„Verzet in Chili groeit" TWAALF JAAR EN TBR VOOR MOORDEN EIS NIEUW ARTSEN SCHRIJVEN TE GEMAKKELIJK VITAMINEPIL VOOR Nog derde Nederlandse slachtoffer vliegramp op Madeira HALFWEG ANP) - Prinses Beatrix heeft gisteren bij Halfweg het boezemgemaal van het Hoogheemraadschap Rijnland'officieel in bedrijf gesteld. De nieuwe installatie verhoogt de capaciteit van Rijnlands vier grote boezemgemalen, Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg, van 12,5 miljoen tot 1325 miljoen kubieke meter water per etmaal. Het nieuwe boezemgemaal staat twee kilometer verwijderd van het oude Halfweggemaal, dat 125 jaar dienst heeft gedaan.nHet nieuwe gemaal beschikt over drie grote dieselmotoren, die te zamen 2000 kubieke meter water per minuut kunnen verplaatsen. De capaciteit van de nieuwe installatie is daarmee eenderde groter dan die van de oude. Bij de ingebruikstelling gisteren werd het woord gevoerd door baron van Knobelsdorff, dijkgraaf van het Rijnlandse Hoogheemraadschap. Op de foto kijken de prinses en enige genodigden belangstellend naar de e schoepen die door het water slaan. DEN HAAG (ANP) - Huisartsen worden beïnvloed door de ge neesmiddelenindustrie bij het voorschrijven van vitaminep reparaten. Vaak beroepen zij zich op het door de geneesmiddele nindustrie samengestelde na slagwerk waarin staat vermeld welke medicijn bij welke klacht voorgeschreven kan worden. Verder ontvangen artsen, die posi tief staan tegenover vitamines- likkerij vaker gratis geneesmid delenmonsters dan hun collega's die weinig heil in vitaminepillen zien. Ook bezoeken zijn vaker congressen die door de genees middelenindustrie georgani seerd zijn en lezen zij minder vaak vakliteratuur. Deze conclusies rollen uit een nog niet gepubliceerd onderzoek naar de rol van de huisarts bij de consumptie van vitamineprepa raten. Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, onthult de gegevens van dit aan de Wagenings Landbouwhoge school uitgevoerde onderzoek. Uit het onderzoek blijkt dat twee derde van de ondervraagde huis artsen geregeld vitamineprepara ten voorschrijft. Als reden noe men de artsen veelal dat vitami nes wellicht niet baten maar ook niet schaden. Ook schrijven ze vi taminepreparaten voor omdat de patiënt er om vraagt of vanwege het placebo-effect, het psychisch effect waarbij de patiënt zich be ter gaat voelen omdat hij denkt dat het medicijn werkt. Slechts elf procent van de huisartsen raadt hel gebruik van vitaminep reparaten af. Uit het onderzoek concludeert Koopkracht dat Ne derlanders vrijwel alleen vitami nepillen slikken omdat de ge neesmiddelenindustrie iedereen laat geloven dat dat nodig is. De intensieve reclame die op arts en consument wordt afgevuurd be vordert niet alleen de verkoop maar veroorzaakt ook misver standen rondom vitaminepillen, aldus het blad. Hoe minder artsen van voeding en vitaminen afwe ten des te vaker ze vitaminep reparaten aanbevelen, zo blijkt uit het onderzoek. Volgens Koopkracht is het slikken van vitaminepillen maar zelden nodig. Iedereen die normaal eet krijgt zowel zomers als 's winters voldoende vitamines naar bin nen. Wie te weinig vitamines naar binnen krijgt kan ziek worden. Maar dat betekent niet dat teveel vitamines mensen van ziektes vrijwaren, aldus het blad. Het fabeltje dat teveel vitamines nooit kwaad kunnen noemt Koopkracht gevaarlijk. Vitami nes B en C worden weer uitge plast maar vitamine A en D wor den opgeslagen. Een teveel van deze vitamines kan tot vergif tigingsverschijnselen leiden waaraan men zelfs kan over lijden. Wie kant en klaar zuige- lingenvoedsel aan kinderen voert moet daarnaast geen andere vi tamines toedienen, aldus Koopkracht. Die extra vitamines zijn niet alleen overbodig maar wellicht ook schadelijk. UIT IN DE RANDSTAD Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 25 en 26 nov., 20.15 uur, "Bitter Lemon", komedie van Dimitri Frenkel Frank; 27 nov., 20.00 uur, "Rigo- letto", opera van Verdi; 1 dec., 20.15 uur, Gruppo Tse met "Peines de coeur d une chatte anglaise". De Doelen: Grote