Dajan: 'Nu [sraël aan de beurt' Vietnam werkt hard a wederopbouw Croissant vindt scheer mesje in gevangeniscel Britse regering werkt aan compromisvoorbrandweer Sex barrière wordt geslecht Aardbeving in Suid-Amerika Indonesië laat gevangenen vrij MEDISCH COMITÉ AANWEZIG BIJ OPENING VAN ZIEKENHUIS BIJ DONG HA IONDERDAG 24 NOVEMBER 197 BUITENLAND IERUZALEM AP/UPI/Reuter/DPA/AFP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan heeft gisteren verklaard dat Israël zijn fundamentele stand punten opnieuw zal moeten bekijken en zich zal moeten voorbereiden op een "uur der beslissing" over de vre desvoorwaarden die eerder als onaanvaardbaar wer den beschouwd. Ie minister lijkt de publieke opinie voor te bereiden op mogelijke veranderingen in het tot nu toe gevoerde beleid. Verder openbaarde Dajan nieuwe bij zonderheden van de besprekin gen met president Anwar Sadat van Egypte. lij zei dat Sadat niet bereid zas de Geneefse vredesconferentie bijeen te roepen voordat de grondslag goed en wel was ge- legd voor wat betreft de hoofdza ken, die Israël van de Arabieren [scheiden. adat "gaf niet" om procedurele kwesties, die de hervatting van de Geneefse vredesconferentie I belemmeren, zo verklaarde Da- jan. Hij was alleen geïnteresseerd tin wezenlijke zaken. Sesprekingen je Israëlische minister van Buitenlandse Zaken gaf aan dat in de nabije toekomst nieuwe Egyptisch-Israëlische bespre kingen gehouden zullen worden, lajan liet doorschemeren dat Sa- dats bezoek de Israëli's ervan heeft overtuigd dat feitelijke vre desbesprekingen binnen bereik liggen en dat de tijd gekomen is [om hun beleid opnieuw te be- I kijken. i oen hem gevraagd werd of hij zijn eigen standpunten opnieuw aan het. beoordelen is, antwoordde I Dajan dat dit inderdaad het geval is. Hij voegde daar echter aan toe "nog niet te weten" of die stand punten nu zullen veranderen". Jeen datum faarnemend Egyptisch minister van Buitenlandse Zaken Butros Ghali zei gisteravond laat dat .geen datum is vastgesteld voor een mogelijke hervatting van de 'Geneefse conferentie over het iMidden-Oosten en dat er geen nieuws was over verdere contac- iten met Israël. ferder op de dag waren er berich ten losgekomen over een moge- IUENOS AIRES (AFP/Reuter) - Voor zover tot nu toe bekend zijn er bij een aardbeving die gisteren [vier Zuidamerikaanse landen trof, 50 mensen om het leven ge komen en 220 gewond geraakt. De doden en gewonden vielen allen in de Argentijnse provincie San Juan die op 1280 kilometer ten noordwesten van Buenos i aires ligt. Ie stad San Juan is voor meer dan de helft verwoest. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal I stijgen. Uitgezet Sinds vorige week vrijdag zijn 425 Palestijnen uit Egypte gezet, zo wordt uit Palestijnse bron in Cairo vernomen, er wonen vol gens dezelfde bron ongeveer 250.000 Palestijnen in Egypte, merendeels vroegere bewoners van de strook van Gaza, die in 1967 naar Egypte uitweken. Tot de uitgewezenen zouden beho ren de directeur van het bureau van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie in Cairo, Gamal el- Soerani, de vertegenwoordiger van de Fatah-beweging Rebhi Aoead, en de leider van de bond van Palestijnse studenten, Fak- hir Bseisso. Egypte heeft twee Palestijnse bu reaus gesloten zo wordt in Egyp tische kringen vernomen. Daarbij is het bureau van de grootste guerrillagroep Fatha. BONN (SP) - In de Stuttgarter cel van de Baader-Meinhof-ad- vocaat Klaas Croissant is een aan tal scheermesjes gevonden. De advocaat zelf heeft de con trabande aan de leden van het bewakingspersoneel overhan digd. Enkele van de mesjes ble ken in het toilet te zijn verstopt, enige anderen bevonden zich in een kast. De advocaten van Croissant heb ben in het gebeuren aanleiding gevonden de gevangenisdirectie te vragen de voortdurende bewa king van hun cliënt te beëindi gen. Croissant, die in juli naar Frankrijk was gevlucht, werd vo rige week door Parijs uitgeleverd op verdenking een informatie systeem van Duitse terroristen in en buiten de gevangenis te heb ben