Dood is dood A1J jJIJIII HIIJJJH KERKDIENSTEN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 ZA1 Als de leer-getrouwe bisschop van Roermond, monseig neur dr. Johannes Matthijs Gijsen (45), weer eens flink uithaalt tegen alles wat in zijn oog vrijzinnig - en dus on-katholiek - is, kan hij er zeker van zijn, niet alleen „traditionele" rooms-katholieken aan zijn kant te vinden. Vooral die protestanten die de „paapse" mis nog even agressief als hun verre voorvaderen veroordelen als „ver vloekte afgoderij" zijn het dan plotseling roerend met hem eens. De onverdachte zoon van Rome blijkt in de worsteling om het behoud van het oude geloof en deszelfs waarden voor het leven - uiteraard ieder naar eigen snit- een medestrijder te zijn. De taal die in belde kampen wordt gebruikt toont een verrassende overeenkomst. Het recente geschrift van bisschop Gijsen, getiteld „Huis op de rots huis op het zand", heeft echter ook in minder-strenge protes tantse kringen onverholen in stemming ontmoet. Ook „voor ons" Zo zet de Zeister predikant J.P. van Roon (birmenkort naar Katwijk aan Zee) in het confessionele „Hervorm Weekblad", waarvan hij redacteur is, zijn lezers voor een raadseltje, na twee kolom men lang gretig uit de bis schoppelijke brochure te hebben geciteerd. „En wat denkt u nu bij het lezen van het bovenstaande? Een citaat uit de Open Brief van „de 24", zoals die nu tien jaar geleden, op Her vormingsdag 1967, het licht zag? Of: een gedeelte uit het „Ge tuigenis" (van confessionelen en gereformeerde-bonders in de Hervormde Kerk), dat in 1971 werd gepubliceerd? Nee, dan denkt u verkeerd. Het is geen van beide. Wat het dan wel is??" Ds. Van Roon voert de spanning niet nog verder op en geeft dan zelf het onthullende antwoord: „Dit is een deel van het hoofdstuk „De spraakmakende neo-chris- tenen" uit een boodschap van de rooms-katholieke bisschop van Roermond". De vraag wat de predikant zélf vindt van mgr. Gijsens ge- loofsverdediging is overbodig, want hij laat er in één adem op volgen: „Het gaat de bisschop ui teraard om zijn eigen kerk, maar wat hij schrijft, geldt onvermin derd voor de protestantse ker ken, in casu onze eigen Her vormde Kerk". In de kou Waar zit Johannes Gijsen, die vo rige week bij het collegiale be zoek van de zeven Nederlandse bisschoppen aan paus en curie zo z'n eigen programmaatje had, nu eigenlijk over in? Dat is aan de hand van zijn brochure vrij een voudig op een rijtje te zetten. Eerst een klacht van de Limburgse kerkleider „Wie trouw wil olijven aan de kerk, zoals deze naar de opzet van haar Heer en Zijn apostelen wil zijn, voelt zich dikwijls in de kou staan. Hij wordt als conservatief en als outcast beschouwd". De neiging om water in de wijn te doen begrijpt mgr. Gijsen wel. Het Godsbesef en de kerkgebon denheid van vele gelovigen ver dwijnen zeer snel en de macht en invloed van God-loze en tegen- kerkelijke levens- en wereld beschouwingen nemen hand over hand toe. Kerkelijke ge zagsdragers - en niet de eerste de besten - menen, dat deze situatie een totaal nieuwe benadering van kerkelijke ménsen vraagt, ver geleken met twintig jaar geleden. De toestand van geloof en kerk is eigenlijk niet zo dramatisch, zeg gen zij. Nü kan h^t „ware" chris tendom pas gestalte krijgen. Daarin gaat het allereerst om de mens. God is natuurlijk wel be langrijk en verdient ook eerbied, maar dit moet men toetsen in aandacht en respect voor dé Jezus is het bewijs. Hij is totaal me demens geworden. Hongerigen gaf Hij te eten. Hij predikte so ciale gerechtigheid en vrijheid voor ieder-. Zocht contact met de laagste klassen van de maat schappij en kwam voor ze op. Daarom werd Hij ook niet aan vaard door de bonzen van Zijn tijd. Hij moest sterven. Als een uitgestotene. Maar Hij leeft voort in allen, die, zoals Hij, getuigen van hun bewogenheid met de armen, economisch, sociaal en politiek. Grote stukken Deze bewogenheid kenmerkt mo menteel velen. Zij is veel belang rijker dan het weet hebben van en het geloven in het mysterie. Ze vraagt niet perse dat men