Moeder en baby zitten op een zolderkamertje jf De Waard blijft knokken voor kapitale komma Daklozencentrum komt in zicht i j Meao-school een stapje verder met de computer Relaas van een dakloze Tiental milieu woningen naderen voltooiing v.d. Water LEIDEN - Na een lijdensweg van jaren lijkt Leiden eindelijk zijn t d» daklozencentrum te krijgen. Vo- vm rige week legde de gemeenteraad relt voor de zoveelste keer de nood- var zaak van deze voorziening in een *r motie vast. Voor het eerst nam er het college deze ook over en wet- za houder Bert Oosterman (maat- a li schappelijk werk) is inmiddels fes bezig uitvoering aan de zaak te var geven. Hij hoopt het daklozen- 1 centrum in ruim een jaar van de var grond te krijgen. teI Oosterman heeft tot juli volgend tel ^aar cïe om met een plan te komen. De raad wilde hem aan- var vankelijk op 1 mei vastprikken, ter maar zelf vond hij die termijn te *-!• kort: „Als ik met een voorstel kom, wil -ik met een afgerond voorstel komen. Anders schiet nog niemand er mee op", zegt hij Oosterman heeft al naar passende huisvesting voor een daklozen centrum uitgekeken, maar voor lopig nog niets geschikts onder ogen gehad: „Ik denk aan een be hoorlijk pand, zodra je bij een oud pand terecht komt, kost het je weer teveel om het op te knap pen". Daarnaast streeft Ooster man naar een sobere voorziening: „Het mag niet te duur worden", is zijn uitgangspunt. Die soberheid heeft te maken met de beperkte financiële armslag van de ge meente en de opzet die Ooster man voor ogen heeft. Oosterman ziet een daklozencentrum als een voorziening w, korte tijd opvang kunnen krijgen: „De duur van de opvang moet zo kort mogelijk zijn. Ik geloof dat het onzinnig is om mensen langer onderdak te ge ven, dan hebben ze een tweede tehuis. Op die manier schiet je je doel voorbij". Deze opzet heeft overigens alleen maar kans van slagen als de men sen die een onderkomen in het centrum vinden, snel een defini- tief onderkomen krijgen. Dit ver eist een hechtere en betere sa menwerking tussen de gemeen telijke en particuliere hulpverle nende instanties. Van de kant van de hulpverlening is men blij dat het daklozen centrum nu in zicht gaat komen. Berny van Putten van dc werk groep hulpverlening, die al ja renlang stimulator is van een da klozencentrum zegt: „Het is fijn dat het nu lijkt te lukken. Aan een lacune in de opvang komt dan een einde. Als hulpverleners kunnen wij dan ook beter hel pen". Degene die hulp en opvang nodig heeft, de dakloze zelf, komt zel den aan het woord. De discussie wordt over zijn hoofd gevoerd en hij heeft het afwachten. Eén van die wachtenden is Sarah, een al leenstaande moeder met een vijf maanden oude baby. Haar bij gaande relaas is één klemmend pleidooi voor een daklozen centrum. LEIDEN - Het zolderkamer- 3 tje is benauwend klein. Twee beden vullen het grootste deel van de ruimte. In één ervan ligt - 4 bij gebrek aan een wieg - haar vijf maanden oude j" zoontje. De baby ligt er verloren bij op het grote r bedkussens en een tafeltje 5 moeten voorkomen dat hij u er uitrolt, ,,'s Nachts durf 5 ik bijna niet te slapen om dat ik bang ben dat hij n eruit valt", zegt zijn moeder. e Sarah is een alleenstaande moeder. 