zaal: 25 nov., 20.15 uur, concert door het Con certgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin; 27 nov 14.30 uur, con cert door het Ned. Kamerorkest o.l.v. Christobal Halffter; 27 nov., 20.15 uur, optreden van Joan Baez; 29 nov., 20.15 uur, pianorecital door Eugen Indjio; 30 nov., 12.45 uur, koffieconcert door Anne Vreede-Wess, piano; 30 nov., 20.15 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer. Kleine zaal: 25 nov., 20.15 uur. de Indiase danseres Lakshmi Viswanathan met klassieke dansen uit Zuid-India; 28 nov., 15.45 uur, concert door de Orkestklas van het Rott. Conserva torium. Luxor Theater: 25. 26. 27, 29 en 30 nov., de Havenstad Operette met "Die schone Helena" van Jacques Offenbach; 1 dec., 20.15 uur, het Amsterdams Volkstoneel met "Als je lachtdan ben je rijk" van Herman Bouber. Sportpaleis Ahoy: 25 nov., 20.00 uur, popconcert door de Engelse groep Yes, in het voorprogramma Donovan. Hofpleintheater: 25 en 26 nov., 20.30 uur, "Moordspel" van Anthony Shaffer, met Guus Hermus en Jeroen Krabbé; 29 en 30 nov., 20.15 uur, "Ik een beetje meer dan jij", blijspel van Bethencourts met o.a. Sylvia de Leur en Lex Goudsmit. Piccolo Theater: 25, 26, 29 en 30 nov. en 1 dec., 20.30 uur, Josephine van Gasteren speelt "Juffrouw Margreet" van Roberto Athayde; 27 nov., 13.00 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "De club"; 27 nov., 15.15 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdsex- musical "Hé, wil je met me lopen?". De Lantaren: 25 en 26 nov., 20.30 uur, de Maasstadspelers met "De knechten" van Henri de Menthon; 25, 26 en 27 nov., 21 uur, Beel dend Theater. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 25 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans; 26 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev; 27 nov., 14.00 en 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ib sen; 28 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "De vader" van Strindberg; 29 nov., 20.15 uur. Galas Karsentry-Herbert "Les mains sales"; 30 nov., 20.15 uur, Publiekstheater met ,,'n Meeuw" van Tsjechow; 1 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De waaier", komedie van Carlo Goldoni. HOT-theater: 25 en 26 nov., 20.30 uur, Pakhus 13 (Kopenhagen) met "Doodsfuga" en "Sacre du printemps"; 27 nov., 14.00 uur, kin dertheater Pssstt met "Piccolo en de droomsoezer"; 27 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elisabeth I" van Paul Foster; 1 dec., Haagse Comedie met de première van "Spoorloos", van Rob Bog- Congresgebou w: 26 nov., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Edward Downes; 28 nov., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Christobal Halffter. Diligentia: 25 nov., 20.30 uur, gitaarrecital door Tom Methling; 26 nov., 20.15 uur. Robert Kreis "U, ik en de piano"; 27 nov., 11.30 uur, Ned. Blazersensemble; 27 nov., 14.30 uur, Alan Curtis, clavecim- bel; 27 nov., 20.15 uur, Ann-Kathenne Wilhelm, sopraan, m.m.v. Harry Holtman, piano; 29 nov.. 20.30 uur, kamermuziek door leden van het Residentie-Orkest; 30 nov., 12.45 uur, lunchprogramma met Jacques Ogg, clavecimbel; 30 nov., 20.15 uur, Marina Horak, piano; 1 dec., 20.15 uur, Vermeer-Kwartet. Theater in de Steeg: 25 nov., 20.30 uur, cabaret Koud Kunstje "Om je dood te lachen"; 27 nov., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de monstermaniak"; 27 nov., 20.30 uur, gitaarrecital door Rob Bakker. Theater Pepijn: 25 en 26 nov.. cabaret Kwartoverelf "Live"; 30 nov., 20.15 uur, Marien van Staalen, cello en Fredric Meinders, piano. Appel theater: 25,26,29 en 30 nov., toneelgroep De Appel met "Ores- teia" (try-outs). LEIDEN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 AMSTERDAM (ANP) - Bij de vliegramp op het Portugese ei land Madeira blijken niet twee maar drie Nederlanders te zijn omgekomen. Het derde Neder landse slachtoffer is de 56-jarige Maria Leurs uit Amsterdam. Zij had samen met de 62-jarige D. van Beetz, die bij de ramp zwaar gewond raakte, bij het Am sterdamse reisbureau "Zuid- Europa