iedere zondag naar de kerk gaat en ge beden prevelt voor en na tafel. Ze eist ook niet, dat men zijn gewe ten onderzoekt op zonden in de zin van tekorten ten i de tien geboden. "Nco-christenen ze spelen in op wat "men" denkt en wil" (monseigneur Gijsen). De kerk zou deze sociaal gerichte bewogenheid juist moeten op roepen en eisen. Haar gezagsdra gers moeten protesteren tegen inperking van vrijheid en gelijk heid waar ook ter wereld, en de kerk moet haar excommunicatie daar op richten. Dan gaan kerk en geloof meer dan ooit leven. Gijsen twijfelt niet aan de oprecht heid van de gelovigen die het christendom deze karige inhoud geven, maar, zegt hij, zij moeten van de Schrift wel grote stukken weglaten, en aan het dan nog overblijvende deel wel een an dere betekenis hechten. Dat doen ze dan ook grif, ijverig geholpen door allerlei vakmensen. Ook moeten zij, zeker voorlopig, de geloofsbelijdenis van de kerk buiten beschouwing laten. Dat credo getuigt, dat Jezus ver moord werd omdat Hij Zich Gods Zoon noemde. En niét omdat Hij een van de revolutionairen was die in het Palestina van Zijn da gen zo talrijk waren. Dat credo belijdt, dat de Geest de apostelen ingaf, de verrijzenis van de Heer te verkondigen, en daarin de kans op eeuwig leven voor ieder die in Hem gelooft. Geen eisen De sacramenten verklaren de neo- christenen tot vieringen van so ciale betrokkenheid, in plaats van er krachtbronnen in te zien voor een leven naar Christus' model en voor het uitdragen van zijn verlossende genade. Ze zien af van het grondgegeven van het christelijke geloof dat God het is die de wereld van aanschijn kan doen veranderen, en dat de mens, wil hij een instrument in Gods hand worden, zich tot Hem en tot het onderhouden van al Zijn ge boden moet bekeren. Toch is het, naar Gijsens heilige overtuiging, alleen daarin moge lijk werkelijk tot de armen te gaan met een alles opofferende liefde, ook tot de geestelijk ar men, die de vrede van hart maar niet kunnen vinden. De propagandisten van het nieuwe verstaan van geloof en kerk - dat wil zeggen: van het geloof in mens en medemens en in een kerk als dak boven wat hoofden, ongeacht wat daarin omgaat - vinden licht gehoor. Ze hebben de wind mee. Stellen geen echte eisen, maar spelen in op wat „men" denkt en wil. Drie stromen Ds. Van Roon heeft er geen moeite mee, deze scherpe doorlichting van de tijdgeest in de kerk tot de zijne te maken. En de drie stro mingen die Gijsen in eigen kerk onderscheidt, vindt hij in „onze eigen Hervormde Kerk en in de Gereformeerde Kerken" even duidelijk terug. De eerste predikt de bevrijding van de verdrukten. Niet of nauwelijks de redding van verlorenen. De kerk moet de bevrijdingsbewe gingen stimuleren. Stroming twee kenmerkt zich door een persoonlijke, subjectieve geloofsbeweging van en thousiasme, warm gelovige men sen, die in onze dagen velen trekt, niet het minst jongeren. Op zich zelf verblijdend, maar, volgens Van Roon, niet zonder het gevaar dat men losraakt van de kerk der eeuwen en in een vaag Jezus-ge- loof bevrediging vindt en wegd rijft op golven van sentiment. „Ze zouden het vaak wat kille ker kelijke leven positief kunnen beïnvloeden en tot een opwek king kunnen brengen". De derde stroming wordt door gaans afgedaan met aanduidin gen als: conservatieven, recal- citranten, mensen met nos- talgie-complexen. „Maar", zegt Van Roon, „zo eenvoudig is het niet". „Is het wonder dat men „bij het oude" wil blijven, als men daarin het bijbels geloof ver woord en beleefd vindt, terwijl men in allerlei nieuwigheden de hele bijbelse boodschap zo weinig meer beluistert?" We zijn terechtgekomen in de posi tie van Maria in de hof van Jozef van Arimathea, die wenend zegt: „Zij hebben mijn Heer weg genomen". Gijsen geeft het volgende recept ter genezing: geloof daadwerkelijk in Jezus, Verlosser uit de zonde; onderhoud Gods wet, in alles en konsekwent; benut de sacramen ten; het gaat om ieders persoon lijke bekering en geloofsbele ving. „Het is, alsof je de echo van het „Getuigenis" hoort naklinken", zo