Opening "De Weerklank" E. Derde Wereld helpen met geneesmiddelen School slechthorende en moeilijk sprekende kindeien Herdenking rede van Cleveringa spreekt in Leiden UnaeBfe ®aravan~sSi©^ Nieuwbouw Hambroeklaan en Kooilaan maakt kans MORGEN THEMADAG WERKGROEP BERKHEIDE Wil je de generatiekloof nietje vader overbruggen? Je vindt de oplossing bij de Boekhandel. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 LEIDEN PAGINA 17 ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag de of ficiële opening verricht van het nieuwe schoolgebouw "De Weerklank" aan de Robijnstraat in hetMorskwartier. Het moderne gebouw - een ontwerp van gemeente-ar chitect ir. F. A. Temme - biedt onderdak aan de chris telijke school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen. Dit onderwijs werd eerder gegeven in het sterk verouderde en voor dit soort onderwijs totaal ongeschikte schoolgebouw aan het Vrouwenkerkhof. Tijdens de feestelijke bijeenkomst, tien maanden later kon de school die gistermiddag in het gym nastieklokaal van de nieuwe school werd gehouden, refereer den vele sprekers aan die bij zonder slechte huisvesting. Dit in tegenstelling tot het "pronk juweel" aan de Robijnstraat, zoals bestuurslid burgemeester M. A. van der Have van Leider dorp, de nieuwe school betitelde. Na een kort openingswoord van ds. R. J. Koolsra memoreerde de Leidse directeur Gemeentewer ken ir. H. H. Vos dat zijn dienst meer dan dertien jaar betrokken is geweest bij de nieuwbouw voor de school. Aanvankelijk zou de school een plaats krijgen aan de Vondellaan, maar de aanwezig heid van een hoogspanningslei ding in de buurt zou problemen opleveren voor de elektronische apparatuur waarmee in de school wordt gewerkt. Tweede keus De tweede keuze - de Storm Buysingshstraat - ging ook niet door in verband met de te ver wachten grote verkeersdrukte. De nu gekozen plaats kwam vrij toen besloten werd de nieuwe lavo-leao aan de Kanaalweg te vestigen. Inmiddels was er zoveel tijd verstreken en waren de in zichten in het onderwijs aan slechthorende en moeilijk spre kende kinderen zo gewijzigd, dat er een nieuw ontwerp moest worden gemaakt. Het werd uiteindelijk een complex voor maximaal 168 leerlingen, met 14 lokalen, een vaklokaal, een gymnastieklokaal, een ge meenschapsruimte en werkver trekken voor leerkrachten en specialisten. Op 26 april 1976 ging de eerste paal de grond in en zes- LEIDEN - Het Leids universi teitsfonds houdt eind november in Nederland en daarbuiten bij eenkomsten voor afgestudeer den om te herdenken dat zeven endertigjaar geleden prof. mr. R. P. Cleveringa zijn protestrede hield tegen het ontslag van twee joodse hoogleraren door de be zetter. Deze rede leidde tot de ar restatie van prof. Cleveringa en de sluiting van de Leidse univer siteit. De bijeenkomsten, waarop leden van het wetenschappelijk per soneel en studenten zullen spre ken, worden gehouden in Amers foort, Amsterdam, Arnhem, Breda,.Brussel, Eindhoven, Ge- nève, Hengelo, Laren, Gonn- chem, Gouda, Den Haag, Leeuwarden, Leiden, Londen, Luxemburg, Maastricht, Mid delburg, Parijs, Paterswolde, Rotterdam en Zwolle. kanten klaar worden opgeleverd. Inmiddels hebben de leerlingen - afkomstig uit 29 gemeenten - al enkele maanden geleden hun in trek genomen in het nieuwe ge bouw. Omlijst Gistermiddag droeg burgemeester Vis de school over aan de voorzit ter van het schoolbestuur de heer P. J. van Remundt, die het op zijn beurt weer toevertrouwde aan het hoofd van de school de heer R. S. van der Veen. Die feestelijke handelingen werden omlijst door leerlingen van de school die met kleurige letterborden de woor den "De Weerklank is open", vormden. Verder werden toespraken gehou den door de Rotterdamse hoogle raar dr. E. H. Huizing, die in het verleden aan deze Leidse school verbonden is geweest, en de in specteur voor het bijzonder on derwijs, de heer H. G. Akkerman. Er werden ook diverse geschenken aangeboden. Zoals