Stichting" een vakantie reis van een week naar Madeira geboekt. Dit heeft een woordvoerster van het reisbureau gisteren meege deeld. Zij vertelde dat mevrouw Leurs en de heer Van Beetz een ticket hadden voor een latere vlucht van Lissabon naar Ma deira. Zij besloten echter eerder te vertrekken, en stapten in het vliegtuig dat later neerstortte. Dit is er volgens de woordvoerster vermoedelijk de oorzaak van dat mevrouw Leurs niet op de pas sagierslijst van het neergestortte vliegtuig voorkwam. Mevrouw Leurs was eigenares van een da mesmodezaak in Amsterdam. Kamerlid stelt vragen over Schiphollijn DE» HAAG - Het PPR-tweede kamerlid Jansen heeft gisteren vragen gesteld aan de ministers van volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat over de moeilijk heden die in Warmond gerezen zijn bij de aanleg van de Schiphollijn. Jansen wil weten of de overeen komst die de gemeente Warmond met de minister sloot ook bij voorbaat de verplichting met zich meebrengt om elk bezwaar schrift tegen het bestem mingsplan ongegrond te verkla ren. Als dat het geval is, vraagt Jansen zich af of die overeen komst dan niet in strijd is met de wet op de Ruimtelijke Ordening. Ook het bezoek dat minister Wes- terterp onlangs aan Warmond 1 bracht, vormt voor Jansen aan leiding tot vragen. Hij verzoekt de minister om een toelichting op de beweegredenen voor dat be zoek. Het bezoek vond plaats nadat de Warmondse raad op 27 oktober geweigerd had om medewerking te verlenen aan de bouw van het viadukt in de Klinkenbergerpol der. Nadat de minister hierover eerst met het college van B en W had gesproken, kwam hij vorige week dinsdag persoonlijk naar Warmond om de raad met klem te verzoeken haar besluit te herzien. Jansen betwijfeld het echter of dat besluit herzien kan worden zon der dat de gebruikelijke proce dure, voor de vaststelling van een bestemmingsplan weer opnieuw wordt doorlopen. Vrouw bekent moord op moeder en echtgenoot AMSTERDAM (ANP) - De 50-ja- rige mevrouw A.N. uit Oudekerk aan de Amstel, die maandag door de Amsterdamse recherche werd aangehouden op verdenking van moord op haar 62-jarige echt genoot heeft inmiddels bekend dat zij ook de dood van haar 76- jarige moeder op haar geweten heeft. De moeder, die hart patiënte was, overleed op 20 maart van dit jaar. Zij werd door haar dochter in Oudekerk ver pleegd. De dochter heeft nu toegegeven dat zij haar moeder drie maanden lang valiumpreparaten heeft toe gediend om het einde te be spoedigen. Zij gaf als verklaring voor haar daad dat de verpleging van de oude vrouw haar te veel was geworden. Enige dagen ge leden heeft de vrouw op dezelfde wijze een eind gemaakt aan het leven van haar echtgenoot die in een Amsterdams ziekenhuis werd verpleegd. DEN HAAG (SP) - Net als voor de krijgsraad te Arnhem is gister middag ter zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 22-jarige Amsterdamse soldaat Peter M.. die op 23 oktober vorig jaar sa men met zijn broer Ron (23) de dubbele moord heeft gepleegd op LEIDEN -Toen Carmen vooreen gesprek uit haar werk werd ge haald besefte ze niet dat dit "gesprek" twee maanden in beslag zou gaan nemen. Noch dat ze martelingen zou moeten doorstaan waarvan ze het be staan vóór haar gevangenne ming niet kon vermoeden. Carmen en haar landgenote Maria (27) praten over hun er varingen in hun geboorteland Chili, waaruit ze twee jaar gele den door bemiddeling van de Nederlandse regering konden vertrekken. Het Chili van nu is volgens het verslag van Maria en Carmen een geteisterd land, in de greep van de Junta-dictatuur. Een greep die de twee Chileense vrouwen nu nog in de ban 'houdt. Ook in het westen dur ven zij hun achternamen niet te gebruiken uit angst voor rep resaillemaatregelen van de Junta, die overal z'n handlan gers heeft zitten. Er is al een handjevol Chilenen in het buitenland onder geheimzin nige omstandigheden om het leven gekomen. Zoals generaal Prats, destijds verbonden aan de democrati sche regering Allende. Een re gering die door de Junta werd verdreven. Zelfs ten