besluit ds. Van Roon. En dié kreet van een stel weerspan- nigen, onder aanvoering van de theoloog van Niftrik, tegen ver schraling en versmalling van de christelijke boodschap deed in 1971 de Hervormde Kerk op haar grondvesten schudden. Vragen aan Gijsen De gereformeerde predikant J. Goumare (Amersfoort), stu diesecretaris bij de protestants geestelijke verzorging van de landmacht, heeft de brochure van dr. Gijsen ook gelezen. Zijn reactie verschilt nogal van die van zijn hervormde confrater, al zou het hem zeker niet verbazen „als verscheidenen in onze gere formeerde kerken eenzelfde soort verontrusting voelen als de bisschop, zij het dan vertaald in protestantse gedachten en termen". „Gestoken in het pak van de be scheidenheid" neemt ds. Goumare in Centraal Weekblad, in welks redactie hij zit, toch de vrijheid een paar vragen richting Roermond te stellen. Wil mgr. Gijsen de traditionele moederkerk-van-vroeger, alles voorschrijft? Die gehoor-1 zaamheid aan haar leider opeist?! Een kerk met mensen die het! denkwerk graag door anderen la- j ten verrichten? Zijn indruk is van wel. Komt de| bisschop zo niet ver buiten dei werkelijkheid te staan? Ook een pittig theologisch vraagje: als het waar is, dat de goede wer- ken in de rooms-katholieke 1 theologie zo'n belangrijke plaats 1 hebben ingenomen, is het danjf verbazingwekkend, dat deze „werkheiligheid" in ónze tijd fj vormen aanneemt, waarin de^est mens slechts „lijkt" meer cen traal te staan dan vroeger het ge- val was? Al Monseigneur Joh. Gijsen is minder eenzaam dan hij denkt n „Mondigheid", schrijft Goumare, „mag bedenkelijke kanten heb ben, maar is daarom nog niet te veroordelen. In een verant woorde mondigheid zit een enorme uitdaging om samen te geloven en samen kerk te zijn. Een geüniformeerde kerk is in onze tijd wel het laatste wat mo gelijk en wenselijk is". Applaus en verzet Als monseigneur Gijsen het touw van de noodklok weer eens in de gespierde handen neemt, dringt zijn geluid door tot in verre re gionen. „Hervormd Weekblad" deelt zijn lezers precies mee, waar en hoe zij zijn „Huis op de rots" kunnen aanvragen. En de gere serveerde dominee Goumare be seft heel goed, over problemen te praten, „die ons beiden raken". Dezelfde bijval en kritiek die hij in eigen kring ondervindt, krijgt hij ook daarbuiten. g< Die spanning tussen applaus en g< verzet zal wel nooit van hem zi wijken. v; Maar dat is het lot van ieder, die zijn U gedachten kleedt in het harnas ei van de stelligheid en de overleve- n, ring wil redden uit de smeltkroes Het der vernieuwing. h< S. J. DE GROOT g( Als wij nadenken over onze dood, dan moeten we twee za ken uit elkaar houden. Hoe kijken wij aan tegen het feit dat ook ons leven ingeklemd is tussen geboorte en dood? Een heel andere vraag is. hoe wij het 'hoe' van onze dood bele ven, de vaak daarbij horende pijn en angst, en wat wij vin den van het feit dat de dood zo ongelijk verdeeld wordt. De een sterft oud en der dagen zat de ander in de kracht en een derde in het begin van het le- Deze vraag naar het 'hoe' en het naar ons gevoel zo onrecht vaardig verdeelde 'wanneer' van onze dood is een bittere vraag waarop wij vanuit ons geloof geen antwoord kunnen geven. Die bitterheid kunnen we alleen samen proberen te dragen, bijvoorbeeld door niet alleen één keer op rouwbezoek te gaan, maar ook daarna te blijven komen bij wie met die vraag zit. Op de vraag "hoe kijken wij aan tegen het feit dat we ster felijke wezens zijn?" kunnen we wel proberen vanuit ons geloof in God antwoord te ge- Dat antwoord luidt niet: "Het leven gaat na de dood door Dat zou wel eens de ergste ramp kunnen zijn die ons zou kunnen treffen. Een oneindig leven (honderdmiljard jaar en dan nog veel meer!) moet gewoon een verschi ikking worden genoemd. Het gebeurt nog wel eens dat we met iemand zitten te praten en daarbij zo geboeid raken dat we de tijd vergeten. Het zelfde kunnen we ervaren bij het kijken naar een toneelstuk of bij het lezen van een boek; dan staat de tijd even stil. Dat is een bruikbaar beeld