het "voelbeest" namens de ouders van de leerlingen. Het is een uit houten elementen bestaande draak, ontwerpen door de Haagse kunstenaar Visser. Mevrouw Akkermans bood de school een antieke steen vorm aan. Na een uitvoerig dankwoord van het schoolhoofd, maakten de vele genodigden een rondgang in het door zijn felle kleuren bijzonder opvallende schoolgebouw in de Mors. EXTRA LOKALEN VOOR ZIJLWIJK EN BROEKPLEIN LEIDEN - Wethouder Tesselaar zal in januari met voorstellen komen om in de Zijlwijk en aan het Broekplein in de Merenwijk een aantal verrijdbare schoollokalen neer te zetten. Het aantal school gaande kinderen in de Zijlwijk groeit harder dan verwacht waardoor er op korte termijn vier extra lokalen nodig zullen zijn. Voor het scholencomplex aan het Broekplein denkt de wethouder aan twee of drie extra lokalen. De bouw van een nieuwe negenklas- sige school zal worden opge schort in afwachting van de reali sering van het Warmondse ge deelte van de Merenwijk. Leerlingen van "De Weerklank' ADVERTENTIE LEIDEN - De Amerikaanse lin guist Noam Chomsky zal op vrijdag 9 december de zesde Huizinga-lezing houden in de Pieterskerk. Hij zal spreken over "De intellectuelen en.de staat". De Huizingalezing, eerbetoon de naam van de his toricus en cultuurfilosoof Johan Huizinga is gegeven, wordt jaar lijks georganiseerd door de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde, NRC/Handelsblad en de faculteit der letteren van de Leidse universiteit. Eerdere sprekers waren Rudy Kousbroek, Mary McCarthy, Jan Pen, Jean-Frangois Revel en Art hur Lehning. De Huizinga-lezing van dit jaar be gint om 20.00 uur en is in principe voor iedereen toegankelijk; men moet zich alleen wel voor 2 de cember aanmelden, hetzij bij NRC/Handelsblad hetzij bij de faculteit der letteren. i;|Primeur '77 A.C. De eerste wijn van dit jaar $4 Heerlijk fris en fruitig, zacht en licht Drink 'm met volle teugen en vooral koel Vanaf vandaag rond zevengulden- vijftig te koop bij 600E&& ..DELCAVE" slijters t&A wijnhandelaren herkenbaar aan het vignet op de deur Vier keten in de Kooi LEIDEN - In een brief aan de be woners van de Medusastraat, Kooilaan en Herensingel vraagt de gemeente begrip voor het plaatsen van vier bouwketen in deze straten. Gedurende de reno vatie van 75 woningen van Werkmanswoningen in de Medu sastraat, Kooilaan en Celebes- straat die anderhalfjaar zal duren zijn deze keten nodig als werk loods, schaftlokaal en dergelijke. Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport!' „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. MIDALGAN i S# 'Atm Verkrijgbaar bij apotheek en drogis' -m&ssP'i 'rf'jmi STUDIEBIJEENKOMST HALF DECEMBER IN LEIDEN ADVERTENTIE HANDBAL - De Nederlands zaal handbalteam (dames) heeft giste ren tegen Hongarije een goede prestatie geleverd door tegen de Hongaarse equipe met slechts 9-12 ten onder te gaan. SCHAATSEN - De wereldtitel strijd schaatsen voor junioren, dat op 4 en 5 februari 1978 in Quebec zou worden gehouden, is verplaatst naar Montreal. De re den van deze 'switch' is niet be kend gemaakt. LEIDEN - Hoe kunnen ontwikke ling, produktie, kwaliteitscon trole, distributie, en doeltreffend gebruik van westerse en traditio nele geneesmiddelen voor de be strijding van volksziekten in ontwikkelingslanden worden bevorderd. Op deze vraag zullen tachtig deskundigen op 15 en 16 december in Leiden proberen antwoord te geven. Er wordt daartoe een stu diebijeenkomst georganiseerd, die volgens de organisatoren niet de pretentie moet hebben met concrete voorstellen te komen voor onderzoek. Wel wordt ge- P Bewoners in principe akkoord hoopt dat kan worden aangege ven in welke richting dat onder zoek zou moeten gaan. Het symposium wordt georgani seerd door de commissie buiten land van de Leidse universiteit. Nagegaan wordt wat de Neder landse universiteiten en hoge scholen kunnen doen, aan sluitend op wat er al op het ge bied van de geneesmiddelen