Zoveelste Englandspiel Eén senator kan SALT maken of breken VERENIGING DOET DEUR DICHT VOOR LEIDENAARS Eerste boeken voor ex-geheim-agenten Gewezen presidentskandidaat Henry Jackson machtig man PAGINA 4 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 Voor het eerst in haar bestaan heeft de vereniging voor dierenbescherming afdeling Leiden aspirantleden het lidmaatschap geweigerdHet gaat om de twee Leidenaars De Ruiter en Van der V/al, die schriftelijk van het be stuursbesluit op de hoogte zijn gesteld. Buiten boekje Een maand geleden kwamen ze via deze rubriek in het nieuws toen zij van het bestuur van de stichting Nieuw Leids Diere nasiel eesten dat asielbeheer der Tiele zou worden ontsla gen. Volgens de twee zou Tiele buiten zijn boekje zijn gegaan door in te stemmen met het voorstel van de Leidse diere narts Roest om een bij het asiel binnen gebrachte herder shond een dodelijke injectie toe te dienen. De hond had in de daar vooraf gaande maanden rond gezworven op het weiland in de buurt van het dierenop vangcentrum. Diverse omwo nenden en ook De Ruyter en Va al hadden pogingen in het werk gesteld om het schichtige dier te kalmeren en te vangen. Dat lukte uiteindelijk met een vangnetnadat een schot uit een verdovingspistool niet voldoende was gebleken. Afgemaakt Hoewel de wet voorschrijft dat bij een asiel afgeleverde hond tenminste veertien dagen on derdak moet worden geboden om de eigenaar de mogelijk heid te bieden zijn hond terug te halen, werd de herder al cp de dag van binnenkomst af gemaakt. Volgens de asielbe heerder was dat een gerecht vaardigde beslissing omdat de herdershond zich agressief gedroeg maar ook omdat de termijn van twee weken in feite al was verstreken, aan gezien in de voorliggende maand de eigenaar niet was komen opdagen. Het feit dat de hond zich al die tijd zo dicht bij het asiel ophield eh daar soms ook wat eten kwam weghalen, werd min of meer beschouwd als een verblijf daar. De twee betwistten toen ook dat de hond geen baas had op het moment dat de dodelijke in jectie werd toegediend. Vol gens Van der Wal zou hij de asielbeheerder nog vóórdat de Vijfentwintig maanden lang speelden de Duitse bezet ters gedurende de laatste wereldoorlog een mis- leidingsspel met de Nederlandse en Britse geheime diensten in Londen, waardoor 59 Nederlandse ge heimagenten in handen van de Duitsers vielen. Deze ongehoord gladjes verlopen Duitse contraspionageactie in bezet Nederland, bekend en be rucht geworden onder de naam "Englandspiel", kostte uiteinde lijk aan 54 van de 59 het leven, hoewel de gearresteerde geheim agenten lijfsbehoud was toege zegd. De meesten kwamen om in het concentratiekamp Mauthau- Puzzel Over het Englandspiel is al veel ge schreven. Maar geen schrijver heeft nog waterdichte bewijzen kunnen aandragen over het het zo finaal mis is kunnen gaan. In de puzzel ontbreken nog steeds stukjes en het is bijna zeker dat die zoek blijven. Ze zijn doelbe wust weggemoffeld onder een zwaar tapijt van zwijgzaamheid of ze zijn niet de overleden het graf ingegaan. In de congreszaal van hotel Sonesta in Amsterdam werd gistermid- - dag de zoveelste publicatie over het "Englandspiel" ten doop ge houden. Dit keer is de schrijver Jelte Rep, werkzaam als redac teur op de afdeling drama van de NCRV-televisie. Ten behoeve van een acht afleve ringen tellende tv-documentaire over deze veelbesproken spiona- getragedie, verdiepte hij zich ge durende een paar jaar in de ach tergronden van het Englandspiel. Sprak met honderden verzets mensen, worstelde zich door duizenden documenten. Dat le verde uiteindelijk zoveel bruikbare stof op dat hij op aan drang van de NCRV-televisie de resultaten van zijn onderzoeken ook in boekvorm liet vervatten. Op de bevindingen van Rep kom ik in deze krant morgen nog uit gebreid terug. De eerste exemplaren van "Eng landspiel" werden gistermiddag door Jelte Rep persoonlijk uitge reikt aan twee ex-geheim agenten en een agente t.w. Huub Lauwers, Johan Ubbink en Trix Terwindt. Rep overhandigde het boek ook aan de echtgenote van de vorig jaar in Katwijk overle den ex-geheim agent Pieter Dourlein. De Leidse internist dr. Hers was gevraagd een inleiding te hou den. Hij is zijdelings betrokken geweest bij het Englandspiel. Maakte