Computer bij Rabo kost 6000 banen Positie Kalma opnieuw ter discussie BUITENOM Er zijn nog tienduizend wachtenden voor n Samenwerk ing beslist geboden NIEUW BINNENDOOR Verhoging huur op 1 juli ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 BINNENLAND rmiHkifiÉihTJiMiiiiii IHHITT- DEN HAAG(ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, Mr. W.A. baron van der Feltz, gaat persoonlijk onder zoeken of vervanging van de Rot terdamse hoofdinspecteur Kalma toch nodig is in het belang van een goed functioneren van de recherche en de vreemdelin gendienst van het korps. Omdat de procureur-generaal vindt dat een snelle stand puntbepaling noodzakelijk is ter wille van de terugkeer van de rust in het korps streeft hij ernaar de voor zijn oordeelvorming nodige gegevens de komende week te verzamelen. Over de ontwikkelingen in de zaak-Kalma en in het bijzonder de rol van het openbaar minis terie heeft gistermiddag een ge sprek plaatsgehad tussen de pro cureur-generaal en burgemees tervan der Louw. De procureur-generaal heeft, aan van der Louw een brief gestuurd waarin hij constateert dat de bur gemeester een beslissing inzake het optreden van de heer Kalma heeft genomen en dat deze een disciplinaire maatregel inhoudt. Het treffen van disciplinaire maat regelen is een zaak van de bur gemeester en dus niet van de pro cureur-generaal." Er is echter ook een andere kant aan de zaak dan alleen de disciplinaire. Kan de heer Kalma,,, aldus de proCu- reur-generaal in zijn brief," ge zien de spanningen die door het gebeurde in het korps zijn opge- treden, nog doelmatig op zijn plaats in de organisatie func tioneren? De wet geeft voor dit aspect ook een taak aan de procu reur-generaal", aldus van der Feltz. De procureur-generaal kan bewerkstelligen dat de bur gemeester de heer Kalma ver vangt als het goed functioneren van de recherche en de vreemde lingendienst- de sectoren waar voor de procureur-generaal krachtens de wet in het bijzonder verantwoordelijk is- dat eist. De uitlatingen van de scheidende Nijmeegse burgemeester De Graaff over Kalma, hebben gis terenavond tot chaotische toe standen geleid op diens af scheidsreceptie. Buiten het Nij meegse stadhuis waar de receptie gehouden werd, demonstreerden leden van de PSP met sand- wichborden. De burgemeester had tijdens zijn afscheidsrede voor de politie Kalma iemand met ziekelijke frustraties UTRECHT (ANP) - Volgens de Dienstbond Mercurius (NVV) wil de Rabo-bank via een rigoreuze automatisering tot 1985 ruim zesduizend arbeidsplaatsen uit sparen. Momenteel telt de Rabo-organisa- tie volgens de bond circa 23.000 werknemers. Bij een ongewijzigd beleid zouden er per jaar rond duizend nieuwe arbeidsplaatsen bijkomen maar als de jongste au tomatiseringsplannen doorgaan blijft er van de groei weinig over en telt de Rabo-bank begin 1985 geen 30.000 maar slechts circa 24.000 man personeel. Mercurius ontleent deze gegevens aan een interne nota van de Rabo over het automatiseringsbeleid. Economisch medewerker Wim van Gelder van Mercurius zegt dat de bond op voorhand grote bezwaren heeft tegen deze auto matiseringsplannen. In de eerste plaats vreest Mercurius dat de dienstverlening er op ach teruit zal gaan. Uiteindelijk wil de Rabo in de kleinere bankkanto ren af van het baliepersoneel en voor eenvoudige transacties overschakelen op automaten, zegt de bond. Voor ingewikkelde transacties en voor inlichtingen zou het publiek dan volgens Mer curius alleen nog terecht kunnen bij grote Rabo-kantoren waar men het baliepersoneel wel zou willen handhaven. Van Gelder: de bank wil toe naar het Amerikaanse systeem waar je een soort geldautomatiek hebt waar je als het ware geld uit de muur kan trekken. Dat lijkt ons een onaanvaardbare verschraling van het dienstbetoon". Ook uit werkgelegenheidsoogpunt heeft Mercurius grote bezwaren. Een van de belangrijkste punten die de