Kans dat lift in bioscoop er toch komt Nederlanders onderscheiden voor redden van joden tijdens de Tweede Wereldoorlog .Vliegtuigen herinneren mij aan 'iiegiuigeii iieriimereii inij m riogstijd en mijn vriend Lo" ONDERSCHEIDEN HAZERSWOUDENAAR VAN VEEN: t, 2, 3, 4... voor ons Voor voetbal velden in Mors 3.131.000 gulden nodig PONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 STREEK PAGINA 15 AMSTERDAM - In het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen aan de Mau ritskade in Amsterdam zijn gisteren ach tentwintig Nederlanders uit alle delen van het land onder scheiden voor hun moedig gedrag tijdens de Tweede We reldoorlog. De personen die de onderscheidingen ontvin gen hebben tijdens de oorlog joden verborgen gehouden of deportatie van joden naar de Duitse concentratiekampen voorkomen. Meer dan dertig jaar nadien, ontvingen zij de hoogste on derscheiding van de staat Is raël als dank voor het redden en clandestien huisvesten van joden. De medailles met certificaat werden uitgereikt door de Israëlische ambassa deur in Nederland, de heer S. Argov. De ontvangers van de medailles De Israëlische ambassadeur overhandigt de onderscheiding aan de familie Ravensbergen uit Nieuwkoop. hebben het recht om een boom te planten nabij het Yad Vashem-monument in Jeru zalem. Dat monument, dat onlangs nog werd bezocht door president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël, is opgericht ter nage dachtenis aan de zes miljoen joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog om het leven zijn gekomen De onderschei ding is naar dat monument genoemd. De medailles met certificaat werden onder andere uitge reikt aan mevrouw W. Raven sbergen, de heer J. Raven sbergen en mevrouw Blij- leven-Ravensbergen uit Nieuwkoop en aan de kinde ren van het overleden echt paar Cornelis en Magcheltje van Veen uit Hazerswoude. De familie Ravensbergen uit Nieuwkoop nam tijdens de oorlog een joods echtpaar op in huis. Dat was voor hen een Het echtpaar Van Veen uit Ha- zerswoude-dorp krijgt de medaille met certificaat voor het huisvesten van een dertienjarig joods jongetje tijdens de oorlog. gevaarlijke situatie, omdat het joodse echtpaar moest wonen in een pension, dat door de familie werd geleid. De familie Van Veen uit Ha- zerswoude-dorp ontfermde zich tijdens de oorlog over een dertienjarige joods jon getje. Cijfers 23 februari 1943 naar Aus- schwitz zijn vervoerd, zijn er slechts 85 teruggekeerd. Van de 34.313 Nederlandse joden die tussen maart en juli 1943 naar Sobibor zijn gedepor teerd, keerden er slechts 19 terug". Deze gegevens ont hult professor Lou de Jong in het achtste deel van "Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", dat binnenkort verschijnt. Deze mededeling deed de Is raëlische ambassadeur, die verder zei dat de onder scheidenen vertegenwoordi gers zijn van 25.000 Neder landse families, die hun huis en hun hart gaven aan onge veer 25.000 joden. Op de bij eenkomst was verder minis ter De Gaay Fortman van binnenlandse zaken en justi tie aanwezig, die de dank baarheid van de regering uit sprak voor de activiteiten tij dens de oorlog. HAZERSWOUDE/ NOORDWIJK - "Soms als ik het geronk van een vliegtuig hoor, denk ik terug aan de oor- logstijd en aan Lo Out, het Joodse jongetje dat bij ons tijdens de Tweede We reldoorlog ondergedoken is geweest. Hij is een broer van ons; het vijfde kind van mijn vader en moeder". - Co van Veen uit de Vermeerstraat in Hazerswoude-dorp spreekt over zijn oorlogskameraad. Hij was in de herfst van 1943 dertien jaar, toen zijn ouders een even- e oud Joods jongetje in het gezin opnamen. Dat was Lodewijk van Leeuwen, die onder de schuil- Inaam Lo Out door de onder grondse in Hazerswoude werd geplaatst. Twee jaarlang hebben Lo en Co