sou liefst weer vissen 3-er Yooys Lions schieten scherp: 28-6 met PSV heeft een soort Wilhelmus -gevoel Vriesekoop ronde verder VOETBALOP ZATERDAG IN GEHEEL AFGELAST Kortsjnoj na zege: "Spasski maatje te klein voor mij" tTERDAG 26 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 15 Hoewel ik er al mij vrienden door verlies (vooral in de Engels sprekende landen) blijf ik voorlopig toch maar volhouden dat het Engelse voetbal me niet kan charmeren. De uitslagen van de UEFA-cupwedstrijden komen me bij dit standpunt niet te hulp helaas (Aston Villa won met 2-0 van Atletico Bil bao, en Ipswich Town won met 3-0 van Barcelona), maar heb ik dan ooit beweerd dat ik ge charmeerd was van het Spaanse voetbal? Nu zullen mijn vrienden, die zich dus steeds meer van mij af wenden, wel opmerken dat het Engelse voetbal zich ook niet leent voor een term als „ge charmeerd". Het heeft geen „charme", het heeft „body", of om een meer Engelse term te gebruiken: het heeft „guts". Wat dat precies betekent weet ik ook niet, maar speciaal voor zulke gelegenheden heb ik een woordenboek (Wolters), en dat leert me dat „Guts" zowel „in houd" als „ingewanden" kan betekenen. Het Engelse voetbal heeft ingewanden, in derdaad. Toch nog maar even verder kijken, aha, het kan ook nog „fut", „durf" en „lef' bete kenen. Ja. dat moet je die Engelsen na geven, ze hebben „guts". Maar wie hebben dat niet? Als je PSV en Eintracht Braun schweig tegen elkaar ziet spe len, dan kun je toch moeilijk beweren dat zij zonder lef voetballen. Ik zou na de eerste vijf minuten al mijn bril heb ben ingeleverd bij de verzorger, na een kwartier zou ik om extra scheenbeschermers en een ko gelvrij vest hebben gevraagd, na een half uur zou ik er voor gezorgd hebben dat ik niet ver der dan een meter of drie van de hoekvlag vei\vijderd zou raken (zodat ik deze vlaggestok in ge val van lijfsgevaar onmiddel lijk uit de grond had kunnen rukken om mij gewapen derhand te kunnen verdedi gen), en in de rust zou ik iets gemompeld hebben van: „even naar de wc", waarna ik (nog al tijd mompelend) van de onop lettendheid van Kees Rijvers gebruik zou hebben gemaakt om de deur uit te glippen, in mijn Maserati te stappen en met 200 kilometer per uur naar huis te races. Veel van die voetballers schijnen vrouw en kinderen te hebben, maar desondanks storten zij zich voor trappende voeten alsof zij er de militaire Wil lemsorde mee kunnen verdie nen. Ik heb vorige keer ge schreven dat de Italianen er al tijd in slagen de gevaarlijkste man van de tegenpartij te bles seren (Kevin Keegan werd het slachtoffer.in de wedstrijd En- geland-Italië), maar ik moet PSV dit keer nageven, dat het er tegen Eintracht Braun schweig ook in slaagde om de twee best Eintracht-spelers geheel of gedeeltelijk „kalt te stellen": Breitner moest hin kend het veld verlaten en Handschuh werd een paar keer zo hard aangepakt dat zijn ren dement gaandeweg ook steeds kleiner werd. De PSV'ers zullen tegen deze zienswijze vermoedelijk fel protesteren, althans dat zouden ze, als ze deze krant lazen, maar als ik het wekelijkse profiel van een speler in voetbal inter national goed gevolgd heb, le zen onze gredivisievoetbaliers alleen de Telegraaf en Kuifje, en stemmen zij eendrachtig op de VVD. Inderdaad is Kees Rijvers er de man niet