Bollenstreek op bres bouw Voorhout voor Bezwaar tegen streekplan betoncentrale bezorgd over komst fietspad Gemeente Koudekerk en KatwijkRijnsburg en Valkenburg in 5regioclubgevraagd Woningbouw Hoogmade is tè gering ALS WE DIE KNIJPER NIET MOGEN GEBRUIKEN KUNNEN WE WEL SLUITEN' De provinciale weg bij De Zilk eindigt nu nog zeer abrupt. Binnen drie jaar moet daar nu een oplossing voor komen, vinden de gemeenten in de bollenstreek. VOORHOUT - De andere gemeenten in de bol lenstreek moeten op de bres springen voor Voorhout, om alsnog gedaan te krijgen bij de provincie dat Voorhout toch mag bouwen "over de spoorlijn" zwaarschrift tegen de geringe woningbouw die de provincie aan Voorhout toestaat. Zilk-weg Dat stelt althans het dagelijks bestuur van het Samen werkingsorgaan Bollenstreek (waarin de streekgemeenten met elkaar over gemeen schappelijke belangen dis cussiëren) voor aan het alge meen bestuur van dit SOB. Op 29 november a.s. wordt deze zaak op een vergadering in Hillegom besproken. Het SOB ziet niet in waarom Voorhout niet wat extra zou mogen bouwen om zo aan de eigen woningbehoefte te kunnen voldoen en om tevens een draagvlak te creëren voor nieuwe voorzieningen (win kels, gemeenschapsruimten enz. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben op een eerder verzoek van het SOB geweigerd mee te wer ken aan extra woningbouw 1500 huizen) in Voorhout. GS motiveren de weigering met te zeggen dat er méér ge meenten zijn waar de finan ciële haalbaarheid een pro bleem is. Het SOB ziet daarin echter geen grond voor weigering, mede omdat de uitbreiding van Voorhout over de spoorlijn vrijwel geen bollengrond zal aantasten. Bovendien zal de centrale posi tie van Lisse er niet door in gevaar komen, meent het SOB. Het overlegorgaan zal nu de provincie de groei van de gemeenten heeft geregeld, overigens geen onderzoek meer doen naar plaatsen in de bollenstreek waar- uitgaande van behoud van bollengrond - het beste kan worden ge bouwd. Volstaan wordt nu met het sturen van een be- Bezwaar zal ook aangetekend worden tegen het abrupt eindigen van de provinciale weg door de bollenstreek bij De Zilk. Het SOB vindt dat er via een rondweg een oplos sing moet komen. De Zilk mag niet de dupe worden van het gegeven dat zowel Noord Holland als Zuid Holland de weg eigenlijk niet willen doortrekken. Noord Holland niet omdat daardoor na tuurgebied aan opgeofferd moet worden en Zuid Hol land niet omdat forenzen uit de Amsterdamse omgeving geweerd moeten worden. Hoewel de provincie na eerdere kritiek al een bedragje heeft vrijgemaakt voor de omlei ding rond De Zilk wil het SOB-bestuur concrete plan nen die niet op de lange baan geschoven kunnen worden. Het SOB wil de provincie drie jaar gunnen om een zodanige loop voor de rondweg te vin den dat het natuurgebied zo min mogelijk wordt aange tast. Dan moet de weg er lig gen. TV-mast Tot slot wil het overlegorgaan de mogelijkheid voor een ei gen televisiemast openhou den. Het streekplan vermeldt dat er in de bollenstreek geen eigen mast mag komen. Uit informaties is inmiddels ge bleken dat de provincie en ook de PTT weinig bezwaren meer zou hebben tegen een mast in de bollenstreek. Al ternatief voor een eigen mast is aansluiting van Hillegom bij Haarlemmermeer; van Sassenheim bij Oegstgeest etc. Dat zou problemen ople veren voor Noordwijkerhout en Noordwijk. BOLLENSTREEK - Het bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB) heeft Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg gevraagd om ook zitting te komen nemen in dit overlegorgaan van Bollenstreek-gemeenten. In de begroting van 1978 van het SOB is intussen al rekening gehouden met de