Slachthuisstri] d voorkomen Procureur-generaal niet buiten boekje 4 PAND MAG NIET WORDEN VERBOUWD Als op 1 januari vleeskeuringswet wordt gewijzigd Ipestuur en fractie VvdA twisten over afdracht raadsleden Stichting hoopt in augustus te starten met bouw Koppelstein DNDERDAG 24 NOVEMBER 1977 LEIDEN Wpthnildpr Van Akpn (ErnnnmicrVip ic LEIDEN - Wethouder Van Aken (Economische Zaken) is van plan het initiatief te nemen om alle Zuidhollandse slachthuizen te bewegen op 1 januari van het volgend jaar dezelfde slachttarieven te berekenen. Op die manier zou voorkomen moeten worden dat een felle concurrentieslag tussen de slachthuizen ontstaat in een periode waarin grote onzekerheid bestaat over het voortbestaan van de openbare slachthuizen. De tijd staat iven stil )p stadhuis EIDEN - Sinds 1 november onder gaan uurwerk en carillon van de stadhuistoren een algemene revi sie, een opknapbeurt dus. et carillon kreeg al een gedeelte nieuwe draden en tuimelassen, het uurwerk is al onderhanden genomen en nu zijn de wijzers en bijbehorende verlichting aan de beurt .Ook dat zal over twee a drie weken weer achter de rug zijn. Dan kan Leiden weer zien hoe laat het is en heeft zelfs stadhuis- personeel geen excuus meer om te laat te komen. et is even behelpen nu maar het komt allemaal weer goed. De firma IJsbouts uit Asten, Noord- >Brabant, draagt daarvoor zorg. Die onzekerheid wordt veroorzaakt door de afschaffing van de nadere vleeskeuring die met ingang van 1978 van kracht wordt. Afgelopen dinsdag keurde de Eerste Kamer die wijziging in de vleeskeurings wet goed en het betekent, dat voor de openbare slachthuizen een be langrijke inkomstenderving ont staat. Kregen de slachthuizen tot dusver geld binnen in verband met de her keuring van vlees wanneer dat van de ene naar de andere keurings kring werd vervoerd, nu is die na dere keuring in verband met de verbeteringen in het vleestransport en de gekoelde opslag overbodig. De wijziging betekent ook dat de vleeskeuring moet worden los gekoppeld van de slachting. Vlees keuring wordt een rijkszaak met landelijke heffingen, de slacht tarieven kunnen door de openbare slachthuizen worden bepaald. In Leiden Wat het Leidse slachthuis betreft, was de situatie de afgelopen jaren zo, dat de verliezen die op de slach tingen werden geleden werden goedgemaakt door de keuringen en de herkeuringen. Om de openbare slachthuizen niet direct in finan ciële problemen te brengen is be paald dat de gemeenten met een slachthuis voor een periode van twee jaar een tegemoetkoming krijgen. Wethouder Van Aken ver wacht, dat die bijdrage voor Leiden een bedrag tussen de 900.000 gul den en de één miljoen zal bedragen. Inmiddels bestudeert een accoun tantsbureau welke tarieven met in gang van 1 januari geheven zouden moeten worden in het slachthuis om geen verlies te lijden. Het is dan aan de gemeenteraad om te bepa- ,EIDEN - Het bestuur [PvdA Ifdeling Leiden en de gemeente- raadsfractie van deze partij zijn het nog niet eens over de vraag hoe hoog de speciale bijdrage van PvdA-raadsleden aan de par tijkas moet zijn en voor welk doel dit geld bestemd dient te worden. hkele weken geleden deed het be stuur van de PvdA aan de fractie het voorstel om de bijdrage van gewone raadsleden op 250 gulden per jaar te brengen en de bijdrage van raadsleden die tevens wet houder zijn op vijfhonderd gul- den. De huidige bijdrage, formeel overigens een vrijwillige af dracht, ligt al een aantal jaren op negentig gulden per jaar. Entverplichting londsdolheid ngetrokken 'EN HAAG (SP) - Honden hoeven niet langer ingeënt te worden te gen hondsdolheid, 'e entverplichting voor honden die ouder zijn dan vijf maanden is door minister Van der Stee [(landbouw en visserij) ingetrok- ken. 'e verplichting werd vorig jaar mei ingesteld. Sinds het begin van dit jaar is echter nog maar één geval van hondsdolheid geconstateerd in ons land. et besluibdat honden ouder dan vijf maanden niet langer ingeént hoeven te worden, heeft een te rugwerkende kracht tot 25 juli. lAuto's in 1981 er keuring EN HAAG (SP) - Personenauto's zullen pas in 1981 aan een ver plichte jaarlijkse keuring worden onderworpen. Voor bedrijfswa gens komt de keurplicht een jaar eerder. 