Ze steken er wel wat van op maar doen er niets mee Bruin worden op de zonne-bank UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT Anders lekker koken GROEN IS IN Voorlichting over voeding Te mooi om in te slapen y Nieuw blad voor de vrouw TIP Variaties op het thema ballerina in schoenenmode VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 Vrouwen steken wel wat op van de voorlichting die ze krijgen over voedingsgewoonten, maar in de praktijk doen ze er maar weinig mee. Dit blijkt uit een onderzoek dat mevrouw ir. Mera Westmaas- Jes heeft gehouden als onderdeel van haar proefschrift „Naar strate gieën van voedingsvoorlichting", waarop zy tot doctor in de land bouwwetenschappen aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen promoveerde. Mera West maas (28) is Alkmaarse van ge boorte en woont in Sint Annaparo- chie. Zij studeerde in 1974 af in de richting huishoud wetenschappen. Na haar promotie kreeg zij een part-time baan als provinciaal coördinator van een tandheel kundige gezondheidsvoor- lichtings- en opvoedingsproject in Friesland. Aan het onderzoek van de promovenda werkten leden van vrouwenverenigingen uit tien plaatsen in Nederland mee zoals: Hoensbroek, Dordrecht, Schie dam, IJmuiden en Zuidlaren. Het doel was na te gaan wat het effect is van de voorlichting door diëtisten van de Nederlandse Hartstichting. Tijdens lezingen en kook- bijeenkomsten werd voorlichting gegeven over de relatie tussen eet gewoonten en hart- en vaatziekten. Voor de bijeenkomsten werd on derzocht welke kennis de vrouwen van deze materie hadden, hoe hun houding was ten opzichte van een gezonder voedingspatroon en hoe hun gedrag in de praktijk was. Vier weken later volgde weer een „ge sprek" over dezelfde punten. De kennis bleek na de voorlichting duidelijk te zijn toegenomen. De houding van de deelneemsters aan het onderzoek was echter weinig veranderd. Mevrouw Westmaas: „De mensen geven weinig directe antwoorden, je krijgt te horen: „We aten toch al nooit vet vlees". Daar mee bedoelen ze dan het hele vette vlees, dat vroeger werd gegeten, maar ze vergeten dat ook var kensvlees en vleeswaren erg vet zijn". Mevrouw Westmaas Toch kwamen er uit het onderzoek ook een paar positieve punten naar voren. Er werd wat minder room boter gegeten en ook het eierver- bruik daalde. Hoewel mevrouw Westmaas bij dit laatste onmiddel lijk vraagtekens plaatst. Ze zegt: „Als iemand bijvoorbeeld in een pluimveegebied woont waar het eierverbruik hoger is dan het ge middelde, dan wordt bij het ant woord geven misschien wel een eitje minder ingevuld dan werke lijk waar is". Het is voor erg veel vrouwen moei lijk toe te geven dat ze niets hebben veranderd in hun voedingsge woonte Vooral ook omdat ze, door de voorlichting overtuigd zijn dat veranderingen noodzakelijk zijn. Maar omdat hun huisgenoten er niets van willen weten, doen ze het dan maar niet. Dat bleek wel uit een brief die mevrouw Westmaas kreeg. Ze vertelt: „Een vrouw schreef eerlijk: Halvarine, mijn man wil het niet in huis hebben.". Uitgekeken op de traditionele kookboeken, dat kan. Dan hebben we hier iets helemaal nieuw „Kokkerel" van Sylvia Ernst en Joop van Meurs. Uit gegeven bij Zomer en Keuning Wageningeri Prijs 37.50 Het is de bedoeling van Sylvia (die voor de recepten zorgde) en Joop (hij fotografeerde al dat lekkers in kleur) ons aan het denken te zetten. Ze dragen nieuwe ideetjes aan om het ko ken gezellig en „anders" lekker te maken. Ze hebben daarbij niet alleen naar de hoofdmaal tijden gekeken. Iedere dag be gint met een goed ontbijt en daarom stappen ze meteen uit bed de keuken in om eens iets anders op tafel te toveren dan het traditionale beschuitje met jam of rookvlees. Het is lang niet iedereen gegeven om thuis te gaan lunchen tussen de