voor het eeuwige leven, het leven bij God: de tijd vervalt omdat we in de relatie met God staan. Dit leven is iets anders dan "Het leven gaat na de dood door", maar (is ook iets anders dan "dood is dood". Wat haalt dit geloof nu in het heden uit? De dood kan een extra stimu lans voor ons natuurlijke egoisme zijn. We kunnen op een gegeven moment het pijn lijke gevoel krijgen: de tijd begint te dringen, wil ik mijn levensdoel en levensgeluk nog bereiken. Deze gedachte kan paniek bij ons veroorzaken, waardoor we ons niet meer realiseren in hoeverre we de ander gebruiken voor het be reiken van ons levensdoel of levensgeluk. Van uit ons geloof in God zeggen we ook: de dood is een teken van Godswege dat wij be perkt en niet volmaakt zijn en dat het volmaakte geluk niet voor ons is weggelegd, omdat dit ten koste van een ander zou gaan. Maar juist als die beperkte en onvolmaakte mensen heeft God ons lief en neemt Hij ons op in zijn eeuwige hoede. Op grond daarvan kunnen wij de ander liefhebben: hij of zij is even beperkt en onvolmaakt als wij, maar wordt door God liefgehad en zo belangrijk ge vonden dat God ook hem of haar in zijn eeuwige hoede neemt. Liefhebben betekent ook: de an der niet gebruiken, maar zichzelf laten zijxi in zijn eindigheid. "Wij zijn overgegaan uit de dood in het leven omdat wij de broeders liefhebben", zegt Jo hannes (I Joh. 3:14). Dat bete kent ook: Gods eeuwigheid waarin we alle tijd mogen vergeten, omdat we met God geconfronteerd zijn, breekt door in ons leven, als we zo aeboeid zijn door de ander, dat we ons niet meer afvra gen, hoe we hem kunnen ge bruiken voor later, omdat hij vreugde brengt in ons heden. E.P. ME1JERING LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Langenbach 11.45 oec. studen- tendienst, Marekerk 10 ds. Jong, 5 ds. Bouman, Heerde, Maranathak. L. Morsw., 10 ds. Hofman Amstelveen, Be- thl. kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek. Bevr. kerk Z.-West, 10.30 ds. Boogert, Vredesk. 10 ds. Steenstra, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Breder- veld, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes, jeugdkapel G. Herder, O. Vest 10.30 dhr. Faas, psych. ziekenh. Endegeest, 9 prot. dienst, 10 rk dienst, aula Valkenpad Me- renwyk 9.30 en 11 ds. Hortensius, Geref. Kerk Zuiderk. 10 ds. v.d. Horst Katwijk, 5 ds. Hofland Rijswijk, Petrak. 10 dr. Vlijm, 5 ds. Hortensius. O. Vest 10 ds. Vegter O.geest, 5 dr. Vlijm, Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Hofman, 5 ds Koolstra, openhuisdienst, Bevr. kerk 9 en 5 ds. Bovenberg, Groenh. 10 ds. Koolstra, De Mirt 10 dhr. Venema, Mierennest 10 mevr. Owèl, Merenwijk 9.30 en 11 ds. Hortensius, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 9 en 5 dhr. Oosting, Geref. Kerk Vrüg- (Heren gracht 70) 10 en 5, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 kand. Van Lan- gevelde, Nunspeet, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5,30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 ds. Kuipers m.m.v. koor, Baptistengejn 3) 10, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. v.d. Keur, Evang. centrum Z(jl- singel 2,10 dhr. Zijlstra, di. 8 "avond van de vervulling van de Heilige Geest, 2 dec. 8 jeugsamenkm., Pinkstergem. (O. Run 3) 3 dhr. Eikerbout, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) zo. 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Soefiebeweging 11 in zaal Pieterskerk, mej. Teller over. "Niemand is eenzaam", Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L Da gen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30,12 en 6. Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6, Rijndijk 281zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Bosh. laan'zat. 7, zo. 9.30jpn 11, Heren singel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Go- verts, 7 ds. Den Harder, jeugdd. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Boogert, Leiden, Ge ref. Kerk 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Den Hartog Veenendaal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Muilwijk, Monster, Kr. kerk 10 ds. Ste- houwer, Opst. kerk 10 dr. Haitsma Woerden, 5 ds. Boogert, Leiden, jeugdd., Nabu 10 jeugdkapel, G. Herderkerk 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 9 en 6.30 dh v. Santen, Drieh. 7 interk. dienst, Ashramcollege 9.30 ds. Hoogendijk, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. v. Harmeien, av.-maal, Salv. kerk 10 ds. Vree, av.-maal, 6.30 dhr. Tenyenhuis, G. H. Kerk 9 ds. Verheul, 6.30 ds. De Ruiter, De Br. 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. Verheul, 6.30 dr. v. Santen, zie verder Herv. Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekkoek Noord (Sportlaan), 10 dhr. Visser, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. De Jong, Leger des Heils, 10 en 6.30, Corn, de Vlamingstr., Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Nussy, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. Waddinxveen, Geref. Gem. 9.30 en 6 dent v.d. Heiden, Veen. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers, Salv. kerk 10 ds. De Yreuf?d, 6.30 ds. Richter, jeugdd., Bethl kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heijmans, av.-maal, De Stek 9.30 ds. Heijmans, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3.30 ds. Wijnsma Zwolle, av.- maal, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwek- kingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontm. zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. Swierts, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernardusk. zo. 10, dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Versteeg Apeldoorn, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dhr. Goedhart Nieuwkoop, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Samson R.dam, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6 30 ds. Oost te Leiderdorp, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Vrolijk av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Boer, 6 dhr. Van Roest. O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Hanemaayer Alphen, Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Vink, Pniëlk. 9.30 ds. Kool, 6 ds. Hovius, Gr. v. Pr. school, 10 ds. Cats- burg, Hoekst. 10 dovendienst, Geref. Kerk Vr. kerk 10 en 5 ds. v. Halsema, Tr. kerk 10 en 5 ds. De Vries av.-maal, Geref Kerk Vrüg. 10.15 dienst. 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Sa wyer Z.meer, 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 dienst, do. 7.30 ds. Baayens R.dam, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 9 ds. De Vries Scheveningen. 7 ds. Versluys H.woude, Geref. Kerk 10.30 ds. Swierts, 7 zie Herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 kand. De Jonge, Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Win ter Den Haag, Sch. kerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 5 jongerend., vic. Bijl, Voor schoten, Baptistengem. 10 br. Lourens, 5 br. Schouten Bilthoven, heden 7 bid stond, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Huls, Gouda, 7 ds. Lindenburg, Ter Aar, ge- meensch. jeugdd. in Geref. Kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 zie Herv., RK Kerk zat. 7. zo. 7.40, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. grote kerk 10 ds. Keuning Noordwijk, 7 ds. Overgaauw Valkenburg, Pualuskerk ds. De Gelder, Geref. Kerk 10 en 5, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 kand. De Jong, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 ds. Schuurman, 5 dienst, Chr. Geref. Kerk 10 en 4 30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakken berg, av.-maal, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, RK Kerken Agathak. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7. zo. 9 en 11.30, Mariakerk zat. 7. zo 8.30,10 en 11.