Egypte weg uit YN-debat TiideM"lkl% 59 Polaroid staakt haar activiteit in MATIGE GROEI MOGELIJK NAAST HET NIEUWS Protesten tegen Nigeriaanse piraterij Tijdens toespraak Syrische ambassadeur Veiligheid op proef gesteld Roemeense ministers geschorst gortpap of bloempap halve liter van 74 Nederlaag Britse regering WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 Na overval op Deens vrachtschip KOPENHAGEN (AP) - De rege ringen van Denemarken, Noor wegen, Zweden, Finland en IJs land alsmede de Deense zeel- iedenbond hebben gisteren de Afrikaanse staat Nigeria verzocht met spoed maatregelen te nemen ter bescherming van buiten landse vrachtschepen tegen pira ten die de schepen bedreigen io het kustgebied voor de "overla den" haven van Lagos. Maandag was door ongeveer 20 van vuurwapens en messen voor ziene piraten een aanval gedaan op het 4000 ton metende Deense vrachtschip Lindinger Ivory. Daarbij werden de gezagvoerder vermoord en enige leden van zijn bemanning neergeschoten en ernstig gewond. De rovers ver dwenen in drie kano's met alle zaken van waarde die zij hadden kunnen grijpen, zoals alcoholi sche dranken en sigaretten. Volgehs berichten van de Deense ambassade in Lagos was de 44-ja- rige kapitein Sonich Kromann Frederiksen beschoten, messen gestoken en toen over boord gegooid. Na lang zoeken meende men te moeten aanne men dat hij niet meer in leven buitenlandse zaken door Deense ambassadeur in Lagos. Jarenlang hebben zich moeilijk heden voorgedaan tussen piraten en bemanningen van vracht schepen die vaak weken voor La gos moeten liggen wachten tot er gelost kan worden. Maar dit is het eerste geval van moord en tevens de eerste aanval op een schip de grootte Ivory. Namens het Deens ministerie van buitenlandse zaken is gisteren meegedeeld dat de eis van de vijf landen een eind te maken aan de piraterij is overhandigd aan de Nigeriaanse minister van Henning Halck. met De eis was gesteld "in niet mis te verstane woorden" en dusdanig dat de Nigeriaanse regering geen andere keus had dan er snel op te antwoorden. De vijf regeringen hebben Nigeria niet met een scheepvaartboycott gedreigd, aldus de woordvoer der, maar de Deense zeelieden- bond heeft de in Londen geves tigde internationale transpor tarbeidersbond wel gevraagd op te willen roepen tot een boycot van de havens van Nigeria, de Lindlinger De Deense zeelieden hebben ook hun leden gevraagd niet te varen op schepen die Nigeria tot be stemming hebben als de Nige riaanse regering hun veiligheid niet werkelijk kan garanderen. Dit zou bijvoorbeeld kunnen ge beuren door op wachtende sche pen gewapende politie of militai ren te posteren. De beste maatregel, aldus de woordvoerder van het ministerie, was wellicht in de onveilige wate ren oorlogsschepen te laten pa trouilleren. Zeker vijf Volgens officieuze gegevens zijn in 1977 voor Lagos tenminste vijf Deense kustvaarders door pira ten overvallen. Een Deense opvarende van een vrachtschip die kortgeleden te ruggekeerd was van Nigeria, ver telde gisteren dat piraten ook hadden getracht een Russische- vrachtvaarder aan te vallen. Maar zij waren van een koude kermis teruggekomen. De bemanning schoot op hen, doodde drie pira ten, waarna de rest in paniek vluchtte. De Deense reders en gezagvoerders verstrekken niet graag wapens aan hun mensen. Een reder zei dat als piraten wisten dat de zeelieden over wapens beschik ten, zij met meer mannen zouden aanvallen en veel harder zouden toeslaan en, wie weet, de hele bemanning afmaken. Sommige officieren beschikken over een vuurwapen, maar de meeste opvarenden verdedigen zich met brandspuiten en soms met windbuksen. Ook strooit men glasscherven op het dek omdat de rovers als regel onge schoeid zijn. Om het gevaar van aanvallen te verminderen zijn er Deense ge zagvoerders die elke avond naar open zee vertrekken om de vol gende morgen terug te keren en voortgaan hun beurt af te wach ten. NEW YORK (Reuter/AFP) - De leider van de Egyptische delegatie naar de Verenigde Naties, Esmat Abdel Me- guid, is gisteren weggelopen uit de algemene vergade ring van de VN als protest tegen een toespraak van de Syrische ambassadeur Mowaffak Allaf. "Ik wilde mijn opstelling laten zien. Het was zeer be treurenswaardig ik denk dat het niet nodig is om naar dergelijke beledigingen te