mid dag. Dat hebben Sylvia en Joop ook ervaren.Nu, daar doen ze wat aan. Ideeën genoeg voor eens iets anders voor tussen de middag. Wie de suggesties na volgt zal merken dat het echt niet veel langer klaarmaken is dan het gewone twaalf-uurtje. Kinderen houden ook van lekker eten maar er zijn er ook heel KtKKbitfcL wat die graag een handje toe-' steken. Dat mag van Sylvia en Joop ze hebben er een heel hoofdstuk aan gewijd inclusief de vermaning; laat je moeder niet met'de rommel zitten Verder in dit leuke boek veel buitenlandse recepten en trac- taties. En een bezoekje aan be kende Nederlanders. U bent te gast bij Margriet Eshuys,, Sandra Reemer, Leontien Ceulemans, Hans Wiegel, Hugo van Gelderen en nog wat an dere bekende namen van ver schillende fronten. Echt een boek om met plezier te lezen en in de keuken bij de hand te houden. In samenwerking met Tefal heeft Elsevier een grill boekje sa mengesteld. Bij ieder recept staat'voor welk type grill het geschikt is. Een boekje om bij een grill cadeau te krijgen. 13.90). De serie Wina's Culinaria is weer verrijkt met twee boekjes 6.50) Lily van Pareren deed een aantal suggesties voor kip, wild en gevogelte, terwijl Cecile Thijssen de diepvries techniek en recepten voor haar rekening nam. HENRIETTE v. d. HOEVEN AMSTERDAM - KLAPS is de nieuwe serie foundation-produk- ten die Triumph onlangs op de markt heeft gebracht, het zijn slipjes, panty's, bh en pantylettes van pure katoen, die echter van buiten zijde-achtig aanvoelen. Vooral de panty uit deze serie is erg belangrijk en eigenlijk een blik vooruit op warme zomers want deze kan direct op de huid gedragen worden, zonder een slipje. Alle modellen uit deze serie zijn op 60 graden wasbaar. Ook nieuw is de serie bh's en pan tylettes (tegenwoordig ook wel topslip genoemd) voor een smalle rug en grote boezem. Het schijnt dat het gebruik van de anti-con ceptiepil boezemvergrotend werkt zo zeggen foundation- en badpakontwerpers. Te mooi om in te slapen is eigenlijk van toepassing op veel wat vroeger onder de noemer nacht kleding werd gevat, en eigenlijk doet de naam ook onrecht aan de kleding. Het zijn gemakkelijke wijde jurken, fijne broekpakken (van zachte velours bv) om in de avonduren te dragen, zonder dat je als er zich bezoek meldt de slaapkamer moet binnenvliegen om wat presentabels aan te trek ken. Erg mooi is de Sacha-serie. Japon, mantel, kazak en pan talon van diepzwarte velours af gezet met folkloristisch aandoend band. Op de foto een model uit de serie Elegance een nachthemd met bij passende jas. Het ene blad verdwijnt - 1000 ideeen - omdat er geen markt voor blijkt te zijn, het andere staat al weer aan de deur te kloppen in dit geval TIP. Het is een beetje mixture van het blad eten en drinken, 1000 ideeën en Libelle of Margriet. Vooral het eten en drinken is goed vertegenwoordigd. De aardigste rubriek is „Te koop deze maand", het helpt het huishoudbudget een beetje binnen de perken houden. Tip zal alleen te koop zijn in de su permarkt voor 2.75. In de Verenigde Staten en in Zweden hebben ze onderzocht wat het publiek gemiddeld eet in het soort zaken waar een "vlugge hap" (McDonalds bijvoorbeeld) wordt geserveerd. Dat bleek per bezoeker te zijn: een dubbele hamburger, een zakje frites en een glas cola. Bij el kaar is dat 800 calorieën, aldus het blad Horeca. Groen is „in", zo melden nog steeds of misschien weer de de kringen van kwekers en handel. Duidelijk is er weer een periode dat de mensen meer en meer er toe overgaan groene kamerplanten te kopen in plaats van bloeiende. Een verschijnsel dat niet zo verwon derlijk is, omdat namelijk ook met uitsluitend bladplanten zo heel veel te bereiken is. Die ontdekking brengt de mensen er wellicht toe, temeer daar er bij die bladplanten zoveel variatie