naar om zijn spelers opdracht te geven om tegenstanders via grove middelen uit te schakelen, en bovendien kunnen de PSV'ers er op wijzen dat in enkele ge vallen de Schotse scheids rechter op hun hand was. Hij gaf Rene van de Kerkhof, die bezig was aan een solo die uit de hand dreigde te lopen, nota bene een vrije schop mee, na dat hij met Paul Breitner in botsing was gekomen maar op de televisie was duidelijk te zien dat Van de Kerkhof te hard door ging, toen hij na de tweede passeeractie de bal te ver voor zich uitspeelde en op Breitner dreigde te stranden. En Willy van der Kuylen stak een keer in het voorbijgaan zijn been uit toen Handschuh in volle vaart voorbij liep en, aan getikt. een lelijke smak maakte, maar omdat PSV in het bezit van de bal bleef, liet de scheids rechter doorspelen. Valt dat allemaal onder „gemeen spel"? Nee, het heeft niets te maken met de doortrapte manier waarop de Italianen dat soort vuile zaakjes opknappen. Het heeft alles te maken met een soort „Wilhelmusgevoel" dat Nederlandse spelers de laatste jaren bespringt zodra zij in Europacupwedstrijden de eer van hun club verdedigen. Misschien is het een Ajax-synd- room. Vroeger was het een hele eer om met niet minder dan de oneven goal van een buiten landse club te verliezen, te genwoordig is het onze eer al te na om gelijk te spelen tegen een buitenlandse club. Dat kan eenvoudig niet. Dat deed Ajax ook nooit. In principe zijn wij nog steeds de Europacup-win naars (in de praktijk al lang niet meer), en dat gevoel geeft zo veel „lading" mee aan de spe lers, dat zij koste wat kost wil len winnen. Ik zit daar dan wat gegeneerd te genaan te kijken. Laten we eer lijk zijn: Eintracht Braun schweig was in de eerste helft toch de betere ploeg? Wat werd er niet snel gespeeld, en wat werd er, ondanks die grote speelsnelheid, niet zuiver ge combineerd door de Duitsers? Natuurlijk mislukte er wel eens iets, maar verhoudingsgewijs toch nog weinig. Breitner en Handschuh (handschoen zou den wij zeggen), prachtige voetballers toch? En Popivoda (drinkwater zouden wij zeggen) glipte er af en toe toch ook aar dig langs, al gaf het weinig ren dement? En PSV antwoordde met evenveel snelheid, zij het met minder zuiverheid in de passes. Ik vond het eigenlijk een heel goede wedstrijd, van beiden zijden met veel „guts" gespeeld (jongens als Krijgh en Poortvliet hadden al hun on opvallendheid afgeschud en deden opvallend goed werk). Maar op een gegeven ogenblik, toen de PSV'ers merkten dat zij het met voetbal tegen voetbal alleen niet zouden redden, gin gen zij hun „meerwaarde" aan agressiviteit inbrengen en dat hielp. Eintracht begon te wan kelen op'zijn benen, niet in de laatste plaats omdat er tegen aan werd geschopt. En PSV maakte twee goede doelpun ten. De Volkskrant schreef welis'waar met veel aplomb in de kop: PSV over dode punt via Schot, en dat schot kwam van Lubse, maar omdat Schot met een hoofdletter was geschre ven moesten we geloven dat de Schotse scheidsrechter voor buitenspel had moeten fluiten: „Maar één keer was de Schotse scheidsrechter Mcginlay eigenwijzer dan ieder ander in het PSV-stadion". Die waarneming is op zichzelf al controleerbaar foutief, want zijn grensrechter vlagde ook niet, en die bevond zich even eens, duidelijk zichtbaar, in het