luisteren", aldus Me- guid. De Syrische ambassadeur bij de VN Mowaffak Allaf TOKIO (AP) - Een Japanse journalist heeft onlangs de veiligheidscontroles op 14 belangrijke luchthavens in Europa en Azië op de proef gesteld en kwam tot de ont dekking dat hij bij de helft een wapen het vliegtuig had binnen kunnen smokkelen. Voor dit doel gebruikte de Ja panner Hiroshi Sekigoechi een aansteker in de vorm van een pistool dat hij in zijn schoudertas had verborgen. Op de luchthavens van Tokio, Amsterdam, Rome, Tel Aviv, Cairo en Singapore ontdekte men zijn aansteker en werd het apparaat in beslag geno men. Op de luchthavens van Londen, Frankfort, Athene, Karachi, Bombay en Koeala Loempoer werd zijn bagage nauwelijks of niet onderzocht en kon hij ongestoord met het ".vapen" het vliegtuig bin- Volgens Sekigoechi is het zelfs mogelijk om wapens dus danig in een koffer te pakken dat zij bij röntgenstraling niet worden ontdekt. De Japanse journalist vond de methoden die gebruikt wer den om de bagage van de pas sagiers te doorzoeken over het algemeen weinig effectief. Hij was echter diep onder de indruk gekomen van de in terne intensieve veiligheids controle op het vliegveld van Tel Aviv waar alles grondig werd bekeken. Gisteren debatteerde de algemene VN-vergadering over het Mid den-Oosten. Allaf was de eerste spreker. Hij beschuldigde Egyp- tes president Sadat ervan de Ara bieren een mes in de rug te heb ben gestoken met zijn bezoek Israël. Sadats verblijf was "tragi-komedie" en een stukje "absurd theater waarin het moei lijk was de bondgenoot van de te genstander te onderscheiden, de vriend van de vijand, de moorde naar van zijn slachtoffer". Schade Allaf ging onverdroten door en noemde Sadat een man "(die de hand schudt van de oorlogsmis dadiger Mosje Dajan, die de wang kust van de rasciste Golda Meir". Volgens de Syrische vertegen woordiger heeft de reis van de Egyptische president de Arabi sche zaak ernstig geschaad en Is raël bevrijd uit een verdiende isolering. In ruil daarvoor heeft Sadat niet een Israëlische er kenning van de Palestijnse rech ten of een toezegging dat Israël zich uit de bezette Arabische ge bieden zal terugtrekken, gekre gen. Allafs Jordaanse ambtgenoot zal gaan stelde zich veel gematigder op. Leden va Hij deed een beroep op de aanwe zigen "zich niet van het stuk te laten brengen door kortstondige gebeurtenissen maar te wachten tot concrete en tastbare recht vaardigheid is betracht". EG-verklaring De negen EG-landen hopen dat het gesprek tussen president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël zal uitmonden in een juiste regeling van het conflict in het Midden-Oosten waarbij rekening wordt gehouden met de rechten van alle partijen. Dit staat in een verklaring die de negen ministers van Buiten landse Zaken van de negen EG- landen gisteren pas in Brussel hebben aangenomen tijdens een vergadering over de Europese politieke samenwerking. Frankrijk heeft zich niet tegen deze verklaring verzet. Al merkte de Franse minister van Buiten landse Zaken De Guiringaud dat een verklaring van de EG niet van gevaar ontbloot was, juist nu er zo'n belangrijke stap is genomen. VADERS THUIS BIJ BABY Volgens een rapport van een Zweedse sociale dienst zijn op het ogenblik zesduizend Zweedse vaders thuis om op de baby te pas sen. In 1974 werd in Zweden het "kraamverlof' ingevoerd, dat aan jonge vaders en moeders samen 210 dagen vrijaf geeft rondom de ge boorte van hun kind. De voorziening leek tot nu toe niet veel succes te hebben: nauwelijks 1 procent der vaders scheen ervan te profiteren. Volgens vrouwe norganisaties, omdat de Zweedse man niet echt toe is aan ver schuiving van het traditionele gezinspatroon. Maar dit jaar lijken de Zweedse vaders de voordelen van het kraam verlof te hebben ontdekt tien procent koos voor het omdraaien van de rollen gedurende gemiddeld twee maanden, tijdens welke hun vrouwen hun werk buitenshuis doen. Deze vaders komen dan volgens de sociale dienst wel overwegend uit milieus waarin de vrouw een "bevoorrecht beroep" uitoefent. Bij de arbeiders zijn vaders in een "moederrol" veel zeldzamer. 