in kleur is, dat een blad-geheel toch fris en vrolijk kan zijn. Zo'n bijdrage aan een fris geheel van bladplanten wordt geleverd door de planten met een wat bonter of getekend blad. Van het fir mament van die soorten is een nog niet zo lang bekende nieuwigheid verschenen, de Rhoicissus. Een lid van de familie van de wijn- rankachtïgen en een plant die heel veel gelijkenis vertoont met de (de naam verklapt het al) Cissus. De Cissus zelf kent al zo'n 350 soorten. De Rhoicissus heeft er wat minder. De Cissus komt eigenlijk uit de gehele wereld. De meest bekende de C.antarctica zelfs uit Scandinavië. De Rhoicissus is wat meer streekgebonden wat de afkomst betreft en moet gezocht wor den in het zuidelijk deel van Afrika. De Rhoicissus is wat sterker nog dan de meeste Cissus-soorten. De soort met groene bladeren mag zelfs in de zomermaanden een poosje naar buiten. Er is er echter ook een met een fraai bont blad. Dat duidt al op een wat gevoeliger aard. Die blijft dus binnen. Problemen bij de verzorging zijn er nauwelijks. De normale kame romstandigheden verdraagt de plant goed. Alleen af en toe het blad eens voorzichtig van stof ontdoen en zo af en toe ook eens de sproeier er op, dat houdt de zaak fris. In de zomermaanden regelmatig water geven en er om de twee weken wat kunstmest bij doen. 's Winters mag wat rustiger met water worden omgesprongen. De plant mag dan ook wat koeler staan maar wel vorstvrij. De plant heeft wel een hekel aan natte voeten. Dus overtollig gietwa- ter weg doen. De standplaats moet vooral bij de bonte soort niet al te donker zijn maar weer niet in het felle licht. Als de plant verpot moet worden gebruiken we potgrond waarin geen turfmolm is verwerkt. Aan turf heeft de Rhoicissus namelijk net zoals de Cissus een hekel. Alles bij elkaar toch een vrij probleemloze plant, die -groen of bont- toch weer een aanwinst is voor de verzameling. Samenstelling Henriette v.d. Hoeven Ongeveer 1,2 miljard sigaren worden er per jaar in Nederland ge rookt. Al die rokertjes maken sa men een omzet van 400 miljoen gulden. Het sigaren-roken was de laatste jaren tamelijk stabiel, maar vertoont nu een lichte neiging tot teruglopen. Waar worden al die si garen gekocht? Vaak bij de siga renwinkelier, maar twintig procent van de aankopen wordt in het le- vensmiddelenbedrijf gedaan. De sigarenomzet bij de kruidenier groeit langzaam, maar gestaag met één procent per jaar. Gezond vakantie-bruin worden binnen zeven da gen dankzij de zonne bank. Het lijkt een ad vertentie en dat is het dan ook inderdaad. Weer een nieuwe uitvinding om dat gezonde kleurtje waar we ons allemaal gelukkig en tevreden mee voelen op onze huid te krijgen? Ook dat klopt, ja. Met dit ver schil dat deze nieuwe uit vinding op het gebied van het kunstmatig bruin worden niet in de eerste plaats is gedaan om tege moet te komen aan de bruincultus, maar dat de lampen die in deze bank worden gebruikt zijn ont wikkeld om te helpen bij bepaalde huidziekten. Over het effect van deze therapie is men het nog niet helemaal eens, zodat het nog niet op grote schaal wordt toegepast. Maar toen men bezig was met de ontwikkeling van deze lamp ontdekte men dat het wel een prachtig middel was om bruin te worden. Met als grote voordeel, dat het ri sico op verbranden geheel is uit gesloten. Daar waar met hoogte- zon en solarium toch moet wor den opgepast niet te lang en niet te vaak onder deze lampen te gaan zitten, daar biedt de zonne bank een bruining zonder ook maar een enkele vervelende bij komstigheid. De ontwikkeling van deze zon nebanken is nog vrij nieuw, van daar dat men ze nog lang niet zo veel ziet als de solaria. En daar komt dan nog eens bij dat ze heel wat prijziger zijn dan een sola rium. Wie aan zo'n bank dacht als leuk kadootje voor de