Warmond wacht juridisch advies af Milieugroepen tegen 'Geef om de natuur KATWIJKS MEISJE NAAR INRICHTING Röntgenologen mochten niet worden ontslagen Pleidooi voor dwangmatige verpleging van zwaar verslaafden Christof/e Bouwvakker dodelijk bekneld onder beton VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 BINNENLAND 1 PAGINA 7 1 1 AMSTERDAM (SP) - "Je redt het milieu niet, door een tientje te storten voor de natuur. Want bij het redden van het milieu gaat het niet om geld maar om de mentali teit van de mensen. Het milieu heeft alles te maken met wat de mensen zelf doen en laten. Dat is waar het om draait bij het oplos sen van de milieu-problemen en niet om het geld". Dit zegt dr. Paul Knipschild, voorzitter van de Vereniging Mi lieudefensie Niet alleen Mi lieudefensie, maar ook een groot aantal andere actiegroepen en organisaties, die dagelijks op de bres staan voor natuurbehoud en het milieu hebben zich op z'n zachtst gezegd gedistantieerd van de nationale actie "Geef om de natuur" van het Wereld- natuurfonds Vanavond moet deze actie haar hoogtepunt bereiken, als presen tator Willem Duys in een feestelijk programma in het Haagse Con gresgebouw de einduitslag van de geldinzameling bekend zal maken voor de televisie. Het we- reldnatuurfonds streeft er naar minstens vijftig miljoen gulden binnen te halen maar er wordt hoe langer hoe sterker aan getwij feld of men dit bedrag op z'n minst wel zal benaderen. Collectanten Voor de inzameling van het geld, waren 300.000 collectanten nodig Vooral in de grote steden slaagde het door het Wereldnatuurfonds voor vijf miljoen gulden inge huurde organisatiebureau van Ben Essink er niet in voldoende collectanten te vinden. Essink,die ook acties als "Geven voor leven" organiseerde, heeft daarom een aantal commerciële bureaus moe ten inhuren om vandaag het geld op te halen. Ook daardoor zal de netto-opbrengst van de actie la ger uitvallen. Een van de oorzaken van het ge brek aan enthousiasme onder de collectanten in de grote steden zou volgens het organisatiebureau Essink zijn "de sterk toegenomen onveiligheid op straat". "Kijk, als ze dit soort dingen er ook nog bij gaan halen, dan ga ik me helemaal mateloos ergeren aan deze actie", zegt voorzitter Knipschild van Milieudefensie "Als de actie in Amsterdam niet blijkt aan te slaan, dan heeft dat mijns inziens een heel andere oor zaak. Aan de problematiek van het stedelijk milieu wordt bij voorbeeld absoluut geen aan dacht besteed. Daar zouden de stadsbewoners wel eens meer in teresse'in kunnen hebben, dan de natuurgebieden die ver van hun deur verwijderd zijn." Knipschild ontkent niet dat de actie "Geef om de natuur" bij veel leden van de Vereniging Mi lieudefensie helemaal niet zo best is gevallen. Geld "Wij zijn er niet gelukkig mee. Maar we vinden dat het Wereld natuurfonds natuurlijk zelf moet weten wat ze doet. Wij menen evenwel dat er bij de actie teveel de nadruk op het geld ligt. Wie betaalt, is goed voor het milieu,zo roept de actie bij wijze van spre ken. Ik zie het al voor me. Als ik straks aan iemand vraag, wan neer ga jij eens iets doen voor het milieu, dan weet ik nu al het ant woord. Dan zegt hij: ja, hoor eens. Ik heb net 25 gulden gestort voor die actie van het Wereld natuurfonds. Ik blijf niet aan de gang". "Het is eigenlijk verschrikkelijk zoals die hele actie is opgezet, vindt Knipschild. Er wordt voortdurend ingespeeld op aller lei goedkope sentimenten. Ik zie Willem Duys vanavond al op een olifant zitten, waar bij hij het geld van een huilend huisvrouwtje aanpakt". Het is niet zo dat Milieudefensie de actie "Geef om de natuur" persé wil boycotten. "We hebben ze het voordeel van de twijfel ge geven. Maar als ze de indruk gaan wekken dat wij