e/cfee agenda Authentiek gebied van Leiderdorp is behouden waard Alleen akkoord service verbeterd Kans dat hulpverlening aan jongeren volgend jaar begint Monumenteiicommissie bepleit aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht Prijzen voor de mooiste tuinen LEIDERDORP - De viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp staat voor de deur. Een tijd van leven die je het dorp niet geeft. De rijen flats, de ene nieuwbouwwijk na de andere die uit de grond wordt gestampt doen hele andere jaartallen bij je opkomen. De lintbebouwing langs de Oude Rijn Toch is er een stukje Leiderdorp waar je nog iets van het verleden kunt proeven: de oude kern. Geen 1200 jaar oud weliswaar (degenen, die het weten kunnen, zetten trouwens nog hun vraag tekens bij de exacte verjaardags- dathm), maar desonkanks van een respectabele leeftijd. De Hervormde Kerk aan de Hoofd straat bijvoorbeeld stamt uit 1620. Toen werd de van oor sprong katholieke kerk na in 1574 door de Spanjaarden te zijn ver woest, weer opgebouwd. De Hoofdstraat zelf levert, evenals de lintbebouwing langs de Oude Rijn, een authentiek beeld op van Leiderdorp zoals het in vroeger tijden geweest moet zijn. Langzamerhand breekt het idee baan dat je zoiets moet behou den, beschermen zelfs. Talrijke Leiderdorpers ijveren daar dan inmiddels ook voor de vereni ging „De Oude Kern", de onlangs geïnstalleerde begeleidings commissie ..Het Oude Dorp" en de monumentencommissie. De laatste heeft zelfs, begin dit jaar, het plan opgevat, om het oude dorp tot beschermd dorpsgezicht te laten verklaren. LEIDERDORP - De tuinkeuringscommissie „Mooi Leiderdorp" had al diegenen die in de prijzen wa ren gevallen vanwege hun fraai aangelegde en verzorgde voortuin gisteravond uitge nodigd in de Kapelzaal van de Scheppingskerk. 53 Perso nen ontvingen uit handen van burgemeester Van der Have een prijs in de vorm van een boekwerk en een plant. Bo vendien waren er 14 eervolle vermeldingen De wisselbe ker ging dit jaar naar mevr. Kind ernstig gewond na aanrijding LEIDEN - Een meisje van zeven jaar liep gisteren ernstig hoofd letsel op bij een aanrijding. Het meisje stak op het kruispunt Va- leriusstraat, Sweelincklaan plot seling vanachter een bus de weg over. Een 28-jarige automobilist uit Zoeterwoude kon de aanrij ding onmogelijk voorkomen. Het meisje raakte tijdens de rit per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis buiten bewustzijn. Warmond - Met betrekking tot een vraag over de waterontreiniging in Warmond zei burgemeester de Vreeze gisteravond in de raadsvergadering dat de deskun digen er nog niet in geslaagd zijn de haard van de verontreiniging te vinden. Hij noemde het niet uitgesloten dat wijksgewijs het dorp op bacteriën moet worden onderzocht en gechloreerd. "Op dit ogenblik is de chloor eraf en zijn de monsters voor zover wij weten van redelijke kwaliteit" aldus De Vreeze Waterkasteel Het gaat om de bebouwing langs de Oude Rijn tot aan Koudekerk, de Rijn-zijde van de Hoofdstraat tot aan de Doeslaan, de Doeslaan zelf en nog een stuk in het verlengde daarvan zodat ook het water kasteel er onder valt. Aan de oostzijde van de Hoofdstraat vallen gemeentehuis, dorpshuis, de Hervormde en de Gerefor meerde Kerk en de voormalige ambtswoning van de burgemees ter in het gebied dat de commis sie graag als beschermd dorps gezicht zou laten aanwijzen. Een beschermd dorpsgezicht is een bepaald deel van een dorp dat „een beeld oplevert dat van al gemeen belang is vanwege de schoonheid en het karakter van het geheel", zoals de ministers van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en van Ruimtelijke Ordening meedelen in hun aanwijzingsbesluiten. Het betekent dus niet dat iedere