toetreding van Sassenheim, dat voor een be drag van 5600 gulden op de inkomstenlijst vermeld staat. De totaalinkomsten van het Samenwerkingsorgaan bedragen 42.000 gulden. Noordwijk levert nu met 10.000 gulden de grootste bijdrage, ge volgd door Lisse (8600) en Hillegom (7900). Noordwijkerhout brengt 6300 gulden in het laatje; Voorhout tenslotte, komt er het goedkoopste af met 3000 gulden. Per inwoner betaalt elke gemeente 45 cent in 1978. Het geld gaat op aan bestuurs-, per soneels- en administratiekosten. Schoolbegeleiding Het SOB gaat dinsdag vergaderen in Hillegom en bekende zaken als de schoolbegeleiding en school. Voor de schoolbegeleiding is een werkgroep geformeerd die de bestaande problemen op een rij moet zetten en verder moet bekijken welke mogelijkheden er zijn voor schoolbegeleiding. De groep werkt onder voorzitterschap van drs. G. H. Hoekstra. Allerlei onderwijsinstellingen, de stichting Geestelijke Volks gezondheid en de vakbonden zijn erin vertegenwoordigd. Het SOB heeft besloten tot de werkgroep vanwege de overwe gend positieve reacties van de verschillende gemeenten over schoolbegeleiding in de bollenstreek. Alleen Warmond heeft het SOB laten weten niet in een gemeenschappelijke regeling mee te willen doen. Hillegom heeft onlangs besloten op eigen wijze te trachten iets aan schoolbegeleiding te gaan doen. Muziekschool De mogelijkheden voor een gemeenschappelijke regeling voor de muziekschool zijn door SOB nog niet verder onderzocht dan de financiële gevolgen. Op basis van de begroting van de muziek school voor 1978 is berekend dat de deelnemende gemeenten bij een gemeenschappelijke regeling 824.000 gulden neer zou den moeten tellen aan salarissen en sociale lasten. Dat is 120.000 gulden méér dan nu in de muziekschoolbegroting staat. Die stijging zit in de sociale lasten (incl. pensioen) die de gemeen ten volgens rijksnormen moeten berekenen omdat het per soneel van de muziekschool bij een gemeenschappelijke rege ling in overheidsdienst zou komen. Voor de SOB-gemeenten komt de stijging neer op 1,35 per inwoner. Zouden ook de salarissen zelf volledig aan de rijksnormen wor den aangepast dan komt daar nog een stijging van een ton per jaar (of pen inwoner per jaar een gulden) bij. De totaalstijging van 2,35 gulden per jaar per inwoner zou volgens het SOB- bestuur eventueel in drie fasen (jaren) bereikt kunnen worden via een stijging van 1,35 naar 1,85 in het tweede jaar tot 2,35 in het derde jaar. De muziekschool telt momenteel 1300 leerlingen hetgeen een full time directeur vereist. Het aantal lessen per week is ongeveer 440. De lesgelden zijn vrij hoog; de subsidies van de gemeenten vrij laag. Moeder-MAVO 0ver een eventuele regionale aanpak van het Vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen (zoals 'moeder-mavo') zegt het SOB-bestuur daar geen behoefte aan te hebben. Een tweetal gemeenten is al met een eigen educatief plan bezig waardoor een regionale aanpak volgens het SOB-be stuur weinig zinvol is. BOSKOOP - De gemeenteraad werd gisteravond door bur gemeester Reinders tot enige spoed in de besluitvorming ge maand. Twee agendapunten vroegen ieder ruim een uur "be denktijd", dat was volgens de burgemeester te lang, maar de raad vond dat er best wat "ge stoeid" mocht worden over voor stellen die een levensduur heb ben tot 1990. Overigens heeft de burgemeester weer een nieuwe uitdrukking geleerd: "katteklei". Voor de Boskoper is katteklei een be staande uitdrukking voor grond, die geen struktuur heeft, maar hoe vertel je nu aan Gedepu teerde Staten dat op de grond, die gereserveerd wordt' volgens het ontwerp-streekplan Zuid-Hol land voor teelgrond, dat deze