achter hun actie staan, dan willen wij dat misverstand toch wel even recht zetten". Geding Ook het Milieu Aktiecentrum Ne derland staat niet achter de actie van het WereldnatuurfondsHet MAN wil dat zijn naam wordt ge schrapt uit het boek "Geef om de natuur", redding voor een be dreigde planeetNu wordt de schijn gewekt alsof het MAN ach ter de aktie staat. Als de naam niet uit het boek wordt verwij derd,overweegt het MAN een kort geding tegen het Wereld natuurfonds. Nogmaals Knipschild van Mi lieudefensie: "Milieuproblemen hebben te maken met maat schappelijke problemen. Ik kan wel een natuurpark aankopen, maar als je dan bijvoorbeeld niets doet tegen plannen om er een groot industrieterrein vlak te genaan te leggen, wat dan? Als je dat er niet bij zet, dan hou je de mensen voor de gek". "De hele actie is puur in het teken van het geld komen te staan. Hoe halen we die vijftig miljoen bin nen Maar niethoe verbeter ik het milieu. En daar zou het wel om moeten GGAAN." ADVERTENTIE 11 li méér don een couvert- een levensstijl verkrijgbaar bij o. a Focke& Meltzer Den Haag/Rijswijk Au Bon Gout Gangetje 8 Leiden Over gevolgen weigeren van medewerking bouw viaduct WARMOND - Zowel de VVD als de Progressieve fractie in de Warmondse gemeenteraad hebben in de gisteravond gehouden vergadering van deze raad laten blijken eerst juridisch advies te willen inwinnen over de consequenties die het besluit van 27 oktober met zich meebrengt. Zoals bekend besloot de gemeenteraad die dag geen me dewerking te verlenen aan de bouw van een viaduct voor de Schiphollijn in de Klinkenberger polder. Vonnis in moordzaak Turks jongetje De Nederlandse Spoorwegen kon digden onlangs aan dat ze de ge meente Warmond aansprakelijk zullen stellen voor de kosten die deze vertraging van het Schipholtracé met zich mee brengt NS wezen daarbij (even als minister Westerterp vorige week tegenover de Warmondse raad) nogmaals op de komst van begin dit jaar, de raad toegezegd heeft mee te werken aan de aanleg van de Schiphollijn. Hierbij werd wel de aantekening gemaakt "in zoverre dat in redelijkheid van haar ver wacht mag worden". Op initiatief van de CDA-er Tulp kwam de Schiphollijn gister avond weer in de raad ter sprake. Bij de laatste vergadering over de Schiphollijn liet burgemeester De Vreeze weten dat 20 novem ber de uiteindelijke termijn zou zijn voor de raadsleden om even tueel het eerder genomen besluit (tegen het viaduct) terug te draaien. De Vreeze schreef in een recente brief aan de raadsleden echter dat deze datum niet "fataal" is. Voor Tulp een aanleiding om gister avond een monoloog te houden ten gunste van de aanleg van de Schiphollijn volgens de plannen van de NS. "Wij willen niet meedoen aan een uitzichtloze strijd met een schadeclaim als resultaat", zo zei Tulp. Hij liet verder blijken dat zich "donkere wolken boven Warmond samenpakken". Hij gaf toe dat de NS op een vrij gebrekkige wijze de gemeente Warmond aansprakelijk gesteld hebben voor de kosten die de ver traging van die aanleg met zich meebrengt. Geen spreekbuis "Maar waar het om gaat is een schadevergoeding, die volgens een voorzichtige schatting (van Tulp zelf-rec.) neerkomt op zo'n 40 miljoen gulden voor elk jaar vertraging". Tulp viel Progressief Warmond en de WD aan door te stellen dat de raadsleden een ei gen verantwoordelijkheid heb ben "en geen spreekbuis van wie dan ook moeten zijn". Hij voegde er aan toe dat Warmond niks an ders kan bereiken dan een uitstel met als gevolg een schade, die "door de gemeenschap gedragen moet worden". Tulp zei dat de Warmondse raad nu fase in de gehele kwestie staat omdat de fatale termijn van 20 november "niet zo fataal is als het eerst scheen". "Vastgesteld kan worden dat ook thans