'eze verwachting hebben de Tweede Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD) uitgesproken in de memorie van antwoord op hun gezamelijke ini- tiatiefwet voor de periodieke keuring van motorrijtuigen De keuring zal zowel plaats kunnen vinden in een keuringsstation, als in een garage tegelijk met de zo geheten grote onderhoudsbeurt. Naar verwachting zal de wet ko mend voorjaar door de Tweede Kamer worden behandeld. len, of men zonodig bereid is een deel van een te verwachten verlies te dekken uit de overbruggingsre geling van het rijk. In de raad van 12 december zal daarover een uit spraak worden gedaan. Geen groen Inmiddels heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken nog altijd niet het groene licht gegeven voor een verhoging van de Leidse slacht tarieven met tien procent. De ge bruikers van het slachthuis hebben de verhoging met veel morren geaccepteerd. Grote vraag blijft wat de toekom stige positie van het Leidse slacht huis wordt. Weliswaar hebben de gebruikers in principe de bereid heid getoond om de exploitatie over te nemen (een werkgroep had daartoe geadviseerd), maar eerst zullen de financiële consequenties daarvan diepgaand moeten worden bestudeerd, om zover te komen dat de zaak ook werkelijk kan worden opvergedragen. Het Leidse slachthuis Werk voor stalion Minister over zaak-Kalma LEIDEN - Op maandag 28 i ber begint de dienst Gemeente werken met werkzaamheden aan de waterleiding op het Stations plein, bij de taxi-standplaats voor het stationsgebouw. Het werk bestaat uit het verleggen van de hoofdbuis van de waterleiding. Dit is noodzakelijk in verband met de aanleg van de Schiphol- lijn. Het werk zal twee a drie weken gaan duren. De taxi-standplaats zal gedurende die tijd in gebruik kunnen blijven hoewel de werk zaamheden enige belemmering kunnen opleveren. DEN HAAG (SP) - De Haagse procureur-gene raal Van der Feltz is niet buiten zijn boekje gegaan de Tegen dat voorstel van het bestuur rezen bezwaren in de fractie, die het gevoel had als "sluitpost" te fungeren op de begroting van het bestuur voor het komende jaar. Bovendien leek het de fractie lo gischer om de bijdrage te be stemmen voor de kosten van de fractie-assistent of om raadsle den de mogelijkheid te bieden bij hun werkgever tijd vrij te kopen die aan het raadswerk besteed kan worden. In een gesprek dat tussen een dele gatie van de fractie en het bestuur vervolgens werd gevoerd deed de fractie het voorstel om de bij drage te brengen op een procent van de vergoeding die raadsleden jaarlijks krijgen. Dat zou voor dit jaar neerkomen op een bedrag van 150 gulden. Voordeel van dit systeem zou zijn, dat wanneer de vergoeding van raadsleden zou stijgen, de bijdrage aan de partij evenredig omhoog zou gaan. In de fractievergadering van gister avond bleek echter dat het be stuur vooralsnog op zijn eerder ingenomen standpunt blijft staan, zij het enigszins gewijzigd. Het bestuur vindt dat degenen, voor wie de vergoeding die zij uit hoofde van hun raadslidmaat schap ontvangen het hoofdin komen is, niet extra aangeslagen zouden moeten worden. Het zelfde zou voor raadsleden moe ten gelden, die tijd van hun werkgever vrij kopen. Partijvoorzitter Eikerbout voerde aan dat de PvdA-leden van de Rijnmondraad bijvoorbeeld 1100 gulden per jaar afdragen, overi gens aan een fonds, waaruit de fractie-assistentie mede wordt betaald. Ook de raadsfractie van de PvdA in Groningen betaalt volgens hem meer dan de Leidse raadsleden. In de discussie die daarop volgde bleken de standpunten van het bestuur en de gemeente raadsfractie vooralsnog niet te verenigen. Gezien het gevor derde uur werd besloten om de legaties van zowel bestuur als fractie de verschillende moge lijkheden nog eens te laten bezien en in een volgende vergadering tot een besluit te komen. AUSCHWITZ-De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt .die op het ogenblik ee heeft gisteren het voormalig concentratiekamp Auschwitz bezocht.Op de foto Schmidt i leider Edward Gierek (tweede van links) en premier Pjotr