grond ongeschikt is en daarom door de gemeenteraad gezien wordt als bouwgrond voor wo ningen. "Katteklei" houdt zo'n beetje het midden tussen zee- en rivierklei. De experts zullen zich buigen op de juiste woordkeuze. Het had allemaal te maken met het bezwaarschrift dat de gemeente raad van Boskoop wil indienen tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Holland oost. De fractie van Boskoop 2000 was het helemaal niet eens met het voorstel van B en W. Tenslotte stemde zij tegen een viertal onderdelen. De VVD-er Sanders vond het hele streekplan een moeilijk te verte ren zaak. Zodra een gemeente een bestemmingsplan opmaakt, vragen GS naar de' kosten. Nu komt de provincie met een streekplan en geeft er geen finan ciële paragraaf bij. Wethouder Kuijf zag kans alle vragen te beantwoorden. Hij ging even de "mist" in door te verklaren dat vroegere colleges weinig visie op de toekomst ten toon gespreid hadden, waardoor nu een uit breidingsgebied voor woning bouw door de provincie niet er kend wordt. Het betreft de bouwlocatie in de Middelburgse polder. In de raad bestond wrevel over het gegeven dat de provincie eigenlijk op de stoel gaat zitten van de gemeenteraad door een zo gedetailleerd streekplan op tafel te leggen. Het voorstel van B en W tot het ne men van een voorbereidingsbe- sluit voor gebied ten westen van het Noordeinde werd in twee aparte voorstellen gesplitst. B en W hadden in dit voorbereiding*- Openbaar toilet geeft problemen NOORDWIJKERHOUT - De Eën Zilker Partij ziet het niet zo zitten dat er in de kom van Noordwijkerhout een goed geoutilleerd en goed verzorgd openbaar toilet komt, zoals het college voorstaat De partij heeft ernstige twijfels over het functioneren en het nut van een dergelijke voorziening". De er varing leert dat de grotere ste den steeds meer de openbare toiletten laten verdwijnen, ge zien de problematiek die zich hieromtrent voordoet", zo staat letterlijk in de algemene be schouwing van de partij. De gemeenteraadsleden van deze partij hebben echter wat moeite met het bij de naam noemen van de beestjes als zij moeten zeggen welke proble men zich daar dan voordoen. In de beschouwingen staat tussen haakjes: verzamelplaats voor bepaalde bevolkingsgroepen. Tja, wie zouden dat nou zijn? Ongetwijfeld bedoelen de he ren Arts, Van Schie en Van Kampen de homofielen die el kaar bij openbare toiletten wei eens ontmoeten. Nog komi scher zijn de suggesties van de partij om de komst van een openbaar toilet in Noordwij kerhout te verhoeden. Het lijkt de fractie zinvoller minder prikkelende dranken te drinken; op tijd naar het toilet te gaan; meer gebruik te maken van de mogelijkheden die de plaatse lijke horeca te bieden heeft. Dat zullen ze bij hotel Van der Geest wel leuk vinden als er een rush komt op de toiletten. besluit tevens het besluit inge voegd dat de kabeltelevisiemast mogelijk maakte op die plek. Dat ging te ver voor de fractie van Boskoop 2000 en Dool (SGP). Beide fracties stemden op prin cipiële gronden tegen de mast, hoewel de principes begrijpelijk ver uit elkaar lagen. )e beleidsuitgangspunten op grond van de resultaten van het woningbehoefte onderzoek kre gen niet de goedkeuring van de VVD-er Van Gelder en de Prot. Christelijke afgevaardigde Van Eek. Uit de discussie kwam naar voren dat deze uitgangspunten een vrome wens genoemd kun nen worden, maar dat de praktijk wel eens anders kan zijn. WOUBRUGGE- De beperkte groei van het dorpje Hoogmade, die door de provincie via het streekplan Zuid-Holland oost is opgelegd, ligt zwaar op de maag van het gemeentebestuur van Woubrugge. Niet meer dan zes huizen per jaar mogen er in Hoogmade worden gebouwd. Dit