Unieke reis: militante Zuidmolukkers gaan zelf kijken op eiland Ambon "Ontmoetin begin van dialoog met RMS- gezinde Zuidmo lukkers" ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 Het vertrek van Schiphol: v.l.n.r. Theo Thenu, redacteur Bob Mantiri en Noes Solisa Theo Thenu Noes Solisa DEN HAAG - Op het vliegveld van Jakarta arriveerden deze week Noes Solisa en Theo Thenu, twee militante Zuidmolukkers uit de Molukse woonwijk in Bovensmilde. Solisa en Thenu gelden in Bo vensmilde als voormannen van de zogenaamde „harde kern" van de Zuidmolukse jongeren, uit wier midden de kapers van de treinen in De Punt en Wijster en de bezetters van het Indonesische consulaat in Am sterdam en de school in Boven smilde voortkwamen. Tijdens de laatste gijzelingsac ties, dit voorjaar, traden Solisa en Thenu op als woordvoerders naar buiten van de Zuidmo lukse bezetters. In juli van dit jaar nam de Ge meenschappelijke Pers Dienst (GPD), waarin twaalf regionale kranten samenwerken, het ini- tatief voor een reis naar de Zuid-Molukken van Solisa en Thenu, samen met redacteur Bob Mantiri en fotograaf Ro land de Bruin. Doel van deze unieke reis: de beide Zuidmo lukkers, geboren in Nederland en levend in de sfeer van herin nering en militant verlangen naar een land dat zij beiden nog nooit hebben gezien, in contact brengen met de werkelijkheid van de Zuid-Molukken. Zodat zij, na hun terugkomst in Ne derland, in Bovensmilde en el ders in de Zuidmolukse ge meenschap kunnen vertellen hoe de Zuid-Molukken er nu werkelijk uitzien, hoe het leven er is. Zodat zij ook kunnen na gaan wat er is overgebleven van het oude ideaal van de onaf hankelijke republiek der Zuid-Molukken - waar de en kele tienduizenden Neder landse Zuidmolukkers van dromen, maar dat volgens de Indonesische regering volko men vergeten is op Ambon en op de andere eilanden zelf. Zo dat zij ten slotte kunnen con stateren welk beleid de Indo nesische regering voert, op de Zuid-Molukken en elders. Na maandenlange onderhan delingen tussen de GPD en de Indonesische ambassade in Den Haag, die ambassade en de regering in Jakarta, de GPD en de Zuidmolukse gemeenschap en, uiteindelijk, een bijeen komst op de Indonesische am bassade waar Solisa en Thenu, in aanwezigheid van vertegen woordigers van de GPD, wer den ondervraagd door stafle den van de ambassade en een Molukken-expert uit Jakarta, ontvingen Solisa, Thenu, Man tiri en De Bruin op vrijdag 18 november, drie dagen voor het geplande vertrek, hun visa voor Indonesië. De Indonesische ambassadeur, luitenant-generaal Supoto Yuwono, verklaarde tegenover de GPD „er niets op tegen te hebben wanneer militante Zuidmolukkers zelf een kijkje willen gaan nemen op de Mo- lukken". Volgens de ambassa deur is het nuttig om deze jon gens met de werkelijke feiten te confronteren. „De RMS bestaat niet meer in Indonesië", aldus luitenant-generaal Sutopo Yuwono. Hij benadrukte dat het Molukse probleem geen Indonesisch, maar een Neder lands vraagstuk is. De Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusama zei het een „nor male zaak" te vinden dat mili tante jongeren naar Ambon gaan. „Het is een goede zaak wanneer deze jongens op grond van hun eigen ervaring een ei gen keuze maken", aldus ir. Manusama. „Ik hoop zelf ooit eens terug te keren. Maar dan in een vrij Ambon". „Het worden voor ons span nende dagen", zeiden Solisa en Thenu vlak voor hun vertrek. Solisa (25), pas afgestudeerd als pedagoog: „Ik ben reuze be nieuwd naar het onderwijs systeem op Ambon". Ook de manier waarop de ontwik kelingsprojecten daar worden uitgevoerd heeft de belang stelling van beide Molukkers. „Wij zijn nog nieuwsgieriger of op de Molukken de RMS-ge- dachte nog leeft", zei Thenu (26), student bouwkunde aan de HTS in Groningen. Beiden zijn lid van de Vrije Zuidmolukse jongerenorgani satie in Bovensmilde. Hun fa milieleden, van wie velen naaste verwanten, zijn betrok ken geweest bij acties zoals de bezetting van het consulaat- generaal van Indonesië in Am sterdam en de treinkaping in Bovensmilde. Enkelen zitten nog een straf uit in de gevang enis. Solisa en Thenu werden in kamp Schattenberg, in het Drentse Westerbork, gebo- 0 0° JAKARTA - „Ik hoop dat deze ontmoeting de inleiding zal zijn voor een dialoog tussen de RMS-gezinde Zuidmolukkers in Nederland en de Indone siërs". Aldus dinsdagavond generaal Soedarmo