opzichte van gevluchte landgenoten moeten Maria en Carmen de nodige voorzichtigheid be trachten - er kan immers een verrader tussen zitten. Toch willen ze ook in Nederland blijven vechten tegen het ré gime. Ze doen dat door hetgeen zij over hun land weten zoveel mogelijk openbaar te maken. Carmen: "Je kunt nu eenmaal niet met de armen over elkaar een samenwonend jong.stel in een bovenhuis aan het Spui te Amsterdam. De broers plachten vaak samen uit inbreken te gaan, onder meer om het onderhoud te kunnen betalen van hun uiterst kostbare moto ren. In de avondvn 23 oktober braken zij in bij een uitzend bureau aan het Spui. Tijdens het blijven zitten als je eenmaal hongerende kinderen hebt ge- Maria en Carmen hebben in feite nog geluk gehad. Hun echt genoten behoorden tot de weinige gevangengenomen Chilenen die het predikaat "politieke gevangene" kregen. Zij konden daardoor een visum bemachtigen. Het overgrote deel van de Chiienen in hech tenis, pakweg tachtig procent, treft het volgens Maria veel en veel slechter. Ze zijn na hun ar restatie naamloos en geruisloos verdwenen en komen voor uitwijzing niet in aanmerking omdat de Junta ze als crimine len kenmerkt. Een nieuwe me thode die de Junta sinds een jaar hanteert. Hét grote verschil in het optreden van de Junta toen en nu is de benadering van de Chilenen die volgens het militaire ap paraat voor gevangenneming in aanmerking komen. Destijds werden groepjes mensen door militairen van de straat gehaald -in alle openheid. Nu wordt een werknemer (zoals in het geval van Carmen) op z'n werk opge zocht door een in burgerkleren gestoken Junta-lid voor een "gesprek". Het slachtoffer hoeft niet per se naamloos te verdwijnen. Sommigen zien kans op weg naar de gevang enis hun naam uit te roepen. Zodat omstanders de familie kunnen waarschuwen. Zodat weer een naam aan de lijst van 2500 vermiste Chilenen kan worden toegevoegd. Na de staatsgreep hebben Maria en Carmen de persoonlijke vrijheid (er is bijvoorbeeld een avondklok ingesteld) maar ook doorzoeken van het pand ontdek ten zij op een bovenetage onver wachts het jonge paartje op een matras. Terwijl broer Ron het naakte meisje mee naar beneden voerde, waar hij haar verkrachtte, werd op de bovenetage de naakte jon gen doodgeslagen door broer Pe ter. Hij gebruikte hiervoor een de economische situatie zienderogen zien verslechte ren. Een greep; de inflatie zette steeds sneller door, de werk loosheid nam sterk toe, allerlei voorzieningen zoals crèches en gratis onderwijs werden opge heven, kortom: alle verwor venheden van de werkende klasse die stammen uit de pe- riode-Allende zijn teniet ge daan. Door van de scholen onbetaal bare instituten te maken heeft de Junta willens en wetens de bevolking 'dom' weten te hou den. Voeg daarbij de slechte weerstand van de arbeiders door ondervoeding en de grote werkloosheid en enkele rede nen waardoor de macht van generaal Pinochet kon blijven bestaan zijn opgesomd. Het gemiddelde salaris van de werknemer is namelijk niet toereikend om zelfs maar in de allernoodzakelijkste levensbe hoeften te voorzien. Omdat er geen crèches meer zijn wordt het de vrouwen bijna onmoge lijk gemaakt om er wat bij te verdienen. Voor elke arbeider die ergens tegen zou mogen ageren staan er tien nieuwe op de stoep te dringen. Juist het afgelopen jaar, zo weet Carmen van haar landgenoten, hebben vele middenstanders hun win keldeuren voorgoed moeten sluiten. Enerzijds omdat ze geen kredieten krijgen van de Junta, wier politiek is gericht op de steun aan monopolisti sche bedrijven. Anderzijds omdat de Chilenen geen geld meer hebben om een winkel binnen te stappen. Maria en Carmen zijn vrij somber over de eventuele realisering koppelriem, naar het voorbeeld uit de film "Easy Rider" gemaakt van twee verchroomde zware motorkettingen. Hierna begaf Peter zich naar bene den, waar hij eveneens het meisje verkrachtte. Tenslotte werd na onderling overleg haar keel doorgesneden door broer Ron, opdat zij niets meer zou kunnen van een vrij Chili, temeer daar er in