PSV-stadion. De televi siebeelden toonden bovendien aan, dat de Eintracht-links- back, die ook meteen ongerust begon te appelleren, nog juist iets dichter bij het doel stond dan het rijtje PSV'ers dat aan dat eerste doelpunt werkte. Het scheelde niet veel, maar het hoeft ook niet veel te schelen, althans niet voor Britse scheidsrechters. Die onder scheiden zich namelijk door twee dingen van hun Neder landse en continentale col lega's. Zij fluiten niet zo snel voor buitenspel (je moet in Ne derland toch wel minstens twee meter niet buitenspel staan om dooi te mogen spe len), en zij fluiten niet zo snel voor een strafschop. Met het ene compenseren zij weer het andere. Mcginlay floot consequent „Brits": hij floot dit „randje buitenspel" niet af, en hij gaf geen strafschop toen René van de Kerkhof in het straf schopgebied in de heupzwaai werd genomen. Hij gaf daar zelfs geen indirecte vrije schop voor (in zulke gevallen grijpen Nederlandse scheidsrechters wat al te gretig naar obstructie), maar liet gewoon doorspelen. Zo zijn die Britten nu eenmaal. NICO SCHEEPMAKER iLKMAAR - Ineens werd hij door dat ene telefoontje van Dé Stoop uit de vergetelheid ontrukt. De man, die zichzelf als de enige echte werkgever in dit land beschouwt, had zich plotseling de robuuste reservedoelman van AZ'67, die vroeger op nogal oubollige wijze als "het loze visser tje" werd aangeduid, herinnerd. Ontevreden als de FC Amsterdam-praeses was over zijn eigen doelman Heinz Stuy - de ex-Ajacied haalde in het veld een prestatieni veau, dat omgekeerd evenredig was, aan hetgeen hij ver baal (tegenover medespelers en pers) presteerde - had hij ten einde raad maar de telefoon gepakt en Gerrit Vooys over een eventuele overgang naar FC Amsterdam gepolst. BORLAENGE De vier Neder landse vertegenwoordigers heb ben zich geplaatst voor de tweede ronde van het enkelspel tijdens het tafeltennistoernooi om dé open Scandinavische kampioen-, schappen. Bettine Vriesekoop versloeg in drie games de Joegoslavische Bati- mc: 21-18, 21-15, 21-18 en Judy Williams toonde geen enkel me dedogen met de Finse Sonja Grefberg: 21-18, 21-9, 21-12. De Nederlandse kampioen bij de he- ren, Bert van der Helm had vijf games nodig om de tweede ronde te bereiken. Met 18-21, 18-21, 21-18,21-19,22-20 versloeg hij de Westduitser Stellwag. Nico van Slobbe had eveneens vijf games nodig om zich de meerdere te to nen van de Zweed Feilke: 21-14, 19-21, 13-21, 21-13, 21-17. Samen met Nico van Slobbe be reikte Bettine Vriesekop de derde ronde gemengd dubbel spel door winst op Janor/Lind- ström 21-17, 21-18, 14-21, 21-11. China won het landentoernooi bij de heren en de dames. De heren wonnen met 3-2 van Duitsland, de dames versloegen N-Korea: 3-1. n zie, zoals zo vaak volgen er dan meer. Wat ook nu weer het geval was. Notabene aartsvijand van Stoop, VVCS-secretaris Karei Jansen meldde zich eveneens. Die laatste vertegenwoordigt momenteel de belangen van Paul v.d. Meeren en hij "viste" naar de eventuele bereidheid van Vooys om mee te werken aan een ruil met de Telstar-doelman, die het bij zijn club niet meer ziet zitten. Cijk, in principe ben ik best bereid om naar Telstar te gaan. Tenslotte wil ik dolgraag spelen. Maar per soonlijk geloof ik er niet in. dat die ruil doorgaat, want zowel Meskovic