de raad nog het besluit in heroverweging kan nemen om terug te komen op het raadsbe sluit van 27 oktober zonder brok ken te maken", aldus Tulp. "Een voortgezet verzet leidt tot een desperate strijd. Van der Zalm (de progressieve wethouder-red.) kan dan zeggen dat zijn stand punt wordt ingegeven door acties van de bevolking, maar als hij volhardt in zijn standpunt dan moeten we hem tot de despera dos rekenen". De WD toonde zich nog steeds be reid het raadsbesluit in herover weging te nemen mits er genoeg tijd voor kan worden uitgetrok ken. "Wij willen niet als dwars ligger worden beschouwd, maar het gaat om de verantwoor delijkheid ten opzichte van de Warmondse bevolking", aldus fractievoorzitter Pauli. Consequenties Hij wees nogmaals op de brief van het advocatenkantoor van de NS waarin staat dat aan het meer derheidsbesluit van de raad fi nanciële consequenties verbon den zullen zijn. "Daar waren wij ons toen al van bewust. Ik zou het meer op prijs stellen als we van onze zijde juri disch advies mogen inwinnen en daar de tijd voor krijgen". Pauli vroeg zich af of opmerkingen van de zijde van Statenleden over "onbehoorlijk bestuur" wel te recht zijn. "Is het zo dat de Warmondse bur gers die gewoonweg zorg hebben van hun omgeving en dorp, voor alles moeten opdraaien?" aldus Pauli. Fractieleider Timmeerman van Progressief Warmond deelde het standpunt van de WD-er Pauli. Timmerman wilde met name nog weten of de afspraak met het mi nisterie en het raadsbesluit van 27 oktober rechtsgeldig is. De Vreeze stelde voor om de ad vocaat V. Groenendijk, dié de overeenkomst voor de gemeente opstelde, opnieuw om juridisch advies te vragen. Het college zal er bij Groenendijk op aandringen in bijzondere gevallen de hulp in te roepen van professor Grince Leroy (die bij uitstek deskundig is op dit gebied). Hiermee ging de raad akkoord. TILBURG - Koningin Juliana heeft gisteren op de katholieke Hogeschool in Tilburg de uitreiking van vier eredoctoraten bijgewoond. Dit gebeurde ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Hogeschool. V.l.n.r. de vier eredoctores drs. J. W. de Pous, prof. dr. I. G. Brugmanslord A. T. Denning en prof. dr. H. A. Witkin. Een aantal genodigden heeft een groot deel van de academische zitting niet bijgewoond. Zij kregen gistermorgen per express-brief bericht als zou de zitting verplaatst zijn naar een later tijdstip. Evenals de diefstal van een groot deel van de toga's van de Tilburgse hoogleraren eerder deze week wordt het versturen van deze brieven beschouwd als een daad van actievoerende studenten. Op de Hogeschool is er de laatste tijd veel weerstand gerezen tegen het bestuur van de Hogeschool dat ondemocra tisch handelen verweten wordt. Gezien tegen deze achtergrond waren er ongewoon strenge veiligheidsmaa tregelen genomen. DEN HAAG (SP) - Het veertienja rig meisje uit Katwijk dat op drie augustus j.l. in de ouderlijke wo ning aan de Asterstraat haar ne genjarig Turkse vriendje Ali Isik met messteken van het leven heeft beroofd, is sinds gistermid dag op last van de Haagse recht bank in een psychiatrische in richting geplaatst. Uit vrees dat familieleden van het slachtoffertje de bloedwraak zullen uitvoeren tegen het meisje, wil justitie niet dat het adres of zelfs de plaats van vestiging van de inrichting bekend wordt. De meervoudige kinderstrafkamer van de Haagse rechtbank wees gistermiddag in het openbaar vonnis, na een urenlange rechts zitting achter gesloten deuren, waarbij verscheidene getuigen- deskundigen werden gehoord. Conform het requisitoir van de of ficier van justitie achtte de recht bank opzettelijke doodslag be wezen en werd besloten dat het meisje in verband met haar sterk verminderde toerekeningsvat baarheid moet