'VVD kan van ons leren WASSENAAR GEEFT ZEEHONDEN TOCH VRUHEID TERUG Geen skibaan in duinen No Paul Vos de eerste flipperbak-kampioen TIPS VOOR THUIS BELGISCHE LEIDER LIBERALE PARTIJ: PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De afdeling wildbeheer van het Rijksinstituut voor natuurbeheer (RIN) in Arnhem rekent er min of meer op dat het dierenpark in Wassenaar binnenkort twee van haar zeehonden zal afstaan aan het zeehondenopvangcentrum in het Friese Pieterbueren. Het gaat om een negenjarig mannetje dat al geruime tijd in Wassenaar verblijft en een nog jong vrouwtje dat niet zo lang geleden aan de Was- senaarse Slag aanspoelde. Vanuit het zeehondenop vangcentrum in Friesland werd nogal verontwaardigd gereageerd toen de leiding van het dierenpark liet door schemeren dat de als vonde ling aan het Wassenaarse park aangeboden zeehondje daar zou blijven. Dat zou regelrecht in tegen spraak zijn met een toezeg ging van directeur Louman", die zou hebben beloofd dat elke zeehond die aan het dierenpark werd aangebo den, naar Pieterbueren zou worden doorgezondenDit om mee te werken aan het op peil houden van het in Nederland in het wild levende aantal zeehonden. De leidster van het centrum, Le- nie 't Hart: "Wassenaar heeft nu de toezegging aan het RIN gedaan dat ze de twee af staan. Er moet alleen nog ge praat worden over wanneer en hoe de overdracht gaat plaatsvinden" Het is de bedoeling dat de oudste zeehond na verloop van tijd in het Lauwersmeer de afgeslo ten Lauwerszee) wordt los gelaten. Daar bevinden zich op dit moment nog drie an dere zeehonden. Allemaal vrouwtjes. Men hoopt dat het Wassenaarse exemplaar voor nakomelingen zorgt. Als het doorgaat, zo vertelde Lenie 't Hart, zal op de in het Lauwersmeer .losgelaten zeehond een zendertje worden aangebracht, zodat vanaf de wal zijn bewegingen kunnen worden gevolgd. Een dergelijk experiment is in Nederland nog niet eerder toegepast. De zender is een ontwerp van het RIN. De jonge zeehond wil men losla ten in de Waddenzee. DE EERSTE Een paar weken geleden had hij zijn eigenhandig opgestelde persbericht al klaar liggen. "Kees Klerks, directeur van Klerks BV te Leiden en vinoloog aan de wijnacademie, haalt de eerste beaujolais 1977 primeur zelf uit het beaujolaisgebied". En zo geschiedde ook. Woensdag vanuit Leiden met een bestel auto vertrokken, gisteren aan komst in Macon in Frankrijk en afgelopen nacht om 0.00 uur weer naar huis. Vanmiddag om 13.00 uur kreeg burgemeester Vis de eerste fles primeur van hem. "Wil mijnheer Schaap bij bak vier even detumbel in de gaten houden en Hein Link moet even bij bak acht komen want er ligt een bal vast". Klare taal vqot de deelnemers in het Leidse Vrijetijdscentrum ge houden eerste Leidse fipperkampioenschapEr meldden zich 32 liefhebbers die van acht tot elf in de clinch gingen met de acht wedstnjdkasten Veel vublieke belanastellma was er niet voor het flipperevenement. "Vanwege het slechte weer", meenden de organisatoren die volgend jaar toch kampioenschap nummer twee willen houden. Kampioen werd Paul Vos. FlipperaarBijl werd gekozen tot de meest stijlvolle deelnemer. Erdeden32flipperaarsr i de eerste Leidse kampioenschappen. Ondanks de inspannin gen van de Noord- wijkse wethouder voor sportzaken Jansen, is het nu zeker dat de Ver eniging Nederlandse Skibanen van Staats bosbeheer geen toe stemming krijgt om in de noordduinen nabij de Langevelderslag in Noord wijk een kunst stof skibaan aan te leg gen. Staatsbosbeheer vindt dat een dergelijke baan uit esthetisch oogpunt niet thuishoort in de duinen en vreest bovendien dat niet alleen de rust in het gebied zal worden verstoord, maar ook dat de vegetatie er ernstig onder zal lijden. Tegen de plannen voor de aan leg van de kunstskibaan (100 meter lang en 20 meter breed) heeft ook de afdeling Noord- wijk van de vereniging voor natuur- en vogelbescherming fel geprotesteerd. Voorschotenaar Van Hee, on derhandelaar voor de Ver. Ned. Skibanen, zegt de afwij zing verwacht te hebben. "Je weet van te voren dat het erg moeilijk is om in de Neder landse duinen wat van de grond te krijgen. Toch heb ben we een poging willen wa gen omdat dat stukje duinge bied precies aan onze wensen voldeed. We konden er zó een baan tegen aanleggen. Om de ideale piste te krijgen hoefde er nauwelijks een meter zand te worden verzet. Dat is enorm kostenbesparend". De vereniging heeft nu het ski baanplan voor de Langevel derslag laten varen, vooral ook