Ontbreken rioleringen middeleeuwse toestand sïjop 'Tets doen aan de mentaliteit" artan Sewoners Vrouwenwegen Vlietweg: Labor Yincit straks In Zaalberg-complex Experiment van het diagonaal oversteken meer dan een grap Leidse internist dr. Hers na kritiek op VPRO-uitzending: INDERDAG 24 NOVEMBER 1977 1 LEIDEN I i 1 )-21 e' EIDEN - "Een middeleeuwse toestand". Zo typeerde een spfcewoner van de Vrouwenweg gisteravond het ontbreken Jhwan een riolering bij de Vrouwenweg en Vlietweg. Hij ageerde daartegen tijdens een bijeenkomst over de nota ■"Vlietpark. spanleiding voor hem en vele an dere aanwezigen om het ontbre- '■Js,ken van de riolering ter sprake te een^ren^en was °Pmerking van de heer Hoogenraad (Stadsont wikkeling) dat er eventueel meer dan de "geplande" 36 bungalows in het gebied gerealiseerd moe- Bten worden, om de gigantische ngkosten voor een aan te leggen at Riolering aldaar enigszins te istridrukken. arti Een aantal aanwezigen vond het onbillijk dat nu al wordt gedacht aan huizen die er nog niet staan in plaats van voor de huidige bewo ners van Vrouwenweg en Vlietweg die het al jaren zonder riolering moeten stellen. Wethouder Tesselaar (als ver vanger voor zijn zieke collega Waal aanwezig) gaf als antwoord dat niet de gemeente, maar de bouwer van de bungalows voor :l! Zanger/instrument De problematiek van de zanger en zijn instrument. Onder deze titel houdt de keel-, neus- en oorarts J.B. van Deinse vanavond een lezing in het gebouw van de streekmuziek- school aan het Rapenburg. Deze lezing over het functione ren van de stem'is de eerste van een serie voordrachten, die worden georganiseerd door de muzieksectie van het LAK en de Leidsemuziek- school PvdA-Leiden De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond de jaarvergadering in het Par lement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van nieuwe bestuursleden en een verslag van de onderhan deling sdelegatie die gespro ken heeft met D'66 en de PPR. Verder worden afgevaardigden gekozen naar gewest en dis trict. De vergadering begint om acht uur 's avonds. PPR/Leiden Ook de Leidse afdeling van de PPR vergadert morgen avond. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw Ra penburg 100. Ter discussie staat onder meer een voorstel over de strategie die gevoerd zal worden op het punt van de politieke samenwerking in een toekomstig college. Ook de PPR begint om acht uur. De Burcht "De Burcht in charlestontime". Onder dit motto geeft de be kende Leidse muziekvereni ging De Burcht vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse invitatieconcert. Aan dit programma werkt niet alleen de harmonie mee. Ook de tamboers en majoret tes zullen hun best doen om er een wervelende show van te maken. Na afloop is er een gezellig sa menzijn met de Matana's. Hearse Morgenavond organiseert het vormingscentrum voor jong volwassenen "Troef een "swingavond" met medewer king van de Haagse rock and roll-formatie "hearse". De avond begint om acht uur. Artiestenspul In het kader van het weekendje "Artiestenspul" vinden za terdag tussen 1 en 4 uur 's middags in de Haarlemmer straat diverse attracties plaats. Er rijden praalwa gens met onder meer De Twee Pinten en zanger Ben Cra- Verder worden er shows gege ven door Werkmans Wilsk racht, De Burcht, Concordia en de majorette-groepen The Golden Green Stars, Pauline en Aktief. Spreekuur Wethouder A.Verboom (Volks huisvesting) houdt vanavond zijn maandelijkse spreekuur. Daarvoor is hij tussen half acht en half negen aanwezig in het gebouw van de speel tuinvereniging Vogelwijk aan de Nachtegaallaan. Het spreekuur is bedoeld voor bewoners van de Rijnsburge- rweg en omgeving. de kosten van een riolering zal moeten opdraaien. Hij voegde daar aan toe de lage prioriteit die de gemeente aan een riolering bij de Vrouwenweg meegeeft omdat het een dunbevolkt gebied be treft. Onvrede heerste er bij de omwo nenden en betrokkene van het Vlietpark (dat de Oostvlietpol- der, Cronesteijnsepolder en Roomburg omvat) over het feit dat ze wel rioolbelasting betalen zonder over een riolering te be schikken. De nota Vlietpark, zoals deze door een ambtelijke werkgroep is uit gebracht, is gedeeltelijk in strijd met het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West. In het ont- werp-plan staat namelijk te lezen dat de Oostvlietpolder een ag rarische bestemming moet blijven houden. De gemeente Leiden overweegt, zo deelde Tes selaar mee, tegen dat punt in het streekplan bezwaar aan te teke nen. Suggestie van één der be woners: Houdt dat gebied toch agrarisch. 