noemde burgemeester Brouwer de Koning gisteravond, tijdens de gemeenteraadsvergadering, onvoldoende. In die zelfde bijeenkomst trok de raad honderdtwintigduizend gulden uit voor deelname aan het gemeenschappelijke vuilver- brandingsbedjijf. Woubrugge, zo werd duidelijk, produceert veel huisvuil. Om dit af te voeren kost dit ruim honderd gulden per ge zin. Desalniettemin volstond de raad akkoord te gaan met een reinigingsheffing van vijfen zeventig gulden. De begroting voor het komende jaar zal volgende maand aan de orde worden gesteld. Het ge meentelijk huishoudboekje is sluitend: er is een post zien van 26.500,- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Niet alleen de gemeente Koudekerk maakt zich zorgen over de komst van het recreatieve fietspad dat de provincie langs de Oude Rijn aanlegt. Ook van Aalst, de betoncentrale in het dorp, ziet de komst van dit pad toch wel met sombere blikken tege moet. Dagelijks laadt het bedrijf scheeps ruimen vol met tonnen grind. De boten liggen afgemeerd aan de kant op nauwelijks een paar me ter van het jaagpad, dat straks wordt benut als fietsroute. Dat grind wordt met grote grijpers over het pad in de scheepsruim ten gestort. En dat kan, als de fietsverbinding er eenmaal ligt, niet meer. Hoewel Van Aalst en de provincie naarstig naar een oplossing zoe ken, is er nog geen panklaar plan uit de bus gekomen. Er zijn di verse alternatieven, maar tot een definitieve keus is men niet ge komen. De vallende kiezels zullen op de één of andere manier moeten worden opgevangen. Daarvoor zullen (dure) voorzieningen moeten worden aangebracht. Maar er wordt ook gedacht aan het wer ken met stoplichten als een knijpei* over het pad gaat en er wat steentjes naar beneden ko- Niet uit "Nee, we zijn er nog niet helemaal uit", vertelde directeur Van Aalst. "Voor het laden en lossen van schepen zal er echt een op lossing moeten worden gevon den. Als we niet met de kraan kunnen draaien, kunnen we ons bedrijf wel sluiten. Ik weet het, je creëert zo maar niet één, twee, drie een oplossing. De wil om er één te vinden is zowel bij de pro vincie als bij ons aanwezig", gaat er voor de sportvissers een mooie stek verloren. Maar als er wordt gevist, en één van hen steekt een hengel achteruit op het moment dat er juist een fietser De twee bruggetjes in de Dorpsstraat zullen, vermoedelijk volgend jaar al, verdwijnen. "Je kunt geen afscheiding langs de Oude Rijn neerzetten", meent burgemeester Swaan, "want dan wordt gepraat in het dorp. Dit zal aansluiten op het recreatieve pad voor fietsers (alleen aan de an dere kant van de weg) waarvan de aanleg deze week is gestart. In dit plan is tevens gevat het ver wijderen van de twee bruggetjes in de Hondsdijk. De bulten vor passeert, dan kun je je toch wel een hoop narigheid op de hals halen. Dat moeten we goed tot ons laten doordringen", is de me ning van Swaan". Bruggetjes Desalniettemin zal er binnen niet al te lange tijd, waarschijnlijk begin volgend jaar al, langs de Dorps straat een begin worden gemaakt met de aanleg van een fietspad, een plan waarover al heel lang "Wat moeite" heeft de gemeente Koudekerk toch ook wel met het pad. Burgemeester en wethou ders zien diverse gevaren op doemen langs de waterkant, vooral voor de jeugd, die per fiets naar school gaat. men vaak een ergernis voor me nig automobilist. Ze zullen zo spoedig mogelijk worden "glad gestreken". Burgemeester en wethouders willen dit plan nog dit jaar door de commissie "ja gen" en direct erna in de gemeen teraad brengen. In februari van het volgend jaar wil het gemeen tebestuur het karwei aanbeste den.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 31