daarvan slechts het voor spel mee omdat hij in het begin van de oorlog door de Duitsers werd opgepakt. Aanvankelijk werd hij ter dood veroordeeld maar later kreeg hij levenslang. Dr. Hers houdt zich als medicus voornamelijk bezig met de be handeling van oud-verzetsmen- "Schande" Dat is waarschijnlijk ook de reden dat hy zijn spreekbeurt benutte om zich ongekend fel af te zetten tegen "elementen in de huidige samenleving die zich erg kwets end uitlaten over het oorlogsver zet in Nederland". Met name doelde hij op recente uit spraken voor de VPRO-radio waarin "een jonge journalist, die de oorlog nog niet eens heeft meegemaakt", het verzet van A. tot Z. afkraakte. Zo werden oud- Een net ogende heer, keurig in het pak, een vriendelijke blik in de ogen. Antonius van der Waals. Hij speelde een verradersrol in het Englandspiel. In 1948 werd de doodstraf tegen hem geëist en ook twee jaar later, in Scheveningen, voltrokken. verzetslieden afgeschilderd als warhoofdige avonturiers, die on der normale omstandigheden in het gevang of het gesticht terecht zouden zijn gekomen". 'Wat daar het gevolg van is zie ik nu op mijn spreekuur", aldus Hers. "Diverse patiënten die de uitzen ding hebben gehoord zijn ernstig ziek geworden, twee verkeren er zelfs in levensgevaar. Als ze ster ven vraag je je af of hier niet sprake is van dood door schuld. Het is een schande dat voor de radio ongestraft dergelijke uitspraken kunnen worden gedaan. Als ik in zon geval recht zou moeten spreken zou ik de VPRO een boete opleggen van vijftig mil joen gulden". Het tweetal dat géén lid mag worden van de Leidse dieren beschermingsvereniging. Links v.d. Wal, rechts De Ruiter. hond werd gevangen hebben meegedeeld dat hij het dier, na een rustkuur in het asiel, in huis wilde nemen. Het bestuur van de vereniging voor dierenbescherming af deling Leiden heeft zich una niem tegen het aangevraagd lidmaatschap uitgesproken. Als reden van de uitsluiting geeft secretaris mevrouw Bes jes op "de manier waarop de twee actie zijn gaan voeren tegen asielbeheerder Tiele en de bedreigingen die zijn geuit aan het adres van de vereni ging, die nauw betrokken is bij die gang van zaken op het asiel". Mevroüw Besjes: "We vinden het ongeoorloofd dat de twee zon der da t ze zich voldoende in de materie hebben verdiept in het openbaar van de daken schreeuwen dat de asielbe heerder moet opstappen. Voor zover wij dat hebben kunnen beoordelen heeft hij in het ge val van de herdershond juist gehandeld. Het bestuur van de vereniging staat achter hem". "lie twee hebben ook gedreigd, zodra ze als lid zouden zijn aangenomen, de leden op te roepen tot een extra leden vergadering waar ze dan met een motie van wantrouwen tegen het huidige vereni gingsbestuur zouden komen. Uit alles blijkt dat ze uit zijn op moeilijkheden ZuMce as pirant-leden hoeven we niet te accepteren." Zowel De Ruiter als Van der Wal gaan het nu hogerop zoeken bij de landelijke vereniging. Een eerste bespreking is al ge voerd. Volgens de Ruiter is men "zeer ontstemd over wat nu in Leiden gaande is". Bin nenkort zal er een tweede be spreking plaatsvinden. meervoudige kernkoppen maar die zouden de zwaar gepantserde rakettensilo's van de Sowjet- Unie niet kunnen vernietigen. Men betoogt dat Amerika's Minu- teman III-raketten met bases te land, die -drie onafhankelijke atoomkoppen bezitten kwets baar zullen zijn voor de eerste aanval door hun geduchte Russi sche tegenhangers. De zwaarste daarvan zal een veel grotere la ding kunnen dragen, verdeeld over niet minder dan tien atoom koppen. Vance heeft in maart bij de eerste, afgebroken besprekingen met de Russen geprobeerd het aantal van deze reuzeraketten vermin derd te krijgen. Nu is hij, aldus de critici, bereid een gevaarlijke achterstand te laten voortbestaan die gecorrigeerd had kunnen worden als de president niet de ontwikkeling van de B-I-bom- menwerper had stopgezet en wanneer er niet krachtige beper kingen waren voorgesteld ten aanzien van het bereik en het aan tal van Amerika's Cruise-raket ten die nu worden ontwikkeld. Onrealistisch De mensen op het ministerie van buitenlandse zaken, die te maken hebben met beperking van de bewapening zeggen hierop, dat deze voorstelling van zaken on realistisch is. De Russen zullen de