als Van der Meeren gaan bij AZ niet op de bank zit ten", realiseert Gerrit Vooys zich. Een mening, die door Leen v.d. Lugt, de public relationsmanager van Telstar, wordt gedeeld. Hij: "We gaan er van uit, dat wij nog steeds over Van der Meeren kun nen beschikken. Volgens zijn arts zou hij overspannen zijn. Welnu, als hij dan genezen is, moet hij zich weer bij ons melden. Hij heeft tenslotte nog een contract bij ons". Dat neemt niet weg, dat wij bij Telstar het standpunt huldigen, dat iemand weg mag gaan, als hij zich kan verbeteren. Voorwaarde is dan wel. dat we voor Van der Meeren een behoorlijke ver vanger terug moeten krijgen en hoewel Vooys minder getalen teerd dan Paul is, zouden we best met hem tevreden zijn. Maar het initiatief tot éen dergelijke ruil zal dan niet van ons uitgaan. Als AZ Van der Meeren wil hebben, moe ten zij maar contact opnemen", imiddels is er na het telefoontje van Stoop alweer zo'n twee we ken verstreken. Lijkt de interesse van de liftenfabrikant voor Vooys inmiddels weer verflauwd. Het geen bij nadere informatie blijkt te kloppen. Stoop: "Er was slechts sprake van een oriënte rend gesprek. We hebben de ver langens van Vooys aangehoord. Daaruit is mij gebleken, dat hij eigenlijk niet zo graag bij AZ weg wil. Dat kon ik ook concluderen uit het feit, dat volgens hem de zaken er voor hem bij AZ nu beter voor zijn komen te staan. Ik ben dan ook niet van plan om nog contact met Vooys op te t et zal derhalve moeilijk ex-Katwijker worden om ooit van de door hem gehate reservebank n- af te komen. Vooys beseft dat it. terdege, ij: "Nadat ik acht jaar lang in het eerste had gestaan kreeg ik d steeds meer last van mijn liezen. De sprongkracht ging steeds meer achteruit. Tenslotte heb ik Oh maar besloten om me te laten opereren". Doys, de man, die de twijfelach- Itige reputatie had opgebouwd, dat hij elke week door eigen schuld wel een keertje moest vis- _sen ("wat wil je ookNogal geen overgang om van Quick Boys naar AZ te gaan"), belandde door >r-riie blessure op het tweede plan. Zijn opvolger Chris Heil bleek eveneens niet tegen de zenuwen (Vooys: "In de week was die jon gen de vrolijkste van allemaal, 's 1-zondags stierf hij van de zenu wen") opgewassen en juist toen arring voor het doel van Houtrustgoalie Gerard i Ger Vooys: Desnoods naar het buitenland" Gerrit Vooys aan een terugkeer naar het vlaggeschip bezig leek, werd Rihza Meskovic aangetrok ken. Die Joegoslaaf zakte na een redelijk begin steeds dieper weg. Ging regelmatig in de fout en was dan ook regelmatig oorzaak van nodeloos puntenverlies. Vooys: "Ik heb daarover ook een gesprek met Kraay gehad. Die heeft toen tegen mij gezegd, dat als "Rickie" zo door zou gaan, ik weer in het eerste zou komen. Er trad bij Meskovic geen enkele verbetering in en ik verwachtte eigenlijk dat ik voor de wedstrijd Barcelona-AZ"67 opgesteld zou worden. Maar dat gebeurde niet. En dat, terwijl ik mij er helemaal op ingesteld had. Toen ook be sefte ik, dat Meskovic pas dan vervangen zou worden, als hij bij wijze van spreken allebei z,ijn be nen zou breken. Het is voor een club namelijk moeilijk om er een vent naastte zetten, die ongeveer vier ton heeft gekost, ze hadden voor mij indertijd tenslotte maar drieduizend gulden moeten be talen. En daarom zit ik dus nog steeds op de bank. Dat is behoor lijk frustrerend, wantje hoort er niet echt meer bij". 