wo ning afzonderlijk van monumen tale waarde moet zijn. Tot het be schermde dorpsgezicht kunnen ook gebouwen behoren die geen of weinig monumentale waarde Grims, Wiellewaallaan 5. in de categorie „kleine tuinen". De commissie had er veel werk van gemaakt. Men werd ge trakteerd op koffie en op een lezing met dia's over „de ge schiedenis van het Drentse hei- en veenlandschap" door C.M.J. Verwey en D.J. Pas- schier. Onder de aanwezigen bevonden zich - behalve bur gemeester van der Have - wethouder Drenth en de heer Klumpers, voorzitter van de - dit jaar 100 jaar bestaande - Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, waarvan Kring Leiden een afdeling is. Leiderdorp is de enige gemeente uit deze kring die de tuinkeuringen nog ver richt en dit is voor een niet gering gedeelte te danken aan de zeer actieve commissie o.l.v. voorzitter J. van Wijck. WARMOND - CDA-fractievoorzit- ter Tulp noemde de voorstellen van het college van B en W voor 1978, in de gisteravond gehouden Warmondse gemeenteraadsver gadering, nogal voorbarig. Dit mede omdat volgens hem nog geen enkel inzicht verkregen is over de samenstelling van de be volking. Verder voerde hij aan het onbevredigend te vinden dat deze behandeling vooraf moet gaan aan de begroting. Het college van B en W stelde de raad voor om de tarieven voor de reinigingsrechten te verhogen met 11%, omdat er een tekort dreigt te ontstaan bij gemeente reiniging. Alleen in dit geval mag het gemeentebestuur afwijken van het door de minister vast gestelde maximum-percentage van 5%. Overleg tussen Warmond en het departement van Bin nenlandse Zaken heeft inmiddels geleid tot een toestemming voor deze verhoging met 11%. Het ta rief voor het ophalen van huisvuil wordt dan 94.00. De meeropb rengst van de verhoging wordt geraamd op 11.652,30. Waarschuwing Tulp waarschuwde ervoor dat hebben, maar die zo goed passen in het geheel, „dat verbreking van deze eenheid een aan zienlijke verarming van het stads- of dorpsbeeld zou opleve ren". Dit staat in de memorie van toelichting op de Monumen tenwet te lezen. Niet alleen gebouwen worden tot een beschermd dorpsgezicht ge rekend, ook bijvoorbeeld een plein, water, bomen en bruggen maken er deel van uit. Bevriezen „Het is niet de bedoeling dorps gezichten te „bevriezen" in de toestand waarin zij zich bevin den", licht Paul van der Vliet, lid van de monumentencommissie toe. „Wenselijke of noodzakelijke veranderingen moeten natuurlijk aangebracht kunnen worden. Maar de aanwijzing tot be schermd dorpsgezicht moet hierbij' voor ogen worden gehou den. Daarom moeten eventuele veranderingen eerst aan de mi nister van CRM worden gemeld die er zijn goedkeuring aan moet hechten". Voor de eigenaars van panden in WASSENAAR - Als de laatste voorbereidingen gladjes verlo pen start begin volgend jaar in Wassenaar de Algemene Infor matie en Dienstverlening (AID). Dit project, een initiatief van de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren (WRJJ) is bedoeld om de jongeren uit het dorp met raad en daad terzijde te staan. Ook in de periode 1972 tot 1975 kende Wassenaar een dergelijk dienstverleningscentrum: de WAD, Werkgroep Alternatieve Dienstverlening. Door interne conflicten over de doelstelling van het werk (maatschappijher vorming contra hulpverlening) ging de WAD in 1975 ter ziele. Eind 1976 begon men bij de WRJJ de leemte in de hulpverlening, die door het mislukken van de Warmond voor de belangrijkste^ belastingonderdelen al aan de top van de hele omgeving staat. De progressieve fractievoorzitter Timmerman toonde zich veront rust over de stijging van het per centage. Hij noemde het tegen strijdig om nu te constateren dat een verhoging van 11% moet worden