Reacties op an-Smith voorzichtig' Belgrado verdrinkt in goede bedoelingen Situatie in Chili wordt beter Verkiezingen Z-Afrika blanke aangelegenheid Waren dat drie echte Fransen maken 'oefenvlucht' op Mauretanië EG-landen missen veel vis door zones 'Tiet Beste Israël boort olie aan VERKOPER of VERKOOPSTER GEVRAAGD t alles ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 11 LONDEN (UPI/AFP) - De Britse regering heeft gisteren voorzichtig gereageerd op de aankon diging van de Rhodesische premier Ian Smith dat hij bereid is verkiezingen op basis van alge meen kiesrecht toe te staan. Onafhankelijkheid moet gebaseerd zijn op ëen werkelijke macht soverdracht en volkomen vrije verkiezingen. Omdat Smith's aanvaarding van een meerder heidsbewind in algemene termen is vervat kan nog niet beoordeeld worden of zijn voorstel aan die criteria voldoet, zo is de reactie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Londen. Negen van de EG: DEN HAAG (ANP) - De negen lan den van de Europese Gemeen schap menen dat de laatste maanden de toestand in Chili enigszins is verbeterd, maar blijven aandringen op het eer biedigen van de rechten van de mens en herstel van de democra tie. Dit blijkt uit de rede die de Belgische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, als voorzit ter van de negen, in de derde commissie van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties heeft gehouden. Uit het verslag van een werkgroep van de commissie ling van de situatie van de rech ten van de mens, de laatste maanden enkele verbeteringen hebben voorgedaan De afgelo pen twaalf maanden zijn het aan tal politieke gevangenen souvereine recht de staat van be leg af te kondigen en te handha ven. "Maar de staat van beleg is geen rechtvaardiging voor het schenden vqn de meest elemen taire mensenrechten" krachtens de uitzonderingswet- "Onze grootste zorg, die trouwe ten wordt vastgehouden aantal vermisten "aanzienlijk" verminderd, de Dina (de poli tieke politie) "wier naam syno niem was met de schending van de meest elementaire men senrechten van Chilenen en soms ook buitenlanders", is opgehe ven. de rech- Niettemin beschikken de negen ten van de mens, en rapporten over inlichtingen waaruit blijkt De Chileense regering heeft "tot van de ambassades in Santiago, dat de Chileense regering de fun- onze grote spijt volkomen ontoe- blijkt dat zich in de "hoewel lang- damentele rechten "van velen" reikend" gereageerd op het ver- zame en rijkelijk late. ontwikke- blijft schenden. Chili heeft het zoek van een aantal hongersta- door een gemeenschappelijke boodschap van onze ambassades in Santiago tegenover de Chi leense regering tot uitdrukking is gebracht, betreft degenen die zijn verdwenen. Zelfs al neemt het aantal verdwijningen af, het to taalbeeld van de afgelopen vier jaar moet iedereen met zorg ver vullen" kende verwanten van vermisten, een onderzoek in te stellen, on danks haar belofte aan VN-sec- retaris-generaal Kurt Waldheim, serieuze nasporingen te doen. De negen hopen dat het "nationaal informatiecentrum", dat werd opgericht toen de Dina werd ont bonden, niet in "de kwalijke praktijken" van de Dina zal ver vallen, en dat zijn optreden door de rechterlijke macht zal worden gecontroleerd. "Maar wij zouden ons meer gerustgesteld voelen als de Chileense regering zou beslui ten de folteraars van de Dina die tot op vandaag de dag on schendbaarheid genieten te ver volgen. NOUAKCHOTT (AFP) - Franse gevechtsvliegtuigen van het type "Jaguar" maken sinds don derdag "oefenvluchten" boven Mauretanie, zo is gisteren van welingelichte zijde in de Maure- taanse hoofdstad Nouakchott Minister David Owen vindt dat ook de nationalistische guerrillastrij ders, die in de buurlanden van Rhodesië gestationeerd zijn, aan de verkiezingen moeten kunnen deelnemen. Het is nog niet duidelijk welke regeling Smith voor ogen heeft "om het vertrou wen van de blanken in Rhodesie te bewaren". Waarnemers in Salisbury verwach ten dat hij zal voorstellen dat de blanken eenderde van het aantal parlementszetels krijgen, en het recht van veto op amendendering van de grondwet, als door het amendement de belangen van de blanken geschaad zouden kun nen worden. Twee Rhodesische bewegingen hebben tot dusver positief