opgebouwd. Voordat hij naar Duitsland werd overgebracht verklaarde Crois sant dat hij er niet over dacht zelfmoord te plegen. Wanneer het bericht van een eventuele zelf moord tot de buitenwereld zou doordringen zou de publieke opinie weten wat zij daarvan denken moest. De Stuttgarter gevangenisautori teiten, na de zelfmoorden van Meinhof, Baader en Raspe toch al in opperste verwarring en uiterst wantrouwig, leidden uit deze mededeling van Croissant af dat hij dus wel degelijk van plan was zelfmoord te begaan en de justitie van de deelstaat Baden-Wür- temberg met de schijn van moord te belasten. Vandaar dat Croissant sinds zijn aankomst in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim dag en nacht van minuut tot minuut in het oog werd gehouden. Liever riskeerde de justitie het verwijt van onmenselijk gevangenis regiem dan een nieuw schandaal voor het geval Croissant opeens levenloos in zijn cel zou worden aangetroffen. Hoe de scheermesjes in zijn cel zijn gekomen is nog volstrekt on duidelijk. Wel heeft het er alle schijn van dat Croissant met het overhandigen va de mesjes aan zijn bewakers de zenuwoorlog omtrent zijn persoon nog heeft willen verhevigen. lijke hervatting op 21 december en begon de pers te reppen over gehe .ïme besprekingen tussen Israëlische en Egyptische verte genwoordigers die op Sadats be zoek aan Israël zouden volgen in een aantal Europese hoofdste den. Dajan is van 28 tot 30 no vember in West-Duitsland en Be gin heeft een bezoek aan Enge land op zijn programma voor 2 december. Ghali deed zijn uitspraken na af loop van bijeenkomsten met Arabische ambassadeurs die in Cairo begonnen als onderdeel van een campagne om steun te winnen voor Sadats initiatief. Deze bijeenkomsten werden ge boycot door Syrië, Libië en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) die zich de felste te genstanders hebben betoond van diens actie. Herstel Nikolai Inozentsew, de directeur van het in Moskou gevestigde in stituut voor internationale aan gelegenheden, heeft gisteren als zijn overtuiging uitgesproken dat de diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Israel weer hersteld zullen worden. Hij wilde zich niet aan een voorspel ling wagen wanneer dit het geval zal zijn. Deze opmerking van Inozentsew, die tijdens een ontmoeting met de pers na afloop van een werk groepzitting met Britse collega's werd gemaakt, staat in scherpe tegenstelling tot de berichtge ving in de Russische pers. Hierin wordt de nadruk gelegd op de vijandige reactie in de Arabische wereld op het bezoek van presi dent Sadat aan Israël. Libië heeft besloten de huidige re gering van Egypte niet meer te erkennen als wettige regering van de Arabische republiek Egypte. ENGELBERG - Goed nieuws voor wintersporters: een Westduitse chemicus uit Freiburg heeft ski-vermaak geïntroduceerdski-zeilen. Met deze parachute is een lange skiafdelïng dolle pret temeer omdat geen ski-lift om naar boven te komen t nodig is. Je kunt met deze parachute zowèl naar boven als naar beneden zeilen Het valscherm is van licht materiaal gemaakt weegt slechts vier pond) en is makkelijkrin een rugzak op te bergen Als je met een gebroken been op de reddingsploeg ligt te wachten kan het doek bescherming bieden tegen de kou. LONDEN (UPI) - Het Britse leger heeft gisteren bed den, verwarmingstoestel len en waterdichte kleding gestuurd naar uitgeputte militairen die al tien dagen paraat staan met het oog op de staking van de brandweerlieden. Veel militairen sliepen op de grond of in de cabines van hun brandweerwagens. Ook was er geklaagd over de kou. Volgens politieke kringen in Lon den werkt de regering aan een compromis dat de eis van de brandweerlieden voor een loonsverhoging vön 30 procent dicht zou naderen. De ministers zouden een nieuwe loonformule,. waaronder een on middellijke loonsverhoging van tien procent, een hogere betaling voor overwerk en een spoedige verkorting van de werkweek van 48 tot 42 uur overwegen. De rege ring zei dat de spoedige verkor ting van de werktijd gelijk zou zijn aan