc in deling, die de architekt ge bruikt bij het maken van een eerste ontwerp van het huis. n maart van dit jaar begonnen de toekomstige bewoners met een serie van gesprekken, i dat woonwensen prog- wordt opgesteld. Daarna moet men aangeven hoeveel ruimte men voor welke activiteit wil besteden. En dan blijkt dat iedereen een kasteel van een huis aan het ontwerpen is.dat met geen mogelijkheid op het beschikbare lapje grond aan de Grebbenlaan past. En dat ook met geen mogelijkheid te betalen is: „Op dit moment wordt de finan ciële kant van de zaak inge bracht. Wij hebben gesteld dat je voor het bouwen van een huis voor een aantal algemene za ken 40.000 gidden kwijt bent en dat daar 1400 gulden per vierkante meter vloerop pervlak bij komt".vertelt Harm van Triest. Het rode potlood moest er aan te pas komen om de woonwensen en de daar bij gedachte ruimte weer tot een realistisch niveau terug te brengenPas als ook de economie van het wensenpak ket is bekeken, kan de architekt aan het ontwerp beginnen. Voor dit project wordt gebruik gemaakt van een bouwsysteem waardoor het mogelijk wordt zeer afwisselend met de inde ling te spelen: Vaststaat alleen een aantal dragers, op be paalde lijnen te plaatsen,maar waartussen allerlei muren en verbindingen denkbaar zijn. Het ontwerp in maquette uit gevoerd. V.l.n.r. Lilian van Es, ar chitekt Ries van den Berg, Henny van Es Bouwfonds- medewerker Harm van Triest. De ontwerpen, die er aanvanke lijk uitkwamen, stelden de be woners wat teleur. ,JIet leek allemaal zo klein en benauwd. We dachten ook van, dit wordt het nou, maar het bleek dat we nog van alles konden verande ren", vertelt Lilian. Maar tekeningen zijn voorde leek niet altijd even sprekend als voor een architekt en daarom werden de ontwerpen op ware grootte in maquette opgezet in de landbouwhogeschool in Wa geningen. Op ware grootte kan men gewaar worden wat men in de afgelopen maanden had uitgedacht. En daar bleek die bekrompenheid best mee vallen. Onderling zijn er sterk v schillende huizen uit gekomen, terwijl door het systeem van bouwen toch een eenheid ont staat. Een huis telt vier woon lagen, één-twee lagen en de rest drie. Het hoogste huis heeft een dakhuis, de andere allemaal een dakterras. De studio op de plaats van tuin (en niet via n ren in verbinding met de c dere huizen) noemden we Een stel bewoners koos v< opengewerkte etages, zodat i een glazen dak langs en door alle drie de etages licht v< Verder heeft ieder huis een dere badkamer op een andere plaats, heeft de een de wo hoek aan de voorkant de ander aan de achterkant van het huis geprojecteerd. Rode potlood Nadat men het over de opzet i het huis eens was, kon nat keuriger worden berekend wat dat gaat kosten. Voor de bleek dat met de raming te kloppen, bij de ander moest op nieuw het rode potlood gehan teerd worden. De bouwkosten zullen uiteindelijk tussen twee en drie ton uitkomen. Harm van Triest: ,Jiet zijn i tuurlijk nog geen hele goedkope woningen geworden. Maar het is wel een uniek experinent, i de zin dat we door de wijze va voorbereiding de eentonigheid van de rijtjesbouw volledig hebben verlaten. Het moet ook mogelijk zijn, zeker als je wat groter plan aanpakt, ook goedkopere huizen te bouwen. Misschien dat we dat experi ment ook 'ns aanpakken". ,--n Waarom is sparen bij de postgiro zo makkelijk? Omdat u het op uw gemak thuis doet. Omdat u kunt inleggen en opnemen zonder minimum of maximum. Omdat u dat met uw eigen giro- overschrijvingskaarten doet. Omdat u altijd onmiddellijk via uw postrekening kunt opnemen, zonder opzegtermijn. Omdat u het uzelf nóg makkelijker kunt maken met automatisch sparen. Omdat u zélf de voordeligste spaarrekening kiest uit deze dne: Als u denkt: "ik zal mijn spaargeld wel snel weer nodig hebben", is de Rente rekening het voordeligst voor u. Rente: Deze MENÏNGEN-pagina is een discussie-platform. Plaat sing van artikelen alhier wil niet zeggen dat de redactie met de inhoud instemt. Voordeliger dan de Renterekening als uw spaargeld langer dan 6 maanden kan blijven staan, omdat van elk opgenomen bedrag 1 £x 0 van uw tegoed af gaat. Rente: Q Voordeliger dan de Plusrekening als u uw spaargeld niet bmnen 12 maanden opneemt, omdat van elk opge nomen bedrag 2% van uw tegoed af gaat. Rente: Méér informatie is verkrijgbaar - met de bon - op het postkantoor - via tel. 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9