..Het is beter gelopen dan was verwacht" SCOREBORD Braunschweig vergeet vier minuten te voetballen idrie van Kraay na 2-0 zege: )NDERDAG 24 NOVEMBER 1977 EINDHOVEN - In amper vier minuten tijd manoeuvreerde een tamelijk tegenvallend PSV zich gisteravond naar een zeer redelijke uitgangspo sitie om over veertien dagen in Braunschweig de laatste acht van het UEFA-toernooi te bereiken. In de 21e en 25e mi nuut van de tweede helft werd van de Duitse keeper Bernd Francke een geslagen doelman gemaakt. De 2-0 zege was verdiend. Dat wel. Maar wat moesten de 25.000 in het Philips-sport- park lang wachten voordat hun favorieten eindelijk eens in vorm raakten en wat spar telde het dappere Eintracht Braunschweig vaak knap te gen. Sterker, met een beetje meer ge luk (en durf) had er gister avond voor de ploeg van Paul Breitner bepaald een posi tievere score ingezeten. Doordat PSV in de beginfase een nogal afwachtende, weifelende houding aannam, stelde het Eintracht Braun schweig in die periode in de gelegenheid om veel in bal bezit te geraken. De ge groepeerd voetballende Duitsers grepen die mogelijk heid met beide handen aan. Het was trouwens een kolfje naar hun hand. Via zeer acceptabel combina tiespel, waarbij de handige Karl Heinz Handschuh en ve dette Paul Breitner zich op het middenveld onderscheidden, hielden zij het aarzelende PSV volledig in bedwang. Er ontstonden zelfs kansen voor de formatie van trainer Branko Zebec. In de 12e mi nuut bijvoorbeeld schudde Paul Breitner bewaker Willy van de Kerkhof vlot van zich af en dwong na een venijnige inzet doelman Jan van Beve- ren tot handelend optreden. En negen minuten later was Eintracht Braunschweig zelfs akelig dicht bij een succes. Karl Heinz Handschuh liet toen na een magnifieke actie op het middenveld een sub lieme pass van zijn rech tervoet vertrekken. De defen sie van PSV raakte er door van de kook, waardoor Paul Breitner ineens oog-in-oog met Jan van Beveren kwam te staan. Dé kans voor Breitner, die evenwel, nadat hij Van Beveren gepasseerd heeft, de bal hoog over zal schieten. De langharige miljoenenvoet baller wurmde zich langs de Eindhovense doelman, maar werd daarbij in een dusdanig moeilijke schietpositie gema noeuvreerd, dat zijn inzet het raakvlak royaal miste. Het feit dat de ex-speler van Real Madrid tot tweemaal toe opvallend vlot door de Eindhovense defensie had kunnen sprinten deed Kees Rijvers overigens ogenblik kelijk besluiten om Jan Poortvliet maar in plaats van Willy van de Kerkhof op de Duitse spielmacher te zetten. Van de Kerkhof moest zijn aandacht aan Handschuh gaan wijden. De veranderingen bleken verbe teringen. Trouwens, de hele Rijvers-brigade ging lang zamerhand wat vlotter draaien. De ploeg nam het initiatief en drukte Braun schweig met de rug tegen de muur. In de laatste tien minu ten van het eerste bedrijf was de helft van PSV doorgaans zo verlaten als eens het eiland van Robinson Crusoë. Slechts Jan van Beveren zwierf er op rond. Maar omdat een goede inzet van captain Willy van der Kuylen het doel van international Bernd Francke op een haar na miste, schitterde het elec- tronisch scorebord na 45 mi nuten levendig maarniet al te hoogstaand Cup-voetbal nog immer een dubbelblanke stand uit. Gele kaarten Onmiddellijk na de hervatting moest de Schotse arbiter McGinlay twee keer de gele kaart trekken, om aan te to nen dat hij en hij alleen de baas was. De slachtoffers heetten Huub Stevens en de Duitser Dieter Zembski. Niettemin bleef de strijd grimmig. Vooral Paul Breitner ondervond enkele malen aan den lijve dat hij tot dan de beste man van Braun schweig was. Toch kon hij nog eenmaal gevaarlijk worden. Een daverend schot van hem in de 48e minuut bezorgde Jan van Beveren koude rillingen. Maar