Jaroszewicz. toen hij bij burgemeester Van der Louw van Rot terdam aandrong op schorsing van hoofdin specteur Kalma. Dit zegt minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Roethof. De minister wijst op de bijzondere verantwoordelijkheid die de pro cureur-generaal draagt voor een goede vervulling van bepaalde politietaken. Een politieman heeft weliswaar net als iedereen het recht van vrije meningsui ting, maar moet zich van be paalde uitingen onthouden wan neer de goede vervulling van zijn functie of een goede functione ring van de openbare dienst wordt verstoord. Dit is ter beoordeling van de bur gemeester. Daarnaast kan de procureur-generaal een oordeel geven over het functioneren van een en eventueel adviseren tot vervanging. Dit oordeel heeft de procureur-generaal in dit sta dium niet willen geven, aldus minister De Gaay Fortman. Het enige wat mr. Van der Feltz heeft willen doen is burgemees ter Van der Louw laten weten hoe het openbaar ministerie en in het bijzonder hijzelf over de zaak* Kalma denkt. Conflict over gebruik flat Yan Vollen- hoveplein LEIDEN - Het college van Gedepu teerde Staten moet een beslissing nemen over het conflict dat tus sen de gemeente Leiden en L.P. J. van Hagen is gerezen over het ge bruik van de flat Van Volleho- venplein 23. Van Hagen wil deze woning als kantoor inrichten, maar heeft daar van B en W geen toestemming voor gekregen. Het college vindt dat de flat voor de woonruimte behouden moet blijven. Gisteren kregen beide partijen in Den Haag ten overstaan van een deputatie uit Gedeputeerde Sta ten gelegenheid om hun stand punt mondeling toe te lichten. De geschiedenis van Van Hagen aan het Van Vollehovenplein gaat te rug tot 1958. Toen werd hem een woonvergunning verstrekt voor de woning op nummer 13: een driekamerflat met een werk ruimte. Hij ging er met zijn gezin wonen en vestigde er een kan toor. In 1970 kreeg hij toestemming om ook de tweekamerflat op num mer 34 te betrekken. Het gemeen telijk Bureau Huisvesting ging er vanuit dat Van Hagen op num mer 34 zou gaan wonen en de rest van zijn gezin op nummer 13 zou blijven. In werkelijkheid werd er van nummer 34 echter kantoor ruimte gemaakt. In 1976 kreeg Van Hagen toestemming om Van Vollehovenplein 14 te betrekken, op voorwaarde dat nummer 34 ter beschikking zou komen. Dat laatste gebeurde; voor 71.00 gul den verkocht Van Hagen deze flat, die inmiddels door de koper wordt bewoond. intussen was mevrouw Van Hagen eigenaresse geworden van Van Vollehovenplein 23. Deze woning kwam in 1976 eveneens leeg om dat de bewoners naar Etten-Leur vertrokken. Van Hagen wil nu in deze flat kantoorruimte vestigen, waarbij hij aanvoert dat het in feite gaat om vervanging van het kantoor op nummer 34, welke flat weer voor de woonruimte ter be schikking is gekomen. Bureau Huisvesting stelt daat tegenover dat Van Hagen nimmer toe stemming heeft gehad om 34 als kantoor in te richten. Van Hagen weet zich gesteund door de kamer van Koophandel, die aan B en W een voor hem gun stig advies heeft uitgebracht. Van Hagen voerde gisteren aan dat het hem financieel niet mogelijk is om kantoorruimte elders te hu ren. Bovendien werkt zijn vrouw bij hem op kantoor, via een inter com kan ze in de huidige situatie hun kinderen in de gaten houden. KOOPAVOND LEIDEN - Uit het verhaal over de koopavond-enquete zou men de indruk kunnen krijgen dat de be zwaren tegen een eventuele ver plaatsing van de donderdag- naar de vrijdagavond alleen bestaan bij de NVV-bond Mercurius. Ze worden echter gedeeld door de andere in de Decom-samen- werkende bonden, die diensten bond NKV en de dienstenbond HBV. ADVERTENTIE LEIDEN - De Stichting Onder Ei gen Dak hoopt in augustus te kunnen beginnen met de bouw van ongeveer 200 premiekoop woningen in Koppelstein, een deel van het Morskwartier dat grenst aan de Hoge Morsweg. Ruim 1500 gegadigden hebben zich voor deze woningen gemeld. Dezer dagen hebben zij een aan vraagformulier ontvangen, met een begeleidend schrijven van de stichting. Daaruit blijkt dat niet voor medio april een concrete toewijzing van de woningen is te verwachten. De gemeenteraad moet