Smith onder voorwaarde tot algemeen kiesrecht bereid Nog geen gebaar van Begin Strauss zorgt voor tumult binnen de CDU Bomaanslag in Johannesburg ^renrdat de enige VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 BONN (SP) - Tumult heerst in het kamp van de Duitse chris ten-democratie. Opnieuw dient zich daar Franz-Josef Strauss aan als de Moham med Ali van de oppositie, de grootste, de sterkste, die tel kens weer in opstand komt tegen de gedachte dat niet hij maar CDU-voorzitter Helmut Kohl de kanselierskandidaat van de christen-democraten Enkele dagen geleden schokte de rechtsconservatieve Beier het thuisfront door in San tiago veel woorden van be grip en sympathie tot dictator Pinochet te richten - een in druk die ook niet meer door allerleid woordenrijke recht zettingen achteraf kon wor den uitgewist. Strauss' optreden in Santiago alleen was al een belediging voor Kohl. Nog in september had deze namens zijn eigen CDU en de Beierse zus terpartij CSU een brief aan Pinochet willen sturen om te protesteren tegen de voortdu rende schending van de men senrechten in dit land. Op aandrang van vooral de CSU is die brief in Bonn niet op de post gegaan. Strauss was nog niet terug uit Latijns-Amerika of zijn trouwe paladijn, Fridrich Zimmermann, voorzitter van de CSU-groep in de Bonds dag (Tweede Kamer) zorgde voor een nieuwe kla roenstoot. In een interview met de Süddeutsche Zeitung sprak hij met de stem van zijn meester, dat voor de volgende verkiezingen in 1980 Strauss evenveel recht had op het kanselierskandidaatschap als Helmut Kohl, (onder wiens leiding de parlementsverkie zingen van vorig jaar krap verloren gingen). Porselein Zimmermann deed trouwens nog een forse greep in de por seleinkast. Gezien het feit dat mogelijk ook na 1980 de huidige regeringspartijen -sociaal-democraten en libe ralen- de band willen hand haven moet er verandering komen in het partijland schap, wil de huidige opposi tie kans hebben aan de macht te komen. Zimmermann be reed hier een oud stokpaard van zijn baas. Alleen door het scheppen van een vierde, duidelijk con servatieve partij, kunnen de rechtsgezinde burgers wor den aangetrokken die in de CDU geen vlees en geen vis zien. Die vierde partij zou de nu nog tot het gebied van Beieren beperkte CSU kun nen (moeten) zijn. Het eventuele effect van zo'n nationaal opererende CSU is ook bij de oppositie omstre den, omdat men wel weet dat rechts van de huidige com binatie CDU-CSU niet zoveel meer te halen is. Bovendien is het voorstelbaar dat een aan tal gematigde kiezers wordt afgeschrikt door de gedachte dat de CDU zou zijn opgeno men in een verband waarin de sterke man Strauss onbe lemmerd de eerste viool zou kunnen spelen. Keurslijf Strauss voelt zich door het keurslijf van CDU-CSU in zijn mogelijkheden sterk be knot. Zijn onbehagen kwam ruim een jaar geleden tot ui ting toen hij zijn partij in het Beierse Wildbad Kreuth een ingrijpend besluit liet nemen. De jarenlange fractiegemeen schap van de beide partijen in de Bondsdag zou moeten worden opgeheven om de CSU als afzonderlijke afvaar diging meer armslag te geven. Het besluit is na lang gepala ver tussen Strausss en Kohl ongedaan gemaakt. Voor waarde was echter dat een "strategie-commissie" van CDU en CSU geregeld bijeen zou komen om te spreken over zodanige veranderingen in de partijverhoudingen dat een meerderheid voor de christen-democraten moge lijk zou worden. Die strategie-commissie is we gens de geringe geestdrift van Kohl en de zijnen tot nu toe zegge en schrijve éénmaal bijeen geweest. Nu de CDU het pistool in de rug voelt heeft zij er in toegestemd dat de commissie "nog in decem ber" opnieuw zal