J^jadi- wangsa, de voorzitter van de Zuidmolukse repatriërings commissie in Indonesië, in een gesprek met Solisa en Thenu Beiden kenschetsten het ge sprek later als „openhartig en ontspannen". Generaal Soedarmo ontving Solisa en Thenu in zijn riante villa in Kebajoran, de deftige wijk van Jakarta. Er werd met generaal Soedarmo openhartig gesproken over al lerlei onderwerpen die nauw betrekking hadden op het Mo lukse probleem in Nederland, op welke manier Zuidmolukse jongeren kunnen deelnemen aan ontwikkelingsprojecten op de Molukken of in andere delen van Indonesië, de autonomie van de buitengewesten van In donesië, de positie van de RMS-president in ballingschap ir. J. A. Manusama. Solisa: „Hoe ziet u de RMS vanuit de geschiedenis en wat ziet u als oplossing van dit pro bleem?". Soedarmo: „Het is voor mij een vanzelfsprekende zaak dat ik de RMS afwijs. Daarover valt niet te praten. Wij kunnen al leen hopen dat u de idee van RMS (de oprichting van een onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken, red.) zal opge ven. Als argument gebruikte de generaal het feit dat de Moluk ken uit ruim duizend eilanden bestaan waardoor het erg moeilijk is te besturen. Alleen zou een RMS, zo die er ooit zou komen, nooit kunnen bestaan. De interdepedentie tussen de Indonesische eilanden is erg groot. Daarom is er geen le vensruimte voor zo'n RMS. Een onafhankelijke Zuid-Mo lukken is een droombeeld", al dus generaal Soedarmo, die in jyn betoog keer op keer de na druk legde op de Indonesische eenheidsstaat waar niet aan valt te tornen. „We hebben een flinke achter stand. We zijn in opbouw en we kunnen ons niet veroorloven terug te blikken in het verle den", aldus generaal Soedarmo. Solisa en Thenu: „Er is op dit ogenblik een tendens waar te nemen die wijst op het verlan gen van de buitengewesten naar grotere onafhankelijk heid. Men wil baas zijn in eigen buik. De ruimte hebben om hun cultuur te beleven. Is hierin een plaats weggelegd voor een onafhankelijke Mo lukken?" Soedarmo: „De centrale rege ring streeft inderdaad naar au tonomie van de Daerahs (pro vincies), maar deze zelf standigheid is zuiver econo misch en heeft geen politieke betekenis. Wat het beleven van eigen cultuur betreft", aldus Soedarmo, „ons devies is bi- nekka tungal ika", „eenheid in verscheidenheid". Iedereen heeft de vrijheid om zijn cul tuur te beleven". Tijdens het gesprek kwam ook de vraag naar voren of er Zuidmolukse jongeren in Ne derland kunnen worden inge schakeld bij ontwikkelings projecten op Ambon. Volgens Soedarmo is iedereen die zijn handen uit de mouwen wil ste ken, welkom in Indonesië zo lang zij dat niet doen om een RMS van de grond te krijgen. „De RMS is ons vijandig ge zind", aldus Soedarmo. Solisa zei dat hij Indonesië niet vijandig gezind is. „Ik vind", zo zei hy, „dat het Molukse vraagstuk kan worden opgelost via de weg van de dialoog. Niet alleen met de Indonesiërs maar ook met de Nederlanders". Generaal Soedarmo: „Ik hecht zeer veel waarde aan uw ant woord. Deze ontmoeting, uw aanwezigheid hier als aanhan gers van de RMS, kan het begin betekenen van een dialoog". Solisa vroeg daarop of deze in formele ontmoetingen in een later stadium kunnen uitmon den in besprekingen met ir. Manusama en de tnilitante pre dikant Metiari. Soedarmo: „Ik ben niet in de positie om dat te kunnen rege len. Maar wanneer Manusama naar Indonesië wil komen kan dat worden geregeld, maar niet als president van de RMS. We erkennen namelijk geen RMS". Soedarmo verklaarde ernaar te willen streven dat discussieg roepen worden gevormd. Uit wisseling van Molukkers, zodat ze zich ter plaatse kunnen oriënteren en een beeld kun nen vormen van de werkelijke situatie. We moeten een goede verstandhouding creëren, en dat kan via dialooggroe pen. De gordel van Smaragd: de droom van vele Zuidmolukse jongeren. „Het zou erg goed zijn", aldus Soedarmo ten slotte, „als jullie zelf met de mensen op Ambon gaan praten, zodat jullie zelf daarover een mening kunnen Solisa en Thenu vertrekken za terdag naar de Molukken waar zy een gesprek zullen hebben met gouverneur Slamat. Ook zullen zij de gelegenheid krijgen om ontwikkelingspro jecten te bezoeken. Voor woensdagmiddag stond een gesprek met generaal Muskita, een van de vooraanstaande Molukse generaals, op het programma.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19