vakbeweging straks bij de cao-onderhandelingen op tafel legt is het vertalen van "winst in werk". Dat doel zou met name kunnen worden bereikt via de arbeidsplaatsenovereenkomsten waarbij afspraken worden ge maakt met de werkgevers over de hoeveelheid arbeidsplaatsen en de kwaliteit van het werk. De dienstensector - en dan vooral de bloeiende bank- en verzeke ringensector - wordt door de vakbeweging gezien als een be langrijke "leverancier" die soelaas moet bieden voor de ta nende werkgelegenheid in de in dustrie. Mercurius wijst erop dat de Rabo bank niet de enige is waar auto matiseringsplannen op stapel staan. Ook de andere grote ban ken hebben plannen in die rich ting. Zo is momenteel een landelijk net werk van computeraansluitingen voor alle banken in de maak, een soort data-bank voor het bank wezen waarin tal van gegevens worden opgeslagen. Alleen al met die centrale terminals kan men duizenden arbeidsplaatsen uitsparen, aldus Van Gelder. Volgens Mercurius dreigt de Rabo-bank te hard van stapel te lopen. "Dat zou betekenen dat de werkgelegenheid nodeloos op de tocht zou komen te staan en daar keren we ons fel tegen", zegt Van Gelder. "Temeer daar het hier gaat om de banken die forse winst maken en die zich bij uit stek lenen voor het vertalen van winst in werk. Als er één sector is waar het afsluiten van arbeids- plaalsenovereenkomsten zin heeft dan is dat wel het bankwe- In een reactie zegt de centrale Rabo-bank, het te betreuren dat Mercurius een interne studie over de ontwikkeling van de au tomatisering bij de Rabo-bank- organisatie in de publiciteit heeft gebracht. De bank zegt dat daar over nu nog geen enkel besluit aan de orde is. Met name is het te betreuren dat deze vorm van berichtgeving zou kunnen leiden tot onrust onder de 23.000 personeelsleden van de Rabo-banken. Voor die onrust bestaat echter geen enkele aan leiding, aldus de Rabo-bank. Hendriks bij KRO benoemd HILVERSUM - Staatssecretaris J. P. M. Hendriks van Volks gezondheid en Milieuhygiëne is officieel benoemd tot voorzitter van de KRO als opvolger van de heer Th. J. Loerakker. De benoeming werd een feit in de bestuursvergadering van de KRO, nadat men kennis had ge nomen van een unaniem advies van de ondernemingsraad van deze omroep. Het staat nog niet vast wanneer de heer Hendriks zijn nieuwe func tie zal aanvaarden. Officieel heet het "per 1 januari 1978, of met in gang van de datum waarop hij, gelet op zijn verplichtingen, de functie kan aanvaarden". Dit heeft alles te maken met de vraag of er snel een nieuw kabi net komt. AMSTERDAM - Een keurmeester moethi landelijke kleindieren-tentoonstelling "Sav gehouden. HILVERSUM (ANP) - Volgens de DEN HAAG (SP) - Het is niet lan- Bijzonder onderwijs: directie gevangeniswezen het ministerie van justitie waren per 1 november 10.253 vonnissen nog niet uitgevoerd. Belangrijke oorzaken van deze wachtlijst zijn vele verzoeken om gratie en uit stel terwijl er ook 28.000 veroor deelden onvindbaar blijken te zijn. Volgens de Rotterdamse crimino loog prof. Hulsman blijkt uit die achterstand dat het aantal vrij heidsstraffen toeneemt. Hij zei gistermiddag in het NOS-ra- dioprogramma "Ingesloten., uitgesloten" zich over deze gang van zaken zorgen te maken. Hij vergeleek de huidige situatie met die van de jaren dertig. "Als je naar de statistieken kijkt dan zie je in de jaren '20 een duidelijke daling van het aantal vrijheids straffen. In het begin van de jaren '30 echter toen men in een autori taire periode terecht kwam, een stijging van het aantal gevange- De problemen werden toen ook veel harder en repressiever ge steld dan tien jaar tevoren. Op het ogenblik zie ik in onze samenle ving dingen, die erg veel lijken op wat toen gebeurde en dat maakt mij eigenlijk bang". ADVERTENTIE Cameleon Vismarkt/hoek Maarsman- steeg exclusieve mode accessoires een paleis met mode accessoires met o.a. Prachtige