Englandspiel blijft ondoorzichtige zaak Uniek experiment in Roermondse gevangenis PUBLIEK Al is dit een gouden kooi9 een kooi blijft het Langzaam wennen aan de vrijheid PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 24 NOVEMBER 1 DQ door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het voormalige seminarie te Haaren (Noord-Bra bant) werd gedurende de laatste wereldoorlog door de Duitsers omge toverd in een gevang enis. De hokkige priesterstudentenka mertjes kregen een cel deur en de ramen wer den, op een kijkgat na, dichtgemetseld. Ook de tweede verdieping werd benut. Daar zaten de gevange nen die onder een valse naam waren ingeschreven. Buiten de bewakers en de gevangenislei ding mocht niemand bij hen in de buurt komen. Op die "gere serveerde" verdieping huisden namelijk de gearresteerde agenten uit het Englandspiel Zestig Aanvankelijk waren dat er maar een stuk of tien. Maar bijna elke maand kwamen er wel een paar bij, tot het er bijna zestig waren. Pas toen drong het tot de ver antwoordelijke instanties in Londen door dat twee jaar lang elke boven bezet Nederland gedropte of op de kust afge zette geheimagent direct door de Duitsers was ingerekend. En dat was ook het lot van de bo ven Nederland afgeworpen en voor sabotage bestemde 15.200 kilo springstof, 3000 stenguns, 2000 handgranaten, 75 zenders, 4,4 ton aan contanten, 200 fiets banden en 10 paren schoenen. De Zaandamse journalist Jelte Rep trok er vier jaar voor uit om deze spionagetragedie te on derzoeken. Zijn bevindingen staan in het vandaag versche nen boek "Englandspiel". Al vorens in te gaan op wat con clusies die hij heeft getrokken, eerst in vogelvlucht het verloop van het Englandspiel, ook be kend als "Unternehmen Nord- poL" Vlak na het uitbreken van de tweede wereldoorlog zegde de Britse geheime dienst de Ne derlandse regering in balling schap medewerking toe bij het op poten zetten van een vanuit Londen opererende inlich tingendienst, die na enige tijd zelfstandig zou kunnen opere ren. Lodo van Hamel een on verschrokken 25-jarige luite nant-ter-zee, werd aangezocht als geheimagent nummer één. Zijn opdracht: in bezet Neder land de mogelijkheden nagaan Vergenoegde Duitsers van dp. SD bij afgeworpen Britse voorraden '.ie in het "Englandspiel" in hun handen vielen. voor het opbouwen van een in- naar Engeland werd geseind, lichtingennet die de regering in Zoals Antonius van der Waals, Londen zou moeten voorzien een Nederlandse verrader die jarenlang moeiteloos infil treerde in verzetskringen. Viel een zender in Duitse handen dan was er eigenlijk nog niets aan de hand. Ook niet als de ge vangen genomen geheim agent uit angst voor martelingen zijn code prijs zou geven. Immers, naast die code bestond nog de zgn. security-check, een afge sproken seinteken dat steeds in een verzonden bericht moest worden verwerkt zolang een agent in vrijheid werkte. Zo niet - werd hij gedwongen te seinen - dan liet hij zijp secu rity-check weg om zodoende Londen te waarschuwen dat er iets niet in de haak was. In dat geval zou Londen er wel voor passen via die zender belang rijke boodschappen te blijven militaire en economische gegevens. In de nacht van 28 augustus 1940 kwam hij onopgemerkt per pa rachute en met zijn koffer met zender neer in de buurt van Sassenheim. Na Van Hamel landden daarna vrij frequent nieuwe agenten, die oftewel tot taak hadden voor de regering nuttige inlichtingen te verza melen óf sabotage te plegen. Steeds in samenwerking met vrijwilligers in bezet Neder land. Om contact te kunnen leggen met Londen werden diverse agen ten uitgerust met zenders waarvan door de Engelse ont werpers was gezegd dat ze niet te peilen waren. Maar de "won deren van techniek" bleken wel degelijk door de Duitsers opgespoord te kunnen worden. En was het niet door een peilwagen dan hadden de (el kaar flink beconcurrerende) Duitse contraspionagedien sten nog wel andere troeven achter de hand om achter de plaatsen te komen van waaruit Elke geheimagent had zijn eigen security-check. Huub Lauwers bijvoorbeeld koos als getal het rampjaar 1672. Bij elkaar geteld leveren de