0 Met haar baby kwam ze twee maanden geleden op straat te 5 staan. Haar man had haar in de steek gelaten en het huis werd verkocht. Andere woonruimte kon ze niet krijgen, moeder en baby werden dakloos, een voor ziening voor opvang ontbrak. Moeder en baby zijn het zoveelste T schrijnende bewijs voor de nood- t zaak van een daklozencentrum in Leiden, een tehuis waar ze een goede opvang, voldoende voor zieningen en uitzicht op een nieuwe, maar defirfïtieve, woon ruimte zouden hebben. Een plaats ook waar ze zich in de sa menleving opgenomen weten en niet uitgestoten voelen. In het zolderkamertje hebben moeder en baby een onderko men, maar meer dan een dak bo ven het hoofd is het niet. Versto- ken van voorzieningen komt haar baby te kort en voelt ze zichzelf in t de steek gelaten. Hulpverleners schijnen haar soms vergeten, het zolderkamertje lijkt afgesloten „Je wordt er stapelgek van, het idee dat ik hier nog langer moet zitten. We zitten de hele dag binnen. Pas als de baby slaapt, kan ik bood schappen doen. Dat moet dan heel snel omdat ik hem niet lang alleen kan laten. Als ik weg ben, ben ik bang dat iets gebeurt. Hij is al een keer uit bed gevallen". Moeder en baby Sarah zit naast haar zoontje op bed, aan het voeteind staat een wasrek helemaal volgehangen. „Dat staat daar de hele dag, ik kan het nergens anders kwijt. Het duurt een dag voor het droog is. De verwarming kan niet hoger an ders wordt het hier te benauwd, verontschuldigt ze zich. Naast wasgelegenheid mist Sarah ook gelegenheid om te koken. Daar heeft ze nog meer last van. Ze wijst op haar zoontje en zegt: „Hij moet nu eigenlijk vaste voe ding hebben, maar hier kan ik alleen maar papvoeding klaar maken. Dat kan alleen 's morgens en daar moet hij dan de hele dag tot 's avonds en ook de volgende ochtend vroeg mee doen". Wassen moet ze haar zoontje in de wastafel: 't Gaat heel erg moei lijk, hij is erg beweeglijk. Ik krijg het bijna niet gedaan, maar het gaat nergens anders". Spelen kan de baby helemaal niet. Als hij niet bij zijn moeder kan zitten, moet hij op bed liggen. Voor een box is geen ruimte en de vloer is te vies. „Voor mij is het allemaal niet zo erg, maar voor hem", zegt Sarah. Van het comsultatiebureau hebben ze onlangs gezegd dat de baby meer ruimte moet hebben. Maar het consultatiebureau is maar één instantie en die zorgt niet voor woonruimte. „Als hij een ei gen kamer had, zou hij voldoende kunnen slapen. Daar komt nu niets van. Ze zouden eens moeten kijken hoe wij hier met z'n tweetjes zitten". Zelf is ze eigenlijk verlegen en schijnbaar gelaten; ze vecht in stilte. Slechts één keer is ze echt kwaad geworden. Dat was bij huisvesting. Daar kwam ze te recht na bezoeken bij de sociale dienst, de rechtswinkel, de bur gerraadsman en de wethouder, die haar doorverwees naar huis vesting. „Ze zeiden daar dat ik geduld moest hebben en op mijn beurt moest wachten. Voor mensen die geen inkomsten hebben, kunnen we niet zoveel doen, zeiden ze". Sarah kon het niet begrijpen: „Als er iets met hei kind gebeurt, zijn jullie verantwoordelijk", heeft ze toen woedend geroepen. Machteloos Sarah zou voor zichzelf wel een woning weten. „Er zijn", zegt ze, „wel genoeg woningen. Ik ben zelf wezen kijken in de Meren- wijk, daar staan er al lange tijd leeg. Maar dan krijg je te horen dat je daar niet in kan als je geen inkomen hebt. Als je geen inko men hebt. ben je machteloos". Tussen periodes van moedeloos- hied blijft ze toch hopen: „Als ze nou maar zeggen, we doen ons best je komt binnenkort aan de beurt, dan voel je je helemaal be ter. Dan zou je je een heel ander mens voelen. Nu denk je, ze doen helemaal niets voor me". Het is tegen de middag. Haar zoon tje is in slaap gevallen, hij was al vanaf vier uur 's ochtens wakker. Zo gaat dat dagelijks. Sarah is blij dat hij nog weinig heeft gehuild: „Soms huilt hij