'GEWICHT IN GOUD WAARD' De brug over de Rijn bij Remagen die op 7 maart 1945 in handen viel van de oprukkende Amerikaanse troepen zal steen voor steen in de vorm van "souvenirs" in de Verenigde Staten worden verkocht. Burgemeester Hans Peter Kürten is op dit idee gekomen door de stromen Amerikaanse toeristen die elk jaar naar de ruines van de brug komen kijken waarover de Amerikanen destijds Duitsland binnentrokken totdat de brug na tien dagen door overbelasting bezweek. Het is de bedoeling stukjes steen van de brug in kunst hars te gieten en die te verkopen ten bate van de gemeentekas. Het stadsbestuur wil het geld gebruiken om de twee torens aan de uiteinden van de brug die nog uit de tijd van keizer Wilhelm de tweede stammen, te maken tot een "internationaal herden kingsmonument", in de geest van de vriendschap tussen de volke- De legendarische brug waaraan ook een film is gewijd, viel destijds vrijwel zonder slag of stoot in handen van de Amerikanen. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten, generaal Eisenhower, verklaarde naar aanleiding van deze meevaller dat de brug "haar gewicht in goud waard" was. Dit hoopt burgemeester Kürten straks te kunnen beamen. HAPPEN IN CHAUFFEUR De 36-jarige Londenaar Eric Williams is gisteren veroordeeld tot e gevangenisstraf vstn 18 maanden omdat hij een oor en een deel v duim van een taxichauffeur had afgebeten. Tussen chauffeur en passagier was een woordenwisseling tarief ontstaan. "Het gaat niet aan taxichauffeurs die zo'n waardevolle dienst a gemeenschap verlenen, op een dergelijke beestachtige r te vallen", zei de rechter. ADVERTENTIE INTERMEUBEL S SPECIALE KERSTPRIJS Als speciale Kerstprijs een grandioos interieur ter waarde van f 8.000,- mkl BTW Kompleet met een gratis woonplan NEW DELHI - Cyclonen en out. vloedige regenval hebben dit dorpje in Indin ten rnidpv nnn Mnrlms S S India ten zuiden van Madras onder water gezet. Bij de ramp zijn al zesduizend mensen omgekomen en de regering verwacht dat er over de tienduizend slachtoffers zullen zijn. Tot overmaat van ramp wordt een nieuwe cycloon verwacht die op nieuw met hevige regenval gepaard de Indische krijgsmacht proberen de noodrantsoenen onder de overlevenden te verspreiden en de verbindingen te herstellen. Tijdgebrek Tijdgebrek heeft ertoe geleid dat de EG niet voor de reis van presi dent Sadat met een verklaring is gekomen, zo verklaarde minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) gisteren in Brussel. Alle lidstaten hebben afzonderlijk wel een verklaring erover uitge geven, waarvan de teneur onder ling niet zoveel verschilde, zo zei hij verder. WENEN (Reuter) - Drie Roemeense ministers zijn ge schorst wegens financiële on regelmatigheden, zo melden Roemeense kranten. President Ceausescu schorste de minister voor de indu striële bouw Vasile Bum- bacea, zijn plaatsvervanger Constantijn Ioncescu, en de plaatsvervangende minister van buitenlandse handel Ion Florescu. President Ceausescu heeft een regeringsonderzoek gelast naar "schendingen van de fi nanciële discipline", zo mel den het partijblad "Scinteia" en andere kranten. De ministeries van bouwnij verheid ontplooien de laatste tijd grote activiteit wegens de vele woningen en fabrieken die zijn vernield bij de aard beving van maart. BOSTON (AFP/SP/Reuter) - De Amerikaanse fabriek van foto materiaal Polaroid heeft gisteren bekendgemaakt dat zij haar ac tiviteit in Zuid-Afrika onmidde- lijk staakt nu zij heeft ontdekt dat haar vertegenwoordiging in dat land in strijd met de afspraak in het geheim materiaal verkocht heeft aan de Zuidafrikaanse au toriteiten. Polaroid, de eerste Amerikaanse onderneming die zich geheel uit Zuid-Afrika terugtrekt, is niet van plan een andere vertegen- woordiger te zoeken. In 1971 had de maatschappij met de Zuidaf rikaanse firma Frank en Hirsch een overeenkomst gesloten waarbij het werd verboden mate riaal van Polaroid te verkopen aan de regering. Op deze wijze wilde Polaroid voorkomen dat haar films werden gebruikt voor de passen die alle Afrikaanse ar beiders moeten bezitten en die beschouwd worden als een sym bool van de rassenscheiding in Zuid-Afrika. Maandag onthulde een voormalige werknemer van Frank en Hirsch in de „Boston Globe" dat de pro- dukten van Polaroid wel degelijk aan verscheidene officiële instan ties in Zuid-Afrika werden gele verd. Dit gebeurde via een mili taire basis bij Pretoria. Gezond gemeld Een door de Zuidafrikaanse politie gezochte zwarte journalist heeft