'Toen we bijvoorbeeld tegen Bar celona moesten spelen, zei Kraay, dat hij alleen de elf spelers die mee zouden doen voor een bij el kaar wilde hebben De reserves mochten buiten blijven. Daar door kan je moeilijk nog voldoe ning in je werk hebben. Ik heb me dan ook vaak afgevraagd, waarom ik nog zo hard tramde. Dat ben ik ook minder gaan doen. Gelukkig werd ik in het C-elftal opgesteld, mocht ik tenminste weer een bal raken". Vooys wordt in zijn woorden stroom door de langslopende Jan Verhyenen Verheyen De nieuwkomer, net twee dagen bij AZ, wil Vooys een pilsje aanbie den. Vooys echter "Geef mij maar een bakkie koffie, je hebt tenslotte je handgeld nog niet ontvangen". Zegt dan, dat Ver heyen zich goed weet aan te pas sen en roemt de sfeer in cje groep. "Daarvoor wil ik niet weg. Met Van Hanegem bijvoorbeeld lach je je rot. Maar het punt is, dat ik weer in het doel wil staan. Klaas Molenaar heeft gezegd, dat ik vooreen lage prijs weg mag. Nou, ik wil wel. Desnoods naar het buitenland. Maar het liefst zou ik toch terug naar zee willen weer gaan vissen, Maar ik ben te lang uit het vak. Ik zou het niet eens meer kunnen GERARD VAN FUTTEN LEIDEN - Een Raad van Elf, char mante dansmariekes, een boerenblaaskapel en de rest van de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten'' doopten de Ton Menkenhal gisteravond in een tent vol jolijt om. Leiden Lions-speler Jean Martin werd benoemd tot Opper Peen en Ui in buitengewone dienst (of iets dergelijks). De onderscheiding zweepte hem - en zijn ploeg - in hoge mate op tot een goede pres tatie. Opponent Houtrust heeft het geweten. Met 28-6 werd de ploeg tenslotte van de baan ge veegd. De wedstrijd Leiden Lions-Houtrust had trouwens meer weg van een kermis, dan van een ijshockeywedstrijd. De Haagse doelman Gerard van Diemen mocht daarbij afwis selend als Kop van Jut of als baas van een schiettent fungeren. Van Diemen moest overwerk verrich ten bij de aanvalsactics van de uitblinkende Jiri Anton en de nu als aanvaller optredende Jean Martin. Het waren dan ook die spelers, die de Leidenaars direct na het begin al op een sprong brachten. Ivan Kocanda maakte kort hierop 3-0, waarna de voor het eerst weer (na zijn schouderblessure) optredende Jan van der Heiden de marge zelfs naar 4-0 uitbouwde. De Haagse ploeg schaatste onthutst rond. Had totaal geen vat op de snelle combinaties, die de Leide naars op het ijs legden. Als steekvliegen zoemden met name de eerste Leidse aanvalslijn ron dom de hoofden van de arme Haagse achterspelers. Ruud Bakker kon er tweemaal van profiteren (6-0), terwijl ook Frank Dobbelaar een aandeel in de score voor zich opeiste. Toen be gon de Leidse doelpuntenma- chine op volle toeren te draaien. Spelers, die normaal nimmer aan schieten toekomen, waagden gis teravond een kansje. Achter hoedespeler Gert Pauli was er zo één. Van afstand knalde hij op doel en tot zijn verbazing zag hij de puck achter Van Diemen plof fen (9-0). (8-0). een treffer van Bakker ging Leiden Lions met een voorsprong van 9-0 de tweede periode in. Ook in dat part van het duel gingen de Lions lus tig met scoren verder. Jiri Anton (2x) zorgde voor 11-0, waarna Mulder voor Houtrust de eer mocht