vergaderen. Strauss is er de man niet naar de zaken steeds op hun be loop te laten. Hij is thans 62 jaar oud, nog steeds een mo nument van vitaliteit en aan valslust. Vermoedelijk is 1980 zijn laatste kans ooit nog aan bod te komen voor het ambt van regeringschef, waarvoor hy zich beter dan wie dan ook in de Bondsrepubliek ge schikt acht. Volgend jaar zijn er par lementsverkiezingen in vier deelstaten - spoedig daarop zullen de voorbereidingen moeten beginnen voor de grote slag van 1980. Strauss heeft er zijn rivalen in de CDU krachtig en buitengewoon tijdig aan herinnerd. Politie onderzoekt de railage ontstaan nadat e een bloempot. Er vielen verscheidene gewonden m honderden op weg naar huis waren. i bom ontplofte in een winkelcentrum. De bom was verstopt in ir niemand werd gedood. De bom ontplofte in het spitsuur toen JOHANNESBURG (AFP/UPI) - Gisteren is in de grote zakenwijk van Johannesburg, het 'Carl ton Centre', een bom ont ploft, die in een bloempot zat. Verscheidene mensen zijn gewond. De ontplof fing veroorzaakte een gat van 30 centimeter in de vloer waarop de pot stond. Volgens de directeur van Carlton, Nigel Mandy, heeft de explosie naar het schijnt slechts schade veroorzaakt aan winkels maar niet aan het vijftig verdiepingen tellende gebouwencomplex waarin ook kantoren en een hotel zijn ondergebracht. BOELAWAJO (Keuter) - Premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië heeft gisteren verklaard dat hij onder bepaalde voorwaarden bereid is in te stemmen met algemeen kiesrecht voor de 6,5 miljoen zwarten en 268.000 blanken ten einde te komen tot suc cesvolle onderhandelingen met de in het land wonende nationalistische leiders over de toekomst van Rhodesië In een verklaring die hij op een waarborgen komen voor de blan- persconferentie te Boelawajo ken, in dit stadium in te stemmen voorlas, deelde de premier mee dat met het beginsel van algemeen hij, na wat hij de mislukking van kiesrecht, kwam enigszins als een het jongste Brits-Amerikaanse verrassing, vredesinitiatief noemde, de leiders van de zwarte politieke partijen in Rhodesië had uitgenodigd voor be- Unzin sprekingen. T Premier Ian Smith manier om het voorgenomen over- van Zimbabwe" (ZAPU) van Jos- op gang te brengen bua Nkomo, de verklaring van de in 7ir 7f»Mvast- Rhodesische premier "allemaal on zin". Volgens hem zal de guerrilla tegen het blanke minderheidsbe- verminderd worden voort- leg met s was dat de regering zich i leggen op het beginsel meerderheidsbewind op basis stemrecht voor volwassenen. De wind'c gezet. Nederland ondertekent verdrag voor gastarbeiders STRAATSBURG (AFP) - Neder land heeft gisteren met zeven an dere van de 20 lidstaten van de Raad van Europa een conventie ten gunste van de gastarbeiders getekend. Dit gebeurde in Straatsburg op de 61ste zitting van het comité van ministers van de raad. De andere ondertekenaars zijn Griekenland, Portugal, Spanje en Turkije - landen waaruit veel gastarbeiders afkomstig zijn - en West-Duitsland, Luxemburg en Zweden die buitenlandse werk nemers opnemen. Lid-staten als Italië, Zwitserland en Frankrijk die onlangs op het gebied van.de immigratie beperkende maatre gelen trokken, hebben nog geen besluit ten aanzien van de con ventie genomen. In het stuk worden aspecten van de juridische positie van de gastar beiders geregeld, wat betreft de indienstneming, het medisch- en beroepsonderzoek, de reis, de verblijfsvergunning en de werk vergunning. De problemen van de gezinshereniging, de arbeid somstandigheden, het overma ken van spaargeld, sociale uitke ringen, beëindiging van het ar beidscontract, ontslag en weer indienstneming worden ook in de conventie geregeld. Deze