lief en leed met elkaar gedeeld. Ze waren kinderen; niet echt bewust van de strijd die zich inde wereld af speelde, maar toch oud genoeg om risico's van die t tijd in te schatten. Door Henk van der Post 1 T 'Willl'llliMili ,iWWI» r I zers wisten er niets >e nu 47-jarige Co van Veen nam gisteren met zijn vrouw de Yad Vashem onderscheiding in ont vangst in plaats van wijlen zijn ouders Cornelis en Magcheltje van Veen. Daarbij was ook Co's "broer" Lodewijk van Leeuwen aanwezig, die de oorlog dankzij de zorgen en toewijding van het gezin Van Veen heeft overleefd. Hij woont nu in Noordwijk en heeft een goede baan bij de Sik- kens lakfabrieken in Sas- senheim. Lodewijk van Leeuwen heeft nog steeds contact met de familie Van Veen. Elk jaar wordt een zoge naamde familiedag gehouden en verder ontmoeten zij elkaar op verjaardagen. Trein „Er rijdt door mijn hoofd een trein vol joden, ik leg het verleden als een wissel om en ik tel de veewa gons met de grendels: vijftig wa gons, in elke wagon vijftig senDeze versregels uit gedicht van Bert Voeten illustre ren ongetwijfeld ook de angst van de vele duizenden in Nederland ondergedoken joden voor depor tatie naar de Duitse concentra tiekampen. De angst elke avond weer, als marcherende soldaten of auto's met ronkende motoren langs de huizen trokken, om plot seling stil te houden en dan: die ondraaglijke, verschrikkelijke stilte. Zo heeft ook de dertienjarige Lo Out het gevoeld, als 's nachts sol daten en automobielen door de Voorweg kwamen in Hazer swoude-dorp, langs het huis van de familie Van Veen. "Hij lag dan te rillen in zijn bed", verklaart Co van Veen. De hele familie sliep op zolder, pa en moe, Corry (in 1943: 6jaar), Riet (9 jaar), Co (13), Lo (13) en Henny (16). In de herfst van 1943 kwam Lo naar de familie Van Veen. De ouders van Co waren bevriend met Siem van Tol, die in de Hazerswoudse Zo zag Lodewijk van Leeuwen eruit, toen hij naar Hazerswoude kwam. Links zijn jongere zusje, dat in Amsterdam ondergedoken zat. ondergrondse zat. Deze inmid dels overleden verzetstrijder had vader Van Veen via de kerkeraad leren kennen. Hij had klaarblij kelijk groot vertrouwen in Cor nells en Magcheltje die overigens al eerder tijdens de oorlog Rot terdamse jongens hadden opge nomen om hen te vragen zich te ontfermen over een joods jon getje. "Lo kwam toen uit Am sterdam. Hij had daar in een huis gezeten en moest drie maanden lang 's nachts tussen de kast en een muur slapen. Die ruimte was te klein en hij moest met opge trokken knieen slapen. Toen hij hier aankwam kon hij nauwelijks meer lopen. Zijn kniegewrichten waren helemaal stijf geworden. Het eerste wat we gedaan hebben is hem opnieuw leren lopen. Daarvoor was Lo met zijn ouders In dit huis aan de Voorweg in Hazerswoude-dorp beleefden Co en Lo vele angstige en plezierige momenten. en zijn zusje ondergebracht in een huis in Amsterdam waar nog meer joden leefden en woonden. Een van die medebewoners hield het er niet meer uit en ging de straat op. Hij werd opgepakt door de Duitsers en verraadde onder dwang waar hij had ondergedo ken gezeten en dat er nog meer joden woonden. Het gezin moest toen elders onderdak zoeken. De familie kon niet meer bij elkaar blijven en uiteindelijk kwam Lo bij ons terecht", vertelt Co van Veen. Nadat Lo zich wat had aan gepast aan zijn nieuwe omgeving, werd hij ook op de Hazerwoudse Christelijke school geplaatst. Daarop zaten nog vier of vijf joodse kinderen. "Alleen het schoolhoofd wist dat Lo een joodse jongen was; de onderwij- Onbegrijpelijk Het is onbegrijpelijk dat de familie Van Veen niet door de Duitsers is opgepakt. Het kan niet anders of de inwoners van Hazerswoude hebben hun vaderlandsliefde en de liefde voor de medemens laten prevaleren boven de verleidelijke