'Is de gemeente Leiden niet te lief?", zo vroeg een aantal Vrouwenweg-bewoners zich af na een opmerking van Tesselaar, dat de gemeente niets kan doen aan het illegale verblijf van woonwagens op genoemde weg. Het zat de bewoners hoog, temeer daar in de Vlietpark nota wordt gesproken over de aanleg van een doortrek-kampeerterrein in het gebied. De omwonenden waren bang dat de gemeente de woonwagens op dat terrein zouden willen lozen, of dat de woonwagenbewoners op eigen houtje het terrein zou den betrekken. Overigens was men het in het algemeen oneens met de aanleg van een doortrek- kampeerterrein omdat de omlig gende gronden geen ruimte bie den voor recreatieve voorzienin gen. Wat de Vlietweg betreft werd ge suggereerd de automobilist snel heidsbeperkingen op te leggen. Het smalle, bochtige pad langs de Vliet zou zich volgens een bewo ner goed lenen als fietsroute, ware het niet dat de weg momen teel door racende auto's levens gevaarlijk terrein is. Tenslotte werd er gepleit voor méér zekerheid voor de eigenaars van bedrijven die nog steeds niet we ten of ze, en zo ja, wanneer, plaats moeten maken voor de uitvoe ring van het Vlietpark-plan. De reacties die onder meer gister avond over de nota zijn verza meld zullen worden gebundeld en vervolgens worden aangebo den aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Deze commissie zal medio januari over de nota gaan praten. ADVERTENTIE EIDEN - Vóór augustus komend jaar, wanneer de drukkerij vijftig jaar 07bestaat, wil men bij Labor Vincit het bedrijf verhuisd hebben naar het idevoormalig Zaalbergcomplex tussen Herengracht en Vestestraat. Een v9gedeelte van dit bedrijfsgebouw wil men verbouwen tot woonruimte, maar nog onduidelijk is of woningen in de premiesector haalbaar zijn. itbreiding voor het bedrijf is hoognodig. Plannen voor bebouwing van pet binnenterrein achter het huidige bedrijf aan Nieuwe Rijn en Uiter- istegracht bleken niet realiseerbaar. Evenmin vond het plan om een v (gedeelte van het Hof van Venetië af te breken voor nieuwbouw.genade h<jbij de gemeente. Op dezelfde dag dat De Bolster het Zaalbergcomplex ;nt|kocht nam Labor Vincit het voor vele duizenden méér van hem 'over. it be eerste plannen waarbij een gedeelte van het gebouw aan de Vestestraat bestemd zou worden voor huisvesting van alleenstaanden kregen niet de goedkeuring van de projectgroep Pancras-Oost die liever woningen voor (kleine) gezinnen wilde. Voor dit gedeelte wordt nu een afzon derlijke procedure gevolgd; bij Labor Vincit betwijfelt men echter of driekamerappartementen in de premie-huursector haalbaar zijn. 'aast de voor woningen bestemde ruimte zal het grootste deel van het complex voorde drukkerij/uitgeverij bestemd zijn. Verder zal de ruimte ooiaan de Herengracht ingericht worden als woonhuis voor de gebroeders '23!De Graaff, die samen met hun vader het beheer voeren. De vader blijft wonen in de ruimte boven de huidige winkel, die eveneens gehandhaafd blijft. •e bedrijfsruimte aan de Uiterstegracht is bedoeld als huisvesting van alleenstaanden. Het Hof van Venetië zal een opknapbeurt krijgen. rgen begint wegens uitbreiding een grote ERBOUWINGSOPRUIMING MET KORTINGEN VAN 10%-50% OP DE GEHELE COLLECTIE. Kruispunt Lang eg r acht-Pelikaanstraat: straks diagonaal oversteken LEIDEN - Als zaterdag op de kruising bij de Korte Hoog straat in het centrum van Vlaardingen het experiment wordt doorgezet waarbij voetgangers op kruispunten diagonaal mogen oversteken, zal de commissaris van de plaatselijke politie met het bonboekje in de hand toe kijken hoe daarmee het ver keersreglement wordt over treden. Of hij tegen die tijd toestemming heeft van het Openbaar Ministerie om voor die overtreding een bon uit te schrijven is nog steeds onze ker. Niet alleen om die reden zal het belangstellend oog van veel mensen zaterdag op die ge beurtenis gericht zijn. Want hoewel de uitvoering van een dergelijke verkeersmaatregel op dit ogenblik geen haalbare kaart is