ingesteld, terwijl het nog schort aan de serviceverlening. Warmondse burgers komen nog regelmatig met klachten over het ophalen van huisvuil. Per 1 januari zal de gemeente War mond onroerend goed-belasting een beschermd dorpsgezicht kan aan deze bestemming nog een voordeeltje zitten. Het is bekend dat rijk en gemeente de restaura tiekosten van een monument subsidiëren, tot 2/3 van de subsi diabele kosten. Een dergelijke mogelijkheid is er ook, maar in mindere mate, voor de beeldbe palende panden in een be schermd dorpsgezicht. Gevechten De eerste gevechten om dit oude stukje Leiderdorp te behouden worden al gestreden. Zo ver langde de stedebouwkundige dat op de open plekken aan het Jaag pad parkeerruimte zou worden gemaakt. De monumentencom- WAD was ontstaan, duidelijk te merken. De heer G.M. van Kleef, secretaris van de WRJJ: "Alleen in de laatste paar maanden be handelde de WAD al zo'n zeven tig gevallen. Behoefte aan dit soort hulp is er in Wassenaar dus wel degelijk." De nieuwe AID zal uit twee teams gaan bestaan: één van vrijwilli gers en één van beroepskrachten. Nieuw in de opzet van de AID is dat de vrijwilligers een cursus van een paar uur per maand moe ten doorlopen. De uiteindelijke aanpak van de AID verschilt ook wezenlijk van de WAD. De heer Van Kleef: "Bij de WAD was het de bedoeling de hulpbehoevende te begeleiden totdat zijn of haar probleem he lemaal uit de wereld was. Bij de AID doen we dat niet meer. We gaan heffen. Diezelfde dag ko men de grond- en personele be- lastingen de straat- en rioolbelas tingen en de vermakelijkheids belasting te vervallen. De weg vallende gemeentelijke belastin gen komen neer op 314.- per woning, terwijl de opbrengst van de onroerend goed belasting een bedrag oplevert van 375.-. De meeropbrengst van de onroerend goed belasting bedraagt 92.016.60. Progressief Timmerman vroeg het college om missie wenst daar echter wonin gen. „Zo was het karakter van de bebouwing langs de Oude Rijn vroeger ook", verdedigt Van der Vliet dit voorstel. Ook het Leidse bestemmingsplan voor de Hoge Rijndijk juicht de commissie niet toe: als dit plan wordt goedgekeurd kan de be bouwing aan de Leidse zijde van de Oude Rijn tot aan het water toe worden doorgetrokken. De aan wijzing van de Leiderdorpse oever tot beschermd dorps gezicht zou hierdoor in gevaar kunnen komen. Uniek Thans buigt de commissie zich over een beschrijving van het gebied spelen veel meer de rol van eerste hulppost. We verwijzen de jonge ren nu naar een bepaalde instan tie. We helpen ze als het ware een stuk op weg". Behuizing Een moeilijkheid waar de AID nu nog mee heeft te kampen is de behuizing van de nieuwe organi satie. Over heel Wassenaar ko men daarvoor maar drie plaatsen in aanmerking: het jongeren centrum Nijevelt, waar de WAD vroeger een kamertje had, de sporthal aan de Dr. Mansveltkade en het gezondheidscentrum op de hoek van de Hofcampweg en de Starrenburglaan De heer Van Kleef: "We weten nog niet welke plaats we kiezen. Zeker is wel dat de plek makkelijk toegankelijk een onderzoek in hoeverre het mogelijk is tarieven progressief te gaan heffen („diegene die de meeste centen heeft moet de grootste bijdrage leveren') voor de belastingen van 1979. Onder voorwaarde dat de serviceverle ning verbeterd wordt, ging de raad toch akkoord met de belas tingvoorstellen van het college. Wethouder Van der Zalm vroeg bij het bespreken van het ont werp streekplan Zuid-Holland West twee standplaatsen voor woonwagens op te nemen in hel dat onder het beschermd dorps gezicht zou moeten vallen Pas daarna gaat het voorstel naar het college en de raad. Als de raad het voorstel van de monumen tencommissie overneemt en een verzoek tot aanwijzing