onafgebroken, dan weet ik niet wat ik moet doen". Nu hij slaapt, zou ze even weg kunnen. Ze laat het maar schieten. „Misschien wordt hij wel wakker, wat dan". KEES VAN DER MALEN Beugeltjes 2.2 of 22 cent? Het bengeltje met de omstre den prijs. LEIDEN - Een komma verschil kan soms kapitale gevolgen hebben, zeker in het zaken doen. Bij de sociale werk voorziening (toeleverings bedrijven De Waard) in Lei den kan men daar sinds enige tijd uit eigen - onprettige - er varing over meepraten. "De Waard" knokt nu al bijna een jaar over een komma, die het bedrijf bijna 21.000 gulden kost. Eind '76 ging men met een Bel gische opdrachtgever een contract aan voor de levering van 140.000 beugeltjes voor het verwarmingselement van frituurpannen. Toeleverings bedrijven De Waard bepaalde de prijs per beugeltje op 22 cent, maar de Belgische firma legde dit uit als 2,2 cent en be taalde er ook niet meer voor. "De Waard" dreigt nu een verliespost van het verschil van bijna 21.000 gulden. Aanvankelijk ging men in Lei den nog uit van een misver stand, maar een uitvoerige correspondentie en telefoni sche contacten veranderden niets aan de zaak. Nadat alle minnelijke pogingen faalden, wil "De Waard" nu overgaan tot een hardere aanpak. Maandag beslist de gemeen teraad over een verzoek de stadsadvokaat in deze zaak in te schakelen. Het Belgische bedrijf stelt zich tot nu toe ongrijpbaar op. Di recteur Smits van 'De Waard' spreekt van 'een wonderlijke zaak'De mensen daar zijn gewoon lakoniek. Ze reage ren nergens op. Het enige wat ze zeggen, is dat ze het nog eens na zullen gaan. Verder laten ze het allemaal afwe ten", vertelt hij. Directeur Smits is in dit sta dium nog voorzichtig in zijn oordeel. Hij noemt de opstel ling van de Belgische firma 'een vreemde gang van za ken', maar wil zeker niet zo ver gaan opzet te veronder stellen: "Dat durf ik niet te zeggen, daar heb ik geen en kele grond voor". De betalingsproblemen met de Belgische client kwamen voor 'De Waard' volkomen onverwachts. De order voor de beugeltjes was weliswaar het eerste contact met de Bel gische firma, maar d,eze was door een betrouwbare, grote Nederlandse klant van 'De Waard' aangeprezen: "We hadden geen enkele reden aan deze nieuwe relatie te twijfelen", aldus Smits. Het is overigens de eerste keer dat 'De Waard' eeh dergelijke affaire heeft met één van zijn relaties. Smits: "We zoeken onze klanten altijd go^d uit". De beslissing om tegen de Belgische firma een advocaat in te schakelen, noemt hij "een uiterste stap". Ondanks sterk vertrouwen in een suc cesvolle afloop - «"de bewijs stukken zijn er" - blijft een vervelende nasmaak: "Hoe het ook loopt, het kost ons al tijd geld", aldus Smits. LEIDEN - Het tiental milieuwo ningen dat in de Merenwijk ge bouwd wordt nadert zijn vol tooiing. Terwijl men bij de Stich ting Milieuwoningen in maart volgend jaar deze woningen hoopt op te leveren, wordt al ge werkt aan plannen om in Delft, Ede, Stolwijk en Nieuwerkerk nog eens zo'n vierenveertig mi lieuwoningen neer te zetten. De milieuwoningen langs de Zijl zijn herkenbaar aan de grote schuine daken aan de zuidkant van de woningen waar de zonnecol lectoren aangebracht zullen wor den. In de collectoren wordt wa ter verwarmd door de zon; deze warmte wordt overgegeven aan het verwarmingssysteem dat zich binnenshuis overal onder de vloer bevindt. Met dit systeem hoopt men te bereiken dat tegen de winter men pas een maand la ter dan normaal hoeft te begin- deze milieuwoningen moeten de zonne-col- nen met het echte "stoken", ter wijl al twee tot drie maanden eer der kan worden opgehouden. Nog een snufje in de tien Leidse woningen is dat het badwater ge bruikt wordt voor het doorspoe- Yoga-lezing LEIDEN - In clubhuis „Klein Ma- tilo" aan de Zaanstraal 126 wordt maandagavond een lezing ge houden over tanra-yoga en medi tatie. De lezing wordt gehouden len van de toiletten. Hoogwaar dige isolatie van de woningen moet bijdragen aan een zo gering mogelijk energiegebruik. Een aardigheidje dat wel in de plannen zat maar niet is doorge gaan is het beplante dak. De be doeling was het dak aan de noordkant van een laag aarde te voorzien die in de loop der tijd begroeid zou raken. De bouwer wilde dan echter geen garantie tegen lekkages afgeven. De Stichting Milieuwoningen hoopt in de nieuwere bouwplannen wel nog eens zover te komen. door de Philippijnse Yogi Acarya Een tegenvaller in Leiden ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Maetreya Brahmacarii Sociaal Spirituele Organisatie Amanda Marga. Bij voldoende belangstelling zal er een cursus worden gegeven. De bijeenkomst begint om acht uur. ADVERTENTIE LESSEN VIA "TERMINAL" LEIDEN - De derdeklassers van de Leidse school voor middelbaar economisch en administratief onder wijs, waar al twee jaar het vak computerkunde wordt gegeven, kunnen dit jaar voor het eerst via een zg. terminal recht streeks in contact komen met een in Utrecht opge stelde computer. Deze computer staat in het onder- wijscomputercentrum van het door het ministerie van onder wijs ingestelde Instituut voor Ontwikkeling Wiskunde Onder wijs (IOWO), dat zich al tien jaar experimenteel bezighoudt met computerkunde op scholen. Van de Utrechtse computer maken nu drie scholen in Nederland ge bruik. De overige twee scholen zijn een christelijke scholen gemeenschap voor havo en atheneum in Utrecht en een ly ceum in Doorn. De betekenis van het vak com puterkunde is dat de leerlingen kennis maken met de mogelijk heden van een computer. "Men denkt vaak dat de computer een soort superbrein is, dat alles kan", aldus C. J. Stoop, die de les sen computerkunde op de meao-school verzorgt. "In het begin denken leerlingen soms zelfs dat hij ook de lotto kan voor spellen. Dat is natuurlijk onzin". Het eerste jaar dat het vak com puterkunde op de meao-school gegeven werd - het was toen fa cultatief en niet, zoals nu. ver plicht - was het volgens Stoop nog louter een kwestie van "droogzwemmen". De leerlingen programmeerden een bepaald vraagstuk op zg. schrapkaarten, deze werden opgestuurd naar het computercentrum en vervolgens in de computer gestopt. Na onge veer vier dagen rolde het resul taat weer bij de school in de bus. Waren de kaarten goed ingevuld dan gaf de computer het juiste antwoord op de gestelde vraag. Was dat niet het geval, dan kre gen de leerlingen aanwijzingen waar het fout was gegaan. Even tueel konden ze dan binnen een vastgestelde termijn - de com puter houdt het programma maximaal 14 dagen in bewaring- opnieuw de kaarten insturen. Dit jaar wordt er nog steeds met de kaarten gewerkt; daarnaast kun nen de leerlingen ook recht streeks met de computer com municeren via de terminal. Het komt dan in feite neer op een soort vraag- en antwoordspel, waarbij de leerling een door de docent opgegeven vraagstuk voorprogrammeert, dat door geeft aan de computer en vervol gens het al of niet juiste antwoord afwacht. Is het antwoord fout, dan is er verkeerd geprog rammeerd. "Je kunt allerlei vraagstukken op geven", zegt Stoop, "bijvoor beeld: iemand zet duizend gul