de toewijzingscriteria nog vaststellen; dat gebefirt mede aan de hand van- de inschrijvingen, die door Bureau Huisvesting ge toetst zullen worden. De Stich ting Onder Eigen Dak meldt in de brief verder dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zeer waarschijnlijk vijftig ap partementen in Koppelstein zal bouwen. De premiekoopwoningen in dit ge bied worden waarschijnlijk ge bouwd door het Warmondse aannemersbedrijf Panagro. Ar chitecten zijn de heren Venema en Van de Thillart van het ar chitectenbureau Eykelenboom, Gerritse en Middelhoek B.V. De Stichting Onder Eigen Dak staat onder voorzitterschap van het VVD-gemeenteraadslid Elzenga en bestaat verder uit raadsleden van zowel CDA, PvdA als VVD en uit (ex-) ambtenaren van de gemeente Leiden. Zoals bekend verzorgt het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in een ander deel van het Morskwartier, Boekhorst, de bouw van premiekoopwoningen en koopwoningen in de be schutte sfeer. Hiervoor hebben 2000 gegadigden gemeld. Voor de woningen in Koppelstein en Boekhorst zal een zg. anti-spe- culatiebeding gelden. De Stich ting Onder Eigen Dak schrijft in haar brief dat de toekomstige bewoners gedurende tien jaar verplicht zijn om wanneer ze willep verhuizen de woning terug te verkopen aan de stichting te gen hetzelfde bedrag als de oor spronkelijke koopprijs, waarbij de jaarlijkse stijging van de bouwkosten mag worden opge teld. Deze bepaling geldt niet als een bewoner door zijn werk wordt gedwongen op meer dan veertig kilometer van Leiden te gaan wonen. LEIDEN - De Valkenburgse oud aannemer A. den Uyl mag een door hem gekocht pand aan de Jan Vos- sensteeg 5 niet verbouwen tot een kamerverhuurbedrijf. Dat is het re sultaat van een uitspraak die gis termiddag werd gedaan door de commissie voor de beroepschriften in Leiden. De beslissing van de commissie werd door de eigenaar van het pand niet in dank afgeno men. Met enkele minder vleiende woorden aan het adres van de commissieleden verliet hij het stadhuis. De heer Den Uyl kocht het pand enige tijd geleden en liet ver bouwingswerkzaamheden uitvoe ren, zonder over de vereiste bouwvergunning te beschikken. Ambtenaren van bouw- en woning toezicht signaleerden dat en dron gen er bij de eigenaar op aan om alsnog een vergunning aan te vra gen. Dat gebeurde in augustus van dit jaar. De werkzaamheden aan het pand gingen echter door. zodat proces-verbaal tegen de eigenaar werd opgemaakt. De eerste bouwplannen die bij de gemeente werden ingediend konden op vele punten geen genade vinden in de ogen van de ambtenaren. Het was in strijd met de bouwverordening en ook de welzijnscommissie had bezwaren. Bovendien waren controlerende ambtenaren bij een bezoek aan het pand tot de conclusie gekomen dat de werkzaamheden die inmiddels waren uitgevoerd, op zeer ondes kundige manier waren aange bracht. Ook een tweede door een architect gemaakte tekening werd door bouw- en woningtoezicht af gekeurd. Daarop weigerde B. en W. de bouwvergunning te verlenen. Tegen deze afwijzing was de heer Den Uyl in beroep gegaan bij de commissie beroepschriften. Tij dens de zitting in augustus was al geconstateerd dat de buitenmuren van het pand ernstige gebreken vertonen en hoognodig aan ver vanging toe zijn. Een deel van de commissie is daarna zelf pols hoogte gaan nemen. Aan de hand van die bezichtiging van het pand kwam de commissie tot de con clusie dat de staat van het pand zeer slecht is. Volgens het bouwplan zou er weinig of niets gedaan worden aan constructieve elementen in het pand als muren en balklagen die hard aan vernieuwing toe zijn. Men vond dan ook dat het bouwplan in strijd was met de bouwvoorschrif ten en verklaarde het beroep una niem ongegrond. De echtgenote van de eigenaar, die de zitting giste ren ook bijwoonde kondigde direct na de uitspraak aan in beroep te zullen gaan bij de Raad van State. De eigenaar verweet de sieleden geen verstand van bouwzaken te hebben. "Ik laat me hier niet beneden drukken Ik haal de beste architect in het land erbij", zo kondigde hij duidelijk geïrri teerd aan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11