redden. Bronkhorst mocht zelfs 11-2 aantekenen, waarna de Leidenaars via Dietz en Pauli naar 13-2 uitliepen. Pas- schier en Bronckhorst brachten Houtrust terug tot 13-4, waarna met treffers van Rudy Bakker (2x), Dietz (2x) en Anton de tweede periode met 18-4 werd af gesloten. In de derde periode werd het drama voor Houtrust compleet met tref fers van Anton (5x), Bakker, Dietz, Kocanda en Dobbelaar en tegendoelpunten van Passchier en Bronkhorst werden de boeken tenslotte met 28-6 gesloten. In dit duel moest Leiden Lions-speler Jan van d<:r Heiden met een uit de kom geschoten schouder voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd wor den. In Den Haag heeft het Ne derlands ijshockeyteam de De nen met 8-4 verslagen. De tus senstanden waren 3-2,3-0 en 2-2. GERARD VAN PUTTEN ZEIST - De KNVB heeft alle wed strijden voor de amateurcom petitie en de jeugdelftallen be taald voetbal voor zaterdag af gelast. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor zaterdag afgelast. BELGRADO - Wereldkampioen Amatoli Karpov kan zich op gaan maken voor een tweekamp met Viktor Kortsjnoj. Na de derde partij tegen Boris Spasski, die Kortsjnoj opnieuw voor zich opeiste, is er geen insider die nog twijfelt aan de naam van de uit dager van Karpov. De Leeuw (Kortsjnoj) velde de beer (Spas ski) en leidt nu met 2,5 tegen 0,5 punten. Ook nu zal Karpov, die elke partij nauwgezet naar Mos kou laat doorbellen, kunnen con stateren dat Kortsjnoj de aanval niet schuwt. Integendeel. Na de voor Kortsjnoj met de witte stuk ken karakteristieke opening (En gels) ontstond een bijzonder scherp spel. De eerste zetten wa ren een kopie van die uit de eerste partij van maandag. Met 6 Db6 week Spasski echter van het toen gevolgde pad af. Hij koos eerder Lc5. Spasski daagde Kortsjnoj wederom uit in het cen trum. Hij wist lange tijd stand te houden, maar beging op de 25ste zet een onvergeeflijke fout door met het paard de pion op e5 te slaan. Volgens Kortsjnoj had Spasski voor 25. Lb7 moeten kie zen. Spasski won wel een pion, maar moest na dameruil toezien dat Kortsjnoj de kwaliteit greep. Enkele zetten later staakte Spas ski de ongelijke strijd. n een telefoongesprek vertelde de winnaar zelfverzekerd: "Spasski is zeker beter dan Poloegajevski. Toch is hij nog een maatje te klein voor mij". De vierde partij staat voor maandag op het prog- Wit Viktor Kortsjnoj Zwart Boris Spasski. 1. c2-c4 c7-c5, 2. Pgl-f3, Pg8-fl5, 3. Pbl-c3, Pb8-c6, 4. d2-d4, c5xd4, 5. Pf3xd4, e7-e6, 6. g2-g3, Dd8-b6, 7. Pd4-b3, Pc6-e5, 8. e2-e4, LfB-b4, 9. Ddl-e2, 0-0, 10. f2-f4, Pe5-c6,11. Lcl-e3, Db6-c7,12. Lfl-g2, d7-d5, 13. e4-e5, Pf6-e4, 14. 0-0, Lb4xc3, 15 c4xd5, e6xd5, 16. b2xc3, b7-b6, 17. Tal-cl, (7-f5, 18. e5xf6 e.p., Pe4xfi>, 19. Pb3-d4, TfB-e8,20. De2-d3, Pc6-a5, 21. Pd4-b5, Dc7-c6, 22. Le3-d4, Pf6-e4, 23. Ld4-e5, Lc8-a6, 24 a2-a4, Pa5-c4, 25. Dd3-d4, Pc4xe5, 26. f4xe5, La6xb5, 27. a4xb5, Dc6xb5, 28.c3-c4, Db6-c5, 29. Dd4xc5, Pe4xc5, 30. Lg2xd5 schaak, Pc5-e6, 31. Tcl-al, a7-a5, 32. Ld5xa8. Te8xa8, 33. Tal-bl, a5-a4, 34. Tblxb6, Pe6-d4, 35. Tb6-d6, Spasski geeft op. bijna 1 miljoen aan prijzen MOTOBECANE NEDERLAND stelt elke puzzelweek een MOTOBECANE dames- of herenfiets beschikbaar met een winkelwaarde van 450,-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15