Europese regeling wordt van kracht als zij door tenminste vijf staten is bekrachtigd. Eén van de belangrijkste beschik kingen houdt in, dat een buiten landse werknemer die onvrij willig zonder werk komt, het recht heeft gedurende tenminste vijf maanden in het gastland te blijven om nieuw werk te zoeken. Tevens krijgt een gastarbeider wiens verblijfsvergunning wordt ingetrokken, het recht om in be roep te gaan bij een rechterlijke of administratieve autoriteit. nationalisten waren er mee ak koord gegaan dat de regering zal pogen het vertrouwen van de "Wat ons betreft gaat de oorlog blanke Rhodesiers op andere wijze door totdat wij hebben bereikt, te behouden dan door het beperkte waarvoor wij strijden", aldus de kiesrecht waaraan zij tot dusver woordvoerder. De ZAPU vormt vasthield. me^ de jn Mozambique gevestigde "Met het oog op deze toezegging is de regering bereid onderhandelin gen te beginnen op basis van de af spraak dat, als in dit opzicht aan haar verlangen wordt voldaan, zij het beginsel van een meerder heidsbewind, gebaseerd op het kiesrecht voor volwassenen, zal aanvaarden", aldus Smith. Stamleiders "Afrikaanse nationale Zimbabwe" (ZANU) van Robert Moegabe het "Patriottisch Front". "Elk akkoord dat buiten het Pa triottisch Front om wordt bereikt, zal het vraagstuk niet oplossen of een eind aan de strijd maken", al dus de woordvoerder van de ZAPU. Volgens hem probeert premier Smith alleen maar tijd te De explosie is de tweede die de af gelopen elf maanden zich heeft voorgedaan in het complex. De vorige geschiedde in een restau rant van het Carlton hotel. In ver band met deze explosie is de 21- jarige zwarte Afrikaan Isaac Seko tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij verspeelde bij de explosie zijn hand. Verder waren er geen slachtoffers. Tien blanken en zes zwarten zijn behandeld voor lichte verwon dingen. De explosie vernielde de ruiten van ongeveer twintig win kels in het centrum. De meeste slachtoffers werden getroffen door rondvliegend glas. Zuur truitje Het jongste kind van de Zuidaf- rikaanse hoofdredacteur Donald Woods moest zich onder dok tersbehandeling stellen nadat zij woensdagavond een truitje had aangetrokken dat met een zuur was geïmpregneerd. Het was door een onbekende aan het ge zin gestuurd en droeg een afbeel ding van de gestorven zwarte leider Steve Biko. De vijfjarige Mary Woods werd aan ogen, gezicht, armen en schou ders gewond en gilde het uit van de pijn maar toen een dokter haar behandeld had, was het leed spoedig geleden. Het kind zal er niets aan overhouden. Tegen Donald Woods, hoofdredac teur van de 'Daily Dispatch", zijn door de overheid beperkende maatregelen genomen nadat hij de regering had verweten ver antwoordelijk te zijn voor de dood van Steve Biko. Hij mag geen journalistiek werk doen en mag maar één bezoeker tegelijk ontvangen. Woods was met Biko bevriend. LONDEN - Prins Charles, die de laatste jaren een reputatie heeft opge bouwd van onweerstaanbaar charmeur, heeft nu toch weinig oog voor het vrouwelijk schoon rechts van hem. De Engelse kroonprins bezocht gister avond in Londen een liefdadigheidsbal. OPROEP TOT BOYCOT VAN HAVENS IN NIGERIA LONDEN (AFP/UPI) - De in ternationale federatie van transportarbeiders heeft de zeevarenden gevraagd de ha vens in Nigeria te boycotten naar aanleiding van de over val van jnaandag op het Deense schip "Lindinger Ivory". Het schip is door een twintigtal piraten aangevallen. De kapi tein werd doodgeschoten en over boord geworpen. De overige 14 opvarenden liepen steek- en andere wonden op. Het hoofdkantoor van de fede ratie in Londen heeft alle aangesloten bonden verzocht de leden aan