worden geplaatst in een psychiatrische inrichting. Dit gebeurt voorlopig voor een termijn van twee jaar, die later kan worden verlengd. Vrijpartij EINDHOVEN (ANP) - De röntgenologen P. Klaver (56) en F. van Zuylen (61) uit Valkenswaard zijn op 3 december 1976 ten on rechte door het Eindho- vens Sint Josephzieken- huis op staande voet ont slagen. Tot die conclusie is gistermiddag de Eindho- vense kantonrechter, mr. J. Nieskens gekomen in een civiele procedure die door de röntgenologen was aangespannen. De röntgenologen hebben voor elke maand dat zij ten onrechte ontslagen zijn geweest ruim elf duizend gulden achterstall g sala ris geëist. Hoeveel het ziekenhuis uiteindelijk zal moeten betalen is niet duidelijk. Beide specialisten werken namelijk al weer enige tijd in een ziekenhuis in Gouda en Alphen aan den Rijn. Op het moment dat zij daar in dienst tre den hield de verbintenis met het Sint Josephziekenhuis in Eindhoven automatisch op te be staan. Eind 1972 werd het vermoeden geuit dat beide specialisten by het indienen van declaraties op hof in Den Bosch vrijgesproken. Terstond na de uitspraak van de rechtbank werden de röntgeno logen door het Sint Josephzie kenhuis op staande voet ontsla gen. Het contract liep volgens de tijdelijke overeenkomst echter pas op 1 oktober 1977 af. In die overeenkomst tussen het ziekenhuis en de röntgenologen waren als ontbindende voor waarden opgenomen "het onom stotelijke bewijs dat de betrok ken specialisten fraude hadden gepleegd dan wel andere drin gende redenen tot ontslag". Vol gens bestuur en directie was vo rig jaar december aan die voor waarden voldaan. Mr. Nieskens is daarentegen van mening dat fraude pas onomsto telijk is bewezen waneer de rech terlijke macht in die zin een uit spraak doet. "Toen beide rönt genologen werden ontslagen was er nog een mogelijkheid tot hoger beroep. Het onomstotelijke be wijs was dus nog niet geleverd", aldus de Eindhovense kan tonrechter. Mr. Nieskens vindt dat ook de tweede ontbindende voorwaarde "dan wel andere dringende reden tot ontslag" niet geldt. Volgens hem is er namelijk geen andere dringende reden aan te voeren dan de strafvervolging en de daarmee samenhangende zaken, grote schaal fraudeerden. Dat Overigens wees mr. Nieskens gis termiddag geen eindvonnis uitspraak van de kantonrechter dat het bewuste contract met de röntgenologen tot stand is geko men in turbulente omstandighe den. "Het contract is destijds in zeer korte tijd geschreven zonder juridische bijstand. Mr. Nieskens heeft zijn conclusies gebaseerd op formuleringen in dat contract. Voor ons was toen belangrijk dat het werk in het ziekenhuis, dus ook op de röntgenafdeling, kon doorgaan", aldus directeur Hir- des. ADVERTENTIE leidde tot een onderzoek door de accountantsdienst van de zieken fondsraad en uiteindelijk tot een strafvervolging. In november 1976 werden de röntgenologen door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. In juni van dit jaar werden ze door het gerechts- OPEL VOORDEEL^" VAUXHALL Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprijzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette 2 deurs Nu vanaf 10.700,- dat is ƒ1.000,- reëel voordeel gloednieuwe Opeis Rekord dat er nog een aantal onduide lijkheden zijn. Zo is er niet alleen de vraag over hoeveel maanden maar ook onduidelijkheid over de datum waarop de laatste sala risbetaling heeft plaatsgehad. De geneesheer-directeur van het Sint Josephziekenhuis dr. J. Hir- des zei in een eerste reactie op de voordeelskorting van 2.500,- BELLINGWOLDE (ANP) - De 42-jarige Wiebe Kooistra uit Harkema (Friesland) is gistermiddag in het St. Lucas ziekenhuis in Winschoten overleden, aan de gevolgen van een bedrijfsongeval. Om drie uur 