indient bij de minister van CRM zal dit een vrij unieke situatie zijn. In 90% van de gevallen doet de Monu- mentenraad, die de minister over monumenten, stads- en dorps gezichten adviseert, zelf het voorstel tot aanwijzing. De hele procedure (de minister moet vervolgens allerlei instan ties om advies vragen) zal dan echter nog twee a driejaar in be- slag nemen. Kind speelt met lucifers LEIDEN - Een begin van brand ontstond gistermiddag in een woning aan de Agaatlaan, Een driejarig jongetje speelde op zijn slaapkamertje met lucifers waar door een gordijn in brand raakte. Het brandje kon door buren snel worden geblust, zodat de gealar meerde brandweer niet in actie hoefde te komen. De schade be draagt toch ongeveer 1000,-. Het kamertje is geblakerd, de gor dijnen, een dekbed en een ge deelte van het behang verbrand. eerstkomende bestemmingsplan voor de gemeente Warmond. „We zitten in de gemeenschappe lijke regeling voor het rayon Lei den. We moeten ons dan ook aan die regeling houden en woonwa gens op nemen. Anders moeten we eruit stappen". De Vreeze maakte nogmaals duidelijk dat het meerderheids standpunt van het college anders was. „Er kan wel een wil zijn wat betreft de woonwagenstand plaatsen, maar dan moet er ook een mogelijkheid zijn", aldus De Vreeze. „Er moet bij de plaatsing van woonwagens rekening ge houden worden met een integra tie met de dorpsbebouwing. Een medewerker van CRM is met en kele vertegenwoordigers van de gemeente heel Warmond door geweest. Er werd toen gecon cludeerd dat het mogelijk is een plaats te vinden voor woonwa genstandplaatsen. Van der Zalm vulde hierop gelijk aan dat ook niet in het bebouwde Warmond moet worden gezocht, maar daar waar nog gebouwd moet worden. De Vreeze zei dat naast het aanbieden van twee woningen aan jonge woonwa gengezinnen geen andere moge lijkheden zijn in Warmond. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): J. Reinders, G. Brandt- straat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, van za. 10-18 uur. Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur tel. 140734; Wijk III (Waard, Profes- sorenwijk en Tuinstadwijk): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van uur vm.: A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - J. v.d. Leden en J. van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zater dagen zondag spreekuurtje van 12.30-13 Oegstgeest - J.W. de Haan, Oraryelaan 26, tel. 166505. (de dienst gaat in op za terdag 10 uur vm.). Voorschoten - A. Meiman, J.W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel. 071-762159 (zondag). Warmond - L.J.H. Lempers, Chur- chilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- nacht, en zon dagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 25 nov. tot 2 dec. waargenomen door Apotheek Kok, Ra penburg 9, Leiden tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorscho ten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43: Noordwiikerhout. Tel. 02523-3137. Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport. 19 uur; soos, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, middagsoos, 14.30; vegetaries eethuis, 18 uur; gehan- dicaptensoos; soos Mirakel, 20 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur;' ledenvergadering PvdA, 20 uur; bingo-avond wandelvere niging, 20 uur. Lokhorskerk, Pieterskerkstraat 1, lezing "Het einde van de kerkgeschiedenis?", 20 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur", 20 30 uur. LAK-theater, Levendaal 150, to neelgroep Litteris Sacrum met "Harten twee, harten drie", 20.15 uur. Leidse Schouwburg, De Timdelerclub met "Hoe word ik geen kamerlid", 20.15 Stadsgehoorzaal, muziekavond De Burcht, 20 uur. Rapenburg 