Italiaanse leren tassen van scepi, campenilen en Louis Ferraud. Exclusieve sieraden en bi/joux in zilver en goud. Maraboe-jasjes, Boa's en stola's in ruime sortering. Tijdens de openingsdagen op 25 en 26 november zullen Anita, Loes en Ellen elke 10e en 20e koper een attractief geschenk van CAMELEON aanbieden Tevens zullen zij graag hun 20-jarige ervaring in de mode benutten voor een goed advies aan u. Cameleon exclusieve mode-accessoires Vismarkt/hoek Maarsmansteeg ger verantwoord dat het bij zonder onderwijs in drie kleine bureaus gescheiden blijft opere ren. Er moet overleg worden geopend om te komen tot één professionele organisatie. Speci fieke identiteitsvragen kunnen afzonderlijk aan de orde komen. Het voordeel is dat op deze ma nier het bijzonder onderwijs als één front tegen de overheid op treedt. Dat zei vanochtend J. M. L. M. Ker sten, voorzitter van de besture norganisatie van de verenigde bijzondere scholen voor onder wijs op algemene grondslag in zijn jaarrede op de algemene le denvergadering in Bunnik. Hij pleitte voorts voor het tot stand komen van een overgangswetge ving naar de nieuwe basisschool voor 4-12-jarigen en betichtte tenslotte de minister van onder wijs en wetenschappen van laks heid omdat hij nog steeds niet wil erkennen dat het besturen van scholen geld kost. Een dergelijke vergoeding zou "als kosten van onderwijs" in aanmerking die nen te komen. In Zwolle zette de voorzitter van de algemene vereniging van leerkrachten zich met ongekende felheid af tegen een onderwijs beleid zoals dat in de contouren nota tot uitdrukking komt. "Vanaf het begin hebben wij néé gezegd tegen de kemenadisering van ons onderwijs en we blijven dat zeggen tegen lieden die, dwars tegen de meerderheid in, door willen gaan met een beleid dat de vrijheid van ons onderwijs bedreigt en de vrijheid van ons Den Uyl: Werkloosheid daalt verder DEN HAAG (ANP) - De voorlopige voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfers over no vember geven opnieuw een lichte daling te zien. Premier Den Uyl heeft dit meege deeld op zijn persconferentie na afloop van de ministerraad. De premier kon nog geen exact cijfer noemen, maar hij sprak van een teruggang van "hooguit en kele duizenden". Na de zeer forse achteruitgang van het gecorrigeerde werkloos heidscijfer eind oktober, onder strepen de nieuwe cijfers dat Ne derland langzamerhand een zeer uitzonderlijke positie gaat inne men binnen de Europese Ge meenschap, aldus Den Uyl. Tegenover een stijging van de werkloosheid in al deze landen staat voor Nederland een daling met 0,8 pet, hetgeen Den Uyl "zeer opvallend" noemde. Hij wees er ook op dat in Nederland het werkloosheidspercentage op 4,3 ligt, terwijl dat in Belgie twee maal zo groot is. Niettemin constateerde de premier dat het werkloosheidsprobleem op middellange termijn het grootste probleem is dat moet worden aangepakt. onderwijs niet alleenaldus de heer Mulder, die ook nog op merkte dat de minister zijn sala rismaatregelen ten aanzien van de eerstegraadsleraren had ver dedigd door de bruto-jaarsalaris- sen van de hoogstbetaalden te vergelijken met de netto maandsalarissen van pasbegin- nende onderwijsgevenden. DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse huurverhoging gaat volgend jaar niet op 1 april, maar op 1 juli in. Dat heeft de ministerraad giste ren besloten. Het uitstel van drie maanden bete kent dat als het wettelijk per centage van zeven wordt ge handhaafd, dit voor 1978 neer komt op een huurstijging met 5,6 pet. In de toelichting op het wets voorstel dat de huurverhoging regelt wordt gezegd dat het no minaal beschikbaar inkomen van de doorsnee-werknemer van 1977 op 1978 slechts met 5,3 pet zal toenemen. Het uitstel heeft een gunstig effect op de ontwikkeling van de prijzen, aldus het kabinet. Bo vendien biedt het uitstel in 1978 aan het komende kabinet de mo gelijkheid