buurlanden als Argenti nië, Peru en Columbia al even weinig vrijheid is als in hun LEIDEN - Het Chili Front Lei den organiseert vrijdagavond, in samenwerking met een aan tal vrouwenorganisaties en de stichting Oprechili een avond die in het teken staat van de vrouw in Chili. Chileense spreeksters vertellen over hun ervaringen tijdens de volks regering, hun gevangenschap en over de geschiedenis van de vrouw in hun land. Verder wordt de film "aan de volke ren van de wereld" op deze bijeenkomst, die in het Volks huis wordt gehouden, ver toond en spreekt Aafke Steen huis. Inlichtingen over het Chili-front (dat zich richt op onder meer politieke onder steuningvan gevangenen) zijn verkrijgbaar via telefoon nummer 140397. Oprechili is een landelijke stichting voor het geven van humanitaire steun aan de slachtoffers van het Junta-regime via nummer 121771. land. Wel zijn ze ervan over tuigd dat het verzet daadwer kelijk iets kan gaan betekenen. Het verzet, gevormd door on der andere familieleden- en werklozencomité's blijft on danks de angst voor de Junta groeien. Carmen: "Er is immers geen alternatief. En het gaat iederéén aan, want elke Chi leen heeft wel een familielid of vriend die in de gevangenis MIEP DE GRAAFF navertellen. Broer Ron werd door de Am sterdamse rechtbank tot twaalf jaar veroordeeld. Peter kreeg tien jaar en TBR, een vonnis dat giste ren door de advocaat-fiscaal bij het hof te licht werd geacht, voor, wat mr. Van Ee noemde:"deze bijzonder laffe daad". Omdat Peter claimt onder invloed van een mengsel van alcohol en smfetsmine te hebben gehan deld, werd door de verdediging de farmaoloog prof. I.A. Nele mans gehoord, die verklaarde dat amfetamine sterk ontremmend kan werken, vooral in combinatie met alcohol. Een tweede deskundige, dr. G.G.I. Pareau Dumont, chef de clinique van de POK te Utrecht, zei dat Peter nodig psychiatrisch moet 'worden behandeld en dat een voorafgaande langdurige ge vangenisstraf niet bevordelijk is voor zijn motivering. De behan deltijd zelf kan varieren van twee tot acht jaar. Vonnis zeven de cember. Ondanks de angst voor de junta- dictatuur Op diverse plaatsen in Nederland hebben Chi leense ballingen muur schilderingen gemaakt waarin zij wijzen op de huidige situatie in hun land. Leidse Schouwburg: 25 nov., 20.15 uur, toneelgroep de Timdeler- club met "Hoe word ik geen kamerlid"; 26 nov., 20.15 uur. To neelgroep Theater met "De vader" een tragedie van August Strindberg; 29 nov., (Mickery-circuit) 7:84 England met "The live and times of Joe of England"; 30 nov., 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met o.a. de balletten "Oremus" en "Lieder ohne Worte". LAK-theater: 25 nov., 20.15 uur, toneelgroep Litteris Sacrum met "Harte twee, harte drie" van Paul Rodenko; 26 nov., 15.00 uur, het Ka Theater met "Pinokkio", kindertheater; 29 nov., LAK-Cinema: "Les fleurs du Miel" van Claudo Faraldo. Microtheater, Vestestraat 40: 25 en 26 nov., 20.30 uur, toneelgroep Imperium met "Don Quichotte (ridder van de droevige figuur)". Stadsgehoorzaal: 25 nov., 20.00 uur, uitvoering door Harmonie Ver eniging De Burcht. K O-gebouw: 30 nov., 20.15 uur, Rijksdaalder-concert door Anja van Wijk, mezzo-sopraan m.m.v. Thom Bollen, piano. Vrijetijdscentrum: 25 nov., 20.00 uur, optreden van Gruppo Sport- Cameleon Vismarkt/hoek Maarsman- steeg exclusieve mode accessoires een paleis met mode accessoires met o.a. Prachtige Italiaanse leren tassen van scepi, campenilen en Louis Ferraud Exclusieve ceintures, hele mooie sjawls zowel van polyester als zijde o.a. van Lanvin, Davince en anderen. Exclusieve sieraden en bijjoux in zilver en goud. Maraboe-jasjes, Boa's en stola's in ruime sortering. Tijdens de openingsdagen op 25 en 26 november zullen Anita, Loes en Ellen elke 10e en 20e koper een attractief geschenk van CAMELEON aanbieden. Tevens zullen zij graag hun 20-jarige ervaring in de mode benutten voor een goed advies aan u. Cameleon exclusieve mode-accessoires Vismarkt/hoek Maarsmansteeg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7