langzamerhand kreeg PSV - met Deacy voor Stevens - weer vat op het spel. En in de 21e minuut volgde de belo ning. René van de Kerkhof zette voor, Willy van der Kuylen werkte de bal door, waarop de tot op dat moment nauwelijks opgevallen Harry Lubse doeltreffend uithaalde: 1-0. Als een doorgeprikte ballon zakte Eintracht Braun schweig daarop in elkaar. En daardoor kon PSV vier minu ten later opnieuw toeslaan. Na voorbereidend werk van Harry Lubse trof Willy van der Kuylen van dichtbij de roos: 2-0. Er volgden mogelijkheden op een nóg grotere score. Maar PSV verzuimde daarna om twee, drie riante kansen te verzilveren. Ja, zelfs leek het uitgebluste Eintracht Braun schweig nog op 2-1 te komen, toen Ernie Brandts in een on gelukkig moment bijna zijn eigen doelman passeerde. Toen de lange voorstopper van PSV, die tegenstander Danila Popivoda weinig kans had gegeven, tot zijn merkwaar dige daad kwam, zat Paul Breitner overigens ai lang in de kleedkamer zijn wonden te likken. Twaalf minuten voor tijd had hij hinkend en hoofd schuddend afgehaakt. Hinkend vanwege enkele ven ijnige Eindhovense acties, hoofdschuddend omdat PSV gisteren aaii nauwelijks vier minuten produktief voetbal genoeg bleek te hebben. ROB VENTE JINDHO VEN - Plotseling stond hij er. Na bijna 65 minuten onopvallend te hebben meegewerkt aan het ontregelen van het soms zelfs sterke Eintracht Braunschweig. Harry Lubse. Uitgerekend hij zette PSV in de 21ste minuut na rust op 1-0 ïarry Lubse was het ook, die en- Ikele minuten later opnieuw zijn directe tegenstander, Hasse Borg, even van zich afschudde en Willy van der Kuijlen in staat stelde PSV's uitgangspunt voor de tweede wedstrijd wat rooskleuriger te maken: 2-0. Vant, tenslotte had Kees Rijvers het al voor de wedstrijd gezegd, PSV wilde ten koste van alles een tegentreffer voorkomen. "En als we er dan zelf eentje induwen, zie ik in Braunschweig zeker kan sen", had Rijvers gezegd. Sn PSV slaagde in zijn opzet Vooral ook dankzij Harry Lubse, die opdook toen de Eindhovense formatie er maar niet in slaagde de gegroepeerd voetballende Westduitsers op de knieën te krijgen. Lubse zelf wist de oorzaak: "In de eerste helft heb ik teveel op mijn tegenstander lopen letten. Na rust ben ik meer het centrum in gedoken en plotseling bleken er daar mogelijkheden te liggen". De 26-jarige Eindhovenaar kwam er overigens eerlijk voor uit dat Braunschweig hem had verrast. "Vooral in de eerste helft vond ik EINDHOVEN - PSV is boos op Ajax. De Eindhovenaren hebben tervergeefs geprobeerd Ajax er toe te bewegen de competi tiewedstrijd van zondag 4 de cember te verzetten naar zater dagavond 3 december. Dit omdat PSV op woensdag avond 7 december in Braun schweig de tweede wedstrijd in de achtste finales van de strijd om de UEFA-beker moet spelen. Kees Rijvers, erg boos: ''Toen Ajax in de Europa Cup uitkwam moest ook iedereen wijken. In het belang van het Nederlands voetbal heette dat toen. Maar nu het om PSV gaat geven ze niet thuis". de ploeg erg sterk, al moet ik er wel bijzeggen dat wij wel erg slap begonnen." t 2-0, doelman Bernd Francke is kansloos "En dat was een kwestie van onder schatting", meende Braun- schweigs vedette, maar gister avond niet erg fortuinlijke Paul Breitner. "Ik vond PSV later in de wedstrijd veel beter gaan voetballen, maar ik ben er van overtuigd dat PSV niet had ver wacht dat wij zo goed zouden gaan spelen". Dat Breitner niet in staat was ge weest een voor zijn ploeg zo be langrijk doelpunt te scoren, ont lokte aan hem een schouderop halen, en de opmerking: "Jam mer. Het was inderdaad een goede kans". Meer niet, geen en kel woord, geen zelfverwijt. En van Braunschweig-trainer Branko Zebec hoefde dat ook niet. De Joegoslaaf: "Tegen een zo sterke tegenstander