vanwege de wet telijke voorschriften, is het ze ker niet zo dat de Vlaardingse wethouder voor ruimtelijke ordening, die het idee lan ceerde, als enige overtuigd is van de zin van dit alternatief voor voetgangers. De Leidse verkeersingenieur in dienst bij gemeente werken, de heer Aletrino bijvoorbeeld, loopt ook warm voor het ex periment en zou, als het in Vlaardingen onverhoopt al lemaal wel gunstig afloopt, zich best willen buigen over de mogelijkheden die dit plan voor Leiden zou kunnen bie den. "Ik ben", zo zegt hij, "Natuur lijk niet bij het overleg ge weest in Vlaardingen, dus ik weet niet in hoeverre de zaak van tevoren met alle betrok- kenen goed is doorgesproken maar ik heb toch de indruk dat het allemaal op heel for mele gronden wordt afgewe zen en dat er nog geen juiste beweging van argumenten is geweest. In New York wordt het al lang toegepast en ik meen dat er in Engeland ook meegewerkt wordt. Het is ze ker meer dan.alleen maar een grap." "Ik geloof dat het met name voor kleinere kruispunten heel goed kan-werken. Voetgan gers kunnen veel sneller over steken, het levert minder ge varen op en het levert voor het overige verkeer toch tijd winst. Een plein als dat bij het station leent zich er naar mijn gevoel niet voor, dat bij het gangetje vermoedelijk heel goed. Ik wou maar eens afwachten hoe het zaterdag in Vlaardingen gaat en het binnenkort eens aan de orde stellen in onze kleine verkeersclub. Daar zit ten allerlei betrokkenen in". Hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse verkeerspolitie is minder enthousiast over het experiment: "Ik zie de voor delen eigenlijk niet. Het hele systeem waarbij voetgangers om sneller te kunnen overste ken van een drukknop ge bruik kunnen maken wordt er mee doorkruist. Ik denk datje veel meer rijbanen lamlegt dan nodig is .omdat je alles op rood moet zetten terwijl het helemaal niet altijd zo hoeft te zijn dat de voetganger ook alle vrije richtingen benut". Protest tegen sloop woningen ADVERTENTIE LEIDEN - Bewoners van de even zijde van de Oranjestraat in Noord hebben in een brief aan de gemeente gevraagd om het voor stel om de woningen te slopen, te schrappen uit het rehabilita- tieplan, dat dateert uit 1975. Ge constateerd wordt dat sinds de ADVERTENTIE REESTRAAT 150 LEIDEN *S MAANDAGS GESLOTEN Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47 56 goedkeuring van het plan flink wat van de huizen zijn verkocht met hoge garanties zonder dat de nieuwe bewoners werden inge licht over de sloopplannen. Volgens een kwaliteitbeöordeling van de Nationale Woningraad zijn tien van de woningen goed en elf redelijk. "Wij vinden het on gehoord in deze tijd van grote be hoefte aan woonruimte en groei ende aandacht voor uw woning nood onder jong-gehuwden, sa menwonenden en alleenstaan den, dat er goede woningen zou den moeten verdwijnen uit enkel stedebouwkundige overwegin gen", aldus de bewoners. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - In felle bewoordingen heeft de Leidse internist clr. J.F.Ph. Hers eergisteren de VPRO-radiouitzending 'Embargo' van vorige week zwaar onder vuur genomen. De journalist Ischa Meijer had in dat programma de ex- verzetsmensen uit de Tweede Wereldoorlog 'warhoofdige avonturiers' genoemd, die onder normale omstandighe den 'in het gevang of in het gesticht terecht zouden zijn gekomen. Een uitspraak waarmee hij volgens Hers grote schade heeft aangericht. Bij de presentatie van het door Jelte Rep geschreven boek over het 'Englandspiel' zei Hers: 'Ex- verzetsmensen die cliënt bij me zijn en deze uitzending van de VPRO hebben gehoord, zijn ern stig ziek geworden. Als ze ster ven, dient men zich af te vragen: is hier geen sprake van dood door schuld'. Op zijn kamer in het Leidse acade misch ziekenhuis vertelt Hers dat met name twee ex-verzetsmen sen er ernstig aan toe zijn. 'Het zijn mensen met hart- en vaatklachten. Hun toestand was vrij stabiel voor de uitzending van de VPRO. Een van hen komt nu weer twee keer per week op m'n spreekuur. En straks heeft-ie misschien weer z'n zoveelste har tinfarct te pakken'. 