ge reageerd op Smiths voorstel be sprekingen te beginnen over een meerderheidsbewind op basis van algemeen kiesrecht voor blank en zwart. Het Patriottisch Front, waarin de Zapu van Joshua Nkomo en de Zanu van Robert Moegabe sa menwerken, heeft Smiths voor stel al afgewezen. Een woordvoerder van het Patriot tisch Front in Loesaka sprak van "vergif in een gesuikerde pil". In Salisbury zei Josiah Chinamano, vertegenwoordiger van het front in Rhodesië, dat Smith, wil hij een eind maken aan de oorlog "moet spreken met zijn tegen standers, en niet met zijn mario netten". De guerrilla, die al vijf jaar duurt, wordt gezien als de belangrijkste factor die Smith heeft gebracht tot aanvaarding van een Afri kaans meerderheidsbewind. De Rhodesische premier merkte op dat "deze dwaasheid" wekelijks aan 200 mensen het leven kost. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington noemde Smiths aankondiging "een stap in de goede richting", maar wees erop dat de premier kennelijk voor waarden verbindt aan de aan vaarding van een meerderheids bewind. De Verenigde Staten zijn van me ning dat aan een duurzame op lossing van de kwestie-Rhodesië BRUSSEL (ANP) - Europese vis sers verliezen heel wat van hun vangsten omdat vrijwel alle lan den (overigens ook de EG-lan den) hun visserijzones hebben uitgebreid tot 200 mijl. Vooral de 200-mijlszones rond IJsland en voor de kust van Noorwegen ko men de Europese vissers op ver minderde vangsten te staan. De Europese commissie in Brussel ("dagelijks bestuur" van de EG) heeft berekend dat de Europese vissers in totaal een vangstverlies lijden van zo n 450.000 ton per jaar. Britse vissers hebben het grootste vangstverlies. Omdat zij niet meer in de 200-mijlszones van andere (niet-EG)landen mogen komen, moeten ze het jaarlijks met 213.000 ton vis minder doen. Voor de Duitse vissers komt het vangstverlies op ongeveer 173.000 ton per jaar. Franse vis sers moeten jaarlijks met 52.000 ton vis minder genoegen nemen en de Italiaanse vissers komen nu jaarlijks met 30.000 ton vis min- verscheidene "sleutelprincipes" ten grondslag moeten liggen, zoals "terugkeer naar de legali teit". een grondwet en vrije ver kiezingen met deelneming van alle partijen. De Verenigde Sta- ten-blijven in principe tegen een interne regeling in Rhodesië, maar willen eerst de bijzon derheden van de recente voor stellen van de regering-Smith kennen alvorens een definitief standpunt in te nemen, aldus het departement. De Tanzaniaanse regering heeft la ten weten dat de "frontlijn-sta- ten" het plan van de Rhodesische premier afwijzen. Deze landen: Tanzania, Zambia, Botswana, Angola en Mozambique, steunen alleen een regeling waarbij het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe betrokken is. Volgens de woordvoerder van de regering in Dar es Salaam zou het voor het Patriottisch Front moeilijk zijn terug te keren naar Rhodesië on der het nieuwe plan van Smith. JOHANNESBURG (ANP)-„Tegen inmenging, tegen de Yanks van Carter" staat er opeen verkiezingsbord in een gegoede 'blanke' wijk van Johannesburg. „Sluit de rijen, stem NP", adviseert het de voorbijganger. Onder een portret van een plaatselijke kandidaat heeft een onbekende geschreven „Stem Nazi". BEZIERS - De wrakstukken van het Nord Atlas militaire transportvliegtuig dat gisteren neerstortte bij het Zuidfranse dorpje Premian. Dertig Franse dienstplichtigen en vier Franse luchtmachtofficie ren k wa men bij het ongeluk om het leven. De inzittenden keerden terug van een sportwedstrijd. Tijdens het ongeluk was er een dichte mist in het gebied. Meteen bij het neerstorten explodeerde het vliegtuig en veranderde in een vuurbol. Woensdag 30 november worden in Zuid-Afrika algemene verkie zingen gehouden. Dat 'algemeen' is maar betrekkelijk, want de verkiezingen zijn volledig een aangelegenheid voor de blanken: De ongeveer 2.3 miijoen blanke stemgerechtigden zullen op die dag uitmaken wie voor de ko mende periode aan het roer van de republiek komen te staan. De Opiniepeilingen wijzen uit dat de absolute meerderheid in het blanke parlement in Kaapstod zal kunnen vergroten en of het de in het spectrum van de Zuidaf- rikaanse partijen 'links' staande Progressieve Federale Partij (PFP) zal gelukken de thans over