te raden niet te monsteren op schepen met bestemming Nigeria zolang de toestand daar niet verbe tert. Aan de regering van Ni geria is gevraagd de beveili ging in de havens te verster ken. Het is de bedoeling dat komende week in Salisbury de besprelingen over een interne regeling beginnen met de verenigde Afrikaanse na tionale raad (UANC) van bisschop Abel Moezorewa, de Afrikaanse na tionale raad (ANC) van ds. Ndaba- ningi Sithole en de veremjjde volk- JERUZALEM (SP) - Aan de voor- 'm avond van de vergadering van het sorganisatie van Zimbabwe (ZUPO), een groep traditionele stamleiders onder Jeremiah Chi- Volgens Smith betekent dit niet dat volgende week al de constitutio nele conferentie wordt geopend. Het zal eerst gaan om voorbe reidend overleg. Over de duur van de onderhandelingen wilde de premier geen schatting doen. Hij beperkte zich tot het uitspreken van de hoop dat er "binnen maan den" resultaten te zien zullen zijn. Hij zei onder de indruk te zijn van de spoed die de zwarte leiders ach ter de zaak willen zetten. Zelf dacht de premier aan het begin van het overleg deel te nemen. Later zou den de besprekingen op i sieniveau worden voortgezet. Geen mislukking Egyptische parlement, waar pre sident Sadat morgen verslag van zijn Israëlische reis zal uitbren gen werd een politiek gebaar van Jeruzalem verwacht. De Israëli sche regering heeft echter giste ren op een aan Sadats bezoek ge wijde kabinetszitting tegen de verwachting in geen besluiten genomen. Premier Begin deelde na afloop van het kabinetsberaad laconiek mee dat Sadats bezoek aan Jeruzalem het resultaat van samenwerking tussen beide lan den was, zodat geen Israëlische tegenprestatie is vereist. De aan gekondigde persconferentie van de regeringssecretaris werd af gelast, aangezien er geen conc rete beslissingen waren te mel den. Het kabinet heeft alleen haar goedkeuring aan de voortzetting van de rechtstreekse contacten met Egypte gehecht, waarvoor overigens nog geen tijdschema is vastgesteld. De eerste-minister zei te hebben verzekerd dat ditmaal het overleg over een regeling niet op een mis lukking zal uitlopen. Dit optimisme baseerde hij vooral op het feit dat de regering nu heeft aangeboden De Israëlische regering wacht akkoord te gaan met de invoering van een meerderheidsbewind op basis van kiesrecht voor volwasse- tigde vleugel binnen het kabinet, waartoe minister van Buiten landse Zaken Dajan en de meeste ministers van de Democratische Beweging voor verandering ge rekend kunnen worden, kan de regering de vereiste politieke be slissingen niet te lang uitstellen. Volgens minister Dajan heeft het uur van de lotsbepalende beslis singen geslagen, nu de procedu rele kwesties aan de kant zijn ge schoven en niets de hei-vatting van de Geneefse conferentie meer in de weg staat, zodat het eigenlijke onderhandelingspro ces is begonnen. Israël zou de Egyptische uitdaging moeten aanvaarden en op korte termijn nieuwe denkbeelden voor politieke vooruitgang op weg naar Genève moeten lance ren. Bij bepaalde Israëlische poli tici en met name bij premier Be gin is de politieke wil nog niet aanwezig om zware en drastische beslissingen te nemen, waarop president S'adat tijdens zijn ver blijf in Jeruzalem heeft aange stuurd. Egyptische verklaring Nadat tussen president Sadat ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Overigens merkte Smith, sprekend over het Brits-Amerikaanse vre desplan, op dat hij "nooit de deur voor iemand dichtdoet". Wel vond hij dat Engeland en de Verenigde Staten zich eens ernstig moeten be raden als zij nog een rol willen spe len. De bereidverklaring van Smith om, onder voorwaarde dat er bepaalde op over een