omdat men verwacht voorlopig in de skibehoefte te kunnen voorzien met de nieuwe piste in Hoofddorp. Wél zal nog door de vereni ging worden onderzocht of in r Dit Noordwijkse duin leent zich er prima voor, maar het pla m hier een skibaan aan te leggen is definitief afgewimpeld. Noordwijk of directe omge ving mogelijkheden bestaan voor de aanleg van een meer landinwaartse piste. Zo zou bijvoorbeeld het golvende terrem van de Noordwijkse golfclub uitstekende moge lijkheden bieden. De hoge kosten voor de aanleg van een kunstskibaan vinden hun oorzaak in de omstan digheid dat voor een piste een helling moet worden aange legd. Vaak van zand en dat kost nogal wat. Als de helling er al ligt maakt dat het opzet ten van zo'n projekt een stuk aantrekkelijker. Uitgaande van die gedachte legt de Vereniging Nederlandse Skibanen momenteel veel belangstelling aan de dag voor vuilnisbelten waar ber gen puin en afval met een beetje medewerking van de beheerder kunnen worden gevormd tot een prachtige- ondergrond voor een kunst stof baan. De gemeente Zoetermeer heeft al ingespeeld op die sugges tie. Op verzoek van de vereni ging zal van één van de vuilnisbelten daar een ski baan worden gemaakt waar dan alleen nog maar de kunststof bovenlaag aan hoeft te worden toegevoegd. Lijken in Nederland christen-democraten en liberalen elkaar te hebben gevonden ten koste van de socialisten, in Belgie is dat net andersom. Daar regeren de christendemocraten met de socialisten en zitten de liberalen in de oppositie. Onze correspondent in Brussel Jan Werts sprak met Willy de Clercq van de Vlaamse liberalen en Karei van Miert van de Vlaamse socialisten over verschillen en overeenkomsten in de toestand in hun en in ons land. Riettegels Een extra beveiliging voor ramen en deuren: de Verenigde Sloten en Bouwbeslagfabrieken in Apeldoorn hebben afsluitbare grendels ontwikkeld. De draai- knop is uitgerust met een ronde cilindersluiting. Het is mogelijk alle insteekgrendels in een huis gemakkelijk te nemen, wat bete kent dat alle grendels met een sleutel kunnen worden bediend. VSB heeft ook een slot ontwikk- keld dat gemakkelijk kan worden aangebracht op aspagnoletten van tuindeuren. Spijkerhulp Voor het slaan van spijkers op moeilijk berijkbare plaatsen brengt Brinckman Agenturen te Liempde een apparaatje op de markt dat vooral makkelijk is voor mensen met twee lin kerhanden. Het apparaatje be staat uit een koker van kunststof, waarin een drevel met een mag netische kop past. Het apparaatje moet worden geladen met een spijker, die wordt vastgehouden met een magnetische kop. Het apparaatje dan op de plaats zet ten waar de spijker moet worden bevestigd en op de drevel slaan Voor 13,95 kunt u de kans op blauwe nagels beduidend beper ken. Lichte tegels De grote sortering wandbedekking neemt nog steeds toe. J. van Zoest BV uit Lekkerkerk brengt onder de naam "Bnck" ruwe steenkleurige tegels uit, die zeer licht van gewicht zijn. De na- maakstencn kunnen een makke lijk aan te brengen decoratieve wandbedekking vormen voor zo'n.30 gulden per vierkante me ter. In dezelfde prijsklasse liggen de riettegels die uit België wor den geïmporteerd door de fa. Baets. Niet alleen geschikt voor de wand, maar ook voor het pla fond, al zijn er wel enkele vraag tekens te plaatsen bij de'branvei- ligheid. Hetrietisaangebrachtop een 22 centimeter dikke tem- plexlaag. Het materiaal is dus ook geluiddempend en warmte iso,erend. Ruimte "verdubbelen" Het toepassen van spiegels in huis is de laatste jaren sterk toegeno men. De mens heeft dan behoefte aan ruimte. Ook is het meestal benepen halletje bij bin nenkomst. Daar een spiegel van vloer tot plafond is' een openba ring. In de hier afgebeelde slaapkamer is de ruimte door een spiegelwand verdubbeld. De spiegels zitten op schuifpanelen. Daarachter be vindt zich een kolossale berg ruimte! (Foto Interlubke) Kluskist Gereedschap dat zoek is een plaag waar veel niet al te nauwgezette doe-hetzelver regelmatig mee kampen. Het zoeken van een tangetje in een overvolle gereedschapskist kan soms veel tijd vergen. Vandaar dat velen de voorkeur aan geven aan overzichtelijke gereed schapsborden. Het werk moet-dan wel kunnen worden meegenomen naar dat bord, of je moet regelmatig heen en weer lopen. Groothandel Amtor uit Den Haag brengt nu een kluskist op de markt die bezwaar ondervangt: een koffer met 4 gereed schapsborden, die de voordelen van de gereedschapskist en het bord combineert. De