diverse kleine partijen verdeelde tegenstanders van Vorster onder politieke noemer te brengen. schatting ongeveer twintig miljoen zielen tellende niet- blanke bevolking wordt niet naar haar mening gevraagd. ploeg van Vorster een goede kans maakt op minstens 125 van de 171 zetels in het Huis van Afgevaar digden. (De Senaat, 55 zetels, wordt niet rechtstreeks gekozen. De procedure verloopt hier via kiescolleges). Het staat bij voorbaat vast dat de al De politieke tegenstanders van Absolute meerderheid dertig jaar aan de macht 'Natio nale Partij' onder de huidige premier, Johannes Vorster, weer de dienst gaat uitmaken. Interes sant is alleen nog of de NP haar Vorster, verdeeld als zij zijn, staan voornamelijk met de kiezer te waarschuwen voor het gevaar in een éénpartijstaat. Vorster en de zijnen wrijven zich echter in "De bewijzen zijn overtuigend 11^1 I Cr genoeg om in elke Amerikaanse ^#1 1^1 strafzitting aanvaard te worden" - zëgt een vooraanstaand UFO-loog. Waarom worden er dan feiten uit leugendetector- proeven achtergehouden, operators min of meer omgekocht? Ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen: angstaanjagende api? fantasie of werkelijkheid? Zoeken buitenaardse krachten contact? Lees er alles over in een van de 28 artikelen in HET BESTE van DECEMBER A JL uit Reader's Digest de handen, want de zware kritiek op hun apartheidspolitiek die van buiten de grens klinkt blijkt de blanken naar de Nasionale Partij te drijven. Connie Mulder, minister van voorlichting en van binnenlandse zaken, verklaarde onlangs dat de engelssprekende Afrikaners in 'buitengewoon grote mate' de voorheen voorna melijk door afrikaanssprekende aangehangen NP zijn gaan steu- De 'Nasionalen' spelen dan ook handig in op door de buiten landse kritiek groeiende patriot tisme door er praktisch dagelijks aan. te herinneren dat het land zich in een totale 'overlevings- oorlog' bevindt en dat daarom de rijen gesloten dienen te worden. Het onvermogen van de oppositie het eens te worden over kandida ten in districten waar zij mis schien nog een kans zou maken speelt de partij van Vorster des te meer in de kaart. Van enige verkiezingsstrijd is eigenlijk slechts sprake in som mige grote steden als Johan nesburg, Kaapstad en Durban, waar de 'Progressieven' nog iets te betekenen hebben. Incidenten hebben zich tot dusver nauwelijks voorgedaan. Deze week werd een prominent kan didaat van de NP in Johan nesburg vermoord. Wat het mo tief was en of dat van politiek echter niet opgehel derd. Donderdag kencemtrum in een bom. Zestien licht gewond. tplofte er in een za- Johannesburg TEL AVIV (UPI) - Israël heeft gis teren olie aangeboord aan de kust van de golf van Suez in bezet Egyptisch gebied van de Sinai, zo heeft de Israëlische minister van Energie, Jitzhak Modai, meege deeld. De bron heeft 2.500 vaten lichte, waardevolle olie geleverd. Het is de eerste maal in de 29 jaar oude geschiedenis van de staat Israël dat het zoeken naar olie in de Sinai succes heeft. Wel heeft Israël gebruik gemaakt van de olievelden van Aboe Rodeis in de tijd dat het die bezet hield. De bron ligt 30 km ten zuidoosten van Atoer, een gebied waar Egypte ook bronnen heeft. Er waren acht mislukte proefborin gen aan vooraf gegaan. Twee maanden geleden werd nog al leen modder aangetroffen. De kust van de Golf van Suez is omstreden gebied. Het is bezet gebied dat Israel waarschijnlijk onder een vredesregeling aan Egypte zal moeten teruggeven. Proces tegen Veren a Becker start maandag STUTTGARTlReuter) - Maandag zal in Stuttgart het proces begin nen tegen een van Westduit- slands bekendste stadsguerril- lastrijders, 25-jarige voormalige telefoniste Verena Becker. Zij wordt beschuldigd van pogingen tot moord en van Lidmaatschap van de Baader Meinhof-bewe- ging. Zij werd in mei in Singen, bij de Zwitserse grens, gearresteerd na een vuurgevecht waarbij haar metgezel, Gunther Sonnenberg. ernstige wonden aan het hoofd opliep. Zij zit nu gevangen in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart. Nadat kort geleden in Stammheim drie Baader-Meinhof-Leiders en een stadsquerrillastrijder in München dood in hun cellen wa ren aangetroffen, wordt Verena Becker zeer streng bewaakt. Haar advocaat,Heinz Funke, protes teerde gisteren tegen de neonlichten in haar cel op de ze vende verdieping die dag en nacht branden.Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en Gudrun Ens- lin hebben volgens de autoritei ten zelfmoord in Stammheim ge pleegd nadat zij eerder dit jaar tot levenslange gevangenisstraf wa ren veroordeeld. De gerechtelijke autoriteiten in Stuttgart zeiden dat Verena Be cker verdacht wordt van mede plichtigheid aan de moord op de federale openbare aanklager Siegfried Buback en diens twee begeleiders. Zij vonden de dood toen de daders vanaf een pas serende motorfiets hun auto met een regen van kogels door zeefde. Becker was een van de elf gevangenen wier viijlating was geeist door de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hans-Mar tin Schleyer. Het zou eventueel haar tweede vrijlating zijn ge weest. Zij was een van de vijf die De Franse vliegtuigen zijn gesta tioneerd in Senegal. Een Franse Transal. die als basis Dakar heeft, maakt veelvuldig vluchten naar Nouakchott. Een patrouillevlieg tuig van het type Breguet-At- lantique dat eveneens in Dakar thuishoort, maakt al sinds een maand vrijwel dagelijks "waar- nemingsvluchten" boven Maure- taans gebied, zo werd hier van genoemde zijde aan toegevoegd. In Nouakchott sluit men de moge lijkheid niet uit, dat deze vluch ten zullen leiden tot een gere gelde luchtbijstand van Frank rijk aan Mauretanië. De "Jaguar" kan voor aanvallen en voor steun aan grondoperaties worden gebruikt. Het toestel vliegt 1.700 km per uur. Het is gewoonlijk bewapend met twee kanonnen, maar het kan ook bommen en raketten meenemen. Deze Frans-Britse machine wordt gebruikt voor de be scherming van de Franse belan- gen overzee, in het kader van de samenwerking tussen Frankrijk en verscheidene Afrikaanse sta ten. Gistermiddag werden de Maure- taanse strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht, nadat men op 60 km ten noorden van de hoofdstad een groep niet-gelden- tificeerde voertuigen had waar genomen. In Nouakchott dede geruchten de ronde over een op handen zijnde aanval van het Po- lisario-front. Van officiële zijde wilde men niets zeggen. Het Mauretaanse staats hoofd. Moktar Oeld Daddah, be vond zich toen in Mari akesj voor overleg met koning Hassan van Marokko. Hij keerde in de avond naar Nouakchott terug. Maar de Mauretaanse minister van Defensie, kolonel M'Barek Oeld Boena Moktar, verklaarde gister avond dat het alarm in de hoofd stad op een misverstand berustte. De voertuigen die ten noorden van Nouakchott waren waarge nomen, vormden in werkelijk heid een patrouille van het Mauretaanse leger. De melding betreffende de verdachte ko- lonne was afkomstig van de pi loot van een lijnvliegtuig. in 1975 in vrijheid werden gesteld om het leven te redden van de ontvoerde Wcstberlijnse politi cus Peter Lorenz. Verena Becker wordt beschouwd als lid van de harde kern van de "beweging van de juni", ge noemd naar de datum waarop een aantal jaren geleden een stu dent werd gedood tijdens pro testdemonstraties tegen het be zoek van de sjah van Iran in West- Berlijn. Ons bedrijf is hoofdzakelijk gericht op de verzorgings artikelen voor honden, katten, knaagdieren, vogels en aquaria. Naast een goede algemene ontwikkeling en een behoor lijke verkoopervaring, vragen wij dan ook enige kennis, maar in ieder geval een meer dan middelmatige belang stelling voor deze branche. Sollicitaties dagelijks (behalve op de maandagen) van 9-12 en 2-6 uur. 's Avonds alleen na telefonische afspraak. Nieuwe Rijn 50 - Tel. 071-120824 der c Bij de becijfering van de commissie is overigens geen rekening ge houden met afspraken met be paalde derde landen, waardoor Europese vissers wordt toege staan in beperkte mate in de 200-mijlzones van die landen hun netten uit te blijven werpen. Bo vendien kan de vermindering van de vangstmogelijkheden in de wateren van derde landen ge deeltelijk worden goedgemaakt met de vangst voor de kust van Groenland. Daar mag nog 30.000 ton vis extra gevangen worden. )e commissie in Brussel is van oordeel, dat men zou moeten overschakelen op andere vissoor ten die tot nu toe (ook al omdat men die vis niet heeft leren eten) weinig in trek zijn. Verder zou den nieuwe mogelijkheden in de Zuidatlantische oceaan moeten