afzonderlijke cijfers het getal 16 op. Seinde hij naar Londen, dan maakte hij na de 16e letter van elk bericht of een veelvoud daarvan, een opval lende fout. Lauwers was één van de eersten die met een zen der werden gegrepen. De Duitsers stelden hem voor de keus. Of het zou slecht met hem aflopen of hij zou gaan seinen voor ze. De geheimagent koos voor het laatste omdat hij daarin een mogelijkheid zag het "thuisfront te waarschu- De Duitsers waren inmiddels via hun eigen spionagedienst ach ter het bestaan van de secu rity-check gekomen maar hoewel hij bij zijn gedwongen uitzendingen werd omringd door Duitse collega-marconis ten, die nauwlettend in de ga ten hielden wat hij naar Lon den seinde, wist hij op een han dige manier de security-check zó te verdraaien dat het in Lon den zo klaar als een klontje moest zijn dat er iets mis was. Maar daar gaf men geen krimp. Men ging in Londen gewoon door met het overseinen van belangrijke berichten, zoals het aankondigen van nieuwe agen ten en het droppen van mate riaal. Lauwers heeft diverse malen in zijn seinen Londen gewaarschuwd. Maar er werd niet op gereageerd. De Duitsers kregen steeds meer zenders in handen en hielden contact met Londen, terwijl men daar dacht de geheim agenten aan de lijn te hebben. In Londen was men zo in de nopjes over wat de jongens overzee presteerden (gefin geerde codes spraken regelma tig over succesvolle sabotage daden) dat één van de ge heimagenten, Taconis, zelfs per telegram werd meegedeeld dat hem een militaire onderschei ding was verleend. Wat men ui teraard niet wist was dat Tacc- nis allang gevangen zat. Dankzij de buitgemaakte zenders werden de Duitsers ook uitge breid geïnformeerd over het Plan Holland, een groots opge zet sabotageplan. De geheima genten die het plan moesten uitwerken kwamen niet ver. Ze werden direct opgepakt. Ontmaskering De vorig jaar in Katwijk overle den Pieter Dourlein, zo blijkt uit de onderzoekingen van Rep, heeft een belangrijke rol vervuld in de ontmaskering van het Englandspiel. Samen met nog twee geheimagenten landde Dourlein in 1943 per pa rachute op de Veluwe waar ook hij werd "verwelkomd" door de Duitsers. De Zeeuw werd overgebracht naar het seminarie in Haaren maar nog maar nauwelijks was de celdeur achter hem dicht geklapt of hij was al bezig met het bedenken van een manier om het hoofdkwartier in Lon den te waarschuwen. Tot dan hadden de Duitsers het Eng landspiel geheim kunnen hou den. Als er maar één geheima gent zou ontsnappen of een be richt zou versturen dan was het spiel worbij. Als 's avonds in het seminarie de lichten wer den gedoofd begonnen de ver warmingsbuizen te tikken of werden er fluisterende ge sprekken gevoerd door uitge slepen gaten onder de wastafel. Via zo'n communicatiemoge lijkheid kwam Dourlein in con tact met een niet-gevangene die op verzoek van de Zeeuw het volgende bericht aan Londen wist door te spelen: "VOOR KOL. DE BRUYNE-STOP- GEHELE ORGANISATIE IN DUITSE HANDEN-STOP- OOK RADIOVERBINDING- ALLE GEVANGENEN IN HAAREN-STOP. Kort daarop wist Dourlein te ont snappen. Samen met zijn cel genoot Ben Ubbink. De in Ne derland gestationeerde ge heimagenten (lees: Duitseré) seinden toen naar Londen dat de twee door de Gestapo waren opgepakt, zich bereid hadden verklaard voor de Duitsers te spioneren en nu op weg waren naar Engeland om die woorden kracht bij te zetten. Dat tele gram is er ook de oorzaak van geweest dat ze na hun behou den terugkeer in Engeland aanvankelijk met grote achter docht zyn behandeld. Geen grootse ontvangst, maar strenge verhoren. Toen er uit eindelijk wat meer klaarheid was gebracht in hun zaak kre gen Ubbink en Dourlein de teleurstelling van hun leven te verwerken. Voor hun speciale geheime mis sie waren de twee destijds in rang bevorderd. Omdat hun taak erop zat moesten ze weer een stapje terug doen. Sergeant Dourlein werd weer korporaal en luitenant Ubbink, sergeant. Beiden zijn daar altijd bitter over gestemd gebleven. Als de Duitsers het Englandspiel hadden kunnen blijven speler waren ze zo goed als zeker ooli ip hun opzet geslaagd om aar de weet te komen wanneer de