komende feestelijke gelegenheden die moet er wel aan denken, dat de goedkoopste uitvoering toch al tijd nog zo'n 2750,- kost. Vrij prijzig voor een beetje vakan tie-bruin, maar er zijn nu eenmaal een groot aantal mensen die er heel wat voor over hebben om er zo 's zomers gezond uit te zien. Maar wie zich zo'n bank niet kan aanschaffen hoeft niet te wanho pen. Men kan bij schoonheids salons of bij sportscholen, sauna-inrichtingen enz. een zon- nebadkuur nemen. Meestal gaat het hier om zeven of acht maal (een uur per keer). Niet alleen is zo'n kuur voordeliger dan een eenmalig bezoek aan de bank, Malta Een kort vakantie in het voor- of najaar begint steeds meer ingebur gerd te raken. Even een beetje "zon-halen". Een vrij nieuwe va kantiebestemming voor zo'n weekje er uit is het eiland Malta. Een eilandje van 14 bij 27 km. ten zuiden van het Italiaanse Sicilië: Die zuidelijke ligging garandeert een plezierig klimaat waarin een kachel overbodig is. Malta is rijk aan historie en omdat het eilandje zo klein is, is daar in een week toch wel heel wat van te zien. De Phoeniciërs ontdekten het eiland 2000 jaar voor Christus en hebben hun sporen achtergelaten; de kruisridders gebruikten het als basis en de Engelsen, die er vanaf 1802 de lakens uitdeelden be schouwden het als een belangrijk steunpunt in de Middellandse Zee. Sinds 1974 is Malta een republiek. Wie 'in' is voor wat luchtiger plezier kan terecht in het oude casino of in de vele gezellige bars kele de sporen van een Brits verle den nog duidelijk dragen. Een va kantie op Malta hoeft niet duur te zijn. Eten kan voor de helft van de Nederlandse prijs. Acht Nederlandse touroperators hebben Malta in hun folder opge nomen. Voor inlichting National Tourist Organisation Malta. Pas sage International Box 33, 317/320 International Rogier Centre 1000 Brussel, Belgie of Air Malta Vijzel straat 2-18, Amsterdam tel. 020- 232087. Meer zon Winter in Skandmavie doet u na tuurlijk denken aan korte dagen en lange nachten. Het zal u daarom misschien verbazen dat ze in Noorwegen desondanks in de win ter meer uren zonneschijn hebben dan in Nederland. Dat is natuurlijk interessant voor wintersporters, die richting Noorwegen trekken. Nederland heeft in januari gemid- i kwartier. Voor februari is het plaats twee en negen c maart drie Nederland i half uur in Nederland i Noorwegen, voor ;n drie kwartier in veertig r de president zoveel nuten in Noorwegen, voor april vijf en een half uur in Nederland en ruim veertien uur in Noorwegen. Pindamuseum Kunt u zich voorstellen dat reisbu reaus "dagjes-uit" organiseren naar - om eens een voorbeeld te noemen - Hilversum, omdat daar Den Uyl is geboren? Vermoedelijk niet. In de Verenigde Staten ligt dat even anders. Daar kun je vanuit New York een vierdaagse trip naar Plains in Georgia maken. Plains is de plaats van herkomst van de fa milie Carter. De toerist bezoekt daar: de hoofdstraat, het pindamu seum, Carters pindakwekerij en Billy's benzinestation Het voetstappen heeft staan, is toch wel de grootste trekpleister. (Uit Ho reca) Naar Noorwegen Dit jaar zijn er 138.000 Neder landers naar Noorwegen geweest. Dat betékent, aldus het Noors Ver keersbureau in Amsterdam, dat de belangstelling voor dit Skandina- vische land opnieuw wat is toege nomen. In 1976 werd de komst van 130.000 Nederlanders in Noorwe gen geregistreerd. Spionnetje In het Sheratonhotel in Munchen kan je van uit alle kamers (en dat zijn er 650) de hele hotelgang over zien. In elke kamer zit een soort spionnetje met een zicht van 180 graden. Je kunt de krant zien die voor de voordeur ligt, maar ook een rondsluipende boef, die het op je portemonnee heeft voorzien. Alle kamerdeuren hebben een veilig heidsketting. Beetje duurder De consumentenprijzen zijn tussen het