worden gezocht. BRUSSEL (SP) - Het begint er naar uit te zien dat de veiligheids conferentie in Belgrado ten on der gaat in de goede bedoelingen. Vooral de door toedoen van de Oosteuropese landen zijn er zo veel voorstellen ingediend dat de bijeenkomst een gebeurtenis wordt voor diplomatieke spe cialisten. "Het kan nu ook uitdraaien op speeltuingedoe", zei 'de woordvoerder van onze minister Van der Stoel deze week in Brus sel, na afloop van het Europees politiek overleg van de EG-mi- nisters officieer is de conferentie over vrede en veiligheid nu op de helft gekomen. De eerste zeven weken gingen voorbij met het beoordelen van de resultaten van twee jaar leven met de sloktakte van Helsinki. In 1975 spraken 33 landen uit West en Oost-Europa plus de VS en Canada daar af om stelselmatig naar vrede, veiligheid en samen werking te streven. "Zelfs de kwestie van de men senrechten is open en met het noemen van man en paard be sproken kunnen worden. De Russen hebben naar ons ge luisterd. Moskou beroept zich dus niet langer op het principe van de niet-inmenging in hun binnenlandse zaken. Daarmee is de kwestie nu blijvend be spreekbaar geworden. Dat is een groot winstpunt en voldoende redenen om het verloop van Bel grado tot nu toe als redelijk posi tief te omschrijven". Dat zegt een hoge diplomaat van de NAVO in het hoofdkwartier te Brussel. In die stad wordt het op treden van zowel de negen lan den van de Europese Gemeen schap als de vijftien van het At lantisch bondgenootschap ge coördineerd. Toch kreeg het wes telijke voorstel voor een grondige toepassing van de beloften over mensenrechten niet de steun van de NAVO-partners Griekenland en Turkije. Inmenging Bovenstaand optimisme is een tik keltje overdreven. De Sovjet- Unie was inderdaad bereid, bij voorkeur in de besloten commis sie-vergaderingen, naar onze be schuldigingen inzake schendin gen van mensenrechten te luiste ren. De Russen hadden ook ach terover kunnen leunen en zeg-' gen: "Waar hebt u het over? Dit soort zaken gaat u niets aan". Zij zouden dan weliswaar de slo takte hebben geschonden, maar daar staan geen sancties op. Goldberg, leider van de VS-dele- gatie, stelt vast dat er in Oost- Europa twee jaar na de onderte kening van "Helsinki" nauw elijks méér vrijheid bestaat. De - Russen zien de westelijke be schuldigingen trouwens wel de gelijk als inmenging in hun bin nenlandse politiek. Maar ze zijn nog niet zo ver gegaan het punt taboe te verklaren. Vorige week is in Belgrado de bus gelicht met voorstellen voor een verbeterde toepassing dan wel uitbreiding van de strekking van de slotakte. Er zijn meer dan tachtig voorstellen ingediend, zodat nu al wel vast staat dat de bijeenkomst niet op de in eerste instantie voorziene datum (22 de cember) kan eindigen. Voordat de 35 deelnemende landen het over de behandeling van deze plannen plus het opstellen van een slotverklaring i zijn gaan er nog maanden ver strijken, aldus waarnemers in Belgrado. Sommige deelnemers hebben wel licht belang bij zo'n ontwikke ling. Van de zon bijna twee maanden geconfereerd over de opstelling van een agenda die nu qua tijdsindeling weinig realis tisch blijkt te zijn, al hadden de westelijke deelnemers dat toen al wel voorzien. Nu de conferentie zich van begin oktober tot feb ruari of misschien ook wel juli gaat voortslepen zal de belang stelling van de mensen uitdoven. Zo wordt de aandacht voor hun fundamentele rechten gesmoord. "Dat werk daar in Belgrado moet geen routine-achtige bezigheid worden voor specialisten die er een bestaan in vinden", zo was deze week de algemene mening Nu dient da vel toege voegd dat de lange reeks onder werpen die in de slotakte aan de orde komen automatisch tot se ries suggesties leidt. Ook de va riëteit van deelnemers - "kapita listen", communisten en neutrale landen - draagt daartoe bij. Russisch plan De discussies over de toepassing van de slotakte lopen nu naar een einde. De westelijke, de neutrale en de niet-gebonden landen had den het gesprek over de toepas sing van de akte nog wel even willen verlengen. De communis tische landen echter niet. En aan gezien er voor besluitvorming al gemene overeenstemming ver eist is kregen zij hun zin.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11