'M'n moeder is de enige die ik geregeld zie PAGINA toinniödfe AtfïKdltfé v@in) Mlfi) k EOjp Inn}®D®ln] 0 o o Jan Westerlaken RIJNSATERWOUDE - "Loop ik te winkelen, komt er ineens een vrouwtje met een tas vol boodschappen in haar hand naar me toe rennen. Zwaait uit de verte en roept: Hé, An- dré, ze kankeren wel eens over jouw televisie-prog ramma's. Maar wat ze me gis teravond op die buis hebben laten zien was helemaal ver schrikkelijk Nu is het wat minder, maar in de zomermaanden is de molen van komiek André van Duin, midden in de polder van Rijn- saterwoude, vaak de eindbe stemming van dagjesmensen. Met een verrekijker in aan slag liggen ze dan "uren" tus sen de hoge grassprieten om een glimp van rozige André op te vangen. Nee, over het hekje klimmen en naar de woonstee wandelen, laten ze wel uit hun hoofd. De grote Sint Bernhard en de kleine cocker spaniel maken samen zoveel kabaal dat bru tale nieuwsgierigen zich wel een keertje bedenken voor ze aan deze onderneming be ginnen. De Sint Bernhard heeft al gauw de mouw van een jas te pak ken en "scheurt" er lustig op los. Bijten doet hij niet, maar als je niet beter weet, schrik je toch wel even. Antiek Langs het oprijlaantje naar de molen staan een paar antieke lantaarnpalen, die 's avonds voor een flauw lichtschijnsel zorgen. André kocht ze voor een lieve duit. Rond de molen scharrelen wat kippen, gan zen en eenden. In het var kenshok knorren een paar hangbuikzwijntjes. Dieren, die hij, als er even wat tijd voor is, zelf verzorgt. "Ik geef niks om vieze handen hoor", laat André weten. "Natuurlijk schrijf ik liever een brief'. Een ronde maalsteen, midden in de woonkamer, doet nog dienst als tafel. Aan de muur hangt een portret van André als clown. Verder is er een piepklein barretje en tegen de wand staat een speelapparaat. Boven de kamer ligt de slaap- etage. Daar heeft hij ook een ruimte om gasten te ontvan gen. De logeerkamer met stu dio liggen op de derde ver dieping. De keuken, de entree van de molen, is ingericht met moderne apparatuur. Aan welke kantje ook naar buiten kijkt, je ziet groene weilanden of het kabbelende water van de Braassemermeer. Heel toevallig is André in de molen terecht gekomen. Hij was op zoek naar een huis toen de makelaar opbelde en vertelde dat er een molen te koop was. "Eigenlijk zocht ik iets in het Gooi, dichtbij de studio. Toen ze die molen aanboden, heb ik gelijk toegehapt. Zoiets unieks vind je nooit meer. Ach ja, het is er binnen kleiner dan in een gewoon huis. Anderhalf jaar woon ik er nu, maar ik heb er nog geen dag spijt van gehad". Rust en stilte De rust en stilte hebben de ko miek helemaal voor zich ge wonnen. André: "Amsterdam is leuk om er eens te zijn, maar ik hoef er echt niet te wonen. Lekker rustig met m'n beest jes samen, vind ik heerlijk. En zomers kan ik in m'n zwemb roek lopen en even zwemmen als ik daar zin in heb. M'n boot ligt hier langs de kant. Ik kan zo het meer opscheuren". André woont dan wel in Rijn- saterwoude, maar met het dorpsleven bemoeit hij zich praktisch niet. De mensen la ten hem ook met rust. Daar is de komiek zelf wel gelukkig mee. "Eén keer", vertelt hij, "ben ik in het dorp geweest. Op het afscheid van de plaat selijke politie-commissaris. Daar was ik voor uitgenodigd. Verder nooit". Want zodra André thuis komt, zakt hij onderuit in een stoel. De weinige schaarse vrije uurtjes die er overblijven, be steedt hij aan z'n privé-leven. Zo belt hij dagelijks met zijn moeder die nog altijd aan de Rotterdamse Watergeus straat woont. Ieder week einde gaat André haar halen en verblijft ze op de molen. Z'n privé-leven kreeg een schok toen vorig jaar zijn va der overleed. "Dat was een dieptepunt voor mij". Geen grappenmaker Iedereen kent André van Duin als de grappenmaker. Maar hoe is hij in z'n normale doen en laten? André, die met een camera speelt, zegt zonder na te den- dicapte kinderen. Daar kon André als komiek z'n gedach- tengang de vrije loop laten. Wel aangepast aan de kinde ren die in Carré zaten. "Sjonge, jonge, dat was toen lachen geblazen. Die kinde ren grepen me vast en lieten me nooit meer los. Dat was geweldig, eerlijk waar. Dat zal me altijd bij blijven. Zoiets maak je maar éen keer in je leven mee". Naar België Hardnekkig