'Ik voel me verantwoordelijk voor deze mensen en daarom heb ik het voor hen opgenomen. Ik was de enige die 't kon doen en het was de enige plaats waar ik het kon doen. Ik heb het ook van te voren tegen de NCRV, die de pre sentatie van het boek organi seerde, gezegd: ik ga dat en dat zeggen en ik zal het niet over dat boek hebben. Ga je gang maar, zeiden ze. Achteraf bleek dat top figuren uit het verzet er erg ge lukkig mee waren geweest. En voor mijn part was het heilloos, ik heb het in elk geval gedaan voor deze mensen', aldus Hers. Vuurpeloton De Leidse internist vervult een unieke functie in het medisch bedrijf. Zijn praktijk bestaat voornamelijk uit ex-verzetsmen sen, ex-concentratiekamp gevangenen en oud-militairen, wier oorlogsherinneringen nog dagelijk knagen. Hij heeft een praktijk met 900 oud-verzets strijders die nog wekelijks met één tot twee patiënten groeit. 'Ik spreek hun taal', zegt Hers, die zelf van 1940 tot 1945 in zes con centratiekampen (w.o. Sach- senhausen) gevangen heeft geze ten. Bij de aanvang van de oorlog was Hers in dienst van de Neder landse inlichtingendienst. Kort nadat hij door de Duitsers was opgepakt, werd hij ter dood ver oordeeld. 'Negen keer heb ik voor het vuurpeloton gestaan, dan schoten ze de mensen die er om heen stonden weg, en dan zeiden ze: zo, en nou gaan we verder pra ten'. In 1946 sloeg Hers aan de art senstudie, studeerde in 1950 af, promoveerde in 1954 cum laude tot doctor in de geneeskunde. In 1950 begon hij slachtoffers van de oorlog te behandelen. Eerst indi viduele gesprekken, dan li chamelijk onderzoek. Zijn prak tijk groeide zienderogen. In 1964 werd hij door de ziekenfondsraad aangezocht dit werk te blijven voortzetten voor patiënten uit het hele land. Zijn praktijk vergt van hem grote geestelijke inspan ning. Bovendien houdt hij twee keer per week - pro deo - spreek uur in Centrum '45, het in Oegstgeest gevestigde instituut voor oorlogsslachtoffers. 'De mensen die in mijn praktijk komen, hebben niet allemaal het zelfde', zegt Hers. 'Vaak zitten ze lichamelijk dermate in de sode mieter, dat dat op de voorgrond treedt. Er zijn mensen bij die het lang na de oorlog goed hebben volgehouden, mensen in top functies. Maar dan komen de ouderdomsverschijnselen en die gaan dan als een soort catalysator fungeren. Ze krijgen minder weerstand, dan komt er steeds meer boven van de oorlog. Ze- gaan slecht slapen, krijgen vaak hart- en vaatklachten'. 'Het zijn mensen die veelal enorm dissimuleren. Ze komen dan hier en dan vraag ik: hoe gaat het? O best hoor, zei er laatst iemand, alleen een beetje last van mijn borst. Dan ga je zo iemand onder zoeken: regelrechte hartinfarct, kan direct worden opgenomen. Dat komt omdat ze geen pijn meer voelen. Ze hebben wat dat betreft al zoveel meegemaakt'. Drie van Breda 'Het is niet de eerste keer', zegt Hers over de gewraakte radiouit zending van de VPRO, 'dat zoiets gebeurt. We hebben indertijd die toestand gehad met de drie van Breda, die toen juridisch gespro ken vrij zouden moeten worden gelaten. Toen die uitspraak van Van Agt. Ik vind dat je met dit soort dingen erg voorzichtig moet zijn'. 'Het is een kwestie van policy. Ik ken Ischa Meijer wel, ik ken ook zijn achtergrond, zijn problemen. En hij kan zo'n uitspraak wel doen, maar de leiding van dat VPRO-programma had dit niet mogen tolereren. Ze weten van tevoren wat er in zo'n programma komt, dan hadden ze moeten zeggen: dat kan je niet zeggen'. 'Er zou zoiets moeten zijn als de medische tuchtraad, maar dan om dit soort uitspraken te toet sen. Nee, ik doe geen beroep op het beperken van het recht od vrije meningsuiting. Ik doe een beroep op de zelfbeheer sing van de mensen. Mensen zouden opgevoed moeten wor den dat ze dit niet doen. Het is een kwestie van de mentaliteit van een bepaalde populatie En aan die mentaliteit kun je iets doen. Op school, in de pers en derge lijke. Er is geen erudiet die zo'n uitspraak als in die VPRO-uit- zending doet. En ik kan u wel zeggen: deze dingen komen in het buitenland niet voor. De En gelse mentaliteit bijvoorbeeld zou dit niet gedogen'. 'De hele zaak Menten, dat is weer iets anders. Dat heeft niet zo'n shockerende werking omdat er recht wordt gedaan. Kijk, die oud-verzetsmensen vormen een minderheid. En daar wordt in Nederland altijd zo voor gestre den. Ik vind dat het Nederlandse volk dan wel eens wat toleranter

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3