silo's met Minuteman-raket- ten niet aanvallen, zo zeggen zij, en zich daarmee blootstellen aan vergelding door middel van de rest van de Amerikaanse strate gische bewapening. Nitze is hèt ermee eens, dat de Sowjet-Unie niet van plan is Amerika aan te vallen. Geen en kele agressor wil oorlog, zegt hij, waarbij hij de 19-de eeuwse Duitse strateeg Clausewitz aan haalt. „Het enige wat een agres sor wil is zijn doeleinden zon der oorlog te bereiken". Nitze betoogt dat het algemene nu cleaire evenwicht de politieke wil van Amerika bepaalt om Russi sche chantage te weerstaan bij mogelijke regionale conflicten. Senator Henry Jackson De Amerikaanse regering zegt dat de voorstellen deel uitmaken van een steeds doorlopend proces van onderhandelingen. Een mislukking zou volgens haar ca tastrofaal zijn en het gevaar in houden, dat er een eind komt aan I de ontspanning en een terugkeer van de economisch zeer nadelige wapenwedloop. Nitze en zijn vrienden voeren aan, dat het beter zou zijn helemaal geen overeenkomst te hebben dan een, die de Sowjet-Unie in een strategisch voordeliger posi tie plaatst. Invloed Het lot van een nieuwe SALT-over- eenkomst zal voornamelijk af hangen van senator Jackson, die zijn invloed dankt aan zijn grote kennis van dit onderwerp, waar de meeste van zijn collega-sena toren huiverig voor zijn. Met zijn 65 jaar heeft Jackson weinig politieke ambities meer. Zijn hoop om president te wor den werd vorig jaar de bodem in geslagen toen hij bij de voorver kiezingen het onderspit dolf te gen Carter. Zijn voorzitterschap van diverse commissies en subcommissies maakt het echter mogelijk dat hij zijn vroegere rivaal op ver schillende punten eventueel kan breken, zoals ten aanzien van het energievraagstuk, de nationale veiligheid en de buitenlandse politiek. Hij heeft belangrijke medestanders op het ministerie van defensie en bij de inlichtingendienst CIA. Op het ogenblik neemt de regering een zeer verzoenende houding jegens hem aan. Een verwerping van de SALT- overeenkomst door de Senaat zou een grote tegenslag beteke nen voor het buitenlandse beleid van de regering. Voor president Carter is het een probleem van de eerste orde hoe hij met Jackson tot overeenstemming kan ko- WASHINGTON (SP) - Nog voor de nieuwe over- Destaf van senator Henry Jackson, eenkomst tussen de Verenigde Staten en de bfed!1ser'door°«n andePre sena- Sowjet-Unie over beperking van de strategische for van beschuldigd geheimen te kernbewapening (SALT) definitief vorm heeft loopTa'n de IaLT^esprekingen gekregen, zijn vooraanstaande figuren in Was- in Geneve zouden saboteren, hington bezig op eigen houtje nogal gevaarlijke Toen de minister van buitenlandse politieke raketten af te schieten. bSïïE zitting van Jacksons subcom missie voor toezicht op de bewa pening, zei men dat hij een abo minabele vertoning ten beste had gegeven. De verenigde chefs van staven hebben als particulieren de pre sident gewaarschuwd, dat de SowjetUnie nu voor ligt op de meeste gebieden van strategi sche bewapening. En deze voor sprong zal niet ongedaan kunnen worden gemaakt als de voorstel len worden aangenomen. Paul Nitze, een zeer deskundige vroegere onderminister van de fensie, die zelf een ervaren SALT-onderhandelaar was, heeft een kritisch memorandum uitge geven, dat des te dodelijker is wegens de technischweten- schappelijke toon. Hieruit komt naar voren, dat de voorstellen de balans ten nadele van Amerika zouden verstoren. De neerslag van dit alles heeft tij delijk de positie verzwakt van de regering doordat voortijdig de aandacht is gevestigd op de pun ten die de opvattingen van de cri- tici versterken en het ministerie van buitenlandse zaken in het de fensief dringen. Minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance. Voorsprong Volgens Nitze zouden de voorstel len, als ze worden uitgevoerd, de Russen tegen 1985 een aan zienlijke voorsprong geven op het gebied van kernwapens, dankzij raketten die van de grond af worden afgeschoten en die voorzien zijn van zowel enkele als meervoudige kernkoppen, en ook dankzij bommenwerpers. Amerika zou waarschijnlijk wel zijn voorsprong behouden op het géToied van raketten uit onder zeeërs die voorzien zijn van

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4