om zelf na te gaan of in de jaren na 1978 het trendmatige percentage bijgesteld dient te worden, aldus de toelichting. Lichtenveldt weg bij NOS HILVERSUM (ANP) - De NOS heeft meegedeeld dat volgende week de benoeming verwacht mag worden van de 41-jarige Henk Lichtenveldt tot hoofd van de in oprichting zijnde Regionale Omroep Oost voor Overijssel en Gelderland. Lichtenveldt. die oorspronkelijk als journalist werkte bij het Vrije Volk maar ze seneenhalf jaar geleden overging naar het NOS-journaal, is daar thans chef van de parlementaire redactie. Lichtenveldt, die bij de Olympi sche Spelen in Montreal faam verwierf als radioverslaggever bij zwemmen en waterpolo, krijgt nu een geheel organiserende functie maar zal de sportreportage voor de radio als hobby blijven beoefenen. Roken (1) De sigaretten worden met in gang van het nieuwe jaar twee kwartjes per pakje duurder. Dat lijkt nu wel definitief, on geacht de naam van het mer- kenteam tegen die tijd op het Catshuis. Trouwens VVD-ers roken sigaren. Sinds ik niet meer rook en dat is sinds zaterdag 23 juli jongst leden, begroet ik alle sombere berichten van het teer- en ni- cotinefront met grote vreugde. Men heeft dergelijke steun dan ook dubbel en dwars nodig. Ophouden met roken is één, ophouden meter aan te denken is weer heel anders. Een heel krachtige stimulans is natuurlijk het fi nanciële gewin. Zo bespaart een roker die stopt en die wat zijn teer- en kuchbehoeften tot de middengewichtklasse behoorde twee gulden vijf en twintig per dag. Nog even en het is twee gulden vijf en ze ventig. Dat verguldt enigszins het trieste verdwijnen van de ochtendrochel, die je vele ja ren als een trouwe vriend heeft begeleid. Dat bespaarde geld wordt ui teraard aan onnutte zaken uitgegeven. Daarbij ook nog vele malen, zodat zulk finan cieel gewin wel met enige nuance moet worden tege moet getreden. Als ik alle boeken en platen en groene haringen die ik nu extra nut tigde werkelijk uit het vrijge komen kingsize-filterbudget had moeten bekostigen, dan had ik in het dubieuze-debi- teurenboek van menige mid denstander gestaan. Roken (2) Voor wie mijn voorbeeld wil volgen, .geef ik hierbij enige ontmoedigende notities aan het papier prijs. Men moet niet denken dat een reeds lang verloren gewaande fit heid nu spoorslags opnieuw bezit neemt van het lijf. Geen sprake van. Na drie steile trappen omhoog nadert de hartslag nog even vertrouwd als anders de honderd. Ook de pogingen tot het losdraaien van de schroefdop van de grote gezinsfles cessis gaan nog met dezelfde verwensin gen gepaard als weleer. Dan blijft verder de gehoopte ket tingreactie in gezond gedrag uit. Nog steeds niet voor enen onder de krullen en de aller beste relaties met tante Bal- lantine. Op dit moment kijk ik naar de volstrekt lege oranjekleurige asbak op mijn werktafel en dat is eén verrukkelijke, of moet ik zeggen gewijde aan blik. Het gevoel dat ermee gepaard gaat, lijkt misschien wel wat op wat alpinisten on dergaan als ze tenslotte de Holterberg via de meest on genaakbare helling bedwon gen hebben. Een gevoel van triomf met een ondertoon van ongerustheid. Moetje niet net als die bergbeklimmers toch ook weer een keer naar bene den? Een collega van mij heeft nog niet zolang geleden drie jaren achtereen de ere dienst aan de nicotine vol ledig gestaakt, maar zie, zijn rookgedrag is op dit moment weer van dien aard dat hij een vergelijking met de Oostgro- ningse smeerpijp glansrijk kan doorstaan. Zoiets is niet bemoedigend. Het ene mo ment is men op de hoogste toppen van doorzettingsver mogen en zelftucht, maar di rect erna alweer is men een nietswaardige besabbelde si garettenpeuk in de tramrails met geen ander doel in het be staan dan om overreden te worden. Ik zou u nog even minutieus als altijd kunnen beschrijven, hoe verrukkelijk een sigaret smaakt, zo direct na het eten tje, als de koffie en de