premies van de Duitse bezetters voor aangifte van personen die joden verborgen hielden. Het was immers zo duidelijk dat er iets niet in de haak was bij de familie Van Veen: een gezin met blonde kinderen dat van de ene op de andere dag een donkerharig kind opnam, waaraan duidelijk te zien was dat het een joods kind was. "Het is inderdaad een wonder", vindt ook Co van Veen, "dat onze ouders nooit zijn opgepakt, ter wijl hier toch een Duits legeron derdeel was ingekwartierd. Het heeft weieens weinig gescheeld. In januari 1945 werden razzia's gehouden in onder meer Hazer swoude voor de Arbeitseinsatz in Duitsland. De bezetters hadden het daarbij niet in eerste instantie op joden gemunt, maar als ze er een tegen kwamen werd die na tuurlijk opgepakt. De Duitse sol daten kwamen toen vanuit het weiland. Mijn vader wilde Lo nog gauw onder een paar dekens stoppen, maar mijn moeder hield dat tegen. Het zou geen zin heb ben gehad. Op het moment dat de soldaten langs de huizen trokken, stond de buitendeur van ons huis toevallig wagenwijd open. Mo gelijk is dat aanleiding voor de Duitsers geweest om te denken dat wij niets te verbergen had den. Ze hebben ons ongemoeid gelaten, terwijl het huis van onze bejaarde buurman driemaal overhoop werd gehaald". Uit een vlak na de oorlog onderschepte lijst bleek overigens dat de fami lie Van Veen wel degelijk door de Duitsers werd verdacht. Plezier Co en Lo hebben niet alleen ang stige momenten gedeeld, zij heb ben samen ook plezier gehad. Van door vliegtuigen afgeworpen lege bezineblikken van zo n an derhalve vierkante meter maak ten zij een bootje om op de geïnundeerde polders naar eende-eieren te zoeken. Lo kon zijn vader, die tijdens de oorlog een bezoek bracht aan Hazer swoude, begroeten met een schaal eieren. Vanuit het slaapkamerraam heb ben de jongens als kameraden zij aan zij, gezien hoe de Duiters door de geallieerden bij de neus werden genomen. Co van Veen: "De Engelsen lieten in de Boter- polder kratten neer waaruit losse flodders kwamen. De gealar meerde Duitsers dachten dat het parachutisten waren. Zij gingen in de Boterpolder kratten te lijf, terwijl wapens en munities wer den gedropt voor de onder grondse bij Van Beek aan het Westeinde". Samen hebben ze veel uren doorgebracht op de boomkwekerij van vader Van Veen. In de hongerwinter - een periode waarin de familie Van Veen het erg slecht had- werden twee jongens van een kennis van de Hazerswoudse familie opge pakt door de Duitsers. In ruil voor aardappelen werkten Co en Lo op diens boomkwekerij. geen bioscoopplezier! LEIDEN - Een krediet van 3.131.000 gulden is nodig voor de aanleg van vier voetbalvelden, inclusief kleedaccommodatie en bijbehorende voorzieningen, in het Morskwartier. Dat blijkt uit een voorstel van B en W waarin de gemeenteraad gevraagd wordt dat krediet beschikbaar te stel len. De velden komen naast de drie vel den van de voetbalvereniging Docos en zijn inmiddels vrijwel aangelegd. De bedoeling is dat de vier velden gaan toevallen aan de voetbalverenigingen Leiden en ZLC. Besprekingen tussen de gemeente en deze verenigingen over een mogelijke gecom bineerde bouw van kleedac commodatie en clubgebouwen kleedkamers, twee "eenvoudige" zijn nog gaande, zo blijkt uit het voorstel van B en W. Het ligt in de bedoeling dat het hele complex in elk geval wel in het komende voetbalseizoen gebruikt kan worden. Het complex omvat behalve vier voetbalvelden, een halfverhard oefenveld met trainingsverlich ting, een parkeerterrein, twee kleedgebouwen met elk vier zittribunes en nog enkele kleinere voorzieningen. De kos ten van deze voorzieningen ko men op 2.481.000 gulden. Van dit bedrag wordt 981.000 gulden ge dekt via een subsidie van de aan vullende werkgelegenheid en de rest korht uit