voorziening in de Derde Wereld gebeurt. Dat zal gebeuren in sa menwerking met vertegenwoor digers van andere instellingen, zoals het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de wereld gezondheidsorganisatie en de farmaceutische industrie. Inleiders op het symposium zullen zijn prof. dr. C.F.A. Bruijning (pa rasitologie) uit Leiden, dr., W.F.L. Buschkens (medische sociologie) uit Leiden, dr. Th. M. Malingre (farmaceutisch-botanische ana lyse) uit Groningen, prof. dr. T. Vossenaar (directeur onderzoek bij Organon International), dr. S. Lall (instituut voor economie en statistiek) uit Oxford en dr. E. de Maar (wereldgezondheidsorga nisatie) uit Genève. LEIDEN - De Leidse werkgroep Berkheide organiseert morgen een thema-dag in de grote col legezaal van het Zoologisch La-( boratorium aan de Kaiserstraat 63 in Leiden. Gedurende de dag zal aandacht worden besteed aan de mogelijkheden tot integratie van recreatie-waterwinning en natuurbehoud in Berkheide, het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar. Tijdens de thema-dag zullen onder meer inleidingen worden gehouden door jhr. ir. W. H. J. de Beaufort van Staatsbos beheer, ir. A. F. Hartman van de Provinciale Planologische Dienst, ir. C. de Jong directeur van de Leidsche Duinwater Maatschappij en leden van de werkgroep Berkheide. De inlei dingen worden afgewisseld met forumdiscussies. Het prog ramma begint om half tien 's och tends en duurt tot omstreeks vier uur. De toegang is gratis. Ontslag en benoemingen universiteit LEIDEN - Aan de Leidse universi teit heeft prof. mr. G. Duister- winkel op zijn verzoek per 1 ja nuari 1978 eervol ontslag gekre gen als gewoon hoogleraar straf- en strafprocesrecht. Dr. H. S. Versnel, wetenschappelijk hoofdmedewerker, is benoemd tot lector oude geschiedenis. Tot september 1981 is dr. W. ter Horst opnieuw benoemd tot buiten gewoon hoogleraar klinische pe dagogiek en orthepedagogiek. Dr. J. D. Mulder, gewoon lector, is benoemd tot gewoon hoogle raar radiologie, in het bijzonder de radiodiagnostiek. Aan mr. N. F. Hofstee is per 1 juni 1978 eervol ontslag verleend als secretaris van de universiteit. Eervol ont slag is eveneens verleend aan B. G. Hyde, Ph. D., gewoon hoogle raar anorganische chemie. ZAKEN- NIEUWS Aan de Herengracht 16 is in een voormalige opslagruimte Bac chus Wijnkoperij, import- en kleinhandel in wijnen, gevestigd. Aan de Anna Paulownastraat 9 is Beij, aannemer van timmerwer ken van niet bouwkundige aard gevestigd. 3an de SSitterlaan 64a is F F. Hurrelbrinck - ambulante handel via dagmarkten - iin koper en awerk en een vervaardige schilderijen, gevestigd. Boetiek 'Cameleon' (kleding en modeaccesoires) heeft zich ge vestigd aan de Maarsmansteeg 2, in het pand van het voormalige modehuis exclusief. Per januari 1978 wordt de zaak in woninginrichting van Paenburg aan de Haarlemmerstraat 170 overgenomen door Van de Klugt, speciaalzaak in meubelen,, wo- ningtexttiiel en vloerbedekking. Aan de Lange Mare 67 is de 'Kookshop', winkel in artikelen voor de keuken, gevesttigd. Vooorheen was er de showroom van de firma Schoondergang ge vestigd. Aan het Gangetje 6 wordt de he renmodezaak 'Windsor' binnen affzienbae ti opgeheven. Aan de Lange ARE 86 is 'stoffies BV', een kleinhandel in gor dijnen en kledingstoffen opge heven. Aan de Diefsteeg 9 zal binnen af zienbare tijd de drogisterij 'Phoenix' worden opgeheven. LEIDEN - De meeste bewoners van de Hambroeklaan en het aangrenzende deel van de Kooi laan zijn in principe bereid om hun woningen aan de gemeente te verkopen en zo ruimte te ma ken voor de nieuwbouwwonin gen ter plekke. Dat bleek gister avond op een bijeenkomst van bewoners en gemeente. Het is de bedoeling dat op de plaats van de bestaande twintig wonin gen in dit stukje van de Kooi tien a veertien nieuwbouwwoningen worden gebouwd, waarschijnlijk zg. koopwoningen in de be schutte sfeer. De huidige bewo ners kunnen desgewenst zo'n