volgende zet in dit di plomatieke communicatie-spel. Vooral door uitspraken van Egyptische leiders in Cairo dat voor het eind van de week nog een belangrijke ontwikkeling in petto is, waren de verwachtingen over de resultaten van de Israëli sche kabinetszitting hoogge spannen. Een aantal ministers meent dat de regering de door Sadat geboden kansen op poli tieke vooruitgang niet mag laten voorbijgaan. Volgens deze gema- premier Begin overeenstemming is bereikt over de voortzetting van de Egyptisch-Israëlische dialoog zullen de Israëlische re gering, de Knesseth en de poli tieke partijen fundamentele be sluiten moeten nemen over een Israëlische terugtrekking uit het bezette gebied, oplossingen voor het Palestijnse vraagstuk en de toekomstige grenzen van de joodse staat. Israël is volgens Dajan niet van plan als teken van haar goede wil een eenzijdige concessie tegen over Egypte te doen als antwoord op het bezoek van president Sa dat aan Jeruzalem. Na zo'n ge baar zou Sadat zijn bezoek nog moeilijker als een vredesmissie voor de hele Arabische wereld kunnen uitleggen. Maar dat be tekent niet dat de Israëlische re gering niet met een gebaar tegen over alle Arabische landen had kunnen komen. Sadats verkla ring dat de Oktoberoorlog in 1973 de laatste oorlog is geweest moet volgens minister Dajan met een flinke korrel zout worden geno men, want die leuze is verbonden met zijn eis voor een volledige ontruiming van de bezette gebie den. Zonder die terugtrekking zou Egypte zich het recht voor behouden oorlog te voeren. Het standpunt van de regering-Be gin over Palestijnse deelname aan de Gepeefse conferentie is niet veranderd. Toch schijnt deze hindernis voor de heropening van de vredesconferentie te zijn opgeruimd. Egypte en Israël zijn overeengekomen Palestijnse Arabieren in een verenigde Ara bische delegatie in Genève te la ten deelnemen, waarbij de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie bui ten de conferentie wordt gehou den. De suggestie van Sadat om een Pa lestijnse hoogleraar aan een Amerikaanse universiteit samen met een drietal Palestijnse bur gemeesters uit de bezette gebie den naar Genève uit te nodigen is ook voor Jeruzalem aan vaardbaar. Deze Palestijnse ver tegenwoordigers kunnen in Ge nève aan de werkgroep deelne men die de toekomst van de be zette gebieden zal bespreken. Deze oplossing voor de Pales tijnse deelname in Genève volgt hoofdzakelijk de lijnen van het Amerikaans-Israëlische werk document. Cairo en Jeruzalem hebben er nu belang bij de steun van Amman voor hun Palestijnse variant te winnen, zodat Jordanië in Ge nève ook van de partij kan zijn. In een parallel lopende ontwikke ling heeft Egypte gisteren Pales tijnse leiders van de bezette wes telijke Jordaanoever, de Gaza- strook en uit Israël uitgenodigd om in Caïro de resultaten van het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem te bespreken. De bur gemeesters van Tulkarm en Na bloes hebben de uitnodiging van het politieke bureau van de rege rende Arabische Socialistische Unie ronduit afgewezen, aange zien zij die als een regelrechte aanval op de leiders van de PLO beschouwen. Het voorgenomen Egyptische overleg met burgemeesters en notabelen uit de bezette gebieden zou een zware klap voor de PLO betekenen die op de Arabische topconferentie in Rabat als de enige wettelijke vertegenwoor diger van het Palestijnse volk werd erkend. De Israëlische minister van defen sie Weizman heeft reeds ver klaard dat hij de uitgenodigde Palestijnse burgemeesters en no tabelen uit de bezette gebieden voor hun reis naar Egypte geen strobreed in de weg zal leggen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9