zomerseizoen 1976-1977 in de wereld gemiddeld toegenomen met 9,1 procent, zo zegt de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling OESO. De prijsstijging in Zwitserland was in die twaalf maanden met 1,3 pro cent opmerkelijk laag. IJsland met 26,6 procent, Portugal met 29,5 pro cent en Spanje met 25,4 procent staan met de stijging van de prijzen tussen twee zomervakanties. In Nederland stegen de consumen tenprijzen in die tijd volgens de OESO met 6,8 procent, in Duitsland met 3,9 procent, in Frankrijk met 9,9 procent en in Belgie met 5,8 pro cent. De zonnebank maar bovendien moet men er echt wel zeven a acht keer op lig gen, wil men echt bruin worden. Voor wie het hele jaar door bruin wil worden zijn er ook abon nementen, waarvoor men zo'n 25 maal kan. In Den Haag kan men o.a. terecht bij sportschool Tibor. Eigenaar Aad Clarisse - rood haar en een spierwitte huid - toont ons vol trots zijn lichtgetinte huid. "Zo bruin ben ik m'n hele leven nog nooit geweest. Als ik vijf minuten in de zon had gezeten was ik zo rood als een kreeft, daarna ver vellen en weer zo wit als een melkfles." Niet alleen omdat hij zelf een kleurtje heeft is Clarisse tevreden over de zonnebank. "De mensen die er hier gebruik van hebben gemaakt, waren allemaal erg tevreden. Maar persoonlijk vindt ik het ook erg belangrijk dat de bank verlichting biedt aan bijv. rheuma-patienten. Let op wat ik zeg, verlichting biedt, het gaat er niet van over." Het on dersteunt verder de behandeling van diabetici en geeft een onder steunende genezing voor huidziekten. De straling die de zonnebank geeft bevordert ver der het zenuwstelstel, de stof wisseling, eiwitafbraak, afschei ding urine-zuren. Er wordt ver der vitamine D in de huid ge vormd. Daardoor vermeerderen zich de rode bloedlichaampjes waardoor dan weer de weerstand tegen infectie-ziekten toeneemt. Door Ria Schuurhuizen En natuurlijk, daar ging het tens lotte om, je wordt er mooi bruin op. Waar ligt nu het geheim van deze nieuwste ontwikkeling op het gebied van het kunstmatig bruinen? Zoals bekend geeft de zon diverse stralingen, daarbij o.a. UVA en UVB-stralen. De UVB-stralen nu zetten het bruin-wordingsproces in wer king door bepaalde cellen te ak- tiveren. De UVA-stralen maken daarna het werk af door de ge vormde pigmentlichaampjes te laten oxideren, waardoor men bruin wordt. De echte zon nu geeft erg veel UVB-straling en dat is dan ook de reden dat men als men er lang in blijft zitten een uitgedroogde, trekkende huid krijgt, dat men verbrandt. De zonnebank nu geeft een klein beetje UVB-straling en veel meer UVA-straling dan de echte zon. Hierdoor kan men dus niet ver branden en wordt men wel bruin. Aldus de populair weten schappelijke verklaring voor de werking van de zonnebank. Tenslotte nog een laatste verschil met bijv. een solarium. Het gaat hier om buislampen, een soort TL-buizen, die in de bank zijn ge bouwd. Men ligt dus ditmaal op de "zon". De ballerina komt deze zomer in volle glorie terug. Niet al leen in de traditionele vorm, het kleine zeer lage hakje maar ook met slèehak en zelfs hoge hakken van 5 tot 6| cm. Hier en daar is er zelfs met bandjes gewerkt. De leest is wat gedrongen, hoewel de wat puntiger voorpartij duidelijk opgang maakt. De materialen waarin de ballerina's wor den gemaakt zijn leer en tex tiel. De laars, ook niet weg te den ken uit het zomermodebeeld is vooral geïnspireerd op de dracht uit de tijd van de Musketiers, een laars dus met een brede omslag. Voor deze laars wordt naast ge woon leer ook een materiaal als velours gebruikt. In het algemeen neemt het aantal metalen versieringen op de schoenen en laarzen toe, zoals goud- en platina- kleurige bitjes, fijne gespjes en bandjes vooi hakken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29