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk Kerk dr. Houtman Amstelveen, 6.30 mevr. ds. Morsink A.dam, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Molenaar, 6.30 kand. v.d. Sluis, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Rooze, av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN Herv. Gem. 9.30 ds. Kruijmer, Schoonrewoerd, 7 ds. v.d. Kooy te Woerden, Geref. Kerk NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstraat 10 ds. Kuiper, 7 ds. v. Winterswijk Be- nnebroek, S. Mio 9 dhr. v. Duin, Hoofd str. 10 ds. De Vos Katwijk, 5.30 ds. Keu ning, De Rank 8.30 en 3.30 ds. Hovius Katwuk, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma, 5 ds. Warner Barendrecht, Vinkenlaan 9.30 ds. Warnink, 5 ds. El gersma, st. kerk 11 ds. Wamink, RK Kerken Zee 9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 10,11.30 en 6, Viktork. zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 6, Bavo 9.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Sasse, Paulusk. 10 ds. Ter Lin den, Gem. centr. 10.30 ds. Brokerhof, Voorhout, Gem. centr. 10.30 ds. De Mooy, Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Per dok, Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk, 7 ds. Irik, Utrecht, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 4.30, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. v.d. Brink, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8 30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Wijngaarden, N.-Ven- nep, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. Meijers Leiden, 5 ds. van Ros- sum te Voorthuizen, Bethelkerk 9.30 DS. DS. V. D. 5 dienst met belangstellenden, ds. v.d. Bogerd en ds. Huisman, Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma, Immanuelk. 9 en 10.30 ds. Dams, Damsma, dr. v. Oeveren, Mar. kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 dhr. Brouwer Katwijk, Geref. Kerk Vrüg-10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref Kerk geen opgave, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 dr. Jan sen Noordwük, 10.30 ds. Van Winters- wük, Bennebroek, 6.30 ds. Jonkman Be- rkel, Geref. Kerk geen opgave, Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. Boer Emmeloord, Ned. Prot. Bond 10.30 mevr. ds. Luikinga Haarlem, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv Gem. 10 ds. Lin denburg, 6.30 drs. Kattenberg Voorscho ten, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 pn 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Juckema Scheveningen, 6.30 ds. Damsma, Rünsburg, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Meunen Den Haag. jeugdd., 6.30 ds. Van der Horst Katwük, Geref. Kerk Vrüg. 9.30 ds. Hoff, 5 leesd. VOORHOUT - Herv. Gem. 10, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Ruitenberg Den Haag, 7 ds. De Lfinge, jeugdd., Hulp en Heil 10 ds. Verheule, eula NH 9.30 ds. De Zeeuw, kapel Ründük 10 ds. Meüering, av.-maal, De Ark 10 jongerend., Geref. Kerk dorp 10 ds. De Zwart, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrüg- 9.30 en 2.30 ds. Bremmer En schede, RK Kerken M. Godskerk zat. 7 zo. 8, 10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 dhr. v. Doorn, 6.30 ds. v.d. Sluys, Hoekst. 9.30 ds. Verboom, 6.30 dhr. v. Doorn, Bethelkerk 9 dhr. Kruithof, 5 ds. Cuperus, Immanuelkerk 10 en 5 ds. Hulst, Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Lukito Handojo, Ontm. kerk 10 ds. Lukito Handojo, 5 ds. v.d. Berg, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remstr. Gem. 10 ds. Laforet, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. v. San ten, Sassenheim, m.m.v. koor, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. opgaven niet Ujdig ontvangen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Meulen Leidschendam, Ned. Prot. Bond 7 nam. ds. Oort, RK Kerk zat. 7, zo 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, 7 dr. Wind Leiden, gemeensch. dienst, Geref. Kerk 9.30 dr. Wind Leiden, V zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, gez. dienst, RK Kerk Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7 zo. 8.30 en 10, Ründük Meerburg zat. 7 zo. 10. 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. v.d. Heiden, ge meensch. dienst, Geref. Kerk 10 ds. Meinhardt Reeuwük, 6.30 zie Herv.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4