kluskist is gemaakt van degelijk ultiplex. De verschillende delen zijn met tweecomponentenlijm aan el kaar gehecht en daarna geniet. De hoeken zijn voorzien van meta len kofferbeslag. De sloten zijn beideafsluitbaar. De kist is zo sterk dat hij ook als opstapje kan worden gebruikt. De inwendige afmetingen zijn 50x40x60. cm. In de bodem en in het deksel is gaatjesboard aange bracht, waarop het gereedschap met bijgeleverde Clipco-platen kan worden bevestigd. In het midden zijn twee uitneembare platen aangebracht waarop eveneens gereedschap kan wor den bevestigd - zelfs aan beide zijden als het gaat om plat ge reedschap. Totaal is voor plat op bergen van gereedschap 0,8 vierkante meter beschikbaar. De prijs: 79,50. BRUSSEL - „Zeg tegen Wiegel dat hij moet pro beren om minister Duisenberg in de regering te laten. De VVD moet nooit het departement van financiën overnemen. En ook geen onderwijs. Wij hebben hier net de bittere ervaring opge daan dat bezuinigen je door het publiek min stens net zo kwalijk wordt genomen als belas tingen verhogen." r Duisenberg en zijn Belgische collega de Clerq rechts). Dat zegt de verliezer van de laatste algemene verkiezingen in België Willy de Clercq. Hij was wat men hier noemt het boegbeeld van de Vlaamse liberalen in het eerste kabinet-Tindemans. In februari besloot dat kabinet tot een sane ring van de uit de hand gelopen overheidsfinanciën. Op 1 april april gingen die maatregelen in. Twee weken later waren er alge mene verkiezingen: De Clercq (minister van financiën), De Croon (onderwijs) en de andere Vlaamse liberalen leden een ge weldige nederlaag. Die algemene verkiezingen waarbij Tindemans' CVP won, de so cialisten wat vooruitgingen en de liberalen in het Vlaamse lands deel fors verloren, hebben het beeld van de landelijke politiek in België veranderd. Premier Tindemans en zijn Christelijke Volkspartij hielden weliswaar het heft in handen, maar de libe ralen moesten in de regering plaatsmaken voor de socialisten van Willy Claes, de opposi tieleider van de afgelopen jaren. Willy de Clercq (in Belgie gebrui ken de politici wel hun voor naam, nooit hun titel) is kortgele den politiek leider van de liberale PVV geworden. In zijn kantoor op de 27e etage van het inter nationaal Rogiercentrum in Brussel zegt De Clercq achter een glas bier. „Onze socialisten heb ben van jullie in Nederland afge keken dat ze de liberalen als rege ringspartner moeten uitsluiten. Dat is heel d'om. Want ze werken zo aan de vestiging van de ver foeide CVP-staat, waar chris ten-democraten blijvend de dienst uitmaken". Het begrip CVP-staat slaat niet op heel België, maar beheerst wel de gedachten van de Vlamingen, waar de partij van Tindemans juist een periode van modernise ring achter de rug heeft, zodat de afbrokkeling stopte. Volgens De Clercq heeft het in zijn partij veel misnoegen gewekt dat Tin demans door de knieen ging voor de socialistische eis om de libe ralen van regeringsdeelneming uit te sluiten. De Clercq beschikt over een jaren lange ervaring in de Belgische en buitenlandse politiek. De Gentse jurist werd 20 jaar geleden volks vertegenwoordiger, kort daarop staatssecretaris, in 1966 vice- premier in de regering Vanden Boeynants-De Clercq, Clercq, voorzitter van het interim-comite van het Internationaal Monetair Fonds en van de raad van gouverneurs van de Europese Investeringsbank en gouver neur van de wereldbank. In Nederland hangen de meeste politici na zo'n carrière de par- tijversierselen op zolder en zoe ken een goed heenkomen onder de vleugels van een grote, bij voorkeur multinationale onder neming. Willy de Clercq heeft volgens de Belgische pers, als nieuwe oppositieleider boven dien zijn handicaps. Hij is eerder het type van de bestuurder, houdt dus niet zo van demagogie. Is als ex-minister van financiën bovendien mede verantwoorde lijk voor de slechte financiële si tuatie waarin zijn land verkeert. De Clercq wijst er op dat onder zijn ministerschap de inflatie in Bel gie van 15 naar 7,5 procent is te ruggebracht, terwijl de huidige ploeg voor volgend jaar weer op 8 procent rekent. Als enige in deze hoek van Europa heeft de rege ring onlangs de belastingen ver hoogd. namelijk met bijna 29 miljard franc (ongeveer 2 mil jard). Dit tegen de adviezen van de EEG en van de OESO in. Se dert de ploeg Tindemans-II er zit is het aantal werklozen volgens de oppositieleider met 40.00C toegenomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4