den op de bank, laat dat staan te gen acht procent rente per jaar, hoe lang duurt het voordat hij 10.000 heeft bereikt. De leerlin gen gaan dan een programma maken, dat bestaat uit elf of twaalf opdrachten. Dat kan je niet allemaal via de terminal doen, omdat dat teveel tijd zou kosten. Dus gebeurt dat op de kaarten, die naar Utrecht worden opgestuurd. Eigen terminal De meao-school in Leiden is waar schijnlijk een van de weinige scholen in Nederland die over een eigen terminal beschikken. Geruime tijd geleden kocht de di recteur van de school, C. E. van Oort, een tweedehands terminal dat de grond in de Merenwijk later dan door de gemeente toegezegd geleverd werd. Mede door deze negen maanden vertraging is de bouw duurder geworden dan beoogd was. De prijs (212.000 gulden) was echter voor geen van de kopers - allemaal Leidenaren - reden om van het huis af te zien. Verdere pech bij de bouw was dat bij montage de zonnecollectoren bleken te lekken. Deze moeten nu opnieuw aangebracht wor den. Bij de bouw heeft men nog kunnen profiteren van de kennis die de Technische Hogeschool in Eindhoven heeft opgedaan bij de bouw van een soortgelijke wo ning. Alles bij elkaar zitten er voor zo'n veertigduizend gulden aan "milieuvriendelijke" snufjes aan een milieuwoning. Leraar Stoop met enkele leerlingen achter de terminalgewoon i schanspark. (kosten nieuw: 10.000 gulden) voor 4.000 gulden. Dat gebeurde o.m. met het oog op het voorne men om op de meao-scholen in Nederland het vak informatica ingevoerd te krijgen. Informatica staat voor automatische gege vensverwerking, waarbij gebruik wordt gemaakt van de computer. Volgende week zal hierover wor den gesproken op een landelijke bijeenkomst van de pedagogi sche centra in Nederland. Van Oort verwacht overigens dat het nog wel één of twee jaar zal duren voordat het vak infor matica op de scholen is inge voerd. De bedoeling is dan dat er ook examen in wordt gedaan. Het vak computerkunde, dat nu één uur per week wordt gegeven, wordt alleen getoetst aan de hand van proefwerken. Alle vier derde klassen zijn verplicht het vak te volgen in het kader van de prakti sche beroepsvorming. Het vol gend schooljaar zullen ook de tweede klassen het vak op hun roosters aantreffen. Hoewel de meeste bedrijven die van computers gebruik maken, een "eigen taal" hanteren, is de behoefte aan het vak computer kunde toch voor een belangrijk deel uit het bedrijfsleven voort gekomen. "We hebben diverse excursies gemaakt en lezingen gehad", aldus Van Oort, "en daaruit bleek duidelijk die be hoefte. En ook bij de leerlingen die stage liepen. Die zeiden: we zouden hier eigenlijk iets met computers moeten doen. Door het vak computerkunde leren ze wat een computer is en wat je er mee kunt doen. De leerlingen staan er dan later niet vreemd te genover "Eigen Huis" wil bouwen in Leeuwenhoek LEIDEN - De Stichting Eigen Huis, die in de Merenwijk enige jaren terug een paar honderd premiekoopwonin gen heeft gerealiseerd, werkt aan bouwplannen voor de Leeuwenhoek. Bestuurslid Renzen, tevens bestuurslid van de Stichting Milieuwo- ningen, verklaarde dat ge streefd wordt naar koopprijzen van minder dan een ton. De woningen zouden geschikt moeten zijn, wat be treft dak en isolatie, voor het eventueel gebruiken van zonne-energie. Voor de woningbouw in de Leeuwenhoek, tussen Ples- manlaan en Wassenaarseweg, wil de gemeente een prijs vraag uitschrijven. De Stich ting Eigen Huis wil meedin gen in deze prijsvraag. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3