hebben we het goed gedaan. Okay,,het is niet gelukt om zelf een keer te scoren, want dat was. onze be doeling. Vooral Breitner, als opkomende man, had met zijn snelheid in de gaten moeten kunnen duiken. En die tactiek was juist en daardoor is het jammer dat het resultaat achterwege is gebleven. Op pa pier lijkt PSV, vooral ook omdat de ploeg over een paar erg snelle spelers beschikt, nu favoriet". En ook Branko Zebec liet het daarbij, gaat er vanuit dat op 7 december in het stadion van Eintracht Braunschweig pas de beslissing valt. "Maar voor ons is het zelfs nog be ter gelopen dan we hadden ver wacht", aldus PSV's goed spe lende libero Adrie van Kraay. "Braunschweig is me zeker niet tegengevallen, en we mogen zelfs blij zijn dat ze in die eerste helft niet geprofiteerd hebben. Daarna, toen er bij ons wat om zettingen hadden plaatsgevon den, ging het steeds beter. Voor mij, als laatste verdediger, geldt dat niet zo, mahr geloof me, een tegenstander die zo speelt, dat kostje ongelofelijk veel ener gie om die te bestrijden. Als je niet gaat lopen storen blijven ze immers het balletje rondspelen. Hebben ze hun zin, want dan wordt het wel 0-0. Maar toen we eenmaal .doorhadden hoe sterk Braunschweig wel kon spelen, hebben we het toch erg goed ge daan". Dat was tenslotte de mening van Kees Rijvers. De trainer, die de Westduitsers twee keer "live" aan het het werk zag en met een niet al te hoge dunk uit Braunschweig terug kwam, is er heilig van over tuigd dat PSV in de uitwedstrijd het karwei moet kunnen klaren. "Je mag er van uitgaan dat je dan meer ruimte krijgt". Waarop de kleine trainer glimlachend op merkte dat iets meer speelvrij- heid PSV niet onwelgevallig zou zijn. HANS SOETERS )EN HAAG - Twee Engelse en twee Oostduitse clubs hebben na de eerste wedstrijd in de derde ronde in het toernooi om de UEFA-beker goede vooruitzich ten gekregen om door te dringen i tot de laatste acht. pat zijn Ipswich Town dat Bar celona zeer gedecideerd met 3-0 versloeg en Aston Villa, dat At- i letico Bilbao met 2-0 in het zand [deed bijten. De twee Oostduitse verenigingen: Carl Zeiss Jena (2-0 winst tegën Standaard Luik) en FC Mag deburg (een 4-0 triomf op FC Lens) zijn ook vrijwel zeker van de laatste acht. Triest was echter de balans voor de j Spaanse clubs, Barcelona en At- letico Bilbao die alle hoop prak- tisch kunnen opgeven, hetgeen eveneens het geval is voor het eens zo roemruchte Bayern Mün- chen, dat tegen Eintracht Frank furt een zware 4-0 nederlaag leed. Dinamo Tiflis had het moeilijk te gen Grasshoppers (1-0), Bastia kwam ook tot een krappe over winning op Torino (2-1). De drievoudige Europees kam pioen Bayern München was kansloos tegen Eintracht Frank furt, dat - niet eens geflatteerd I met 4-0 - zegevierde. Bastia was veel sterker dan Torino, maar door hard en fanatiek ver dedigen konden de Italianen de schade tot een 2-1 nederlaag be perkt houden. Johnnie Rep scoorde in de 12e mi nuut van de tweede helft de win nende treffer voor de Fransen. Ipswich Town heeft voor een da verende surprise gezorgd door Barcelona volkomen regelmatig naar een uitzichtloze 3-0 neder laag te spelen. De Spanjaarden konden op het drassige veld niet uit de voeten en ook Cruijff en Neeskens vielen niet op. UITSLAGEN DERDE RONDE UEFA-CUP: Dinamo Tiflis (Sov.) - Gras shoppers (Zwi.) 1-0 (1-0). 21e Sjengeliva 1-0. Toeschouwers: 80.000. Scheidsrechter: Nyhus (Noo). FC Magdeburg (OdI) Lens (Fra) 4-0 (2-0). 4e Zapf 1-0, Pom- merenke (strafschop) 2-0, 55e Hoffmann 3-0, 64e Steinbach 4-0. Toeschouwers: 36.000. Scheids rechter: Rion (el). Carl Zeiss Jena (Odl) - Stan daard Luik (Bel) 2-0 (1-0). 10e Schnupfhase 1-0,75e Lindemann (strafschop) 2-0. Toeschouwers: 12.000. Scheidsrechter. Martinez (Spa). Ipswich Town - Barcelona 3-0 (1-0). 