Dram- bifie eraari komen. Sint komt de laatste jaren een steeds dichter cordon te lig gen van mannetjes uit de vormvaste blazer-categorie die hun aardse en onbenullige problemen aan de voeten van de gewijde grijsaard uit het verre Spanje leggen. Bur gemeesters die het van Den Haag niet kunnen winnen staan te zaniken over rond wegen, waarop straks dan idem zoveel meer kinderen tot gort kunnen worden gere den en middenstands-bonzen wijten het gebrek aan gezel ligheid van oude binnenste den aan een te laag loodge- halte in de atmosfeer en be velen derhalve aan om kathe dralen tot meervloerige par keergarages' om te bouwen. En Sint, behalve een goed ook nog een beleefd man, maar luisteren. Dat lange stilstaan en verkleumen op een derge lijke gezegende leeftijd als die van de wijze bisschop, is niet zonder risico's. Dat zal iede reen duidelijk zijn die de me dische encyclopedie op het buffet heeft staan. Maar waarom gebeurt het dan? Ziet men Sint Nicolaas als een soort ombudsman voor de be tere stand? Historisch (1) Een aantal van u zal dat alle reerste historische shot van afgelopen zaterdag, president Sadat in de deuropening van zijn vliegtuig hebben gemist. Soms vallen historische ogenblikken door een onver klaarbare coïncidentie pre cies samen. Zoiets was er zaterdag aan de hand. Juist op het moment dat de heer Sadat waardig in de richting van 'de uitgang schreed, nam de heer De Uil zijn fabeltjeskrant ter hand. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De Knesseth is geen Praathuis, Golda Meir geen juffrouw Ooievaar. Ook lijkt het knutselwerk voorlo pig nog in vaardiger handen bij de gebroeders Bever dan bij de heren Sadat en Begin. Kwart voor zeven zaterdag avond. Sadat op Israëlische bodem, spanningen in het Praathuis. De wereld draait te snel, wij komen tijd tekort. Historisch (2) Intussen kon het afgelopen da gen toch al niet op. Na dat his torische week-end in Jeruza lem, kwam er nog een histori sche maandagavond achter aan. Bij wijze van toegift kwam ook nog het bericht dat in de grijze, grauwe, zompige moerasdelta achter Euro poort en de Hondsbosse Zeewering een concept-re geerakkoord is bereikt. Het eerste kabinet Van Agt- Wiegel zit er aan te komen. Alweer groot nieuws. Toch benieuwd hoe ze dat in Cairo met die Arabische ondertitels hebben opgevangen. Natuur Wel zeer veel medelijden moet men met de goedheiligman hebben in deze tochtige da gen. Maar natuurlijk, zijn komst wordt alom met grote" vreugde en nieuwsgierige spannihg verbeid. Snelle lif ten in hoge woonflats hebben van Sints lancering naar de platte daken een iets minder riskanten in elk geval minder inspannend avontuur ge maakt. En dan al die kindersnoeten met rooie blossen. Tot zover mag de grote kindervriend als zeer benijdenswaardig wor den beschouwd. Helaas is daarmee het verhaal niet uit Rondom de blije en ongeduldige kinderschaar Natuurbehoud, dat is een kwes tie van mentaliteit. Niet van een tientje in een envelop en dan hup de auto in naar de bank, de sticker van de laatste "AVRO-autorally" op de ach terruit. Zo'n vijftig miljoen gulden stoken we minstens wekelijks aan benzine op. Met z'n allen zondags een keertje wandelen naar het park in de buurt is waarschijnlijk een grotere bijdrage aan het na tuurbehoud dan door Mies of Willem over de kalende schedel gestreken worden. De eerste olifant moet nog ge boren worden die onbekom merd op zijn territorium mag blijven trompetteren, als daar toevallig een olieraffinaderij of een vliegveld moet komen. En dan doet het er weinig toe. of op die raffinaderij "Shell" of "Gulf komt te staan. Ook zal het de vriendelijke slur fachtige niet helpen, of de toestellen die op dat vliegveld gaan landen, nu Lockheed of Boeing in de kraag hebben geborduurd. Die olifant moet weg. Hij is goed voor een lied. Hij is de échte smurf. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7