een verhoging van 20 tot 25 procent tegen het voorjaar. Premier Callaghan had gisteren herhaald dat de regering niet bo ven het plafond van tien procent loonsverhoging zou gaan dat was vastgesteld om de inflatie te be strijden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee dat 20 mensen omkwamen bij branden in En geland en Wales sedert de staking op 14 november begon. Maar vol gens de politie kan de dood van geen van de slachtoffers in ver band worden gebracht met de afwezigheid van de geregelde brandweer. Intussen heeft de vakbond steun betuigd aan de begin oktober on officieel begonnen staking van onderhoudspersoneel van liften. Dit brengt met zich mee dat da gelijks duizenden mensen zuch tend trappen tot op de 23ste ver dieping moeten lopen daar tal van liften buiten gebruik zijn. Dit heeft kwalijke gevolgen voor oude, gebrekkige en zieke men sen die zonder lift hulpeloos en van de buitenwereld afgesneden zijn. In Birmingham waar de meeste hoge woongebouwen van Groot-Brittannië zijn, werden buren en huurdersverenigingen opgeroepen de "gestranden" te helpen. Een maatschappelijk werker zei: "Men hoort van oude en zieke mensen die door hun familieden trap-op trap-af wor den gedragen. Maar velen komen helemaal niet meer hun wonin gen uit". In Salford (Lancashire) vielen de vier liften uit van een gebouw van 23 verdiepingen waarin belas ting- en PTT-beambten werken. Op elke etage staan stoelen ge reed waar men kan uitblazen. Veel beambten hebben een half uur nodig om hun bureau te be reiken. Het onderhoudsper soneel eist een loonsverhoging van 130 procent. RAMSTEIN (AP) - De Ameri kaanse luchtmacht in Europa heeft bij wijze van proef, in gaand 15 november en geld end voor 90 dagen de "sex barrière" in haar slaapver trekken geslecht met het doel de mannen en vrouwen "de gelegenheid te geven te be wijzen dat zij volwassen ge noeg zijn van dit voorrecht gebruik te kunnen maken". Door een woordvoerder van de luchtmacht is gisteren mee gedeeld dat dit voorrecht kan worden genoten van 17.30 tot 20.00 uur gedurende de week en van 13.00 tot 22.00 uur tij dens de weekeinden. De man van deze nieuwe vrij heid is de opperbevelhebber der Amerikaanse luchtmacht in Europa, generaal William Evans. De soldatenkrant "Stars and Stripes" meldde gisteren dat Evans zijn besluit spontaan had genomen, na een gesprek met een aantal jonge vliegers en nadat hij verblijven van de luchtmacht in West-Duitsland, Groot- Brittannië en Turkije had be zocht. "Als een bewoner (of bewoon ster) van een slaapverblijf een bezoeker of bezoekster wil ontvangen en hij of zij dat ver trek deelt met een ander, dan moet die medebewoner er geen bezwaar tegen hebben anders gaat het niet door", al dus had de generaal het blad meegedeeld. De bezoeker of bezoekster moet tenminste 18 jaar oud zijn. In elk slaapgebouw zal een "manager" worden aangewe zen die erop moet letten dat de bezoekers of bezoeksters keurig worden in- en uitge schreven na naar behoren door hun gastheer- of vrouw te zijn geïdentificeerd. DJAKARTA (UPI) - In het midden van de volgende maand zullen Indonesië ongeveer 10.000 communistische politieke gevangenen wc den vrijgelaten, zo heeft de stafchef van de Indonesische staatsveilig heidsdienst, admiraal Soedomo, gisteren in Djakarta bekendgemaakt Hij zei dat de vrijgelatenen kunnen kiezen tussen terugkeer naar hun woonplaats of vestiging in speciaal ingerichte nederzettingen. Op Su matra en Kalimantan (het vroegere Borneo) zitten de meeste gevange nen die volgende maand vrijkomen. Volgens admiraal Soedomo zullen verder ongeveer 1600 gevangenen die er van worden beschuldigd actief te zijn betrokken geweest bij de mis lukte opstand van 1965, volgend jaar terechtstaan. Sinds de coup zijn 900 verdachten van deze categorie berecht. Aan de andere kant zijn sedert 1965 gemiddeld 200 mensen pet jaar opgepakt in verband met de staatsgreep. Intussen zijn duizenden gevangenen los gelaten, aldus de admiraal. DEN HAAG Vietnam werkt hard aan de wederopbouw. Bruggen en wegen worden met grote