woning kopen of een huurwo ning elders in de stad accepteren. Twee bewoners hebben zich voor alsnog niet principieel akkoord verklaard om aan de nieuwbouwplannen mee te wer ken, maar, zoals zij het gister avond uitdrukten, "we zullen ook niet tegenwerken". Inmiddels hebben enkele bewoners hun huis aan de gemeente verkocht of te koop aangeboden. Woningen die daardoor tijdelijk leeg komen te staan worden gebruikt als wis selwoning. Enkele maanden geleden ontstond er nogal wat beroering onder de bewoners van de Hambroeklaan en Kooilaan toen hun bekend werd, dat in het wijkverbete- ringsplan voor de Kooi afbraak van hun huizen stond aangege ven. Een groot aantal bewoners heeft zijn huis vrij recent ver kocht, met behulp o.a. gemeen tegarantie. Het voorstel dat de gemeente de afgelopen weken heeft gedaan, heeft de bezwaren van de meeste bewoners, zo bleek gisteravond, weggenomen. In het Dienstencentrum aan de Drift straat werd het voorstel gister avond besproken. Gemeentelijk taxateur Deurhof heeft alle be woners inmiddels een indruk ge geven, wat de gemeente ongeveer voor hun huis zou willen geven. Tevens is de bewoners een in zicht gegeven in de mogelijk heden die nieuwbouw in de be schutte sfeer biedt. Bij overname van de woningen is de gemeente er in elk geval aan gehouden, volgens de onteige ningswet, om de bewoners finan cieel schadeloos te stellen. Op een opmerking van een verte genwoordiger van de wetswin- kel, dat een dergelijke schade loosstelling belastbaar is, zei Deurhof: "Dat zou de eerste keer zijn, maar als het zo is, dan is dat geen punt; belastingschade wordt door de gemeente ver goed". Een tiental bewoners heeft, naast de taxatie door de gemeente, ook zelf een taxateur (Proper) in de arm genomen. Het is gebleken dat de verschillen in taxaties bij de beide taxateurs nogal groot zijn uitgevallen, variërend van vijfduizend gulden tot twin tigduizend gulden (waarbij Pro per steeds hoger taxeerde). Deurhof merkte daarover op: "Mijn taxaties waren aan de voorzichtige kant, omdat ik niet wil dat ik later tegen bewoners moet zeggen: het wordt toch minder. Verder zet ik de nodige vraagtekens bij de taxaties van Proper. Ik ben wel bereid met hem daar een robbertje over te vechten". De principiële bereidverklaring, die de meeste bewoners gister avond en al eerder deden, bete kent niet dat ze al ergens aan vast zitten. Dat maakten vertegen woordigers van de gemeente en Geoprojekt (dat de wijkverbete- ring de Kooi begeleidt) in ieder geval duidelijk. Sloop van de wo ningen laat nog wel een jaar op zich wachten, aldus projektleider Leitner. De eerste stap die nu ge zet moet worden, is het nemen van een besluit door het college van B en W, naar aanleiding van een ambtelijk voorstel. Vervolgens moet een woning bouwvereniging aangezocht worden, om de bouw van de be schutte-sfeerwoningen te bege leiden, alsmede een architect Dan zal er ook een gesprek m ten worden gevoerd met het L-. nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waarin duidelijk moet worden of het rijk inderdaad een premie voor de woningen beschikbaar zal stel len. Geoproject en de gemeente lijke ambtenaren wezen de mo gelijkheid van de bouw van huurwoningen af: "Dan wordt het alleen maar duurder". ADVERTENTIE Je hebt liet al zo vaak geprobeerd. 01' hij u il niet luisteren. Of hij weigert er ook maar iets van te begrijpen. Als iemand anders het hem eens duidelijk zou kunnen maken. Desnoods iemand van zijn eigen generatie. Het hoeft niks met leeftijd te maken te hebben. Zo iemand bestaat. In vele gedaantes. In vele boeken. Bij de boekhandel vind je begrip. Voor wal er nu leeft, voor wat er nu gebeurt. Je vindt er alles, waarv oor je vader (of je moeder, je vriend of vriendin) zich maar interesseert. En alles, waarmee je iets van jezelf kunt zeggen. Er is zoveel, dat je er altijd iets heel persoonlijks kunt vinden. Kortom.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17