16. Gates 1-0, 61. Whymark 2-0 en 77. Talbot 3-0. Scheids rechter: Prokop (Odl). Toe schouwers: 32.000. Aston Villa - Athletic de Bilbao 2-0 (1-0). Doelpunten: Iribar (ei gen doel) en Deehan. Scheids rechter: Jan Beck (Ned). Toe schouwers: 33.000. Bastia -Torino 2-1 (1-1). 23 Pulici 0-1, 35. Papi 1-1 en 62. Rep 2-1. Scheidsrechter: Aldinger (Wdl). Toeschouwers: 10.000. ft Eintracht Frankfurt - Bayern München 4-0 (2-0). 24. Grabowski 1-0, 37. Hölzenbein 2-0, 66. Kraus 3-0 en 67. Skala 4-0. Scheids rechter Rainea (Roe). Toeschou wers: 25.000. ft PSV - Eintracht Braunschweig 2-0 (0-0). 66. Lubse J -0,70. Van der Kuijlen 2-0. Toeschouwers: 23.000. Scheidsrechter: McGin lay. ROTTERDAM - Na ampel beraad met de be trokkenen heeft Vujadin Boskov de knoop gisteren doorgehakt. Indien er zondag sprake is van voetbal staan zowel Wim Rijs- bergen als Nico Jansen tegen FC Amsterdam in Feyenoords basisopstelling. :rste raakte begin oktober tijdens de in terland Noord Ierland-Nederland aan de en kel geblesseerd en moest als gevolg daarvan vijf keer verstek laten gaan in Feyenoords élitekorps. Rijsbergen: "Sinds maandag train ik weer met de groep mee, het gaat uit stekend. 's Avonds nog een lichte pijn maar dat is niet noemenswaardig. Na een gesprek met de trainer hebben we afgesproken dat mijn ren tree niet langer wordt uitgesteld. Overigens zijn de velden momenteel niet ideaal om na zo'n ernstige blessure terug te komen." Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Nico Jansen zaterdag eerst een hele wedstrijd in Feyenoord-C zou spelen. De spits gister avond: "Maar het gaat zo goed, dat ik meteen in Amsterdam in het eerste speel." ROTTERDAM - Jan Verheyen is Feyenoor- der-af. Gisteren bereikten Feyenoords ad- junkt-directeur Peter Stephan en AZ-manager Hans Kraay volledige overeenstemming over een transfer van de rechtsbuiten, die persoon lijk een contract signeerde, dat hem voorlopig voor het verdere verloop van de competitie aan Alkmaar bindt. Het is een publiek geheim dat Feyenoordtrainer Vujadin Boskov het niet meer zo zag zitten in de ex-rechtsbuiten van PEC/Zwolle. De onderhandelingen met AZ'67 werden drie weken geleden geopend, waarna vorige week de Amerikaanse club Portland Timbers even eens interesse toonde. Na Martijn Vreysen is Verheyen de tweede rechtsbuiten, die vertrekt. Het bestuur van Ajax zal voorlopig nog niet besluiten de Schotse speler Joe Jordan van Leeds United over te nemen. "Wij zetten Jor dan maar even in de ijskast", aldus voorzitter Jaap van Praag gisteravond. Over de plannen met de Spanjaard Hannibal Montero van Elche zei hij: "Hij blijft nog een tijdje bij ons trainen. Dan zien we wel weer verder". "De Duitse voetbalbond zal mijn club New York Cosmos vrijstelling vragen, zodat ik mee kan naar het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië". Deze uitspraak deed de Westduitse international Franz Be- ckenbauer na het gesprek dat hij met bonds coach Helmut Schön had. De perschef van de Duitse voetbal bond (DFB) zei desgevraagd dat hij nog niets van dit voornemen van de bond afwist. Franz Hasil (32), de veelvoudige Oostenrijkse international, heeft contact gezocht met FC Vlaardingen. Hasil, die een goede vriend is van trainer Theo Laseroms, heeft deze benaderd of er geen mógelijkheid zou zijn om bij FC Vlaar dingen te komen spelen. Maandag zal Hasil, die bij Feyenoord zijn grootste triomfen vierde - in 1970 maakte hij deel uit van de Rotterdamse equipe die de europese beker voor landskampioenen won via een overwinning op Celtic (2-1) - in Vlaardin gen arriveren. Hij zal dan enkele trainingen meemaken en een oefenwedstrijd spelen om zijn conditie te testen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19