zich gisteren gemeld na een me disch onderzoek waarbij hij vol ledig gezond was bevonden, al dus zijn krant de "Daily news of Durban". De 23-jarige verslaggever, Wiseman Khuzwayo, is krachtens de anti terreurwetgeving opgesloten. Dit betekent dat hij geen juridische bijstand krijgt, geen familieleden mag ontvangen en niet met de rechterlijke instanties in contact hoeft te worden gebracht. Waar van men Khuzwayo verdenkt is niet meegedeeld. Volgens zijn krant hoorde de journalist van zijn ouders dat de politie hem zocht. Hy besloot zich te melden maar oordeelde een medisch onderzoek wen selijk gezien de vele "sterfgeval len" in de Zuidafrikaanse poli tiecellen. Weglopen joden er gisteren van be schuldigd altijd „weg te lopen". Dit meldt het dagblad Johan nesburg Star dat zegt een kopie te hebben bemachtigd van een ge sprek tussen Kruger en de Zoeloe-leider Gatsha Boethelezi. Wat hy daarmee exact bedoelde staat niet vast maar de minister trachtte in het gesprek Boethe lezi te overtuigen van de juistheid van het thuislanden-beleid zoals dat wordt gevoerd door de rege ring in Pretoria. Israël is, volgens de minister, een thuisland terwijl de joden en burgers in het buitenland trouw moeten zijn aan de joodse staat. Actieplan Minister van der Stoel heeft zijn Europese collega's voorlopig niet kunnen winnen voor zijn actie plan tegen Zuid-Afrika. De EG- ministers willen wel onderzoe ken of het mogelijk is om nieuwe investeringen van Europeanen ADVERTENTIE In Bondsrepubliek BONN (SP) - De economie in de Bondsrepubliek laat zich niet zo snel ontwikkelen als wenselijk- zou zijn. Niettemin is de raad van deskundigen, de zogenaamde vijf wijzen, in zijn jongste jaarrapport voor de regering van mening dat de perspectieven voor West- Duitsland zijn verbeterd. Zo kan de voorgenomen verlich ting van onder meer de loon- en inkomstenbelasting er toe by- dragen dat de conjunctuur nieuwe stimulansen ontvangt en datzelfde geldt voor de vergro ting van de uitgaven door de overheid. De vijf wijzen rekenen met de groei van het bruto sociaalprodukt op 3,5 procent. Met deze raming van dit matige percentage liggen zij nog boven de prognose van de grote wetenschappelijk-econo- misch'e instituten die kortgele den niet verder durfden te gaan dan drie procent. Maar bij deze laatste voorspelling wist men nog niet van de belastingverlagingen die op 1 januari van kracht wor den en groot genoeg zijn om de dan eveneens in werking tre dende verhoging van de btw met één procent te compenseren. De stijging van de prijzen wordt door de vijf wijzen eveneens op 3,5 procent geschat (tegenover krap vier procent in het aflo pende jaar). Overigens blijkt de wijsheid van deze vijf hoogge leerde adviseurs ditmaal ook duidelijk daaruit dat zij de be perkte bruikbaarheid van prog noses onomwonden toegeven. Geldig t/m zaterdag 26 november ginds te stoppen en kredietgaran ties die langer dan een jaar duren af te schaffen, zoals de Neder landse bewindsman had voorge steld. Diverse EG-landen staan huiverig tegenover een actie als Van der Stoel wil. Uit het nieuwe regeerakkoord van CDA en WD blijkt trouwens ook zulke terug houdendheid. De ministers van buitenlandse zaken van de EG werden het er in Brussel wel over eens afzonderlijk onafgebroken druk te blijven uitoefenen op Pretoria dat de zwarte bevolking onderdrukt. LONDEN (Reuter) - De Britse re gering heeft gisteravond een pijnlijke nederlaag moeten in- casseren, toen een stemming over het eerste artikel in de voor gestelde wet die beperkt zelf bestuur geeft aan Schotland, met 15 stemmen in haar nadeel ver liep (verworpen met 199 tegen 184 stemmen). In het artikel stond dat de artikelen in de wet "niet raken aan de een heid van het Verenigd Konink rijk of het hoge gezag van het parlement by het opstellen van wetten voor het Verenigd Ko ninkrijk of enig deel ervan". Regeringswoordvoerder Michael Foot verklaarde dat de negatieve afloop geen intrekking van de wet zou inhouden en de regering zou blijven streven naar inrich ting van een afzonderlijke volks vertegenwoordiging in Schot land. De liberale fractie in het Lagerhuis, van wier steun Labour afhangt, stemde tegen het artikel "Omdat het maar woorden zyn en het niets verandert aan de structuur van de wet"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9