doen praatjes de ronde dat André Nederland wil verlaten en in België wil gaan wonen. Hij zelf spreekt dit falikant tegen. "Dat zal er nooit van komen, denk ik. Dan blijft er helemaal geen privé-leven meer over. Ik vind het ook wel eens leuk om die grote hond te borstelen of dat varkenshok schoon te maken. Stel je voor, dat je er gens in België woont en hier opnamen moet maken .nee, je houdt geen minuut voor je zelf over. Daar pas ik voor". Zelfs de,gedachte om eens wat in het buitenland te gaan doen, is nooit bij hem opge komen. "Ik heb er helemaal geen trek in om bijvoorbeeld in Duitsland te gaan werken. Hier. in ons eigen landje, heb ik het al druk genoeg. Als ik in het buitenland aan de slag ga, weet ik precies hoe dat gaat: je leeft in hotelkamers en moet duizenden kilometers in de maand reizen. Kijk maar eens naar Nico Haak: dertig duizend kilometer maakt hij in ëén maand. Ik moet er niet aan denken. Zeker, je ver dient goed, maar ik zie dat niet zo zitten. Je hoeft toch niet meer te verdienen dan je kunt opmaken? Ach, een ap peltje voor de dorst achter de hand hebben, dat is natuur lijk nooit weg. Wanneer ik een lekker leventje kan leiden, vind ik het al lang best. Buitenlandse plannen, ver geet het maar, ik zit hier best De filmproducenten hebben inmiddels ook al van zich la ten horen. "D'r is nog niet zo bar veel uitgekomen hoor", beweert André al wil hij het achterste van z'n tong met la ten zien, "maar we onderhan delen wel. Er zullen nog wat gesprekken moeten worden gevoerd met wat mensen. Sfeer van de film? Komisch, natuurlijk. Dat kan toch niet anders?" Oude vrienden Het succes groeide, contact met vrienden verwaterde. Wat spijtig laat André horen: "Al die schoolvrienden heb ik uit het oog verloren. Het klinkt afgezaagd, maar ik heb geen tijd om naar ze toe te gaan. Ik kan niet zo maar eens lekker bij iemand op visite gaan. Ik heb het al eerder gezegd. M'n moeder is de enige die ik ge regeld zie. Ja, ze zit vaak al leen in de molen. Maar 's avonds, daar zorg ik voor, zijn we gezellig samen ken: "Ik ben een rustig en kalm type, zoals ik nu hier zit. Nee, een grappenmaker ben ik zeker niet. De ene dag heb je er wat moeite mee en werk je je programma af. Ben je in de stemming, dan doe je meer. Loopt het ook lekker". Ook een komiek zit wel eens in de put. André heeft aan zijn manager, ex-Spel breker Theo Rekkers, een man bij wie hij op ieder moment van de dag kan "uithuilen". "Bij hem kan ik alles kwijt. Net een pispaal is 'ie voor me. Ik kan hem dag en nacht bereiken. Geestelijk ben je natuurlijk altijd in de wear. Als er dan weer eens een aan je kop komt zeuren stuur ik die maar door naar Theo. Dan is hij de man die het opvangt. Zeker als ik grappen moet verzinnen heb ik er weinig trek in om wat geouwehoer aan te ho- Eens zal de tijd komen dat zijn populariteit inboetAn dré wuift het met een hand gebaar weg. "Gelukkig kan ik heel goed relativeren. Van daag ben je populair, morgen een wegwerpartikel. Ik weet donders goed wat humor en succes waard zijn. Je moet er voor waken niet over te doce ren en proberen het exclusief te houden Moeilijk Dat exclusief houden levert nogal eens problemen op. "Natuurlijk", zegt André na een ferme slok koffie, "het wordt steeds moeilijker om daaraan te beantwoorden. Ik denk dat ik met mijn werk de eerste jaren wel vooruit kan. Gelukkig heb ik me niet vast gepind op één facet, ik kan een paar kanten op. Dan zien de mensen je niet alleen maar als komiek. Ik vind het wel jammer dat er in Nederland zo weinig komieken zijn". Hij geeft dus niet waar het pu bliek om vraagt? "Nee, zeker niet. Neem nou die "Dik voor-me-kaar-show". Hoeveel mensen er al niet hebben opgebeld en geschre ven of ik zelf in dat prog ramma wil opdraven, enorm. Dat doe ik niet. Die stem metjes maken is veel leuker. Wat moet ik in dat prog ramma doen?" Wat dromerig laat André er op volgen: "Dit werk doe ik nou verschrikke lijk graag. Zo n programma wordt voor de vuist weg ge maakt. Je kunt praktisch doen watje wilt. En dan hoef je toch niet zelf als komiek in beeld te komen? Nergens voor nodig hoor". De mooiste herinneringen heeft hij echter aan een optreden voor een zaal met gehan

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23