spoed hersteld, de medische zorg wordt met grote nauwge- J zetheid opgebouwd. Deze ervaring deden leden van het Medisch Comité Neder- land-Vietnam op toen zij enige weken in Vietnam verbleven om de opening bij te wonen van het ziekenhuis, dat met geld en steun van het MCNV bij Dong Ha werd gebouwd. net ziekenhuis, dat plaats biedt aan 220 patiënten, is overigens nu - een maand bijna na de of- ficéle opening - al te klein. De bedoeling is dan ook dat, wede rom met hulp van het MCNV, een uitbreiding volgt tot 300 bedden. Voornaamste doel is om de kinderafdeling groter te maken dan die nu is. De kosten zullen meer dan één miljoen bedragen. En dat brengt het to taalbedrag van dit complete ziekenhuis op zo'n zes miljoen gulden. Prof. J. H. de Haas, voorzitter van het MCNV, zei gisteren op een persconferentie dat het comité nog jaren werk zal hebben om de Vietnamese bevolking te helpen. De bestrijding van tbc en malaria is nog lang niet vol tooid en zal nog veel inzet nodig hebben. De medische verzorging in Vietnam is overigens gratis. Als bijzonderheid merkte dr. N. Fekkes, penningmeester van het comité op, dat in elk Vietnamees gezin één lid een zekere medische basiskennis heeft. Bij ziekten of ongevallen kan deze eerste hulp bieden en hij of zij ziet er tevens op toe dat de noodzakelijke medicijnen worden ingenomen. Eens in de tien dagen komen de "medisch onderlegde" gezinsleden in een medisch centrum bij elkaar om instructies te ontvangen en er varingen uit te wisselen. Grote aandacht krijgt de gezins planning in Vietnam. De rege ring zorgt voor de voorlichting op dit gebied. Lichtelijk verrast was de delega tie overigens over de snelheid en het impiovisatievermogen, waarmee de Vietnamezen zelf het ziekenhuis in elkaar heb ben gezet. Prof. C. Weber, architect van het gebouw, zei hierover: "Bouwtechnisch heeft het op zetten geen problemen opgele verd. In 70 dagen is het com plex opgezet. Er was vertraging vóór men kon beginnen door gebrek aan drinkwater. Maar toen dat eenmaal gevonden was, was het snel bekeken". Het ziekenhuis werd in 120.000 onderdelen, die elk door één man te dragen zijn, in 400 kis ten naar Vietnam verscheept. Ondanks het succes van dit pro ject zei prof. Weber geen tweeede maal op deze manier te willen bouwen. "Zo we nu te werk zijn gegaan was het ge volg van een nobdsituatie. We hebben Nederlandse technie ken en Nederlands materiaal gebruikt. Het is beter met lo kale technieken en lokale ma terialen te werk te gaan". Alvorens met de bouw werd be gonnen hebben drie Vietna mese technici hier in Neder land met het materiaal kunnen "oefenen". De delegatie merkte bij zijn be zoek aan Vietnam een grote mate van ongedwongenheid onder de bewoners, aldus de Leidse apotheker S. Go. "Er heerst een grote mate van veiligheid en vrijheid. Zelfs in de Mekong-delta, een gebied waarvan men in het Westen zegt dat het gevaarlijk is, heb ben we veilig en vrij kunnen rondlopen". Volgens Go doet de Vietnamese regering er alles aan om de vroegere prostituees weer een gewone positie in de maat schappij te doen veroveren. Ook drugsverslaafden krijgen een heropvoeding met behulp van acupunctuur en yoga. "Nergens is gebleken dat de rege ring het volk zijn wil oplegt. De politiek is, dat alle Vietname zen de oorlog hebben gewon nen. Er zijn geen Vietnamezen die "fout" zijn, althans zo wor den ze niet behandeld. Men gaat ervan uit dat de Amerika nen de oorlog hebben verloren. En voor het overige is men erg vergevingsgezind tegenover de Zuidvietnamezen". Het MCNV is in Vietnam op over rompelende wijze onthaald. Het comité kreeg van het mi nisterie van gezondheidszorg de Medaille van Vriendschap. Maar het opmerkelijkste was, dat prof. De Haas, als eerste in woner van een niet-socialis- tisch land, eveneens deze orde kreeg toebedeeld. Het MCNV sluit met de opening van dit ziekenhuis geen pe riode af, maar zal zich des te meer 'inzetten voor de medi sche hulp aan dit door oorlog zo zwaar geteisterde Vietnam.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9