geallieerde invasie zou plaatsvinden. De geheimagen ten in Nederland zou dat t€ zijner tijd, zo was hen in hel vooruitzicht gesteld, in code bericht worden meegedeeld Dat de Duitsers niet in hun op zet slaagden, zo stelt Rep, is te danken geweest aan Dourlein en Ubbink. Rep heeft wat conclusies aan zijn spitwerk verbonden. Zo stelt h^j dat "de verantwoordelijke officieren De Bruyne en Lieftinck zo ondeskundig wa ren op het gebied van het ge heime werk dat ze zelfs niet wisten op welke wijze de be trouwbaarheid van de berich ten uit Nederland werd getest." De Engelsen hadden de zend- verbindingen in handen. De Nederlanders, zo stelt Rep hebben zich laten afscheper met uittreksels van de tele grammen waarop niets viel al te lezen over gebruikte secu rity-checks. Blindelings namen ze aan dat hun dienst onge kende successen boekte, zon der zich af te vragen hoe dal mogelijk was. Beleidsfouten Er zijn ook belangrijke beleids fouten gemaakt. Toen Lauwers zijn afgesproken security- check plotseling niet meer ge bruikte was dat wel door Lon den geconstateerd, maar men nam'aan dat de oorzaak daar van moest worden gezocht in storingen in de lucht of ner vositeit of vergeetachtigheid van Lauwers. Dourlein heeft altijd de stelling Verkondigd dat er in Londen een verrader aan het werk moe zijn geweest. Tot die conclusie komt Rep niet. ROERMOND (SP) - De Frans Douwenstraat in Roermond. Op het eerste gezicht een gewone straat. Ruime eengezinswoningen, twee onder een kap, keurige voortuintjes, auto's voor de deur, poep op de stoep. Maar ook een gevang enis. Een bijzondere eigenlijk. Geen bewaarders met rinkelende sleutelbossen, geen cellen met tralies. Dat past hier niet. Iedereen heeft een eigen kamer. Gevangenen in de letterlijke zin van het woord zijn het eigenlijk niet. Overdag werken ze bij een baas en in het weekend zitten ze thuis. Penitentiaire open inrichting, huize Te Roer is de officiéle be naming. Een open gevangenis waar plaats is voor 18 langgestraf ten die hier de laatste drie tot vijf maanden van hun straf uitzitten. Als voorbereiding op hun terug keer in de vrije maatschappij. Wantje kunt mensen die een tijd lang opgesloten hebben gezeten, niet van de ene op de andere dag als vrije mensen op straat zetten. Omgaan met vrijheid moet op nieuw worden geleerd. Daarom zijn er in ons land vier van dergelijke open inrichtingen. Behalve in Roermond staan ze in Hoorn, Almelo en Warnsveld. Ook daar werken gevangenen "buiten de poort" en mogen ze af en toe een weekend naar huis. Maar wat Te Roer zo uniek maakt is dat de bewoners elk weekeinde bij hun vrouw of moeder mogen doorbrengen. Vrijdagavond weg, zondagavond terug. erlofregeling (eenmaal per maand naar huis) ingesteld, terwijl er plannen zijn voor zo'n experiment in gesloten inrich tingen. Maar in Limburg is de staatssec retaris nog een stapje verder ge gaan. In Te Roer zouden alleen voordeden moest zo'n man we ken wachten voordat hij er zelf iets aan kon doen". Minder spanningen „Nu is dat een paar dagen. Hij kan nu sneller aan de oplossing van de problemen werken. Ze heb ben minder spanningen en dat heeft een gunstig effect op het leefklimaat hier. En er is geen ja loezie, omdat de een wel weg mag en de ander niet". Over de ervaringen tot nu toe met het experiment zegt directeur Van Bree voorzichtig: "Ik ben niet ontevreden. Zoals het zich nu laat aanzien is het aan 't luk ken. De gevangenen zelf zeggen dat het hun niet zo veel moeite kost om zondagavond terug te komen. Nee, er is er nog geen een weggebleven. Wat ik heel opval- Experiment Directeur M.G Het is een experiment waartoe ex- staatssecretaris Zeevalking op 20 juli besloot. Ook hij weet dat veel huwelijken van gevangenen ka pot gaan en dat mag toch nooit de bedoeling van gevangenisstraf zijn. Als een gedetineerde zijn contacten met de buitenwereld zo veel mogelijk behoudt, kan hij zich na zijn straf makkelijker aan de maatschappij aanpassen, al dus Zeevalking. Vanuit de Tweede Kamer is wel eens geopperd om gevangenen in de gevangenis bijvoorbeeld sexueel contact met hun partners toe te staan. Maar dat ging Zeev alking