100, ledenvergadering PPR, 20 uur Troef, Noordeinde 2a, rock-rollformatie Hearse, 20 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, toneelstuk van de KPJ "Hoe kom je in godsnaam op het idee", 20,30 uur. Zaterdag LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30. Jaaraborïhcment per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Sinterklaas Morgen doet de Goedheiligman, die al weer een week in ons natte klimaat vertoeft, Zoeterwoude aan. Omdat deze gemeente nog zeer goed per boot bereikbaar is zal hij van dit hem zo ver trouwde voertuig gebruik ma ken. Om 10.15 uur komt hij aan. De boot wordt aangemeerd aan de Zuidbuurtseweg nabij de brug aan het Kerkepad. Vervol gens bestijgt Sint Nicolaas zijn schimmel en begeeft zich via Zonnegaarde en Zuidhof de Zuidbuurt door. Gekomen op het Watertje ziet de route er als volgt uit: Dorpsstraat, Ker- klaan, van Swietenstraat, Am bachtsherenweg, Veldzicht straat, Verlaatweg, Eloutstraat, Schenkelweg. Omstreeks 12.30 uur zal de Sint in het "Centrum" aankomen, waar een programma voor kleuters wordt georganiseerd. Om streeks 2 uur is er in hetzelfde "Centrum" dan tot slot een filmvoorstelling voor de lagere klassen van de lagere scholen. Catersmarkt senaarse sportvereniging "De Kieviten" officieel geopend. Na de opening wordt een demon stratie van het spel gegeven. Het festijn wordt beëindigd met een groot Kievitenfeest met muziek van de band van Frits Katee. Polderconcert De Voorschotense carnavalsvere niging "De Forse Caters" or ganiseert morgen van 10 tot 5 uur een "catersmarkt" in het Cultureel Centrum te Voorscho- dinsdagavond ten. De meest uiteenlopende ar tikelen worden hier verkocht. Voorschotenaren die zelf hun verkooptalenten eens willen beproeven kunnen eveneens op de markt terecht. Een aantal kermisachtige attrac ties vervolmaken het geheel. Squashbanen ember geeft het Studenten Muziekge zelschap "Sempre Crescendo" een zogenaamd polderconcert in de Hervormde Kerk te War mond. Volgens een oude traditie gaat telkenjare aan het Sem per-concert in de Leidse Stads gehoorzaal een uitvoering vooraf in de polder rondom de Sleutelstad. En deze keer is Warmond dus uitgekozen. De avond begint om 8 uur. en niet te geïsoleerd moet zijn. Het liefst zitten we in een groter gebouw met andere instellin gen". Problemen Het is de bedoeling dat de jongeren voor de meest uiteenlopende za ken bij de AID terecht kunnen: relatieproblemen, eenzaamheid, overmatig alcohol- of drug gebruik, abortus, huisvesting, fi nanciën en arbeidszaken. Het initiatief van de WRJJ is bij het Wassenaarse gemeentebestuur goed ontvangen, daarom ver wacht de heer Van Kleef geen grote moeilijkheden met de ge meentelijke subsidie. "De WAD kreeg ook geld van de gemeente. Het lijkt mij dan ook logisch dat men die lijn bij de AID voorzet". Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114 jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur)", 20.30 uur. LAK-theater, Levendaal 150, theater groep Funhouse met "After eight", 20.15 Haarlemmerstraat, diverse festiviteiten Artiestenspul, 13-16 uur. Clubgebouw Vriendenclub, A. Paulow- nastraat, postduivenshow, 17-22 uur. Pieterskerkgracht 11, verkoopmiddag De Valkenier, Valkenpad 7, bazar, 10-15 Zoölogisch lab, Kaiserstraat 63, thema dag over Berkheide, 9.3016 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, Ca tersmarkt, 10-17 uur. Zuidbuurtseweg, Zoeterwoude, aan komst Sinterklaas, 10-15 uur. Leiderdorp, aankomst Sinterklaas, 13 Ons Huis, Zoeterwoude, toneelstuk van de KPJ "Hoe kom je in godsnaam op het idee", 20.30 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Raad Warmond: reinigingsgeld 11% hoger

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2