's middags was het slachtoffer op een bouwwerk aan de Blijhamsterweg in Bellingwolde bezig met het stellen van een betonsegment. Het 1000 kg zware stuk beton viel om, en het slachtoffer raakte eronder bekneld. Per ambulance werd hij overgebracht naar het Winschoter ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. Rijkspolitie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. dus bijvoorbeeld e Opel Rekord 4 deurs^" Grand Luxe automaat van 23 242 VOOr ƒ20.750," Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden Tel. 071-769313, vestigingen in Katwijk en Voorschoten OPEL VOORDEELVAUXHALL Voor zover uit het politie-onder- zoek bekend is geworden heeft het 14-jarige meisje haar 9-jarige vriend doodgestoken in een emo tionele opwelling, die volgde na een stoei- en vrijpartij op de bank in de huiskamer. Het stoffelijk overschot van Ali Isik werd in de avond van 3 augustus na een uitgebreide zoekactie van zijn familie en de politie gevon den in het souterrain van het flat gebouw aan de Asterstraat. Uit sleepsporen op één der etages leidde de politie af uit welke flat woning het lijk was gekomen. De bewoners, het meisje, haar oudere broer en hun vader, wer den gearresteerd. De vader werd al gauw vrijgelaten toen bleek dat hij onschuldig was. Het meisje beschuldigde aanvankelijk haar broer. Nadat zij tenslotte een volledige beken tenis had afgelegd bleek ookk de broer volkomen vrijjuit te gaan. AMSTERDAM (ANP) - Zonder een jacht op zwaar verslaafden te propageren, spreken twee Am sterdamse politie-officieren van het bureau Warmoesstraat hun voorkeur uit voor een dwang matige opname via de rechter van deze verslaafden boven een "the rapeutische" behandeling met heroïne door bestaande hulp verleningsinstanties. Hoofdinspecteur J.C. van Riessen en inspecteur R.P.J. Grave schrijven in het algemeen poli tieblad van het ministerie van justitie, dat bij de huidige proce dure niets fundamenteels wordt veranderd, aan de crisissituatie waarin de verslaafde verkeert. "Steeds weer is hij genoopt tot het plegen van strafbare feiten om te voorzien in zijn geldver slindende zucht naar heroïne. Hij komt na de korte vrijheidsbene ming bij de politie als verslaafde terug in de maatschappij en moet heroine hebben". De politiemannen vinden dat de overheid naar mogelijkheden moet zoeken waar deze zwaar verslaafden kunnen worden ge plaatst. "Wellicht zal zelfs een nieuw soort inrichting voor dit doel noodzakelijk zijn". Van Riessen en Grave menen dat te snel door veel deskundigen op dit gebied de dwangmatige verple ging als onmogelijk wordt afge daan. Zij stellen daar tegenover dat een uitbreiding alleen van de bestaande hulpverlenende in stanties, die ten opzichte van de junkies tot nu toe gefaald hebben en waar opname altijd geschiedt op basis van vrijwilligheid, de groei van het aantal zwaar ver slaafden niet zal kunnen tegen houden. De twee Amsterdamse inspecteurs hebben de indruk dat de deskundigen nog jar.n zullen discussieren over een bruikbaar behandelingsmodel. De kans bestaat, zo schrijven zij, dat het uiteindelijke model door de te verwachten explosieve groei van het aantal junkies in de komende jaren, achter de feiten zal aanhollen, waardoor de toe pasbaarheid negatief wordt beinvloed. Een woordvoerder van het minis terie van justitie zei desgevraagd dat er "in concreto" nog geen on derzoek wordt gedaan naar een nieuw soort inrichting voor zwaar verslaafden. Hij typeerde het als een "wandelgang-idee". Hij voegde eraan toe dat het idee ook leeft onder een aantal ge vangenisdirecteuren. Zij zeggen af en toe: wat moeten wij met deze mensen? Ze kunnen in een aparte inrichting veel beter wor den behandeld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7