te ver. Hij beloofde de verlofregeling te verruimen en wees Te Roer aan als proeftuin Twee weken geleden is ook in de half-open gevangenis Ban- kenbosch in Veenhuizen een gevangenen uit Roermond en omgeving komen te zitten. Ze hoeven elk weekeinde dan niet zo ver te reizen en voor hun familie en kennissen wordt het ook makkelijker hen te bezoeken. Door deze "regionalisering" zit ten er in Te Roer nu alleen Lim burgers en Oostbrabanders. "Het grote voordeel is dat de ge vangenen contact met hun eigen omgeving houden", zegt direc teur M. G. van Bree. "Voor bege leidende instanties zoals de re classering of een geestelijke be tekent het ook een verbetering". Van Bree benadrukt dat de ruimere verlofregeling te veel publiciteit krijgt. "Het is niet meer dan een logisch gevolg van de gedachte dat als je deze-mensen wilt voor bereiden op hun terugkeer, je dan ook zo gunstig mogelijke om standigheden schept", zegt hij. "Ze moeten thuis ook weer ge leidelijk hun plaats vinden. Ook de vrouwen en kinderen moeten er na een lange scheiding weer aan wennen dat ze eens worden herenigd met hun* man en hun vader. Vroeger mochten ze eens in de vier, vijf weken naar huis. Als er zich thuis moeilijkheden lend vind, is dat ze bijna nooit ziek zijn. Wie ziek is, is ook echt ziek", zegt hij glimlachend. Werk Het werk dat voor hen wordt ge vonden kunnen ze ook na hun straftijd blijven doen. Dat heb ben ze in Té Roer voor op andere gevangenen die na hun gevang enschap vaak zo moeilijk aan de slag kunnen. Van Bree zegt dat hij er ondanks de weinig rooskleurige werkgelegenheid in Limburg nog altijd in is geslaagd werkgevers te vinden die "zijn mensen" willen hebben.. Niet omdat het zulke goedkope krach ten zijn, want ze verdienen net zo veel als ieder ander. "In de loop der jaren heb ik goede contacten opgebouwd met werk gevers die er begrip voor hebben dat iemand over de schree.f is ge gaan en die mee willen helpen om zijn terugkeer tot een succes te maken. Ze zijn erg enthousiast en vragen soms uit zichzelf of ik nog iemand kan leveren". In Te Roer zitten mensen van ver schillende pluimage. Voor diefstal, oplichting, maar o< voor doodslag. "In beginsel k; iedereen hier komen", zegt Vf Bree. "Maar ze moeten er wel g schikt voor zijn. Je mag aann men dat hij niet weer in de fo| gaat. Dan is de man er niet mi geholpen". "Gevangenen met een specif» drank- of drugprobleem, agrt sieve zedendelinquenten of ec gevaarlijke typen kunnen we hi niet hebben. Zij zouden hi plaats in de groep moeilijk ku nen vinden. Maar bovendien z ten we hier midden in de sta Dat brengt een zware verar woordelijkheid met zich mee weet Van Bree. Hij vertelt trots dat de omwone den "erg goed reageren" en dat nooit moeilijkheden zijn. Ma ontmoet ook mensen die er he anders over denken. De bekende verhalen, dat de g varigenissen tegenwoordig h tels zijn, waar gevangenen in watten worden gelegd. Maar d ze het daar in Roermond wel e bont maken. Dat misdadige gewoon bij een baas werken i dat ze in de weekeinden no bene naar huis mogen. Dat d toch geen straf is! Vrijheid in onvrijhei Van Bree, fel: "Een eigen kame mag het alsjeblieft? Waarom m gen ze geen recht op privacy hé ben? Degenen die zo praten mo ten zich niet blind gtaren op d materiele voorzieningen. Schij bedriegt. Het is een vrijheid onvrijheid. Er zijn hier duidelijke regels w wel mag en wat niet. Hoe laat binnen moeten zijn. Er is col trole, en ook de politie weet dati met verlof zijn. Iemand die herhaaldelijk tegen dl regels zondigt, loopt het risico dl hij wordt overgeplaatst naar h huis van bewaring. Vergeet ni dat ze in een gesloten inrichtir hebben gezeten en dus al flir zijn gestraft. Laat de mensen die zo kanken zich eens voorstellen dat ze j renlang huisarrest hebben, 'i krijgen alle luxe, zelfs drank (d ze hier niet krijgen), ze mogen e< half uur per dag in hun achtc tuintje wandelen. Maar ze mog< er niet uit. Ik zou wel eens willi weten of ze dat niet als een str zien, als ze het contact met buit* hebben verloren. Al is dit een gouden kooi, een ko blijft het".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4