het Fonds Boven- wijkse Voorzieningen van de gemeente, waarvoor de gemeen teraad al begin dit jaar in principe goedkeuring verleende. De grondkosten - 650.000 gulden - komen eveneens uit dat fonds. Alleen de clubgebouwen zullen voor rekening van de verenigin gen komen; de gemeente ver leent daarvoor een garantie. Van avond wordt het voorstel van B en W besproken in een vergade ring van de raadscommisie voor sportzaken. De speciaal voor Alphen ont wikkelde sticker. Een groep rol stoel-gebruikers gaat er van avond mee naar de gemeente- raadsvergadering. uihmmimiiiuiiim ALPHEN AAN DEN RJN - Er is een kans dat er in het in aanbouw zijnde bioscoopcom- Sticker plex alsnog een lift ten behoeve van gehandicapte bioscoopbezoekers zal worden aan gelegd. Voorwaarde is dan wel dat een aantal financiële problemen wordt opgelost. Deze week vond in Amersfoort een I gesprek plaats tussen Jogchem's Theaters (de bioscoopexploi tant), AVO en AVG (belangenor ganisaties voor gehandicapten), de architecten, de Alphense brandweer en de "Actiegroep toegang bioscoop ook voor ge handicapten." Daar is uitvoerig I gesproken over de mogelijkheid een liftschacht aan te brengen in de dubbele winkel beneden de bioscoop, waar Electro Combina tie Nederland zich gaat vestigen. De lift zou in dat geval uitkomen in bioscoopzaal 4 van het complex. Eé en ander zou echter wel bete kenen dat deze zaal (Eurocinema 4) negen stoelen minder zou gaan Met de aanleg bedrag van c zijn gemoeid. Daarnaast zou het verlies van 9 bioscoopstoelen volgens de bioscoopdirectie jaarlijks een recetteverlies van ongeveer 43.000 opleveren. Jogchem's Theaters is bereid een bedrag van 50.000 bij te dragen in de aanleg van de lift en daar naast jaarlijks een bedrag van f 13.000 toe te leggen op het re cetteverlies. Dat betekent dat een financieel gat resteert van 50.000 (eenmalig) en 30.000 (jaarlijks terugkerend). Eigenaar en financier van het bioscoop/winkelcomplex J. de Grauw heeft laten weten bereid te zijn een (eenmalige) bijdrage van 20.000 tot 25.000 te leve ren voor de aanleg van de lift. In middels is al opdracht gegeven tot wijziging van de bouwteke ning en het maken van een kos tenberekening. Overigens is het volgens eigenaar J. de Grauw, die niet bij genoemd gesprek aanwezig was, nog onze ker hoe zijn huurder (Electrc Combinatie Nederland) zal reageren op het verlies van vier vierkante meter winkelruimte. "De huurovereenkomsten zijn al gesloten", aldus de heer De Grauw, die de hoop uitspreekt dat die lift er alsnog kan komen. "Dat zou ik vreselijk leuk vin den". Wat de financiële problemen be treft is hij van mening dat ge meente en/of rijk hierin wel het laatste woord zullen hebben. De "Actiegroep toegang bioscoop ook voor gehandicapten" blijft intussen naarstig actie voeren. Vandaag zullen alle gemeente raadsleden een speciaal voor deze actie ontworpen sticker (foto) en raambiljet uitgereikt krijgen. De actiegroep (zeven man sterk) zal vanavond boven dien present zijn in de raadszaal, waar de gemeenteraad een brief van de actiegroep behandelt. Een tiental vrijwilligers van het Rode Kruis zal de gehandicapten in het raadhuis de helpende hand bie den. De groep krijgt volgens mevrouw Dit Baks van de actiegroep nog dagelijks bijvalsbetuigingen binnen. Morgenavond zendt de KRO-radio tussen 18.00 en 18.30 uur een ge sprek met Dit Baks uit over de actie "toegang bioscoop ook voor gehandicapten". Dit is de hal van het in aanbouw zijnde bioscoop/winkelcomplex op de begane grond. Links voor de trap zou volgens de architect een liftschacht kunnen worden aangelegd. De schacht zelf zou in de winkel van ECN een plaats moeten vinden. Daarmee zou vier vierkante meter winkelruimte verloren gaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15